pmm HUISHOUDSTER. WERKGEVERS Nonbebel's Reisbureau Gemengd nieuws. Advertentiën. HAMERS Co, te Amersfoort. HUISHOUDING. SO EASY I. F, THEE vao OMMEREN Pinksterreis langs den Rijn. De namaking is vleiend, De namaking is gevaarlijk. KOOPERS DER P1NKPILLEN ker te maken, was er bijgevoegd een biljetje in rood, wit en blauw, bedrukt met een goed bedoeld versje aangaande de geboorte der Prinses, waaronder: >Deze gelukkige ge beurtenis vond een duizendvoudigen weer galm ook aan het ElbestraDd Typisch toch. 'iWil wel eens een enkelen keer voorgeko men, vooral in buiten-café's, dat men een kwast krygi met geweldigen terpenlyn- smaak. Dit is een gevolg hiervan, dat het citroen sap is uitgeperst in den tyd waarin de citroenen goedkoop waren en dat men niet de kunst heelt verstaan, dat sap te bewaren voor gisting, dus bedert. De verschillende citroensappen, die inden handel worden gebracht, bevatten by na al tijd een conserveermiddel, waarvoor men gebruiktalcohol, mierenzuur, salicylzuur en by eenige sappen zelfs alcohol mei sali cylzuur. Na een grondig onderzoek is men volgens het «Mdbld. tegen vervalschingen" thans tot de ontdekking gekomen, dat het mogelyk is bij citroensap door gefractionneerde pasteu- risatie (verhitten van 63 tot 65 gr. gedurende twee op elkaar volgende dagen, telkens twee uren lang) bederf te voorkomeneen toe voeging van alcohol is dau niet meer noo- dig. Kasteleins mogen dit ter harte nemen. Het op een andere p'aats in dit blad ver melde bulletin van «Kosmos", den interna tionalen correspondentie-bond, leert ons, dat de leden van dien Bond met elkaar kunnen wisselen van gedachten in 61 talen, maar óok, dat onder de leden van dien wereldbond in gebruik ziju 43 systemen voor;stenografie. Dat er zóo veel stelsels voor kortschrift zyn, zullen wel weinigen weten. Hei luchtrijwiel uitgevonden. Graaf De Puiseux bestudeert tegenwoordig in Frankrijk een luchtvliegtoestel. Op een gewoon rijwiel sijn vier buizen beves tigd, die het toestel ondersteunen het bestaat uit lange bainboest&ken van 5 M.de schroef is aan den voorkant geplaatst en heeft een mid- delyn van 1.10 M. Het houtwerk iB bedekt met twee vleugels, die de draagvlakken uitmakenzij hebben een oppervlakte van 3.50 M'. Een vlak, om het toestei in evenwicht te houden, is ach ter aangebracht. De schroef wordt in beweging gebracht door pedalen. Het toestel weegt 33 Kilo. Reis om de wereld in diie en een half uur. De directie vaneen nieuwsblad te Kopenhagen, zond twee talegrammen af aan zich zelf om de znelheid van verechillendo telegraafsysternen te beproeven. Elk telegram bestond uit vyf woor den. Het eene werd Oostwaarts, het andeieWest- waarts gezonden. Het eene ging via Shanghai- New-York en Londen, terwijl het andere ging via Londen, New-York en Shanghai. De telegrammen hadden ongeveer 3'/» uur noodig om weer de plaats van afzending te bereiken, eu waren acht maal op nieuw geseind of overgenomen gedu rende het taject. Volgens „De Manufacturier" heeft in België een fabrikant patent genomen op een uitvinding volgens welke natuurlijke bloemen op de dames hoeden gedragen kunnen worden, daar waterbe- vattende buisjes aan de bloemen de noodige hoeveelheid vocht geven. Nu ontbreekt nog maar enkel de springende fontein. Amerika heeft de meeste kippen en dus ook absoluut de meeste eieren; maur relatief spant Frankrijk de kroon, d.w.z. daar doen de kippen het meest hun best. Amerika krijgt van 233 millioen kippen jaar lijks 862 546 ton eieren, Frankrijk van 50 mil lioen 300000 ton, Duit8chland van 55 millioen 270 000 ton, Engeland Yan 25 millioen 125000 ton. Daarentegen spant de eiereneetlust in Duitsch- land de kroon met 157 per hoofd, Frankrijk 118 per hoofd, Engeland 97 en Nederland 91 eieren per hoofd. L'Auto heeft de pry zen bije ongeteld, die uitgeloofd zijn om de luchtvaart met vliegtoe stellen aan te moedigen. Ze komt tot een bedrag van 1768394 franc, waarvan ongeveer de helft, 880 394 franc, door Fransche vereenigingen en particulieren is uitgeloofd. Men bericht het vinden van zeer belangrijke manuscripten in het Pruisische dorpje ÜBtrau. Daar zouden ontdekt zyn aanteekeningen van de hand van Kasper Cruziger (1542), Philipp Melanchton, Paul Luther (1582), Johan Ernst Luther (1582) en Johannes Friedrich Luthei (1582), verder afschriften van brieven van dr. Martin Luther en zestien bladzijden van diens. By bel vertaling. Het Panama-kanaal.Ht t Panama-kanaal, dat in een vorige periode weinig anders is ge weest dan een Parama-schandaal, nadert nu toch zijn voltooiing. De Amerikaansche Staat heeft het reusachtige werk engergiek aange pakt. Interrssant is het, eenige cijfers te vernemen omtrent de wijze, waaropj de Staats-werkgever het leven, de voeding en de sociale behoeften van niet minder dan 38000 werklieden heeft geregeld. Langs heel de kanaal-route zijn tal van kleine dorpen ontstaan. Om kerk en school groe- peeren zich kleine modelhuizen voor de arbeiders, die door gaas, dat voor alle openingen is aan gebracht, tegen de gevaarlijke muskieten worden beschermd. Alleen voor dit muskietengaas heeft de Regeering 1 464 000 gulden uitgeven, en de 3338 huizen, welke zij heeft laten bouwen, ver tegenwoordigen een vermogen van 40 millioen. Do groote arbeid Tskolonie heeft haar eigen kerken, haar orkes' eu en muziekverenigingen, haar tooneel-en voetbalclub!, twee groote circus sen en een uitgebreide waschinrichting, die 5600 klanten kan bedienen. De arbeiders, die hun vrouwen willen meenemen in het kanaal-gebied, kunnen daarvoor toestemming ontvangen. De Staat heeft tal van groote depots en win kels geopend, welke hun waren slechts aan ar beiders en tegen inkoopsprijs mogen verkoopen n waarbij, zonder de geringste winst, jaarlijks voor ruim 15 millioen gulden wordt omgezet. De blanken, ongeveer 8000, hebben spoedig de voordeelen van deze staatsinrichting leeren ken nen. De 24000 West-Indische negers daarente gen koopen liever bij de inboorlingen, al moeten zij daar ook meer betalenook willen zij niet in de kolonies wonen, maar slaan liever hun hutten op in de bosschen. Het is geen kleinigheid, alle arbeiders langs heel het kanaal dagelijks van versch voedsel te voorzien. Eiken ochtend te half vijf verlaat een voedingstrein Colon om op alle stations zijn voorraad te lossen. Alle vyf dagen worden o. a. ruim 8 ton hoenders verorberd, dagelijks wor den cica 1500 groote brooden gebruikt, 1000 Amerikaansche pasteien, 15 ton ijs, 7 ton aard appelen, 20 centenaren spek, 1230 eieren en on geveer 550 Liter melk. In de groote arbeiders- lokalen, waar voor hei grootste gedeelte Span jaarden wonen, krijgt men kost en verblijf voor éen gulden per dag. Daar de Spanjaarden 4 gulden dagloon ontvangen en ze vrij wonen hebben in de Staats-huizen, kunnen ze dus f3 per dag overhouden. Drievijfde deel van het werk is nu voltooid. Laten de muskieten toe, dat er ook 's nachts wordt gewerkt, dan hoopt men over 20 maan den gereed te zijn. Blijkt nachtarbeid onmoge lijk, dan zal het werk nog acht maanden lan ger duren. Leestafel. „Uit onzen bloeilijd". Schetsen van het leven onzer vaderen in de 17e eeuw, onder redactie vaD prof. dr. L. D. van Veen .No. 4Strafproces en strafrecht, door prof. mr. D. Simons, hoog leeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht, Uitgave van de Hollundia-drukkerij te Baarn. „Paedagogiacho vlugschriften". No. 4: Bezwaren tegen gemengde scholen voor voortgezet onder wijs, door A. J. Schreuder, Directeur van het medisch-pnedagogisch instituut te Arnhem. Uitgave van de Hollnndia-drukkerij. „Levensvragen". No. 9 Kan men Cristen zyn zonder de Godheid van Jezus Christus te belij den? door dr. J. C. Niemeyer, predikant te Bolsward. Uitgave van de Hollandia-drukkerij. „Onze politieke partijen". No. 6: De Nationaal- historische partij, door dr. W. C. A. baron Van Vredenburg, lid van het Hoofdbestuur der N. H. P. Uitgave van de Hollandia-drukkerij. Kosmos, bulletin van den Internationalen correspondentie-bond. Uitgave van dien Bond. 390öte Staatsloterij. Vierde klasse. Trekking van 4 tut 6 Mei 1909. (llOü luien). Ten kanlure vun den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Brecdestruat 22) z.jn atin de navolgende nummers te beurt gevallen. Pry/en van f65: 588 598 615 (569 678 5301 5374 8583 8585 8602 10 9316224 16227 16589 16604 16610 1720217235 17322 en 17325 Te zimen 20 pry zen. De vijfde klasse, welke trekt van 17 tot 19, 21, 25 tot 28 Mei. 1 tot 4 en 7 tot 11 Juoi 1909, bevat behalve de premie van f30000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of honger en de premie van f3000 voor het lautst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van f 100000, 1 van föOOUO, 1 van f25 000, 1 van f15000, 1 van f 10 000, 1 van f5000, 1 vau f2000, 3 van f1500, 55 van f 10(0, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore (Breedestraat 22) verkrijgbaar k f3.50 per y20. WESTL ANDSCHE HYPOTHEEKBANK te 's-ttltAWRlllAUK. De Bank geeft 4 pCt. Pandbrieven uit tegen den officieelen Beurskoers verkrijgbaar ten kantore der bank en bij de heeren De Directie, J. HOOFT GRAAFLAND. J. A. van ERPERS koijAARDS. Een net R. K. meisje, oud 29 jaar, biedt zich aan als HUISHOUDSTER oi ter AD- SISTENTIE. Liefst zoo spoedig mogelijk. Brieveu onder letters M. F. aan het bureau der (oude) Aniersfoortsche Courant, Korte- gracht 9. Een eenvoudige, beschaafde JUFFROUW zag zich gaarne geplaatst tot assistentie in of tot waarne ming van eene Brieven onder no. 5476 aan het bureau der (oude) Amersfoortscbe Courant, Korte- graebt 9. PINCE-NEZ alleen de eohte, verkrijgbaar bij Instrumentmaker, Langestraat 42. Reparatiën aan brillen en pince-nez. die BETROUWBARE werkkrachten behoeven, worden beleefd verzocht zich te wenden tot den Secretaris der af dee ling Amersfoort en omstreken van de NATIONALE VEREENIGING TOT STEUN YAN MILICIENS, Schimmelpenninckstraat 41 van M. Ravenswaay Zones Gorinchem. verkrijgbaar by Langestraat 18, AMERSFOORT. Yan Vrijdagmiddag voor Pinkster tot Dinsdagavond na Pinkster, alzoo 4V2 dag voor 45 gnlden. 2e klasse spoor, le klasse boot, logies, ontbijt, diner en sonper Inbegrepen. Bezoek aan Rüdesheim, het Niederwald met het Nation&l-Denkmal, Aumanshausen, Bingen, boottocht lot Coblenz. Bezoek aan Aarenberg en de stichting van Pastor Kraus, Ems, boottocht tot RemageD, bezoek aan de Apollinariskerk en bet Ahrdal, boottocht tot KönigswiDter met bezoek aan Dracbeofels. Bezichtiging van de stad Keulen en den Dom. Zich te richten, persoonlyk of per brief, nan TELEFOON 7S5, Spoorstraat 38, Hilversum. LAMAISON BOUWER Co. Moarhm 39 Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongation. Safe-inrichting. HET VOEDINGS MIDDEL VOOR CUNGEN (XiniVAN HASELENABOOM AMERSFOORT VLEIENDomdat men slechts de goede producten namaakt. GEVAARLIJK: omdat de door den namaker aangewende bestanddeelen niets waard zijn. Indien bet product van den namaker eenige waarde had, zou hetzelve onder zijn eigen naam verkocht worden en men zou zich niet bedienen om het te doen koopen onder den goeden naam van een goed bekend merk. Vertrouw U niet aan de middelen die aanbevolen worden, teneinde dezelfde ziekten te genezen als de Pink Pillen, want deze laatsten alleen hebben hunne bewijzen geleverd. MEN BOOTST NiMMEH NA WAT SLECHT I» eischt op het etiket bet hierboveDstaand merkblauwe afdruk op rosekleurig papier. Bovendien bevindt er zich op iedere doos een smal bandje papier, dat dwars over het rosekleurig omhulsel geplakt is en voorzien is van de vermelding Prijs,f 1.75 per doos, f9 per 6 doozen. Eenig depothouder voor Nederland: SNAB1LIÉ, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruiksaanwijzing raadplege men de ingeslotene Hollandsche circulaire". Verder geve men acht dat de echte Pink Pillen bij geen andere personen te verkrijgen zijn dan die onder de artikels als depothouder zijn aangegeven. Zoo gij twijfelt bestelt ze alsdan rechtstreeks aan den beer SNAB1L1E, Hoofddepothouder voor Nederland, 27 Steiger, Rotterdam. De namaaksels hebben nooit iemand genezen. De echte Pink Pillen genezen: bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagziekten, rheumatiek. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de WEG, drogist, Langestraat 23 en J. van den HOOFF, drogist, Langesiraat 1U7 te Amersfoort en verder bij verschillende apothekers en alle goede drogisten.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3