Gemengd nieuws. wordt gewerkt en den overipen ttfd voor particulieren, die 't meest gediend z^n ran goedkoopte. En hoe zouden B. en W. zoodanigen druk kunneu leggen alléén op de drukkerspatroons en niet op alle andere aannemers Het zou per slot van rekening komen tot een soort beschermend stelsel. Ook is het bewijs niet geleverd, dat de Gemeente slecht werk ontvangt waar do arbeidsvoorwaarden misschien niet zoo best zijn. Uit hun vorig rapport over de zelfde nuaestie herhalen B. en W. thanssde pa- trooD, die onder de gunstigste arbeidsvoor waarden laat werken, schrijft soms voor de hoogste, soms voor de laagste sommen in zoo ook omgekeerd is de patroon, die de minst gunstige arbeidsvoorwaarden heeft, nu eens de hoogste, dan weer de laagste inschrijver. Eeuige regelmaat in verband met de arbeidsvoorwaarden, is niet t® ontdek ken". De heer Melchior is zeer sterk in zyn beschuldigingen, heel zwak in zyn bewaren. Hy slingert de firma Van Cleeff thans in het gelaal, dat zij zich heeft schuldig ge maakt aan misbruik van vertrouwen ten opzichte van de Raadsstukken. Ik wil van deze plaats vragenheeft de firma Van CleeiT xich daaraan schuldig ge maakt is de zware beschuldiging van den heer Melchior aan het adres Yun de firma Van Cleeff juist'! De heer Van Duinen: Naar aanleiding van deze zaak heb ik opgezocht het rapport van 17 November 1905 op het adres der drukkers-gezellen. Dat antwoord is een waar meesterstukje in een uiterst moeilijke en hoogst delicate quaeslie, dat beide partijen volkomen tevreden heeft gesteld, want de gezellen ziju er nooit op terug gekomen. Ik verbaas er ray over,dat, nu, zóo kort geleden de zaak zóo grondig is onderzocht, enkele patroons haar weer aanhangig maken. Ik begrijp destrekking van bun adressen dan ook niet. WetbouderCelosse:De heer Plomp heelt zooeven een vraag gedaan, die ik na mens het college van B. en W. wensch te be antwoorden. Het is aan B. en W. niet bekend, dat de firma Van Cleeff in eeoig opzicht ooit in overtreding is geweest. De Voorzitter: Wenscht iemand nog het woord of hoofdelijke stemming over het afwijzend voorstel Wordt z. h. o. conform besloten, afwijzend te beschikken op de adressen. De eere-medaillo in zilver der Oranje Nas- sau-orde is op plechtige wijze uitgereikt aan adjudant J. Bens, van hel ie regimeni veld artillerie die in brons aan korporaal-kok J. Trouwborst, van bet 5e regiment infanterie. De stafmuziek van het 5e regiment infan terie, directeur de heer G. Bikkers, zal Eeisten Pinksterdag, des avonds half acht, eeu concert geven op het terras van >Ami- citia". liet is niet onmogelijk, dat de stafmuziek dezen zomer ook eenige concerten zal ^eveu op sBirkhoveu". Berichtten we in het vorig nummer, dat de hier gespeelde promotie-wedstrijd tusschen Quick (Amerslooii) en baar naamgenoote uu Nijmegen wellicht zou wordt n ongeldig verklaaid omdat voor den doelverdediger inviel een uiel-lid van den Ned, Voel bal Boud, thans is beslist, dat die wedstrijd moet overgespeeld eu wel aanstaanden Zondag te Nijmegen. Moge Quick van bier zich handhaven in de eerste klasse en den beslissenderi, zeer zwaren si rijd aanbinden met eeu puik elftal, flink gesteuud door belangstellenden. De temperatuur van bet water in de zwem school was gisterochtend 64 eu hedenochtend 63 graden Fahrenheit. Een occdsionaal schrijft ons: Dr. J. van Leeuwen, oud-leeraar aan het Gymnasium te Schiedam, candidaat van de S. D. A. P. voor de Tweede Kamer voor Amersfoort, sprak Diusdagavond in >De Keizerskroon'' voor een niet-talryk gehoor. Spr. weet de stille op politiek gebied in bet district Amersfoort aan de verwarring in bourgeois-krin^en door bet ontbreken van eeu leidend beginsel en ook aan den afge vaardigde, jlir. mr. Vau Asch van Wyck,die doorgaans door afwezigheid schittert. Ook ziju de burgerpartijen bang, voor het voet licht te komen. De verdeelmg der burgers in kerkelijken en vrijzinnigen tuaakt, dat er geen kracht kan ontwikkeld worden. Wy leven thans in een periode van bur gerlijke onmacht. De verschillende partijen, aldus spreker, hebben in de verki> ziugsdugen veel beloofd eo, zoodra ze de maebt in banden hadden, niets gegeven. Over de antithese werd gesproken, omdat Amersloort's afgevaardigde antirevoluiiou- nair is. Een overzicht van de stemmingen, aan welke deze afgevaardigde heeft deelge nomen, werd door spr. betiteld als een waar zondenregister. Uit de geschiedenis werd het onmogelijke van het samengaan van Rome en Dorat ver klaard, en tevens aangetoond, dat de anti these in de Christelijke regeeriog niet te vinden is. Spr. conclusie was dan ookdo antithese is een leugen. Wel bestaat cr ia de maat schappij een groote tegenstelling tusschen kapitaal eo arbeid du is de de antithese van spr. parly. Een arbeider met J 400 inkomen betaalt aan indirecte belasting 14%; iemand met f1000 inkomen 8%, en iemand met f&JOO inkomen 6%. Voor eiken leerling der gewone Lagere school betaalt het Rijk f30 tol f35 per jaar, voor een van het Middelbaar onderwijs f200 tot f300, en voor een van het Hooger onder wijs f9U0 a f 1000. Dit is een schreeuwende onrechtvaardigheid, waaraan een einde moet gemaakt worden. Hst program van de S. D. A. P. werd vervolgens besproken en toegelicht. Het omvat: algemeen, enkelvoudig kiesrecht voor mannen en voor vrouwen, Staatspen sioen zonder premiebetaling, tienurige ar beidsdag, uitbreiding Ongevallenwet over alle arbeiders, verbetering der woningtoe standen. Wij richten ons niet tegen het geluk van anderen doch tegen het ongeiyk, zcide spr., die zya rede besloot met een krachtige op wekking voor den sterabusstryd. Debat was er niet. Aan het Commissariaat vaa politie zij a inlichtingen te bekomen omtrent een duim stok, eea armband, een halsketting en een portemonnaie met geld, alle op den openba ren weg gevonden. De politie nam een minderjarige over, die uit Deventer naar Amsterdam moest terug- Een goede daad, te rechter tijd gedaaD, doet dubbel goed. TJit den omtrek. Voor oeuigen tijd deelden wij mede, dat door mr. V. H. Rutgers, als curator in een faillissement te Hilversum, bezwaar is gemaakt tegen de plaatsing van een failliet op de Kiezerslijst dier Gemeente. Men weet, dat de tegenwoordige Minister van Justitie de meening ,is toegedaan, dat faillieten niet van bet kiesrecht moeten uit gesloten worden, terwijl de meeste juristen dit niet in overeenstemming achten met de Kieswet. Dat bezwaar werd toen door mr. C. J. Heemskerk bestreden. De kantonrechter te Hilversum, thans in deze zaak uitspraak doende, stelde mr. Rutgers in 't gelijk en heeft schrapping van den gefailleerde als kiezer bevolen. Mr. C. J. Heemskerk zal nu van deze uitspraak in hooger beroep gaan, teil einde een principieele beslissing i it te lokken. Op 't oogenblik staat men dus hier voor het feit, dat bij gerechtelijk vonnis een fail liet van de Kiezerslijst moet worden afge voerd, terwijl ettelijke andere daarop blijven staan. Door den Hoogen Raad der Nederlanden is Dinsdag behandeld het cassatie-beroep van een gewezen postbode te Hoevelaken, door den kantonrechter te Amersfoort veroordeeld wegens openbare dronkenschap op 4 Novem ber, des voormiddags, nadat hy het postkan te Amersfoort korten tijd te voren had ver laten zonder dat men daar iets aan hem had gemerkt eu terwyl hij nog met zijn brieven- tasch liep. Cassitiemiddelen waren niet voorgesteld. Geconcludeerd werd door bet O. M. lot verwerping van bet beroep. De Commissaris der Koningin in deze Pro vincie bracht heden een officieel bezoek aan de Gemeente Soest. De Regelingscommissie van de Utrechtsche Huisvlyitentoonstelling verzoekt ons, naar aanleiding van verschillende tot baar gerichte vrager, in herinneriug te willen brengen, dat de vroeger gehouden inschrijvingen niet verplichtend waren en ieder kan inzenden, óok al liet bij of zy zich tot hedeu niet in schrijven. De Haagsche Torenwachter van de „Middelb. Crt." zegt in zijn laatsten brief, dat in Den Haag voor zeker wordt beweerd, dat, mocht de Kamer omgaan en het Kabinet een meerderheid ver krijgen, het gereconstrueerd zal worden in dien zin, dat Minister Ta lm a naar Waterstaat en Minister Regout naar Landbouw zal verhui zen. Men schrijft aan dr. Kujper de bedoeling toe, niet lang in de Kamer te willen blijven na zjjn herkiezing, die als zeker mag beschouwd worden. Zijn studies eischen te veel tijd om tegelijker tijd naar behooren het Kamerlidmaatschap te blijven waarnemen. In dit verband wordt er gewaagd van het voornemen tot oprichting van een tiende Departement en zou de lust van mr. Heemskerk om nog langer Minister te blijven niet groot zijn. Er zouden dan twee vacature* in het Kabinet komen en inr. Heemskerk de plaats innemen van den hooggeplaatst™ per soon, die als a.s. Gouverneur-Generaal wordt gedoodverfd (mr. W. F. van Leeuwen, Burge meester van Amsterdam). De Torenwachter voegt hieraan toe: In hoeverre dit juist is, zal de toekomst moeten uitwijzen maar dat er na de algemeene verkiezingen, indien rechts daarbij een flinke meerderheid behaalt, verrassingen zullen plaats hebben, dat kan ik met alle zekerheid melden. De Vereeniging van leeraren bij het Middel baar onderwijs houdt haar jaarvergadering op 26, 26 en 27 Augustus te Leeuwarden. Mr. dr. R. J. de Visser, uit Arnhem, zal de volgende stellingen verdedigen: I. De werkkring van de Commissie van Toe zicht op hel Middelbaar onderwijs is door de wet beperkt tot bet toezicht op de naleving van de wet en II. Verordeningen, welke aan deze commissie de regeling of het beheer der aangelegenheden van de scliool opdragpn, zooals o.a. het toela ten of weigeren van leerlingen, het vaststellen van de programma's het straffen, van de leer lingen, enz., zijn in strijd met de wet en behoo ren dus te worden vernietigd. De heer T. Hazewinkel zal een motie verde digen om het Hoofdbestuur op te dragen maat regelen te beramen om bij de betreffende Ge meentebesturen aan te dringen, zoodanige wij zigingen in de Verordeningen op het Middel baar onderwijs aan te brengen, dal de bevoegd beden van de Commissie var. Toezicht in over eenstemming worden gebracht met de Wet op het Middelbaar onderwijs. De facultatiefstelling van vakken wordt be sproken door (pro) dr. N. Quint, directeur, G. H. B. 8. Jl-j. cursus te's Gravenhage, en (contra) dr. Jensema, directeur R. H. B. 8. 5-j. cursus te Groningen. Dr. N. Quint verdedigt verder de volgende stellingen I. Terecht beeft de Vereeniging van leera ren in 1904 de meening uiigesproken, dat op de „tweede Middelbare school" verschillende vakken facultatief kunnen gesteld worden. II. Opdat de facultatieve vakken niet al te zeer alB aanhangsel beschouwd worden, moeten de leerlingen een eens gekozen vak het gehoele studiejaar blijven volgen en moet er bij de be vordering met de cijfers, in deze bijvakken be haald, rekening gehouden worden. -III. De facultatieve vakken worden door de leerlingen gekozen in overleg met den directeur. IV. Indien de eerste en de laatste lesuren voor de facultatieve vakken bestemd worden, zullen zij voor de Bchool geen groote moeilijk heden opleveren. In zijn artikelen „Onder de menschen", in de „N. Rott. Crt.", heeft de heer Brusse een en ander meegedeeld over hetgeen onze telegrafie in Den Haag op 30 April den geboortedag van Prinses Juliana heeft verricht. Op dien historischen Vrijdag 30 April zijn er op het telegraafkantoor in Den Haag van zeven tot twaalven 9088 telegrammen in vier talen behandeld, voor het meerendeel Persbe richten en verslagen van soms kolommen lang en dus veelal met een schrikbarend aantal woor den. Het gemiddeld aantal lelegramtneo op een normalen zittingdag van de Kamer (dus met de Persverslagen, inbegrepen) is 1900. Inmiddels zijn er dien zelfden dag ontvangen 4659 tele grammen, waarvan er 2964 gelukwenschen be vatten voor de Koninklijke familie. Voor zoover deze laatste niet in lettertypen aankwamen, moesten zij eerst nog met den Hughes op de bekende blauwe modellen worden overgetikt om uniform te kunnen worden inge bonden, opdat Hare Majeste't er gemakkelijk kennis van zou kunnen neme»Voorts .werden alle telegrammen van de bijkartoren, nog onge veer een duizend, op het centra ie bureau behan deld. De binnenkomende dépecaes waren mee- rendeels eveneens zeer uitvoerig, gemiddeld wel een honderd honderd vyftig woorden lang. De interlocale Rijkstelefoon op het telegraaf kantoor in Den Haag heeft inmiddels haar zuster de telegraaf in praestatie niet zoo heel veel toe gegeven, als men nagaat, dat er Vrijdag 2357 gesprekken, en van 9 tot 2 uur alleen 1420, alweer grootendeels voor de couranten, en dus van langen adem, werden afgehandeld. Vrydagavond laat was op het telegraafkantoor ia Den Haag alles schoon en kon er weer een normale nachtdienst ingesteld worden. De ambtenaren hebben dus voortreffelijk werk geleverd. Brusse blijft raidden in zijn verhaal daarover steken en vervolgt dan: Inderdaad.Maar het is waar, ik heb den Directeur-generaal moeten beloven, geen ophef te maken wat onze telegrafie in de historische dagen heeft verricht. Misschien mag ik dan in commissie oververtellen, dat lal van groote buitenland8che bladen met bewondering van baar praeataties gewag bebben gemaakt, zoowel wat de voorkomende behandeling door de amb tenaren, als vooral ook de verrassende snelheid en het minimum van seinfouten betreft. Men zegt wel, dal de jenever een der belang rijkste kurken ie waarop de schatkist drijft. 't Wordt tijd, eens naar een anderen kurk te zoeken. Dank zij den arbeid der drankbestrijders-ver- eenigingen wordt er telkens minder alcoholhou dende drank gebruikt. In Maart 1909 heeft de accijns op wijn f5724 minder opgebracht dan in Msart 1908; uc accijns op gedistilleerd bracht f30105 minder op, en de accijns op bier en azijn f18 099 minder. Als twee het zelfde doen, is het niet altijd het zelfde. Door de examen-commissie voor de akte La ger onderwys is in Den Haag een candidaat toegelaten vun 29 jaar. Hij is petroleurn-venter vu heeft in anderhalf jaar tusschen de petro- leum-druppeltjee door zonder eenige huln van anderen zioh voor hot examen voorbe reid. Hoed af! De vorige week had op het examen voor on derwijzer te Leeuwarden een der adspiranten in het geheel 25 punten, waarvan 5 nog voor schrijven. Men moet op zijn minst 63 punten halen om te slagen. Zoo'n laag aantal herinnerde zich de commissie niet; tot nog toe was 33 het record. Hoed op 1 Door den Burgemeester van Amsterdam is ontvangen van een onbekende een bedrag van f200, met het bijschrift„Voor de armen der stad Amsterdam 1 200 voor te min betaalde Vermogens- en Inkomstenbelasting". Als iedere „te-min-belasting-betaler" hier te lande zoo deed, zou Nederland dan niet de beste armenverzorging ter wereld heboen? Zeevarenden. Er zijn in de wereld ongeveer 1 200 000 menschen, aie voortdurend de zee be- Hooge spoorwegtarieven. De hoogste spoor wegtarieven zijn die van de Congo-spoorweg- Daar betaalt men f250 voor een reis van 240 Eng. mijlen. Naar men uit Geneve meldt zal men eer lang uitstapjes per luchtschip kunnen doen van Lucern naar Keulen en om den Rigi. Het tarief roor een en ander is alvast bepaald op f240 en f60. Om ratten en mnizen te verdrijven, noemt men ons het volgende eenvoudige middel. Men legt een in terpentijnolie gedrenkt lapje in de hoeken waar de muizen zich ophouden en dan kan men verzekerd zijn, dat ratten en muizen gedurende eenige jaren het huis zullen schuwen. Het naaigerij der oude Germanen. Een vondst, door mej. prof. Mestorf, Directrice van het museum van Slees wijksche oudheden te Kiel, gedaan, legt getuigenis af van den vlyt en den huiselijken zin der oud-Germaansche huismoe ders. In een graf, waarin het stoffelijk overschot rustte van een Germaansche vrouw uit de voor- Christelijke jaartelling, vond men een bijna ge heel compleet stel naaigereedschap, dat de doode in 'tgraf was meegegeven, als teeken van haar waardigheid als huisvrouw. Het lag in een stee nen kistje, en beslaat uit alle ingrediënten, die onze vlijtige huismoeders ook nu nog gebrui ken. Zoo is er een schaar, die weliswaar zeer ruw en plomp bewerkt was, en zoo groot, dat men zich verbaast, hoe zelfs de pootige Germaansche dames ze konden hanteeren, maar waarmee toch geknipt kon worden. Verder een uit hoorn ver vaardigd tornme8je in ijzeren scheede, een priem en verscheidene doorns, die onze naalden ver vingen. Ook werd een steen gevonden, die tot persen der naden bestemd was en waarschijnlijk de plaats bekleedde van ons strijkijzer. Een dergelijke, steen spiegelglad gemaakt, was overigens nog in de 16e en 17e eeuw bij de vrouwen in gebruik. Waarmee hebben de Ouden zich gewasschen Die vraag mag gesteld, omdat de zeep pas in de tweede eeuw na Christus geboorte wordt vermeld. Plinius vertelt weid, at de Galliërs de sa po (zeep) uitgevouden hebben, maar in die dagen werd zij niet als reinigingsmiddel doch als smeersel, pomade, aangewend. Ze verleende nl. aan het haar een mooien, rossigen gloed. Waarmee hebben de Ouden zich dan gewas schen Reeds de Bijbel vermeldt als waschmid- del het borith en den nether. Borith, door de Arabieren baurach genoemd, is een uit planten bereid loogzout, dat men verkreeg door het ver branden van planten. Asch is, zooals men weet, sterk alkalisch. Bovendien zijn er planten, die reeds in veischen of gedroogden toestand als waschmiddel kunnen dienen. Welke planten de Ouden gebruikten, is niet met zekerheid te zeg gen. Vermoedelijk waren het de saponaria L. Een beschrijving van Theophrastes doet sterk vermoeden, dat deze plantsoorten gebruikt wer den. De nether (latijn uitru-j) werd, volgens Plinius, uit de ascd van eikeboomen gewonnen. Duitsche zeepzieders zijn pas het eerst met zekerheid onder de regeering van Karei den Groote aan te wijzen. De kleur in 't oog des schilders. Men heeft zich meermalen afgevraagd of de verschillende voorstelling van het zelfde onderwerp door twee Bchilders te wijlen is aan een nuluurlijk ver schijnsel, dat zich wezenlijk in het oog van ieder hunner voordoet. Volgens de in zwang zijnde scherts zyn er lieden, die alles purper zien. Dokter Fonin heeft thans over dit onder werp eenige belangryke vingerwijzingen gegeven in de „New Vork Herald". Een oranje-kleurige achtergrond nemende, op welke een voorwerp ligt, gedekt door een zijdeachtig papier, doet door het licht het voorwerp vaag-biauw uit komen. Dat is het verschijnsel, dat onze aders, onder de geel-roode huid en het vleescb, blauw doet zien en dat de booinen rood doet lijken, wan neer zy door de mist op een zeer groote weide worden beschouwd. Ons oog ia geen donkere kamer, maar een roode kamer, wier roode kleur echter van mensch tot mensch verschilt. Wij voegen, dientengevolge, bij elke kleur, die wij bemerk en, zeker gehalte van blauw groen, alsof wij door een oranjegetint glas zagen. Naarmate dus ons netvlies meer of minder gekleurd is, zal het ook meer of minder ge makkelijk de blauwe stralen opvangen; en 'tis misschien daarom, dat de schilders uit het Zuiden, met hun gewoonlijk donkere oogen, op andere wijze wolken dan die uit het Noorden, met hun veelal lichtblauwe oogen, zelfs nog indien zij zich beiden in de zelfde omgeving bevinden. Ten overvloede zal een schilderij ons gansch verschillend toescbynen volgens het omringende en volgens de manier waarop, niet alleen de aanschouwer maar ook diens oog het

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2