Zaterdag 20 Maart 1909. No. 7637. 586 KOSTELOOS. UITGAVE: firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bjj regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Recames 15 regels ƒ1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU kortegracht9 Postbus 9. Telephoon 19. Wie zich mot 1 APRIL wenscht te doen in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers K E N N I S G E V I N G E N. Herinnering aan Verhuurders van woningen, drie of mir.der ter bewoning bestemde welke vertrekken bevatten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT herinneren belanghebbenden aan de navol gende bepalingen der Woningwet. Ie. Verhuurders van woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, zijn, onverschillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt dan wel van een ge bouw deel uitmaakt, VERPLICHT binnen twee maanden aangifte te doen van a. hunnen naam, hunne voornamen en woon- plaats b. de ligging, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer, van hetge'oouw, waarin zich de woning bevindt c. het aantal vertrekken der woning; d. het aantal der bewoners, met vermelding van naam en beroep. 2. Onder „verhuurders" worden verstaan de personen, die hetzij voor zich zeiven, betzij in eenige hoedanigheid, eene woning schriftelijk of mondeling verhuren. 3e. Verhuurders zijn voorts verplicht, nieuwe aangifte te doen binnen éen maand, nadat de woning door een nieuwen huurder is betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning heeft ge slaakt. De formulieren van aangifte zijn ter Secretarie, Kamer no. 3, kosteloos verkrijgbaar. Met nadruk wordt er op gewezen, dat hij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan bovenge noemde verplichtingen, wordt gestiaft met eene geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Amersfoort, 19 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, J. G. STENFEUT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis le. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop vau alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkedrank, voor eeliruik icr plaatse van verkoop, door JOHANNES HENDRIKUS SCHUWEN in de bein deu-voorlokaliteit van het perceel Leusderwc g no. 12G alhier 2e. dat binuen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen het verleeneu vun het verlof eohrifteljjk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 19 Maait 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJ TIERS. De Secretaris, J. G. STEN FE ItT KROESE. Kosteloozo inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op artikel IS der Wet van -1 December 1S72 (Staatsblad No. 134) brengen ter kennis van belanghebbenden,.dat voor een ieder do gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en den tweeden Maandag van de maanden JANUARI, APRIL, JULI en OCTOBER, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit van het voormalig schoolgebouw wijk A, Koestraat no. 9. Amersfoort, 2U Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoei .id, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. U. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op a-t. '264 der Gemeentewet, Doen tR weten dat het le gedeelte van het pri mitief kohier der Inkomstenbelasting dienst 1909 en het 3e suppletoir kohier der Straatbelasting over hét diensljaar 1908, goedgekeurd door Gedepu" teerde Staten van Uirecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor eenieder ter lezing liggen. Amersfoort, '20 Maait 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht d.d. 16 Maart 1909, 4e afdee- ling, No. 1031.713, ter kennis van belanghebben den dat in de Gemeente JUTPHAAS een geval van MOND EN KLAUWZEER is voorgekomen. Amersfoort, 20 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd. WUIJTIERS. Eenzaamheid. Er was eens iu de wijde wereld een groite, dorre, doodscbe landstreek, die Eenzaamheid heette. Daarheen werden al die mennchen verbanneD, die het vermogen misten, zich op de gewone wijze met de overige wereld bewoners te onderhouden. Dat was wel droe vig, te meer omdat de onmachtigen zelve geen schuld hadden aan hun gebrek. Als een vloek der melaatschheid trof bet den menschen, en als de melaatschheid zeiven schuwde meu de kwaal, en schaamden zich de lijders over haar. Daarom trachtten zij zoo lang mogelijk de ziekte te verbergen; maar vroeger of later openbaarde zij zich toch en weiden de lijders onverbiddelijk naar het oord der verschrikking verwezen. Welk een angst zij voelden voor het leven iu Eenzaamheid, welk een smart hun de scheiding van vrienden veroorzaakte, is al leen den verbannenen zeiven bekend. Daar was het Maatschappelijk leven, en het hooge, heilige, heerlijke Familieleven daar waren Muziek, Voordracht, Welsprekendheid, Tno- neel en Kanseldaar waren zelfs voor velen Arbeid en Broodwinning, die zij moesten verlaten om in Eenzaamheid een onzekere toekomst tegemoet te gaan. Maar allen gin gen, jong en oud, rijk en arm, eeuvoudigen en rijk begaafd en allen, allen. Eens begaven zich eenige nog jeugdige mannen op weg naar Eenzaamheid. Ze ston den nog van verre, toen hun reed? de dor heid van liet land en de droefheid der be woners trof. Eu hun eigen lijden wekte in hen een oneindig gioot medelijden. Zy peins den op middelen om aan Eenzaamheid haar groi 1ste verschrikking te ontnemen en be grepen, dat er in .le eerste plaats wegen aangelegd moesten worden, opdat de lijders althans elkaar onderling troost en hulp kon- deu bieden. Eu zij togen moedig aan het werk, en in hun enthusiasme ontwierpen zij de stoutste planneD. Niet alleen wegen zouden aangelegd, maar de akkers zouden bebouwd en woeste vel den herschapen worden in lachende tuinen. Nu was het eerste kruispunt vun wegen bereikt en dankbaar zagen tie baanbrekers de vreugde hunner lotgenooten. Die vreugde was genoeg om hen met verdubbelden ijver verder aan 't werk te doen gaan. Maar uu vragen zij om hulpzij krijgen gebrek aan grond- eu bouwstolïen, en luide roepen zij: „wij kunnen niet voort, wij hebbeu geen sleenen meer; brengt ze ons aan!" Dat was zwaar werk voor allen, die door het verblijf in Eenzaamheid energie- en kaachtloos waren geworden. Boveudien was de voorraid spoedig uitgeput en de materie, tot het vervaardigen van nieuwen steen, ontbrak. Tot "het vragen om hulp buiten de grenzen van Eenzaamheid kon men noode besluiten. Men herinnerde zich hoe druk het leven der Wereldbewoners was, hoe vele kreten om hulp er weerklonken, en ook belaas, hoe hard vau harte velen hunner waren. Men zat in grooten nood bijeen. Toen stond een der voormannen op met het volgende voorstel. Men zou de nog aanwezige grondstof ge bruiken om een Marconi-station te bouwen om per draadiooze telegraphic seinen te kunnen geven. Zooals een schip in nood seinen geeft om de aandacht te trekken, bij welker eerste waarneming hulp aangebracht wordt, zoo zouden ook zij seinen geven, dat hulp noodig was. Waren er onder hun ver wanten eu vrienden, wier toestel op gelijke hoogte gesteld was als het hunne, dan zou het sein opgevangen worden, weerklank vindén en hulp aangeboden worden. Zóo bleef de waardigheid behouden en het gevoel van eigen waarde gespaard. Oókhad men dan nog kans, dat zelf'6 vreemden, wier toestel op deernis en erbarming resonneerde, hulp zouden willen verleenen. Dit voorstel werd met blij gejuich begroet, en onmiddellijk werd overgegaan tot het inrichten van een sein-station. Toen het klaar was, werd het eerste tele gram verzonden door TINE MARCUS. Als inleidend woord tot de schets, die door mejnffrouw Tine Marcus met zoo teere lijnen eu fijne klenren ontworpen is, schrijft de heer J. A. Tours aan den heer J. J.Ott. Bultman Hoe zou ik U iets kunnen weigeren, U, die de doodscbe landstreek Eenzaamheid zult herscheppen in een gewest, waar velen zullen neerzitten onder de schaduw der hoo rnen, door U en enkele anderen geplant. Daarmede zeg ik niet te veel. Gij hebt ge plant en plant steeds voort. Gij hebt door Uw blad »Het Gehoor" reeds honderden, die dat edel zintuig missen, bereikt met uw stem honderdeD, wien een liciit .verrees in hun duisternis. Een Bond heeft hen vereenigd. Wie el kander vreemd waren, zien nu elkaar in de oogen en vinden in het samen zijn en sa men overleggen troost en steun. De meer- gegoede peinst op middelen om den minder bedeelde, in wien bij een lotgenoot erkent, het leven draaglijker te maken. Iu de wei eld van die honderden, neen duizenden, die ons vaderland bewonen, is gewekt een heerlijk medegevoel, dat medewerking worden zal. Gij wilt in beperkten kring het woord der schrijfster verspreiden en, ter nadere kennismaking van uw doel, een en ander uit de Statuten van uw Bond afdrukken. Den lezer, die uw werk waardeert, hij moge al of niet hooreu, wilt gij niet meer vragen dan een geschreven blijk van sympa thie, dat U tot kennismaking recht geeft. Wie zal uw bescheidenheid niet waardee- ren en die waardeering toonen door zijn verzoek #Kom en spreek me van uw werk. Voor U ben ik geheel oor." Zou dus een inleidend woord voor Een zaamheid, dat zoo duidelijk spreekt voor zich zelf, niet overbodig zyn Voorzeker. En daarom pasi my, waarde Wegbereider, alleen de hartelijke betuiging van mijn ver trouwen, dat deze pogiug tot het wekken an veler belangstelling even zeker zal ge lukken, als uw arbeid in zijn geheel. De intelligente lezer zal reeds hebben, dat het hier geld den »Bond "van slechthoorenden", verleden jaar opgericht. Haar doel is; in den meest uitgebreiden zin behartiging van de bebandeliling van dooven en harthoorendenin engeren zin het vereenigen van dooven en harthooren den tot behartiging hunner gemeenschappe lijke en particuliere, zedelijke en stoffelijke belangen. Zij tracht dat doei o. a. te bereiken door het uitgeven van een maandschrift, getiteld. »Het gehoor", waarvan' een exemplaar op aanvraag bij den heer J. J. Ott Bultman, te Alsmeer, voor eiken belangstellende koste loos te verkrijgen is. J)it maandschrift bevat alles wat voor dooven of slechthoorenden van belang kan zijn. Het behandelt ook voor fijngehoorigen talrijke vraagstukken, waarvan ontwikkelde personen op de hoogte dienen te blijven. Elk nummer bevat van 15 tot 20 kolom men compres-druk, welwillend geleverd door talryke bekende persoonlijkheden, en is een hoogst merkwaardig en orgineele uitgave. Het Bestuur eindigt zijn schry ven met het volgende verzoek „Steunt ons door ons adressen te verschaf fen van personen die ons van dienst zouden kunnen zijn. Wij maken daarvan met groote bescheidenheid gebruik. Zendt ons namen van U bekende lotgenooten". Regentschap en Voogdijschap. In de gister gehouden vereenigde verga dering van de beide Kamers der Staten- Generaal Werden met het gebruikelijk ceremonieel de Ministers van Justitie euvau Binnenlandsche Zaken ter vergadering bin nengeleid om aan te bieden de ontwerpen betrekkelijk Regentschap en Voogdij. De Minister van Biunenlandsche Zaken hield daarbij een rede. Hoe innig de wenschen en beden mogen zijn, dat de Troonopvolger eerst op meerderjarigen leeftijd na lange jaren tot den troon worde geroepen, is het plich der Regeering te voorzien in het mogelijk geval, dat hij reeds op minderja rigen leeftijd tot den troon zou moeten komen. Als getuigenis van nationale dank baarheid jegens de vroegere Koningin- Regentes wordt in de eerste plaats voorge steld, aan de Koningin-Moeder het Regent schap op te dragen. Ware het plichtniet ge weest, ook indezemetdehistoriete rekenen, met vol vertrouwen zou de Regeering hebben voorgesteld, aanstonds den Prins der Neder landen tot het Regentschap te roepen mocht eenmaal de Koningin-Moeder tijdens de minderjarigheid des Konings ons ontval len, z -oder twijfel zou dan de Prins en va der tot de waarneming van het Koninklijk gezag zijn te roepen. Tot opvolging in het Regentschap wordt dan ook, overeenkomstig de Grondwet, de Prins aangewezen. Tevens wordt (in het tweede wetsontwerp) de Prins-vader als voogd aangewezen, met voorzieningen voor het geval de Prins de Regeering van een vreemden Staat ais Sou ve rein of als Regent mocht aanvaarden. Een nadere wettelijke beslissing zou dan Doodig kunnen worden. Het wetsontwerp op de voogdij is nage noeg gelijk aan dat, hetwelk tijdens de min derjarigheid der Koningin gold. Mogen de voorgestelde regelingen, tot wet verheven, nimmer in toepassing komen. De wettelyke tijd. Onder den Amsterdamschen tijd wordt al gemeen verstaan de tijd, die 20 minuten vóór- bij den West-Europeeschen en 40 mi nuten aebtergaat bij den Middel-Europee- schen tijd. Maar nu gaat juist de persoon, dia ons den wettelijken tijd zal aangeven, na melijk de Directeur van de Filiaal-inrichting te Amsterdam van het Kon. Meteorologisch Instituut, daarmede niet accoord. Volgens een bericht in de bladen is by voornemens den tijd 27.87 seconden later aaD te geven, zoo dat wij dan eon tijd zouden hebben, die by- na een halve minuut afwijkt van den tijd, waarvan altijd sprake is geweest en die zich in geen enkel opzicht by dien der omringende landen zou aansluiten. En waarom Alleen uiaar omdat de toren van de Westerkerk te Amsterdam gebouwd werd ter plaatse, waar ze nu staat in stede van enkele Kilometers meer Oostelijk Reeds nu is voor het publiek het verschil met België en Duitschland ten aanzien van de spoorwegen niet zonder beteekenis, en wie zal zeggen welke onaangename gevolgen het

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1