Stadsnieuws. Gemengd nieuws. meda belast zijn opgegeven en te wier aan zien het 2'le lid van art. 11 is toegepast De Kamer zelf zond het ontwerp terug om deze en andere abh.cadabra. Hier en elders. Eerst hier te lande. Het eerste nummer is verschenen van „Ons Recht", officieel orgaan van de ver- enniging Nationaal comité tot verweer tegen een wettelijk te bepalen sluitingsuur. Men zal zich herinneren, dat op de eerste vergadering der vereeniging, te Utrecht ge houden in November 1908, met algemeene stemmen het Bestuur gemachtigd werd tot b' t uitgeven van een eigen orgaan. Met de sti:hting van het Nationaal comité en de oprichting van het orgaan wil men alle winkeliers in Nederland, die tegen slui- tingsdwang zijn, vereenigen, „opdat het der Regeering blyke, dat zij, die politietoezicht op de winkeldeur wenschen, slechts een kleine mindeiheid vormen". Nu elders. De wettelijke winkelsluiting om 8( uur 's avonds, vindt thans in Duitschland p'aats in 32 steden met meer dan 100000 inwoners; in 33 steden met 50000 tot 100000 iuwo- ners; in 102 steden met 20000 tot 50000 inwouers; in 174 steden met 5000 tot 20 000 inwoners en in 144 plaatsen onder 5000 in woners. Te Berlijn, waar kort geleden de 8-uurs- sluiting is ingevoerd, is nu reeds weer een beweging van winkeliers aan den gang om het sluitingsuur op 7 uur te stelleD. Aanstaanden Zondagochtend wordt in de Remonstrantsche kerk om half tien weer een godsdienstoefening gehouden voor jongelieden van 9 tot 14 jaar en om elf uur de gewone dienst voor de gemeentebeide onder voor gaan van ds. Hooykaas. Bij de godsdienstoefening van den Doops gezinden kring hoopt om hall' elf voor te gaan ds. E. M. ten Cate. De Minister van Justitie uoodigt hen, die dit jaar wenschen te worden toegelaten tot het al leggen van het voorbereidend examen bedoeld in art. 13 der Wet op het notaris ambt uit om zich vóór 1 Mei, bij gezegeld daartoe strekkend verzoekschrift, onder over legging van hun geboorte-akte, tot zijn De partement te wenden. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 9 Maart 1909, des middags te half twee. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de Waterleiding. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Begrooting, dienst 1909, in verband met hun voorstel betrefiende de water leiding. 3. Tweede stemming over het amendement van den heer Oosterveen in zake het verhuren van een Gemeente-terrein aan net circus Charles en verdere behandeling van het desbetreffend voorstel van Burgemeester en Wet iouders. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van verlof aan den onder wijzer J. Hilke. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof van de onder wijzeres W. Akkerman Bakker. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende tegemoetkoming aan personen, te voren dienstdoende bij de Schutterij. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van J. van KeuleD, in zake de herstelling van een gedeelte werfmuur. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening betreffende de straatpolilie. 9. Vaststelling van het le gedeelte van het kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1909. 10. Vaststelling van het 3esuppletoir kohier der Straatbelasting, dienBt 1908. Ook de tweede aldeeltng van den Raad dezer Gemeente heeft eenstemmig als haar m--ening te kennen gegeven, dat zij het in het bi-lang der Geimente acht, een advies van een deskundige te doen inwinnen om trent de iiprichiing en de exploitatie door de Gemeeuie van ee.i drinkwaterleiding. Zij actit aanneerniijk do voorwaarden, ge steld door den door B. en W. geraadpleeg- den deskundige, oordeelt het raadzaam de behandeling van het advies van B. en W. omtrent de nieuwe concessie voorde Utrecht- scbe WaterJeiding-maatschappy aan te hou den tot het advies van den deskundige zal zijn ingekomen en wenscht de besprekin gen die tot haar besluit leidden vooralsnog niet openbaar te maken. By Raadsbesluit van 28 Augustus 1906 werd aan bezoldigd administratief personeel der voormalige dienstdoende Schutterij een jaarlijksche tegemoetkoming gegeveh uit de Gemeentekas wegens derving van salaris door de opheffing der (Schutterij, eventueel te verminderen r/iet de Rijks-uiikeermg des wege. Ttians is aan de vier overlevenden een Ryksuitkeenng toegekend, verminderd met de gemeentelijke gratificatie. B. en W. stellen thans aan den Raad voor, zyn besluit van 28 Augustus 1906 in te trekken met ingang van 1 Januari 1909 en de toelage over 1908 uit te keeren zonder aftrek der Rijks-uitkeering omdat aftrek na- deelig en onbillijk zou zijn voor de belang hebbenden. De hoogste Gemeente-uitkeering is slechts f70.94, waarbij het Rijk voegde f21.79. Burgemeester en Wethouders stellen, naar aanleiding van de afdeelingsverslagen, den Raad voor, aan hun college op te dragen, een onderzoek te doen instellen omtrent dc oprichting en exploitatie eener gemeentelijke drinkwaterleiding en, in afwachting van de resultaten van dat onderzoek, hun voorstel van 21 November 1908 te verdagen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond een openbare vergadering ten Raadhuiza o.a. om te bospreken desi derata voor den zomerdienst aan de post kantoren in haar ressort. Het provinciaal Utrecbtsch weerbaarheids- korps zal, wegen en weder dienend, aar- staauden Zaterdagavond een werfmarsch houden door Amersfoort. De afdeelingen Utrecht en Baarn komen omstreeks 8 uur aan het spoorweg-station hier aan, waar dan de afdeeling Amersfoort hen wacht. In 't geheel zal een 83 man deelnemen aan den niarsch. Het verluidt, dat het legerbestuur hier ter stede onderhandelingen heeft geopend voor de levering van automobielen en motor rijwielen. Ook in dit jaar zullen van Mei tot Augus tus schietoeteniDgen worden gehouden tot verhooging van 's lands weerkracht onder leiding van officieren der landmacht. Allo mannelijke ingezetenen van 16- tot 35-jarigen leeftijd kunnen er aaD deelnemen. Bij het gister geëindigd twaalfde wapen- leest van den Kon. Officieren Scherm Bond werden nog de volgende prijzen behaald: floret, juniores, 4e prijs, kleine zilveren medaille, door luitenant R J. Hoffmann, van het 5e regiment infanterie; aportsabel, seniores, 5e prijs, kleine zilve ren medaille, door luitenant R. J. Hoffmann korpswedstr ijd sabel, 2e prijs, le regiment veld-artillerie4e prys 5e regiment infan terie. We ontvingen het volgende communiqué in een goed bezochte ledenvergadering van de kiesvereeniging „Gemeentebelang", Dinsdagavond in >Ons Huis" gehouden, werd het Reglement vastgesteld. T.-vens werden er zooveel afdeelingen gesticht als er kiesdistricten zijn ter ver kiezing van leden voor den Gemeenteraad. Ieder lid behoort tot de afdeeling waarin hij woont. Ter sprake werd ook gebracht de in de jongste Gemeenteraadszitting gehouden stem ming over het voorstel van den heer Oos- terveen, dat feitelijk goedkeurt Zondagshei liging, geregeld bij wet of verordening. Zonder eenige uilzondering was men het er over eens, dat een dergelijke voorge schreven Zondagsheiliging is tegen de vrij zinnige beginselendat hij, die voor dit voorstel stemt, niet kan worden gerekend als te behooren tot de vrijzinnige party, derhalve ook nimtm-r de candidaat der ver eeniging Gemeentebelang" zou kunnen zijn en dat een dergelijke Zondagsheiliging zou uitloopen op onberekenbaar nadeel voor onze stad en voor alle neringdoenden. Ze zou bovendien het levensgenoegen van <le kleine luiden, die alleen den Zondag voor hun ontspanning hebben, zeer verminderen en zou zoo goed als ongedaan maken de ge volgen, die onze ingezetenon hopen te zien van de belangrijke uitgaven, die de Ge. meente zich in de laat9te tijden heeft ge troost. Men zal zich berinneren, dat Handel en Nijverheid" een weigerend antwoord ont ving van de H. IJ. b. M. om aan haar sta tions een reclame-plaat voor Amersfoort te mogen ophangen. Zij werd verwezen naar den pachter der reclames. Ttians is door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij en de Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen goed gunstig beschikt op een verzoek van den Bond van vereenigirigen voor vreemdelin genverkeer om door de afdeelingen van den Bond biljetten te doen ophangen aan de stations harer plaatsen, waarop vermeld staat, waar het Bureau of Secretariaat der vereeniging is gevestigd. In de Zondag hier te houden vergadering van groep 11b der H. IJ. S. M. zal behan deld worden een voorstel, ingediend door een aantal commiezen om te besluiten tot de oprichting van een Broederschap van commiezen der H. IJ. S. M. De bedoeling der oprichters is een organisatie te schep pen, welke zich buiten godsdienstige en po litieke meeuingsverschilleD houdt en in voor opgezette samenwerking met de Maatschappij zich kenmerken moet zonder evenwel eigen onaftiankelükhftiil en kocWle belangen uit het oog te verliezen. Maandag de laatste Nuts-avond in dit sei zoen met den heer Lamberts als spreker en het dilettanten symphonie-orkest onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken. De vereeniging «Handel en Nyverheid zal aanstaanden Donderdagavond, dui 11 dezer, haar gewone maandvergadering houden. Behalve de gewone punten echter een le zing over collectieve ongevallen-verzekering. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 1780 Kilo ongezouten en 1735 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. De prijs der ongezouten boter was fl.33 4 fl. 40, die der gezouten f 1.31 A f 1.41. De Secretaris der afdeeling Gooi- en Eent- land van de Ned. vereeniging tot bescherming van dieren zendt ons een zeer lang betoog tegen het dragen van veeren. In 't najaar plaatsten we het óok en 't zal dus bij onze lezeressen nog wel bekend zijn. Korter en daardoor meer doeltreffend is wat Nellie van Kol schrijft in »De Vrouw". Eerst zegt ze: Wie onschuldige vogels plagen, Sluit ze op voor vele dagen Helpt geen raden, helpt geen vitten, Rechters! laat ze dan maar zitten! En dan vervolgt ze Maar wat doen we, zeg ereisjes, Met die hartelooze meisjes, Die ter wille van de mode Dulden, dat men vogels doode Wat te doen met jonge vrouwen, Die van vogelhoeden hou'en. Die als Papoea's zich sieren, Met die wreed vermoorde dieren? Tegen mode's dwaze streken Helpt geen pleiten, helpt geen preeken Helpt geen raden, helpt geen vitten. Jongens, laat die meisjes zitten Als de mode maar eens wilde meehelpen I De gladheid heeft gister weer drie onge lukken veroorzaakt. De agent van politie H. H. Enkelaar, die op nachtronde was, viel van de luchtbrug over den Soesterweg en bezeerde zich der mate, «lat heelkundige hulp ingeroepen en hij buiten dienst gesteld moest worden. Een kuiper der Plioenix- brouwerij orak, door in de Bergstraat uit te glijden, een pols. Een dame viel in bet Plantsoen en brak een arm. Tegen twee modistes is proces- verbaal opgemaakt wegens overtreding der Arbeids wet. De politie had de volgende transporten le geleiden: een minderjarig meisje, te Am sterdam aangehouden, in de richting Gro ningen een man die Dog 22 maanden te Veenhuizen te goed had en uit Tiel was aangebracht; een minderjarige in de rich ting Maastrichteen gesignaleerden mandie nog drie dagen moest uitzitten naar Utrecht en een minderjarigen jongen, die te Ara sterdam rondzwierf, van Hilversum naar Amersfoort. Eenzyn natuurlijken dood gestorven paard, waarvan Let vleesch voor de consumptie werd afgekeurd, werd hedenavond onder politie-toezicht begraven. Het voornemen om ook hier een particu lieren nacht-veiligheidsdienst in te voeren, heeft men losgelaten daar er niet voldoen de belangstelling voor was. Zeker een vleiend getuigenis voor de plaatselijke politie. De straat, die Morgen heet, leidt naar bet Nergensplein. Uit don omtrek. De Gemeenteraad van Bunschoten heeft met op éen na algemeene stemmen beslo ten, den Rijks-militairen grond te Spaken burg, ter grootte van bijna twee bunder, te koopen voor een som van f3090 en on der de door den Minister van Financiën ge stelde voorwaarden. De woningbouw van Gemeentewege, welke zoo dringend noodig was, zal dus le langen leste zijn beslag krijgeo, dank zij de door tastendheid van het Dagelijksch Bestuur en de welwillende medewerking van de Minis ters van Binnenlandsche Zaken, van Oorlog en van Financiën. Dinsdug is de Legerplaats by Oldebroek betrokken dooor de troepen van het voor kamp, welke zooveel mogelyk het schielter- rein in gereedheid moeten brengen, wat noodig is met betrexking tot de in dit jaar te houden practische oefeningen van ves ting- en veld-artillerie en de voorgenomen schietproeven, zooals voortzetting der be proeving van houwitser-munitie tegen gewa pend beton, enz. De artillerie-schietschool betrekt 1 April dit kamp. In de Dinsdag gehouden zitting van het Hoog militair gerechtshof werd in hoogste instantie uitspraak gedaan in de zaak van den 19-jarigen milicien, den inktwerper. Hjj werd veroordeeld tol 8 dagen gevangenis straf en in do kosten der bri«le processen. Ofschoon de berichten juist in den laatsten ryd weer zoo gunstig luidden, is gister op tuim 70-jarigen leeftijd te Parys overleden dr. Johan Georg Mezger. Hy werd g boren te Amsterdam en begon zijn loopbaan als gymnastiek-onderwyzer, doch wist den tijd te vinden om zich voor te bereiden voor het Hooger onderwys, dat hij aanvankelijk volgde aan het Araster- damsch Athemeum on later, omdat hij daar niet kon promoveeren, aon de Universiteit te Leiden, waar hij 15 September 1868 werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Over de behandeling van ver stuiking d ior middel van massage", een dat al aanstonds veler aandacht trok en een be lofte was voor zijn latere wereldvermaard heid. Tot 1888 woonde hij te Amsteidam, waar hij zyn tallooze patiënten uit alle wereld streken en van alle standen ontving. Toen vestigde bij zich te Wiesbaden, later te Parijs. Door ziju huwelijk met een dochter van het Eerste Kamerlid voor Zeeland mr. Bor- sius bezocht hij nog telken jare Domburg, waar zijn stoffelijk hulsel Zaterdag wordt bij gezet, en hem verleden jaar op zijn 70sten geboortedag bewezen werd hoe groot en klein, oud en jong hem waardeerden als medicus en redder en vriend. Heden treedt Roosevelt af en Taft öpais President der Vereenigde Staten vanNoord- Amerika. Doch dat gaat maar niet zoo eenvoudig als we het hier vertellen. Dat ko9t geld, ont zettend veel geld, omdat de Amerikaneu zulks nu eenmaal zoo willen, want ze wil len Tafts optreden als President vieren met schitterende feesten. Een Engelsch corres pondent is dadelijk gaan cijferen en heeft tot uitkomst gekregen, dat die feesteu meer dan twaalf millioen gulden zullen kosten. De traditioneele feesten te Washington by de inwijding van een nieuwen President omvatten optochten van soldaten, zeelieden, politieagenten, cowboys en allerlei deputa ties, voorts muziekuitvoeringen en het groote bal, waar iedereen (de Vereenigde Staten zijn immers een democratisch land) voor reu dollar toegang heeft. De correspondent maakt nu de volgende berekeningspoorwegkaartjes naar Washing ton f 7 200 000verblijfkosten der gasten te Washington 13840 000; plaatsen op de tri bunes f3840U00; plaatsen voor ramen f122000; gemis aan dagloonen f210000; kaarten voor het bal f 25 000 kaarten voor muziekuitvoeringen f 10000; verlichting ea andere versieringen f96000; kosten voor den opslag van tribunes f84000; tijdelijke versterking der politie fCOOOO; vuurwerk f12000; ververschingen voor de muzikan ten f24000; verlies door ....zakkenrollers 1240000. Het slot is er vooral een, dat pakt. Indertijd werd gewezou up de wenschelijk- beid, zich vóór 1 Maart op te geven tot deelneming aan de provinciale Uirechtsche Huisvlijueotoonstelling. Het is niet overbodig, er hier op te wyzen, dat de aangifte voor dien terrayn alleen vreuschelijk doch niet nood- zakelijk was. De gelegenheid tot aanmelding, aan het Secretariaat, Voorstraat 85 te Utrecht, blijft nog steeils opengesteld. We hebben in ons land niet ëen kampi oen-harmonica-speler, gelijk we in ons vo rig nummer schreven, doch vijf te gelijk. Zondag werden ze tot die waardigheid verhevenéen in elke der vijf afdeelingen. De door ons aangeduide Zutfenaar deelt aldus zyn roemrijken titel met virtuosen uit Bergen-op-Zoom, Breda, Amsterdam en Rotterdam. De „Gas- en waterfitter" geeft de volgende goede wenken voor h«;t behandelen van zoo genaamd har le gloeikousjes. Bij 't uitnemen van een gloeikous uit het kartonnen doosje moet men deze nooit aan het oog van asbest beetpakken, daar dit ge makkelijk afbreekt, doch eerder trachteu de gloeikous uit het doosje op de hand to schudden. Ook is in 't algemeen nog te wei nig bekend, dat men een met collodium behandelde gloeikous niet mag drukken elke indruk of knik geeft na bet aansteken een scheur, Het afbranden moet zoo moge lijk gebeuren eer men de gloeikous op den brander zet, daar het maar al te dikwijls voor komt, dat, bij 'i afbranden op den brander, de kous, op de plaats waar zij tegen den brauderkop aanligt, niet goed al brandt, waar door de kous aan den branderkop gaat kleven, waardoor belet wordt een later in eikaar krimpen van de kous, tengevolge waarvan de kous onvermydelyk moet scheu ren. Verder moet men, na de kous op den brander gezet te hebben, nooit vorzuiraon

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2