Stadsnieuws. Gemengd nieuws. te voorkomen, dan hem later te moeten ver wijderen wat dan tonnen gouds kosten zou- En daarom feliciteer ik mijn Amersfoort- sche iezers met hun prachtig landgoed Birk- hoven, waar wij hier allemaal jaloersch op kunnen zijn, en dat een opkomst voor hun mooie oude stad kan worden, als de zaak maar verstandig wordt aangepakt en niet te krenterig wordt opgezet. Dan zou ik best een paar aaudeeltjes grondbezit in bet geitenhok van dien over- wegwachter-baltechef aan de Vlasakkers durven nemen, omdat de gelukkige eigenaar aan z'n geitenhok misschien nog wel eens 'n villa verdienen kan Natuur, ligging, omstreken alles heeft Amersfoort in zijn voordeel mee voor zyn ontwikkeling. En als daar uu de voortvarend heid en de practische ondernemingsgeest nog bijkomt, waarvan zijn Gemeentebestuur blijken geeft door het ontworpen van zulk ecu pi ach tig uitbreidingsplan, dan zeg ik toch, dat wij onze Amersfoortsche vrienden terecht mogen feliciteeren met het voor deeltje, dat moeder Natuur hun boven zoo veel plaatsen in Nederland heeft geschonken en waarvan ze nu op haar voordeeligst pro- fiteereD kan ook. Doch laat men dan óok wakker zijn en geen half werk doeu. Laat men dan intijds zorgen, geen Hilversumscbe of ütrechtsche spoor-overweg-tcestanden te gaan scheppen, waar ze nog niet bestaan en waar ze, met 'n weinig goeden wil en 'n beetje meer goed geld, zoo gemakkelijk te voorkomen zijn. Want Hilversum zucht nog ouder de plaag vaQ zijn Laarder-overweg, en Utrecht beeft bel tounen gouds gekost om van de nacht merrie van den Leidsel)en overweg verlost te worden. Zy dan Amersfoort, dat zulk een open oog voor zijn toekomst heeft, zij dan Amers foort wakker en gedachtig aan de altijd nog ware waarheid, dat hij die zich aau een ander spiegelt, zich zacht spiegelt En, is 't niet waar, zoo worden wij dan eind-'lijk ook nog eens aan een ander ten voorbeeld gesteld. Verseli en oud brood. Er zijn oude waarheden, die niet alle den toets der wetenschappelijke crities kunnen doorstaan. Zoo gold het van oudseet geen versch brooddat is ongezond. Het „Mol. tegen vervalschingen" gaat aan deze oude waarheid tornen. De oorsprong van dit verbod is zeer duide lijk velen, zoo jong als oud, hebben zich meermalen aan versch brood een indigestie gegi ten Maar het is meer dan zeker, zegt het blad, dat er dan ook naar gegeten is en er hoeveelheden zijn verorberd, die men van oudbakken brood niet begeeren zou. Het versche brood is zoo smakelijk en ge makkelijk te gebruiken, dut meu het niet bij de gewone hoeveelheid laat. In plaats van twee boterhammen eet het kind er drie ot vier, nog buiten rekening gehouden, dat versch i-rood minder gemak kelijk snijdt en licht dikkere sneden geeft. is het dus de overdadige hoeveelheid van het voedsel, dan wel is het de verschheid van het brood, die tot de ongunstige gevolg trekking leidt Onderzoekingen vaneen Muncbenerdokter hebben uitgewezen, dat het eerste als de oorzaak moet worden beschouwd. Het eenige verschil tusschen versch en oud brood is, dat versch brood minder gekauwd behoeft te worden om bet gevoel te krijgen, dat bet voldoende vermaald is. Maar dit ver schil in speekselvermenging schijnt geen in vloed te hebben op de inwerking vac het maagsap op het brood. Tusschen goed ge kauwd versch en oud brood is in dit opzicht geen verschil op te merken. Het schijnt dus, dat het verbod van versch brood overdreven is, eindigt het blad, en het zou derhalve de voorkeur verdieuen om te profiteeren van de oogenblikken, dat het brood zoo lekker is, echter onder voorbehoud van niet meer te eten dan de gewone hoe veelheid 50 tot 150 Gram. Het weer. H., de weerkundige medewerker van de sZuiphensche Crt." schrijft »Wat blijft het toch lang koud voor den tijd van het jaar"; deze klucht werd in de laatste weken nogal eens vernomen. Maart bracht ons dan ook tot heden, na de zoo koude laatste week van Februari, nog steeds een betrekkelijk lage temperatuur, en daar bij weinig zonneschijn en meerdere dagen met sneeuwbuien, waardoor van de nadering der lente nog zeer weinig valt te bespeuren. Wel brengt deze tijd van het jaar ge woonlijk meer dagen waarop dit het geval isdusdanige periode is echter zelden van zóo langen duur als thans. Er kwam toch na zeventien Februari nog geen etmaal voor zonder vorst, waaronder meer waarop deze nogal van beteekenis was. In d-> geheele maand Maart k»men gemid deld acht dage» voor met een laagsten siaod beneden het vriespunt; in 1893 slechts éen dag. De hoogste temperatuur van den dag was alleen op den llden 42 gr. Fahr., de overige dagen der maand slechts van éen tot acht graden boven het vriespunt. De tem peratuur van de eerste dekade der maand, normaal klein 38 gr., was ditmaal klein 30 gr. Het bewolkingscijfer van Maart, gemiddeld 6.6, was tot heden 8.3; alleen de vijfde der maand was een zonnige dag. Het is dan ook niet te verwonderen, dat door land- en tuinman zoo geklaagd wordt over de voor hen zoo ongunstige weersge steldheid. Het komt trouwens in Maart zel den voor, dat de vorst in den grond het be werken zóo lang belet als thans, De inwoners van New-York zijn Donder dag hoogst aangenaam verrast door een weersverandering. De sneeuwstormen en de vorst zijn opeens geweken en de lento deed haar intrede in de stad. Opmerkelijk was het, hoe gauw dat in zyn werk ging. 's Morgens was het nog vinnig koud en de heeren gingen in pelzen naar Let kantoor; maar tegen den middag werd het op eens warm, zoodat om éen uur de thermometer, welke 's morgens onder het vriespunt stond, de temperatuur van 68° aanwees. De heeren, die met pelzen waren uitgegaan kwamen in hun hemdsmouwen terug, en de dames lie pen 's middags in zomerpakjes. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April op zijn verzoek, eervol ontslagen onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in rechterlyke betrekkingen bewezen, mr. G. J. Ph. graaf Sohimmelpenninck, oflicier van justitie bij do Arrondissements rechtbank te Utrecht. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Be.-turcn der Gemeenten, welke hebben door bet Rijk gesubsidieerde Hoogere Burgerscholen, uitgenoodigd mede te deelen 1. Hoeveel z.g. „buitenleerlingen" voor volledig onderwijs elke klasse der school in den loopenden cursus telt; 2. In hoeveel klassen der school het nan- tal leerlingen voor volledig onderwijs tenge volge van de toelating van buitenleerlingen tot boven 25 is geklommen 3. Hoeveel parallel-afdeelingen eventueel tengevolge van de toelating van buitenleer lingen voor volledig onderwys moesten wor den gevormd. Bij evontueele partieele splitsing eener klasse wordt verzocht te vermelden voor welke vakken de splitsing heeft plaats ge- bad. Bi doelde opgaven worden óok gevraagd wat betreft de cursussen 1907/8 en 1Ü07/G. Uit de „Amersf. Crt." van 15 Maart 1859. Door de heeren mr. E. L. baron Van Hardeubroek van Lockhorst, op den huize Heiligenberg bij Amersfoort, en H. H. de Heus, te Utrecht, is aan Z. M. den Koning de voorloopige concessie gevraagd tot het aauleggen en in exploitatie brengen van eenen spoorweg tusschen Utrecht en Amers foort, naar een outwerp, opgemaakt door den heer W. C. Timmerman, te Amsterdam, die de noudige opnemingen en waterpas singen hieivoor in den loop van het vorige jaar heeft verrigt. De verlenging van Amersfoort naar Zwolle is zeer waarschijnlijk. Kapelaan H. Akkermans, van de parochie van O. L. Vrouwe hemelvaart, de zoogenaam de Elleboogskerk, is benoemd tot pastoor te Breevoort. De akto Nuttige handwerken werd ook behaald door mejuffrouw G. Goede. Dr. G. Hondius Boldingb, hoogleeraar in de analytische en pharmaceutische Schei kunde aan de Gemeentelijke universiteit van Amsterdam, aanvaardde gistermiddag zijn professoraat met hot uitspreken van een rode over „de maatschappelijke waarde van ons Hooger onderwijs in Scheikunde". Professor Hondius was leerling der Hoo gere Burgerschool te Amersloort. Generaal-mijoor J. de Waal, Inspecteur der bereden artillerie, zal 1 Mei den dienst met pensioen verlaten. De vereeniging van actief dienende onder officieren der landmacht »Ons Belang" heeft een adres met uitvoerige Memorie van toe lichting verzonden aan de Tweede Kamer, waarin zij verzoekt, in het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent de toekenning van pensioen aan de weduwen en weezen van militairen en gepensionneerde militairen der landmacht, beneden den rang van offi cier, alleen die veranderingen te overwegen, welke tijdens de behandeling van het ont werp kunnen worden aangebracht. Tevens wordt veizocbt, wel uw medewer king te willen verleenen om Z. Exc. den Minister van Oorlog te bewegen, al dadelijk maatregelen te treffen, opdat verbeteringen, welker bewerking langdurigen tyd mocht vorderen, zoodra mogelijk, na het in werking treden der wet en overeenkomstig boven aangehaald verzoekschrift, daarin kunnen worden aangebracht. Mejuffrouw S. F. G. Meijboom, Directrice der Nieuwe Amsterdamsche huishoudschool, zal in den loop dezer maand ook hier een voordracht houden naar aanleiding van hdt- geen werd besproken op het verleden zomer te Freiburg gehouden internationaal congres voor huishoudonderwijs. Is er wel meer ondankbaar baantje denk baar dan weer-commissaris Wie beeit moeten beslissen of een concert van „Aroi- citia" al dan niet zou plaats hebben, of wie moet uitmaken of een voetbalwedstrijd al dan niet zal doorgaan, weet daarvan mee te praten. Er was dan ook Zondag weer zwaar ge mopper, dat de voetbalwedstrijd Quick G. V. C. tuoest doorgaan. Maar Zaterdag was het terrein bespeelbaar en Wageningen is Zondag zoo moeilijk per telegraaf te be reiken. Maar Zondag liet de scheidsrechter de beslissing aan de aanvoerders, die wenschten te spelen. Het veld was zeer glad en juist iets voor de Wageningers, die dan ook voor rust driemaal doelpuntten. In de rust besloot Quick niet verder te spelen, terwijl G. V. C. wilde doorspelen. Quick staakte en er werd ten slotte over eengekomen, aan het Bestuur van den N. V. B. voor te stellen, als uitslag aan te nemen 30. Een sneeuwruimer, die gister werd te werk gesteld, ontzag zich niet, af en toe weg te loopen en was weldra zóo beschonken, dat hij moest worden weggezonden. Zoo'n domoor toch. Te Dordrecht en te Rotterdam zijn val- sche gouden tientjes in omloop. Uitkijken dus. De een ol ander mocht ze per geval eens hier willen kwijtraken. Voor den rechthebbende is aan het Com missariaat van politie terug te bekomen een zak met gereedschappen, op den openbaren weg en een ring, aan het statiun gevonden. In den afgeloopen nacht gaf de politie nachtverblijf aan negen personen. Zij hield een 78-jarigen man aai», die in het Politie-blad was gesignaleerd en nog acht dagen tegoed had. Den armen slokker speet het, dat hij niet acht maanden moest uitzittenzooveel kom mer en ellende bad hij in den laatsten tijd geleden. Een jongeu, dis bet ontzaglijk grappig vond, de voor by gangers in de Laogestraat te gooien met sueeuwballen leesstukken ys en modder is Zondag van een koude kermis thuis gekomen. Een zijner slachtoffers, wiens kleeren danig door den held waren bevuild, <af hem, toen hij niet naar woorden wilde luisteren, zoo'n geducht puk slaag, dut hij door de omstan ders moest worden ontzet. Eigen rechter zijn, is niet goedmaar bleek ook bier zeer afdoende. Het geplaag was ineens uit. Tijdens den wedstijd heeft J. L., die vroeger wel eens werd belast met het toezicht op de kleedkamer, uit een der zakken van een der voetbalspelers uit Amerstoort een portemonuaie met goed f 100 gestolen. Hij ging het bankpapier en het vreemde geld wisselen te Hilversum, doch werd bij terugkomst aan bet station hier aangehouden en is gister gevankelijk naar Utrecht geleid. De „deskundige" P. B. v. D., uit Utrecht, die ooit hier zoo dikwijls de raenschen heeft geërgerd met zyn kaartjes, is gister door de Rechtbank te Utrecht, overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf, met aftrek der voorloopige hechtenis. Er zijn menschen, die zich verbeeldon, dat het stuk blik dat zij voor het hoofd schijnen te hebben, de wereld is. TJit den omtrek. Door den Comissaris der Koningin in Gel derland is het tijdstip, waarop de beperking van het vervoeren zware vrachten op de Rijkswegen en op den Provincialen wg in dut gewest ingaat, vastgesteld op heten te middernacht. Men schrijft uit Barneveld De diefstulleu waaraan de thans voort vluchtige J. S. zich heeft schuldig gemaakt ten nadeele van den winkelier Deijlius ne men steeds grooler afmetingen aan. Door de justitie zijn zoowel bij verschillenden in het dorp en in de buurtschappen goederen van die diefstallen afkomstig m beslag ge nomen en velen, die deze goederen vuor een appel en een ei kochten, voelen zich thans lang niet op hun gemak, bevreesd als zij zyn voor een aaQklacbt wegens hding. De »Harderw. Crt." kan met zekerheid berichten, dat het Militair hospitaal te Har derwijk vóór 1 Mei en geheel ontruimd zal worden en dat met ingang van dien datum het gansche personeel naar verschillende an dere hospitalen zal worden overgeplaatst. De inventaris gaat gedeeltelijk naar de zie kenkamer der Kol. Reserve te Zutpheo, ge- dee!t"lijk naar Nijmegen. Vermoedelijk zal, indien het bataljon uit Geertruidenberg komt, geen hospitaal, maar een ziekenkamer ingesteld worden. In verband met het hoven- staande kunnen we nog melden, dat de administrateur Ulil z tl worden benoemd in gelijke betrekking te Venlo. Waar nu 1 Mei de zieke militairen uit het kamp te 01 le broek h -en zullen gebracht worden, is nog niet bepaald. Het Handelsblad" meldt nog, dut na ver plaatsing van het Koloniaal Weif-bureau van Harderwijk naar Nijmegen, in April, de aanmaak van kleeding voor de militairen te Harderwijk blijf», eu dat de vervaardiging van het schoeis.il in Augustus naar Nijmegen wordt overgebracht. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de leger plaats bij Oldebroek, die by Harskamp en die bjj Zeist moeten beschouwd worden als garnizoen gedurende den tijd, dat zij door troepen bezet zyn, in verband waarmede door den Minister van Oorlog is bepaald, dat in de legerplaats bij Oldebroek zal op treden als garnizoeus-commandant do Direc teur der artillerie-schietschool en in de leger plaatsen bij Harskamp en bij Zeist de commandanten van de aldaar kampeerendo troepenafdeelingen en, zoo er meerdere al- deelingen tegelijk kampeeren, de oudste der aldaar aanwezige commandanten. De étalage-wedstrijd dor Ütrechtsche Handels Vereeniging, ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan, is thans definitief bepaald in de week van 22 tot 27 Maart, terwyl de beoordeeling door de jury zal plaats hebben op 24, 25 en 26 Maart aan staande. Voor de slagers-branche wordt de wed strijd gehouden op 8 en 9 April. De Hooge Raad verwierp gister het casa- tie-beroep van Teunis van Ee, door het Hof te Amsterdam veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, wegens moord, 16 Novem ber 190/ te Zeist op den lü-jarigen Hendrik Drost gepleegd in vereeniging met drie an dere personen in de woning van den eer sten beklaagde Van Vaalen. De meerderheid van het Ned. Onderwij zers Genootschap beeft bevestigend beant woord de vraagAcht gij huwelyk eener onderwijzeres een voldoende reden voor on gevraagd ontslag. De drankbestrijders mogen tevreden zijn. Het Centraal-bureau van den Volksbond deelt mee, dat in 1908 het verbruik van veraccijns gedistilleerd, berekend naar den opbiedt van denaccijns,bedroeg7.07Liter per hoofd der bevolking. Sedert 1877, teen het verbruik het hoogst en 9.98 Liter per hoofd bedroeg, is het derhalve verminderd met bi; a 3 Liter, of ruim '29 pCt. Sedert 1902, toen het hoofdelijk verbruik 8.05 Liter bedroeg, dus over de laatste zes jaren, wa3 die vermindering het sterkst, nl. 1 Liter. De Gemeenteraad van Rloemendaal besliste Vrijdag met 6 tegen 4 stemmen, dal de renbaan op Woestduin des Zondags gesloleu blijft. Als gevolg daarvan wordt reeds bij adver tentie in de „Ned. Sport" de Velpsche stal, de grootste in ons land, opgeheven en alle paarden ten verkoop aaugeboden. Ook de bekendestoeterij Vogelenzang onder Bloomen- daal, wordt opgeheven. Voorts zal de bekende stal van baron Creutz geliquideerd worden. De parden Craiuquebille, Certus, Le Chevrier, Handsome 11 en The Dasher zijn naar Bel gië gezonden. Het blad wijst er op, dat heel wat personen door een en ander broodeloos worden, terwyl leveranciers en spoorwegmaatschappijen schade zullen lijden. De automobielrykste stad der wereld (ten minste in verhouding tol de grootte der be volking) is niet l'arijs of Londen, zegt »De Auto", maar Genève. üp de 140 000 inwo ners van het kanton telde men er in 1908 niet minder dan 500 automobiclon on 912 motorrijwielen. Het aantal fietsen bedroeg er 18 000. üp iedere 95 inwoners komt dus een motorvoertuig voor en op iedere 247 een automobiel. Door Sir Hiram I'crez Maxim, zoon van den uitvinder van het Muxim-kanon, is een zoogenaamdo ssileiicer" uitgevonden, waar mede de knal van het geweerschot wordt opgevangen, hetgeen ook den terugstoot wegneemt. Door dezen silencer, 18by5c.M. groot, aan den mond van den loop van een

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2