Stadsnieuws. den opgelegd, terwfll voor eiken oersoon, die op bovenbedoelde plaatsen sterkedrank gebruikt, eveneens ooo boete van tien gui- d n door ilen aannemer verbeurd zal zyn en bij de betaling der auBnemingspremiCu worden ingehouden, w-moear tlV d,on Pe^ soon ten minste niet onmtddeUok van bet werk verwijdert en .laarvan vorwydord houdt, zoolang dit door de Directeur wordt ver- a*Bi;' informatie of aan dergelijke bepaling ook stipt de band werd gehouden, luidde het antwoord, dat de Directie zorgde voor strenge to passing, maar dat boete byna nooit behoefde te worden opge.egd, want dat het bestaan van deze verbodsbepaling reeds voldoende is om den sterkedrank op en bil het werk te weren. Reeds sinds iO jaren schreef my een geacht ingezetene uit Loeuwarden komt dergelijke bepaling in de bestekken onzer Gemeente voor. De Aaunemersbond is er niet bijzonder mee ingenomen, maar er wordt niet aan gedacht, er verandering in to bren gen, waut de bepaling werk uitstekend. Sinds dergelijk voorschrift bestaat, is het aantal ongelukken op Gemeeutewurken te Leeuwarden tot een minimum verminderd". Onlangs verklaarde de Minister van Laud- bouw. Haudol en Nijverheid in de Tweede Kamer, dat een groot deel der ongevallen was toe te schrijven aan te langen arbeids tijd. De Minister had er gerust kunnen bijvoegen: en voor een deel ook aau drank gebruik. Hot gevaar voor ongevallen wordt grooter ook in het stadium, dat or bü den draukgebruitcer van dronkenschap nog geen sprake is. In den zelfden brief uit Leeuwardeu lees ik deze zinsnede: •Naar mijn meening worden de meosta ongevallen op bouwwerken veroorzaakt door groote onverschilligheid, onachtzaamheid en ruwheid, die dikwijls net gevolg zijn van bet gebruik van sterkedrank. Misbruik behoeft hei nog niet eens te worden alleen door gebruik ontstaan reeds de eigenschappen, waardoor de menscben miuder oplet tend zijn dan zij op een werk waarbij hun leven en ook vooral dat van hun kameraden meermalen in gevaar is moeten zijn''. Hier is iemand aau het woord, die uit eigen ervaring aldus kan spreken, onder wiens leiding tal van groote bouwwerken z\jn tot siaud gebracht, en die van moening is, dat bet rationeel zou zijn, de ongevallen premie lager te stellen voor die werken, waarbij een bepaling als bovengenoemd in het bestek is opgenomen. Minder g-vaar voor ongevallen is echter ni'-t het eeuigo voordeel, dat aan een derge lijke bepaling mits er natuurlijk stipt de hand aau gehouden wordt verbonden is. Ook uit moreel oogpunt werkt zij heilzaam voor de werklieden en hun gezinnen. Wie ziet Diet in, dat, zoo sterkedrank zells op het werk wordt toegelaten, dit voor zwakke broeders ten gevaar te meer woidt om aan den dmnk verslaafd te worden? „In mjjD practyk schrijf', een Directeur van Gemeentewerken zijo my twee tref fende gevallen voorgekomen, dut werklieden, die reeds min of meer als drinkebroers be kend stonden, door strenge voorschriften by bet werk gebeel van die kwaal genezen zyn. „Het eeoe geval betrof een werkman, die weikzaam was gewe st by een ondernemer, waar slecht toezicht werd gehouden en de jeneverflesch geregeld rondging. In dienst komende bij werken, waar de sterkedrank, streng werd geweerd, werd hij alleugs door die onthouding een geheel ander manmet een goed getuigschrift van de Directie werd by als postbode aaugust-ld, en hy staat als Zoodanig uitstekend aaugeschreven. „Een ander, reeds bejaard werkman, die ook te zwak was om bet drinken uit eigen beweging te laten, werd onder stroug toe zicht nog een zoo verdienstelijk werkman, dat by aan anderen tot voorbeeld kou wor den gesteld". Maar dat zyn uitzondeiingeo, zal men zrggen. V olwassen drinkebroers zullen meest al wel drinkebroers blijven, óok al kunnen zij op het werk geen drank gebruiken. Het is mogelykmaar men dcuke dan ook aat; de duizenden jongeren, die nog we 1 te redden zyn, maar zich dikwijls schamen om niet mee te doen,1 als er een borrel wordt geschonken of de jeneverflasch do rondte doet. Zoo werd in ij geschreven»Het is v.<or den jeugd gen werkman vaak moei lijk, staande te blijven, als hy g»en hulp van neven beeft. E*o leerling, nog onbekend met den drauk, wordt het door bandon vast houden wel ingegoten, zoo tegen zijn zin totdat hy eiudelyk om groot te doen mee drinkt." Verdedigd wordt dan ook het drinken op bouw- en audere werken niet, maar toch dikwijls openlijk oi heimelijk toegela ten. Het ergst schijnt het ie zyn in het Noor- deo van ons land, voort' bij polderwerken, turf- en slootgiaven. Maar in het Noorden niet alleen. »Ik ben scl.ryft mjj de belang stellende vriend, uit wiens brief ik reeds meermalen aanhalingen d.:ed vier jaar hoofdopzichter to Nymegen geweest. In dien tyd werden verschillende bouwwerken uitge voerd door atnnemors, aau wien niet was Opgelegd de werklieden het gebruik van ster ken drauk gedurende het werk te verbieden, en drie maal in die vier jaar werd een werk man door een doodelyk ongeval getroffen waarbij blijkbaar de sterke drank in meerdere of mindere mate een rol bad gespeeld." Aan zulke toestanden moet een einde ko men, en een groote stap vooruit zal zyn, in dien eon bepaling als die van Leeuwarden in de Water Staatsvoorschriften wordt op genomen.*) Er is geen twijfel aan of dau volgen duizendon anderen vanzelf. Dat bet nog niet is geschied, is waarschijn lijk meer het gevolg van sleur dan van onwil. Aldus de oud-minister mr. H. Goeman Borgesius in het jongste nnmmer van „De Volksbond". Ook bij de algemeens beraadslagingen over de Staatebegrootmg voor 1909, die in de tweedo week van November plaats vonden, is dit punt ter sprake gekomen. Daaruit bleek, dat een verbodsbepaling in bovengenoemden geeit reeds in sommige bestekken van het Departe ment van Binuenlandsche Zaken en van de Genie wordt oagenomon. De Regeering verkiaar- do, verder in die richting werkzaam te willen zyn. Mocht bij onderzoek blijken, dat de be zwaren niet overwegende zijn, dan zou ook in de Waterstaatsvoorschriften een dergelijke be paling worden ingevoegd. Werkloosheid. Door het A mersfoortsch Comité tot steun by gedwongen werkloosheid en de Inzamelings-commisde is de volgende oproep gericht aan de inwoners van Amersfoort Stadgenooten, Toen het vorig jaar de werkloosheid te dezer stede zich als een donkere wolk boven ouze samenleving vertoonde, ver scheen weldra om die wolk een lichte rand, veroorzaakt door een daarachter schynende zon uwer menschenmin en offervaardigheid. De milde wjjzc waarop toen door TT is gegeven, zal Amersfoort tot blijvende eer strek keu. Veel leed hebt ge toen helpen ver zachten eu de gaven vloeiden zoo ruim, dat er zelfs overbleef voor volgenden nood. Die nood is niet uitgebleven. Uit het verslag onzer werkzaamheden hebt ge kunnen lezen op welke wijze uwe gaven zijn besteed. Het overschot had in de eerste plaats zullen dienen om hen te steunen, die zelf pogingen in het werk hebben ge steld, te zorgen voor den kwaden dag. Zoo doende meende men de spaarzaam heid aan te moedigen en de verzekering tegen werkloosheid te bevorderen. Vele arbeiders hebben zich verzekerd, sommi gen hebben gespaard, maar de meeste verzekeringskasseu zijn nog zoo schraal, óok doordat de zomer vau 1908 zoo on gunstig was, eu bovendien is de ellende voor sommigen zóo plotseling gekomen, doordat bedrijven zjjn stopgezet waarop zij niet hadden kunnen rekenen, dat ook dezen winter het leed weer groot is en het Comité met de overgeschoten som niet toekomt. En nu komen we andermaal tot U met de dringende bedeHelpt ons nog maals. De tot ledigheid en armoede gedoemde werklozengezinnen hebben op U hunne hoop gevestigd. Aan U om dit vertrou wen thans niet te beschamen, als wij dezer dagen op de eene of andere wijze Uw oüer komen vragen. W|j twyfelen niet. Waar het besef aanwezig kan zijn, dat de aven goed en doelmatig besteed zullen worden, waar bedrog en misbruik zullen zijn uitge sloten, zal ook nu de gegoede Amers- foorter zjjn arme stadgenooten weten te gedenken. Het Comité. D. Gerritsen, Voorzitter. R. G. Riikens, Secretaris. J. W. Middelburg, Penningmeester. L. A. baron Van Ittersum. H. Noorman. H. Priem. G. van Wijland. Namens de Insamelings-commissie. A. M. Tromp van Holst, Voorzitter. M. van Heioma, Secretaris. In de Ned. Hervormde kerk in de provin cie Utrecht zijn thans slechts drie vacatures, nameljjk te Montfoort, Ter Aa en Veenen- daal. Ook in de Oud-Kil holiake k^rk wordt gebeden voor den gelukkigen uflonp dor ge zegende omstandigheden van 11. M. de Ko ningin. In het vierde Tiend-district, dat omvat het ressort der Arrondissements-recbtbank te Utrecht en tot standplaats zal hebben do Gemeente Utrecht, zjjo benoemd tot lid en Voorzitter mr. R. P. Cievennga, Onder-voorzitter van den Centialen raad van Beroep voor de ongevallen-verzekering, te Utrecht tot lid en plaatsvervangend Voorzitter mr. W. A. van Zjjat, advocaat te Utrechttot leden mr. A. H. J. van den Biesen, advo caat te Amsterdam ihr. mr. J. B. L. C. Ch. de Wjjkerslooth de Weerdesteyn, lid van Gedeputeerde Staten te Utrechtmr. H. Tb. *8 Jacob, Burgemeester van Loos- drecht; tot plaatsvervangende leden mr. A. P. J. M. var» Gils, advocaat te Utrechtmr. H. J. Doude van Troostwijk, te NieuwersluisG. P. J. Versteegh, Wethouder te Amerongen; tot Secretaris mr. J. J. de Waal Malefjjt, advocaat te Utrecht; tot plaatsvervangend Secretaris mr. D. Ragay Jr., advocaat te Utrecht. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daarouder ressorterende hulpkantoren is in het geheele jaar 1908 ingelegd by .Ie Rijks Postspaarbank f489 337.0(3 eD daaruit terug gevraagd f 433 (.06. Bij de H.IJ.S. M. bestaat het voornomen, ook buurtverkeerkaarten in te stellen voor de 1e klasse. De herijk der mateu en gewichten zal dit jaar te Amersfoort geschieden en wel in hot voormalig schoolgebouw aan de Koestraat van 18 Januari tot 4 Februari. Eigenaars van honden worden opmerkzaam gemaakt op de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer; Voor het verkrijgen van een beteren ver bindingsweg van Amersfoort naar Baarn en Soestdijk dau den Soesterstraatweg hebben Burgemeester en Wethouders heden aan den Raad toegezonden een uitgebreid voor stel. De nieuwe weg, die een totale breedte van 17 M. zal krijgen, zal loopen van hetspoor- weg-station langs den voet van den Amers- foortschen berg, over den spoorweg endoor Birkhoven en zal bestaan uit een met grint verbard voetpad van 2.50 M., beplanting 1 M., ruiterpad 3 M. rijweg in klinkers 5 M., wielrijderspad 2 M., beplanting 1 M., met grint verbard voetpad 2.50 M. Do overweg over de spoorlyn wordt voor gesteld op 8 M., terwijl aldaar wip-sluitboo- men worden aangebracht. Door Birkhoven is de rijweg b M. breed, waarvan 5 M. verhard met klinkers en een rijwielpad van 2 M. De kosten worden geraamd op f 49 000, die misschien minder worden als de A. N. W. B. bereid is, het wielerpad aan te leggen. De Staat der Nederlanden stond 17 500 M2. grond af voor slechts f 100 en ook de spoor weg-maatschappijen, corporatiën en particu lieren werkten zeer mede bij de voorbei ei- ding, waar tegenover de Gemeente zeker ook bereid zal zjjn, eenige coucessiën te doen. Het geheele voorstel, dat tien pagina's druks beslaat, hopen we te voegen by het volgende nummer. Het zal nog deze maand by den Raad in ibandeling komen. De Amersfoortscbe Muzi^avereeniging bad de goede gedachte, gisteravond een serena de te willen brengen aau den heer B. de Stoppelaar Blijdesteyn, die Vrijdag zijn 40- jurigen dienst dij de Posteryen mocht her denken. Docr de groote drukte aan het Postkantoor werd daarvoor echter bedankt en nam de Directeur den wil voor de daad. De lieer H. C. A. de Jong heeft den heer C. Tb. van Beek opgevolgd als Hoogheem raad van den Bunschoter Veen - en Volden- dijk. Ingenieur A. J. Krieger schrijft: De verwachting, uitgedrukt in mijn U begin December gezonden circulaire, met kaart, schijnt te zullen wordeu verwezen lijkt. In de zitting der Tweede Kamer van 19 December verklaarde de heer Van Idsinva van de Regeuring bevredigende inlichtingen verkregen te bobben omtrent de lijn Gouda Schoonhoven. De beer Do Ridder gaf toen in overweging die lijn door te trekken tot Utrecht daar hij Schoonhoven geen geschikt eind punt vond. De Minister antwoordde, dat, wanneer een ernstig plan tot doortrekking dier lyn naar Utrecht zal inkomen, dit door hem zal worden onderzocht. Terwijl ik de vrijheid neem U hierop attent te makeD, kan ik U ook meedeelen, dat het ontwerp der lyn Utrecht Har- melen dubbel bewerkt, als gewone paarde- tram. met bovenbouw en tracé air stoom tram vau Utrecht tot De Meern aan den Minister en aan Gedeputeerde Staten van Utrecht werd overgemaakt. Luitenant P. A. van Bavel, van het 5e regiment infanterie, wordt van 25 Januari tot 14 Februari gedetacheerd hij do werk plaatsen voor draagbare wapenen aan de Hcuibrug. Luitenant D. Ritman, van het Instructie bataljon te Kampen overgeplaatst naar het 5e regiment infanterie, is hier in garnizoen aangekomen. Ritmeester M. Grondhout, instructeur bij de Rijschool, is benoemd tot plaatsvervan- gend-Directeur van het remonte-depot te Millingen. By Koninklijk besluit is bepaald, dat de duur der eerste oefening voor railitieplich- ttigen, die in 1909 tot dat einde bij de on derscheidene korpsen van het leger in wer- kelyken dienst worden gesteld, zal zijn 1e. voor de ingelijfden ter volledige oe fening! OU a. by de onbereden korpsen op 072 maand b. by de bereden korpsen op 18 maan den; 2e. voor de ingelijfden tot korte oefe ning, op vier maanden. •Echtscheiding", het tooneelspel van Paul Bourget en And ré Cury, dat Donderdag avond door het „Rotterdarasch Tooueelge- zelschap" ouder directie van den heer P, D. van Eijsden in de derde en laatste abounemenlsvoorstelling in dit seizoen hier zal worden gegeven, is niet het bekende »l)i- vorpons", dat door helsNederlandsch Tooueel' hier werd opgevoerd, maar „Un divorce". Het heeft ook een gansch andere strek king dan »Divor<jons" waarin met Franscho lichtzinnigheid het ecbtscheiden met Ameri- kaansche haast, nu ja, niet wordt aanbe volen, doch wel wat aanneemlijk gemaakt. lu «Echtscheiding" echter voert de boven toon het woord van den jongen geestelijke in Heijerman's uZevende gebod" tegen zijn zuster: »Een huwelijk ia nooit uit". Echtscheiding" is een tendenz-stuk tegen het hand over hand in Frankryk toenemend lichtvaardig ontbinden van het huwelijk. Een stuk dat vooral in de Katholieke deelen des lands verbazenden opgang maakt en dat door ieder mag worden gezien wat niet van alle nieuwe en nieuwste tooneelstuk- ken kan gezegd. „In plaats vant egenover eenzijdige levens beschouwingen, onwaarheid en schijn, staat men hier tegenover de werkelijkheid, tegen over het leven. In plaats van nollen en toe standen, zien we hier levende wezens voor ods, onze gelijkenmaar de edelste, slacht offers van omstandigheden, warin wij zelf konden verkeeren. We zien ze worstelen tegen moeilijkheden, die we struks opeigen weg kunnen ontmoeten. Hoe ze ook spre ken de taal van 't gezond verstand, dan wel door hun woorden bewijs geven van oner varenheid of ze verstandige dan wel harts tochtelijke woorden gebruiken, of ze vol genegenheid zijn dan wel uiting geven aan hun drift, altijd herkent men in hun toon de waarheid. Dat is een onvergelijkelijk ge not". Aldus Reüé Doumic in de «Revéte des doux mondes". Debusher schreef in de »Presse" Het hoogst ernstig probleem, dat in dit stuk behandeld wordt, brengt op de hevigste manier gevoelens en hartstochten in beroe ring. Zijn ernstige, moreele en sociale strek king wekt in een verdeelde maatschappij hier goedkeuring, ginds critiekmaar ieder moet erkennen, dat het werk volkomen loyaal is. Al is Bourget een verklaard tegenstander van de echtscheiding, hy maakt zijn tegen standers niet af, maar bestrijdt ze hoffelijk". Catulle Meodès schreef in het »Journal" „Als dit succes zoo voortgaat, zal bet even vereerend zijn voor het publiek als voor de auteurs. Parijs zal dan voor de zooveelste maal getoond hebben, dat, al kan het zich soms amuseeren met nietigheden, het ook belangstelt in hooger kuustgenot, meege sleept kan worden door edele gevoeleus." Dat do vertolking niet te wensehen over laat, waarborgen ons de Rotterdammers. Mevrouw H. Macintosh- Van lterson zal wellicht begin Februari nier weer een con cert geven met den heer VV. Watter, neef van Jos. Orelio en gediplomeerd van het conservatorium te Leipzig, met wien zij on langs te 's-Gravenhage optrad op denCura- pao-avond en de eer had H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. den Prins der Neder landen onder haar gehoor te hebben. In het jongste nummer van „De Kampioen" geeft een Bondslid een zeer eenvoudig mid del om by hot wielrijden geen natte knieën te krijgen, al regent of sneeuwt het nóg zoo hard. Het toestelletje bestaat uit twee vleugels, die onder een hoek van iets meer dau 90® aan elkaar verbonden zijn. Iedere vleugel is saamgesteld uit een yzeren geraamte in den vorm vao een tra pezium, dat overtrokken wordt met een voor water ondoordringbare stof, bijv. zeildoek of zwartgemaakt Bielrott battist. Aan het voor beide vleugels gemeenschappelijke verbin dingsstuk is een inrichting gemaakt, voor zien van een scharnier, waardoor het ge heel met èen enkele schroef aan de voorste staaf van het frame onder de lantaarn- haak wordt bevestigd. De vleugels moeten zóo geplaats» zijn, dat zij de knieën in hun be weging niet beleramureu, terwijl door do bevestiging aan het frame het draaien van

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2