Zaterdag 16 Januari 1909. No. 7610. 58e Jaargang Stadsnieuws. FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post f 1.15! Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Beolames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ten bureele van den Inspecteur van het Bouw en Woningtoezicht, gevestigd in het Raadhuis, gratis verkrijgbaar zijnformulieren, waarop zij hun verzoek om te bouwen moeten indienen. Amersfoort, 14 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W UI J TIERS. De Secretaris, J, G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOOR'l brengen ter algemeene kennis, dat bij Konin klijk besluit van 4 Januari 1909, no. 90, inge volge de Hinderwet, aan den RAAD VAN AD MINISTRATIE DER HOLLAND8CHE IJZE REN SPOORWEG MAATSCHAPPIJ, te Amster dam, vergunning is verleend tot de uitbreiding van de alhier gevestigde wagenwerkplaats met u. ccu uicutYo omeucnj b. een droogoven voor hout; c. een werkplaats voor houtbewerking; d. een werkplaats voor het uitvoeren van kleine herstellingen aan voertuigen; c. een nieuwe houtloods; op de terreinen der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij alhier, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie D., no. 2913. Amersfoort, 14 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERfe. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Is het nog tijd? Ja, dat is het zeker nog Maar In - de groote en de kleine bladen komen in de laatste dagen Ingezonden stukken voor, waarin, kort saamgevat, de mee ning geuit wordt, dat, waar duizenden aan alles gebrek hebben, waar zoovele nuttige instellingen ten behoeve van minderbedeelden en zieken om financieelen steun vragen, het duurder plicht is en ook meer den wensch van de Koningin zelve zal zijn om de bedragen, bijeen te brengen voor blijken van vreugde by de aanstaande blyde gebeurtenis, te bestem men voor hen, die lyden. Een en ander lezende, kwam de vraag bij ray opZou het een niet kunnen gedaan, zonder het ander na te laten Mij dunkt van ja Komt, laten we, ontdaan van alle op- schroevery, de zaak eens kalm beschou wen, haar bezien met verstands-oogen,haar bespreken met al de hartelyke belang stelling, welke velen voor beide op geworpen gezichtspunten gevoelen. Nu dan. Ik kan me zoo heel goed voorstellen, dat de vrouwen in den lande, die ge plaatst zijn in een positie, waarin «voor gaan" zoo van zeli spreekt, tot de an dere vrouwen in haar omgeving een oproep richten om door een stoffelyk bewijs aan de Koningin te toonen, hoe zeer de vrouwen van Hollandschen stam zich verheugen, dat Oranje en Neder land in een verdere toekomst vereend kunnen blyven. Ook begrijp ik 't volkomen, dat velen gaarne aan dien oproep gehoor geven. En ik besef zoo ten volle, dat onze Koningin een moment van groot geluk doorleeft, als daar straks het mooie ro- zenhouten wiegje met zijn koperen be slag het geschenk der Amsterdamsche vrouwen zijn intrede zal doen in het Paleisals Zij er aan deukt hoe daar binnenkort, in die weelde van kaut en fijne weefsels, een kindje, Haar kindje, zal liggen. Ik kan er me zoo heelemaal in den ken, hoe Zy het reeds grooter ziet, als ze het cadeau der Rotterdamsche vrou wen zilveren kroesjes en bordjes, vork en lepel bewondert, hoe Zy ook de geschenken der Haagsche, der Utrecht- sche en der Gentsche vrouwen apprecieert. Waarom der Koningin dat genot niet bereid, Haar niet getoond, hoe Haar volk deelneemt in Haar geluk, waar het door ieder als vanzelf sprekend wordt be schouwd om een zuster, een vriendin, een kenuis by een dergelyke belangrijke gebeurtenis een bewijs van hartelyke be langstelling te geven. Dat er duizenden zijn, die alles ont beren, mag ons toch niet verhinderen, blij te wezen met de blijde en Haar onze vreugde te toonen door stoffelijke bewijzen. Wat anders is het, daarbij niet te vergeten de ellende, waarin zoo velen verkeeren. Integendeelaan ons vreugde betoon wordt hooger wijding gegeven door daden, die de misdeelden ten goede komen. En als ik nu in de bladen lees, dat de Friesche, de Groningsche, de Drentsche, de Zeeuwsche vrouwen ja, uit welke streken niet? zich opmaken om even eens geschenken aan te bieden, dan vraag ikzullen er daarvan niet vele, heel vele zyn, die niet het minste nut hebben, die, nooit of maar heel kort gebruikt, slechts gevoegd zullen worden bij de collectie souvenirs aan belangrijke ge beurtenissen in het Oranjehuis. Daarom ook is, dunkt me, de vraag gewettigdzouden de sommen, voor vele dier afzonderlijke geschenken niet nuttiger kunnen aangewend; zou onze Koningin zelve dat niet weuschen; roepen diit ons niet toe de treurige om standigheden, waaronder duizenden in deu laude gebukt gaan klinkt ons dat niet tegen uit de soms zoo roerende beden om steun van verschillende instellingen? Zoo geheel vanzelf zijn we nu gebracht tot de conclusie, welke ik reeds maakte het een kan gedaan zonder het ander na te laten. En wel ten eerste wanneer de Amsterdamsche èn de ltotterdamsche èn de Haagsche èn de Utrechtsche èn de Gentsche vrouwen, wier plannen reeds vasten vorm aanna men, haar fraaie en practische geschen ken aan de Koningin aanbieden, en ten tweede wanneer de bijdragen van de overige vrouwen ter beschikking worden gesteld van de aanstaande Moeder, met het verzoek, die somme gelds te bestemmen voor inrichtingen, welke ten doel hebben, het moreel of physiek lij den van onvermogenden te verzachteu. Zal het niet de hoogste wensch van een moeder wezen om de geboorte van haar kindje te heiligen door zegen te ver spreiden En zullen de beden van zyn Ouders en zyn volk niet vervuld zyn, wanneer het Koninklijk kind, tot mensch opge groeid, meer vreugde tooneu, meer voldoening hebben zal, indien hy in de ziekenzaal van een gasthuis leest«vrij bed" (waaronder de datum van zyn geboorte en, zoo noodig, een kort bij schrift) dan wanneer hem gewezen worden de zorgvuldig bewaarde geschen ken, die men thans het plan heeft zijn Moeder aan te bieden, al zullen ook die tot hem spreken van de vreugde, welke zijn volk wegens zyn geboorte gevoelde. Komt, moeders van Nederland, ge zult uw penningskeus met nog grooter liefde bijeenbrengen, als ge weet, dat een gelukkige Moeder een deel daarvan doet toekomen bijv. aan een inrichting voor hulpbehoevende kraamvrouwen, aan een kinder-ziekenhuis, enz. Aarzelt dus niet, waar ge zeker weet, oordeelend naar Haar daden, dat de eerste Vrouwe van Nederland, indien ge Haar voor de beslissing stelde, U zou zeggen: „De geschenken die mij aangebo den worden, zal ik gaarne aannemen als bewijzen van meeleven in mijn geluk, als uitingen van aanhankelijk heid van mijn volkdoch ik geef met heel mijn hart ook gaarne gehoor aan den wensch om de bedragen, door een auder deel van myu voik byeen. gebracht, te bestemmen voor de lijden den onder hen, óok wijl het mjj een heerlijke gedachte is, dat het tydstip der geboorte van mijn kind ook daar door in lengte van jaren in gezegende herinnering zal blijven". Aan ons, vrouwen van Nederland, om daartoe mee te werken SrzE Frederiks Van Cleeff. Amersfoort, 15 Januari 1909. provinciale commissie te vormen voor het aanbieden van een bewijs van belangstelling •aan H. M. de Koningin bij de door Haar verwachte blyde gebeurtenis. Op uitiioodiging van mevrouw Barchman Wuytiers, die zitting nam in het Dagelijksch bestuur van het provinciaal Utrechtsch co mité, was gistermiddag om 4 uur een tien tal dames uit Amersfoort ten Raadbuize, ten einde de meest met bet doel overeen stem mende wijze van inzamelen der bijdragen te bespreken. De bedoeling is, dat zooveel doenlijk alle vrouwen bun penningske schenken en om dit ieder mogelijk te maken, zullen de giften worden verzameld in gesloten bussen, die in alle straten en straatjes der stad zullen wor den geplaatst, aan nader te noemen adressen. Met opzet wordt niet met lijsten rondge gaan iedere vrouw kan dan in een der bussen doer bet bedrag, al is het nbg zoo gering, dat zy voor bet doel kan of Jwil missen. Mogen zeer velen gehoor geven aan dezen oproep en moge hetgeeu men zich voor stelt de Koningin aan te biedeu, een ge schenk zijn van alle vrouwen in de provmeie Utrecht. De Directeur-geneual der posterijen en tele grafie verzoekt, om den last welke het trieeren dier brieven vooral in de postwagens geeft, bij voorkeur geen zoogenaamde venster-enveloppen te gebruiken als briefomslagen cn althans te zorgen, dat de brief juist in den omslag past, zoodat het adres niet kan scbuiveu onder het ondoorzichtige gedeelte van de enveloppe. De heer R. M. Loman, benoemd tot tweede ambtenaar ter Gemeente-secretarie van Ede, zal Maandag zijn nieuw ambt aanvaarden. Meer niet. liet deed ons genoegen, van zeer verschil lende zyden te vernemen, dat de beide ar- tikelea ,De geneesheeren en het Arbeids contract" met belangstelling zijn gevolgd. Een lezer deed ons de vraag waarom we alleen noemden de Verzekering-maatschappij „Het Roode Kruis", omdat er nog zooveel andere maatschappijen in de zelfde richting werkzaam zijn. Toen we de artikelen schreven, hadden we alléén te beschikken over de tarieven van „Het Roode Kruis" en daaruit namen we woordelijk over het door ons geciteerde, wel zeer sprekende voorbeeld, als een be- wys voor welke leiten een werkgever kan worden gesteld. We voegden er dan ook aan toe„Dit stemt zeker tot nadenken". Voor ons liggen thans ons sedert toe gezonden prospeeti van andere maatschap pijen met gelijk doel, als daar zyn„De Philantroop", te Bolsward „De nieuwe Eer ste Nederlandsche", te 's-Graveuhage,«Tbe Ocean "en meer audere. We onthouden ons natuurlijk van elke aaqbeveling van welke maatschappij ook om de drievoudige reden: <lat we ons niet op werpen als deskundigen op verzekeringsge- bieddat we de' hier bedoelde maatschap pijen niet dan bij name kennenen dat de inspecteurs en de agenten dier maatschap pijen de aangewezenen zyn om de belang- h'.-bbenJen volkomen in te lichten. Meer niet. Ten huize van den Burgemeester van Utrecht werd Donderdag gehouden een bij eenkomst vaD de eebtgenooten der Burge meesters in dit gewest, met het doel een Diakenen der Ned. Hervormde gemeente zul len Maandag hun tweede winter-collecte houden en bevelen, daar ook zij veel leed hebben te lenigen, die dringend aan. De ook hier zeer bekende dansleeraar J. de Lange is benoemd tot gediplomeerd lid van het Geuossen8chaft Deutscher Tanzlehrer, te Berlijn. Het garnizoen te Amersfoort bestond op 1 Januari uit: 1 generaal-majoor, 1 kolonel, 8 luitenant-kolonels, 5 majoors, 38 kapiteins, 54 eerste luitenants en 24 tweede luitenants samen 131 officierenen 1293 onderofficieron en minderen, benevens 211 vrouwen en 430 kinderen. Lotelingen uit de Provincie Utrecht, die dit jaar moeten worden ingedeeld, muzikaal ont wikkeld "ijn, een blaas-inetrument bespelen en genegen zijn om gedurende bun diensttijd bij het fanfarekorps van het 9e regiment infante rie, te Leeuwarden, of van het 10e regiment in fanterie, te Haarlem, werkzaam te worden ge steld, waaraan tevens geldelijke tegemoetkoming en goed onderricht in de muziek, enz. is ver bonden, moeten zich daartoe schriftelijk wenden tot den Provincialen adjudant in Utrecht, met opgave van naam en voornamen, Gemeente waar zy loten, lotingenummer, lichting, welk instrument zij bespelen en bij welk korps zij verlangen te worden geplaatst. In den ouderdom van byna 99 jaar overleed Donderdag te Groningen Harm Jan van de Velde, de laatste Metalenkruis-ridder daar ter stede, die den Tiendaagschen veldtocht mee maakte als hoornblazer bij de 5e afdeeling, uit welke het 5e regiment infanterie werd gevormd. Luitenant-kolonel W. H. van Terwisga, van den Generalen staf, is benoemd tot officier in de orde van het Legioen van eer. De concertzaal van „Amicitia" was Donderdag, hoewel nog lang niet vol, buitengewoon goed bezet. Was dit omdat het laatste der abonne- meuts-conci-rten werd gegeven en men dus de overgebleven kaarten opmaakteof zou het de roep zijn geweest van de buitengewone gaven der nrtisten, die zich dien avond ook hier zou den laten hooren Misschien wel hebben beide redenen er toe bijgedragen, een goed gevulde zaal te hebben en voor artisten als mevrouw Thérèse Pott eu den heer Mossel is dit hoogst aangenaam. Was de verschijning van mevrouw Pott forsch, kloek, groot en zij een hoogst elegante figuur

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1