Zaterdag 19 1909. No. 7676. 58e Jaargang KOSTELOOS. Stadsnieuws. AMERSFOOBTSGHE COURANT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer40cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- FIRMA A H VAN CLEEFF advertentiën oer regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten BUREAU KORTEGRACHT9 te AMERSFOORT. evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. TelepbooD 19. Wie zich thans met in gang van 1 Juli a. s. doet inschrijven als nieuwe abonné ontvangt de tot dien datum verschijnende unmmcrs KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat do Raad dezer Gemeente zal vergaderen op DINSDAG den 22 Juni aanstaande, des namiddags te l'/jure. Amersfoort, 17 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien bet verzoek roet bijlagen, ingediend door J. ONNES, handelende onder de firma BLANKENBERG ZOON, alhier, om vergun ning tot het plaatsen van een gasmotor van 2 P.K., dienende tot het in beweging brengen van eene snelpersdrukmachine en een te plaat sen kleine gewone drukpers in het perceel La- veDdelBtraat 4, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectie E. no. 4201 Overwegende, dat genoemd verzoek den 4 Mei 1909 ter openbare kennis is gebracht en de zit ting, genoemd in artikel 7 der Hinderwet den 18 Mei 1909 heeft plaats gehad dat mitsdien de vergunning vóór den 18 Juni 1909 verleend moet worden dat de berichten van den Inspecteur van den Arbeid, ingevolge artikel 7 bis 2e lid en art. 12 bis 3e lid der Hinderwet nog niet zijn inge komen, weshalve het noodzakelijk is, de beslis sing te verdagen, Gelet op artikel 8, 2e lid der Hinderwet. BESLUITEN: De beslissing op het verzoek van J. Onnes, handelende onder ae firma Blankenberg Zoon, te verdagen. Amersfoort, 17 Juni 1909. De Burgemeester, W UI J TIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Belangrijk nieuws. Een bezoeker van de 17e Jaarvergade ring van het Verband Deutscher Electro- tecbniker, te Keulen gehouden, schrijft vau daar Het belangrijkste van het congres was wel een voordracht van den Duitschen voorgan ger der draadluoze telegrafie, graaf Arco. Graaf Arco verraste ons met de mede- deeling van de nieuwste vindingen op het gebied der draadloozo telegrafie, welke in hoofdzaak hierop neerkomen, dat men sinds korten tijd in staat is om een tamelijk groote boeveelhrid energie zonder draad- verbinding over te brengen, waardoor niet alleen het draadloos telegrafeoren over zeer grooten afstand mogelyk wordt, maar hg toon de ons en dat is het nieuwe hoe hy een dertigtal gloeilampen, door ze te verbinden met een gewyzigd ontvangstation van zijn draadloos telegraafsysteem, naar Willekeur zonder e e n i g e draadverbinding tusschen de lampen en de energie-bron kon laten gloeien. Het was aardig om te zien boe, op een enkel woord van hen, meer of minder elec- triscbe energie druadloos werd overgebracht en de lampen dan meer helder of donker gloeiden, juist zóo als waren deze ons allen bekende booglampen aan het net eener cen trale aan_esToteii. Ons allen kwam door Jeze proef het toekomstbeeld voor oogeD, dat wij over enkele jaren overal zullen kuunen genieten van een electrische verlichting en krachtsoverbren ging, zonder dat onzesiraten en onze woningen half geruïneerd behoeven te worden door het aanbrengen van kabels en geleidingsdra den. Ja, de stoute gedachten hoorde men uiten, dat men met een paar centrales bijvoorbeeld gansch Nederland zou kunnen voorzien van electrisch licht eD electrische kracht zonder dat er éen draadje of kabel in bet land te zien zou zijn. De demonstratie van graaf Arco was on tegenzeglijk zeer verrassend eD toonde ons een groote overwinning der wetenschap. Klaploopers. 'n Leelijk woord. Wanneer we van klaplooperij booren spreken, denken we onwillekeurig aan een categorie personeD, die of de kiem der non- chalauce ol onattentie, óf de bacil der zucht naar kosteloos genieten, waar betalen moreele eisch is, in zich dragen. De klaplooperij getuigt, naar de alge- meene opvatting, van zóo weinig gevoel van eigenwaarde van den persoon die zich er aan schuldig maakt, van zóo weinig eer- en plichtsgevoel, van zóo weinig begrip van de verhouding tusschen recht en plicht, van zoo'n buitengewoon groote mate van gemak- en genotzucht, gepaard aan schrielheid en gierigheid; van zoo'n dooi trapt cynisme en egoïsme, dal een wei-denkend en wel-gevoe- lend persoon zich grovelijk beleedigd zou achter», wanneer men hem een klaplooper zou durven noemen. Onlangs hoorden wy iemand zeggen, dat de klaplooperij een ziekte is, welke men zich door eigen schuld op den hals baalt, ïu tegenstelling met andere ziokte waarvan men, ondanks alle voorzorgsmaatregelen, het slachtoffer kan wordeD. Om die reden zou het dan ook zoo byzonder moeilijk zijn, voor lijders aan klaplooperij een afdoend genees middel te vinden. Volgens onzen zegsman zou de eenige kans op genezing te vinden zijn in een iustituut voor klaploopers, waar hun zoo veel zelfoverwinning werd byge- braeht, dat zij ten slotte zich bewust zouden worden van hun kracht om zich met succes los te maken van de klaploopery. De zieken moesten zóo ver wordeu opgevoei d.dat het „zóo kin en mag 't niet langer" hun over de lippen kwam, gevolgd door een daad, waar het wachten op was Wij deelen deze opvatting niet. Door ons worden onderscheiden twee hooldsoorten van klaploopers en wel de bewuste en de onbe wuste. Tot de eerste categorie rekenen wij o.m. den trouwen calé-bezoeker, die er éen glaasje bier voor eigen rekening gaat drinken, in de hoop of in de zekerheid, dat hij er twéé geoffreerd krygt van dezea of genen stam gast; den jongen, die, hoewel zelf de capa citeiten bezittend, zich door een medescho lier aan z'u thema's laat helpen en hierdoor een mooi cijfer op zijn maandrapport krygt den handelaar, die een ariikel, niet door hem vervaardigd, als tigen fabrikaat verkoopt; het trosje vrienden, dat aan den koloniaal hangt, om hem zoo vlug mogelijk van zyn handgeld af te helpen raenscheu, die, dank zij den arbeid oener vereeniging, verschil lende voorrechten genieten en opzettelyk nalatig blyveu, als lid tot deze vereeniging toe te treden. Voor deze categorie zal geen enkele po ging, hoe goed ook bedoeld en hoe zorgzaam ook toegepast, een verblydend resultaat kun nen afwerpen. De onbewuste klaploopers zyn zy, die slechts een wenk behoeven om de klap loopery, welke zij bedreven uit onnaden kendheid, na te laten. Tot hen rekenen wy de personen, die er nooit by stilgestaan hebben, dat, als men profiteert van voor rechten, in 't leven geroepen door een ver eeniging, men ook moreel verplicht is, lid van zulk een vereeutging te wurden. Onlangs hebben we kennis gemaakt met een soort klaplooperij, welke streng veroor deeld moet wor len, omdat zy doet zien tot welke misbruiken, zelfs strafbare, zy kan leiden. Bij den Secretaris der Redactie-commissie was ingekomen een verzoek uit Q., onder Bondsnommer zooveel, om in de Vragenru- briek gegevens voor een bepaald uitstapje te willen plaatsen. Dit verzoek werd door gezonden naar het Hoofdconsulaat, waar er niet bekwamen spoed aan voldaan werd. Eeuige dagen later ontving de Hoofdconsul een brief uit X (niet uit Q) van het Bondslid onder wiens nummer bet verzoek was gedaanin dit schrijven werd medege deeld, dat hij geen inlichtingen gevraagd had Wat bleek nu het geval te zijn geweest Een paar nichtjes van Bondsnommer zooveel hadden de aanvrage gedaan onder oom's of neef's nommer, om, hoewel geen leden vaD den A. N. W. B. zijnde, toch de voordeelen van het lidmaatschap deelachtig te kunQeu worden Wij maken van dit geval met wegla ting van namen en woonplaatsen meldiug, alleen om te doen uitkomen in welk een bedenkelyken vorm de klaploopery zich hier heeft vertoond en zich bijtyds vertoonen kan. Gelukkig behooren dergelijke praktijken lot de zeldzaamheden, omdat zij in deu regel öf mislukken, óf bijtyds on'dekt worden. Bedenkelijker, uit vereenigingsoogpunt, is het, dat, hoewel de vorm onschuldiger is, er nog zooveel wielrij Iers rondtoeren, die met bosjes om de A. N. W. B.-wegwijzers ge schaard staan om zich te oriënteeren, of vaak h in lijfsbehoud aan de Boods-waar- schuwingsborden te danken hebbeu gehad, zonder lid te zijn van den Bond. Hnn allen een wenk te geven om lid te worden, is voor het Dagelij ksch bestuur eD voor de Redactie van „De Kampioen" een onmogelijkheid. Een Bondslid meent er echt", iets op gevonden te hebben om de „onbewuste" klaploopers tot het lidmaatschap Van den Bond te doen loetreden. Hij geeft in over weging, prospectussen te laten drukken, vermeldende hetgeen de A. N. W. B. voor zijn leden en in het belang van het toerisme doei, en hieraan toe te voegen een formulier vooraanmelding tot het lidmaatschap en de opwekking „Indien gij niet als de koekoek gratis van het werk van anderen wilt profiteeren, doch met ons van oordeel zijt, dat het genieten van voorrechten de moreele verplichting meebrengt, als lid toe te treden tot de ver eeniging, die deze voorrechten schiep, zult gij ongetwijfeld gaarne achterstaand formulier willen invullen en opzenden aan deu Pen- niugraeester-admiuistrateur van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, Wil- hehninapark 12 te Haarlem. „Gij zyt wielrijder en geniet thans reeds, als niet-lid, van eenige inrichtingen van den A. N. W. B. (wielerpaden, wegwyzers, waar schuwingsborden, enz.). Dat hierin eenii onrecht gelegen is,zult ge met ons ongetwyfel eens zijn. „De kosten van bet lidmaatschap zullen voor u geen bezwaar opleveren om den A. N. W. B. in zyn streven op toeristisch gebied te steunen". Het denkbeeld is niet onaardig. Wij zouden roorloopig willen volstaan met een krachtige opwekking der leden van den A. N. W. B. om leden te werveD, en te helpen voorkomen, dat praktijken van klaplooperij in verschillen den vorm worden bedreven. Aldus ,.De Kampioen". We ontvangen het volgende communiqué. Het comité, dat de feesten van 1898 en 1901 leidde en pei manent bleef om leiding te geven aan feealen by belangrijke gebeurtenissen in het Koninklijke Huis, heeft gemeend de geboorte van Prinses Juliana te Amersfoort op meer luisterrijke wijze te duen herdenken dan tot nu toe het geval was en als datnm voor die viering gekozen den 31 Augustus, den eersten verjaar dag van H. M. de Koningin als moeder. In overleg met de Oranje-Vereeniging, wier Bestuur zitting heeft genomen in het comité, heeft het gemeend, voor dit jaar grooteudeelB te moeten volgen het door die vereeniging ont worpen programma. Het Eere-ïidmaatschap van het comité is wel willend aanvaard door den Burgemeester van Amersfoort, den generaal-majoor-commandant der 4e divisie van het veldleger, den luitenant kolonel-commandant der rustende Schutterij, en de luitenant-kolonel fungeerend plaatselijk com- In het comi'é, waarin vertegenwoordigd «ijn alle categorieën der bevolking, hebben zitting genomen een 30-tal heeren. Donderdagavond vergaderde het comité en werd het volgende programma ontworpen: voor den ochtend reveille in de binnenstad, zanguitvoering door volwassenen, kinder-aubade, met optocht en onthaal, parade, des middags historische optocht, opstijgen van of ringrijden. des avonds omgang met muziek, gondelvaart, vuurwerk. Verder pui- en wiDkelversiering, buartversie ring, verlichting. Een en ander om prijzen. Aldus het ontwerp. Reeds hebben zich voor den optocht aange geven een 30-tal jongelui, die alle kosten voor costuum, enz. willen dragen. Indien nog een 20-tal gevonden kon worden, dat evenzeer voor eigeu rekening wil deelnemen aan den „intocht van Frederik Hendrik binnen Amersfoort" dan zou een zeer mooie optocht gehouden kunnen wordeD, die ook de bewoners vau omliggende Gemeenten naar Amersfoort zal doen stroomen. Wie lust heeft, daartoe mee te werken, melde zich vóór aanstaanden Dinsdagmiddag 12 uur aan bij den Onder-voorzitter van hot comité, den heer J. Sinnige, Kamperbinnenpoort. Een costuum kost uiet meer dan f5, behalve natuur lijk voor de hoofdpersonen. Mocht de optocht niet kunnen doorgaan dan zal een ringrijderij worden gehouden doch da'.- is ook de clou van den dag verloren. Maar zal het programma kunnen worden uit gevoerd, dan hoopt het comité geldelyken steun te krijgen van de geheele bevolking. Het sub-comité voor de financiën zal aan staanden Dinsdagavond vergaderen en zoo spoe dig mogelijk een aanvang maken met het inza melen van geld. Evenals in 1898, toen de bij dragen zóo mild toevloeiden, zullen lijsten wor den aangeboden, maar óok een bus. Van officieels zyde wordt ons meegedeeld, dat door de Anti-revolutionnaire, Roomsch Katholieke en Cbr. Historische kiesvereni gingen voor de aanslaande Gemeenteraads verkiezing zijn caodidaal gesteld in district I de heeren mr. H. J. M. van den Bergh en R. van den Burg; in district 1! de heeren J. W. Jorissen (aftr.) en M. R. N. Oosterveen (aftr.) in district III de heeren A. C. Couvée en N. Veis Heyn (altr.) De Ned. Aannemersbond houdt op 14 en 15 Juli te Vlissingen zijn Jaarvergadering. Da agenda bevat o. m. het volgende voor stel van het Hoofdbestuur De Algeraeane vergadering, overwegende, dat het onderwijs aan de Middelbare Tech nische school van den Bond om redenen van verschillenden aard door vele jongelie den niet zal kunnen worden gevolgd, van oordeel, dat ook voor aie jongelieden zooveel mogelijk de gelegenheid behoort te worden opengesteld om behoorlijk vakonder- wijs te kunnen outvaogeD, draagt het Hoofdbestuur op een commis sie te benoemen, ten einde nader te onder zoeken in boeverre bet wenschelijk en mo gelijk is om van Bondswege, by voorkeur in meerdere plaatsen en op bescheiden voet, de opricbtiDg te bevorderen van intichtin-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1