mmrni NIEUW PARIJS, HANDTASSCHEN.' Assistent-Apotheker. Laatste Berichten Ingezonden. Advertentièn. GYMNASIUM THEE C. van QMMEBEN rij JET I F. 1 HAMERS Co, te Amersfoort. Stoomwasscherij W. G. BURGER, ZEIST, fc AMEREKAANSCH SYSTEEM. Langestraat 37. Ontvangen een reuzenpartij Zeer billijke prijzen. verschijnende geheele romaD op acht bladzij den, die de grootte en bet formaat van een krant hebben. De pagina's worden in zeven kolommen verdeeld. Niettemin waarborgt de uitgever leesbaarheid. Recht op een naam. Een hoogst belang rijke beslissing werd een dezer dagen door het Hoagsche Gerechtshof gegeven betreffende het recht op een naam. De alom bekende Singer- Maatscbappij had een schadevordering ingesteld tegen de Naamlooze Vennootschap A. Lewen- Nachfolger's Naaimachinehandel, te Rotterdam- die naaimachines, welke niet in een fabriek van Singer vervaardigd waren, tóch onder de benaming „Verbeterde Singer" in den handel bracht en zoodoende een merk bezigde, waarin de naam „Singer" voorkwam. De gedaagde trachtte zich o. m. te verdedigen, door te beweren, dat „Singer" een naaimachine van een bepaalde constuctie zou aanduiden en daarom niet alleen' op het fabrikaat van The Singer manufacturing eompany, te New-York, toepasselijk zoude zijnmaar het Hof was van oordeel, dat hier niet van een soortnaam kan worden gesproken. Door te get ïiken den naam „Singer", heeft de concurrent i ibrenk gemaakt op bet recht der Singer Maatschappij om uit sluitend den taan» „Singer" te voeren;want zoo overwoog het Hof „de Wetgever heeft vastgesteld, dat alle private personen bepaalde namen zullen voeren en zulks van zelf mede brengt, dat die namen als het ware met die personen vereenzelvigd worden, waaruit voort vloeit, da hun ook het recht is verleend om uitsluitend die namen te voeren, daar immers de onderscheiding der personen, waartoe die verplichting strekt, zonder dit uitsluitend recht der personen niet tot zijn recht zoude komen en dan ook de Wetgever bij verschillende wets bepalingen van de gedachte, dat een persoon uitsluitend recht op zijn naam heeft, is uitge gaan. „Dit zelfde geldt voor de Vennootschap onder firma on Naatnl. Vennootschap". De raag, of liet woord ..Singer" is eeu soort naam, werd door het Hof ontkennend beant woord, omdat „een recht op een merk niet kan verloren gaan, doordat anderen, hoe veelvuldig ook tenzij met toestemming van den recht hebbende, waarvan in dit geval niet is gebleken daarop inbreuk maken, waaruit volgt; dat onrechtmatige handelingen van derden, het ka rakter van een merk, waarop een ander recht heeft, niet van aard kunnen doen veranderen en dat merk dus daardoor nimmer een soort naam zou kunnen worden". Het is dus ook in Nederland niet gepermit teerd, naaimachines, die niet uit een der fabrie ken van Singer afkomstig zijn, tóch onder de benaming (laat staan onder het njirk) van „Singer" of „Verbeterde Singer" aan te bieden of te verkoopen. Voor de Singer Maatschappij werd in deze zaak gepleit door mr. L. W. Giqcb,van advocaat te Amsterdam, voor A. Lewenstein Nachfolger's Naaimachinehandel door mr. F. L. Kleyn, advo caat te 's-Gravenhage. Snel recht. Te Diemerbrug passeerde den 16en October 1907 de bakker L. Visser, te Durgerdam, het kiuispunt van den weg, toen hij plotseling werd aangereden en medegesleurd door de auto van den heer D. Laan, uit Wor- merveer. Hij bekwam ernstig lichamelijk letsel en ondervond geruimen tijd nadeel in zijn zaak. Thans is voor de Rechtbank te Haarlem de behandeling aangevangen van de vordering, wegens schadevergoeding ingesteld, terwijl de voortzetting dier behandeling is bepaald op 3 November 1909. Millioenenstudiën. In het Fransche blad „Matin" worden eenige vergelijkingen gemaakt omtrent den schuldenlast der verschillendelan den. Bij het begin van de 19e eeuw bedroeg de schuld van de oude en de nieuwe wereld 15 milliardin 1900 was zij gestegen tot 160 mil liard. J i1 inezen wedloop naar den afgrond, zoo als de senator Gervais dit noemt, behielden twee landen hnn koelbloedigheidEngeland en de Verenigde Staten. Het eerste verminderde stelselmatig zijn schuld, welk voorbeeld door Amerika gevolg werd. Frankrijk spant van alle landen de kroon; het heeft zijn schuldenlast van ongeveer 5 mil liard in 1852, weten op te voeren tot 29 milli ard, dat iseen vijfde gedeelte van de geheele wereldschuld. Hiertegenover staat een Oostenrijksche schuld van 8'/i, een Italiaansche van ruim 13, een Duitsche van 5 milliard 375 miliioen. Op hel oogenblik wordt ieder burger in Frank rijk geboren met een schuld van 750 franc. Al leen de jeugdige burgers van de Republiek Honduras moeten nog meer betalen en wei 1795 franc. Een Yankee vindt een rekening van 70 franc in zijn wieg. De Duitscher noemt ons „steinreiche Hollan der", maar hij is zelf iet3 rijker dan de doorsnee-Nederlander. Gemiddeld bezit ieder Nederlander f 1860, ieder Duitscher f 1905 ieder Franschman f 2770, ieder Engelsch- man f2955. Wat zijn we, bij de Franschen en de Engel- schen vergeleken, dus nog maar arme drommels Het gezamenlijke bedrag der particuliere vermogens is in Nederland 7940 miliioen, in Frankrijk 108000 miliioen, in Duitschland 120000 miliioen, in Engeland 131000 miliioen gulden. In Nederland is éen op de 11 gezinnen ii. de Vtmogenebt lasting aangeslagen maar dat elfde deel der bevolking bezit gezamenlijk 90 pCt. van alle vermogt ns. Dat elfde deel bezit dus negenmaal zooveel uls het overige tien-elfde deel te zamen. Er wonen in on9 land 518 personen, die een miliioen of meer gulden bezitten. Samen bezitten die 518 personen 1032 miliioen gulden. Agenda van de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 22 Juni 1909, des namiddags half twee. 1. Voorsiel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Reglement voor het Mid delbaar onderwijs in de Gemeente Amersfoort. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming eener Commissie inzake onbe- woonverklaring van de pcrceelen St.-Jorisatraa' nos. 31, 33, 35, 37 en 39. 3. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot overname in beheer en onderhoud van eenige gedeelten van Rijksstraatwegen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende den afkoop van erfpachtscanon van gronden aan de rivier de Eem. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de Oranje Vereeni- ging tot verhooging der subsidie. 6. Rapport eu voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de afdeeling Amersfoort van het Nederlendsche Onderwijzers Genootschap betreffende de salaris- regeliDg van het onderwijzend personeel bij het Lager onderwijs. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan de leer- aree aan de Hoogere Burgerschool mej. H. C. van Eijk van Voorthuysen. 8. Voorstel van Burgemeester en We'houders tot het geven van verlof aan de leeraresaan de Hoogere Burgerschool mej. H. C. van Eijk van Voor huysen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener Verordening, houdende verbodsbepalingen tot het stellen van gebouwen op gronden, die in de naaste toekomBt bestemd zijn tot den aanleg van straten, enz. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van een adres van P. van Achterbergh betreffende de berekening van geoorloofden aftrek ter zake van de Inkomsten belasting. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer Akkerman. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der Begrooting. dienst 1908. 13. Vaststelling van oninbare aanslagen inzake Inkombelasting, diensten 1905, 1906, 1907 en 1908. 14. Vaststelling van oninbare aanslagen inzake Straatbelasting, diensten 11)05,1906,1907 en 1908. 15. Behandeling van reclames inzake Inkom stenbelasting, dienst 1909 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof van het Hoofd der Jongensschool. Het opnemen van Ingezonden stukken bewfjtt niet, dal de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopy van Ingezonden stukkeu,al dan niat gaplaatat, wordi niet terugegeven. Mijnheer de Redacteur, In „Het Vaderland" van 10 Juni j.l. lees ik bet volgende »Mr. P.Tideraan, sprekende te Amersfoort voor de candidatuur mr. VV. H. de Beau fort, roerde aan, wat den heer A. J. van der Flier, thans Gemeeute-secretaris te Bloe- mcndaal, was overkomen, toen hij opaudiëti- tie ging bij Miuister Kuyper om te sollici- teeren voor commies bij de Rijks-Verzeke ringsbank. De eerste vraag van de.i Minister was, waar de sollicitant ter kerke gm*". Naar aanleiding van dit bericht, moet ik u mededeelen, dat de Minister Kuyper my bij boven vermelde sollicitatie geen enkele vraag gedaan heeft over mijn kerkgaan. Met de opname van deze mededeeling in uw veelgelezen blad zult U my een genoe gen doen. Bij voorbaat dank. Hoogachtend, Uw dw. a. j. van der flier. Bloemendaal, 13 Juni 1909. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende de le helft der maand Mei 1909. Brieven Laboratorium Excelsior Amsterdam. Verwoerd Baarn. Gijsbert Nagel Bunschoten. L. van Puiten Ermelo. Ph. de Vrij Van Galenslr., te Mej. A. Ubels Amersfoort. Mej. A. Smit Hilversum. R. Blokhuis Nijkerk. Mej. A. Hulthof Uirecht. G. O. Jansen 's Gravenhage. Wilh. Peffrink Bentheim. Mad. M. Versteegh Bru- nings Napels. Mrs. Franklin Holland Talbot. Herinnerd wordt aan het verzoek, dat de afzender zijn naam op de achterzyde der poststukken vermeldt, opdat zy, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. LEERLING(E) voor dit diploma kan op gunstige conditie EXTERN geplaatst worden by K. SCHERINGA, Apotheker te Nijkerk. IE AMERSFOORT. Het EERSTE TOELATINGSEXAMEN is vastgesteld op Maandag 12 en Dinsdag 13 Juli. Aangifte van kandidaten wordt verzocht vóór 1 Juli by den Rector J. H MOLL, Groote Koppel 2. LAMAISOH BOUWER Co. Mnurbnizen 39 Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissel sen Coupons. S uit en proongatien. Safe-inrichting. van M. Ratenswaay Zonen Gorinchem. verkrijgbaar by Langkstraat 18, AMERSFOORT. REISBELASTIN G. Er zijn onder de minvermogenden velen voor wie een verblijf van eer.ige weken in de buitenlucht tot herstel van gezondheid een onschatbare weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren richt daarom onze Vereeniging aart allen, die voor gezondheid of voor ge noegen op reis of naar buiten gaan het drin gend verzoek, haar van hun reisgeld éen Gulden of meer te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor hen zoo gewensebte geneesmiddel te kunnen bezorgen. Ten vorigen jare werden op deze wyze 416 personen, waaronder 3 uit Amersloort, geholpen en reeds hebben velen zi h ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift, onder motto „Reisbelasting", wordt dankbaar aangenomen en in het Jaarverslag verantwoord. Mej. D. A. SIDDRÊ, Muurhuizen 91. Mevr. GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10 Mevr. baronesse Van ITTERSUM— Stroeve, Plantsoen 6. Mevr. RUYoCH LEHMAN DE LEHNS- FELD—Van Lanschot Hubrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERS—Van Eijbergen, Weverssingel 7. Amersfoort, 1909. ingang Lieve Vrouwe-kerkhof, LIMONADES en andere ZOMERDRANKEN uit de distilleerderij van de firma VETTER Co., Zutphen. Horloger, LANGESTRAAT 42. Grootste sorteering le klas artikelen. Reparatie-Inrichting b i 11 ij k, vlug en g o e d. WESTLANDSCHE HYPOTHEEKB ANK te 's.UIMmit/tttli. De Bank geeft 4 pCt. Pandbrieven it tegen den ofiioieelen Beurskoers verkrijgbaar ten kantore der bank en bij de heeren De Directie, j. hooft graafland. j. a. VAN erpers koijaards. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen goede behandeling. billijke prijzen. De goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gehaatd en gebracht. prospectus wordt op aanvrage franco toegezonden.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3