Donderdag 28 Januari 1909. No. 7615. 58e Jaargang. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per S maanden fi. franco per post f 4.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 125 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie UTRECHT, Voorzieningen willende nemen tot het doen opmaken der lijst van de Hoogstaangeslagenen in 'a Rijke directe belastingen, ter benoeming van leden voor de Eerste Kamer der Staten- Generaal Gelet op de 2de alinea van art. 102 der Wet van 7 September 1896 (Staatsblad no. 154) regelende het kiesrecht, enz., zooals die wet is gewijzigd bij de Wetten van 31 December 1897 (Staatsblad no. 309) en 8 December 1900 (Staatsblad no. 208) Noodigen de inwoners van dit gewest uit om, bijaldien zij elders dan in deze Frovincie in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den loden Maart 1909 te doen blijken. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCH1MMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. Utrecht, 19 Januari 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMER8FOORT brengen ter algemeene kennis, dat bij Konink lijk besluit van 7 Januari 1907, no. 72, i« goed gekeurd de uitbreiding door het Departement van Oorlog van de op het terrein der Lnfanterie- kazerne alhier gelegen patronenbergplaats, over eenkomstig de bij dat besluit behoorende be schrijving en teekening. Amersfoort, 26 Januari 1909. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIBRS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. NATIONALE MILITIE. LICHTINGEN 1909 en 1910. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt Let navolgende ter openbare kennis, inzonderheid van de ter volledige oefening in te lijven lotelingen der lichting van 1909 en van de ingeschrevenen voor de lichting van 19IO. Voortaan zullen de ter volledige oefening in te lijven lotelingen eener lichting worden afge leverd in twee gedeelten, namelijk in een voor jaarsaandeel, welks aflevering tusschen 1 en 15 Maart, en in een najaarsaandeel, welks aflevering tusschen 16 en 30 September zal plaats hebben. Daar de reden van vrijstelling wegens broe- derdienst in den vervolge reeds moet bestaan op 1 Augustus van het jaar, waarin de loteling, over wien uitspraak moet worden gedaan, voor den Militieraad zijne aanspraak op die vrijstelling zal hebben te doen gelden, zou bet geval zich voordoen, dat van twee opvolgende broed ;rs, van wie de oudere in het loopende jaar moet worden ingelijfd en de jongere is ingeschreven voor de lichting van het daarop volgende jaar, deze jongere broeder in bedoelde zitting van den Militieraad den dienst van dien ouderen broeder niet zou kunnen inroepen tot staving van zijn recht op vrijstelling wegens broederdienst, indien deze oudere broeder werd afgeleverd bij het najaarsaandeel. Om dit bezwaar te ontgaan, zullen de lotelin gen, die een jongeren broeder hebben, welke in vorenvermelde omstandigheid verkeert, steeds worden afgeleverd bij bel voorjanrsaaudeel. Bij de inschrijving voor do lichting van 1911 en v ilgende lichtingen zal bij de nangifte ter inschrijving reeds dadelijk aanteekening worden gehouden van hen, wier aflevering, bij aanwijziDg ter volledige oefening, om de hiervoren vermelde reden steeds in het tijdvak van 1 tot 15 Maart behoort te geschieden. Voor de lotelingen der lichting van 1909 en do ingeschrevenen der lichting van 1910 ziju de daarvoor vereischte gegevens uiteraard ter Gemeente-Becretarie niet bekend. Mitsdien worden de ter volledige octening in te lijven lotelingen van 1909, die een broeder hebben, welke is of alsnog moet worden iuge- gesefcroveu voor de lichting van 1910, uitge- noodigd zich zoodra mogelyk, in elk geval vóór 3 Februari a.s., ter Gemeente-secretarie te vervoegen, terwijl ook do ingeschrevenen voor de lichting van 1910, die een broeder hebben, welke in Jannari 1910 moet worden ingeschreven voor de lichting van 1911 mede worden verzocht, zich zoodra mogelijk r Secretarie aan te melden. Amersfoort, 28 Januari 1909. De Burgemeester cier Gemeente Amersfoort, WUIJTIERS. Denkt aan de Kiezerslijst. In dit jaar zullen de kiezers worden op geroepen om te voorzien in periodieke va catures voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal en voor den Gemeenteraad, van welken laatsten een derde der leden den eersten Dinsdag van September aftreedt. Ieder, die in de termen valt om op de Kiezerslijst geplaatst te worden, zorge dan ook, dat zyo naam op de lijst voor 1909- 1910 voorkomt. De tijd om aau de samenstelling dier lijst met allen ernst te arbeiden, is thans ge komen, want vóór 15 Februari a.s. moeten de aangifteu geschieden teD Gemeentehuize. Kortelijks laten wij hieronder volgen, wat men, met het oog op de samenstelling der Kiezerslijsten, behoort te weten. Belastingkiezer is hij, die over het laatste dienstjaar al zijn aanslagen in de Rijksbelasting heeft voldaaD. Die belastingen zijnPersoneele belasting, Grondbelasling, Vermogensbelasting en Bedrijfsbelasting. Deze aanslagen behoeven niet te loopen over een vol dienstjaar; men moet eenvou dig de verschuldigde belasting op tijd heb ben betaald. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te gevenzij worden ambtshalve op de Kie zerslijst gebracht. Het kan echter geen kwaad, zich in tijds er van te overtuigen of dit werkelijk is geschied. Alleen zij, die mede-eigenaren zijn in een onverdeelden boedel, waarvoor in 1908 Grondbelasting is betaald, terwijl hun aan deel in de belasting f 1 bedraagt, behooren zich tusschen 1 en 15 Februari aan te geven te Secretarie, waar zij een formulier ont vangen dat vóór 15 Februari ingevuld en onderteekend daar moet worden ingeleverd, met het belastingbiljet. Wie verhuilde naar een andere Gemeente en in een vorige belasting betaalde, dient zich eveneens aan te geven, met overleg ging van het voldaan geteekendo belasting biljet. De Rijwielbelasting feit niet mee. Wie op l Februari zijn belasting nog niet beeft voldaan, krijgt van den ontvanger een waarschuwing thuis, een gratis waar schuwing, waarin gezegd wordt, dat, is de belasting op 1 Maart niet voldaan, men niet op de Kiezerslijst komt, Alle overige kiezers (d.w.z. de huur-, inkomen-, spaarbank- en exameukiezers) behooren zich aan te geven tusschen 1 en 15 Februari ter Secretarie. Zy ontvangen een formulier, dat ouderteekend en ioge- vuld moet worden ingeleverd aan het Ge meentebuis. H uurkiezer is bij, die op den Sisten Januari sedert 1 Augustus van bet vorige jaar in een huis of deel van een huis heeft gewoond van een huurwaarde, voor iedere Gemeente bepaaldzou voor Amersfoort stad op f 1.50 en voor Amersfoort overig deel op fl.— per week. Men mag in dien tijd ook éénmaal verhuisd ziju, mits dan iider der woningen den huurprijs beeft, door de wet vastgesteld. Doch hier komt nog iets by. Men kan echter ook kiezer worden wan neer het huis of gedeelte van het huis, dat men bewoont, niet den geëischten huurprijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond in huur heeft en samen daarmee het voor de Gemeente geldende bedrag wordt verkregen. Natuurlijk moet men dien grond minstens sedert 1 Augustus van het vorige jaar in huur hebben. De huurkiezer moet zich aangeveD. Alleen wanneer hy in de zell'ie woning bleef als het vorige jaar, en bij stond reeds op de Kiezerslijst, is aangifte niet noodig. De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor de schippers; zy moeten alleen den vastgestelden tijd een schip in eigendom of huur hebben gebad van minstens. 24 ku bieke Meter inhoud, of 25 000 K.G. laad vermogen. Loonkiezers zijn zij, dia van 1 Janu ari van het voorgaande jaar tot 31 Januari van het volgende achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare ot bijzondere instilliogen in dienst betrekking zijn geweest, en daar een loon hebben genoten, dat ook voor iedere Ge meente in de wel is vastgesteldzoo voor Amersfoort f400 of f300. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de v r o u w genoten, kan worden geteld bij dat van den man, en evenzeer bet halve loon van minderjarige, inwonende kinde ren. Wanneer dat alles samen het door de wet geëischte bedrag haait, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet meer het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de verklaring, dat het loon bet door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt óok gerekend het pensioen of de lyfrente, door openbare instellingen verleend en ook dat, door ondernemingen ol bijzondere instellingen uitbetaald. Natuurlijk blijft het bedrag van het in komen voor iedere Gemeente onveranderd. Ongevallenrente wordt óok als loon be schouwd. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van bet jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet ge werkt wordt, toch als diensttijd beschouwd. Is men ten hoogste twee maanden ziek, dan wordt tocli het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en in de inwoning wordt als loon gerekend naar een daarvoor bij de wet voor iedere Gemeente vastgesteld bedrag; zoo voor Amersfoort vrije woning of in woning f75 of 37.50, en vrije kost en inwo ning f275 of f200. Wie op Zon- en Christelijke feestdagen den kost niet geniet, behoeft voor deze da gen niets af' te trekken. Hij wordt toch ge rekend vollen kost en iowoning te genie ten. De bepaling voor de inwonen le zoons zijn de zelfde gebleven. Loonkiezers moeten zich ieder jaar op nieuw aangeven tusschen 1 en 15 Februari. Grootboek of Spaarbankkiezerjs zijn zij, die op 1 Februari 1908 sedert een jaar den eigendom met recht van vrije be schikking hebben van ten minste f 100 (no minaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale schuld of van ten minste f50, in gelegd in do Rijks Postspaarbank, een Ge meentelijke spaarbank of een spaarbank, beheerd door het bestuur van een rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging, een Naamlooze Yennootschap, van een coöpera tieve vereeniging of van een stichting. Hy, die op dezen grond reeds het vorig jaar kiezer was en voor wien die grond ook thans nog beslaat, behoeft zich niet opnieuw aan te geven. Exameukiezers zijn zij, die met goed gevolg gebben afgelegd een examen, inge steld door of krachtens de wet of aangewe zen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband slaande met de benoembaar heid tot eeuig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijl of beroep. Hij, die op dezen grond het vorig jaar reeds kiezer werd, behoeft niet opnieuw aangifte te doon. De formulieren voor de verschillende aan giften zijn kosteloos verkrijgbaar Ier Ge meente-secretarie. Al het bovenstaande geldt voor de kies bevoegdheid voor de Tweede Kamer. Voor de kiesbevoegdheid voor de Provin ciale Staten zijn bij de Kieswet de zelfde eiscben gesteld, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten der Provincie moet zijn. Voor de kiesbevoegdheid voor den Ge meenteraad gelden de zelfde eischen als voor de Tweede Kamer, met dien verstande, dat men bovendieu ingezetene der Gemeente moet zijn en dat die categorieën, die niet tot de belastingkiezers behooren, tevens over 1908 voor een zeker bedrag in de plaatselyke directe belasting moeten zijn aangeslagen geweest en op 1 Maart 1909 dat bedrag voldaan hebben. Herinneren we ten slotte, dat in het al gemeen bet kiesrecht aan bovengenoemde categorieën van personen wordt toegekend, wanneer zij zyn mannelijke ingezetenen des Ryks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt. Wie dit jaar op 15 Mei zijn 25ste jaar bereikt en in de termen valt, kan dus kiezer worden. Lijkverbranding, Een groot aantal belangstellenden, waarbij veel dames, was gisteravond opgegaan naar het loge- gebouw om den heer Marius A. Poel, architect te Hilversum en Bestuurslid der Ned. vereeni ging voor facultatieve lijkverbranding, te hooren. Spr. zeide, dat dit een onderwerp is, dat ve len wel met tegenzin aanroeren, omdat het zoo luguber is, doch dat ten volle waard is te wor den besproken en met kalmte beschouwd op dat men, als de laatste ure slaat, het hoofd even kalm kunne neerleggen als na een welbesteden dag. Het doodzwijgen er vaa is struisvogel-poli tiek, daar het geldt een onomstootelijk feitsich onverschillig houden over hetgeen zal geschieden met het stoffelijk hulsel, onder voorgeven van „ik weet toch niet na mijn dood wat er met me gebeurt", is al even laakbaar. Maar waarom dan breken met de oude tra ditie van het begraven en terugkeeren tot het oudere procédé der verbranding, zij 't ook in nieuwen vorm Omdat de dooden moeten ver wijderd om het algemeen belang, wegens de nevenfactoren bij de ontbinding. En daartoe is het meest verkieslijk de wijze, welke het meest in overeenstemming is met de hygiënische en de economische eischende lijkverbranding. Door lichtbeelden werden nu voorgesteld de lijkbezorging in de oudste steen-periode (een hol, afgesloten door een steen), in de neolieti- sche periode (de hunuebedden met hun graf kamers), in het brons-tijdperk (de tumuli), een hunnebed van een Zoeloe-kaffer, een grafkamer van Indianen, een reuzengrafkamer in Dene marken, een uitgeholde boom als lijkkist met zijn twee deksels, een grafheuvel met urnen, Egyptische mummies met sarcophagen, zoo in pyramiden als rotsgraven, luchtgraveu in war me landen, bij Indianen, op Timor en de Te- nimber-eilanden, de zeer onhygiënische grafkel ders boven den grond (als het Haarlemsche mausoleum), de catacomben te Rome, het bij- 7-cttec. van lijken in de Ganges en in zee, enz. Spr. deed uitkomen, dat ook het vuur lang grooten invloed heeft gehad om net stoffelijk overschot te 'doen ontleden, tot, door het ver dwijnen der bosschen, naar een andere wijt» van lijkbezorging moest omgezien en herinnerde dat de eerste Christenen werden verbrand als zij van Heidenschen- en begraven als «ij van Joodschen oorsprong waren. Karei de Groote stempelde het begraven tot de Christelijke wijze van lijkbezorging, ook omdat de leer der opstanding in strijd was met bet verbranden. in, De kerk had door het begravon, eerBt later bij de kerken, groote inkomsten en wiet met alle middelen een eiQde te maken aan het verbranden, behalve als in de Middeleeuwen na zeer groote veldslagen. Eerst in 1829 werd gewezen op het hygië nisch en te gelijk economisch voordeel van lijkverbrandingden grootsten stoot gaf echter Jaoob Grimm, terwijl na hem prof. Mo'.eschot de groote waarde der lijkverbranding in 't licht stelde. In 1874 dacht Siemens zyn eorstenj later veel verbeterden, oven uit en in 1876 verrees bot eerste crematorium te Milaau thans zijn er vele crematoria in bijna alle beschaafde landen, behalve in Nederland, België, Oostenrijk eu enkele Balkan-staten. Spr. zette nu uiteen de hygiënische, esthetische en economische voor- deelen der lijkverbranding.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1