Stadsnieuws. riidig karakter dat, veroorzaakt door het vei-schil io geaardheid van den bodem, zich uit ook in het verschil in leefwijze vau de bewoners. In het Noordwesten het laagveen en de plassen langs de Vecht, jn het Zuid westen de kleigronden, in het polderland om Montfoort in het Zuidoosten, de hooge zandgronden tusschen Amerongen ou Amers foorten in het Noordoosten het eigenaardige Ëemland langs de Zuiderzee bij Bunschoten en Eemnes. In al die streken zijn er tal van meuschen, die van knutselen houden. Hier worden met biezen nuttige dingen gevlochten, ginds wor den beikeschors en denne-appels gebruikt om er tuin- en serremeubeltjes mee te ver sieren in het polderland is de landbouwer 's winters bezig aan het maken en herstel len van zijn gereedschap en aan den zee kant zijn de meuschen in het winterseizoen thuis aan het netien-breieo. Als nu in elke streek eens deze of gene zich opmaakte om te trachten uit de huis vlijt-voortbrengselen, welke de streek het meest typeeren, een collectieve inzending te vurmen. lu elke Gemeente is er zeker iemand van geestkracht en invloed, bereid om het te beproeven. Hij zal den lieden in zijn om geving een niet onbelaugrijkeu dienst bewy- zeu, indien hij aldus wil bevorderen, dat gene wai zij i n e i g e o v r y e n t ij d t h u i s hebben vervaardigd in de hoofdstad van de provincie bekend te maken. He: is niet overbodig hierbij er op te wij zen, dat alle inzendingen kuuoen worden verkoopbaar gesteld en voorde mededingende iuztuders medailles, diploma's en geld- pi ijzen woiden uitgeloofd. Wie zicb opgewekt gevoelt in deze rich ting werkzasm te zijn, wende zich tot de Regelingscommissie (waarnemend Secretaris dr. Staal) te Utrecht. Lichaam en geest. Mr. H. Verkouteren schrijft in „Lichaams oefening" In zijn geschiedenis van Mnurits en Olden- barneveldt deelt Motley mee. dut Hugo de Groot niet alleen een groot geleerde was, maar ook een groot gymnast. Mij was naar het lichaam even steik als naar den geest en zorgde, dat ook het lichaam bo- hoorlijk zijn eisch kreeg. Toen bij op Loevestijn gevangen zat en dus weinig gelegenheid had, behoorlijk beweging te nemen, kocht hij een grooten drijftol, en de man, die heel de wereld door zijn genie verbaasde dreef soms uren lang zijn tol over den vloer van zijn studeervertrek. Niets was ook voor dien grooten man te klein. Hij begreep het verband tusschen lichaam en geest. Hij offerde bet lichaam niet aan den geest op. Hij had geen tijd om ziek te zijn en als zenuw lijder eeuige maanden in werkloosheid door te brengen, maar wel om behoorlijk ook voor lichaamsoefening te zorgen. Welk een voorbeeld voor de geleerden onzer dagen die, behoudens enkele uitzonderingen, de zaak der lichaamsoetening geniepig en gluiperig tegenwerken. Die het een student bij het examen betaald zetten, dat hij aan lichaamsoefening gedaan heeft. Die maar niet begrijpen kunnen, of niet begrijpen willen, dat de zelfde kracht niet twee maal kan worden gebruikt en dat hoogereeischen aan de spieren gepaard moeten gaan met lagere eiscben uan de hersenen, Wat voor lichaamsoefening is uitgegeven, is niet meer voor geestesoefening beschikbaar, maar wie geen persoonlijke ervaring heeft op dat ge bied, weet dat niet en kan dat ook niet welen. Wie zien hier wee' een nieuw bewijs, dat wij op het gebied van opvoeding en onderwijs hard achteruit zijn gegaan en veel lager staan dan onze vaderen uit de 16de en 17de eeuw. Eigenlijke gymnastiekschoen waren er toen, voor zooverre ik weet, niet. Ook geen gymnas- tiekwerktuigen, maar wel schermscholen, rijscho len, zwemscholen en dergelijke. Het inzicht van het publiek in de eischen dee lichaams was hier toen ook veel beter dan nu en het was niet regel, het lichaam aan den geeBt op te offeren. De gedegenereerde zenuwlijder, dien men thans bij elke schrede op onderwijsgebied aantreft, was toen een onbekend type. Niet lang geleden verscheen in een Pransch tijdschrift een schoon ariikel over de lichaams oefening bij het Fransehe leger. Voor 1870 dacht niemand er in Frankrijk aan, van dit punt werk te maken, en thans scbijnt het steeds meer de aandacht te trekken. De conclusie van den schrijver komt hierop neer „Spieren zonder hersens leidt tot verdierlij- king en heraenB zonder spieren tot zenuwlij den". Evenwicht tusschen lichaam en geest moet dns bet eerste zijn waarnaar opvoeders en onder wijzers moeien streven maar gewoonlijk gebeurt juist het omgekeerde. Ook Bilderdijk had een zeer goed inzicht. Men leze maar eens zijn wel wat langdradig maar toch altijd nog zeer leerzaam gedicht „De ziekten der geleerden", Hij wil, dat een geleerde ook aan lichamelij- ken arbeid doen zal. „De spanzaag, zegt hij, ruiech' door 't een zaam boekvertrek. Zoek eigen handgebaar, is zijn raad er voor alles wandel, of bestijg het dravend ros. Zelf wist hij, wat een verwaarloosd lichaam zeggen wil. Steeds tobde hij met zijn gezond heid. Bijna altijd leed hij aan slapeloosheid en de kwal len des lichaams hebben de werkzaam- I beid van zn geest ernstig belemmerd. Moge er dus spoedig reactie komen. Menschen, die behoorlijk evenwicht hebben tusschen lichaam en geest doen ten slotte ook met den geest veel ineer dan anderen, die het lichaam aan den geeBt opofferen. Want het lichaam wreekt zich vroeg en laat nooit na, tie fraaie leer te logenstraffen, dat de geest over het lichaam heerseht. Een krachtige geest heeft ook een krachtig lichaam noodig, zooals een zwaar ruiter een sterk paard, en steeds blijkt het, dat de tijd, aan lichaamscultuur ge wijd, ten slotte ook aan den geest ten goede komt. Uit een missive van den Minister van Justitie van 13 Eebruari waai bij aan de Burgemeesters is toegezonden de gewaar merkte opgaaf, bedoeld in art. 22 der Kies wet, blykt, dat de Minister, in afwijking van hetgeen tot nog toe als de officieel© inter pretatie gold, den failiet niet uitgesloten acht van bet kiesrecht. Z.Exc. schrijft: „Ik merk hierbij op, dat deze ops'.at al leen bevat de namen van hen, dio onder cu- rateele zijn gesteld en aan wie bij rechtelijk gewijsde het kiesrecht is ontzegd, doch niet van hen, die in staat van faillissement ver- keeren, daar dezen volgens het oordeel der Kegeering niet het beheer of de beschikking over bun vermogen hebben verloren". Nogmaalsdenkt er aan, gij die dit tot dusver naliet, uw belastingen over 1908 te betalen vóór 1 Maart, wilt ge op de Kiezers lijst voorkomen. Een aantal pachters van stationsbufletten o.a. de vereeniging «E Pluribus Unum" hebben aan H. M. de Koningin een adre gericht, in verband met de invoering op 1 Mei 1910 van artikel 07 der Drankwei, waarbij alsdan de vergunning tot verkoop van sterkedrank iD lokaliteiten van open bare middelen van vervoer vervalt. Adres santen herinneren, dat zij, om alsdan verder hun bedrijf te mogen uitoefenen, het in art. 34 der Drankwet bedoelde verlof moeten bezitten, hetwelk echter alleen verleend wordt voor lokaliteiten, welke voldoen aan de eiscben der wet (licht, lucht, enz). Wijl die lokaliteiten niet hun eigendom zijn, en zy derhalve geen zeggenschap hebben over noodige verbouwingen, loopen zij gevaar hun bedrijf met Mei 1910 geheel te moeten sta ken. Ten einde dit te vooi komen, verzoeken zy om indiening van een wetsontwerp, waarbij het voldoen aan de bovenbedoelde eïscheu niet van toepassing verklaard wordt op sta tionswachtkamers. Voorts toe te staan, dat de pachters-vergunninghouders aan de Ge meentebesturen hunner woonplaats behoud kunnen vragen van de te bunnen name ver leende vergunningen zonder gevaar voor weigering op grond van bovengenoemd ar tikel 07. En ten slotte, dat door een afzon derlijke wet het jaartal 1910 worde veran derd in 1920. De werkzaanibedeu voor uen nieuwen weg van het Stationsplein naar Ëirkboven zijn gister aaugevangeD. Voor de vacature aan de openbare Lagere School Koningsstraat, ontstaande door de benoeming van den heer A. M. van den Broek tot onderwijzer te Utrecht, zijn 29 sollicitanten. Voor de le klasse der Rijks-Normaalschool hebbeu zich aangegeven 10 adspiranten. De vereeniging »Ons belang" heeft zicb met een verzoek tot H. M. de Koningin ge wend, geen gehuwde militairen te pension- neeren vóór bet in werkiDg treden der wet, houdende bepalingen omtrent de toekenning van pi usioen aan de weduwen en weazen van militairen en gepensiouneerde millitairen der landmacht, beneden den rang van offi cier. Dit verzoek wordt gegrond op de om standigheid, dat thans reeds eenige dier mi litairen ongeschikt zijn bevonden en voor pensioen zijn of zuilen worden voorgedra gen dal bij deze ongeschikt verklaarden de hoop bestond, dat ook zy deelgenoot zouden wordeu van het sedert eeoige jaren in uil- zicht gestelde, op te richten pensioenfonds. Bepaald is, dat bij de indeeling der lo n- lingeu van de lichting 1909 rekening r ->at worden gehouden met do garnizoensveran dering van het 5e eskadron 2e regiment hu- zareD, dat in den loop van 1909 wordt over geplaatst van Venloo naar Amersfoort. In de Siraatcnurant no. 54 wordt ter ken nis gebracht, dat bij de in Juli en Augus tus te houden toelatings-examen wordeo opengesteld de volgende plaatsen bij de Kon. Militaire Academie te Breda voor de leerlingen der Cadettenschool voor den dienst hier te lande infanterie 3, cava lerie 2, artiiierie 7 en genie 2 voor Indië infanterie 11, cavalerie 2, artillerie 4 en ge nie 3; voor hon die eind-examen Hoogere Burgerschool deden hier te lande infante, terie 30, cavalerie 6, artillerie 11 en geuie 3; en voor Indië infanterie 3, cavalerie 1, artillerie 1 en genie 2. voor den Hoofdcursus voor hier te lande infanlerie 20 en administratie 4; voor Indië infanterie 5 en administratie 2 voor do Cadettenschool voor hier te lande 25 en voor Indië 6 plaatsen. Het vierde, tevens laatste abonnements concert in dit seizoen, Zaterdagavond in „Amicitia" gegeven, was maar slecht bezocht de schuttiogen loopen uiteen van 50 tot 150 bezoekers; maar boe dan ook, de zaal was akelig hol, wat te meer opviel nu ze zoowol Dinsdag als Donderdag by de ande re concerten zoo vol was. De oorzaak van dat geringe bezoek De Zaterdagavond met zijn vele huiselijke be zigheden en zijn voor liefhebbers van een kaartje leggen sinds jaar en dag gereser veerde paar uren is geen zeer geschikte concert-avond. Daarbij een piano-recital, niets dan piano zelfs de groote Godows- ky concerteerde hier met Mossel is voor velen te vermoeiend. En dan ook de vrij plot selinge vervanging der aangekonuigden door een hier onbekend en door ae groote Pers niet ill te onverdeeld aanbevolen solist. Met dat al beschikte de heer Richard Buhlig over een zeer groote techniek en viDgervaardigheid zooals trouwens wel van zelf spreekt; doch zijn spel maakte zijn auditorium niet warm en toonde de fouten door den heer Sibmacher Zijnen aangeduid in het «Handelsblad"geen doordacht spel, terwijl toch wordt verlangd iets anders nog dan technische vaardigheid, het niet-beheerschen van zijn temperament, weinig gevoel, althans niet io die mate dat het sprak van de ziel van den solist tot die zijner boorderessen en hoorders. Een kleine terugblik op deze concerten herinnen, dat dezen winter we zelfs in het kleine Amersfoort mochten hooren Heckiug, Schafer, Antonietti, Schnitzler en mevrouw Vogel- Van Vladeracken. En het brengt er toe, nogmaals de con cert-directie te danken voor haar onderne mingsgeest, welke ons zóo veel goeds en moois deed genieten zonder dat we verplicht waren, daarvoor een spoorreis naar Utrecht of Amsterdam te maken. Ook de tweede volksavond van „De Too- verni.g" was goed bezocht ofschoon niet zóo druk als verleden Zondag. De jeugdige executanten zongen weer als lijsters en de meisjes Kregen bloemen. De beer Wernicke heeft het plan, óok een uitvoering te geven te Utrecht. De korfbalwedstrijd te Utrecht ging Zon dag om het terrein niet door. De Amers- foortsche club A.V.O.G., die door le laat tegenbericht toch naar de Bisschopsstad was gegaaD, hield nu een oelenspel op den dijk er naast. Het voorloopig Bondsell'tal klopte Zondag te Utrecht de voetbalclub H.V.C. van hier met 50. De bekerwedstrijd Quick-Ajax, welke te Amsterdam zou worden gespeeld, ging om den dooi niet door. Het „Hdbld." meldt, dat op 20 en 22 April te Amersfoort vanwege de Militaire Sportver- eeniging en de Vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland een „nati onal military" word gehouden. Tevens hebben er den tweeden dag een concours beslgaande rijpaard voor Rijkspaar den eu eigen paarden en een concours d'adres- se" vooi Rijkspaaide en eigen paarden plaats. De Nederlandsche vereeniging tot bescher ming van dieren heeft niet slechts steun van volwassenen noodig, rr.asr ook met het oog op de toekomst medewerking dér kinderen. Het nog zeer ontvankelijk gemoed der jeugd kan zonder moeite worden geleid tot medelijden met de dieren en zou zeker nog meer opgewektheid tot medewerking aau het doel der vereeniging gevoelen, ah de kinderen zich als leden dier vereeniging kon den beschouwen; niet als gewone leden,die minstens f1.25 per jaar bijdragen, doch als begunstigers, met minstens f0.50 per jaar. Eveneens kunnen werklieden als begun stigers toetreden, tegen een contributie van minstens f0.50 per jaar (gelijk reeds te Bussum voorkomt). Diagen kinderen geldelijk bij, zoo worden zij meer éen van zin met de goede zaak van barmhartigheid tegenover de dieren, welke ook op den duur gelijke gezindheid ten aanzien der menschen zal kweeken. Zoo zal bijv. een kind, det van zijn spaarpennin gen bijdraagt als boven is -oorg' steld, zich zeker niet meer vergrijpen aan vogelnestjes. Werkelijk doen ouders een goede opvoed kundige daad, wanneer zij hun kinderen tot bovenstaande haudeling aansporen. Inlichtingen zijn te bekomen bij den 2de Secretaris, Utrechtschestraat 35, hier. Herinneren we nngmauls aan de lezing van ds. Hakker, uit Zwolle, voor de plautse- lijkeafdeeling van den Ned. Protestantenbond, J aanstaanden Woensdagavond in de Remon- strantsche kerk. Van betrouwbare zy le wordt ons meege deeld, dat ds Vuriderink uto do propaganda- commissie van den Bond voor Ned. onder* wyzers heelt boricht, in geen geval gebruik te zullen maken van do uitnoodiging, om aanstaanden Donderdagavond te komen debatteeren in de door haar belegde open- bare vergaderiug. Ook de anti-revulutiounaire propaganda- club „Groen van Piinaterer" zal geen gebruik maken van de lot haar gerichte uitnoodi- g'iK- De aandacht zij gevestigd op de advertentie in dit nummer nopens de inschrijving der nieuwe leerlingen voor de Muziekschool van Toonkunst. De huidige leerlingen geven Donderdag zoogenaamd openbare les. Het merkwaardig geval heeft zich voorge daan, dat do kantonrechter te Utrecht oen wegwerker der N. C. S. die bij de lijnschou- wing een doode patrijs had gevonden en deze, volgens zijn instructie, meenam naai den dieustdoeuden opzichter, veroordeelde tot een geringe boete wegens het vervoeren van wild in geslotsn jachttijd. Had de man de patrijs laten liggen, dan had hij óok zyn plicht niet nagekomen en ware dus óok beboet geworden. Dat is wèl tusschen twee vnrenjzitton. In den laatsteu tijd verschijnen in ver schillende bladen zoogeuaamd huwelyksad- vertentiën, waarbij rellecteerendeu worden verzocht, hun brieven onder een nummer te zenden aan het bureau van dit blad. Men ontvangt dan in den regel antwoord van het huwelijksbureau Van Dolder Co., Vau der Veuuestraat te 's Gravenbage, dat zijn bemiddeling aanbiedt voor bet te sluiten huwelyk. De Hoofdcommissaris van politie te's-Gra- venhage, die reeds vroeger voor de prak tijken van die firma waarschuwde, meent andermaal belanghebbenden te moeten aan raden, bij onderhandelingen met die firma de noodige voorzichtigheid te betrachten, vooral waar meestal wordt gevraagd storiing vooraf van etn som voor te maken onkos- kosten. Do Rechtbank te t.trecht veroordeelde de gebroeders W. en A. H., uit Soest, wegens dmfstal van een vijftigtal kippen bij, de Eem- brug, ieder tot 1 jaar en 3 maandei) gevan genisstraf. De eisch was 2 jaar. Van anderer leven zien we niets dan het voorhangsel. TJit den omtrek. Te Doorn is opgericht een Chr. historische kiesvereeniging. De Hilversumsche Winkeliers-Vereeniging, welke onlangs besloot pogingen in het werk te stellen tót oprichting vau een handels avondschool met uitgebreid leerplan welke inrichting dan vervolgens zoo spoedig moge lijk tot een handelsdagscliool zou kunnen hervormd worden acht thans het oogen- blik gekomen, voor het oprichten van een „Vereeniging van Handelsonderwijs in het Gooi" gevestigd te Hilversum. In verband daarmede is aan het Dagelijksch bestuur van Hilversum medewerking en steun gevraagd. Het Hoofdbestuur van den Ned. Aanne- mersbond heeft io «ogenschouw genomen de drie terreinen, welke de Gemeente Utrecht gratis ter beschikking heeft gesteld voorden bouw van de Middelbare Technische school. Het heeft uit deze terreinen gekozen een uitgestrekt stuk grond aan do Croeselaan (westelijk stadsgedeelte) waarop dus vermoe delijk de nieuwe inrichting van onderwijs zal verrijzen. De Curagaosehe briefschrijver van „de Tijd" heeft het in zijn laatste correspondentie over de zegenrijke gevolgen van het conflict met Vene zuela. Onder die opsomming is merkwaardiger wijze ook te vinden de bewering, dat het daar opgerichte station voor draadlooze telegrafie regen heeft gebracht. „Nu hebben wij sinds Augustus 1908 óok een station voor draadlooze telegrafie. En wat zien wij? Dat sinds de oprichtng de buien bij na niet van den hemel zijn en het anders niet anders zoo dorre Cura9ao bijna dagelijks ver kwikt wordt door overvloedige regens, die bet eiland in c-en groote tuin herschapen hebben. Opmerkelijker nog. De laatste weken van October en de eerste drie weken van November lngen onze oorlogschepen bijna voortdurend stil in de haven, zoodat er, uit den aard der zaak, zeer weinig draadloos getelegrafeerd werd. Die vier of vijf weken kenmerkten zich weer door felle droogte. Nauwelijks echter waren onze schepen weer buitengaats om aan de kusten van Venezuela te demonsteereri, of weer viel dere pen overvloedig en hoeft niet opgehoudeu te blijven vallen tot op dit oogenblik, „Nu moge dit alles toevallig zijn. Curasao heeft wel eens meer goede regenjaren gekend, ook zonder druadlooze telegrafie. Ook 1906 was een goed regenjaar. Maar toch blijft het opmer kelijk, dat het regenjaar 1906 zoo ongewoon

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2