Zaterdag 27 Maart 1909. No. 7640. 58e Jaargang BL00KERS CACAO; firma a h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Ree amès 1—5 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephoon 19. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. KEN X I 3 6 E T ING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vmi AMERSFOORT, Gelet op nrtt. 6 en 7 in verband met art. 27 der HINDERWET, Brengen Ier kennis van bot publiek, dot een door ben aaD Gedeputeerde Staten van Utrecht ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het uitbreiden ven de Gemoente-gaifabriek inet a. het verlengen der stokerij en van de stcen- kolenloods met een bijbouw voor wnsch-, kleed- on scbaftkamer en het verplaatsen van de kolenlift b. bet verlengen der regeneratie-'oods c. twee nieuwe stoomketels, elk van 2.6 attnos- phcer druk, alsmede een exhauster ran 4 P.K., vier regulateurs, een waterkoelor en een condensator, een en ander te plaatsen ia het ketelhuis en de machinekamer d. het verruimen der smederij, door uitbreking van een muur: in het perceel alhier gelegen aan het Smallepnd. bij het Kadaster bekend onder sectie D. Nos1933, en 742 op de Secretai ie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Diusdag, den 6 April aanstaando, dea voor- middags te half elf uren, gelegenheid ten Raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zyn, volgenB de bestaandejurisprudentie, alleen zij gerechtigd, die t vereenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een zijner leden z ij n verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 23 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. le Burgt wuij' tiers: De steinbos van 1909. Op uitnoodiging van de anti-revolutionnaire propaganda-club „Groen van Prinsteror" hield de heer N. Oosterbaan, uit Doesburg, Donder dagavond ook hier in de groote zaal van „De Ver- eenigiug" zijn redo over „De stembus van 1909". De heer H. P. G o o s s e n b ging voor in ge bed en zeide in zijn inleidend woord, dat de ko mende stembusstrijd misschien een klein beetje maar toch niet zoo heel veel zal verschillen Ynn dien van 1905, doch dat daarbij iets anders zal gelden dan „Prins Joris" en zijn medestan ders doen hooren, het nu al vrij vervelend ge worden liedje van „wat heeft nu een doode aan een rijksdaalder". De heer Oosterbaan, hierna het woord verkrijgend, zeide ongeveer Wanneer we de eerste maanden van 1909 ver gelijken met die van 1905 dan treft ons een groot onderscheidtoen was 't éen oplaaiïng van felle haat, thans is 't zoo echt-IIollandsch kalm. Komt dit hiervan, dat niet meer het per soonlijk element op den voorgrond wordt ge drongen, dat het niet meer is vóór of tegen Kuyper of Heemskerk of De Meester, maar dat alle partijen zich hebben opgemaakt om hun programma's aan te bevelen en dus het zake- lyke op den voorgrond te brengen? De linker zijde schijnt beter dan in 1905 te begrijpen, dat het niet andermaal aangaat, schoone beloften, te doen, doch dat zij moeten beantwoorden do vraag dor kiezers: wat hebt gij met uw meer derheid gedaan. In de eerste dagen van 1905 schreef „Land en Volk"wij gaan met vol vertrouwen de toekomst te gemoet; het „Handelsblad" stuk de nationale driekleur uittoen heette het5248 toen deden de mannen van links een razenden rondedans om het Kabinel-lCuyper en werd er geschreeuwd, dat dr. Kuyper moest zakjes plakken. Doch wanneer de mannen van li aks zich die dagen voor den geest roepen, zullen zij wel moeten vragenO schoons dagen van het verleden, waar zijt ge gebleven en wanneer zult gy weerkeeren. Als men toen de schildwachts in het kamp der vrijzinnigen had gevraagd naar het wacht woord, dun zouden zij hebben geantwoord: unti- Kuyper, anti-elericual. Alle kleuren van de linkerzijde droegen over hun eigenlijke plunje het kleed van het anti-clericalismo en in die cape leken allen wonderwel op elkaar. Zoo is gekomen :lo meerderheid 52-48 en daarop steunt nd het kabinet-Do Meester, dat in op dracht had, de zieltogende antithese om-koud te helpen en in to luiden een tijdperk van zegenrijke sociale hervormingen. Men had de voorstanders van het openbaar onderwijs beloofd, dat, indien er een vrijzinnige meerderheid zou komen, een streep zou worden gehaald door hetgeen Kuyper had gegeven voor het bijzonder onderwijs en dus een der erger lijkste partijwetten, zooals de heer Borgesius dut noemde, zou worden te niet gedaan. Inder daad lazen de openbare onderwijzers de eerste Troonrede van voor tot achter en van achter naar voren door, doch vonden niets. Het Kabi net-De Meester heeft dan ook aan de onderwijs- quaestie niets veranderd dan hooger salarissen toegekend. Ook de beloften voor het vakonder wijs werden niet. nagekomen; men vergete intusschen niet, dat het weer dr. Kuyper was, die het vakonderwijs op den voorgrond schoof. Minister Itink offerde op het altaar der verzoe ning en legde in het Parlement de verklaring af, dat de Bijbel op de openbare schcol mocht gelezen, iets waarmee de openbare school leelijk in haar maag zit. De frontmakers voor de openbare school zijn danig teleur gesteld. Op de tweede plaats zou men inluiden een tijdperk van zegenrijke sociale hervormingen doch Minister De Meester heeft niets meer tot stand gebracht dan het Arbeidscontract, dat hij overnam van zijn voorganger. Van de vele beloofde sociale wetten hebben de arme kiezers niets ontvangenmen heeft hun oudbakken broodjes, nos eens weer in den oven opgewarmd, als nieuwbakken opgedischt. Minister De Meester zou bezuinigen op de militaire uitgaven 'ten bate van de sociale wetten. Wij hadden ons reeds verheugd over den brutalen moed der tegenpartij, die altijd de militaire uitgaven heeft opgedreven, dat zij op die wijze de liiezers trachtte te bedotten en zeiden dan ook tot de arbeiders, dat men het militaire monster niet op dieet zou stellen. En wat was het resultaat? Dat 20 December 1907 mr. Troelstra deed uitkomen,voor dat 1901 de Begrooting van Oorlog f28 352 272 was, tegen f2(i 660000 voor 1907. nog ongerekend de 1G millioen voor de zeeversterkingen. Mi nister Staal, deze vreemde eend in de politieke bijt, zeide, dat hij wel zuinig zou wezen, doch dat hij niet wist of hij kon bezuinigen, en zijn opvolger, Minister Van Rappard, was anderhalf millioen hooger. Tot dusver hadden de sociaal-democraten de beschermende hand uitgestoken boven hot Kabinet; toen trokken ze die terug en het Kabinet-De Meester viel. Oók zou men, om het geld voor de sociale wetten te krijgen, de belastingen hervormen, maar niet ala de rechterzijde door een tarief, doch door met de andere Rijksdirecte belastingen te goochelen. De groote finnncieele specialiteit De Meester kneep hier een stukje af, deed daar een brokje bij, door bijvoorbeeld het minimum te verlagen van f (150 tot f 550, door den land bouw aan te slaan, de tabak te belasten, enz. In 1905 trokken de vrijzinnige propagandisten rond en jammerdenstel u voor, dat de arbei der, vermoeid van een langen dag werken, 's avonds zijn schamele woning binnentreedt op zijn belaste klompjes en met zijn belaste pet deze „gruwel van Christelijkheid" sloeg echter op do luxe- en sportpetteu uit het buitenland rookemi zijn belaste tabak. Maar zij kwamen na de belastingvoorstellen-De Meester niet terug om te vertellen van de onbelaste klompen, de onbelaste pet, doch de zevenmaal hoogeretabaksbelasting, en om eens tlink erop te wijzen, dat die voorsteilen ver van democra tisch waren omdat zij den zwaarsten last leg den op de zwakste schouders. In éen opzicht heeft dat Ministerie zijn belofte trouw nagekomen, namelijk nopens de Grond wetsherziening met het bekende blanco-artikel SU de schoonste uitvinding dezer eeuw waarnaar thans geen sterveling meer omziet. Als men thans aan zelfs de meest vooraanstaande politiekers zou vragen wat er in stond, dan zou blijken, dut het totaal vergeten is. Dat is wel een eenig feit in onze parlementaire geschiedenis. Toen daarentegen Thorbecko in 1844 zijn ontw-rp lot Grondwetsherziening indiende, is hot blijven loven en de gronaslag geworden van de herziening van 1848. liet kan dus niet ontkend, dat het Kabinet. Do Meester niet heeft gegeven wat het beloofde. Dit is echter niet te wijlen aan het hoofd van Kabinet of aan allen te samen of aan hun bekwaamheid, doeh hieraan, dat het moest steunen op een linkerzijde, welke wist waarover men het niet eens was, doch niet, waarin wel. Borgesius zoowel als Troelstra, de eerste 29 Ja nuari 1905 door zijn rede over „hot allegaartje", de laatste in December van dat jaar toen hij ■prak over het halfsteens muurtje, bleken bei- Breek met da sleur; drink in plaats van koffie, DAALDERS véél goedkooper, véél gezonder, altijd goed. den goede profeten, wam het Kabinet kon het zelfs zijn vier jaar niet uithouden en zoo kwam de toestand, door den heer Borgesius 18 Novem ber allerzmderling8t genoemd. Wel zonderling en eenig in de parlementaire historie is het, dat in Nederland de Tweede Kamer een linksche meerderheid heeft met een reehtsch Kabinet en dat een kiezerskorps van 50 000 man, dat niet gediend is van een vrij zinnig Kabinet, nochtans wordt vertegenwoordigd door een minderheid in die Kamer, welke min derheid wel is gediend van een rechtsch Kabi net. De leider der oud-liberalen, de heer Tydeman, begreep.dat de linkerzijde niet in staat was tot regeeren en hij, die zijn parapluie maar zou meenemen, slaakte een zucht van verlichting toen het Kabinet-De Meester ontTag vroeg. En de heer Troelstra noemde niet ten onrechte dal Kabinet de kiijgsgevangeue der Kamer. Nu is de vraagWilt ge door uw stem mee werken, dat aandien allerzondelingsten toestand een eind komt. Het kiezerskorps moet thans bedenken, dat het is in 't belang van land ec volk, dat het Kabinet niet langer is de krijgs gevangene der Kamer. De antirevolutionnaire partij wenscht dan ook aan dezen toestand een einde te maken, overtuigd a!s zij is, dat de handhaving der Chr. beginselen veiliger is bij rechts dan bij ünks. Wat is het groote doel der Chr. coalitie? Dat wordt voortgebouwd op de Chr. grondslagen van ons volk. De verbondenen verschillen in velerlei opzicht, maar hierin zijn zij 't volkomen eens, dat de toekomst van ons volk wordt bedreigd. Dit is de hoofdzaak, dat wij er niet toe mo gen en ook niet toe kunnen meewerken, dat de overheid zich losvoelt van een boveniuirdsche autoriteit omdat wij mannen van de rechter zijde meenen, dat ook in de politiek dient ge rekend met de goddelijke openbaring. Politiek is niet zekere slimheid en gevatheid, doch dit, dat men vraltgt: hoe moet ten land wot den bestuurd en geregeerd. Wij Christenen zeggen, dat dit moet geschieden overeenkomstig de ordinantiën Gods, zonder buitensluiting van het Woord des Heeren en alles onder het aller hoogste gezag. De mannen van de linkerzijde echter voegen ons toeblijf met uw Bijbel in uw gezin, in uw kerk, in uw school al heb ben ze dien thans ook in hun school maar houd hem buiten de politiek. De coalitie der rechterzijde bedoelt niet iets te verwerven, iets te verkrijgen, maar dient om te behouden wat we niet missen kunnen. We zijn in Nederland, Gode zij dank, een Chr. natie en dit willen we behouden. Doch daarnaast brengt de coalitie een gevaar. Als vrienden samen op reis gaan, moeten zij het reisplan vaststellen en inschikkelijk zijn voor elkaar. Zoo ook moeten wij de scherpe hoeken en kanten der partijen willen afslijpen en toch geen l'nsie maken doch ieder onderscheid onzer partij behouden. Ala ge de vrijzinnigen beluisttri, komt hun zeggen hierop neer„gij A. R. gaat nu sameu met de R. K. maar vergeet, dat in 1S72 Kuyper zoo en in 1878 zus heeft gezegd en getierd fieeft tegen uw bondgenooten". Dat is schering en in slag bij elke vergadering en 't is niet zoo erg ala derderangs munnekes dit zeggen, maar wel als mannen van den eersten rang als de heer Treub dit doen. Dan mag toch wel gevraagd of dezulken wel goed begrijpen het karakter der coalitie, waarvan elke party heeft en behoudt haar eigou idealen, doch in beginselen samen gaat. Het was toch absoluut onnoodig, dat zekere predikant de R. K. geestelijken waarschuwde naar aanleiding van de institutie van Caivijn; zij wisten dat waarlijk wel zelf en allicht beter (applaus). Maar het gebeurt meer, dat zoo tegen deh stembusstrijd de liberalen het volk bang maken met het Roomsche spook gelukkig slechts een spook. Het is waar, er is een tijd geweest waarin tegenover elkaar stonden de legermacht van de zonen der Hervorming en de zonen van Rome, die een strijd streden op leven en dood maar is Rome nu nóg de geweldige macht van destijds? Zie naar de bij uitstek Roomsche landen, waar ge vindt de macht der moderne levensbeschouwing tegenover de R. K. kerkleer in die landen heeft Rome meer dan genoeg te doen met de eigen kinderen dan dat het weet zal strijden tegen de Hervorming. De strüd van de 16e en de 17e eeuw is geweest die van Rome tegen de Reformatie; thans heeft Rome met de hecht verbonden Chr. partijen do mo derne weteldbeachouwing, die en door ons èn door Rome wordt bekampt. Over de kloof hebben wij elkaar de hand gereikt om te strijden vóór Chr. cultuur en van dien strijd is de staatkundige worsteling een onderdeel, dat maakt, dat de Chr. coalitie zal gehandhaafd blijven hoe ook door de tegenpartij wordt gestookt. Doch er wordt zelfs niet gedacht over een concentratie-programiedere der Chr. partijen komt met eigen program. De deputatt ï-vergadering der A. R. partij is nog wel niet gehouden, maar toch is reed» bekend, dat het eerste punt zal zijn: invoering van het huismanskiesrecht, geen nieu wig beid, doch een eisch van reeds meer dan twintig jaar. Van 1850 tot 1887 is gesukkeld met een allerongelukkigst kiesrechteerst in 't laaUte i'aar is ingekomen eenige verruiming van het liezerstal. In dat 40-jarig tijdperk verdeelde de liberale regeering ons volk in drie klassen de hoogstaangeslagenen, een paar honderd, verkiesbaar voor de Eerste Kamerde kiezers met f20 in de kleinste en f160 inde grootste Gemeentenen de derde klaese, een millioen menschen omvattend, het door Groen genoemde volk achter de kiezers. Geld, geld en nog eens geld was de eenige macht der liberalen en ook het eenige middel waardoor zy zoo lang kon den overheerscben. Welke de houding der A. R. in die dagen was, blijkt wel 't meest uit de eigenaardige uit drukking van den heer Groen; ik bied altijd een gulden luger dan Thorbecke. De gansche A. R. partij heeft altijd gestreden voor een ander kiesstelsel. Reeds sedert 1872, toen de „Standaard" werd opgericht, hoeft zij steeds geijverd voor kiesrecht-uitbreiding en een sus-verlaging. Zoo werd reeds in 1887, bij de Grondwetsherziening, met het caoutchouc arti kel vaD Heemskerk den Oude, gevraagd om ge- zinshoofdenkieBrecht, evenals in 18S4 by de kieswet-Tak daarvoor werd geijverd, zelfs op gevaar van splitsing der eigen partij. De men» schelijkerwijze volmaakte kieBwet-Van Houten, het wolleneat zonder eenigen uitgang, waarin zelfs de meest ervaren gids het spoor bijster raakt, is waarlijk niet te wijten aan de A. R., die wenschen het huismanskiesrecht d. i. het or ganisch kierecht, dat sedert 1888 op hun pro gram prijkt. Het volk is niet de som van man, vrouwen kind daaruit moet zich ontwikkelen het gezins leven, waaruit ontspruit het leven voor kerk en maatschappij en dat is de cel voor de in standhouding van het zichsteedB verjongend le ven. Daarom wenschen wij het kiesrecht te verleenen aan den huisvader of, als deze sterft, aan het andere gezinshoofd, de moeder, of, als ook deze komt le overlijden, aan den oudsten broer, die dan wel hoofd des gezins zal zyn; en ook willen we het geven aan de met gezins hoofden gelijk gestelden, die dus niet gehuwd behoeven te zün. En wij willen niet uitsluiten de bedeelden, zooals thans geschiedt. De Chr. barmhartigheid rust immers op dit hooge beginsel, dat de lin kerhand niet weet wat de rechter doet. Men zegt wel, dat de A. R. zijn reactionuair en conservatief en dat zij geen kiesrechtuitbrei ding willenmaar toen de S. D. nog in den dop zaten ze zitten er eigenlijk nog in en zullen er ook nooit uitkomen ijverden de A. R. reeds voor een kiesrechtuitbreiding waar door meer dan een millioen kiezers zouden worden toegelaten tot de stembus. Doch zij willen niet hebbeu algemeen stem recht; daar ziin zij principieel tegen omdat zij meenen, dat uit is d" leer der volkssouvereini- teit en óok omdat zij uit practisch oogpunt

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1