Donderdag 29 1909. No. 7654. 58e Jaargang. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en» Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fl.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. By regel- abonneraent reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- ad verten tien per regel 45 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19 KENNISGEVING. De GEDEPUTEERDE STATEN van de Provincie UTRECHT, Gelet op artikel 105 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de, in bunne vergadering van heden vastgestelde Lijrt der Hoogstaangeslagenen in de proviucie Utrecht, verkiesbaar als afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Generaal, tot en met 21 Mei a s. (Zon- en Feestdagen uitgezonderd) voor een ieder ter Provin ciale Griffie van Uirecbt ter inzage is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten, verkrijg baar ia gesteld, Bedoelde Ijjst sal, ingevolge artikel 105 voornoemd, geplaatst worden in de Nederlandsche Courant van 6 Mei a.s. Utrecht, 27 April 1909. Gedeputeerde Sinten voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. Bij de Raadsvergadering van Dinsdag werden, behalve de reeds in het vorig nummer vermel de zaken, ingebrachtvan Gedeputeerde Staten goedkeuringen van de Raadsbesluiten tot in ge bruik geven van een lokaal aan de vcreeniging tot bestrijding der tuberculose, tot overneming van gronden voor de nieuwen weg naar Birkho ven en van het le gedeelte primitief kohier Inkomstenbelasting weg en het suppletoir ko hier Straatbelasting 1008, en tot ouderhartdsche verhuring Vildersbosch alle voor kennisge ving van de zelfden bericht van ontvangst der ge wijzigde Verordening op de straat-politie en der Verordening omtrent open bebouwing als voren van de zelfden goedkeuring Raadsbesluiten tot wijziging der Begrootingen 1908 en 1909 in verbond met buitengewone werken alsvoren van B. en W. een schrijven over de rekening en verantwoording der Ambachtsschool als voren van de vereeniving tot bestrijding dor tuber culose een dankbetuiging voor bel lokaal en haar verslag over 1908 als voreD. Benoemd werden in de stem-bureaux: voor de Staten-Generaul, in het le district (Raadhuis) tot leden s N. Veis Heijn en J. W. C. Bloem. Plaatsvervangende Voorzitters li. L. Visser en H. W. van Esveld. I'laatsvervangde leden: jhr. S. M. van Rei gersberg Versluys, A. M. E. des Tombe, D. Gerritsen, H. Kroes, W. Salomons. 2e Stemdistrict (Koningestraat) Voorzitter: M. L. Celo8se. Leden M. R- N. Oosterveen, T. J. H. Bianchi. Plaatsvervangend Voorzitter: A. A. Hamers. Plaatsvervangende leden: J. van Wessum, H. Kroes, J. W. JoriBsen, J. C. RolandUB Hagedoorn. 3e Stemdistrict (Koestraat) VoorzitterC. J. Plomp. Leden: S. J. van Duinen en D. Ruys. Plaatsvervangend Voorzitter A. M. Tromp van Holst. Plaatsvervangende ledenA. H. van Kalkon, P. S. R. Wolterbeek P. baron Lewe van Middelstum, J. W. Jorissen, J. C. Rolandus hagedoorn en rar. J. Heyligers. Voor den Gemeenteraad werden benoemd le district. LedenH. W. van Esveld. jhr. S. M. van Reigersberg Versluys en M. van Heioma. Plaatsvervangend Voorzitter A. M. Tromp van Holst. Plaatsvervangende ledenA. H. van Kalken, J. W. C. Bloem, A. M. E. des Tombe. 2e district. VoorzitterM. I/. Celosse. Leden A. A. Hamers, H. Kroes en J. van Wessum. Plaatsvervangend VoorzitterA. A. Hamers. Plaatsvervangende leden T. J. H. Bianchi, E. van Vollenhoven en J. G. Groote Balderhaar ten Velde. 3e district: Voorzitter: C. J. Plomp. Leden P. S. R. Wolterbeek, H. Tromp van Holst, B. A. Siddré. Plaatsvervangend Voorzitter: M, R. N. Oosierveen. Plaatsvervangende leden G. A. van Blaricum, A. P. Schroder, P. baron Lewe van Middelstum. By punt 9 (benoeming klokkenist) deed de Secretaris voorlezing van een schrijven van mr. J. Heyligers ter aanbeveling van den heer J. W. Meijll, uit N ij kerk, den tweeden op de voordracht. De heer Heyligers herinnert hierin, dat het prachtig klokkenspel na den dood van den stads-muziekmeeester Gerrit van Eyken, dat is in ruim 50 jaar, werd toevertrouwd aan niet-deskundigen. Alleen verzorgde de heer W. F. Enderle het zoogenaamd versteken. De heer Meijll nu is een leerling van wijlen den heer Enderle eu mr. Heijligers hoopt, dat door hem te benoemen zal worden gebroken met de sleur. De Voorzitter deelt mede, dat beidecan- didaten op proef speelden in tegenwoordigheid van den heer G. K. G. van Aaken en van den Gemeente-secretaris, die een goed muziekkenner is. De heer Van Aaken verklaarde, dat de heer Van Kalveen iemand is van grooten aanleg, van wien met reden mag verwacht, dat hij een goed klokkenist zal worden. De heer Van Kalveen werd nu benoemd, voor den tijd van (en jaar, met 11 stemmen. Bij punt 15 (adressen drukkers) zeide de heer Gerritsen: Ik zou graag willen, dat dit punt werd behandeld in de volgende vergadering. Het is een interessante zaak en de agenda is thans zóo groot. Bovendien is er geen haast bij. De Voorzitter: Het keuit mij voor, dat er eigenlijk weinig meer licht over kan ontsto ken. De zelfde zaak is ook vroeger grondig onderzocht. Wordt zonder meer besloten tot uitstel. Punt 16 (adressen-Joh. G. F. van Achterbergh en commissie uit „Handel en Nijverheid"). De heer Plomp: Ik heb mij niet kunnen voorstellen, dat een voorstel, nog zóo kort ge leden hier met zóo veel sympathie begroet, nu reeds zóo zou worden aangevochten. Toen verleden maand in de plaatselijke bladen bij advertentie do aandacht werd gevraagd over een stuk „Gemeente-belangen'' zag ik met be langstelling daarnaar uit. Maar 't viel me niet mee. Gompie, of misschien wel een nog nadere bloedverwant, ging met neef uit wandelen en oompie kon slecht tegen den Oostewind en koos daarom een anderen weg en het kwam daarop neer, dat de Soesterweg nog zoo kwaad niet was- Maar toen ik de onderteekening las, kreeg ik een ander idee en herinuerde ik ure, dat de heer Van Achterbergh het plan had, bij dien weg 30 of 40 villa's te bouwen en een weg daar heen wil'.e hebben. Het moet voor hem wel een groote te'eurstelling zijn geweest, dat de Raad inmiddels kwam met dit goede plan voor den Ouden Vlasakkerweg. Later weer bleek, dat adressant het niet eens was met oompie, doch de bezwaren deelde van den Raad, die den Soesterweg verliet. Nog later bleek, dat hij een weg wilde heb ben bij het station 100 M. bezuiden den Vlas akkerweg er. hij becijferde, dat de Gemeente daaraan kon verdienen f 100 000. De heer Gerritsen: f300 000. De heer Plomp: Maar zie, daar komt het bericht eener vergadering van „Handel en Nij verheid". Nu was ik niet meer ongerust, want ik dacht, dat deze menschen van zaken, met kalme hoofden en goede voorlichting, wel an ders zouden spreken en ik verwachtte dus een kalm advies. Doch mij bleek, dat de heer Van Achterbergh nog maar een kind is bij de heeren van II. N.", want waar hij 1 ton voorspiegelt, beloven zij niet minder dan 3 ton. Ik heb toen bij mezelven gezegd laat ons nu tocii de zaak eens kalm overdenken en ons eens voorstellen, dat de Gemeente nog heele- maal niets heeft gedaan. En ik ben toen tot de conclusie gekomen, dat de Vlasakkerweg is de goede verbindingsweg. En dit was ons doel, waarvan we niet moeten afwijken. Ons doel was èn een goeden verbindingsweg met Birkhoven te krijgen èn den Soesterweg te mijden. Ons doel is niet geweest grond-speculatie. Een weg bezijden den Vlassakkerweg zou Diet zoo de aandacht hebben getrokken van de wan delaars hadden we 100 M. bezuiden een weg aangelegd dan zouden we behouden hebben den leelijken Ouden Vlasakkerweg; leelijk in den zin van slecht gebaand. Ik ben Zondag nog eens weer gaan kijken; het uitzicht is er bepaald schoon. En die weg moet ook niet worden een straat en zal dat ook niet worden. Het plan- Van Achterbergh, gesteund door „H. N.", is gebaseerd op grond-speculatie en nu zijn er wei voorbeelden hier te lande, dat ook Gemeenten grond koopen, doch niet een smalle strook, als adressant bedoelt. Het komt uiy bovendien voor, dut het ongewenseht zou wezen als Amersfoort meedeed aan dergelijk speculatie. Beschouwen we nu het plan- Van Achterbergh eens een beetje van nabij. Hij meent, dat de weg 2000 M. lang is en wil er villa's aan heb ben van 15 M. breedte, dus 130 aan eiken kant zeggen we in 't geheel 200. Ik geloof in den bloei van Amersfoort, doch niet zoo, dat ik me kan denken, dat alleen aan dien weg 200 villa's bewoond zullen worden. Adressant baseert zijn plan geheel op verkoop van den grond voor fl.25 per M.doch om grond te kunnen verkoopen, moet men dien eerst bezitten, dus koopen. En nu rekent „H. N." aldusland in Friesland kost zooveel, in de Haarlemmermeer zooveel, aan den Soesterweg zooveelbom, dus kost prond op den Berg f 1200 per H. A. Maar vergelijking van bouwgrond gaat niet op. Ook moet men niet zeggen, dat in 1907 dat terrein zoo goedkoop was; de toestanden zijn inmiddels veranderd. Het komt mij dan ook voor, dat er geen enkele reden is om het werk aan den nieuwen weg uit te stellen. De heer Van Duinen: Nu de commissie uit „H. N." tot onderzoek van het plan* Van Achterbergh reeds een antwoord heeft ingezon den op bedenkingen van B. en W. is mij de taak hier gemakkelijk gemaakt. Laat ik hier herhalen, dat ik aanvankelijk zeer was ingeno men met het voorstel van B. en W. voor het verharden, enz. van den Vlasakkerweg. Ik heb echter dezer dagen, na gehouden onderzoek geleerd, dat ik onbekend was met de eigenaar dige moeilijkheden, welke zich kunnen voordoen bij wegaanleg. Wanneer iemand uit volle over tuiging een zaak voorslaat, volgens de gegevens waarover bij beschikt, en die gegevens blijken later te zijn öf onvolledig óf onjuist, dan is het een uitgemaakte zaak, dat er dwaling heeft plaats gehad te goeder trouw. En dit is bij mij het geval geweest. Ik acht hier alweer het bewijs geleverd, hoe goed het is, over een zaak van zóo groot Gemeentebelang niet te snel te beslissen. Ware over wegaanleg meer gesproken, bijvoorbeeld in de afdeelingen, dan zouden allicht meer stemmen zijn opgegaan. Wethouder Visser: Juist. De heer Van Duinen: Sinds ik meer in lichtingen heb ontvangen over grond-exploitatie is ook mijn zienswijze veranderd. Vandaar, dat ik, die eerst een groot voorstander was vari den Vlasakkerweg, daarvan nu tegenstander ben geworden. Hierover meer te spreken, acht ik overbodig. De heeren kennen thans de zienswijze van de commissie uit „H. N.", waaronder ook mijn naam te vinden is. Aangezien ik bet Raadsbe sluit over den wegaanleg, hier 12 Januari ge nomen, thans niet acht in het belang der Ge meente, stel ik voor, alsnog een onderzoek daar over te doen plaats hebben door onpartijdige personen, bekend met Gemeente-bouwgrond-ex ploitatie, en hangende dit onderzoek de werk zaamheden aan den in uitvoering zijnden weg te doen staken. Ik acht dit een der belangrijkste oogenblikken, die ik hier heb beleefd, wijl ik vrees, dat bij afstemming van mijn voorstel voor langen tijd zullen verdwijnen de voordeelen, voor de Gemeen te weggelegd in een verstandige grondpolitiek. Van vele zijden hoorde ik,,'t is te laat". Ik geloof dit nu nog niet. De Gemeente staat niet zoo zwak als beweerd wordt. Vergun mij mede te deelen wat in Den Haag daaromtrent is gesproken. Spr. leest nu het artikel uit het „Handels blad" van 5 Maart jl., Ochtendblad, 2e blad, over grond-exploratie. De heer Van Esveld: Toen we een paar maanden geleden het besluit hadden genomen voor aanleg van den weg naar Birkhoven vond dit algemeene sympatnie. Dat was wel de eenige keer in den langen lijd, dien ik Raadslid ben, dat ik het gevoel had. ook eens wat goeds te hebben gedaan. (Gelach). Nu is er eenige kentering gekomen. Terecht heeft de heer Plomp er op gewezen, dat hetgeen de Raad wil en de commissie uit „II. N." wen8cht hemelsbreed verschillen. Voor ons is de bouw van villa's bijzaak voor „H. N." is deze hoofdzaak en de weg bijzaak. I)e Gemeente kan grond koopen ten behoeve van haar Uitbreidingsplan of om aan ten of ander gebouw een beteren achtergrond te geven maar zij mag dit m.i. niet doen uit hoofde van grond-speculatie. De Gemeente legt nu een mooieD weg aan en nu willen de heeren dat werk weer gestaakt hebben tot tijd en wijle een nieuw plan zal zijn bekeken. Welnu het komt mij voor, dat de Ge meente dit goede plan niet mag loslaten. Men praat van schadevergoedingmaar uit welk fonds Hier werkten mede het Rijk, de spoorweg-maatschappij en particulieren de Ge. meente legde servituten. Het zou wel eens kun nen, dat de schadevergoedingen meer bedroegen dan de kosten van den weg. Ik meen dan ook, dat de Gemeente niet terug kan- Intusscben heb ik geen bezwaar, een onder zoek in te stellen voor een tweeden weg in de toekomstdoch nh moet men m.i. met de werkzaamheden aar. den Vlasakkerweg doorgaan. Dihiar Van Kalken: Ik geloof, dat we dankbaar moeten zijn aan den heer Van A «hter- berg h en de commissie uit „H. N." voor de reuzen-reclame die zij maakten voor Amersfoort ten opzichte voor bouw-ondernemers. Dezen kunnen hier met een beetje kapitaal schatten verdienen en ik hoop, dat tal van dezen bier zich zullen vestigen om te profiteeren van de zoo belang!ooze adviezen. Hoe meer tonnen goads hier zóo gemakkelijk te verdieuen zijn, des te meer villa-parken zullen hier verrijzen en des te beter zal de stad er bij varen. De heer Jorissen: Hoewel ik de eenige ben geweest, die stemde tegen verharding van dea Vlasakkerweg, zal ik thans stemmen tegen het vooretel-Van Duinen. De heer Van Duinen zelf heeft zooeven gewaarschuwd tegen een overijld besluit en nu is de motie 's avonds gesteld en den zelfden avond haastig aangeno men. Dat was toch wel wat heel ving. Het gaat toch werkelijk niet aan, thans het Raadsbesluit weer op te schorten. De beer Veis II e y n Ik wil beginnen met B. en W. hartelijk dank te zeggen voor hun zoo uitgebreide en zoo degelijke uiteenietting van adres en rapport. De heer Van Duinen sprak over een afzon derlijk Gemeentelijk grondbedrijf. Stel, dat zij daartoe overgaat, dan moet zij dit toch op an dere wijze doen dan tbanB is aangegeven, anders zal het plan in duigen vallen. En als het plan eens kon tot stand gebracht, boe lang zou het dan wel duren eer er een verbindingsweg is tusscben de stad en Birk hoven. De heer V an Duinen: Ik verzoek toch stemming over mijn voorstel,indien het althans wordt gesteund. Ik vraag geen beslissing, doch een nader onderzoek. Juist daarom las ik voor hetgeen in de Raads- afdeelingen van Den Haag is gebleken. Blijkt uit het onderzoek, dat de commissie uit „H. N." dwaalde, dan leg ik me daarbij neer. De heer Plomp: Wat de heer Van Duinen wenscht, namelijk of de Gemeente zich zal be geven in grond-exploitatie, heeft niet te maken met den Vlassakkerweg. Waarom dan tijd ver* knoeid De Voorzitter: Wordt het voorstel- Van Duinen (nader onderzoek) gesteund Zoo niet, dan kan het geen nader punt van overweging uitmaken. De heer Van Esveld: Wil de heer Van Duinen het werk aan den weg doen staken De neer Van Duinen: Dat heb ik toch gezegd. De heer Van Kalken: Wat de beer Van Duinen weDscht, heeft reeds herhaaldelijk plaats gehad, niet alleen door de Commissie van bij stand voor Birkhoven, maar ook door deskundigen van elders. En aller conclusie was: dóar, en dien verkeersweg. Het is iutuszehen niet onmogelijk, dat naast den Vlasakkerweg mettertijd óok eens een weg komt, bijvoorbeeld als er wordt gebouwd tot aan den Stompert, maar thans acht ik nader onderzoek overbodig. De heer Gerritsen: Het was niet mijn plan, deel te nemen aan de discussiën. Ik achtte het rapport van B. en W. geheel voldoende maar ik wil nu toch wel vragenstelt de heer Van Duinen zich inderdaad voor, dat we in de eerste tien jaar terrein kunnen krijgen voor een goeden weg, dus geen zigzagweg Nog voor geen f12000 is terrein te krijgen. Zegt de heer Van Duinen ja, dun weet hij er niets van. Wij vermorsen onzen tijd met er nog lan ger over te spreken. De heer Van Duinen: Het is mijn heilige overtuiging, dat. als de Gemeente wil, zij met de wet in de hand ook hot terrein kan krijgen. De heer Gerritsen: Och kom. De heer Van Duinen is onjuist. De combinatie heeft nu ree.ls geboden en er is niet te krijgen onder f 2.50 per Meter. De heer Van Duinen had bpter moeten onderzoeken bij de eigenaars. De heer Van Duinen: Zoodra de weg, die nu in aanleg is, wordt verlaten, ia het mo gelijk, daar terrein te kust en te keur te krij gen. De Voorzitter sluit de discussiën en brengt in omvraag het voorstel van B. en W. De heer Kroes: Zelfs ingeval de heer Van Dui nen het bewijs kon leveren van zjjn be weren dan nhg zou ik peitinent tegen verleg ging van den weg zijn. De Voorzitter: Het werk wordt dan ook

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1