Dinsdag 29 December 1908. No. 7602. 58e Jaargang. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Ba advertentiën van buitea de stad worden de incasseerkosten in rekening gebmcht. BUREAU: KORTEGRACHT Postbus Telephoon 1». 't Wordt tijd. .Nog maar een goede maand en het Arbeidscontract treedt in werking. Met 1 Februari 1909 zal ieder werk gever een schriftelijke arbeidsovereen komst moeten hebben aangegaan met zijn of haar werknemer of werkneemster op straffe van, als dit niet is geschied, bij geschil zich te zien veroordeeleude wet wordt dan geheel uitgelegd iu het voordeel van deu werknemer of do werkneemster. Iteeds heeft het Bestuur der vereeni- giug „Handel en Nijverheid" zich opge maakt om ten behoeve van de midden standers eeuige juiste inlichtingen te verzamelen omtrent wat er alzooinzulk een arbeidsovereenkomst moet staan. En waarlyk daaraan zit meer vast dan men wel denkt. Te meer omdat op vele plaatseu werk nemers weigeren, iutlividueele contracten te teeltenen. Zoo toekenden te Arnhem slechts 90 werknemers en weigerden 520. Met dit sprekend cijfer voor oogen is 't wel gewenscht, eens met het personeel te overleggen, om 't even of 't betreft éen dienstbode, eenige winkeljuffrouwen, een groot kantoor* of magazynpersoneel, dan wel andere mede-arbeiders in werk plaats of fabriek. Nu is 't nog tyd tot overleg. Doch men make zich dan ook de maand die ons nog scheidt van 1 Februari ten nutte. Een opvoedingsgesticht. (INGEZONDEN.) Er is in den laatste» tijd ernstig sprake vau een opvoedingsgesticht voor jongens, von- wege ile Ned. Hervormde kerk. waarin op genomen zullen worden zoogenaamde Regoe- ringskinderen en daarmede gelijkstaande voogdijkinderen. Dit geslicht is er nog nietmaar het moet komen. Of liet spoedig komen zal, hangt voornamelijk af van het feit, of er voldoende belangstelling gewekt kauworden voor deze noodige en nuttige zaak. De emeritus-predikant P. S. Meerburg, te Soest dijk, die zijn tijd en kracht en nog meer aan deze zaak wijdt, heett net zijne gedaan om door oen goed geschreven bro chure, welke hij gaarne zendt aan ieder die er om vraagt, deze belangsti llog te wekken. Zooals bekend is, zijn de Kinderwetten 1 D-iCember 1905 in werking getreden. Over bet ontstaan dezer wetten behoeit hier niet nader gesproken te worden. Verschillende elkander opvolgende Ministers vau Justitie hebben het hunne daarvoor gedaan. De groote verdienste dezer wetten is, dat de berechting van de verwaarloosde en misda dige jeugd oen geheel ander karakter ge kregen leeft doordat, zonder dat de gedachte aan straf is weggenomen, die van kinderbe scherming op den voorgrond is getreden en aan de opvoeding meer gewicht gehecht wordt dan vroeger geschiedde. Bovendien erkent de Staat door deze weiten zoo be slist n.ogelijk, dat zjj niet het monopolie dei- opvoeding bezit, ja zelfs sterker nog, dat de opvoeding eigenlijk beter in handen van anderen is dan in de ?jjnë. Dat blykt iirmvra zoo duidelijk mogelijk uit het feit, dat de Staat zelf de hulp in roept van parliculicro vereenigingen of in stellingen vau weldadigheid bij het werk dei- opvoeding dezer ongelukkige kinderen eu aan baur den noodigen steun daartoe aan biedt Volgens het Kamerlid dr. De Visser beoogen de Kinderwetten «hot particulier initiatief te bevordei on, doelmatige aanslui ting en sameuwerkuig van particuliere zorg en Staatszorg in het leven te roepen on aan particuliere bemoeiingen een zoo ruim mogelijk veld open te stellen®. En nog na drukkelijker is wat de Minister van Ju-titie Coi-t van der Linden in de Tweede Kamer bij de benandeling der Kinderwetten ver klaard heeft, toen hij zeide „dat ongetwij feld aan de zorg door de particulieren voor d verwaarloosden groote voordeden verbon den zijn, vooral omdat van particulieren die Consequente en intense godsdienstige be handeling kan uitgaan, waarop zoo hooge prijs wordt gesteld en die een Rijksopvoe dingsgesticht niet kan geven". Hergeen de Minister hier uitsprak, zal bij de moesten wel instemming vinden. Tot welke godsdienstige gezindte men ook be- '•oort en van welke religieuse richting men Ook zij, de groote beteekenis van den gods dienst bij het weik der opvoeding zal door niemand ontkend worden dan tot schade der opvoeding zelve. Van den godsdienst ik zeg niet van alle godsdienstige vormen, maar van den godsdienst gaat de grootste opvoedende kracht uit. Het ligt dan ook voor de haud, dat, hoe goed men het ook bedoele in de Rijksopvoedingsgestichten, deze, wegeus het neutrale kerakter dat zij in onze tegenwoordige verhoudingen dragen moeten, uiot de meest gewe isclite opvoe- diugsplaatsen kunnen zijn naar het oordeel van allen, die prijs stellen op godsdieustige opvoeding. Dit is door de Regeering zelve duidelijk ingezien en daarom heeft zij tegemoet wil len komen aan de bezwaren van hen, die een neutrale opvoeding in de Ryksopvoe- dingsgestichten niet voldoende neutenja zij heeft zelfs getoond deze bezwaren te dee- lun door te bepalen»de opdracht tot ver pleging heett zooveel mogelijk plaats aan een vcreemging, stichting ot instelling die waarborg geelt voor eeo opvoeJing in de godsdienstige gezindte, waartoe de minder jarige behoort". De Synode der Ned. Hervormde kerk heeft gevoeld, dat zij hier een taak te vervullen heeft om aan haar roeping tegenover de lot haar behoorende kinderen, die in de termen der kiuderwetten vallen, niet ontrouw te worden. Deze kinderen kunnen in twee klassen verdeeld worden. Vooreerst de voogdy-kin- deren, die een civiel-rechterlijke dwaugop- voeding ontvangen, dat zijn die kinderen, wier ouders door deo burgerlijken rechter wegens ongeschiktheid zijn ontheven van de ouderlijke macht of wegeus verwaurloozing hunner ouderlijke plichten op slecht levens gedrag daaruit zijn ontzet, en die nu onder voogdij vau vereenigingen, stichtingen of instellingen van weldadigheid zijn gesteld. En vervolgens die kinderen, die wegens door hen gepleegd misdrjjf mol den strafrechter in aanraking komen en door dezen ter be schikking van de Regeering worden gesteld en daarom Regeerings-kinderen genoemd worden en nu oen strafrechterlijke dwaog- opvoeding ontvangen. Voor de voj^dy-kinderen wekte de ge noemde Synode by de leden harer kerk reeds veel belangstelling. Behalve wat Diaconieën en weeshuizen te hunner verzorging dedüti en wat door particuliere inrichtingen van weldadigheid geschiedde, werden ui ver schillende gemeenten, dassen of provinciën Vereenigingen voor kinderzorg opgericht, met zulk een gevolg, dat er vooreerst geen gebrek is aun gelegenheid tot verpleging. Voor zulke voogdijkinderen bestaal tu onze Provincie vanwege de Hervormde kerk het gesticht Kinderzorg" te Amersfoort. Voor de Regeeringskinderen moest echter ook het noodige gedaan worden. Het Door gangshuis te lloanderloo, oen stichting van Ned. Hervormde zijde, verklaarde zich be reid, een zeker aantal van zulke jongens op te nemen, on vie Synode steunde deze po ging. Tevens kuoden daar eenige voogdij kinderen geplaatst worden, die wegens bun verdorven aard en slecht gedrag niet ge schikt bleken te zijn voor gezinsverpleging of voor opneming of bljjven in voor hen be stemde inl ichtingen. Voor meisjes was plaats te Zetten in een der inrichtingen, aan wier hoofd de bekende pbilanthroop ds. H. Pier- son staat. Tegenover, of liever naast verschillende Roomsch-Katholieke of neutrale vereenigin gen, die zich de belangen dezer kinderen aantrekken, waren er dus maar twee Protes- tantsche stichtingen. Voor vrouwelijke Regee ringskinderen is te Zetten nog plaats ge noegmaar te lioenderloo, dat zich beschik baar gesteld had voor 50 Regeeringskinderen en voor 50 daarmede gelyk te stellen., hoe wel niet veroordeelde, voogdijkinderen van het mannelijk geslacht, zijn de beschikbare plaatsen me ir dan bezet. „Wanneer meu -- zoo deelt ds. Meerburg mede leest in het Jaarverslag van hoenderloo, dat van Sep tember 1905 tut September 1906 inkwamen 158 aanvragen, waarvan aan 76, en van Sep tember 19U6 tot September 1907 wederom 168 aanvragen, waarvan aan 80 kon worden voldaan, waar bleven dan die 164 knapen in die '2 jaren lijds?" Rlijki hieruit niet dui delijk, dat het de hoogste tyd is, deze zaak krachtig aan te vatten? De Synode der Ned. Hervormde kerk wil nu deze zaak krachtig aanvatte» en zulk een opvoedingsgesticht in het leven roepen, waar niet alleen Regeeringskinderen, maar ook daarmee gelijkstaande voogdijkinderen een degelijke, Christelijke opvoeding zullen ont- vangeo, waar zij op zieti zullen voelen inwer ken het beginsel der Christelijke liefde en der ware barmhartigheid, die hun welzijn zoekt en waar hun, onder Gods zegen, de weg gewezen en de middelen gereikt zullen worden orn straks als goede burgers en ware Christenen de maatschappij in te gaan om daar nuttig en gezegend werkzaam te zijn, anderen ten zegen en niet ten verderve. Een commissie van advies en voorberei ding is benoemd met dr. L. Heldring, te Amsterdam, als Voorzitter en ds. Meerburg als Secretaris. Met yvur is door deze com missie de zaak aangevat. Een poging om de voormalige Pup llenschool to Nieuwersluis voor een zeker aantal jaren op nader over een te komen voorwaarden to huren, werd dooi1 den Minister van Oorlog mot welwil lendheid overwogen, maar mislukte, omdat deze gebouwen voor den dienst vau het De partement van Oorlog uiet gemist konden worden. De Minister was echter zoo vrien delijk, zelf de aandacht te vestigen op aan zijn Departement behoorende gebouwen te Delft, die echter ongeschikt bleken te zyn. Er zal dan een opvoedingsgesticht ge bouwd moeten worden, bestaande uit twee gebouwen, ieder voor 100 jongens bestemd. De Regeering is zeer welwillend gezind en tot alleD mogelijken steun geneigd. Het geslicht wenscht men te bouwen „in een gezonde streek, met goedkoopeu grond, vat baar voor ontginning, geschikt tot culti- veermg, zoadat land- en tuinbouw met suc ces kau worden beoefendeenigszius geïso leerd en toch wederom niet al te ver van een spoorweghalte verwijderd, opdat de trans portkosten niet al te hoog worden". Reeds ontving do commissie eenige aan wijzingen van geschikte terreinen, die zij zou kunnen koopen. Er is echtei nog niet gekocht. Misachten is er wel do eene of an dere grondbezitter, die zich met ontferming bewogen gevoelt ovor zoovele ongelukkige kinderen, welke eer» Christelijke opvoeding zoo zeer behoeven, eu nu voor dit goede doel net noodige terrein ten geschenke aan biedt. Voor zulk een stichting is veel gel l noo- dig. De begroeting, door oen deskundige op gemaakt, beloopt niet minder dan drie ton. Voor de kosten van exploitatie behoeft men zich, naar het mij toescbynt, niet bezorgd te maken. Naar een alleszins betrouwbare berekening zullen do kosten van verpleging voor 4/5door een Regoerings-subsidie te (lek ken zijn, terwijl wat verder noodig is door giften, collectes, kerkelijke subsidiëu en eigen inkomsten gevonden kan worden. Maar hoe komt men aan het stichtingo- kapitaal van f 800 000? Reeds zyn enkels groote giften geschonkeneen algemeens collecte in de Ned. Hervormde kerk zal ooge twjjfeld een belangrijke som opbrengen, om dat de leden der kerk zullen voelen, dat dit werk, hetwelk van de kerk zelve uitgaat, gesteund zul moeten worden. En wat er dan nog ontbreekt, zal door een geldleeniog te vinden zijo. Zal zulk een geldleening wel noodig zijn Zeker is zij niet noodig, als het nelang der zauk diep genoeg gevoéld wordt. Tot de Ned. Hervormde kerk behooren nog altyd zoowel de rijksten en meestgegoedeoals de armsten en ellendigste» onder ons volk. Zijn de eersten er zich van bewust, dat zjj een roeping hebben tegenover de laatsleo, een roeping om den gevallene op te richten en dieper val te voorkomen, dau zullen zjj deze noodige stichting gaarne tot stand balpen komen. Wie er over kluagt, dal de kerk zoo weinig doet, vindt thans een gelegenheid om haar te steunen, nu zjj iets doen wil, dat op steun kan aanspraak maken eu de ongeluk kigste» ten zegeu zal zijn. Het is lieden Kerstfeest. De gansche Christenheid viert leest, omdat Hjj geboren is, Die kwam om te zoeken eu zalig te makun wat verloren was. Van onze Kerstfeestviering zij ook dit een vrucht, dat deze arb- id der zoekende liefde mild gesteuod wordt, opdat vele verlorenen een plaats mogen vinden in het opvoedingsgesticht, dat de Synode der Ned. Hervormde kerk tot hun behoud weuscht te stichten.*) S. D. van VEEN. Utrecht, 24 December 1998. Penningmeester der door de Synode benoemde Commissie is de heer J. W. A. Klinkhamer Bredius, emeritus-predikant te Hilversum. De Commissaris der Koningin en gravin F. SchimmelpeQiiinck hopen ter gelegenheid van de wisseling des jaurs te ontvangen op Maandag 4 Januari des avonds 9 uur. Evenals by hei Siut-Nicolaas-feest zullen bij de groote bedrijvigheid door de jaarswis seling in plaats vau militairen, burgerperso- nen assisteerea in het Postkantoor. Voorzoover nog noodig zjj herinnerd, dat om den Nieuwjaarsdag de gewone weekmarkt hier reeds morgen wordt gehouden. Men lette op de bier neven staande adver tentie van de ütrechtsche Waterleiding Maat schappij wat betreft de beschermtrig der wa terleidingen eu zie ook den gusmeter eens na, welken men het best kan beveiligen tegen be vriezen door het kastje te vullen met zaag sel, zemelen, wol of papter. Door B. en W. zyn benoemd bij spuit 2 tot brandmeester de heer C. A. van Kal veen, tot order-brandmeester de heer J. Horst en tot commandeur de heer J. A. Stoopendual. bij spuit 3 tot onder-brandmeester de hoer J. M. Reinboud en tot commandeur de beor H. \au Vulkenhoef. Mr. dr. W. A. van Zyst, sedert Juli 1905 id van den Raad der Gemeente Utrecht, is Donderdag met '23 van de 34 stemmen be noemd tot Wethouder dier Gemeente, in de vacature, ontslaan door hot bedanken door mi'. L. van Lier. De hoer P. G. Groenhuizen logde met gun stig gevolg af het examen voor de eerste akte Frausche. taal, Middelbaar onderwijs. De heer G. A. Muunikhuizen, tnt April 1996 commies op bet bureel vsn den Bur-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1