Dinsdag 16 Maart 1909. No. 7635. 58e Jaargang KOSTELOOS. AMERSFOORTCCIE COURANT. firma a h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post f 1.151 Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag, kosleloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.525 elke regel meer 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. Wie zich met 1 APRIL wenscht te doen in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVING. Nederlanderschap. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op art. 7s der Wet van den 15 Decern ber 1892, Staatsblad no. 268, brengt tei kennis van belanghebbenden, dat het wenschelijk zal zijn, dat zij ter voorkoming van hel verlies van Nederlanderschap voor Nederlanders, die zich reeds van vóór 1 Juli 1899 buiten het Rijk en zij no koloniën of be zittingen in andere werelddeelen bevinden en sedert dien tijd nog geen verklaring als bij hot aangehaald artikel bedoeld, hebben ingediend hunne bloed- of aanverwanten, die in deze omstandigheid verkeeren, aansporen eene ver klaring als bovengenoemd, betreffende bun wensen om het Nederlanderschap te behouden, vóór den 1 Juli 1909 in te zenden. Amersfoort, 18 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS v*n AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 eu 7 der HINDERWET, Breugon tor kennis van het publiek, dat oen door L. H. RIEZEBOS ingediend verzoek, met bijlagen, om vergun,ling tut het oprichten van een smederij in het perceel alhier gelegen aan de Beestenmarkt No. 4, b\j het Kadaster bekend ouder sectie E. No. 1446, op do Secretaiie der Gemeente ter viaio ligt, en dat op Dinadag, den 80 Maart aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ton overttaan van het Gemeentebestuur of vaD een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de in richting in te breugon. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, lo lid der Hinderwet, zijn, volgens de bestaande jurisprudentie, alleen zij gerechtigd, dieovoreenkomaiiv artikel 7 dor Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde bun bezwaren mondeling toe te liobten. Amersfoort, 16 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. Winter-ellende. „Wat een sneeuw, wat een sneeuw'" zucht er een. „Nou vertel je toch wat nieuws" njj- digt een ander terug. „Dacht je soms dat 't chocolaat! was F' „Je zou or zoo toe komen, als je ten minste langs de tramrails loopt, waar ze met zout aan den gang zijn geweest". Zoo gaat het gesprek voort bij een goed geteekend prentje in 't jongste nummer van het „Journal amusant" en de conclusie is, dat beide sprekers klagen over den langen, barren winter. Maar wie ook klagen, zijn de stille armende menscheu die anders hun bedrijf niet kunnen uitoefenen vau half November tot uiterlijk half Januari, maar die thans nog niet weer aan 't werk kunnen, al is het ook reeds half Maart. Ze hebben gerekend op den telken jare terugkomeuJen stillen tijd en in de periode waarin ze verdienden wat weg gelegd voor deze booze acht weken. Maar nu zyu vau die acht wekeu er al zestien gegroeid eu niemand hunner, zelfs niet de meest bedachtzame, heeft kunnen rekenen op zóo langen tijd. Er zijn er, die in zestien weken geen cent hebben verdiend. En die alles hebbeu „weggebracht". Hun huisheer laat hen met rustdie weet best, dat zij, als 't maar even weer zomert, de achterstallige huurpenningen tot den laatsten cent inhalen. Maar er moet toch ook gegeten worden. Eu ze hebben bijna niels meer te eten en de winkeliers in hun buurtje zij koopeu natuurlijk in derde en vierdesoorts winkeltjes kunnen zelf geen langer crediet geven. Naar de spijskokerij l Dat durven ze niet. Zij, die altijd zijn aangezieu voor „fatsoenlijke raeuschen", durven niet voor de heeren komen met een spijsbrietje. Naar de werkverschaffing? Die is hier niet, het mocht dan zyu de sneeuwopruiming. Maar je moet dat dan toch meer bij de hand hebben gehad, je moet je vooraan kunnen dringen zóo, dat de stadsbazen je opmerken en je indeelen en je een goeden daghuur laten maken. Eu als je wat schuchter bent, behoor je niet tot de gelukkigen. Eu óok, zoo ineens met een bezem middeu in de stad. Als je dat niet ge wend bent, dan is dat toch óok niet alles. Maar bittere ellende lijden zij, die stille armen. En een geweldige kunst is het, voor de wijk bezoekers van „Liefdadigheid" deze menschen tot bekentenis te bren gen. Maar dun ook komen de waterlau- ders en hoort men van ondenkbaar leed en nijpend gebrek en bitteren strijd tus- schen honger en koude aan den eenen kant en fatsoen aan de andere zijde. Er wordt veel gevraagd dezen wiuter en heet veel gegeven maar de ellende waarvan we liedeu weer hoorden, doet ons ongevraagd een beroep doen op de stadgeuooten ten behoeve van „Liefda- digheid", welke vereeniging juist tie stille armen opzoekt eu helpt voor die per val. In den langen winter van 181-1 op op 1815 heeft Hendrik Tollens zijn „Be delbrief" gedicht. Die is nbg van kracht en we willen een deel er van aanhalen. l)c koude nijpt, de honger knaagt Zij vlijmen tot in merg en peren. Och, een van beide valt reeds zwaar; Maar kou en honger bij elkaar, Dat moet verschriklijk wezen I Geeft, lieve menselien, helpt en geeft Met geld is zooveel goeds te plegen Hot stilt den honger niet alleen, liet warmt en kleedt niet enkel, neen! Hot houdt do misdaad tegen. Geeft, 't Is zoo zalig, wèl te doen liet loont, schonn wij dat niet begceron. Dat weet hij wel, die 't vroeger deed, En die tot heden 't nog niet weet, Moog' hij nog heden 't loeren. Penningmeester van „Liefdadigheid" is de heer M. vau Heioma, Beukenlaan 5. Birklioren. In zyu JSistei) briui schrijft de üomkijker van de „Utrechtscho Ürt." o.a. Met 'u beetje minder groote vaart stoom de ilt dezer dagen naar Amersfoort. Het ging per locaahje van de N. C. 8.u kent ze wol, die gezellige treintjes, waarmee wo 's zomers mot vrouw en kroost naar Buurn of Zeist worden geëxpedieerd om er voor niemendal natuurschoon te gaan huppen, Cn^ét^r- wat ge in 'u stad voor haliüeu vol geld nog niet krijgen k int. M--n had mij verteld, dat Amersfoort zoo gelukkig door aankoop is verrijkt met het landgoed „Bii khoven", aan den Boestdijker straatweg gelegen. U kent die mooie bezitting misschien wel, gelegen ter hoogte van de halte Vlassakkers en vooral b.-kend door zijn mooie Japansche boschjes. Nu had ik (lat bezoek liever tot een heer lijken Meidag uitgesteld, wanneer alles in 't jonge groen staat en de schoone omstreken van liet prachtige „hartje van Nederland" zich op haar voordeeligst laten bewonderen. Maar daar men mij ook verteld had van liet plan om een nieuwen verbindingsweg tusscbeu Amersfoort en Soest, over ht t land goed Birkhoven aan te leggen, met totale afsnyding van deu minder mooien ouden Soesterstraatvveg, daarom wilde ik eens pools hoogte gaan nemen hoe de toestand met dien nieuwen weg wel zou worden eu kon ver beteren. 't Resultaat van mijn inspectie was inderdaad verrassend, en ik kan niet genoeg roemen den practischen blik van Amersfoort'» Gemeentebestuur, dat door het uitleggen van dezen nieuwen verbindingsweg als liet ware een nieuwe levensader aan het zich meer en meei ontwikkelende schoone stedeke heeft toegevoegd. 's Jongens, dat lykt me 'n practische onderneming, die van bijna waardeloozen zandgrond, als er langs den breeden muilen Vlasukkerweg nu ligt, kostbaar eu waarde vol bouwterrein gaat maken. Het plan is om, in verlenging van den Stationsweg dia óok al royaal is aangelegd een zeer bree den boulevard aau te leggen langs den ouden Vlasakkerweg, tot aan de spoor weghalte Vlasakkersdan dwars over den spoorweg eu dwars door Birkhoveu en door de Ja pansche boschjes heen, een uitweg te zoe ken naar de ouden Soesteratraatweg, waar men dan ten Westen van den overweg van den Oosterspoorweg, dus met afsnijding van den govaarlykeu bnjonetvormigen overweg over den spoorweg, op don strautweg naar Baurn zal uitkomen. Dat is inderdaad een stout plan en een grootscbe onderneming, aelfs een grootero stad dan Amersfoort volkomen waardig. Do haltewachter van de Vlasakors vertelde mij, dat zijn geitonhokje reeds goud waard is, en dat wil ik best gelooven, wan neer die mooie terreinen auu den voet van den schoouen Amcrsfoortsclion berg eens in bouw-exploitatie zullen komen. Dan wordt de man een vermogend grondbezitter, als zo 'm voor dien tyd uiol overplaatsen. Dan worJt liy zeker ook halte-chef, eu krijgt hij 'n mooie rome pet op, want dan zult u eens beleven hoe do stroom van zomerroizigers zich naar het schoone Amersfoort zal gaan bewegen, waar je voor T> zuur gezicht met oen locaaltretiitjo hoen kuilt en waar je mot 'n opgeruimd gezicht vandaan komt, omdat hut ur zóo auntiekkelyk schoot) is. Voorliet Dergkwuriior, het schoone villapark, dat zich tegen de helling van don Amersfoortscheo- borg opkrenkelt, waarvan de heldere novels der talrijk» villa's het even mooi doen in .••t donker groen, als de witte mureti der Oosterscbo huizen traal en schilderachtig zich afteekenen tegen de wijnbergen van Madera voor het Bergkwartier, dat nu nog zoo'n beetje in rudimentaire.) toestand is, zal het een opkomst wezen, wanneer de Birkhoven-avenue dat kwartier eenmaal met Baarn eu Soest en to golyk met do stad Amersfoort zal verbinden. En nog beter gaat het worden, wanneer, op Birkhoven zelf, de groote renbaan en het sportterrein zullen zijn aaugelogd, waar van men zich in dit gunstig gelegen cen trum des lands zooveel voorstelt, en dat gewis een middel te meer kan worden om duizenden en duizenden naar het mooie hiptjn vau Nederland te lokken. Zelfs de tram zul er niet outbrekeo natuurlijk niet. Er ligt op de taiel van Amersfoort'» vroede vaderen reeds een concessie-aanvraag voor een trainverbiudlug tusschen Boestdyk en Amersfoort, via BirkUoeu, iu aansiuiiiug op de tram naar Baarn eu dus een voudings- kanaal meer voor de weder jong wordende oude stad. E i als ik nu nog iets mocht aanmerken op het mooie plan waar ieder Amersfoorter grootsch op moet gaan eu dat gerust mag doeu óok, omdat het zulk eeu grootsche onderneming worden zal dan zou ik meeuen, dat men den aanleg vau den nieu wen verbindingsweg, die van het Stations plein te Ainersfo »rt zeer hoog boven het niveau van den Oentraalspoorweg en even wijdig aan dien spoorweg tot nagenoeg by i,e halte Vlasakkers doorloopt, voortdurend op dat booge peil moest blijven houden, uin dan, bij de kruising van den spoorweg nabij de halte, ia eeus maar 'n tliuke vaste overbrug over den spoorweg aau te leggen, in aansluiting op deu hoogen berm achter Birkhoven, om lo voorkomen dat men later, door het ontstaan vau oen lastigen, druk ken en daurdoor gevaarlijken overweg, een leclijke kink iu den kabel, eeu lastige hin derpaal in het verkeer zal doen ontslaan, ik deuk nu aau de overbrug iu den Eera- uesser straatweg te Baarn bijvoorbeeld, of aan die te Rhuneu, te Arnhem en andere plaatsen, waar men uuk terstond het spoorweggevaar met een thnke eu veilige overbruggiug heeft ondervangen. Ziel u, wanneer ge uog op schoon terroin staat, uog met den aanleg hogiiiDen moet, duu kunt go zulke diugeo vour 'u krats in het groote plau invluchten en dan zal nie mand je er leelyk om aanzien of de uitvoe ring van 'i werk eens 'n paar mille meer of minder kost. Ik sla er nu maar 'n slag in, en ik geloof, dat 't niet eens zóo duur behoeft te wordeu, want dut liet de Cen- traalspoor-maatscliappy toch óok altijd nog wel 'n paar lapjes van duizend waard zou zijn, sis ze in de toekomst altijd ongehin derd met haar groote sneltreinen naar 't Noorden en haar buileulundsche verbiu- dingstreiueu, aan de Vlasakkers zou kunnen doorrijden, niet tegeugehouden door 'n juf frouw met 'n kinderwagentje, die van een Birkhoven-waadellng terugkeert en nog eorst op haar doode gemak den overweg over mout. Als ge de heele wereld nog in oer-staat voor je hebt, dan kunt ge er van maken wat ge wilten zoo iraat het hier uu ook. Wat je later voor millioeucn zoudt moeten terugkoopen, dat smijt je er nu voor 'n zuur gezicht, voor 'n appel en 'a ei noer. Als ik voorbeelden nog uoodig achtte, dan zou ik bijvoorbeeld onzen Loidscheweg-tunncl kun nen aanhalen. Maar eon voorbeeld zal voor ouza Amersfoortsche buurlui wel niet uoodig zyn, nu zo zóo Hink met een uitbreidings plan voor hun mooie stad uil den hot-k ge komen zyn. Nu zul die overweg-kwestie met eens een kwestie behoeven te worden, en zal men wel inzien, dat 't veel verstaudiger ii, zulk eeu hinderpaal voor do toekomst

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1