Dankbetuiging. Marktprij zen. Advertentiën. DIENSTBODE. WIE HELPT Sociëteit Amicitia. Da hear H. J. L. van Haselen is benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal- en let terkunde aan bet in September te openen Christelijk Gymnasium te Groningen. Dr. E. Kruisinga, leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier is benoemd tot lid der examen-commissie voor de Middelbare akte Engelsch. De heer G. C. van der Horst slaagde aan de Ryks-uoiversiteil te Utrecht by net ker kelijk voorbereidend examen. Mejuffrouw P. Mezger behaalde te Amster dam het diploma als verpleegster. Reserve-wachtmeester S. Tromp van Holst, van het 4e regiment huzaren, is benoemd tot kornet bij zijn korps. De heeren W. Kieber en J. H. Boks zijn gisteravond herkozen tot ouderling, de hee ren C. Janssen en J. E. van Nie tot diaken der Ned. Hervormde kerk. Het ligt in het voornemen van het leger bestuur om te bevorderen, dat in afwij king in zooverre van den tot nu toe in deze gevolgden regel bij de regimenten infan terie in 1910 voor herhalingsoefeningen on der de wapenen zullen worden geroepen de verlofgangers der lichtingen van 1903, van 1904 en van 1909. In verband daarmede heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat miliciens-verlofgan gers der lichting 1906, aan wie bereids werd vergund om voor de in dit jaar te volbren gen herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen in 1910, tegelyk met de miliciens der lichting 1907, die oefeningen moeten vol brengen tegelijk met de miliciens der lich ting 1909, terwijl de miliciens der licbtiog van 1904, aan wie werd toegestaan de in dit jaar te houden herhalingsoefeningen te volbrengen in 1910 tegelijk met de miliciens van de lichting 1905, die oefeningen zullen moeten verrichten na en in aansluiting met die, waarvoor zy in 1910 zullen worden opgeroepen. De Minister van Oorlog heeft de divisie commandanten en den inspecteur der ves ting-artillerie gemachtigd om, byaldien door henaan een milicien-verlofganger wordt ver gund, bij een ander korps dan waartoe by behoort, onder de wapenen te komen, den datum van diens opkomst zoo noodig te wij zigen in dien, bepaald voor de verlofgangers van het korps, waarbij hem wordt toegestaan die oefeningen tf volbreDgeo. Tevens is aan de onder genoemde autori teiten staande korpscommandanten gelijke machtiging verleend bij het geven vau ver gum. ingeu aan verlofgangers om by een an der onderdeel van het korps voor herhalings oefeningen onder de wapeDen te komeD. Morgen wordt door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie op het terras van „Amici.ia" geen matinee gegeven, zooals de rooster aangeeft, doch een avondconcert, dat te kwart voor achten zal aanvangen en waar van het programma luiot: 1. „Valer Rhein", marsch Lincke. 2. Ouverture Kaliiwoaa. 3. „KüDBtler Traume", Walzer Vollstedt. 4. Grande fantaiaie sur des mo tifs de 1'opéra „Le postiljon de Lonjumeau" Adam. 5. Ouverture „Isabella" 8uppé. 6. „Glühwürmchtn", Idyll aus der Operette „Lysistrata" Lincke. 7. „CzardaB" oder „Dei Geist des Woijewoden" Grossman. 8. „Lasst den Kopf nicht han gen", grosses Potpourri Lincke. By advertentie in dit nummer woidt aan gekondigd een serie abonnemeuls-coucerten dezeD zomer op sBirkhoven" te geven door de stafmuziek van het 5 regiment infanterie, directeur de beer G. Bikkers. Deze concerten zullen plaats hebben op 17 en -3 Juni; 5, 16 en 28 Juli; en 13 Augustus. Althans indien voldoende wordt geteokend op de lijst, die reed3 circuleert. Het batig saldo van het weder ontbonden sympbonie-orkest sJubal" is afgestaan aan de plaatselijke vereeniging tot bestrijding der tuberculose. 't Wil ons voorkomen, dat de Zusterver- eeniging de «Amersfoortsche Muziek-ver- eenigmg" dit geldt óok best had kunnen gebruiken. De heer Th. P. A. KlaasseD, dans-onder- wijzer hier, beeft een Juliana-gavotte ont worpen, waarvoor de muziek is geschreven door den beer J. S. van dor Werf, stafmu zikant van het 5e regiment infanterie, welke gavotte komenden winter doorzijn leerlingen zal worden uitgevoerd. De sport-redacteur van het *Hdbld." •cbryft »De andere (belangrijke) wedstrijd is de beslissingswedstrijd voor de promotie der Oostelijke tweede klasse. Geljjk men weet, speelde Quiek (A) een tweetul wedstrijden tegen den kampioen der Oostelijke 2e klasse, Quick (N). De eerste wedstrijd werd door de Amersfoorters gewonnen met 3—2, de tweede werd met 1—1 gelijk gespeeld, zoo dat Quick (A) zich schijnbaar in de Oostelijke le klasse handhaafde. Schijnbaar, want, door het medespelen van een met-gerechtigd spe ler in den laatsten siryd moest deze te Nijmegen worden overgespeeld. En dezen kamp hebben ditmaal de Nijmegenaars ge wonnen. Met 6—3 wisten ze de Amersfoor ters de baas te blijven, zoodat nu een be slissingswedstrijd noodig is om uit te maken of Quick (A) het volgende seizoen in de le dan wel in de 2e klasse zal spelen. Deze we Istrijd nu wordt a. s. Zondag gespeeld op het terrein van Hercules, te Utrecht. De Nymegenaren zullen deze kans wel niet laten voorbijgaan en bun naamgenoot en geen kans geven, zoodat we waarschijnlijk toch nog het volgend seizoen het Nymeegsche Quick in de le klasse zullen zien terugkeereo." De Amorsfoortsche Quick-menschen den ken er anders over en zullen morgen met een flink elftal, vermoedelijk slechts éen invaller, en de noodige aanmoediging toonen wat ze kunnen. In ieder geval een hoogst belangrijke wedstrijd. Een dertigtal auto's kwam hedenochtend hier door, alle deelnemend aan den regel- maligheidsrit der N. A. C., die heden gaat naar Zwolle, totaal 209 Kilometer. Maandag hier weer dat extra getoet. We ontvingen de Jaarverslagen van »Fle- hite", en «Vreemdelingenverkeer". Plaatsgebrek noodzaakt ons, eerst in het volgende nummer daarop terug te komen. In de maandvergadering van „Handel en Nij verheid", a&nstaunden Maandagavond te hou den komt onder meer aan de orde het reeds door ons meegedeeld adres nopens de Per- soneele belastiüg en een bespreking over een arbeidsbeurs. Van de middenstands-vereenigiDg gespri- ken, de Middenstands-tentoonstelling te Amsterdam wordt 15 Juni geopend. Reeds vandaag over acht dagen zal een rondgang worden gehouden met de Pers, óok om de exposanten aan te sporeo, intijds gereed te zijD. Voor het bouwen der R. K. Jongensschool, volgens ontwerp van don architect Herm. Kroes, welke zal verrijzen op het terrein tusschen Schimraelpenninckstraat en Schiru- melpenninckkade werd ingeschreven door de volgende stadgenootenJ. G. van der Geest voor f24500, H. Lablans voorf 24106, J. Bun- nik voor 123880, C. J. Kuntz voor f22 757- Mostertman Vau Nes voor f226J0 en L. J. Hemels voor f22 141. Het werk is den minsten inschrijver ge gund. Van de maansverduistering, door prof. Nijland aangekondigd en welke zou intre den Dondi rdagnacht drie minuten na twaalf, is hier niet veel gezien. Juist op 't moment kwam een groote wolkenbank voor de maaD. De verduistering was daardoor wat Al te frappant, wel wat erg goed geslaagd. Aan de markt werd gister al wederom aan - gevoerd 1100 Kilo boerenboter; ajn de Cen trale botermijn 4375 Kilo ongezouten en 900 Kilo gezouten fabrieksboter onder Ryks-con- trole. De prijs aan de markt was f 1.15 en f 1.25, die aan de mijn 1' 1.08 A f116 voor de on- fezouten en f 1.U9 a fl.22 voor de gezouten oter. De lantaarns van auto's, motorry wielea en fietsen moeten volgende week worden aan- bestoken om kwart voor negenendie van andere voertuigen om kwart over negenen. Tot Rijksveldwachter ter standplaats Amersfoort -is benoemd A. Zwarts, tbaus agent van politie te Utrecht. De Bouwdag is gister nogal wild geweest. Een boertje moest ter ontuuchleriug opge borgen ouder de Beurs; een lloevelaker dito bewerkte, almede ouder den invloed van den sterkedrank, een Woudenberger dermate met een mes, dat dr. Morren er aan te pas moest komeu om de wonden aan hoold, arm en handen te verbinden. Een oor hing er zoowat bij. Tegen den dader is proces-verbaal opge maakt. Zelfs een paardje had den Bouwdag in 't hoofd. Vlak by de Utrecbtscbepoortsbrug sloeg bet qp hol, wist zich van het wagentje los te rukken, wierp een pas gevulde bak kerswagen om zoodat het brood op de Utrecht8chestraat vloog, doch werd kort daarna gegrepen. De boerin, die in 't rijtuigje zat, was zóo geschrikt, dat baar hulp moest geboden in het Commissariaat van politie. Aan het Commissariaat van politie zijn inlichtingen to bekomen omtrent twee por- temonnaies met geld, waarvan er éen al byzonder goed gespekt is. üók een gevolg van den Bouwdag 7 Door de politie is bier aangehouden een deserteur van de landweer, die ter beschik king werd gesteld van den garnizoens-com- mandsot. De hoop is gelyk aan de 2od, die, wan neer we haar te gemoet gaan, de schaduw onzer lasten achter ons laat. TJit d>n omtrek. Er zullen dit jaar vermoedelijk veel ker sen komen; althans de bongerds beloven veel. De vier jongelieden uit Hoogland die in Mei als militieplichtig werden opgeroepen, zijn alle vier voor den militairen dienst afgekeurd en naar huis teruggezonden. Zieke boeren? Als 't nu nog eens stads heertjes waren geweest, die zooverl tekoit komen aan licht en lucht. Een automobilist beeft te Soest al een heel slechte beurt gegeven. In den tol by den Veenhuizerweg stond eeu rijtuig. De auto wilde er met alle ge weld langs, hoewel de ruimte dat niet toe liet. Gevolgaanrijden en vernielen van het rytuig, waarin zatde kantonrechter uit Utrecht, die nu zelf een proces-verbaal opmaakte tegen den kilometerverslinder. Inhoud „Wereldkroniek" 5 JuniDe niewste portretten van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden De herstelling van een irri gatie-dijk in Nederlandsch Indië Het stoffelijk overschot van Graaf Willem II Het jubileum der onderlinge Meijeryscbe handels-vereeniging te Eindhoven Een Juliana-feest in Roemenië De overdracht van het Huygens-raonumeot te Haarlem Internationale athletische wedstrijden van „pro patiia" te Rotterdam Personalia De Amsterdamsche handvlijt-tentoonstelling De Prinses Juliana-leesten te Krimpen aan den IJsel Kroniek van de week Caricaturen uit het buitenland Door plaatsgebrek moet velerlei blijven liggen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens schrijven van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht dd. 2 Juni 1909, op 8 Juni a.s. eene schietoefening zal gehouden worden van het fort Pampus dat er gevuurd zal worden mei kanonnen van licht kaliber (6 o.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware rich tingen N.W. door Noord tot Z.O. te Z. (191°) tot op 4500 M. van het fort; dat op den dag, waarop gevuurd wordt, van het fort Pampus eene node vlag zal waaien, die drie unr vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgehe- schen wordt dat tegelijkertijd en op de zelfde wijze roode vlaggen zullen waaien van de batterijen Diemer- dam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Mui den en den kerktoren te Muiderberg. Amersloort, 5 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. PREDIKBEURTEN. Zondag 6 Jnni. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsche kerk Voorm. 10l/2 uur, ds. Hooykaas. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, prof. dr. Bouwman, uit Kampen, 's Avonds 5*/8 uur, prof. Bouwman. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 51/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9»/2 uur, godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur, godsdienstoefening. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/4 uur, godsdienstoefening, 's Avonds 5l/4 uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand van Amersfoort vau 27 Mei tol 4 Juni 1909. GEBOREN Sara Willemina, d. van Samuel Haverkorn en Gerritdina Adrian» Romjjn. Al- bert, z. van Albert Teters en Antje da Graaf. Jan Dirk, z. van Joban Kepko eu Clara Roelolfma Barbara van Appelen. Johanna Heudrika Alida, d. van Albertus van der Horst en Derkja van Kuik. Cornells Jan, z. van CuruelU Jan Verhoef en Ham nkjo Evers. Johanna Heudrica, d. vau Haudnk Scholten HeudrikaSchmelling. Gerard Theodoor, z. vau jonkheer Dirk Rudolph Gevers Deynoot en Henrietta Charlotte van den Berg van Saparoea. Theodorus Johau, z. vau Johannes Tlieodo- rus Heins en Anna Wilhelraina Zwaan. Jan Dirk Pieter, z. van Pieter van Gent en Dirkje van Kolfschoten. Dirk, z. van Hen- drikus Niezen en Woutertje Kleuver. Beruardina Alberta en Jan Albertus, d. en z. van Jan Wicbard en Bernardinn Alberta Breedenbeek. Hermin* Hendnka Wilhel- iniua Christina, d. van Bart Ruitenberg en Johanna Hermiua Gerdiugh. Jannetje, d. van Gerrit Hooyer en Aartje van den Broek. Gerrit JohaD, z. van Marinus Cornelia van Wilpen en Jansje Hendriks van Rennes. Hendnka Maria, d. van Johannes van Groe- nestein en Everarda Zonneveld. Anna Maria, d. van Aalbart van Voorst en Alijda van der Pol. Cornelia Paulino, d. van Hondrikus Gijsbertus Wilhelmus van Doorn en Cornelia Maria de Korte. Gerardua en Evert, zoons van Eveit Klok en Aaltje Buis. Catharine Barbara, d. van Hendrik Bakker en Willemina van Rouendal. ONDERTROUWD Pieter Komijn en Maria Josephina Theu- Dissen. Aalbert Veenendaal en Gijsberta Maria Daalzelaar. Jan Willem Rykse en Lamherta Maria Lnmbrechts. GETROUWD: Tneodorus Johannes van der Raadt en Adolphina Augustina Delfortrie. Daniël van Aurich en Johanna Pietronella van Dorerr.alen. OVERLEDEN Cornelis van Munster, 79 jaar, weduwnaar van Diua Sanders. Willem Eveleens, 1 aar. Jacoba Smit, 57 jaar, weduwe vau Hendrik Loinsveld. Joban Gerrit Wessels, 19 jaar. Jannetje Hooijer, 1 dag. Amersfoort, Vrijdag 4 Juni 1909. Appelen f0.a 10.—. Peren f 0.— A f0.Nieuwe aardappelen f0.— A f0. Zanduardappelen f2.20— a f2.50. Hoender eieren f 3.60 A 14. per 100 stuks. Bruine eieren f 4.'>0 t 4.50 Grasboter f 1.15 a f l.25p.k. Kippen f0.70 A f 1.20. Kuikens f0.f 0. Piepkuikens f0.60a 11.10.Ganzen 10.— AIO Oude eenden 10.90. af 1.40. Hazen f a f Wilde konijnen f0.A 10.Tamme konijnen f0.60 a 10.80.p. st. Duiven 10.50. A f0.70 p. Magere varkens f0.A 10.— Zeugen f40.a f60.Biggen 17 a f 13. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Klei- aardappelen, 70 heet. Zandaardappelen. 13U0Ó0 st. Hoendereieren, 1100 Kilo Gras- boter. Vette Varkens, Magerevarkens. Varkens voor exportslagerijen, 350 Big gen en 30 Zeugen. HULPBANK TE AMERSFOÜK'l. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commissie uit het Bestuur op MAANDAG den 7 JUNI aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ói k voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secr etaris-Penningmee8ter BEVRAAGD zoo spoedig rao- ai1*"» gelijk een nette Aanvangssalaris f 110. Brieven franco onder no. 157 aan den Boekh. Firma R. LOS, Bussura. een NET jongmensch van 22 jaar aan een BETREKKING. Liefst bij een heer met paarden of auto mobiel om daarbij behulpzaam te zijn en zich te bekwamen. Goede getuigen. Franco brieven oDder motto «Betrekking" aan het Bureau der mde) Amersfoortsehe Courant, Kortegracht 9. De ondergeteekeede J. PISO, Hotelhouder te Sneek, ver klaart hiermede ontvangen te hebben van de N. V. >De Tijdgeest", de somma van VIEK DUIZKND TWEE HONDERD EN VIJFTIG GULDEN, zijnde het bedrag van den gewonnen prijs op T(jd- geestlot No. 1521». uitgekomen met Honderdduizend Gulden, en wel negen uren na de trek king. J. PISO. Leeuwarden, 1 Juni 1900. Het Bestuur maakt bekend, dat de aan gekondigde MUZIEKUITVOERING morgen AVOND in plaats van morgenmiddag wordt gegeven.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2