Stadsnieuws. Gemengd nieuws. om, komt het hiei beoogde werk tot stand, Hen Mn te winner, grond niet te Tcrkoopen, uoch in Rijks banden te doen blijven. Sommige leden vroegen, waarop do meening uitgedrukt in de Memorie ran toelichting berust, dat de op de Zuiderzee uitgeoefende vissohery geen beteekenenden invloeu van de Indijking tal ondervinden. Zy vreesden, dat het visachersbedrijf wel degelijk schade zal onder vinden. Gevraagd werd nog, of het in het voornomen der Rogoering ligt om do visschers uit Kolhorn op de eene of andere wijso schadeloos te stellen en, zoo ja, op welke w|jxe. Gevraagd werd ook, of oen dijkarichting, waarbij de aansluiting ten Oosten van Medemblik nabij Andyk plaats heeft, wellicht niet de voorkeur zou verdienen. Gewezen werd op de noodzakelijkheid om maatregelen te nemen tegen een kwel van zout water. Brandspiritus. Het is wenschelyk, nog eena de aandacht van belanghebbenden te vestigen on do nieuwe bepa lingen op het voorhanden hebben en verkoopen van brandspiritus. Vooreerst omdat deze voorschriften meer dan vroeger ingrijpen in hetdngelyksch leven inde twiode plsats omdat bet misbruik, dat een be- pnaldo categorie van personen maakt van brand spiritus in verdunden staat, van nog ernstiger SDVolgen dan tot dusver zal zyn, daar bij bot rnstureeron van het gedistilleerd aan bot meng- middcl, boutgeest, Dog andere zelfstandigheden worden toegevoegd. Deze tweede roden mag een aansporing zyn voor hundeldryvendon om in 'l vervolg aflevering van het gevaarlijke bedwelmingsmiddel to weigereu aan personen, van wie vermoed wordt, dat zij er op de be doelde wijzo misbruik van maken, d. 1. or van drinken. De brandspiritus dan mag voortaan (dat is sedort gisteren 12 Mei) bij nooveclhcdon van minder uan 5 Liter niet anders worden afgele verd dan in gesloten, over kurk en bovenrand van den bals door metalen capsules of met lak overtrokken tlesschen of kruiken, dio tenminste 7 deciliter van de vloeistof inhouden on voor zien zijn van bet duidelijk leesbaar opschrift in hoofdletters van ten minste 5 milimeter hoogte Brandspiritus. Govaarlyk bij inwendig gebruik. De brandspiritus kan bij hoeveel beden van niot meer dan 5 Liter zonder document worden uitgoslagon, vervoerd en ingeslagen. Voor hoe- voolhodon van meer dan 5 Liter wordt een ge- leibiljot veri-ischt. Onder bepaalde voorwaarden mag met brand spiritus zonder geleibiljet gevent worden. De hoeveelheid, die de venter meeneemt, mag niet minder dan 50 en niet meer dan 203 Liter bedra gen. Het vervoer moet worden gedekt met een zakboek, waarin de medegenomen hoeveelheid is vermeld en iedere aflevering terstond wordt ingeschreven. Aan visitatie door ambtenaron zijn onder worpen a 11 e inrichtingen waar brandspiritus wordt verkocht of ten verkoop bewaard of bij 10 Liter of meer ingeslagen, mits do visitatie kan geschieden tonder dat een tot woning die nend lokaal tegen don wil van deu bewoner wordt binnengetreden. Daar ook onder de bepaling voorkomt een verbod om gedistileerd, dat methyl-alcohol (d. i. dus óok brandspiritusbevat, 'voorbanden te hebban iu sen lokaal waar tot inwendig gebruik bestemd gebruik bestemd gedistileerd ten ver koop bewaard of nfgolevord wordt (dus in een slytcrij of lappery) of in een lokaal of op een erf, dat met zoodanig lokaal in gebruik is of daarmede gemeenschap beeft, is tevens een over gangsbepaling gestold voor de zoogenaamde gecombineerde bedrijven (slytery en winkel). Voor deze bestaan bedrijven ia toegestaan, brand spiritus voorhanden te hebben, mits tevoren vergunning daartoe werd gevraagd aan den In specteur der accynzen. De terin|jn voor het indienen van zulk een verzoek is echter reeds 13 Maart verstreken. Teneinde te voorkomen, dat de brandspiritus wordt aungewend voor ecu andor doel dan waartoe zij feitelyk is bestemd, z|jn nog verschillende verbodsbepalingen vastgesteld, o. a. op het overhalen van liraudspirilne, afscheiden van hel mengmiddel, het toevoegen van water, Overtreding der voorschriften wordt bedreigd met een boete van ten miDste f 50 en ten hoogste f1000. KENNISGEVING. VERKIEZING voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, 1 Juni aanstaundo, zal plaats hebben de verkiezing van e n lid van de Tweede Kamer der Staten- Gene raal, in hol Kiesdistrict Amersfoort, waartoe deze Gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der Gemeente Amersfoort (hoofdplaats van het Kiesdistrict) kunnen wor den ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en do woonplaats van don candidaat en ondertcekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan dtzo ver kiezing De inlevering dozer opgaven moet geschieden persooolyk door een of inter personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zyn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor do opgaven bovenvermeld zyn ter Seoretarie dezor Gemeente kosteloos verkrijgbaar, van den 14 Mei 1909 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering art. 151 der Kioswet, luidende als volgt Hij, die oone opgave, nl» bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat z|j voorzien is van handteekeningon van personen, dio niet bevoogd zyn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor do inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningon geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drio maan den of eon geldboete van ten hoogsto honderd twintig gulden. Mot gelyko straf wordt gestraft h|j, die wo- tonde, dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, oone voor die vorkiezing ter inlevering bestomde opgavo, als bedoeld b|j artikel 51, heeft onderteoksnd. Amersfoort, 13 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Ds. E. M. ten Gate hoopt Zondagochtend weor voor to gaan b|j de godsdienstoefening van deu Doopsgezinden kring, welke om half elf aanvangt. In de Lutherscho kerk Zondag geen dienst. Ds. J. L. F. de Me|jere zal dien ochtend voorgaan in den eersten dienst voor de Lutherscken te Baara, die niet meer gebruik kunnen maken van het gebouw van den Protestantenbond, doch voortaan zullen bij eenkomen in het Nutsgebouw, aan de Pen straat. Mgr. G. Gul, aartsbisschop der O. B. K. te Utrecht, diende gister hier het vormsel toe. Een bedrag van f365000 aan oude munt biljetten van tien gulden, de zoogenaamde «bruintjes", is nog altijd niet ingewisseld. 't Wordt tyd. Py dienstorder is tevredenheid betuigd voor den ijver uu de toewijding, door alle ambtenaren en beambten van de Rijkstele graaf alsmede door de kantoorhouders der nulptelegraafkautoren betoond in de afge- loopen woken in verband met de bekend making der geboorte van Prinses Juliana. Weet men wel, dat bijna drie weken aau een stuk alle kantoren tot 's avonds bij half twaalf, het voormalige elf uur rpoortijd, bezet wai enz lfs op Zon- en Christelijke feestdagen. Tot plaatsvervangend Griflier bij den Raad van beroep, Ongevallenwet, te Utrecht is benoemd mr. J. L. C. Kasteleljn, advocaat en procureur te Utrecht. Ook de R. K. kiosvereeniging stelde gister avond tot candidaat voor de Tweede Kamer het zittend Kamerlid jhr. mr. H. W. van Asch van W|jck. Tot Directeur der Middelbare Technische school te Utrecht is benoemd de heer A. C. W. Dwars, oud-ingeuieur bij de Ge meente-werken te Utrecht en laatstelijk hoogloeraar in do Bouwkunde to Santitgo de Chili. De heer B. van der Worp blijft dus be houden voor de Ambachtsschool te Amers foort. De ukle van bekwaamheid voor onder- wyzeros is alsnog behaald door raejullrouw E. Meijer. Aanstaanden Zondagmiddag om twee uur geelt de stalmuziek van bet Ge regiment infanterie de eerste matinee iu dit seizoen op het terras van „Amicitia". Omtrent de kinderoperette „Een Konings kind", welke Zondagmiddag ook te Utrecht gaat, scbryft de „Arob. Crl." Van het oogetibhk waarop het scherm op ging heerschte er een prettige, opgewekte stemming op het tooneel, die dankburen weerklank vond bij de talrijke jonge aan wezigen, die gretig luisterden en met blijde oogeo de vele voor hun uog ongekende heer lijkheden volgden. De aardige toepasselijk heden op de geboorte van het jonge Prin sesje hadden natuurlijk dubbel succes. Movrouw N. C. Hopmau-Kwast mag met voldoening op dezen middag terugzien, waar bij zy auu velen een recht genot heeft ver schaft. Wat volgden de nog jeugdige „acteurs" en „actrices" haar aardige intenties goed wat hadden velen van hen een goede voor dracht en, zonder in détails te treden, mogen zeker wel de aardige „Nationale Bojrendans" ia 111 en de menuet geheel iu styl Lodewyk XVI in 't byzonder worden genoemd. Hooft Amersfoort dan nog niet officieel de geboorte van Prinses Juliana gevierd, ge weldig velen hebben Dinsdag te Utrecht «de blommetjes buiten gezet". Van een laat*ten trein was geon sprake er liepen locaaltjes z <olaug er reizigers wa ren de tram reed hier heel den avond met twee wagens. Zelfs gisterochtend kwamen nog feestgan gers terug uit de anders zoo stijve «grijze Bisschopsstad". Maar ook in besloten kring heeft het fees ten voorloopig nog geen eind. De Sociëteit sVereeniging' zal de blyde gebeurtenis Maandag vieren. Onder meer is Amersfoort's Mannenkoor uitgenoodigd, mede te werken op dien feestavond. Zaterdag geeft de heer H. J. Vierdag een Prinses Juliana-bul in „De Arend". En Zaterdag acht dagen houdt de plaatse lijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren daar een feestvergade- ring, waarby o.a. Wernicke's heel mooie can tate «Jublend Neerland" andermaal wordt ten gehoore gebracht. Het Maandag saamgestelde comité voor een openbaar feest vergadert hedenavond weer om de mogelijkheid daarvan te bera men. De nationale Bond van vereenigitigen voor vreemdelingenverkeer vergaderde Zondag te 's-Gravenhage, onder meer ter bespreking van de onlwerp-spoorwegtarieven. Na lange discussie werd besloten tot het volgende adviesdat de Bond met instem ming begroet het betrachten door de spoor wegmaatschappijen van eenheid in de grond slagen harer tarievenhandhaving van een aantal van minstens 10 personen (de nieuwe tarieven spreken van 20) voor een gezel schapsbiljet; verkrijgbaarstelling van 14- daagsche rondreisbiljetten (naar Belgisch sys teem handhaving van de retourbiljetten met langeren geldigheidsduurgelegenheid voor houders van couponsvooreen reis van 200 K. M en meir om op heen- en terugreis minstens eenmaal de r< is te onderbreken verkrijg baarstelling van rondreisbiljetten voor gezel schappen. Er heerschte ter vergadering ernstige ontstemming over de houding van het op initiatief van den Bond in het leven ge roepen Centraal bureau voor vreemdelingen verkeer tot den Bond. Het Hoofdbestuur zal in deze beslisseo. De plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren verga derde Dinsdag weder onder voorzitting van den heer H. 5. Valkenburg. Nadat deze in zyn openingswoord had herinnerd aun du blijde gebeurtenis ton Hove deelde hy mede, dat zoowel hij als de hee- ren D. van Buuren en G. van Ede, in de vorige vergadering met zeer groote meer derheid van stemmen tot Bestuurslid herko zen, die benoeming weder aannamen. De heer Van der Vlucht wenschte echter niet te aanvaarden zijn benoeming tot mili tairadviseur de heer L. J. Krook niet dio als Bestuurslid. Iu zijn plaats werd gekozen de heor N. J. Sohukking. HetDagelyksch bestuurzal voorloopig waar nemen de functiëu van correspondent voor de stoffelijke belangen en o. a. een lijst aan leggen van hen die in de termen vallen, bij voorkomende vacature te worden benoemd in een burgerbetrekking. Dc kautonale afdeeling der Nationale ver- eeniging tot steun aan miliciens vergaderde gisteravond onder voorzitting van ingenieur H. Stolp. Het Huishoudelijk reglement werd vast gesteld. Medegedeeld werd, dat de jonge afdeeling reeds heel wat miliciens, die dour hun dienstplicht hun burgerbeirekking hadden verloren, kon helpen. Wel een schril contrast daarmee vormde het schryveu eeuer werkliedenvereniging, die voorlichting omtrent vacatures en der gelijke aan de afdeeling weigerde. De Jaarvergadering der Vereniging »Kin- derzorg" iu het provinciaal ressort Utrecht der Ned. Hervormde kerk zal hier gehouden worden op Dinsdag 18 Mei, des middags half twee in het Kinderhuis «Aldegonde". O.m. komt aau de orde een voorstel lot verkoop van de zoogenaamde Burgerbuurt. Het mooie Zigeuner-groepje in de toen- kast van den beer Weutzel, aau de Korte- gracht, is vervangen door een zeer mooie photo ran het schip der Sint Jortskerk. Aan de Centrale hoiermyn werd Dinsdag aangevoerd 2325 Kilo ougezoulen en 1275 Kilo gezouten fabrieksbuter onder Rijks controle. De prys der ongezouten boter was 11.16 a f 1.22, die der gezouten 1.15. a 11.23. De genie-aanbesteding hier zal plaats hebben op Dinsdag 18 Mei. Keu jeugdig vogeliieibobber, die zich om vogeltjes te vangen gister op het dak van het huis zijner ouders had gewaagd, gleed uit en viel op straat. Met gebroken ribben en inwendig ge kneusd, werd de kleine waaghaals opgeno men. De paardeu schijnen meer het voorjaar in 't hoofd te hebben dan de menschen iu bun gevoel. Gister ging er weer een van een melkslij- ter aan den haal in de Kampstraat. Eerst bij de Varkenmarkt werd hot tot staun ge bracht na hy de Nieuwstraat een hondekar omgerend eu een hand wagen in deu Zuid- singel gewerpuri te hebben. Geen persoonlijke ongevallen, ofschoon t op de Langestraat nogal druk was. De politie was heden alweer verplicht, een zwaar beschonken jonge vrouw tydelyk op te bergen. Humor is een behaaglijk verwarmende kachelsatyre, een brandglas. Uit den omtrek. Door den intendant van bet particulier domein „Soestdijk" is tot parkwachter tijdens het verbl|jf van H. M. dn Koningin-Moeder ten Paleize aangesteld J. Rijkse, gepeusioneerd wachtmeester der veld-artillerie. Men scbryft uit Hoevelaken Iemand, die vier jaren gevangenisstraf moest ondergaan wegens het berooven van een koopman, werd ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana voor zijn nog te ondergane gevangenisstraf van circa zes maanden gratie verleend. Toen hy hier was teruggekeerd, ontving hij de treurige tijding dut zijn vrouw en twee kinderen reeds ge- ruimen tijd waren overleden, waarvan men hem geen kennis had gegeven. Door doze verpletterende mededeeliug ver keert de man in een wanhopigen toestand. Zyn twee andere kinderen worden bij fa milieleden grootgebracht. In de »Harderw. Crt." wordt becijferd, dat het vertrek van het Koloniaal werfdepot, uit Harderwijk, dat daar sinds 1843 garni zoen hield, voor die Gemeente een schade brengt van ruim een ton gouds per jaar, behalve de plaatselijke belasting, het gas verbruik, enz. Den 1 November komt te Harderwijk ia garnizoen het 2e bata'joa 8e regiment in fanterie, thans te Geertruidenberg. Aangezien zich sedert drie weken geen nieuwe gevallen van meningitis cerebro-spi- nalis in de Legerplaats bij Oldebroek heb ben voorgeduan, is het verbod tot verplaat sing van militairen naar en uit die Leger plaats door het legerbestuur opgeheven. DiDsdag vingen dan ook aan de uitgebreide schietproeven met 12 c.M. houwitsers. De Gemeenteraad van Soest heeft de maximum-snelheid, waarmede motorrijtuigen, en rijwielen op de wegen binnen de Gemeente mogen rijde.», bepaald op 15 K.M. per uur. Üok te Zeist ijvert men voor 15 K. M., de snelheid van een paar.i in matigen drat. Tot predikant bij da Ned. Hervormde ge meente te Zeist is beroepen ds. C. J. van Paasseo, te Haailem, die toezegging deed. Als bijzonderheid wordt gemeld, dat te Zeist, op een bevolking van 12 0U0 inwoners, sedert 19 April geen geval van oveilyde» is voorgekomen. Ongeveer alle groote firma's die belang hebben by de Amslerdamsche tabaksmarkt, hebben zich met een collectie! schry ven ge wend tot den heer J. T. Cremer, President van do Nederlandsche Handelmaatschappij, waarin zy hem verzoeken, zich aau het hoold te stellen vau eeu beweging ten gunste van inkrimping met ongeveer 20 perceDt van de tabaksaauplaut in onze koloniën. Men is nl. overtuigd, dal die beperking dringend noo- dig is met het oog op eeu normalen toe stand van de tabaksmarkt. Maandag herdacht de heer H. Witte, oud- hortulanus van 's Rijks plantentuin te Lei den, thans woonachtig te Bennekom, zyn 80eu verjaardag. De Regeering erkende de zer dagen nog zyn verdiensten door hem te bevorderen tot officier in de Oranje-Nas- sau orde. Zijn grootste verdienste is de botanie in ons land te hebben gepopulariseerd en te hebben ontdaan van haar geleerde naams- aanduidiugen, waarvoor de Leidsche Maat schappij van Letterkunde hem dan ook tot lid benoemde. Niemand is er in ons land, die zóo veel over butauie schreefonlangs kon hij ver- kluren, dat zyu loÜJste booidartik' l was verschenen. Denk eens aan1500 hoofdar tikelen over botanische ouderwet peneu dan, in welk een vorm Jong en oud, allen genoten gelijkelijk van hem. Elke week kon men genieten van zijn moeien styl in «Sempervtrens", het week- blud dat tiy van 1872 tut 1907 redigeerde. Meer dan v|jfng groot ere eu klei oere boek werken schreel hy. Eeu groot gedeelte van De Sturler's „Hand boek vooor don landbouw in N.-Iudië" is van zyn hand. Er zijn plannen in bewerking tot het op richten vau een sanatorium, waarin longlij ders uit den beschaafden middenstand (ofii- ciïten, predikanten, leeraren) tegen zeer matigen prys kunnen wordeu verpleegd. Voor de tweede maal iu korten tyd ziet Par|js zich sedert Maandagavond 7 uur te rugverplaatst in deu tijd tueu telegraaf en telefoon nog onbekend waren en het ver* zenden oi ontvangen van een brief als een

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2