15 September worden zy eveneens na J October daarenboveo id het genot gesteld eener toelage van fl>.20 per dag, terwijl de vaa het Ned. Indische leger bij genoemde instelliDg gedetacheerde onderoflicieren-leer- lingen boven het zakgeld hun toelage van f030 daags behouden. Blijkens het ingediende wetsontwerp vcor het weduwen- en weezenpensioeo voor min dere militairen, ligt het in de bedoeling, dit met 1 Juli a.s. in werking te doen treden. De voorgestelde pensioenen zijnvoor <le weduwe van een adjudant-onderofficier f220, sergeant-majoor 1200, sergeant 1180, korporaal f125 en soldaat f 100. Bovendien voor 1 kind 40 pet. voor l kinderen 55 pet., voor 3 kinderen 70 pet., voor 4 kinderen 85 pet. van het weduwen- pensioen en voor 5 kinderen het volle be drag van dat pensioen. De belanghebbeuden dat ziju zij, die in de termen vallen om te kunnen huwen beulen 12 pCt. van deze pensioens-bedragen als jaarlij ksche bijdrage. Luitenant J. P. Bolten, van bet 5e regi. ment infanterie, heeft voor het infanterie geweer een mechanisme bedacht waardoor met dat wapen slechts kan worden gevuurd wanneer het nagenoeg horizontaal in den aanslag ligt zouals velen zullen weten, de nieuwe vuur-methode. Om echter ook te kunnen vuren in met- horizonule richting bijvoorbeeld op luchtschepen, enz. is een eenvoudige inrichting aangebracht, welke eerstbedoeld mechanisme desverlangd weer buiten wer king kan stellen. In het gebouw »Eben Haëzer" werd Vrij dagavond onder leiding van ds. Vunderink gehouden een vergadering van stemgerech tigde mans-lidmaten der Ned. Hervormde kerk. Er werd opgericht een vereeniging ouder dan naam van >De Ned. Hervormde kerk", aanvankelijk met 100 leden. Haar grondslag is de belijdenis naar Mattheus 10:16, haar doel de bevordering der liefde tot de kerk door het houden van samenkomsten ten minste eenmaal per maand. Vrijdagavond werd, onder voorzitting van den h«er F. M. van Veen, in „Ons Huis" gehouden de Jaarvergadering der kantonale afdeeliog van de Vereeniging tot opvoeding in het huisgezin van halfverweesde-, verwaarloosde-of verlaten kinderen (doorgangshuis Bussum). De becretaris, mr. P. L. Baudet, bracht het het volgende jaarverslag uit Over het algemeen gaf het afgeloopen jaar reden tot tevredenheid. Het gedrag van de ons toevertrouwde kinde ren was goed en bij een enkele, die vroeger re den gaf tot groote bezorgdheid, was aanmerke lijke verbetering te bespeuren, zóo zelfs, dat wij niet anders dan met voldoening dit kunnen ver melden. Wij hadden onder onze leiding 21 kin deren, nl. 10 jongens en 11 meisjes. Het Hoofdbestuur vertrouwde ons toe 4 jon gens en 2 meisjes, de afdeeling Amsterdam 2 jongens, de afdeeÜDg Zeist 2 meisjes, de afdee ling Bussum 2 jongens en 3 meisjes, en de af deeling Assen 1 jongen en 1 meisje. Voor eigen rekening verpleegde de afdeeling Amersfoort 1 jongen en '6 meisjes. De gezondheidstoestand liet over het geheel niet te wenschen over, behoudens éen uitzonde ring, waarbij een ernstig lijden levensgevaarlijk dreigde te worden. De meeste pleegouders bleven hun beste krach ten wijden aan de zorgen voor de hun toever trouwde kinderenechter niet alle, zoodat wij enkele kinderen hebben moeten verplaatsen, welke verplaatsingen wel als verbeteringen zul len mogen worden aeugemerkt. Wat onze financiën betreft, we sluiten met een batig ealdo van f85.33, tegen een van f32.28 verleden jaar, terwijl ons kapitaal ongeveer het zelfde bleef. Voor eigen ki'ideren werd uitgege ven f 722.93',i en voor de ons door andere af- deelingen toevertrouwde 13198.31 '/j. Onze afdeeling bestaat nu uit: 1 stichter, 9 beschermers, 116 leden en 38 begunstigers. Een belangrijk aantal leden trad, dank zij een ijve rige propaganda, met het nieuwe vereenigins- jaar toe, doch niet genoeg om de geregelde jaarlijkBche uitgaven te kunnen bestrijden. Gelukkig verkregeD wy, door de opvoering van een operette ten bate van onze vereeniging, een bedrag van f 257, het middel om op den bestaanden voet voort te werken en brengen wy hierbij nog gaarne aan de uitvoerenden en de commissie onzen harteliiken dank. Zijn we voor 't oogenblik uit de zorg. Toch is het noodig wil de fadeeling met kracht haar taak voortzetten dat het ledental een blijvende versterking ondergaat. Wat het Bestuur aangaat, leden we een ge voelig verlies door het vertrek van den heer C. L. D. Mounier, onzen ijverigen Secretaris- Penningmeester, die met niet genoeg te prijzen toewijding zijn lang niet gemakkelijke taak heeft, berhartigd terwijl mevrouw J. Gerritsen- Voorthuysen om redenen die wij moesten eer biedigen uit den Bestuurskring trad. Als Secretaris-Penningmeester trad in Mei op mr. P. L. Baudet. In het begin van het jaar trad de heer R. G. Rijkens ais Bestuurs lid op. De Bestuursvergaderingen werden geregeld iedere maanl gehouden en trouw bezocht, ter wijl zy aanleiding gaven tot belangrijke bespre kingen. Habiieu .l.oo i.i <ele op.icta reden om mol daolcbnarheid lerug Ie non op liet afgeloopen tijdvak, verre zij van ons de tevre denheid, die zou kunnen leiden tot rustig af wachten. Ons werk is van te groot gelang. Nog te veel kinderen wachten op bulp, dun dat wij vrede zouden kunnen hebben met het weinige, dat wii voor ons deel konden nemen. Moge aan het eind van den nieuwen jaar- krinir hot ledental verdubbeld en een krjJitig leven aan onze afdeeling te beurt gevallen zijn. Zij grooie, bloeie, en worde tot roem. Aan de beurt van aftreding was dit jaar het Bestuurslid prof. Kenninek, die werd herbe noemd en aannam. Hierna volgde de Rekening en verantwoor ding door den Penningmeester over het afge loopen jaar. De rekening sloot mat fl<>34.09 De Begrooting voor 1909 werd vastgesteld tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven f JÓU. Mededeeling werd gedaan, dat het Bestuur zich als lid heeft geassun.°ard mr. IE. Bau- d0A,s afgevaardigden naar a- Algemeeno ver gadering, te Amsterdam te houden, werden benoemd de he eren F. M. van Veen en mr. I. L. Baudet en als plaatsvervangers de heereu E. van Vollenhoven en R. G. Rijkens. Hierna werd de vergadering gesloten. Onder voorzitting van den heer G. J. Buys werd gisteravond in het schoolgebouw gehouden de 23ste ledenvergadering van de vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" De notulen van 22 December werden gelezen en ongewijzigd gearresteerd. Prof. Kenninek bracht hierna verslag uit namens de commissie, welke het financieel beheer over 1908 heeft nagezien, rapporteerde, dat alles in uitstekende orde is bevonden en stelde voor den Penningmeester, den heer Ed. van Vollenhoven, te dechargeeren met lof voor zijn hoogst zorgvuldig beheer. Spr. dankte ook het Bestuur voor zijn uitnemende zorgen voor de school, waar het alles doet om die te doen bloeien en herinnerde als jongsten maatregel de instelling van een pensioenfonds voor het on derwijzend personeel en een betere salaris-rege ling. De Penningmeester werd gedechargeerd, onder dankbetuiging. Aan de orde was het Jaarverslag, dat werd vastgesteld. Het zal weldra in druk verschijnen. De Voorzitter deelde enkele zaken er uit mee. De rekening en verantwoording over 1908 heeft in ontvangst en uitgaaf 20 mille. Wel zijn enkele posten afgeweken van de raming, maar toch was het mogelijk, het evenwicht te bewa ren en zelfs te sluiten met een batig saldo van een tientje. Het nieuwe dienstjaar begon echter minder gunstig. Er was gerekeDd op een saldo van f 250 en das is er feitelijk reeds f 240 te kort, dat aanspoort om zoo zuinig mogelijk te wezen. In plaats van f 2000 gaf het Rijk een f 1500 hooger subsidie. Wel verwees bet voor de ont brekende f 500 naar „een andere bron", doch het noemde deze niet. Het Bestuur kon ook niet weer rondgaan met de bedelnap, doch het vertrouwt, toch nog wel te zullen rond komen. Ook heeft het goeden mjed, dat de Minister ook de voorstellen tot salaris-regeling en tot stichten van een pensioenfonds zal goedkeuren. Een paar posten zijn hard tegengevallen en wel vooral materiaal en diversen. De post materiaal werd vooral overschreden door de hoogere metaalprijzen en den aaukoop van hout voor de meubelmakers, maar ook door den aanmaak der betrating in deDavids- hofstraat, noodig geworden door de verbouwin gen. De hieraan besteede f 400 konden echter ge vonden uit de hoogere opbrengst der school gelden, die ruim f 2000 beliepen. De post diversen werd vooral hooger door de kosten voor loon, reiB en verblijf der adspiraut- leeraren die hier proeflessen kwamen geven, hetgeen dit jaar drie maal voorkwam omdat drie leeraren de school verlieten. De f200, die hiermee gemoeid waren, konden gedokt uit de hoogere opbrengst der verloting. Als gezegd, sluit de rekening nog met een <ate van rond f10. De subsidien zijn onveranderd gebleven, de contribution zijn echter verminderd, hetgeen wel zeer jammer is, daar de school deze rijks daalders niet kan missen. Het Bestuur hoopt dan ook, dat alsnog veien zich zullen aanmel den als lid. De buiten de stad verkochte werkstuk ken brachten een f300 op. Het aantal leden bedraagt thans 192, dat der donateurs dat der vereenigingen, die steun verleenen, 4. Veranderingen in hei Bestuur kwamen niet voorin het personeel wel. De heeren De Jonge, Fledderus en Blom vertrokken, doch zijn reeds vervangen. De_avond-cursus yoor werklieden wordt door een 70-tal bezocht. De Gemeente gaf daarvoor f 300 en particulieren droegen daarvoor bij f250 doch dit alles slechts voor éen jaar. Het Be stuur hoopt echter middelen te vinden om de zen cursus, aan welke blijkens het groot aantal deelnemers werkelijke behoefte bestaat, te kun nen continueeren en zelfs te kunnen omzetten in een definitieven. Het hoopt daarvoor subsi die van het Rijk te kunnen verwerven. Er is eenige wijziging gekomen in de aangifte der leerlingen. Als gevolg van de crisis, waar door de ouders de verdiensten der jongens niet konden misseo, zijn er minder leerlingen voor het timmeren. Doch het aantal smeden is groo- ter om dat hun toekomst op 't oogenblik beter zich dost aanzien. Daartoe zal wellicht de smids- klasse moeten gesplitst, wat beter is dan leer liDgen te weigeren. De aangifto voor de schilders en de meubelmakers bleef vrywel normaal. Herhaalde malen ontving de school uitnoodi- gingen om teekeningen en werkstukkeu elders ten toon te stellen, o. a. te Heerenveen, Oostburg en Schiedam, waar de practische resultaten van het onderwijs aan de Amersfoortsche school de groote opositie hebben gebroken en nu dan ook Ambachtsscholen zijn opgericht. Ten slotte deed de Voorzitter nog enkoio me- dedeelingen omtrent den technischen cursus voor welke de plannen in Februari 1907 aan den Minister zijn gezonden. Er heeft een gerucht geloopen, dat de kansen om dezen cursus te Amersfoort te vestigen guns tig stonden. Door de wisseling van het Minis terie is er echter niets van gekomen. Thans echter heeft de Minister geschreven, dut, met betoog op de vestiging te Utrecht der Middel bare technisohe school van den Aannemersbond, hij het vooralsnog niet gewenBcht acht, na der in te gaan op de plannen waarvan hij overigenB met belangstelling heeft kennis geno- men. Dit antwoord heeft het Bestuur do gedachte gegeven, dat het niet ongewenscht zou zijn, het verzoek te herhalen en alsnog te trachten den cursus hier te krijgen. Immers de school der aannemers te Utrecht zal sterk atwykcn van den cursus zooals die hier is gedacht. Utrecht zal een heel andere categorie leerlin gen hebben. Het toelatings-examei, voor die sehool is ongeveer gelijk aan het eind-examen van de derde klasse eener Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus benevens éen of twee jaar practijk. Daar zullen dus heengaan jonge lieden, die vreemde talen enz. hebben geleerd en daarna te hooi en te gras een jaar in een winkel hebben gewerkt. Daar eischt men ook f 100 per leerling als Bchoolgcld, terwijl de school uitsluitend theoretisch is en, uit zinnig heid, er geen enkele werkplaats aan wordt ver bonden. .j De cursus te Amersfoort bedoelt op te leiden mannen uit de prnclijk, die leiding bij den ar beid zullen hebben le geven. Tot dezen cursus zouden toegelaten zij die bij het practisch onder wijs op den voorgrond treden en op den voor bereidenden cursus ook theoretisch goed zijn onderlegd en in den eigenlijken cursus terdege worden ontwikkeld, zóo dat zij in twee jaaJ. te brengen zouden zijn tot degelijk opzichter. Hier door zal men krijgen menschen, die zelf kennen de misère van den arbeid. De school te Utrecht heeft een driejarigen cursus en leidt alléén op voor de bouwkunde. Zooals gezegd, zal het Bestuur trachten den Minister het verschil tusschen de school te Utrecht en den cursus hier nog eens uiteen te zetten en dit met te meer vrijmoedigheid omdat deze proef beter hier is te nemen dan in een Rijks-gebouw met een cimpleeten staf van vaste leeraren. Het Bestuur meent dan ook te kunneu vertrouwen, dat de zaak niet geheel van de baan is en het zou zich zeer verheugen als de cursus hier nog kon opgericht, te meer omdat daaraan dan voorgoed kan verbonden de avond cursus voor volwassen werklieden, die geen Am bachtsschool hebben kunnen volgen en thans in 't gedrang zouden raken. Pro t. Kenninek dankte den Voorzitter voor deze mededeelingen. Spr. had met genoe gen gehoord, dat het plan nog niet geheel ten grave is gedaald en dat het Bestuur er het bijltje nog niet bij heeft neergelegd, ook omdat aan bedoelden cursus zullen opgeleid kunnen worden adspirant-leeraren aan Ambachtsscholen. Al is dit toekomstmuziek, laat ons dan toch luisteren naar die tonen. Hierna werd de vergadering gezloten. De Amersfoortsche mandoline-club »Arion", directeur de heer C. H. Stoetzer, heeft Zon dagavond bij haar uitvoering in de groote zaal der Vereeniging" getoond reeds over een flink repertoire te beschikkon te heb ben. De elf, meest geheel nieuwe, nummers weiden Hink er met voel entrain ten ge- hoore gebracht en getuigden van ernstige studie. Als afwisseling gaven de jongedames Ftoetzer drie nummers voor piano en viool. Mej. Stoetzer mocht voor haar zeer beschaafd accompagnement een welverdiende bloemen hulde in ontvangst nemen. De zaal was heel goed bezet en voor het dansje, dat op het muzikaal gedeelte volgde, j was er ook veel animo. Herinnerd zij aan de openbare vergadering van »Groen van Prinstcrer'', waarin mr. Tijmen de Vries, uit Den Haag, spreekt, en aan die van de plaatselijke afdeeling der ver- eenigiDg tot bestrijding der tuberculose beide op Donderdag. En aan de openbare vergadering der Ge zondheids-commissie en de maandvergadering van Handel en Nijverheid beide op de Vrijdagavond. De aandacht zij gevestigd op de adver- tentiëo hier neven omtrent de reprise van de operette „De Tooverring" op aanstaan den Donderdagavond, weder in »Amicitia"; en op die aangaande do opriebtiug eener glasverzekering-maatschappij, op aanstaanden Maandag. Na eenige weken gedwongen rust speelde Quick 1 Zondag j.l. iu Den Bosch tegen Wilhelmina. Onmiddellijk wordt het Amers foortsche doel bestookt, maar de achterhoede staat pal. Eerst door een vryen schop weet Wil- gelmina^de leiding te nemen. Nu komt ook deQüick-voorhoede opzetten. De doelverdediger Van Rooy weet echter telken male het gevaar uf te weuden. Als hy echter eenmaal uitgelooopen is, kan hij niet verhinderen, dat Gentis op het verlaten doel schiet. Doch op het laatste oogenblik slaat Bakker de bal eruit. De nu volgende strafschop wordt in eeu doelpuu' omgezet, welke stand (1—1) tot de rust onveranderd blijft. Daarna gaat de strijd vrijwel gelijk op en we hopen reeds op een verdoeling der punten als Van den Meerendonk Jr. mee in de voorhoede gaat en zoo in de laatste 10 minuten de stand tot 3—1 in het voor deel van Wilhelmina wordt opgevoerd. Op de Leusderhei een ontmoeting tusschen Quick 11 en Velox uit Utrecht, voor de me daille. In het begin toonde Quick haar su perioriteit, maar toen door een paar onge vallen de fut er bij de Veloxianen uit was, namen ook de Amersfoorlers het kalm op. Het einde kwam met een 3—t overwinning. In het bijzonder wenschen wy er de aan dacht op te vestigen, dat de afrastering van het terrein totaal vernield en daardoor con trole vrijwel onmogelijk is. Dat het zeer noodzakelijk is, hierin spoe dig verandering te brengen, blijkt wel uit het feit, dat onder het binnengedrongen publiek telkens op een fluitje geblazen werd, wat natuurlijk voor de spelers zeer lastig is. Vóór a.s. Zondag, als G. V. C. komt, mag het wel in orde zijn. De voetbul wedstrijd tusschen H. V. C. en B. V. C. uit De Bilt, welke hier Zondag zou worden gehouden, had niet plaats. Vermoedelijk zullen 25 Juli hier doorko men de wielryders die deelnemen aan den door Ülympia ontworpen tocht door Neder land. De vijl scheidsrechters in de zaak tusschen het Bestuur der Maatschappij tot opvoeding in het huisgezin van weezen en andere minderjarigen (doorgangshuis »Zundbe.igen") en den gewezen Directeur dier Maatschappij zijn thans allen benoemd. Door het Bestuur werden als zoodanig aangewezen de heeren mr, E. Belinfante, te 's-Gravenhage en J. F. L. Blankenberg, te Amsterdam door den ontslagen Direc teur de heeren mr. J. G. C. Joosting, te Assen, en J. M. Vis, te Zaaridyk. Door deze vier is als vijfde aangewezen mr. W. L. van Luyken Glashorst, substituut officier van justitie te Arasterdam. Allen hebben de benoeming aanvuard. Er liep Zaterdag een hardnekkig gerucht omtrent een muntvondst bij den afbraak in de St. Agatha-straat. Zekerheid konden we tot dusver niet krijgen. Het verbod om honden toe te laten in do wachtkamer van het postkantoor heeft gis ter aanleiding gegeven tot het volgende ge val. Een dame, die aan een der loketten iets heeft te haleo, beveelt haar hondje „koest" te blijven in het voorgangetje. Komt een ander hondje, type street-terrier. Kennismaking. Wordt al spoedig vrijage. Dameshondje loopt te hard van stalandere hondje vlucht. Hevig gestoei. Dame komt uit het postkantoor; mist haar lieveling. Dame, vreezend, dat haar hondebeest zich zal encaoailleeren, spoedt zich naar het vrijend paartje en klapt drei gend met haar zweepje. Hondenpaar gaat er te samen er in vereeniging van door, gevolgd door dame en een aantal jongens, die pret krijgen in 't geval en door hun gedraaf en geschreeuw de dieren nog snel ler doen vluchten. Wilde jacht. Eindelijk, buiten adem en met hoogroode kleur, ki ygt dame haar hond te pakken aan de sttart, op 't eigen oogenblik dat een joggie zijn klomp op 't arme beest zet, dat pijnlijk gil lend nu aan de zweep wordt meegetrokken. „Stoute beest" mag voorloopig niet meer Zaterdagnacht is door de politie in arrest genomen VV. v. d. V., uit Hoevelaken, ver dacht van diefstal van konijnen aan de Kruiskamp. Bij de huiszoeking werden zóo overtuigen de stukken in beslag genomen, dat de man gisterochtend ter beschikking werd gesteld van de justitie te Utrecht. Daarheen werd hedenochtend ook geleid J. v. d. M., die door de recherche hier gis ter werd aangehouden en drie weken gevan genisstraf en zes maanden Rijks-werk in richting tegoed had. Het leven bestaat uit twee helftenin de eene vergeet men te leeren, in de andere leert men to vergeten. Uit don omtrek. De «Nieuwe Baarnsche Crt". toornt over de klok op het stationsplein to Baarn. Nu eens is ze 10 minuten vóór, dun weer 8 minuten achter, zoodat menig reiziger wordt Een goedo les voor andtren, die Baarn bezoeken. -,,Pe bevolking van ons land bedraagd than3 5,!/4 mulioen iuwoners. In 1908 zyn 13 750 gebonn en 7000 overleden. Amstordam heeft thans 565000 inwoners,

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2