Gemengd nieuws. gen van technisch vakonderwijs ten behoeve van die jongelieden, die om ecoigerlei reden verhinderd Stijn, de lessen aan de Middelbare Technische school vaD den Bond te volgen. Zou 't ook zaak wezen, uit Amersfoort een aanbod te doen aan den Bond Do heer C. M. M. Vermolen zal aanstaan den Maandag den dag mogen herdenken waarop hij 25 jaar geleden aan do gemeen telijke universiteit van Amsterdam het diploma als apotheker verwierf. Ingonieur A. J. Krieger zal volgende week adressen indienen aau den Gemeenteraad van Amersfoort en dien van Soest over den door hein ontworpen doorloopenden tram- dienst Kampstraat Amersfoort Stations plein Vlasakkers Birkhoven Soest Station Baarn H. IJ. S. M. De beor J. W. Best legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het oroptedeutisch examen Geneeskunde. De heer George H. Nord werd aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevorderd tot arts, Genernal-majoor H. F. Scharp, van 1872 tot 1878 luitenant-kolonel bij het 5e regi ment infanterie en laatstelijk plaatselijk com mandant van Amsterdam, is daar gister in den ouderdom van 80 jaar overleden. Do Directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis, dat het in dit jaar te hou den toelatings-examen tot 's Rijks Veeart senijschool zal afgenomen worden op Maan dag 28 Juni a.s. en volgende dagen in de lokalen van bedoelde inrichting De Minister van Oorlog heeft den betrok ken autoriteiten doen kennen, dat Z. E. er zyn goedkeuring aan hecht, dat door de korpsen van het veldleger wordt deelgeno men aan de door den Nederlandschen bond voor lichamelijke opvoeding uitgeschreven afstan Ismarschen zonder dat echter daaruit voor het Rijk kosten mogen voortvloeien. Overste J. F. H. Mingels heeft aanvaard het bevel over het Ie regiment huzaren, dat op 1 Juli in volledige formaiie komt door het overgaan van bet 5e eskadron 4e regiment huzaren, te Zutfen, als 3e eskadron naar het le regiment. Morgenavond concert in «Amicitia", Woens dagavond op «Birkhoven", beide te geven door de stafmuziek vac het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers. De programma's deeldeD we mee in een vorig nummer. Het Bestuur van het «Tehuis voor Mili tairen", aan de Beekstraat, heeft aan ver schillende ingezetenen een rondschrijven gezonden, wasrin om geldehjken steun wordt verzocht tot dekking der kosten van genoem de inrichting. Secretaris is ds. A. M. Donner Penning meester de heer A. O. Cou\ée, kapitein der Landweer-infanterie. De reclame mor de Swan-vulpenhoudors in Veenendiftl's boekhandel trekt wel zeer de aandacht. Zou een prachlnummer wezen voor een reclame-wedstitylis een goede 1«3 voor anderen, die voor hun artikel reclame wil len maken. Litusschen doet de étalage van het nieuwe sigarenmerk van den heer Brandsen zien, dat niet allen hun licht behoeven op te steken bij buitenlanders. Het laatste deeltje der serie Jaargetijdeo- albums van de firma Verkade Co., te Zaandam, «Winter", door Jac. P. Thysse, een der voornaamste medewerkers vat ,,De levende natuur" is verschenen. Mochten sommige verzamelaars gedacht hebben, dat er over den winter geen afzonderlijk album met zooveel plaatjes te maken zou zyn, auteur en teekeuaars de beeren L. W. R. Wenckebach, Jan van Oord en Jan Voerman Jr. hebben het tegendeel be wezen. Reeds een vluchtig doorzien van het botk doet zien boe interessant de tekst is, hoe goed de plaatjes zijn geslaagd. Aau dit album voedden de samenstellers toe een compleet register op de vier deelen. Het „Standaardwerkje over de natuur" ge- gelyk men vaak .leze uitgave noemde, is biermede compleet en zal in menig gezin een geregelde vraagbaak zyn. Wat de toekomst betreft, hierover wordt iets in het vooiwoord van „Winter" ver teld. Dc vier jaargetijden zullen een inleiding vormen tot volgende albums. Het is aan de heeren Verkade gebleken hoezeer deze albums in den smaak vallen, hoevelen er de oogen door geopend werden voor het schoone in de natuur; maar in de beperkte ruimte die beschikbaar was, moest alles vrij vluchtig en oppervlakkig worden behandeld. Nu zullen zij in de volgende uit gaven meer in biizouderhedeu al het mooie van bloemen, planten en dieren gaan be schouwen. De uitvoering is geheel in den geest en even mooi ia alle opzichten, als die der vorige albums. De vermaarde bak kerij „De Rujjter" heeft er vele vriendinne tjes en vriendjes door gekregen en veel ouders aan zich verplicht. De temperatuur van het water in de zwem school was gisterochtend G2, hedenochtend 03 graden Fahrenheit. In dit nummer komt voor een advertentie omtrent do uitgifte aener hypothecaire lea ning van een half millioen voor do N. V. stroocartonfabriek „Appingendam". Het geldt dus het steunen eener Nederland- sche iudustrieele onderneming, die toch wel wat voor zal hebben op een Amerikaansche of andere buitenlandsche. Aan de markt werd gister aangevoerd 1100 Kilo boerenboteraan de Centrale boter- mijn 2075 Kilo ongezouten en 4750 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks con trole. De prijs aan de markt was f 1.20 al 1.30, aan de mijn f 1.17 a f 1.24 voor de ongezoute a £1.15 a fl.23 voor de gezouten boter. Bü de Donderdagavond teu overataan van notaris Joh. Knoppers gehouden veilingen van onroerende goederen werden de volgende prgaen besteed Perceel I. Eeo winkelhui» in de Krocnmestraat no. 11, groot 64 centiarenverkocht voor f 8000. Perceel II. Eod hoerenhuis met tuin aan den We- verssiugel no. 28, groot 4 Aren 2 centiaren. Perceel III. Eeu woning met grond in de Spie- ringel eeg no. 6. Masaa 2 «n 8 verkocht voor f8680. Perceel IV. Een winkelhuis aan de Langeatraat no. 109, groot 8 Aren, 80 centiaren, verkocht voor f8800. Perceel V. Een heerenhuia met tuin aan den U- trecbtócheweg no. 72. Perceel VI. Een heerenhuia naaat perceel V. Massa 5 en 6 verkocht voor f8800. Perceel VII. Een beerenhnie met tuin aau deu Utrechtacbeweg no. 69. Perceel VIII. Eeu heerenhuiB gelegen naa9t per ceel VII, no. 61. Perceel IX. Bouwterrein naaat perceel VIII, groot 470 M». Massa 7, 8 en 9 verkocht voor f12160. De lantaarns van auto's, motorrijwielen en gewone fietsen moeten volgende week worden aangestoken uiterlijk om 8.54, die van de overige voertuigen uiterlijk om 9.24. Door de politie is proccs-verbaal opge maakt tegen een wielrijder wegens het rijden zonder schel en tegen een slager wegens overtrediug der Arbeidswet door het na be zetten tijd in zijn werkplaats doen vertoeven van een 14-jarigen leerling. Voor de rechthebbendeu zijü aan het Commissariaat van politie terug te bekomen: een zilveren armband, een étui van een sigarenpijp, en een paar zeer groote kousen van heel eigenaardig model. Leugentjes om bestwil hebben al menig een tot een formeelen leugenaar gemaakt. De waarheid laat niet met zich spotten. TJit des. omtrek. Er bestaat een plan om te Baarn de altijd gevaarlijke spoorwegovergangen te vervangen door brugjes, De Gemeente-architect deed daartoe reeds opmeiingen. Men scbryft van de Veluwe: Naar het zich laat aanzien, wacht den jagers een goed wildjaar. Tengevolge van het drooge weer is de eerste worp van hazen goed geslaagd. Het eerste broed van korhoenders is eveneens goed uitgevallen, zoodat nesten met 20 a 24 kleine hoenders geeu zeldzaamheid zijo, terwyl de reëen- stand uitstekend genoemd mag worden. Het beschot aan iasanlen, die op het oogenblik nog aan het broeden zijn, is op de meeste plaatsen bijzonder goed. Het regiment genie-troepen betrekt Maan dag de kamp van Zeist. He- ^N. v. d. D." bevat de volgende be moedigende herinnering: In den nacht van Zondag 21 op Maandag 22 Juni van het jaar 1874 zijn bijna alle aardappelen en boónen afgevroren, alsmede een groot deel der tuingewassen, welke on beschut stonden. De ellende scheen niet te overzien. En wat gebeurde? Alles herstelde zich, of werd bygepoot. De aardappelen leverden een ruim beschot van puike hoedanigheid en de landbouwers konden fl.8i) per H. L. voor fabrieksaardappelen maken (tegenwoordig 90 cent). Het was ten slotte nog een prachtjaar voor de verbouwers. Inhoud «Wereldkroniek" 19 JuniKroon prins Cbrisliaan van Denemarken. Zeewe ringen van gewapend beton. Het straal»- vormig piano-klavier. Links en recht» door den Eifel. Personalia. Tien dagen tusschen de bouwvallen van Scilla, Reggio en Messina. De landbouwtentoonstelling te Roermond. Tentoonstelling van werk van Mart. Sobildt. Wielerwedstrijden te Scbeveniogon. Roeiwedstrijden te Am sterdam. Verkiczingsdrukte to Amsterdam en te Rotterdam. Kroniek van de week. Caricaturen uit het buitenland. Humor en luim. Juni ia een kritieke maand, tenminste, wan neer men de boeren-woervoorspellers gelooven mag. Juni vochtig en warm, Maakt den Boer niet arm. In Juni veel onweer en regen, Voor den boer een zegen. Zoo Juni nat en koud waar, Hy bederft dan 't heelejanr. Niet te nat en niet te koel, Niet te droog en niet te zwoel, Warm en nat ol koel en droog. Zoo'n Juni houden de boeren hoog Deze spreulen duiden aan, van hoe groote beteekenis het weer in Juni is voor het gewas, want, Op Juni komt het maar aan, Oi de oogst goed zal beslaan. Nu denke men niet, dat de wind Bteeds uit het Zuiden behoeft te waaien. Neen. Ook de Noordewind Ia de boer z'n vrind. Wanneer in Juni de wind uit het Noorden [waait De boer niet voor niet z'n sikkel aait. Enkele data hebben een bijzondere beteekenis, niet alleen voor den boer, aoch ook voor hen, die naar warmer of koeler, droog of vochtig weer verlangen. Zoo het weer Medardus (8 Juni) is, Blijft het heel de maand gewis. Na Sint Veit (15 Juni) Verandert zich de tijd. Voor Johannesdag (24 Juni) Geen boer z'n gerste loven mag. Regent het op Johannesdag, Op een natten oogst men rekenen mag. Peter en Paul (29 Juni) klaar, Brengt onB een goed jaar. Wanneer het echter op Zevenslaper (27 Juni) regent, regent het zeven weken. Zet Juni in mild en warm, Dan iB December aan koude arm. We zullen het bij deze wijsheid laten jhet ja gevaarlijk, in gezelschap van een zoo hij uit stek deskundige alB dr. Van Everdingen, te veel notitie te nemen van leekenvoorspellingen en leekenwijsheid, hoewel schippers en boeren het nog wel eens bij het rechte eind plegen te heb ben. Wie wil, moet bovengenoemde spreuken maar eens toetsen aan eigen waarneming. i Het grootste aantal auto's vindt men in het kanton Genève, dat 140000 inwoners telt. In het laatst van 190» waren daar 565 motorwa gens en 912 motorfietsen, samen dus 1478; op iedere 98 inwoners dus éen motor. Te Parijs heeft men op iedere 212 éen motor, te Londen op iedere 174, te Hannover op iedere 142, te Berlyn op iedere 891. Een pleidooi voor de eau de Cologne. In de „Köln. Zeit." wordt een warm pleidooi gehou den voor de eau de Colone, welke de nieuwe belasting op reukwerken bedreigt. Een flesch eau de Cologne van den gangbaarsten inhoud kost op het oogenblik 90 centen. Ten gevolge van de nieuwe belasting op Bpiritus moet de prijs vermoedelijk tot 1 gulden 5 centen ver hoogd worden; daarbij komt f0.30 reukwerkbe- laating, zoodat de flesch van 90 centen dan op f 1.3o of op juist 50 pet. duurder dan vroeger komt te staan. Niet alleen de reukwerkfabrieken, maar ook de geheele tusschenhandel, drogisten, kappers apothekers, enz. zullen ernstige schade lijden. Do handelaars moeten, volgens de bepalingen van de wet, voor den voorraad, dien zii by in het werking treden der wet in huis hebben, belasting betalen. Voor een middelsoort kapper hateekent dit, dat hij opeens 180 tot 240 gulaen zal moeten neertelleneen middelslag winkel in reukwerken, met een vooraad van 3600 gul den inkoop, zou dadelijk 2400 gulden belasting moeten opdokken een reukwerkfnbriek van ge middelden omvang zal elk jaar 48 000 tot 60000 gulden aan belasting moeten opbrengen. Ook voor den handel op het buitenland zou de be lasting een nekslag zijn. Hoe kinderen dieren benijden. De Engel- sche Vereeniging tot bescherming van dieren heefteen prijsvraag voorkinderen uitgeschreven, over de volgende vragen In welk opzicht hebben paarden, koeien en katten een gelukkig leren, en in welk opzicht syn zij te benijden Een kind schreefKatten zijn gelukkig, om dat men hun voedsel geeft, dat goed voor hen is, terwijl bet ons menigmaal slecht bekomt. Een anderKatten behoeven hun hoar niet in orde te maken en zien er toch altijd mooi uit eD gewoonlijk ook schoon. Zij gebruiken geen koud water om zich te waascheu, daar xy zich slechts aflikken. Maar ik ben toch big, dat ik geen kat ben. Een kleine jongen benijdde het paard, daar het geen sommen te maken heeft en niet berispt wordt wanneer het zijn kleeren of schoenen Btuk maakt. Hot wordt niet bedild of berispt, wan neer het te laat komt of wanneer het onbeleefd is, en krijgt niet met den plak. Een ander kind meentdat paarden niot voor hun kleeding behoeven te zorgen, want zoodra er een is afgedragen, groeit er weder een ander voor in de plaats. Een kind van elf jaar schreefPaarden zijn gelukkig, wanneer zij samen in de wei spelen. Zy spelen een spel, dat men paardenspel noemt; ook zijo zij dikwijls wild. Zy zijn te beklagen, daar zij geen idee van muziek hebben en omdat, zij bun miester niet zeggen kunnen, dat rij niet meer willen werken, wanneer men hen slaat. Een 10-jarige philoaoof meent: Ik geloof niet, dat de koe haar geluk genoeg bepalen kan. Koeien Bchynen altijd lui te zijn. Zij hebben niets te doen, dan alleen een beetje rond te loopen, hun voedsel te zoeken, te eten, te drin ken en te kauwen. Dat is geluk genoeg voor een koe, denk ik. De eerste gephotografeerde tijdgenoot. Een Engelsche pair, Lord Averbury, heeft voor eenige dagen zijn 75steo geboortedag gevierd en deze gebeurtenis heeft aan de Engelsche bladen aan leiding gegeven tot een interessante mededeeling. Lord Averbury, die onder zijn vroegeren naam John Lubbock als natuuronderzoeker be kend was, is de eerste Engelschman, die gepho- tografeerd werd en het is waarschijnlijk, dat op de heele wereld niemand bestaat die een oudere photografie van zichzelf bezit dan hij. Louis Daguerre, de uitvinder van het pho- tografeeren, kwam vóór opgeveer 70 jaar te Londen om op zijn uitvinding patent te vragen en trad met den vader van den Lord in ver binding. Hij legde hem de zaak haarfijn uit en toen hij den kleinen John Lubbock, den zoon van zijn gastheer, in don tuin zag spelen, stelde hij voor, zijn theorie in de practijk te bewijzeD. De kleine John werd gephotografeerd en het gelukte uitstekend. Het portret bevindt zich nog heden in 't bezit van het toenmalige kind, den tegenwoordigen Lord Averbury. KEN N I 8 G E T ING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgena schryven van den Commissaris der Koningin in deze Provincie op de na te noemen dagen schietoefeningen zullen worden gehouden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.): Op 23- en zoo noodig ook op 24 Juni a.s. van het fort Harssens, waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het foit eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefeDiug geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag, dat gevuurd wordt een waar schuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den Ryksvischafslag aan de buiten haven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo magazijn en aan den ingang der haven borden zullen geplaatst worden, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen a>s volgt Rood-witte vlag beteekent Noord, wit-zwarte vlag Noord-Oost en zwarte vlag Oost. Op 24 en zoo noodig ook op 25 Juni a.8. van het fort Hoek van Holland, waar bij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag benoorden en bezuiden het zeegat tot op 3100 Meter van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 19 Juni 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Jnni. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. RcmoDslrantsche kerk Voorm. lOi/a uur, dr. A. H. llaentjens, uit Haarlem. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donuer. '3 Avonds 5»/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. '9 Avonds 5>/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9l/2 uur, godsdienstoefening. Avonds 5 uur, godsdienstoefening. Chr. Gereformeerde gempenle. Voorni. 93/4 uur, godsdienstoefening, 's Avonds ö'/i uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 10 tot 18 Juni 1908. GEBORENJ Hendriks, d. van Jan Renei en Hondnka Stoevenbeld. Zwaantje, d. van Hendrik Busé en Sygjé Giesselbacb. Richardus Wilhelmus, z. van Wilhelmus van Beek en Geurtje van de Mast. Rika Maria, d. van Hendrikus JoiiaiiDes Albertns 8taal en Annetje van Noideo. Eéu natuurlijk kind van hei mannelyk geslacht. - Roelof Jaco bus, z. van Augustinus Franciscus Versiraeten en Maria Hendriks van Kooy. flnndrika Maria Autonia, d. van Petrus Dcleo en Johanna Jacoba Boonekamp. Tini, d. van Abraham Johannes van der Horst en Johanna Maria Caiharina Vermeulen. ONDERTROUWD: Geeü. GETROUWD: Pieter Homyn en Marie Josephine Theu- nissen. Jan Willem Rykse en Lamberta Maria Lambrechts.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2