Gemengd nieuws. gerlQken stand hier, staat op do voordracht ter benoeming tot Gemeente - ontvanger van Naarden. Aan den Donderdag tusschen Oosterbeek en Heelsum gehouden j&chtrit van de Kod. Veluwsche jachtvereeniging namen van hier deel overste Piepers en luitenants baron Van Dedem, Van Santen en Nierstrasz. Oudejaarsdag weer een jachtrit. De korfbalwedstryd, welke Eersten Kerst dag te Utrecht zou plaats hebben tusschen S. D. O.van daar, en A. V. O. G.uit Amers foort, is niet doorgegaan om den harden grond. Koud dat het was, neen maar I verschrik kelijk zelfs toen op de Leusderheide Quick's vacantie-elftal zijn heldendaden bedreef. Eerste Kerstdag gaf tegen H. V. C. een vriendschappelijk spel, én dat was het inder daad. Van beida zijden werd het kalmpjes aangelegd en de uitslag 2—2 gaf vrywel de verhouding weer. Met genoegen wordt hier vermeld, dat de verhouding tusschen de spelers uitstekend was, iets wat bij wedstrij den tusschen twee plaatselijke vereenigingen een heusch niet-alledaagsch verschijnsel is. Over spelbijzonderheden valt niet veel te zeggen, evenmin als bij den wedstryd op Zondag tegen Kampong (Utrecht). Ook hier een kalme vertoomog, zeer gewenscht met het oog op da bardheid van het veld. Stand bij rust 20. Slechts Masel als rechtsbinnen blonk uit. Hij scheen zich al vast zijn plaats in het eerste voor Zondag a. s. te willen waardig maken. Quick won ten slotte met 2—1. Met schaatsen-illusies keerden wij huis waarts. Het in 1902 weder opgerichte Amers- foortsch symphonie orkest „Jubtil" is an dermaal ter ziele. Donderdagavond werd besloten, bet op te beffen. Een commissie uit de leden zal het Bestuur bijstaan in de beslissing omtrent de bestem ming aan de instrumenten, enz. der vereeni- ging te geven. Tot Bestuursleden der plaatselijke afdee- ling van Patrimoniumzijn Donderdag herkozen de heeren H. P. Goossens en Jac. van den Blink. Het plaatselijk Nuls-departement houdt morgenavond een ledenvergadering, ditmaal in „Amicitia", o. a. om te voorzien in pe riodieke vacatures in het Hoofdbestuur der Maatschappij. Tot adviseur vao „Sint Raphael", deR. K. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, is benoemd kapelaan R. G. M. Smeets. We wezen in het vorig nummer er reeds op hoe zeer velen gebruik hebben gemaakt var. de drie achtereenvolgende vrije dageo om het Kerstfeest elders te vieren. 't Is dan ook geweldig druk geweest aan bet station, waar de ambtenaren en beamb ten wel verre van rust hadden. In den avond van Tweeden Kerstdag moest zelfs een trein worden in beweging gebracht door twee locomotieven. Zoo hebben we dan toch nog Kerstdagen gehad waarop 't sneeuwde, zij 't dan ook niet veel, en waarop 't geducht vroor; zóo Z'-lfs, dat reeds Eersten Kerstdag bij „Hei ligenberg" werd schaatsen gereden. Thans is het ijsvermaak in vollen gang. Zóo ouverwachl is de vorst ingevallen, dat de aladszwanen er heel wat mee te stellen hebben gehad. Aardig was 't te zien hoe ze over 't ijs trippeldenniet tot hun genoegen echter blijkens de geluiden die ze maakten en de boosheid van den voorman die de achter aankomenden tot spoed aanzette. Ook de stadswerkers kwamen er aan te pas, de mooie dieren voor invriezen te be hoeden. Het concert van Vranken's vokaal-kwar- tet, uit Utrecht, in den avond van Tweeden Kerstdag in de Lutbersche kerk bier gegeven, was buitengewoon slecht bezocht. Geen vyftig menscben. Maar er was dan ook nagenoeg geen pu- 1-Jicii<it aan gegeven. Jmusscheo hebben zij die het bijwoonden zeer gouoten van do uitstekende voordracht der met groote zorg en kennis gekozen liederen. Vooral Tweeden Kerstdag hebben dekiD- deren weer hoogtij gevierd bij den Kerst boom. In .Amicitia" leidde ds. Vunderink het feest voor de omstreeks 800 kleine leerlin gen der Ned. Hervormde Zondagsscbool-ver- eeniging, die weder in twee ploegen, de jongste» en de alleroudste» die de scholen gingen verlaten, werden onthaald van 5 tol 7 en van hall acht tot tegen 10 uur. Op rech» bivait' lijke wijze werd hun de nooge beteekenis van bet leest uiteengezet en als ze vermoeid waren van het zingen, waren de vriendelijke onderwijzeressen en helpsters weer aanstonds gereed, hen van versnape ringen te voorzien. Allen ontvingen ten slotte een geschenk en zij die de scholen verlieten, kregen weder hun Bijbeltje. In „De Arend" hadden de 4T>0 leerliDgen der Zondagsschool van den heer W. Kleber hun Kerstfeest. Van 5 toe 7 had daar de leiding de heer D. Veis Heyn, van 8 tot 10 ds. Meiners. In de school aan de Beekstraat leidde de heer K. Teeling het Kerstfeest van de 200 leerlingen der Zondagsschool van het Ned. Bijbel-genootschap. Ook in het Wijkgebouw aan het Monni kenpad prijkte een Kerstboom voor de kin deren, die daar plegen te komen en waar van nu wel geen enkele beeft ontbroken. In het gebouw van den R. K. Volksbond woonden 300 kinderen het Kerstfeest bij. Kapelaan Akkermans had hier de leiding en een breede schaar van dames voorzag de kleinen en hun geleiders van versnaperingen. De groote zaal van de sociëteit „Vereeni ging" had den Kerstboom voor de Oud- Roomschen Prof. Kenninck sprak de kinde- len toe, die evenzeer werden onihaaid en met geschenken werden bedacht. De bloeraendames hadden weer gezorgd voor een Kerstfeest in het St. Elisabuths- gasthuis, waar mevrouw Van Reige sberg Versltiys de feestviering inleidde, de Zusters liederen zongen en de patiënten werden ont haald, terwijl de kinderen bovendien werden bedacht mei geschenken. De Naaikrans Dorcas", van leden der Ge* reformeerde kerk aan den Zuidsiugel, deelde den avond vóór Kerstmis 115 stuks ouder- goed uit aan behoeliigen. Mevrouw de wed. Smolders van Osch, depot,-houdster hier ter stede van The Con tinental bodega compauy herinnerde aan jaarswisseling door aan de afnemers aan te bieden een zeer practische zak-agenda, keurig in rood marokiju gebondeo. Aan de Centrale botermijo werd Donder dag aangevoerd 1880 Kilo ongezouten en 1500 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. De prijs der ongezouten boter was fl. 28 a 11.35, die der gezouten f 1.24 af 1.38. Het politie-rapport behelst niets bijzon ders omtrent de Kerstdagen. Aan bet Commissariaat van politie is voor de rechthebbende terug te bekomen een zeer fraai dames-horloge, op den openbareu weg gevonden. De eerste plicht van het geluk is, het leed van anderen te eerbiedigen. Uit den omtrek. De tol bij de brug te Bunnik wordt'1 Ja nuari opgeheven. Zeer ten gerieve vooral van neringdoen den, die met hondeukar of rijwiel daar dik wijls passeeren. De „Harderw. Crt." teekent bij de woorden van jbr. mr. H. VV. van Ascb van Wijck in de zitting der Tweede Kamer den 24 Decem ber gesproken, namelijk «te Harderwijk zal binnen niet te langen tijd een Hoogere Bur gerschool komen», aan »Wij danken den heer V. A. v. W. voor deze toezegging». De »Utr. Crt." weet te berichten,dat Wil bur Wright in onderhandeling is met de „Ned. vereeniging voor de luchtvaart" om te Utrecht te komen vliegen". Wat wordt er van onze oude schoenen Van een geheim, dat reeds velen hebben pogen op te lossen, maar zonder resultaat, is onlangs de sluier weggenomen, namelijk wat er van ous schoenwerk wordt, wanneer het zijn loopbaan als voetbekleeding heelt voleiDd. Alle beweringen, dat bet als leer in een af anderen vorm opnieuw wordt gebruikt, zijn te niet gedaanhet schijnt bewezen, dat het als leer volkomen steift, maar tot een ander geheel nieuw leven opstuat. Niet zonder dat bet van te voren een zuiverings proces ondergaat, tot straf voor zijn mis daden op aarde, voor de lolteriogen, die het aan veler eksteroogen heeft bereid. In kleine stukjes gesneden, wordt hot twee dagen laug in een oplossing van zwa- velchlorideaan zijnl otovergelateu. Dan wor den de stukjes leer gewasschec, gedroogd, tot poeder gemalen en met schellak, hars of andere kleverige stoffen vermengd en deze dikbryige massa wordt dan in vormen gegoten. Daaruit staan onze schoenen tot nieuw laven. op. Niet met den grond komen zij meer in aanraking, neen, het hoofd des menschen te dienen, is hun doel en streven, hetzjj a's kam om hot ',aar te ordenen, of als zijkara of gespop de vrouwelijke frisuur. Ook als knop te dienen, schijnt hun een begee- renswaardig doel, of als sieraad op het pronk- tafeltje in onderscheiden vorm. Zou zoeken ze in hun tweede leven goed te maken, wat ze in het eerste gezondigd hebben. Waren ze vroeger voor het vuil en stof der aarde meer toegankelijk dan eeDig ander schepsel, thans stellen ze er prijs op, juist iu het reinigingsproces van nut te zijn. Ons waschgoed willen ze tot grooter helderheid en witheid brengen. Het poeder, waartoe de stukken leer worden gemalen, onderwerpt zich gewillig aan een chemisch proces en verdraagt groote hitte en allerlei mengingen tot het uien hoore en verbaze zich waschblauwsel wordt. Van vuilnis steeuen m-ken. Te Amster dam is door den Directeur der stadsreini ging, den heer A. de Groot, aan B. en W. een plan ingediend tot opheffing der Cen trale belt en tot verbranding der vuinis. Hij wil de warmte, door de verbranding van vuil verkregen, productief maken tot hei opwekken van electrischen stroom. Tusschen 300 en 350 ton Amsterdamschen vuilnis zijn dagelijks te verbranden, on daarmede is een stroom van 1500 paardekrachten op te wekkeneen stroom, geproduceerd tegen deu goedkoopste» prijs, immers door koste- looze brandstof iu de plaats van dure steen kool. Inlusschen is over dit punt zeker mee- uingsverschil ontstaan met den Directeur der Gemeentelijke electrioiteitswerken, die er tegen scbynt te zijn, dat ook aan een andere Centrale, i. c. aan de inrichting tot verbranding der vuilnis te verbinden, stroom zou worden opgewekt. Vooral de capaciteit der groote Centrale, zoo juist verdubbeld, maakt «concurrentie" vau een andere Ceu- trale miu gewenscht. Tegenover deze redeneering handhaaft de Directeur der stadsreiniging ziju standpunt. Het „Hand"., dat het bovenstaande bevat, kan mededeelen, dat bij vuilverbranding volgens het systeem Herbertz van bet over blijvend product (asch, slakken, sintels, enz.) steenen worden gemaakt van superieure kwaliteit, die ook bij den Directeur van Publieke werken een goed onthaal hebben gevonden. Tot uu toe was het nadeel der vuilverbranding, dat men met de asch geen raad wist. Het systeem Herbertz, dat vau de asch met de gegranuleerde slakkeu en ge- bluscbte kalk steeuen bakt, heeft de oplossing gebracht. Doodend lood. De zonderlinge klin kende bewering, dat om een' vijand in den slag te dooden 125 pond lood en 28 pond kruit nood g is, is, hoe ongelooflijk ze ook moge klinken, toch bij nadere beschouwing juist gebleken. De Fransche geleerde Cassendi bewees nog meer. In den slag bij Solferino,24 Juni 1851, tusschen Franschen en Oostenrijkers, ver schoten de laatsten 700 kogels voor eiken gewonden en 4203 voor elkeD gedoodon vijand. Daaruit berekende de geleerde, dat niet slechts 125 pond, maar 252 pond iood voor het dooden van een enkelen vijand moest worden verschoten. Bovendien was de slag van Solferino een van de bloedigste. De verliezen der Oostenrijkers waren 13100 dooden en gewondendie aan Franscbe zij de 17 191 dooden en gewondeD. In den Fransch-Duilschen oorlog kwam op iedere 13U0 scholen êen doode. Dit resultaat komt door de groote re trefkans van de schietwa pens, die sedert 1870 nog aanmerkelijk in dit opzicht ziju verbeterd.' Onbekende klippen. Alleen ia 1907 heeft de Engelsche hydrographische dienst 508 tot dusver oubekende klippen in kaart gebracht. 36 daarvan werden ontdekt, door dien schepen er door beschadigd werden. Engelsche oorlogsschepen ontdekten er 117, Engelsche koopvaardijschepen 33, en schepen van andere naties 199. 33 klippen werden met dynamiet uit den weg geruimd. Thans hebben in Nederland 6 volksstem mingen plaats gehad over het alcohol-ver- bod. De gezamenlijke uitslag van die stem mingen in 6 Gemeenten is, dat van de 16479 uitgebrachte geldige stemmen zich 10 363 hebben verklaard voor geheel ver bod. Dat is 5 van de 8. De stand van de arbeidsmarkt. Zooals bekend is, publiceert het Centraal bureau voor de Statistiek in ziju „Maandschrift" geregeld de door de Kamers van ArbeiJ, in gevolge het Kon. besluit van 49 Februari 1906 verzamelde gegevens nopens den stand der arbeidsmarkt. Daar de aldus vericregen gegevens geen volledig beeld vormen van den stand der arbeidsmarkt iu geheel Neder land, wijl niet overal en voor alle bedrijven Kamers van Arboid bestaan, zoodat niet om trent alle belangrijke bedrijven en industrieën inlichtingen wordeu ontvangen, heeft het Bureau gemeend de welwillende tus- schenkomst van Kamers van Koophandel en Fabrieken, alsmede organisaties van patroons en werklieden te moeten inroepen. Tot de Kamers van Koophandel, alsmede tot een aantal patroons- en workliedenorga- msaiies is thuus een verzoek gericht om rauandelyksohe gegevens omtrent den stand der arbeidsmarkt te willen furstrekkeu met betrekking tot die bedrijven waaromtrent geen inlichtingen van Kamers van Arbeid ontvangen worden. Da vele werkzaamheden, aan deze wjjze van verzamelen van inlichtingen verbonden, laten echter niet toe, aanstonds het geheele Rijk in dit plan te betrekken. Na 1 Januari zullen gegevens verzameld worden omtrent Noord-Brabant, Zeeland on Limbuig, de drie Provinciën, waar slechts zeer enkele Kamers van Arbeid gevestigd zijn, terwijl het Bureau hoopt geleidelijk meer Provinciën in het onderzoek te betrek ken, zoodat nog vóór 1910 maandelyks een volledig overzicht van den stand der arbeids markt in geheel Nederland zal kunnen wor den gepubliceerd. Oplagen en honoraria in den ouden tijd. ln de „Revue des deux mondes" komt een artikel over dit onderwerp voor, dat hoewel alleen over Frankrijk handelend, toch een eigenaardig licht werpt op de toenmalige toestanden, ln het begin van den boekdruk was een oplaag van 275 tot 3'H) exemplaren wel het hoogste aantal, dat een drukker aandurfde; zelfs de zoo verkoopbare latijn- sche Üona'. grammatica's, die met de gods dienstige boeken in dien tijd het meest ver koeld werden, hadden geen grooter oplaag. In 1700 noemde men een oplaag van 500 exemplaren een bijzonderheid, en zelfs nog 100 jaar later overschreed Gibbon met de eerste oplaag van zijn beroemd boek over het oude Rome dit aantal niet. Van de be roemde „Encyclopedie", waarvan elk deel voor 52 franc verkocht werd, verwachtten de uitgevers niet meer dan 3000 afnemers, een aantal, dat door Grimm als een onmo gelijkheid beschouwd werd. Zelfs werken van beroemde schrijvers van dien ty I, zoo als Voltaire en Rousseau, hadden zeer beschei den oplagen. In 1733 schreef Voltaire„Wat Charles XII betreft, laat Jorre daarvan 750 exem plaren afdrukken eu mij voor mijn bemoei ingen 250 geven". Van zyn werk over Lo- dewijk XIV werden 3000 ex. gedrukt, van zij Heuriade" 2000, van zijn werk over Corneille 2500 exemplareD. Als schrijver had Voltaire zeer geringe inkomstenbij gat meestal aan de uitgevers gratis zijn geestesprodvcten, op voorwaarde, dat hij een groot aantal zeer mooi gebon den exemplaren bij verschijniag moest ont vangen. Rousseau was ziakkundigervoor zijn «Nouvelle Héloise" ontving hij 4860 fr., voor »Contrat social" 2200 fr. en een gelijk bedrag voor de «Lettres de la ontagne" voor „Lettres sur les Spectacles" 1620 franc. Toen hij aan zyn «Dictionnaire de musi- quo" zou beginnen, verlangde hij van zyn uitgever een bedrag van 10460 fr. ineens, of een nonorarium van 5100 fr. met '■en levensrente van 600 fr. De uitgever koos (1765) het laatste eu betaulde hem deaente 12 jaar lang, tot zijn dood. De couraQten hadden in dien tijd, evenals de boeken, een zeer geringe oplaag De «M-Tcure de France", onder Lodewijk XIV hej meest verspreide blad in Europa, ver scheen in een oplaag van 7000 exemplaren. Men herinnert zich, hoe de Duitsche Kei zer eenige jaren geleden den jongedames van Krefeld wat «danshuzaren" had beloofd, om dat er zoo weinig cavaliers waren De dans huzaren zijn gekomen, maar toch schenen de Krefelder schoonen de huzaren koorts niet erg te pakken te hebben. Tot heden bleven zij tenminste den dragers van het burgerpak de hand reiken. Thans is evenwel de eerste verloving afgekondigd van een ritmeester inet de dochter van een koopman. Om in de wereld vooruit te komen, woi- den door- iemand in Amerika de volgende regelen gegeven Heb een vast doel. Ca daar altijd recht op af. Beheerscb alle onderdeelen. Geef a'tijd meer dan men van u wensebt. Overtref uw eigen crediet. Bedenkt, dat moeilijkheden er slechts zijn om te worden overwonnen. Gebruik eiken tegenslag als een sport op de ladder, die u hooger zal brengen. Steek uw hand nooit zóo ver uit, dat ge haar niet kunt terugtrekken. Durf vaak wees altijd voorzichtig. Wees overtuigd, dat de minderheid, de grootere macht slaat. Maak flink gebruik van de hersenen van anderen. Kies dus vooral bekwaam personeel. Betaal dat goed. - Luister altijd goed naar wat anderen zeg- geD. Hoor hen uit. Antwoord op alle vragen die u gedaan worden voorzichtig Vertel niemand uw plan. Beslist snel. Werk eiken lag uw taak af. Stal nooit, wat ge dadelijk kunt doen, een minuut uit. Haul de rust, die go gisteren te kort kwaumt, vandaag in Zorg voor uw ge zondheid. Leef oppassend. Stoomvaartbe richt en. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co., Soesterweg 14, Amersfoort, Kon. Hull. Lloyd. s.s. Amstelland" passeerde 20 December Teneiiffe. s.s. „Maasland" vertrok 22 December van Rio do Janeiro. s.s. «Hamilton" vertrok 23 December van Buenos Aires.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2