Donderdag 14 Januari 1909. No. 7609. 58e Jaargang. Stadsnieuws. BLOOKER'S CACAO FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/l.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Qroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat de Raad dier Gemeente in zijne openbare vergadeiing van 12 Januari .1909 tot leden viin de Commissi* van bijstand in het Beheer van het landgoed Birkhoven be noemd heeft de heeren Harm. KROES. A. M. TROMP van HOLST. A. H van KALKEN. C. J. PLOMP. Amersfoort, 18 Januari 1909. BnrgemeeBter en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaiis, J. G. STENFKRT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ten bureele van den Inspecteur van het Bouw en Woningtoezicht, gevestigd in het Raadhuis, gratis verkrijgbaar zijnformulieren, waarop zij hun verzoek om te bouwen moeten indienen. Amersfoort, 14 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KltOESE. De KAMER van KOOPHANDEL en FA BRIEKEN te AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zy heeft ontvangen onderstaand schrijven van Z. Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den 8 Januari 1909 betreffende een Algemeenen maatregel van bestuur, als be doeld in art. 4 dor Arbeidswet Ik heb de eer U hierbij te doen toekomen exemplaren van een ontwerp-Algemeenen maat regel van bestuur, als beaoeld bij art. 4 der Arbeidswet, ter vervanging van dien, vastge steld bij Kon. besluit van 13 Juli 1906 (Staats blad no. 204), laatstelijk gewijzigd bij Kon. besluit van 17 September 1906 (Staatsblad no. 243), voorzien van een toelichting, opdat het ontwerp een punt van overweging in uwe Ka mer zal uitmaken. Het komt mij wenschelijk voor, het ontwerp aan de openbare critiek te onderwerpen, alvo rens het aan de Koningin ter bekrachtiging aan te bieden, omdat het gewichtige be langen van ondernemers en werk lieden betreft. Zal een zóo ingrijpende regeling als de onder» werpelijke bij de wet worden vastgesteld, dan zijn de belanghebbenden alloszins in de gelegen heid, vooraf hun bezwaren daartegen kenbaar te maken. Nu de regeling bij Algemeenen maatregel van bestuur zal worden vastgesteld, zouden de be langhebbenden die gelegenheid missen. Ten einde hieraan tegemoet te komen, wordt het ontwerp op ruime schaal verspreid onder hen, die geacht kunnen worden, belang te hebben of te stellen in de aangelegonheden, welke daarin behandeld worden. Met bemerkingen, vóór of op 15 Maart 191)9 tor kennis van den ondergeteokende gebracht, zal kunnen worden rekening gehouden bij de vaststelling van het ontwerp. Bij een annonce, welke heden in de „Neder- landsche Staatscourant" is opgenomen, wordt bokend gemaakt, dat exemplaren van ontwerp on toelichting voor ieder verkrijgbaar zijn bij het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, afdeeling Arbeid (Parkstraat 71 te 's-Gra- venhage) tegen betaling van 10 cent per exera- plaar. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, (get.) A. S. TALMA. Met het oog op de belangen van ondernemers on werklieden, die daarbij betrokken zijn, noo- digt de Kamer belanghebbenden uit, van dat ontwerp inzugo te nemen, hetwelk bij den Se cretaris ter inzage ligt op de gewone kantoor uren, van 10 tot 1 uur, Muuihuizen uo. 13, en op aanvraag tegen betaling van 10 cent per exemplaar verkrijgbaar is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd, J. Ger. KLRBER, Voorzitter. Herm. P. van HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 18 Januari 1909. Alvorens Dinsdagmiddag de Raadszitting ge opend te verklaren, verhief de Burgemees ter zich van zijn zetel en zeide ongeveer Nu ik opnieuw het voorrecht mag hebben uw eerste vergadering in dit nieuwe jaar te openen, voel ik behoefte, daaraan den wensch vast te knoopen, dat liet U allen in dit jaar wel zal mogen gaan, dat geluk en voorspoed ia huis en werkzaamheden in ruime mate U ten deel mogen vallen. Ik zal niet in beschouwingen treden over hetgeen in het afgeloopeu jaar door U is ver richt. Wel wil ik onder groote waardeering her inneren aan uw aangename samenwerking door welke veel goeds en belangrijks is tot stand gebracht en dat uw werkzaamheid voor de Ge meente zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd, waarvoor het nageslacht U zeer zeker dankbaar zal zijn. Dit doet mij met vertrouwen de toekomst te gemoet gaan, vooral in verband met de verdere voorstellen, die gedaan zullen worden en waar van er al aanstonds een op de agenda prijkt. Dat plan is in de Gemeente, als ik mij niet vergis, reeds zeer goed opgenomen. Ik eindig met den tweeledigen wensch, dat de heuglijke verwachting in het Koninklijk paleis tegemoet gezien, gelukkig moge afloopen en dat GodB onmisbare zegen moge rusten op onzen arbeid tot heil der burgerij en bloei van onze Gemeente. (Applaus). Mr. Hey 1 igersNamens den Raad dank ik den Voorzitter voor zijn goede wenschen en wil ik gaarne verklaren, dat wij ons bij ver- nieuwiug aanbevolen houden voor zijn mede werking en zijn vriendschap. Het straks te behandelen voorstel van het Dagelijkse!» Bestuur kan inderdaad zijn van grooten invloed voor de Gemeente. Ik hoop, dat het gevolgd moge worden door verdere vruchthare samenwerking tot heil der Gemeente. De Voorzitter deelde nu mede, dat geen bezwaren zijn ingebracht tegen de notulen dor vergadering- van 15 December en ook welko stukken waren ingekomen en bracht in behan deling punt 1 der agenda, onder meedeeling, dat van het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B. een schrijven is ingekomen, houdende mede- deeling, dat de Bond bereid is, fóoO bij te dragen in den aanleg van wielerpaden (applaus en bravo's). De Voorzitter: Ik geef het woord aan den heer Van Duinen, die het 't eerst gevraagd heeft. De heer Van Duinen: De uitstekende bowijsgrondeu voor het wen- Bchelijke van den wegaanleg in het advies van Burgemeester en Wethouders zijn van dien aard, dat zij een zeer goed en afgerond geheel vormen niet alleen,maar waartegen, redelijkerwijs, dunkt mij, weinig is in te brengen. Ik kan mij dau ook in uilen deele met het plan vereeuigen en juich ivnnjhefl harte toe. Toch is er mogelijk uog een gezichtspunt tt openen om hen, die mochten twijfelen aan de wensohelijkheid van den aanleg, tot andere gedachten te brengen. In de eerste plants dan de hoogmoreele kracht, die er van uitgaat om bet particulier initiatief in andere zaken te steunen. Want het zal bly- ken, dat ook dit zich zal ontwikkel wanneer de Gemeente hier voorgaat. Maar er is voor mij nóg een groole drang, indien ik al mocht twijfelen aan de goede zijde van het ontwerp, n.l. die van zolfbehoud. Dit moge eenigszins egoïst klinken, maar do ver anderde toestanden in de samenleving sinds de laatste halve eeuw maken hot noodzakelijk voor ieder particulier, maar ook voor elke corporatie, de gedragslijn van vroeger dageritywijzigen. Te ontkennen is het niet, dat do stoom, en van nog jongeren datum do electriciteit, de maatschap pelijke verhoudingen op een geheel andere basis hebben geplaatst dan vroeger en, nis nood wendig gevolg daarvan, overal wijzigingen oil I koersveranderingen mooteu plaats grijpen. Ik Sta er op DAALDERS te ontvangenla goedkoop en goed. ducht geen tegenspraak wanneer ik beweer.dat zelfs de meest behoudende van onzen tijd op een geheel andere wijze zijn zaken drijft, dan bijvoor beeld zijn grootvader, al ging ook de zaak telkens over van vader op zoon. Als het getij verloopt, dienen de bakens te worden verzet. Gebeurt dit niet, dan is vaat- loopen een natuurlyk gevolg. Maar wat in de particuliere samenleving als vaststaande kan worden aangenomen, zou zich de invloed van dat wijzigen en veranderen in het gehcelo maat schappelijke samenstel dan verloochenen in het besturen on hierop wensch ik den nadruk te leggen het vooruitbrengen van een Gemeente Wanneer wn rond ons zien, is er tusachen verschillende Gemeentebesturen opzichtens en kele Gemeentebelangen een streven merkbaar om de plaats hunner inwoning den voorrang te doen belialon, door bij te brengen wat noodig is om concurrentie te kunnen weerstaan. W\j De- speuren een zoodanig streven zoowel op han delsgebied nis op dat der nijverheid. En plaat sen, die noch voor 't eene, noch voor 't andere zyn voorbeschikt, trachteu datgene naar voren te brengen, waarover zij kunuen beschikken. In de eerste plaats behoort daartoe natuurschoon, in welks bezit wij ons in zoo ruime mate mogen verheugen er zelfs op mogen roemenKleine plaatsjes in ons land, vroeger te nauwer nood bekend, hebben tegenwoordig in den zomer duizenden opgezetenen, waardoor zoo'n plaats bloeit en met reuzenschreden vooruitgaat. Maar in die plaatsen heeft ook het Gemeentebestuur krachtdadig geholpen en trekt bet thans de voordeelen van vroeger gemaakte verbeteringen, die dikmaals groote geldelyke offers kostten. Waar dus zoo aan alle zijden een streven merkbaar is om commercieel te hundek», ook door Gemeentebesturen, daar acht ik hetouzen plicht, hetgeen wij hier hebben aan te bio- den, zoo Hink mogelyk te doen. Do locomotief hoeft ons boven vele plaatsen bevoordeold. Laten wij van dat voordeel party trekken en trachten door meewerking van Amersfoort te maken oen gozocht middelpunt voor toeristen. En het voor gestelde plan acht ik in hooge mate daaraan bevorderlijk. Ik acht het dan ook een groote voldoening voor B. en W. indien dit voorstel met algomoone stimmen mocht worden aangenomen. De heer Jorisson: Ik denk een eenling te wezen en geloof, dat het voorstel met vlag en wimpel zal worden aangenomen, maar dut mag mij niet weerhouden, myu bedenkingen in 't midden te brengen. Ik goloof niet, dat bedoeld wordt een weg te maken naar Birkhoven, want dan wordt Birkhoven wel wat duur. Ik breng gaarne hulde nan B. en W. voor hun werkelijk mooi voor stel, maar wil to gelijker tyd vragen is de weg wel mooi? Die weg ligt pal op het Noor den. Hy zal ftlleon worden gebruikt door de be woners van het Bergkwartiorvoor alle andere stadgunooten is hij een zeer groote omweg en 'a winters zal er niemand wandelen. Blijven dus de vreemdelingen maar wat hebbon de nering doenden daaraan als zij zoo direct van hot sta tion naar buiten gaan De weg zal een 45 millo kosten en slechts oen deel daarvan zal komen ten bate van de werkloozen. De nieuwe weg is vrijwel oen omweg en zal ook niet wordon gebruikt door hou die van don anderen kant komenniemand, die uit Baarn komt, zal door het bosch van Birkhoven rijden. Goedkooper, korter en daardoor beter is hot plan, vroeger door B. on VV. overwogen, name lijk verbetering van den Ouden Soestorwog, die aanmerkelijk korter is en dus minder zal kos ten en aan natuurschoon niet minder is dan do nu ontworpon nieuwe weg en waar, door do kerk en de scholen, reeds heel wat menschen wonen, van wie men maar niet mag seggon het zyn slechts arbeiders. Ik stel dan ook voor, dit voorstel aan te houden on B. on W. uit to noodigen, eerst een plan in te dienen omtrent den Ouden Soeeter- weg en eerst daarna den villa- weg ter hand te nemen. Du heer Van E 8 v e 1 dIk vereenig rnjj gaurno met den lof, gebracht aan Burgemeester en Wethouders, do Commissie voor Birkhoven en haar .Secretaris. Ik geloof niet, dat de groote bereidwilligheid van het Rijk, de Maatschappijen en de eigenaars, die zelden zóó eenstemmig wes, ooit weer zal voorkomen en dat hot daarom niet gewenschi is, hot voorstel aan te houden. Ik houd hot er voor, dat doze groote tnedeworking is (e wijten aan de malaise en do werkloosheid. Maar ik wil voorstellen, het werk te doen uitvoeren door de Gemeente in eigen bohoer. Laten we het aannemen, dan komen or weer werkloozen van elders, die hier blijven han gen on ten laste komen van het Burgerlijk Armbestuur. Do heer Oosturvoon: Ik zal me gaarne scharen aan de zyde van hen. dio het voorstel steunen en wil gaarne eveneens hulde brengen aan B. en W. Ais wo Amorsfoort bezien, dan moet het ons opvallon, dat juist hot Bergkwartior hel meest is vooruit gegaan. Duar is voel gobouwd en daar zijn heel mooio wandelingen. Do nu ontworpen weg is een der mooiste in ons land. Miju buur man Jorissen zegt nu wol „dau ben je niet ver gewcost", doch dat gaat nogol. Nu reeds wordt dio weg zeor druk bezocht aoor wandelaars, 6ok bij koudemaar als hij verbotord is, zal hut be zoek nog veel drukker wordon. Ik zou echter wenschen, dat B. en W. een punt nog nader overwogenik zou namelijk niet tweo, doch vier rijen hoornen aan don weg willen zion. Het is wellicht nietmogolijk, dit thana reeds uit te maken, doch ik zal straks, bij hot betrekkelijke punt, daartoe oen voorstel doen. De boer O orritsen: Ik had aanvankelijk niet hot voornemen, over dit voorstel te «pre ken, doch moon or nu toch oven op te mooten wijzen, d&n men geen groot vooruitziend ver mogen behoeft te hebben om te zien van wolk een groot belang dit voorstel is voor do Ge meente, die er groote vruchten van zal trok ken. De uitgaaf is groot, doch wc doen daarmee niet anders dan kapitaal uitzetten, waarvan we wel dra rente zullen trekken. Ik wensch vooral hartelijk dank te brengen aan den Burgemeostor, die hiorvoor zich zooveel moeite gaf, od aan de verdere commissie. uux. De heer Veis H e y nvolgaarne stemmen voor hot voorstel, juist omdat het is een zoo flink on royaal opgevat plan, dat hot schooue Bergkwarticr verbindt met Birkhoven. Do heer Plomp Ik zal niet trachten het voorstel te verdedigen dit is trouwens reeds krachtig genoog geschied. Maar wel wil ik een oogenblik stilstaan bij do vraug van den hoor Jorisson: waarom do weg juist aan den kant der Vlasakkers en niet langs de nieuwe kerk. Als we don Oudon Soestcrwog verharden, dun houden wij den toestand juist zooals die is en waar do wandelaars niet willen zijn, ter wijl wij juist een aangenamer verkeersweg willen maken. Hot is bekend, dat de bewoners van Amers foort gaarnu naar Baarn gaan, doch nu moet het ons streven zyn, de bewoners van Baarn en Soest naar ons schooiuBirkhoven te trekken. De hoor Jorissen: Ja, als zij het Baarn- sche bosch niet in hun onmiddellijke nabijheid hadden. Do heer Plomp: Do tegenwoordige straat weg bevalt hun niet en wij moeten dus zorgen voor oen beteren wog De heer Jorissen: Maar de Bnarnoars heli- ben dien weg toch niet noodig De hoor Plomp: Ik bon dat geheel eens mot don heer Jorissenmaar juist om den Soesterweg mijdon die menschen do stad, Boven dien zit het buuwtorroin op den Amersfoortsohen Berg te veel in éen hand en door dezen weg, waaraan villa's zullen komen, waarbij de Go- uieeiitc groot belang hoeft, zullen groote ter reinen voor billijker prijs te koop zyn. Ik zou den heer Jorisson willen gerust stellon en hom zeggen dat do Oude Soostorweg ook zijn beurt zal krijgen, maar do nieuwe weg is voor de Gemeente van veel grooter belang en moot dus ook hot eerst onder bandon gonomen. Reeds dezen zomer was er zeer groote belang stelling in Birkhoven, onder alle rangen en

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1