Stadsnieuws. C»pltnlHuten>telBel. Het rapport der commissie in xake de toe kenning van burgerlijke betrekkingen aan geweien militairen (bet zoogenaamde capi- lulauteustelsel) is verschenen. Het bevat o.a. een ontwerp van we», waarbij wordt voorgesteld aan onderofficieren die na bet volbrengen van het 18e levens jaar, ten minste tien jaren warkelgken diensi hebben, waarvan acht na het verwerven van de goscbiktheid voor den onderolficiersrang, onder nadere voorwaarden, recht op benoe ming te geven in een betrekking by het Rijk, een Provincie een Gemeente, een Waterschap, of wel bg een door bet Rgk, door een Provincie of een Gemeentogesub- slidcerde onderneming ol vereeuiging. In de algemeone beschouwingen van het rapport worden achtereenvolgens het duel van de in te voeren regeling, een kort ge schiedkundig overzicht, de positie on de leeftijd van de te verwachten candidaten voor burgerlijke betrekkingen, dealgemeene regelen voor den overgang in burgerlgke betrekkingen, en de noodzakelijke wgiiging van de militaire pensioenwet behandeld. Nadat in de volgende hoofdstukken de overgang in Rijksbetrekkingen, die in be trekkingen bij Provincie, Gemeente of Waterschap en bg particulieren cn voreeni- gingen zyn besproken, wordt het bovenbe doelde wetsontwerp gegeven met toelichting en bij behoorenden algemeenen maatregel van bestuur, benevens instructie voor do commissie van uitvoering. Vervolgens worden gescbotst do fioancieele gevolgen van de ontworpen rogeliog en de wijzigingen, welke, bjj de invoering van bet btelsel, in bestaande wetteljjke en andere bepalingen noodig zul len zijn. In een naschrift concludeert de commissie, dat de voorgestelde regeling op genoegzame wijze een geregelde dienst verlating in de lagere onderoflieierjrangeu zal bevorderen, waarmede tegelijk een verjoDging van de hoogere rangen wordt bereik». De maand Mei. Dat ik mijn overjas nog draag, Stjjf dichtgeknoopt, omhoog de kraag, 't Is treurig, maar geloof het vrij, 't Ligt niet aan mij, maar wel aan Mei. Vooral in den vroegen ochtend, als 't veld nog wit ziet van den ryp, of in deu avond, wanneer de zonnekoesteriug, die ons althans den dag te geuieten geeft, heeft opgehouden •n alles weer gaat verkillen. Moderne Mei komt elk jaar met hetzelfde artikel: een lentelied, dat achter de kachel moet worden uitgebroed. Natuur zit nog half in de grondverf, en zoolang de „lieflijke" Meimaand, lofzingende dichters ten spot, speelt met Noordewirulen en hagelbuieo, kunnen we maar in bigde verwachting bljjven op „deu schilder uit bet Zuiden", die, dit zij tot troost, vroeg of laat toch eenmaal komeu moet met veel groen en geel en wit en tal van frissche kleuren op zijn palet. De wind neigt reeds door het Ooston heen naar het Zuiden on we hebben in een Am- sterdamsch blad al gelezen: „Voorwaar de lente is in het land. Een adem van verjon ging gaat door ons vaderland". Maar dat sloeg op de geboorte van de Prinses. Docb we zitten met de werkelijkheid en tot dusver met een koude Mei. Uit Frankrijk komen z«lfs boriebten over sneeuw en vorst. Te Dyon heeft het 4 gra den Fahrenheit gevroren. Ook in Zwitserland is bet weer omgeslugeD. Tot in de dalen heeft het Zaterdag en Zondag gesneeuwd. Op de bloeiende vrucbtbcomen ligt op veleplaat- sen een laag sneeuw. Het «Handelsblad van Antwerpen" melt: Men weet, dat de Meimaand reeds lang baar reputatie van »de schoonste maand" verloren heeft; maar zóo erg als van dit jaar beeft zij ons nog nooit van don weg gebracht Wg hadden hier te Antwerpen afwisseling vaD hagel en zonneschijo, regenvlagen en rukwindeD. Te Gent heeft men sneeuw ge- bad. Maar in bet Walenland heeft men nog meer reden van klagen gehad. Men bericht ons, dat het op verscheidene plaatsen den gaoscheo dag gesneeuwd heeft. Te Phillip- peville namelijk begon het te sneeuwen om 5l/j uur 's morgens en eerst bij valavond hield het op. Te Florence viel de sneeuw zóo overvloedig, dat de aardewerkers aan do nieuwe spoorlijn den arbeid moesten staken. In gansch de streek lusschen Sambre en Maas sneeuwde bet overvloedig, net als in Januari. 't Wil wel eens helpen als de couranten mopperen. Wie weet? De blijde gebeurtenis. Het officieel bulletin van Woensdagochtend 9 uur luidde Omtrent Hare Majesteit de Koningin cn Prinses Juliana kun ook heden bet bericht in alle opzichten gunstig luiden. Dat van heden, Donderdag,, ochtend Ook heden valt omtrent den gezondheids toestand van Hare Majesteit de Koningin en van de Prinses niets dan goeds te vermel den. De officieel© mededeeling omtrent II. M. gezondheidstoestand bevatte ook gisteren weer niets dan goeds, schrijft de «Nieuwe Crt." en zy vervolgt: Wg kunnen er iets aan toevoegen, dat velen inet vreugde zul len vernemen Reeds van den aanvang is de Koningin ernstig voornemens geweest, Haar kind zelf te voeden. Dit voornemen is uitstekend ver wezenlijkt kunnen worden en ook in dat opzicht laat (om de woorden van bet Maan dag uiigegeven bulletin te herhalen) de toestand van moeder en kind niets te wen- echen. Het buitengewone besef van Haar con stitutioneels verplichtingen, waardoor onze Koningin zich kenmerkt, komt ook hierin uit, dat H. M., naar ons ter oore kwam, reeds Maandag zich naar Staatszaken heeft geïnformeerd ca enkele stukken heeft willen teekenen. Het spreekt van zalf, dat de geneesheeren mei de meeat mogelijke zorg waken tegen alles wat H. M. inspan ning of vermoeienis zou kunnen veroorza ken. Er is dus alle reden om zich over dit bljjk van geestelijke opgewektheid, als een teeken van uiterst gunstig verloop, te ver heugen. Ook in de school voor Chr. nationaal on derwijs, aan de Blankenheymstraat, is de geboorte der Prinses lustig gevierd. De lokalen waren fraai versierd met vlaggedoek en groen de kinderen werden ruim ont haald op beschuit met muisjes en oranje appelen zij zougen als lijsters, hun werd het gewicht der voor ons land zoo belang rijke gebeurtenis uiteengezet en bigde keerden zij huiswaarts. De manschappen der infanterie en der cavalerie zijn onthaald. Een feest wacht bun nog. De artillerie had gistermiddag feest op het terrein achter de kazerne De stafmuziek van het le regiment vroolijkte het leest op, dat door tal van officieren met hun dames werd bijgewoond. Door de officieren was ruim f 100 beschikbaar gesteld voor prijzen in de ghymkana-wedstrijden, waarbij gi'oote behendigheid en snelheid werd ten toon ge spreid. Du Koppelpoort is nu weer nagebootst in cartounage-werk, zoo mooi, dat daaraan by de huisvlijt-tentoonstelling te Baarn kon worden toegekend de eerste Eereprjjs, een zilveren medaille van H. M. de Koningin. Wegens tieurige familieomstandigheden is do Commissaris der Koningin verhinderd, aanstaanden Zaterdag audiëntie le verleenen. Gravin F. Schiratuelpenninck is om do zeilde reden verhinderd, morgenmiddag be zoeken te ontvangen. Rurge.nepster e.i Wethouders slellen den Raad voor, aan het plein.dat thans gevormd wordt door de kruising van Bergstraat, Arnheroschenweg en LeusJenc'ienweg, den naam te geven van „Prinses Juliana-plein". Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van 15leden voor het kie?-co!lege der Ned. Her vormde kerk werden uitgebracht 349 stem men. Herkozen werden de heerenM. A. van Beinmel, J. J. Berends. H. G. van Ginkel, T. van Hoogevest, D. Ruys, A. Slagt, A. Smeitink, A. Veen en A. J. de Wilde, met 209 tot 304 stemmen. Gekozen werden de heerenA.M. van Bemmel, A. C. Couvee, J. Nyhof, H. G. Palm, P. Stieostra en G. Zegveld, met 193 tot 295 stemmen. Op de tegencandidaten werden uitgebracht 90 tot 146 stemmen. De voordracht ter benoeming tot Direc teur der Middelbaar Technische school te Utrecht is saamgesteld als volgt do heer A. W. C. Dwars, te Leiden, civiel- en bouwkundig ingenieur, oud-inge nieur der Gemeentewerken te Utrecht, oud- hoogleeraar .in do Bouwkunde aan de Hoogeschool te Santiago (Chili); de heer B. vaD der Worp, Directeur der Ambachtsschool en den Burgeravondschool te Amersfoort de heer A. J. Tb. Kok, architect bg de Gemeente-werken te Rotterdam. De akte van bekwaamheid voor onderwij zeres werd alsnog behaald door de jonge dames M. C. Aaldering, M. H. van den Beid, H. M. Oroenewegen en P. C. Butselaar. De «Staatscourant" voor 5 Mei bevat de namen der 167 hoogstaangeslagenen in 's Ryks directe belastingen in de Provincie Utrecht, verkiesbaar tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Uit Amersfoort zelf kjmen daarop voor de namen der heeren: P. van Achterbergt), M. J. Boissevain, D. Gerritsen, A. M. Tromp van Holst, E. L. Visser en H. W. E. Vrjj- **&et laagst gezamenlijk bedrag, dat aan leiding gaf tot plaatsing op «le Igst was f 1206.91. De Minister van Oorlog heeft Dinsdag zijn ambtsbezigheden hervat. Luitenant J. Kooiman, van het 5e regiment Infanterie, is met ingang van 1 September benoemd tot leeraar in taktiek, strategie on krijgsgeschiedenis aan «le Kon. Militaire Aca demie te Breda en wordt in verband daar mee overgeplaatst bg den staf der iufanterie. De schietoefeningen tot verhooging van's Lands weerkracht zullen, met inirekking van het vroeger daaromtrent vastgestelde, dit jaartot 15 Juli gehouden worden. De heer J. Bergmans, te Utrecht, schrijft nan „Het Centrum" over de St. Agnes-kweekschool te Amersfoort: Reeds jaren achtereen vieren de eerwaarde Zmters van O. L. Vrouw met de kweekelingen te Amersfoort in de eerste dagen van Mei een bijzonder feest, 't ls niet goed, dat de oorzaak dier feestvreugde eteeds ulleen binnen de enge rnuron der inrichting bekend blijft. Met instem ming zal bet vernomen worden, dat de Amers- foortsche Zustere en de kweekelingen met dank baarheid en blijdschap herdenken bet schitterende succes, bij het onderwijzersexamen behaald. Vreugde, feest is er thans in de kweekschool negen kweekelingen boden zich voor bet onder wijzersexamen aan negen behaalden de akte. Deze uitslag is niet het gelukkige lot van het toeval. De verslagen der 8t. Ludgerusvereeniging toonen aan, dat de kweekschool te Amersfoort reeds jaar op jaar op zulk succes boogt. Om slechts de twee laat9to jaren te noemen, dan bewijzen de 21 candidateu, die zich in 1908 en 1909 aan het examen met gewenscht gevolg onderwierpen, dat de eerw. Zusters met de hooge eischen van den huidigen tijd op de hoogte zijn. Dit succes brengt de welverdiende hulde aan de noeste vlyt, den onverdroten ijver, de stoere werkkracht dier religieusendit succes trooBt de ijveraara en begunstigers van het bijzonder on derwijs, het bemoedigt de ouders en de leerlingen, die reeds met eenige spanning naar het examen van 1910 opzien; het wekt op om met vertrouwen zijn kinderen aan de eerw. ''usters over te geven. Een woord van hartelijken gelukwensch mag den eerw. Zusters niet onthouden worden. Hard is er gewerkt, geploeterd, ja hardMen weet hoeveel er van den onderwijzer gevorderd, in hoeveel vakken hij getoetsfwordt. Het is geen kinderwerk hem in aUdeze vukken „klaar" te krijgen. De krachten van een enkel man gaat dit te boven, vandaar dat er aan een kweekschool meerdere onderwijzers verbonden zgn, die ieder in éen of twee vakken les geven. Zoo niet te Amersfoort. In elk der vier klassen der kweek school staat éen eerw. Zuster, die alle vakken onderricht. Zwaar is de taak van haar, die het laatste of vierde cursusjaar heeft. Een afzonderlijk woord moet dan ook geschonken worden aan de eerw. Zuster Emmannela, de volijverige directrice, die, bij alle zorg aan de geheele leiding verbondon, den last van het laatsre cursusjaar torst. Met meer dan mannekracht moet men toe gerust zijn om zoo iets te kunnen dragen, en het zal slechte aan weinigen gegund zijn het reuzenwerk te verrichten, dat de dochter van den bejaarden, kranigen Hilversumschen Wethouder, Jacob Peet, reeds jaren doet. Een welgemeend proficiat aan de jeugdige onderwijzeressen, die zich thans in ds rij der eerw. ZuBters zullen scharen of wel de inrichting zullen verlaten. Mogen de zorg, de toewijding en de ijver der religieusen bij deze laatsten in steeds klimmende dansbare herinnering blgven. En de kweekelingen, die thans deelen ia de vreugde der bekroonde vriendinnen, zullen de volgende jaren toonen, dat zij de lessen met vrucht hebben gevolgd. Do kweekschool zal door den grooten toeloop haar muren moeten uitleggen en een volgend geslacht zal zich alsdan vermaken in nog grootere leskamers, eet- en recreatiezalen en op een ruime „cour" met schooltuinen, enz, enz. in fen woord met alles, wat voor zoo'n vruchtafwerpende kweekschool nuttig en aan genaam is. Aanstaanden Zaterdagmiddag wordt hier een korfbaiwedstrijd gehouden tusschen de dames-clubs E. D. O. S., van hier, en D. 1. O. S., uit Utrecht. De voetbalclub Quick zal Zondag naar Nijmegen gaan. Maakt ze daar slechts gelijk spel, dan blijft ze in de eerste klasse. Do »Continental Bodega Company", depot houdster alhier mevrouw de wed. Smolders van Oscb, zond ons weer haar handig reis gidsje voor den zomerdienst. Van reizen gesproken. Men zie hierneven de advertentie van bet Noobebel's reis-bu- reau, te Hilversum, dat o. a. wordt aanbevo len door don heer G. C. Hoogewerff, thans Directeur der Hoogere Burgerschool te Hil versum. Aan de Centrale botermyn werd Dinsdag aangevoerd 290U Kilo ongezouten en 1850 Kilo gezouten fabrieksboter ouder Ryks-con- trole. De prys der ongezouten boter was f 1.15 k f 1.23, die der gezouten f 1.18 f 1.25. Bij de ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden verkooping van vaste goederen golden elf aaneengebouwde huizen met erven en tuinen aan de Lange Beekstraat, nos. 10 tot 30, behalve het huis, bewoond door den heer N. Viuk, f15 360. Kooper werd de heer R. van Dijk. het winkel-en wooubuis Leusderweg 861, groot 3 A., f2600. Het werd gekocht door deu beer W. E. Kreikamp. Het heerenhuis aan de Bergstraat 25, groot 1.77. A., werd opgehouden voor f4800. Door f"l stoken is gistermiddag brand ontstaan in een schuurtje achter den Groote Haag, welke echter nog intijds met behulp van buren werd gebluscht. De politie geleidde gister een minderjari gen jongen, die te Utrecht zsvervende werd aangetroffen, door in de richting naar Groningen. Aan het Commissariaat van politie zijn inlichtingen te krijgen over een portemon- naie met geld, op den openbaren weg ge vonden. Er heerscht iu de scholen een suggestie in massa, ongeveer zooals bij volksmenigten. Of deze suggestie een naar beneden trek kende dan wel een opheffende kracht heeft, hangt af van den totalen geest in desehiol, en deze weer van de leiders. Uit den omtrek. De Baarnsche Velocipède Club, een der oudste in den lande, haar naam duidt bet reeds aan, herdacht Zaterdag haar 25-jarig bestaan en vierde dat Zondag onder meer door een clubtocht naar Zeist ouder voor gaan van haar Voorzitter, den heer J. E. W. Pos. De heer H. M. Lange veld, sedert 1 Sep tember 1908 stations-chef der H. IJ. S. M. te Baarn,hoopt 12 Mei den dag te herden ken, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij die Maatschappij. Mag men een ouden visscher gelooven, dan wgst alles er op, dat dit jaar de ansjo visvangst goed zal zgn. 't Is te hopen voor Bunschoten, dat tot duaver een heel slecht vischjaar had. Generaal J. E.N. barou Schimmelpenninck var. der Oye van Hoevelaken, Voorzitter van de Eerste Kamer der Slaten-Generial, is bevorderd tot grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het kazernement voor bereden wapens te Ede, dat 1 Mei betrokken zou worden, is nog niet gereed. Het zal naar schatting wel einde Juni worden eer het geheel in gebruik kan worden genomen. Nu hebben Vrijdag groot en klein gejubeld, Want eind'Jijk kwam de blijde tijding af; Maar die het grootst was, en het luidst kou juichen, De torenklok die heeft gezwegen als het gral Aldus klaagt een inzender in de „Nyk. Crt.". De feesten te Utrecht ziju thans vastge steld op Dinsdag 11 Mei (niet op Maandag gelijk wordt verteld) en zullen aanvangen na twaalveu 's middags. Vrijdagmiddag nam de heer H. Wissels, Hoofd der school met den Bijbel aan deu Holleweg te Soest, afscheid van zijn leer lingen wegens zijn vertrek naar Rotterdam. Ruim 14 jaren stond hg aan het hoofd dier school. Vrijdagochtend was men ook te Soest aan het lossen van vreugdeschoten ter gelegen heid van de geboorte van een Prinses toen tnen een der kanonnetjes miste, Zoeken mocht geeu gevolg hebben. Even nadat de heeren, die de stukken hadden afgeschoten, het ta- rein verlaten hadden, viel weer een schot en toen zagen zij een jongen omvallen, die aan de linkerhand vreeselijk verminkt bleek. Op verren afstand vond men nog stukken van zijn hand liggen. De jongen had het vermiste kanonnetje gevonden, zonder er iets van to zeggen en stak het, zonder dat bet bemerkt werdafmet zulk een treurig gevolg. Nadat dr. Ratenburhet eerste verband ge legd had werd de ongelukkige naar Utrecht vervoerd, alwaar men hem wel de hand moest afzetten. De R. K. kweekschool te Hilversum, aan het einde van het Alexander-park, is Dins dagochtend ingewgd. liet terrein is bijna 3 H.A. groot. Ook te Zeist is ter cere van de geboorte der Prinses geschoten. Telkens weerklonk een zware knal. Hoe dat kon, ofschoon daar geen artille rie is? Twee vindingrijke dorpers hebben 'l uit gedacht. Zij zetteu twee zware aanbeelden op elkaar, wat kruit er tusschen, een lange lont er bij en telkens vlogeo de aanbeelden onder hevigen knal van elkaar. 't Was wol niet heel gemakkelijk, dekstuk ken" te herladen, maar 't effect was "er te mooier om. Vanochtend ontving we uit Bremen een aanbieding om deel te nemen ann een Duit- sche geldloterij, en om die nog aanlokkeljj-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2