Stadsnieuws. Voor do hvRienische herinnerde hy nan het verbod van begraven in, lutor om de kerken, weer later verscherpt door to bepalen dnt kerk hoven moesten aangelegd vor buiten do be bouwde kom, terwyl ten slotte is bepaald, dat men binnen zekeren afstand van het kerkhof niet mag bouwen. Dit alles vindt zijn oorzaak hierin, dat by de ontbinding zeer schadelijke stoffen worden ontwikkeld, welke door de lucht of liet grondwater kunnen verspreid. Vooral in groote steden i» geconstateerd, dat hierdoor epidemieën kunnen veroorzaakt. Nochtans hebben de voorstanders dor lijkverbranding zich ten deze wel eens schuldig gemaakt aan overdrijving. Maar een feit is het, dat van de 650 kerkhoven in Denemarkonslechts 45 bleken te voldoen aan de eischon der hygiene en dat een dergelijk onderzoek in Druisen zulke bedroe- vendo resultaten had, dat men het niet ten einde durfde brenger. Yirchow, Pettsnkofer en andere groote hvgioniston stelden dan ook vor- brandon ver boven begraven. Ken kerkhof kiln zoo worden ingericht, dat het voldoet aan ma tige eisohen der hygiene; lykverbranding is echter steeds gevaarloos voor do omgeving. Indirecte schade heeft menigeen bekomen door bij ruw weer aan een open graf te staan. Ook dient vermeld, dat by lijkverbranding door de veel nauwgezetter doodsschouw de kans op schijndood veel geringer is. Steeds meer worden in crematoria, op bet voorbeeld van dat te New York, verwarmde kamers gebouwd, waar bf ontbinding sneller plaatR heeft, öf de levensgeesten van den schijnuoode terugkeeren. To New York zijn ook koe'kamers, waar het lyk kan bewaard tot de familie, van soms zeer veraf gelegen plaatsen, tegenwoordig kan zijn. Ook de esthetische voordeeion der lijkver branding zyn groot. Als we op een mooi aan gelegd kerkhof zijn, krijgen we het idee, dat onze dooden das. slapendoch wij weten niet, of willen niet weten, wat een paar Meter ouder de zerk of het bloemtuintje voorvalt. Indien het gebruik wilde, da' we onze dooden brach ten ver buiten de stad in een ijzeren kooi ten prooi van hyena's en gieren, een storm van verontwaardiging zou opgaan tegen zoo'u af schuwelijkheid. Maar onder de zoden wordt het lijk óok verscheurd, zy 't dan door veel kleiner dieien en eerst na lü of 23 jnar, ter wyl bij lijkverbranding naarde moderne metbode het gansche proces is afgeloopon in 1 of 2 uur. Hoe stootend en weerzinwekkend is het als, bij de uitbreiding eener Gemeente, een begraaf plaats moet opgeruimd. Een columbarium, waar de urneu worden bewaaid, noemt bij lange na niet zulk een groote plaats in. De economische voordcelou zijn vooral vuil groot belang voor groote steden. Nog niet lang geleden heeft mon voor Borlyn oen kerkhof- terrein nangekoclit voor 1 millioen mark, dat echter vijf uur guans vun die stad ligt. Men ga nu na de hooge transportkosten, do zeer dure graven en den afstand waardoor het voor velen onmogelijk is, het grut der hunnen te bezoeken. Bij lijkverbranding wordt do asch vergaard in een urn van 20 c.M. hoogte van 20 c.M. dia meter, zoodat 20 X 3 urnen kunr.cn giplaawt in een ruimte die men voor drie lykcn uoodig heeft. De kosten voor het beg raven dalen bij ver branding aanmerkelijk. Een treurig feit is het, dat vele begrafenisondernemers een schromelijk misbruik maken van den toestand als de ..laat ste eer" nan een afgestorvene moet bewezen. Velen hunnen schijnen dan te denker, dat liet niet genoeg geld kan kosten. Onlangs stierf te hilvir.-um iem«nd, die bij uiterste wilsbeschikking had bepaald, dat hij gecremeerd wilte worden. De crematie-kosten, met alle rechten, het vervoer nuar Gotka. enz. bedroegen f 256 doch voor het vervoer van het sterfhuis naar het spoorweg-station, oen afstand van 10 minuten, werd in rekening gebracht Verbranden kost te Mainz, voor vervoer, verbranding, bijzetten, enz, slechts f60, tweede klasse zeis fi4. Te Bergen ia jf oor wogen, waar ook alle kosten voor geboorte en doop door de femeenschap worden betaald, wordt men koste- oos verbrand. Het verbranden is nog niet toegestaan in Ne derland. België, Oostenrijk en Druisen. In dit laatste land hehben echter ruim 200 Gemeenten een petitie geteekend om lijkverbranding toe to staan en wordt kosteloos grond afgestaan voor den bouw van crematoria. Dat te Mainz, dat f120000 Mark kostte, was in vier jaar schuldenvrij en is toen ovorgenomen door de Gemeente. Spr. zette nu uiteen dc argumenten te gen lijkverbranding en wel die van juridischen, godsdienstigen en ethischen aard. Wat de juridiache betreft, wordt dikwijls uangevoerd. dat men moord door vergiftiging niet zou kunnen consUiteercn. Dit klinkt zeer gewichtig, doch houdt gccii steek. Op de eerste plaats komt moord door vergiftiging slechts zeer weinig voorin Duitschland slechts éen op de 100 000, in Engeland slechts éen op de millioen. Doch al vindt men, by wederopgraving van een lijk vergiften, dan moet nog bewezen worden of doze niet in het lichaam zijn gebracht door do medicamenten dan wel uit den grondzoo bleek de grond van. een kerkhof te Lyon sterk arBcnik-houdend, Bovendien heeft de ptomaine, het lijkengif, vlo zelfde reacties als vele andere vergiften. Drof. Selmi heeft het geluk gehad, ui. aan te toonen en prof. Baumann, een auto riteit op het gebied der gerechtelijke genees kunst, pleit steeds voor het toezien op ptoauc- ine-gif. Ook zou arsenic, als dit ware gebruikt voor vergiftiging, worden terug gevonden in de asch. Sedert 1876, den tijd waar binnen 24 Italiaan- HChe eald Duitsche crematoria verrezen, is nooit twijfel gerezen ran den kant van het gerecht ol bezwaar gemaakt tegen verbranding; integen deel werden door de scherpere lijkschouw juist misdaden ontdokt. J De godsdienstige bezwaren, welke in den re gel worden aangevoerd tegen crematie, hebben vooral hierin hun grond, dat breken mot tradi tie on vormen allicht veler gevoel kwetst, ftr is gezegd dat crematie is een bespotting van do leer der wederopstanding, on een vernedering der kerk. Dooh feiten wijzen er op, dat langza merhand ook in kerkelijke kringen heel anders wordt geducht. Orthodoxen en Roomsch katho lieken echter blijven gekant tegen crematie. Do eerste tien jaren assisteerde do R. K. gees telijkheid bij de crematies te Milaan, doch se dert 1886 onthield zij zich omdat toen de cre matie in don ban werd gedaan, daar de kerkelijke overheid meende, dat lijkverbranding een werk was van Vrijmetselaren. Zij is niet hun werk, doch dat van vrijzinnigen denken- De Drotestantsche geestelijkheid was aanvanke lijk sterk tegen crematie, doch van lieverlede is haar tegenstand verzwakt en thans verricht zij dienBten in vele crematoria. Als ethisch bezwaar wordt gezegd, dat crematie ig een breken met de zedet: der voorvaderen de zeden echter wijzigen zich steeds naar gelang de toestanden dit eischen. Andoren zeggen, dat de raensch niet het recht heeft, z6o in te grij pen op den loop der natuur maar dan mist de rnensch ook het recht om zyn dooden te begraven. Als hij een lyk niet in 2 uur mag doeu vergaan tot stof, dan mag hij dat k niet doen in 10 of 20 jaar door begraven. Nog een klein voordeel is, dat door het transport der asch-urn het mogelyk is, dat de op8omBzecr groote afstanden verwijderde leden eener iarailie weer bij elkaar kunnen bijgezet, dus na den dood horeend, hetgeen vrijwel on mogelijk is by begraven. Nadat photo's waren geprojecteerd van crema toria en urn-bewaarplaatsen (columbaria) en urn-graven te Milaan, Gotba, Heidelberg, Zurich, Hamburg, Eisenach, St. Gallen, Manchester, New-York. Grenoble, Wiesbaden en Berlijn en van een lijkverbrandingspiechtigheid te Mainz, herinnerde spr. dat sedert .'874 hier te lande bestuat de Ned. vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, welke in heel het land afdee- litigen heeft. Haar adressen aan de Regeering om lykver- branding toe te staan, bleven nog zonder resul taat, zelfs toen rar. 8. van Houten, groot voor stander der crematie, Minister was. Onze Begrafeniswet verbiedt echter het ver- branden niet en waar een oude rechtsregel zegt „wat niet verboden is, ie geoorloofd" heeft de vereeniging thans besloten, een crematorium te doen bouweu en het in gebruik te nemen. Het zul verrijzen op de begraafplaats „Westerveld", bij Haarlem, een f70000 kosten en worden op getrokken uit graii'et en bakstoon en gedekt door een koperen koepel. Men hoopt nog dit jaar met den bouw aan te vangen (onder leiding var. spr,). De crematie krijgt ook hier te lande steeds meer aanhangersbet ledental wast zeer snel, ondanks het groote bezwaar, dat de crematie nog steeds in hot buitenland moet plaats heb ben. waarvoor de Ned. vereeniging een Eoort verzekering heeft ingesteld. Met dc opwekking om too te treden tot de vereeniging en ook hier ter stede een afdeeling te stichten, sloot spr. omstreeks 10 uur zijn Memento mori. Ds. A. K. E. Horst, uit Lochem, hoopt Zondagochtend te balf elf voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk, hier. De bevolking vun Amersfoort bestond op 31 December 1907 uit 11869 mannen on 12 928 vrouwen, totaal 24097. In 1908 vermeerderde zij door geboorte vnti 302 mannen en 365 vrouwen en door vestiging van 1093 mannen en 1003 vrouwen. Totale vermeerdering dus1455 mannen en 1308 vrouwen. Zg verminderde echter door overlijden van 192 raanne_n en 197 vrouwen en door vertrek van 1187 mannen en 1070 vrouwen. Totale vermindering dus1379 mannen en 1247 vrouwen. In het geheel is derhalve de bevolking in 1908 vermeerderd met 70 mannen en 121 vrouwen, totaal 197, en bestond zij dus op 31 December 1908 uit 24294 inwoners. Van dezen belmoren tot de: Nederl. Hervormde kerk 13041 Fransche of Waalsche kerk 01 Kngeleche of Presbyteriaansche 2 ADglicaauscbo of Lpiscopaalsche 1 Evangelisch Lutherscbe 231 Hersteld Luthersche 0 Doopsgezinde 117 Remonstrantsche 85 Gereformeerde 1211 Vrye Gereformeerde 38 Christelijk Gerefonr.«rde 52 Roomsch Katholieke 8765 Oud-Roomsche 210 Ned. Israëlietische 318 Portugeescb Israëlietische 4 tot geen kerkgenootschap 152 Men leze vooral de belangryke kennisge ving omtient de Nationale militie, aan hot hoofd van dit nummer. Belanghebbenden, die zich nog niet heb ben voorzien van een nieuwe bondepenning voor het jaar 1909, worden er aan herinnerd, dat met 1 Februari a.s. de controle op do hondenbelasting weder een aanvang neemt zoodat hondeD, na dien tijd zonder penning aangetrolFen, worden opgenomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Zaterdagavond weer een openbare vergadering ten Raadhuize. De heeren A. Eysink en S. van Vollenho- ven lubben hun benoeming tot lid der Ka mer van Koophandel en Fabrieken hier aan genomen. De milicien-soldaat Van Wijk, van do le compagnie le bataljon 5e regiment infante rie, en de huzaar Brant, van het eskadron ordonnansen, hebben gister een daad van moed en raenschlievendhêid volbracht, wel ke zeer de vermelding waard is. Gistermiddag waagden eenige kinderen zich op het brooze ijs van de zeer diepe, door vele wellen zoo hoogst gevaarlijke gracht voor het Militair hospitaalweldra zakten er twee door. De kameraadjes trachtten hen te helpen doch geraakten mede te water, zoodat wel dra een zestal kleinen den verdrinkingsdood nabij was. Van Wyk cn Brant, die in het hospitaal verpleegd worden en in den tuin wandelden, bemerkten het gevaar en zonder te denken om hun ziekte ol eigen leven,ijlden zij toe; Van Wijk sprong te water en reikte de kin deren een voor eon aan Brant, die later mede zich to water begaf, aan. Twee der kleinen waren reeds bewusteloos, doch werden door hospitaal-personeel spoe dig bijgebracht. £>o kranige redders hebben tot dusver geen nadeel ondervonden van hun waagstuk. Do heer A. van Weezei Errens exposeert in de kunst vitrine van Valkholl's boekhan del een mooi doek, door hem Bloeiende hei betiteld. De heer K. Teeling is opgetreden als dis tricts-correspondent voor Amersfoort van het Cenlraal-bureau voor weldadigheid, dat zijn zetel heeft te Utrecht en welks doel is, meer eenheid te brengen in inzamelingen voor Christelijk philantropische instellingen. Kapitein J. M. M. Muller, van hel 5e regiment infanterie, sedert 16 Maart 1905 op non-activiteit, zal eerlang den militairen dienst met pensioen verlaten. Buitengewoon mooi winterweer begun stigde gister de wedstrijden, door het 5e regiment infanterie op de ijsbaan »De Maat" gehouden een lieflijk zonnetje belichtte de kampplaats; er was zóo weinig wind, dat (le ter versiering aangebrachte vlaggen slap langs hun stok hingeD. Een bijzonder groot aantul belangstellenden was dan ook aanwe zig om de interessante wedstryden gade te slaan. Voor de onderofficieren bestonden deze uit hardrijden op de lange en de korte baan; voor do korporaals en i ónderen uit het afleggen van 1 K.M. op de lange baan, een estafette-rit on het afleggen van 150 M. op <le korte baan. Bij den e lafette-rit moest elke deelnemer een vlag oprapen, tweemaal op aangegeven punten wenden en een door matten aangeduid wak pas- seoren, hetzy door springen, heizij door te loopen over een onder de matten liggende plank. Voor prijzen was f 100 heschikbaar ge steld uit net cantine-fonds. Den uitslag deelde men ons niet mee. Van Maandag tot morgen wordt te Amster dam gehouden het jaarlijkse!) wapenfeest van den Kon. Onderofficieren Scherm Bond. In de Algemoene vergadering van Maan dagavond werd de afgetreden Voorzitter, de beer J. Th. N. D. E. van Schouwenburg, be noemd tot Eerelid van den Bond voor weiken hy zjo heel veel heeft gedaan. Als tegen- beleefdheid schonk hij den Bond zyn scberm- bibliotbeek. Dinsdag behaalde het 5e regiment infan terie den wisselprijs in den korpswedstrijd Seweer. Het 11e regiment verwierf den 2 cn, het lüe den 3den prijshet 8e regi ment viel af. Gisteravond verwierf sergeant J. Ham, van het 5e regiment infanterie, dea 5den prijs personeel geweer en zadelmaker H. W. rierik, van het le regiment Luzaron, den 2den prys personeel sabel. De 2e afdeeling le regiment veld-artillerie behaalde den 4den prys korpswedslrüd flo ret. Luitenant R. D. Storm Buysing, van het le regiment veld-artillerie te Utrecht, wordt 1 Mei eervol ontheven van zijn detacheoring bij de Ryschool, hier. De leerlingen van den Hoofdcursus zul len voortaan voor Rijksrekening worden gevoed en gekleed. Het bedrag van het wekelijkse!) zakgeld zal nader bij Kod. be sluit worden vastgesteld. De Directie van de Eerste nationale ar beidscontract- en ziekteverzekering-raaat- scbappy „Het Roode Kruis", te 's-Graven- h8^e, seint: «Kwestie doktoren opgelost". Een annonce hiorneven, onder het motto „waarachuwing",geeft voorioopig nader inlichtingen. Herinnerd zy aan de (56ste uitvoering der zangvereeniging van «Toonkunst", morgen avond in «Amlcitia" te geven. Het «Amersfoortsch Dameskoor" heeft het goede voornomen, met belanglooze mede werking van anderen, den 9 Februari onder leiding van den heer Wernicke op te voeren de operetta «Do tooverring" voor vrouwen en kinderkoor en orkest, bewerkt door Otto Ludwig naar een sprookje uit de Duizend en éen nacht. Het batig saldo zal worden afgedragen aan de Vereeniging tot oprichting en exploi tatie van volks-sanaturia in Nederland. Zoo mogelijk zal ook een volksavond worden gegeven. In het gebouw der Fröbelschool werd gis termiddag onder voorzitting van den heer A. Bommel gehouden de Jaarvergadering der afdeeling Amersfoort van het Centraal genootschap voor kiDder-herstellings- en vacantie-kolonies. Do notulen der vergadering van 20 Maart 1908, reeds vastgesteld in een Bestuursver gadering, werden gelezen, waarna de le Se cretaris, de heer A. B. van der Klein, het eerste Jaarverslag uitbracht. Daarin wordt hulde gebracht aan de da mes en de heereD, die als voorioopig comité den stoot gaven lot de stichting der aldee- ling, in 't byzonder aan den heer F. Wes- seling, die ais Secretaris fungeerde en geen moeite ontzag om te komen tot de oprich ting, welke plaats had in den avond van 10 Januari 1908 nu een lezing van den heer A. C. Bos, den bekenden promotor van deze zoo hoogst sympathieke vereeüiging. Al aan stonds waren 30 dames en heeren bereid, als lid toe te tredenhun aantal is nu ge stegen tot 117. In de eerste ledenvergadering, op 6 Maart, werd het definitief Bestuur gekozen enzyn do ontwerpen van Statuten en Huishoudelyk reglement vastgesteld. Het spreekt vau zelf, dat in het eerste vereenigiugsjaar de kas niet toeliet, veel te doen; toch konden 3 kinderen worden uit gezonden, terwijl door inmiddels ingekomen giften daarbij nog 5 konden gevoegd en 1 geheel voor eigen rekening meeging: deze 9 kinderen vertoefden allen vier weken in het kolonie-huis sKerdijk" te Egmon l-aan- Zee. De resultaten waren verrassend. Waarde kindertjes bleek en slapjes vertrokken natuurlijk werden uitgezonden zy die 't vol gens de medici het meest noodig hadden kwamen ze terug door de zon gebruind en in veel beter conditie. Ondanks het vrij korte verblijf nam het lichaamsgewicht toe van ruim ander half tot bijna zeven en een half pond. Dank wordt gebracht aan de dokters, die steeds bereid waren au vies te geven. Het spreekt wel van zelf, dat de uitgaven voor de reis, de verpleging en het uitzetje voor de kinderen de kas geheel uitputten. Toch werd de bodem weer spoedig bedekt, èn door toedoen van mevrouw Tromp van Holst, die prentkaarten van het Centraal-genoot- genootscliap verkocht, én door de voorstel ling van do Utrechtsche Onderwijzers Too- neel Vereeniging, welke de helft der recette van de voorstelling, 11 December in sAmici- tii" gegeven, voor de afdeelingskas afstond, een bedrag van f130. Ook worden, evenals in andere afdeeliugeti, zoogenaamd waarde- looze voorworpen (llessoben-capsules, postze gels, enz.) verzameld. Niet minder is het keurig beheer der Penningmoesteres, me vrouw Gerard van Sysen, oorzaak dat de kas in goeden staat verkeert. De Voorzitter dankte deu ijverigen le Secretaris voor zyn uitgebreid veislagen verheugde zich, dat het zoo guDstig mag luiden. De Penningmeesteres deed nu rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 471.521/a en de uitgaven f 325.52% zoodat op 31 Decem ber er een bate was van f140. Aan contri bution vau 123 leden werd ontvangen f 142.50, aan giften f284 en aan bijdragen der ouders, die een deel der verpleegkosten voor bun kinderen betaalden, f45. De reis kosten voor de 7 kinderen bedroegen 115.39. Het financieel beheer werd staande de vergadering nagezien en in de beste orde bevonden, waarna de Penningmeesteres werd gedechargeerd, onder hartelyken dank voor haar uitstekend beheer. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren A. Bommel en M. Kamerling, die zich bereid verklaarden hun functiën van Voorzitter en 2e Secretaris te hervatten. Het quotum voor het Centraal-genoot- schap werd weder vastgesteld op flü. De Voorzitter deelde ten slotte mede, dat, alvorens bewilliging op de Statuten te kunnen aanvragen aan H. M. de Koningin, zy moesten goedgekeurd door het Hoofd bestuur nu dit is geschied, zal de Koninklijke bewilliging worden aangevraagd. Het Hoofdbestuur overweegt den bouw van een nieuw kolonie-huis. De vraag werd overwogen of het moge lijk is, de kinderen langer dan vier weken uit te zenden. Het Hoofdbestuur heeft ten

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2