Stadsnieuws. Gemengd nieuws elkaar staan, op ruwa wijze by elkaar tracht te brengen, ontstaat er geen kameraadschap en geen liefde, maar haat. Daaraan is niet te twijfelen; de geslachtshaat neemt toe door het streven naar gelykheid. „Over de toekomst der vrouw worat thans voor langeo tijd beslist. Door het streven de gelijke te zijn, veroordeelen wij ons tot een tweede rol eu zullen wy het menschdom meer kwaad dan goed doen. Winnen doen we er niets mee; wel kunnen we er mee verliezen. Vijandschap zal altijd bestaan; maar of ze liefde dan wel haat zal zijn, dat ligt een weinig in onze hand". Het analytisch verslag. Aan de »Prov. Gron. Ct." wordt uit Den Haag geschreven Een geheim tusschen rneer dan twee per sonen is geen geheim, zegt men terecht; zoodra een derde er van weet, is 't geheim opgeheven. Van daar ook, dat de altijd prac- tische Amerikanen het spreekwoord hebben between you, me and the lamppost, omdat eeu lantaarnpaal de eenige is, die zwijgen kan, al wordt door haar schijnsel het geheim vaak in gevaar gebracht. Dat een geheim, aan 73 personen toevertrouwd, lang bewaard blijft, behoort zeker tot de groote onwaar schijnlijkheden, en zoo is er dan ook wel een en ander uitgelekt van het verhandelde in het corailé-generaal op Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer. Ik heb er natuurlijk niets van gehoord, want deuren en logeluiken wa ren potdichtbehalve de griffiers was er geen sterflijk wezen in de zaal behalve de voorzitter en de 69 overige leden, die vol- fjena de resentielijst present waren (erzul- en er wel enkelen minder zijn geweest, maar dat weet ik niet). Ik kan u das ook niet zeggen met hoeveel stemmen vóór en tegen ten slotte, na ruim auderhalfuur dis cussie, het reglement, door de commissie ad hoe voorgedragen voor den dienst van 't kort verslag dei handelingen, is aangenomen. Maar het is er doorgegaan ondanks vrij krasse bestrijding, niet van 'l reglement, maar van de voortzetting der proef met het zoogenaamd analytisch verslag. Er was heftige" oppositie tegen en de hand having van de pas ingevoerde nieuwe ver korte editie van de beraadslagingen is ten laatste niet definitief, maar alleen bij wijze van voortgezette proef voor het zittingjaar 1908/9 goedgekeurd. Wie de opposanten wa- reu natuurlijk kan ik 't niet vertellen, rnaar wel heb ik uit een veel te luid gesprek van Kamerleden dit opgevangen, dat het een kostelijk vermakelijk debat moet zijn ?;eweest, waarbij een der sprekers een succes ou behaalde door een van humor tintelende rede een bloemlezing uit het analytisch verslag. Er waren leden, die van oordeel waren, dat bet verslag volstrekt niet vol deed aan de verwachtingen en aan de be naming die het niet uflicieel, maar door zijn geboorte-acte draagtdat het niet is analy tisch, maar verkort stenographisch of tachy- graphischdat bet te uitvoerig is om analy tisch, te kort om tachygraphisch te heeten en dat het bovendieu krioelde van louten. Of men ook gesproken heeft over bet onge legen uur van verschijning, over het veel te laat komen van de verslagen van avond- zittingen en over 't magere succes, dat met de uitgave is bereikt en dat dreigt nooit grooter te worden, daaromtrent kan ik u niets meedeelen. Wel echter en dat doet mij natuurlijk goed mag ik coustateeren, dat tegenover de lachwekkende criliek ook een warme verdediging heeft gestaan van den zware n, ondankbaren, bijna on menschelyken arbeid, die de analy tische verslaggevers vei richten; en wauneër er ditmaal bijzondere hulde is gebra ht aan de verslagen in onze groote bladen, die men zelfs beter en meer leesbaar moet hebben ge noemd dan het analytische, dan stel ik er prijs op, van journalistiek standpunt te ge tuigen, dat het werk van de Kamerrepoi ters my voorkomt niet voor verbetering vatbaar te zyn wanneer men van hen eischt, dat zij meer dan de krauteB en minder dun de stenografen zullen geven. De fout ligt, zoo er een is, hierin, dat de zaak verkeerd is opgezet, omdat men van het begrip van «ana lytisch verslag" is afgeweken. Tot 18 Februari daarna was de regen meter bevroren werd in de vorige maand na 9 regendagen afgetapt 35.9 m.M. neer slag- De tram vervoerde in Februari dezes jaars 7703 betalende passagiers, tegen 8390 in de zelfde maand van 1908. De passage-opbrengst bedroeg nu f390.35, tegen f 431.05; de totale ontvangst was on derscheidenlijk f586.52 in 1909 en 694.97 in 1908; de opbrengst per dagkilometer was f 11.68, tegen f 13.31. De heer A. J. Krieger heeft een ontwerp gemaakt voor een tram van het Stations plein te Amersfoort naar de halte Vlasakkers door Biikhoven en over den Naarderslraat- weg tot het station Soest; een aansluiting aan de bestaande paardetram in de stad. Op den eersten dag van Lentemaand is menigeen verrust door het dikke sneeuw- tapyt, dat in den nacht van den bijna zomer- schen Zondag op Maandag was gespreid een laag vuil 14 c.M. dikte, zóo losjes, dat menigeen, belust op sueeuwballengooien, kloeg, dat 't niet pakken wilde. Heerlijk mooi waren de tuinen en de plantsoenen en de Derg, vooral toen de mid dagzon het zeldzaam mooie winterlandschap belichtte. Maar voor velen, die hadden gehoopt werk te vinden op Birkhoven of uau den weg daarheen, was 't een ieeJijke misrekening. Toch vonden er nog werk, want de Ge meente reiniging kon heel wat losse manne tjes in dienst stellen naast de sneeuwploeg. In zeer korten tijd waren de hoofdwegen dan ook sneeuwvry en kon ook de tram weer in gebruik genomen. Aan het Postkuntoor Amersfoort endaar- on Ier ressorteerende hulpkantoren werd in Februari ingelegd bij de Rijks Postspaar bank f42 971.71 en daaruit terug gevraagd f36 934.83. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14 430. Hoogst vermoedelijk zal de eerstvolgende openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente worden gehouden op Dinsdag 9 Maart. Van de 34 miliciens der lichting 1909, bestemd voor volledige oefeuing, die uit de Provincie Utrecht zich aanmeldden voorde zee-militie, worden 11 aangewezen voor dien dienst. De jongedames A. M. Stokhof, A. van Naaiden en Th. E. M. O vermars behaalden de akte Nuttige handwerken. De heer H. W. A. Celosse, thans adjunct inspecteur van politie te Kampen, is met in gang van hedeu benoemd tot inspecteur aldaar. Luitenant G. Menken, yan het 5e regiment infanterie, is benoemd tot commandant der 2e compagnie hospitaal-soldaten, te Utrecht. De voorjaarsploeg komt morgen bij het 5e regiment infanterie onder de wapeuen. Majoor-paardenarts J. B. H. Moubis, van het le regiment veld-artillerie, te Utrecht, lieoft ontslag gevraagd uit den militairen dienst. Rij de gister gehouden wedstrijden van den Kon. Officieren Scherm Bond behaalde luitenant jhr. J. A. Roëll, van het 2e regi ment huzaren, den derden en luitenant kwartiermeester H. F. Schofaerts den vier den prijs spoi t-sabel, beide zilveren medailles. Ook Zondag is geen bijster gelukkige dag geweest voor Quick. Haar eerste werd op eigen terrein gesla gen door U. D., uit Deventer, metO—2. Dat beteekuiitpromotie-wedstrijd. Haar tweede kreeg te De Bilt klop van B. V. C. mei 1-3. Haar derde bezorgde Kampong door niet opkomen een papieren 5. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op de advertentie biernevens nopens de inschrijving van leerlingen voor de Am bachtsschool. Da Nationale Christen onderofficieren-ver- eeuiging hield Donderdag haar 7e jaarver gadering in het Militair tehuis aan de Beek straat onder voorzitting van den heer G. B- Beeftiuk. Aanwezig waren ruim 100 leden, uit 16 afdeelingen en 4 correspondentschappen. Da vergadering werd geopend te 9 uu 's ochtends en gesloten '8 avonds te zes uur; van half een toe twee uur werd gepauzeerd om gezamenlijk het middagmaal te nuttigen. Een telegram werd verzonden aan H. M. de Koningin, waarop namens H. D werd geantwoord. Voor uiet-leden mag het volgende van belang wezen De vereeniging mag zich niet als zoodanig inlaten met directe actie voor materieele verbetering 1. r leden en men behoeft zich dan ook niet te verontrusten, dat zy zich zal vervormen tot vakvei eeuigiug. Of er naast de N. C. O. V. plaats is voor een Cbr. vak vereeniging mag wel wor den aangenomen; evenwel is men van meening, dat voor oprichting nog niet het juiste mo ment is aangebroken, en tevens is het zeker niet noodig, dat hiertoe spoedig stappen worden ged'aau. Of het door het streven der neutrilevak- vereeniging „Ons Beüng" misschien noodig zal zijn, een Chr. vakvereeaiging van onder officieren op te richten, bij wijze van dam voor de stroorning die thans is wair te ne men, zal de tijd moeten leeren. Als er éen leervak is, "lat in de laatste jaren in aanzien heeft gewonnen en meer on meer erkend is als te zijn van algemeen nut dan is dit wel de gymnastiek, óok als tegenwicht voor overlading zoowel by de schooljeugd als bij hen die, reeds lang de schooljaren achter den rug hebbend, te veel don geest en te weinig bet lichaam inspan nen gezwegen nog van de lichamelijke Seoefendheid als middel om den militairen iensitijd korter te doen wezen. Daarom mag het een verblijdend toeken worden genoemd, dat Amersfooit thans óok heeft een gymnastiek-scbool, geheel inge richt D8ar de eLchen des tijds. De heer J. C. Snouck heeft achter zyn woonhuis aan de Beukenlaan een inrichting lateu bouwen, die gezien mag worden. In oil bijgebouw zijn rechls een wachtka mer, een kleedkamer voor jongens en een voor meisjes en links de waschgelegenbeid en de lokalen voor massage, heil-gyinnasliek en locale behandeling met heeteiuchtbaden enz. Aan het ein-lo der gaog bevindt zich c'e ruime, mooi belichte gymnastiekzaal van 14 bij 8 M. met tal van werktuigen, die in een oogeoblik kunnen worden verplaatst cn zelfs een kegelbaautje. Achter de zaal is een flinke op het Zuiden liggende speelplaats met een dikke zandlaag, waar de jeugd naar hartelust kan dartelen zonder gevaar voor zich bezeeren. Ook LohoiFs kinematograaf trekt in »Ami- citia" heel veel belangstelling. Zondagavond was 't zóo vol, dat wel een 15 J personen niet meer konden toegelaten on gisteravond was, ondanks de minder aan lokkelijke straten en de koude, het bezoek ook flink. Wat dan ook ten volle verdiend is, èo om de werkelijk interessante beelden van de ramp in Italië, volgens de groote biljet ten opgenomen met levensgevaar, èn om de gekleurde projecties van Pathé frères. De beelden zijn rustig en kunnen door ieder worden gezien geen spoor van op 't kantje af, of erger. Morgenmiddag van 2 tot 4 kinder- en familie-voorstelling met bijzonder daarvoor gekozen programma. Dal kan dus weer druk worden. In bet eind der maand wordt gehouden de aanbesteding van de voorgenomen uit breiding der Gemeente-gasfabriek. liet gelicele werk moet uiterlijk 15 Octo ber gereed zijn. Denkt ge om de vogels, die nu bijna geen voedsel eu heelemaal geen drinken kunnen vinden. Voor de kruimpjes brood en het bakje water zullen ze straks hun mooiste liedje U toezingen. Een groote gele ballon met een Duitsche vlag trok Zondagmiddag tegen 5 uur over de stad. Niet op de Vlasakkers, gelijk de spraak makende gemeente al dadelyk wist te ver tellen, is hij neergekomen, doch bij Ter Aa en pas tegen 6 uur. De drie inzittende Duitschers waren 's och tends 7 uur uit Diisseldorf opgestegen. Aan bet Commissariaat van politie zijn als gevonden gedeponeerd een beursje, een rozenkrans, een vingerhoed en een zilveren lepeltje. De politie geleidde een minderjarig meisje, te Amsterdam aangehouden, door naar Gro ningen en een ie Goula aangehouden jongen verder in de richting Assen. De meeste menschon varwuchten te wei nig van hun eigen kracht. Uit don omtrek Herinnerd zij, dat de jacht op eendvogels in de Provincie Utrecht wordt gesloten op 6 Maart en op ander waterwild op 10 Maart. Door de reorganisatie van de brandweer te Baarn is de tot nog toe bestaande met ingaog van heden opgeheven en vervangen door de vrijwillige brandweer. Deze bestaat voor de k<-m der Gemeente uit 25 personen, Ter Eera 10 en de Lage VuurschelO. Voor da vacature van onderwijzeres aan de openbare Lagere school aan de Oosterschool te Baarn hebben zich 01 sollicitanten aan gemeld. II et Koloniaal werfbureau wordt 1 Mei ov> i gepLaist van Harderwyk naar Nijmegen. K ui ge.l.vite van het admiuistratief per son1 el verlaat reeds 1 April Harderwijk. Burgemeester en Wethouders van Hilver sum hebben aan den Raad afwijzend gead viseerd op het adres der vereeniging »Een Ambachtsschool voor Hilversum en omstre ken", houdende verzoek, haar voor een op te richten ambachtsschool een subsidie te verleenen van f7000 per jaar en een voor schot van f90 000- De bouw der roomboterfabriek te Hoog land is thans opgedragen aan den laagsten inschrijver bij de verleden week gehouden aanbesteding, den heer E. de Bruin, aldaar. Aan de leden van do Tweede Kamer der Stateu-Gentraal, is verzonden het volgende request Geeft met den verschuldigden eerbied te kennen het Hoofdbestuur der Vereeniging van beneden den rang vao officier gepension- netrde Europeesche militairen van Leger, Marine en Koloniën, rot het verkrygen van Rijks-pensioen voor- en tot het verleenen van steun aan hunne weduwen en weezen van welke de Statuten aan H. M. de Kouingin zyn overgelegd, met aanvrage om erkenning als rechtspersoon sprekend in naam van hare 30 afdeelingen en ongeveer 2500 ledeü dat het hierbij overlegt een exemplaar der Statuteo, met Huishoudelijk reglement, dat het doel dar Vereeniging, omschreven in art. 2 der hierbij gevoegde Statuten, het Bestuur verplicht, de aandacht van uwe Hooge vergadering er op te vestigen, dat in de thans ingediende Wetsontwerpen niet wordeu begrepen de reeds gepensionneerde militairen, zoodat het Bestuur zich vergunt, met gepaste vrijmoedigheid en den noodigen eerbied te verzoeken dat do Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, gebruik makende van haar bevoegd heid, de Regeering voorstelle, ook voor die categorie de mogelijkheid te openen om in de peisiuenlondseu ie worden opgenomen en, in verband daarmede, ook bepalingen omtrent de toelating van gepensionneerde militairen van bet Koloniale leger tot bet voor dat leger bestaande fonds te willen vaststellen, ten einde bun deelname daaraan mogelyk te maken. Mocht, wat het Bestuur ongaarne zoude zien, voorshands niet aan dit verzoek kun nen worden voldaan, dan vertrouwt het dat het uwe vergadering moge behagen, voor te stellen en goed te keuren, dut hieraan worde te gemoet gekomen door onze Ver eeniging eeu subsidie toe te kennen, ten eii.de ruimer te kunnen voldoen, aan het bepaalde by punt b. van art. 2 oqz<t Statu ten, daar onze fiaancieele middelen zeer beperkt zyo. 't Welk doeude, enz. Van de Directie van het Bouwkundig in stituut „Jacob van Campen", gevestigd te Amsterdam, o dvingeu we den nieuwen druk van den prospectus met examen-programma's die wel belang mogen hebben voor bouw kundige opzichters en teekenaars, adspirant- opzichters van 's Rijks-Waterstaat zoo hier te lande als in Indië, en bij de Staatsspoor wegen, polderopzichters en hen diezicbvoor de Middelbare akten Ml en M2 willen be- kwameu maar ook voor timmerlieden, sme den en metselaars, die het bewijs van be kwaamheid als gt zel en als meest h in hun vak wenschen te behalen. Het onderwijs wordt uitsluitend gegeven per correspondentie, op het voetspoor van dergelijke inrichtingen in Amerika. Interessant is de rubriek „Wat de leer lingen van ons ouderwijs zeggen". Het handige boekje ligt voor belangheb benden ter inzage te onzen bureele. De kleinste Gemeente in Nederlaud is het Geldersche dorpje Hemmen. Daar zijn niet meer dan 194 mannen, vrouwen en kinde ren. Verleden jaar is er geen enkel huwelijk gesloten. Ons land heeft thans ook zijn kampioen harmonicaspeler, iemand uit Zutfen, die de zen titel won in een wedstrijd te 's-Graven- hage. Arme jury. Men heeft territoriale wateren, dat wil zeggen, dat elk kustland te gebieden heeft over de zee tot 3 K.M. uit de kust. Maar heef: men ook territoriale lucht? Do Noorscbe regeering heeftdit vraagstuk beantwoord, door kalmweg te verbieden, dat vreemde schepen zonder haar toestemming in de Noorscbe wateren draadloos telegra- feeren met elkaar, of met eenig landstatioo. In een der zijstraten v.in Duinoord te 's-Graverihage kan men bij een strijkster van fijne goederen, of z.g. „fijnstrijkster", met fraaie letters op de deur lezen: „Blau- siserie Fiene". In eer» ander stadsgedeelte staat boven een herbergje; »Le Poison d'or". Een onzer lezers kreeg eeu circulairetje thuis van een *Blancieuze de finne", schrijft de «Avondpost". Tegen de roest. Aan een hoofdartikel in „De Kampioen" ontleenen we het volgende Een kwaal, waaraan duizenden rijwielen te gronde gaan en een oorzaak van enorme waarde vermindering, is het roesteD. Een splinternieuw rijwiel, dut gedurende een paar weken dooreen onverschillig peddelaar door dik en dun bere den wordt, kan door roest al zóo ontoglijk ge-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2