Stadsnieuws. hal tusschen de concertzaal en de tuinge- bouwen, en een schitterend effect belooft te makeD. De zoogenaamde tuinzaal wordt ingericht als een gerieflyke leeszaal met officieele in- zendiugen van België, Oostenrijk, Boheme, Frankrijk en Duitschland. Natuurlijk heeft het comilé met massa's moeilijkheden te kampen bij de organisatie eener zóo veelzijdige tentoonstellingde voornaamste is wel deze, dat vele organisa ties aanvankelijk over een aanmerkelijke ruimte de beschikking vroegen om ten slovt# slechts zeer bescheiden te worden of zich geheel terug te trekkenwat vooral een teleurstelling was omdat het comité toch reeds van alle oflicieele subsidie gespeend bleef. Maar het houdt den moed er inen te oordeolen naar wat we reeds van deze teu- toonsteliing-in-wording zagen, is de voorspel- liog niet gewaagd, dat ze in ons opgewekt middenstandsleven weer een belangrijke ge beurtenis z&I worden. Aldus „De Middenstandsbond". Van Koningin en Prinsesje. De Haagscbe Kroniekschrijver der «Nieuwe Gron. Crt" kan nu er geer, officieele bulletins meer verschijnen de aangename verzekering geven, dat H. M. de Koningin zeer welvarend, hoogst gelukkig, en een ryk Moedertje is. De Koningin houdt zich weder, sedert een week ongeveer, met Je afdoening van de loopeüde Staatsaangelegenheden bezig, maar toch slechts om stukkeu te teekeneo. Alle vermoeienis wordt uit den aard der 2aak, vermeden en bovendien, Prinses Juliana neemt Haar tijd aardig in beslag. De kleine Prinses groeit, om 't mot eeu gewone volksterm uit te drukken, als kool en is in de vorige week flink vooruit gegaan, in gewicht vooral. Het moet een boel rustig en kerngezond kindje zijn. De Prins is om zoo te zeggen «den Koning te rijk". Hij hoeft de banden vol gehad met het beantwoorden van de bergen telegram men en aodero blijken vau belangstelling, die bij zelf hoeft behandeld. Van de ruim 8000 ingekomen felicitatiën heeft de PriDS natuurlijk de meeste door zijn adjudanten doen beantwoorden, maar zeer veie en daaronder niet enkel van Vorsten en hooge autoriteiten, maar ook vele van particulie ren, die een bijzondere aanleiding badden of eeu aigencardigen vorm kozen om don Yorstelijken vader hun gevoelens te uiteD heeft de Prins persoonlijk van zijn dankbaar heid een blijk gezonden. Als iets nieuws kan de briefschrijver ver tellen, dat Z. K. H. een onzer bekende schilders heeft opgedragen, van het historisch moment der aangifte vau de geboorte der Prinses bij den Burgerlijken Stand een schilderij te vervaardigen. Nog is het volgende ofïicieuse Hofbericht gister verzoüden De toestand van de Koningin en van Prinses Juliana bljjft in alle opzichten ge heel bevredigend. Hare Majesteit bewoog zich du en dan buiten de gedurende den Jaatsten tyd bewoonde vertrekken in eeuige salons van het Paleis. De Aartsbisschop van Utrecht zal 25 Mei het vormsel toedienen in de kerk van den H. Franciscus Xavorius en Woensdag in die van O. L. Vrouwe hemelvaart. Deze plechtigheid heeft slechts eens om de vyf jaar plaats. Volgens de „Stichische Crt-", het anti-re- volutionnaire hoofdorgaan in deze Provincie, heeft jbrf mr. H. W. van Asch van VVyck, afgevaardigde voor de Tweede Karner voor het district Amersfoort, besloten geen andere candidatuur dan voor dat district aan te nemen en daarom ook bedankt voor de cundi- datuur in Rotterdam V. De akte van bekwaamheid als onderwijze res is alsnog behaald door de jongedames C. E. Menaiog (of Meursing en J. C. S. Brederode. Bij de Kon. Milituire Academie zijn o. a. bevorderd tot cadet-sergeant de cadetten- korporaal C. F. de Bruyn, C. A. J, Kroeze, J. C. Bouacbolte en J. Paristot cadet-kor poraal de cadet J. L. Rauh. Het voorbereidend militair onderricht wordt in het zeer uitgestrekte district Amersfoort thans gegeven in 44 Gemeenten. De toeneming der deelneming wast met den dag en is sedert 1 Mei in sommige Ge meenten gestegen met zelfs 74 en 100 pCt. Do Amsterdarnsche vereenigiug voor jacht en terreiririjden hield Zondag een jaebtrit in de omstreken vau Amersfoort onder lei ding van luitenant J J. van Sunteo, van het le regiment veld-artillerie hier. Tegen elf uur kwamen de 25 deelnemers, waarbij 0 dr.mea, bijeen by «Birkhovenen weldra ging bet in de richting van Soester- berg. Eerst ruim drie uur kwam men in de stad terug. Donderdag, Hemelvaartsdag, zal Quick, van hier, haar naamgenoote uit Nijmegen ontvangen voor eeu bekerwedstrijd. Edn belangrijke wedstrijd, óok als men bedenkt, dat de Nijmegenaars Zondag de Utrechtscbe Voetbal Vereeniging in den zelf den wedstrijd klopten met 2—0. De Oranje-vereeniging hield gisteravond onder voorzitting van den lieer C. W F. Reykers haar voorjaarsvergadering. Nadat de Voorzitter de vergadering om streeks half negen geopend en een kort woord van welkom gesproken had, werd staande het „Wilhelmus" aangeheven. De Voorzitter wierp nu een terugblik op de blijde gebeurtenis ten Hove en sorak den wensen uit, dat in lengte vr.n dagen God, Neder land en Oranje den mochten olijven. De O. V. beeft op 30 April gedaan wat zij kon, voorzoo ver haar financieele krachten haar toelieten iets te doen. De vereeniging telt thans een goede 000 leden en kou aan dit feest f200 ten koste leggen. Spr. dankte allen, die op welke wijze dan ook hebben meegewerkt tot nel eerste feest voor Prinses Juliana moge dit door nog zeer vele worden gevolgd. Spr. deelde ook mede,dat het Bestuur telegrammen van gelukwensch zond aan HH. MM. de Koningin en de Koningin Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, welke werden beantwoord. Ten slotte deelde spr. mede, dat voor 1909 door het Bestuur zijn be noemd tot Commissarissen de heerenD. van Schooneveld, D. J. Smits, L. Houbaer, P. van Veen Jr. en Blank, die de benoeming aanna men. Alsnu werden gelezen de notulen van 9 No vember 1908, die met kleine redactie-wijziging werden vastgesteld. Tot leden der financieele commissie voor 1909 werden benoemd de beeren Den Hartog, Verhaar en De Roy van Zuydewijn. Aan de orde was het programma van de feestviering op 31 Augustus aanstaande. Het zal omvatten: koraalmuziek in de tent van „Amicitia" of die op het Plantsoen te beslissen door de tech nische commissie; kinder-aubade voor het huis van den Burge meester aanvankelijk wilde men die doen houden door kinderen van 10 tot 15 jaar, doch op verzoek van een der onderwijzeis werd be paald, daaraan te doen deelnemen kinderen van 'J tot 13 jaar, die nog ter school gaan en dus nog zangonderwijs genieten zanguitvoering iu het Plantsoen optocht van jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar, waaraan verbonden 3 prijzen voor het mooiste eigen gemaakte vaandel of de Iraaiste eigen gemaakte banier, 3 prijzen voor groepen of enkele personen in oud- Hollandsche klee derdracht, groepen of enkele personen in Neder- landsche kleederdracht, of groepen of enkele personen in internationale kleederdracht; des middag? ringrijden te paard onder den man, in sjees of ander voertuigje, en per rijwiel, met optocht van alle deelnemers; muzikale wandeling door de stad des avonds gondulvaart. Nog zuilen prijzen worden uitgeloofd voor de schoonste versiering van winkels en gevels, of hetgeen daarmee gelijk 6taat (buurtversiering, graehtversiering, enz.) en de fraaiste verlichting. Het programma werd na eenige discussie vast gesteld. Ter sprake werd gebracht het volgende com muniqué, Maandag aan de plaatselijke bladen toegezonden „Naar wij uit goede bron vernemen, worden er bier ter stede ernstige pogingen aangewend om te komen tot een permanente commissie, die zich zal belasten met het organiseeren van feesten op Oranjedagen, enz. Het is gobleken, dat in onze stad aan goede leiding op dat punt behoefte bestaat. Deze commissie zal beginnen met 31 Augustus a.s. een groot feest te organi seeren en op Koningin's verjaardag tevens de blijde gebeurtenis der geboorte van Prinses Juliana vieren. Mén heeft begrepen, dat er ter voorbereidiog van zulk een feest tijd noodig is en heeft daarom afgezien van het eerste plan om nog vóór dien lijd een feest in elkaar te zetten. Binnenkort zullen de plannen worden openbaar gemaakt en zal aan de burgerij ge legenheid worden gegeven om moreelen en linancieelen steun hieraan te verleeneu". Een der leden deelde mee, gehoord to hebben, dat reeds eon Eere-comité is gevormd en daarin o.a. zitting heefi de Burgemeester. Spr. vreesde botsing en achtte het 't best, dat de O. V. nu een afwachtende houding aannam. Een Bestuurslid vroeg of de vorige spr. wel geloofde wat hij zeide, dan wel of hij niet wist, dat de Burgemeester is Beschermheer der Koninklijk goedgekeurde O. V. Een ander Bestuurslid heeft het ver, wonderd, dat iemand, die steeds zóo heeft mee geleefd met de O. V., thans zóo sprak. Spr. kan niet denken, dat een andere vereeniging stokken wil steken in de wielen der O. V., die nu drio jaar naar de mate van haar krachten alle fees ten heeft geleid. In ieder geval is de nieuwe commissie nog niet geconstitueerd en is men nog slechts aan het polsen der eventueele leden. Een lid zeide, dat, ah werkelijk een nieuwe commissie wordt opgericht, dit is een pluim op den hoed der O. V., die hier de menschen heeft wakker geschud en van oen ordeloos na tionaal feest heeft gemaakt een goede viering. Natuurlijk waren hetere feesten te maken ge weest; doch ook hier stonden de beste stuurlui uteeds aan wal en gaven zij critiek in plaats van steun aan de O. V. ilet spijt spr., dat de O. V. niet eens de proef op de sona heefi geno- i men en, toen de harten open wu ren, de gelegen- j heid heeft laten voorbijgaaa om eens te zien. of nu ook de beurzen open waren. Een ander lid zeide, dat alten die het wel meenen met Vorstenhuis en vaderland, zich hebben te scharen onder éen bauier en alle ver deeldheid en alle critiek moeten ter zijde stel len. Het heeft spr. bedroefd, dat het Gemeente bestuur, waar zelfs iu de allerkleinste Gemeen ten hij de blijde gebeurtenis feesten zijn gege ven uit de Gemeentekas, heelemaal niets heeft gedaan en spr, zou wenschen, dat het Bestuur der O. V. thans eens flink uanklopte bij de Ge meente. Het heeft alles overgelaten aan de O. V. en toch geen termen kunnen vinden om het subsidie eenigszins in verhouding te brengen met de uitgaven. De Voorzitter zegt, dat de O. V. kalm pjes haar weg zal gaan. Hij sluit het debat. Een lid prijst hetgeen de bewoners van Groote en Kleine Haag bij deze feesten doen en stelt hun ten voorbeeld aan de meer bemid delde stadgenooten, die alles laten aankomen op de O. V. doch, op een paar enkele loffelijke uitzonderingen na, hun beurs gesloten houden. In alle andere plaatsen is de geboorte der Prinses gevierd uit eigen zak. Daar hebben buurt-commissies. vereenigingen, enz. alles zelf bekostigd; hier heeft de O. V. alles moeten doen in weerwil van haar klein subsidie, f200, en geringe contributie. Het ware wel te wenscnen, dat de burgerij dieper in den zak tastte. Zou het niet mogelijk wezen, alsnog rond te gaan met ljjsten Een Bestuurslid doet mededeelingen over het jongste feestje, dat, hoe eenvoudig ook, toch nog een f200 Leeft gekost, Hot spijt het Bestuur zeer, dat liet ditmaal de kinderen, die deelnemen aan de aubade, niet zal kunneo ont halen. Verleden jaar kostte de kleine tractatie, een gebakje en een stuk chocolade, al goed f150; doch het heele budget der O. V. iu maar föOU. Het Bestuur zal overwegen of het mogelijk is, alsnog de geldmiddelen te versterken. Ruim half elf werd hierop de vergadering gesloten. De bijeenkomst waarop in bovenstaand verslag wordt gedoeld, zal aanstaanden Vrij dagavond plaats hebben. De «Staatscourant" van Zaterdag bevat de Statuten der N. V. «Puntenburg'' tot exploitatie van onroerende goederen nabij Ysselt. Kapitaal f25000, waarvan f 5000 geplaatst in aandeelen van f500. Directeur is de heer J. Klink. Tun bureele van den inteudant der óe divisie werd Vrijdag aanbesteed a. de levering van gerookt- en van pekelspek, benoodigd voor de soldatenraena ges in dit garnizoen, gedurende bet 2e halfjaar 1009. Inschrijvers warenK. van Wieringen, Amersfoort, f0.65; N. Dame, Amsterdam, f 0.614P. Pb. Gregorius, Amers- loort f 0.035 J.G. Griffioen, Russum, f 0.579; b. de levering van de benoodigde runde ren ten behoeve der militaire slachterij te Kampen, gedurende het 2e halfjaar 190'J. Inschrijvers warenFirma Zantvoort. Lei den, f 0.655H. A. Herschel, Utrecht, 1 0.647 M. A. Cohen, Amsterdam, f 0.647; M. Kali, Amsterdam, 10.638 alles per Kilo. Bij de gister door de H. IJ. S. M. ge houden aanbesteding voor den bouw eener vetgasfabriek op het terrein der wagenwerk- plaatseu hier, raming f29 780, waren 13 inschrijvers. De laagste, de heer G. van Doornik, te Baarn, besomde f23989. Zondagmiddag half vier werd door de be woners der bakkerij van Jen heer G. Vo.- kuilen aan den Aruhemschestraatweg 91, over den spoorwegovergang by het Stort, bemerkt dat er onraad was in oen boven achterkamer, waar dan ook ai heel spoedig de vlammen uitsloegen. In allerijl werden zooveel mogelijk de winkelgotideren naar buiten gedragen, ter wijl ook uit het huis van den buurman VV. J. van Doorn de meubelen, enz. op dén weg werden gebracht. De brandkraanwagens van spuit 3 en van de politie waren den afstand enden Zon dag in aanmerking genomen vrij snel ter plaatse. Eeu hunner moest onder de rails graven om verbinding te kunnen houden met de standpijp. Ofschoon er weinig waterdruk was, kon toch de brand beperkt tot bet eerstaangetasto buis, dat boven geheel uitbrandde. Do bakkerij bleel behouden evenals het aange bouwde huis van den beer Van Doorn. De meubeltjes der moeder van den beer V., die pas enkele dagen bier woonde en wier inboedel niet was verzekerd, gingen geheel verloren. Het huis vau den heer Voskuilen was ver zekerd bij de Zutfensche, diens inboedel by de Groningïche Maatschappij; dewinkelgoe- keren waren niet verzekerd. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect aan den schoorsteen. Er waren ontzaglijk v-el menschen. Gisteravoud werd weer geoefend mot den Mugyrus-brandladder. Aan hot Commissariaat van politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent «en zilveren horloge-k tting, een koralen halsketting, oen zilveren broche en oen bril, alle op den openbaren weg gevonden. Het geluk talent to hebben, is dikwyls minder waard dan het talent gelukkig te zijn. Uit den omtrek. Te Eiburg is Vrijdag herdacht, dat hon derd jaar geleden de luitenant-admiraal Vau Kinsbergen met den magistraat der stad El- burg overging tot het oprichten van hal zoo alom bekende Instituut van opvoeding, dat in den loop der tijden zooveel jongelieden heeft opgevoed en bekwaam gemaakt voor de vaak belangrijke taak, wo'kc hen in de maatschappij wachtte. De Gemeenteraad van Zeist besloot Vrydag met 7 tegen 5 stemmen do maximum-snel heid voor automobielen in de kom dier Ge meente te bepalen op 15 K. M en bepaalde vervolgens nader de grenzeu dier kom, wolk 5 wat werden uitgelegd. Ook nu waren er, evenals bij de Raads vergadering waarin do stommen over het voorstel staakten, 12 leden. Het lid, dat thans den doorslag gat, had inmiddels /«-if proeven genomen en ervaren, dat bij 18 Kilometer, zooals het tegenvoorstel wenschte, te veel stof werd opgejaagd. In een vorig nummer deelden we mee, dat een man uit Hoevelaken, wiens verdere straftijd hem was kwijtgescholden, thuisko mend vernam, dat zijn vrouv, en twee zijner kinderen inmiddels waren overleden. Men verzoekt ons mee te doelen, dat dit niet plaats had in de Gemeente Hoevelaken. De „Nijkerksche Crt." sehrijlt bovendien: In enkele bladen werd geschreven over iemand uit Hoevelaken (moet zijn Nijkerker- veen Red. N'ijk. Crt.) die bij gelegenheid van den geboortedag van Prinses Juliana uit de gevangenis werd ontslagen, waarin by anders nog vier (lees: negen Red.) maanden had moeten doorbrengen. Men deelt dan mede, dat VV. bij het ontvangon van gratie eerst vernam, dat zijn vrouw en twee kinderen waren overleden en vraagt of onderzoek hier niet wensehelijk is. „Het wil er toch bij ons niet in, schryft „Do Maasbode", dat bet de bedoeling der justitie zou zijn een ver lordeeldo onkundig te laten van het overlijden van zijn vrouw en kin deren". Door ons is bij de familie, bij wien W. en zijn kinderen thuis zijn, een onderzoek ingesteld en wij kunnen hieromtrent mee deden Wat het overlijden van vrouw en kinde ren aangaat, dit is een feit; maar de mede- deeling bleef niet achterwege tengevolge van verzuim der autoriteiten, doch op verzoek der familie, met het doel W., dia den Jaat sten tijd in zenuwachtigen toestand verkeerde, rnet zijn verlies langzamerhand bekend te maken. Eerst in Februari, toen er al sprake van was, dat aan VV. gratie zou worden ver leend, vernam de man, dat zijn vrouw reeds 16 November daaraan voor i('gaande was t verleden. De kinderen waren reeds vroeger gestorven, wat hem tegelijkertijd werd bericht. Aan de vrouwen wordt dikwyls verweten, dat zij geen begrip van tyd hebben, altijd graag le laat komen, zich eeuwig lang kleeden, enz. Deze eigenschap schijnt dieper te zitten dan misschien menigeen denkt. Prof. Mac Dougall, van de Harvnrd-acjdemie, toch heeft een aantal Sractische proeven gedaan, welke hem tot het ïsluit braentsn, dat het tijdsbegrip bij de vrouw veel minder ontwikkeld is dan bij den man. De proeven werden genomen met 250 jongemannen van 17 'to 123 jaar en met een gelijk aantal meisjes vanl? tot 20 jaar. Ze moesten tijdruimten ven 30 tot 100 seconden schatten, terwijl ze zich met niets anders, lezen noch schrijven of wat ook, "mochten bezighouden. De dames vergisten zich herhaaldelijk en ge ducht. Ken jong meisje b.v. raamde eeu tijd vau 75 seconden op 10 minuten. Na dit wetenschappelijk experiment in Ame rika, zal men voortaan ds tyds verspilling van het sehoonegeslacht als een ondoorgrondelijk raadsbesluit van de natuur moeten eerbiedigen en voor lief nemen. Thans is besloten, dat de van wege de tildee- ling Utrecht vun den Volksbond georganiseerde Tentoonstelling van Huisvlijt voor stad en Provincie Utrecht zal worden gehouden te Utrecht van 9 toten met iti Juni c. k. in de grooto zaal van het park Tivoli. Voorwerpen ter mededinging en ter opluiste ring moetenwordeu ingezonden op 1.2ol 3Juni in „Tivoli" waar de regelings commissie op die dagen tolkciiB van 9 uur 's ochtends tot 'J uur 's avonds tot in ontvangst neming der goe deren zitting zal houden. Alleen voor inzendingen naar aanleiding dor bijzondere prijsvraag voor een naar de natuur vervaardigde teekening van een gezicht in de stad of de Provincie Utrecht is een andere termijn vastgesteld; deze moeten vóór of op '22 Mei franco worden bezorgd aan het adres ran den Voorzitter der Commissie, den hoer Van Noorle Jansen, Ramstraat 41 te Utrecht. Jenever verdeeling. Het graan is reeds duur der, de jeneveraceijns zal waarschijnlijk verhoogd worden, zoodat noodzakelijk een nieuwe bereke ning noodig wordt, wat ieder kan verdienen aan een mud koren, want een dergelijk sommetje vonden wij vóór eenigo jaren reeds vermeld. Do brander maakt van oen mud koren, met behulp van loevcgseltn, een vaaijo jenever, dat in het klein wordt vorkoeht voor honderd en twintig gulden.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2