Stadsnieuws. 'langer een kostenrekening zullen indienen, die haar grond vond inj.de mindere financieele draagkracht der arbeiderB1-. Dc lezer kan nu zelt oordeelen of de uitleg, dien prof. Kouwer aan die woorden geeft, juiBt ie mij schijnt hij onjuist. Maar terwijl de Mi nister in het bovenstaande „geneeskundige be handeling" begrijpt onder „verpleging", vestig ik nog de aandacht op het volgende: J)e ver pleging dient b e h o o r 1 ij k te zyn dit betee- kenteene verpleging (daaronder dus begrepen geneeskundige behandeling) naar gelang van de leveuswijze van het gezin van den werkgever Minister van Justitie, Handelingen hJ. l'dd). Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat hetgeen geneeskundigen, die de toestanden kennen, zullen moeten toegeven het voor fonds- geneesheeren uitzonderingen daargelaten onmogelijk is, fondspatiënten met de zelfde zorg te behandelen als particuliere patiënten, dan komt het my voor, dat vele werkgevers, die hun inwonende dienstboden als fonds - patiënten zouden laten behandelen, niet zouden voldoen aan de bedoeling van den wetgever. Maar de leden der Maatschappij zijn mot vrij in hun oordeelzij hebben zich tc houden aan de uitspraak der Algemoene vergadering en, zoo als ik reeds vroeger heb gereleveerd, heeft die als doel der ziekenfondsen aangenomen„Kon ziekenfonds is een instelling, welke aan perso nen, die niet op de gewone wyze 111 hun ge neeskundige verzorging kunnen voorzien, tegen een periodiek te betalen, vaste geldelijke bij drage geneeskundige behandeling, met of zonder verstrekking van gene •s niddelon, verschaft De quaeslie is of men, dat doel der zieken fondsen in het oog houdend, kan rekenen, dat personen, gedurende den tijd waarin door de wet aan derden de verplichting is opgelegd, in nun geneeskundige verpleging en verzorging te voorzien, aanspraak hebben op gewone behan deling a s ziekenfonds-patiënten. Naar mijn oordeel niet naar dat van andereu misschien wel. Naar mijn meening is het Hoofdbestuur met bevoegd, i'ete quaestie te beslechten en kan alleen een Algeraeene verg.d> rhg dat doen. De quaestie is misschien neg meer dan voor de fondsgeneesheeron voor de alleen particuliere praktijk uitoefenende geneeskun digen van belang omdat door de aanstaande invoering van het Arbeidscontract zoozeer de aandacht op de geneeskundige behandeling van dienstboden gevestigd is, dat deze, nog meer dan te voren, in ziekenfondsen iugesclireven willen worden. Terwijl de wetgever in den regel geen reke ning houdt met de financieele belangen der geneeskundigen en deze zelfs in de toekomst door de Rijks-ziekteverzekeringswet ernstig be dreigd worden, schijnt het mij onverstandig, geheel te vei vaarloozen de voordeelen, door de Wet op het arbeidscontract aan de genees kundigen toegekend. Dit zeggende, heb ik aller reinst het oog op persooulijk voordeel van be paalde collega', maar op dat van het genees kundig beroep in het algemeen. Eindelijk kan ik nog meedeelen, dat de Leidsche vereeniging van fondsgeneesheeren heeft besloten, wat aangaat het aangaan van overeenkomsten met dienslboden-verzekerings- mantschappijen ingevolge het Arbeidscontract, voorloopig zich te houden aan het advie3 van liet Hoofdbestuur. En dut zij, na den afdeelings- raad daarover geraadpleegd te hebben, vermoe delijk zal besluiten, met 1 Februari aan werk gevers met inkomens boven f 3ÜU0 voor de behandeling van bedlegerige inwonende dienst boden rekeningen aan te bieiien om daardoor, in afwachting van hetgeen in andere Gemeenten zal geschieden, voorloopig te doen blijken, dat zij wenscht te handhaven de rechten, den geneeskundigen door de Wet op het arbeids contract gegeven. Arts Peereboom te Haarlem schrijft: Kenige zeer krachtige, niet zeer welwillende woorden worden gericht tol een tal van Haar- lemsche geueeskundigen, eindigende met een insinuatie aan hun adres. Ik bedoel hier„on behoorlijk standpuntdol worden door het rammelen met den geldbuidel; misbruik, nog sterker, zoodra de geneesheer zich laat verleiden tot het maken van onnoodig veel visites". Ik zou willen vragenwas het nu wel noodig, deze groote woorden te gebruiken had bet niet op kalmer wijze kunnen geschieden, ons te toonen, dat het op dit oogenblik door ons in genomen standpunt niet dat van prof. Kouwer was? En ia prof. Kouwer reeds a priori zóo op de hoogte van dc motieven, die tot dit standpunt hebben geleid, dat hij dergelnke uitdrukkingen meent te mogen bezigen needs het feit, dat met algemeene stommen in de vergadering van 9 November 1908 van de Vereeniging van ge neeskundigen en apothekers, verbondeu aan te Haarlem gevestigde ziekenfondsen, tot dit stand punt voorloopig w- r I besloten, had hem moe ten doen begrijpen, dat de daartoe leidende mo tieven niet zoo laag bij den grond konden zijn, als die hij ons toedicht; want zelfs zal hij toe geven, dat moge er op die vergadering o.u. ook een zelfzuchtige strooming misschien hebben bestaan de zekerheid, dat er nog eenige fat soenlijke menschen bij waren, veilig kan worden aangenomen. De motieven, die tot ons standpunt hebben geleid, waren voornamelijk de volgende lo het onaangename, lastige, tijdroovende, on regelmatige van de zickenfondspraktijk bij in wonende dienstboden '2o de mogelijkheid, gegeven door de Wet op liet arbeidscontract, otn aan die praktijk te ont komen 3o de verwachting van den Minister, dat do geneesheeren hun verhouding tolde dienstboden óok zouden wijzigen. Als motief tegen het standpunt werd o.a. op den voorgrond gesteld, dat velen zich verlies zouden moeten getroosten, die niet veel anders hebben dan ziekenfondspraktijk. Verschillende collega's hebben toen en later als hun meeniug te kennen gegeven, dat, als het gezamenlijk in komen der Haarlemsche geneesheeren al door het vasthouden aan ons standpunt zou toene men, dit vooral den geneesheeren met voorna melijk particuliere- en niet die met voorname lijk ziekenfondspraktijk zou ten goede komen. Dit is trouwens duidelijk genoeg. Waarlijk, de opvatting cu de woorden van prof. Kouwer zijn onjuist en onbehoorlijk en ik kan mij slecnte verwonderen over de licht vaardigheid, waarmee «o zijn neergeschreven. Vindt prof. Kouwer ons standpunt verkeerd betreurenswaard zelfs, soitMaar hij had, zon der volkomen ingelicht te zyn, niet in een openbaar stuk een dergelijke onbillijke critiek op de moraliteit van collega: moeten niten. Dit is een handeling, die zeker niet zal meewerken tot de verhooging der achting van het publiek voor den geneeskundigen stand. Of was het er om te doen, de zaak nog tegen te houden Dan is het te betreuren, dat niet anders is opge treden en, als er een vuile wascli mocht heeten te bestaan, dat die niet binnenshuis is beredderd. Want dit had zeer goed gekund, daar sedert ongeveer half November aan het Hoofdbestuur bekend was wat hier stond te gebeuren, of ten minste wat men hier voor had. Het Hoofdbe stuur heeft evenwel niets gezegd en niets gedaan in deze zaak. Dr. Van Leer, uit Rotterdam, schrijft: Ziezoo, daar kunnen de Haarlemsche collega's het voorloopig mee doen knodsslagen heeft het op hen geregend en ik hoop niet al te veel van deze op mijzelven te voelen neerkomen, wan neer ik mij ten deele aan hun zijde schaar, wanneer ik ook ga pleiten voor verandering. Wat toch is het geval? Van de twee wijzen waarop een geneeskun dige wordt gehonoreerd namelijk betaling per visite, en abonnements-systeem is de eerste verreweg de beste (mits de patient of diens naaste bloedverwant zelf de visites moet betalen en het derhalve in hun eigen financieel belang is, dat er zoo weinig mogelijk visites worden gebracht). Ik geloof, dat ik hierover niet verder behoef uit te weiden. Het abonnements- systeem is een kwaad1), maar voor den minver mogende een noodzakelijk kwaad. Het fonasetelsel heeft dus recht van bestaan, maar dient zooveel mogelijk beperkt te worden. Ge lukkig heeft men dit in de meeste steden inge zien en beperkt men het abonnements-systeem dan ook tot den minvermogendebierbij moet men zich dan nog vergenoegen met een mini mum-tarief, met een vergoeding die zóo laag ia, dat daardoor de geneeskundige stand wordt verlaagd. Ten minste hier, te Rotterdam, en naar ik veronderstel ook iu andere groote ste den, moeten verreweg de meeste geneeskundi gen (namely k niet- specialisten} het grootste ge deelte van hun bestaan zoeken in fondspraktijk. Om nu te kunnen leven uiet alleen, maar ook hun kinderen tc kunnen opvoeden, om op hun ouden dag, of bij ziekte, niet van de liefdadigheid van anderen te moeten afhangen, moeten zij zoo veel fonds-patiënten hebben, dat de qualiteit van den arbeid in het algemeen moet lijdeu door de quantiteit. Wil men den geneeskundigen stand niet op papier, maar in werkelijkheid verhef fen dan is hiertoe niet de weg het uitoefenen van zoogenaamde humaniteit, namelijk dat men de werkgevers in de gelegenheid stelt, z:eh van de kans die zij hebben om zoo noodig telkens tot zes weken toe voor geneeskundige hulp te moeten zorgen, geldelyk af te maken met een som van twee guldens en eenige centen per jaar voor den geneeskundi ge-1); neen, wil ir.en ir. werkelijkheid den genees kundigen stand verhellen, dan dient het hono rarium van den geneeskundige verbeterd te worden. Met 1 Februari treedt een nieuwe sociale wet in werking. Niet wij, geneeskundigen, hebben die wet gemaakt of zelfs maar uitge lokt, en nu mogen de lasten, op de schouders der werkgevers gelegd, misschien in het alge meen sele zijn, doch moeten daarom de genees kundigen weer de lijdende partij wezen en het misbruik laten insluipen, dat dc patroon den doktersarbeid voor zijn bediende of dienstbode koopt voor dit minimum-bedrag? Zal dat het aanzien van den geneeskundigen stand ver hoogen Laten wij toch oppassen. Eens ingevoerd, is dit misbruik slechts moeilijk meer uit te roeien. Dank dan ook aan de Haarlemsche collega's, dat zij ons hebben wakker geschud, en mocht ook voor mij misschien worden opgeheven de knods met de woorden „het rammelen van den geldbuidel heeftenkelen dol gemaakthier valt wat te verdienen; laat ons toegrijpen!" toch durf ik den geneeskundigen aanradenverzet uw bakens als het getij verandert. Maar.er is een groote ..maar"Het dw uigen van den patroon tot betaling per visite, al zou zulks ook ver boneden het parti culier tarief blijven, draagt ook niet mijn sym pathie weg. Reeds boven gaf ik als mijn over tuiging te kennen, dal in het algemeen betaling per visite het allerbeste stelsel is, mits echter 1) Doordat de patiënten zich dan zelfs met geringste klachten tot den arts wenden en boven dien gedwongen zyn, hem voor elk nieuw recept insiig te vallen, dient het fondsspreekuur slechts ten deele voor consultatie; voor de rest is het een uitdeolen van recepten. Dal zulks eeu schade lijken invloed heeft op den geneeskundige zelf, is gemakkelijk te begrijpen. 2) En die kaus ia groot; immers het dienstperso neel zal spoedig genoeg van de wet op de hoogte zijn en daarnaar wel zijn eischon stellen. 3) Dit honorarium per ja ar is in sommige ge vallen ongeveer het vierde gedeelte van do onkos ten, die de zelfde patroon jegens wion men die humaniteit zou moeten betrachten kan hebben voor Oen visite op het spreekuur van sommige ge neeskundigende busdoktor eUnt daa ook in hoog aanzien Om echter niet verkeerd begrepen to wor den, zy uitdrukkelijk vermeld, dat ik bowu..t spreek uur-honorarium "olstrekt niet tc hoog vind. Devor- gelijkiug dient om do geringheid van hot andere aan te toonen. de patiënt zelf de kosten draagt. Is dit niet het geval dan geeft het aanleiding tot misbruik (door patiënt cn geneeskundige) of tot ver moeden van misbruik, hetgeen óok al erg genoeg is, daar liet de achting voor onzen stand vermindert. Hierbij komt nog, dat ook wij er voor te zorgen hebben, dat, indien na de ver plichte zes eigenlijk vier weken de zieke arbeider zelf zou moeten betalen, dun de mogelijkheid tot liet verkrijgen der geneeskun dige hulp voor hem bestaat; d. w. z. dat hij deze tegen minimum-tarief uit het ziekenfonds zou kunnen krijgen. Er zal dus waarschijnlijk niet veel anders overblijven dan het minder goede systeem, n.l. dat per abonnementhet zou dan echter weer zijn een noodzakelijk kwaad. De toestand, zooals die door het Arbeidscon tract wordt geschapen, is een nieuwe toe stand. Wij hebben het recht en in mijn oogen, voor het welzijn van den geneeskun digen stand, zelfs de verplichting met dien nieuwen toestand rekening te houden misschien zou iels nieuws daarvoor de beste oplossing kunnen zijn. Voorzoover ik met mijzelven in het veine kon komen, kwam me nog het best voor een ziekenfonds te vormen (de zelfde rechten en ver plichtingen) maar da:i legen verhoogde contri bute niet liet recht voor den arbeider om, bij uittreding uit den dienst, de zelfde rechten te behouden tegen minimum-tarief. Die coutributie zouden wij natuurlijk omdat wij die bepalen toch nog betrekkelijk laag moeten stellen, zoodat van „misbruik maken" in de verste verte geen sprake kan zijn. Een Oud-burgemeester schrijft van hior aan het „N. v. d. D." De mededeeling van liet hier volgende kan misschien van algemeen belang zijn. Als welgezind Nederlander zag ik steeds met genoegen den vooruitgang van vele Ge meenten in ons land. Met groote belangstel ling heb ik gevolgd die der plaats in Bus- sum, Hilversum en Baarn. Door het initiatief van velen zijn deze vroeger zoo onbeteeke- nende plaatsjes tot bloeiende Gemeenten hervormd. Met waard sering zie ik, dat ook verder gelegen plaatsen, door bet initiatief zoowel van in- als buiten wonenden, streven naar bloei en vooruitgang en dat door dezen ook de oude, liefelyk gelegen stad Amersfoort op weg is, een der meest beteekenende plaatsen van ons land te worden. Behalve dat deze stad zich verheugt in een Hink garnizoen, dat naar mijn iuformatiën nog verder zal worden uitgebreid, bezit zij ook een Gymnasium en een Hoogere Burger school, die door het bezoek van vele leer lingen uit omliggende en verder gelegen plaatsen veel tot haar welvaart bijdragen. Een juist bestuur doet zien, dat ook van hoogerhand voor het welzijn der Gemeente wordt zorggedragen. De gevolgen hiervan voor do lieflijk gele gen plaats uiten zich in goede wegen, uit stekend licht en zuiver water; en de resul taten van een en ander zyn, dat velen zich zoo gaarne iu deze stad zouden willen ves tigen, doch daarin belet worden, door bet nu nog ontbrekende initiatief ti t den aan bouw van goede, voor dit doel geschikte woningen, die er helaas te weinig zyn of worden aangebouwd. Geschiedt dit echter en spoedig, dan geloof ik, dat een verdere vooruitgang slechts een quaestie van korten tijd is, wijl dit euvel als liet ware een rem is, dio denverderen bloei der statl tegenhoudt. Een tekort aan woningen, en in hetafge- loopen jaar een toeneming der bevolking met nog geen '200 inwoners, zal menigeen vragen. Toch heeft de inzender volkomen gelijk. Er is zelfs groot gebrek aan woningen van een huurprijs van foOO tot f450. En het beeft er alles van, dat in 1008 zijn vertrokken min- en on vermogend eu ter wijl zich hier vestigden moervermogendeu. De kentering schijnt dus gekomen. Moge die stand houden en het belangrijk besluit omtrent „Birkboven" en den nieuwen ver keersweg daarheen daartoe bet zijne bijdragen. Do Rijksmiddelen zyn in 1908 per saldo nog f140 000 boven de raming gekomen en f 840 000 boven de totaal-opbrengst van 1907. Aancav. S. Tugmini, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Italië bij bel Nederlandsche Hof, is gister door zijn landgenoot den heer E. J. Peyrot Sr. ter hand gesteld een bedrug van 1200 lire, door de inwoners van Amersfoort bijeengebracht tot leniging van de rampen, veroorzaakt dooi de vulkanische verschijnselen op Sicilië. Uit het ontvangen stembiljet blijkt, dat de herstemming voor tweo leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, welke aan vankelijk was bepaald op Donderdag 28, is vastgesteld op Dinsdag 26 Januari aanstaande. Iu dit jaar worden opengesteld 45 plaatsen voor het eerste studiejaar van den cursus voor opleiding tot den officiersrang, terwijl éen plaats by elk der vijf cursussen wordt opengesteld voor rechtstreekscbo toelating tot het tweede studiejaar, mot dien verstande, dat de by eenigen cursus voor hot tweede studiejaar onvervuld gebleven plaats eventu eel ten goede kan komen aan adspiranten bij een anderen cursus, of, zoo deze er niet zyn, ten goede van adspiranten voor het eerste studiejaar. Het Hoofbestuui' der ouderofficiersveree- niging „Ons Belang" heeft aan den Minister van Oorlog met betrekking tot diens voor stel om door een onpartijdige commissie van officieren to doen ondeizoeken het al of niet gewenschte van een samensmelting met de vereeniging «Onderlinge Voorzorg" en het in verband daarmede gedane verzoek om ovai legging van alle schrifturen, omtrent de zaak gewisseld medegedeeld, dat het zich niet gerechtigd acht, in zake bedoeld zijn medewerking te verleenen. Het meent, dat de instelling dier commissie in strijd is met artikel 9 der Grondwet, de wet op het recht van veieeniging en vergadering, en de ver schillende Koninklijke besluiten tol goedkeu ring der vereeniging. Gaarne ziet bit Hoofd bestuur, gelet op bet groote belang der zaak, z'ch de gelegenheid geopend om tegenover den Minister persoonlijk de eenzijdige inlich tingen, in dpze zaak ontvangen, te ontzenu wen. De lotelingen, die in dit jaar v«>or eerste oefening onder de wvpenen moet n komen en tot militie-luitenant wenschen te worden opgeleid, moeten vóór 25 Februari a.s. een verbintenis als adspirant-militie-ofïicier heb ben aangegaan. Voor het bekomen van inlichting jq zulten zij zich kunnen wenden tot de commandee- roude officieren der regimenten inf u.terie. Er is een comité gevormd om tot oprich ting te geraken van een suppletiefonds voor jongelieden, die uiet in staat zijn uit eigen middelen te sludeeren aan de Chr. Normaal lessen alhier en toch buitengewonen aanleg hebben voor de studie, spei iial voor het onderwijzersambt. De >Stichtsche Crt." weet te berichten, dat binnenkort te Utrecht zal verrijzen een R.K. Vrye universiteit. Daarvoor is reeds een kapitaal bijeen van meer dan vier millioen gulden, terwijl een terrein van 7 H. A. is aangekocht aan de Oostbrooksche laan, nabij bet fort De Bilt, aan de Oostelijke zijde der stad. Voorts zal een Gymnasium opgericht worden vanwege de orde der Jezuïeten. Een zeer gefortuneerd Roomsch Katholiek inge zetene uit Den Haag moet een millioen voor een en ander ter beschikking gesteld heb ben. De plaatselijke aldeeliug van betUtrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde houdt haar Jaarvergadering hier ter stede op Vrijdag 29 Januari. Onder meer wordt ter sprake gebracht het Arbeidscontract. Zondag werd te Utrecht op het terrein van U. V. V. eeu wedstryd gehouden tus- schen twee elftallen, samengesteld uit spelers van den U. P. V. B., ten einde gegevens te krijgen voor de vaststelling van een ver tegenwoordigend elftal, dat do eer van ge noemden Bond moet gaan hooghouden op de serie wedstrijden der Provinciale en Plaat selijke Bonden, die in April a.s. te Leeuwar den gehouden worden. Jammer, dat het terrein in een dergelijk modderigen toestand verkeerde, dat het spe len voor personen, die gewend zijn aan zandgrond, zooals bijv. onze stadgenooteu, vrijwel onmogelyk was. De commissie tot samenstelling was ech ter terecht van oordeel, d» t aangezien te Leeuwarden op kleiterreinen gespeeld moet worden, het wonschelijk was, den proefwed- strijd ook op dergelijken grond te doen plaats hebben. Met veel vuur werd door de elftallen, die eikander in kracht niets toegaven, gespoeld en het einde kwam met een gelijk spel, n.l. 5 5. Spanning was er dos zeker en goed spel ook. Na afloop werd een v o o r 1 o o p ig elf tal als volgt samengesteldG. W. van Wes tering (U. V. V.) doelW. Wilten (B.V.C.) en F. J. van Norden (Z. V. V.) achterA. Koorts (B. V. C.), C. J. van den Berkhof (U. V. V.) en J. van de Velde (Hercules) mid denA. M. G. Mazel (Quick), W. Hollander (U. V. V.). p. Kloppers (Victoria), H. Pol man (Kampong) en J. Rutgers (B. V. C.) voor. De bedoeling is, dat dit ilttul nog eenige proefwedstryden zal spuien, terwijl het naar aanleiding daarvan, indien noodig, nog ver anderd kan worden. Het dorde elftal vuu Quick werd Zondag op eigen terrein geklopt door het dorde van de U. V. V. uit Utrecht met 1-4. De Utrechtache Onderwijzers Tooneel Ver eeniging heeft Zondagavond weer een reus achtig succes gehad met de tweede opvoering hier ter stede van «Jan Ongeluk". Do groote zaal van «Amicitia" was weer uitverkocht; zeer velen,die niet hadden ge luisterd naar den raad om vooraf plaats te bespreken, moesten teleurgesteld maar weer naar huis.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2