Dinsdag 29 Juni 1909. No. 7680. 58e Jaargang, BL00KERS CACAO firma a h van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per 'post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel* abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephoon II K ENN1SGEVING' Da BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanncbrijvine van den Commieearia dor Koningin in de provincie Utrecht d.d. 2C Juni 1909. 4e afdeeling, No. 2990/2090, ter kennis v«n belanghebbenden, dat in deGemeenie VELDHUIZEN een geval van MOND- en KLAUWZEER ia voorgekomen. De Burgemeester voornoemd WUIJTIERS. Amersfoort, 29 Juni 1909. Vacant ie-kolonies. (INGEZONDEN) Een kind, dat ziek is of zwak na een ziekte en maar niet weer sterk kan worden als vroeger. Moeder doet wat ze kan en ontzegt zicbzelve 't noodige om te koopen wat misschien baten kan. Vader komt 's avonds van zij-i werk en ziet boe bezorgd zij is over dit jonge, lieve leven. De dokier schijnt geen raad te wéten. Ja toch, hij weet wel raadmaar waarom eeo raad te geven dien men toch niet kan volgen 't Zou boven de kracht gaan. 'tZjjn fatsoenlijke raeoschen. Zij hebben altyd zichzelf weten te redden, al was het niet altijd gemakkelijk. Maar met God en met eere. O, als zij maar rijk waren en evenals de rijkemenschen hun kind maar eenige we- keD naar zee konden zenden, of naar de bosscbenDan kwam alles misschien nog terecht en werd huu meisje wear een kind met een kleur op de wangeD, hun jongen weer eeu flinke, gezonde knaap. Maar nu? Ik ga u vertellen van onzo afdeeling van het Centraal genootschap voor vacantie- kolonies. Ze is ontstaan zooals al dergelijke vereenigingen ontstaan. Een paar menschen zijn er warm voor geworden eu hebben er eenige arderen warm voor weten te maken. Toen is op een vergadering tot haar op richting besloten we hebben «gebedeld" eu van rijke menschen wat meer, van minder rijken wat miuiler gekregen en zijn begon- neu te «werken". Dokters, onderwijzers en anderen hebben ons kinderen genoemd, die het noodig hadden, uitgezonden te worden. De medici vormden de keuringscommisssie en wezen aan, wie 't eerst in aanmerking kwamen. Ouze vrouwelijke Bestuursleden hebben zooveel mogelijk k'eeren weten bijeen te brengen. Vóór ons Bestuur kwamen de ouders: of ze ook zelf iets konden en wilden bijdragen Bijna allen wilden wel, maar niet allen konden wie echter konden, moesten en wilden byna allen óok. »Zie, daar kan dan weer eeu kind meer om gaan." Eens was 't haast aandoenlijk een net, maar sober gekleede vrouw't inkomen was, niet ruimwij vroegen uaar eigen bijdrage, omdat we 't nu eenmaal bij a 11 e u deden. •Ja, zeker willen we wat bijdragenwe hebben er ai weken voor gespaardwe zouden niet verlangen, dat eeu ander alles voor ons kind deed en wij niets." Eu ze noemde een som, die ons te groot was. •Bewaar de rest maar tegen den tijd, dat do kleine meid terugkomt, voor versterkende middelen". Nu, dat was dan ook best. Sommigen onzer hadden zich veel moeite getroost. Is 't te veel gezegd, dat doze en kele ervaring tegen heel wat moeite op woog? Toen zyn op eeu warmen zomerdag eenige jonge vrouwen met een paar dozijn kindereu op reis gegaan naar de verre zee, waarvan ze wel veel gehoord, maar die ze nog nooit gezien hadden. Vaders eu mo<-ders baddr.i ze naar bet spoor gebracht en in menig „og was een traan. Een paar dagen daarna kwa men de eerste prentkaarten. En eenige weken daarna bracht de trein eeu door de zon gebruinde kinderschaar terug en ineen ommezien had ieder ouder 't zijne weer bij zich. sik beu zóo veel gegroeid en zóo veel keeren in zee geweest". Dat hoorden we nog. Maa<- later hoorden we meer. Jan had geen hoofdpijn meer en Mina bad haar eet lust terug en Piet kon veel beter slapen en Grietje's oogen hielden zich den heelen win ter goed. 't Volgend jaar meldden zich veel meer ouders aan en 't jaar daarop nog weer meer. Onze Penningmeester noemde een getal, waarboven we niet mochten gaan. Toch gingen we er boven, ver er boven, en het geld kwam er óok, tot vreugde ook van den Penningmeester. En meer dan een onzer niét eens van de allerrijksten nam de uitzending van een of twee kinderen voor zijn rekening. Wij hebben voorgoed met ons werk een plaatsje veroverd in de harten van ryk èn van arm. Men weet, dat dit werk is een bij uitstek dunkbaar werkmen weet ook, dat de kinderen in het geheel niet verwend worden in de kolonie-huizen, dat ze bly uitgaan en even blij weer thuis kornen en, vooral waar men na den terugkeer thuis meewerkt en voortgaat met frissche lucht en doelmatige voeding te verschaffen, dan een zeer gunstig resultaat bereikt wordt iu zeer vele gevallen. Eens zelfs het is waar gebeurd her kende een moeder bij de terugkomst haar eigen kind nietzóo was het in zijn voor deel veranderd Waarom ik nu hierover schrijf? Omdat deze zaak in ons vaderland nog niet tot de zelfde mate van ontwikkeling is gekomen als in andere landen. Omdat hier nog zooveel te doen is eu, bij eenigen goeden wil, gedaan kan worden ook. Er is zoo weinig noodigeenige mannen eu vrouwen, die de zaak aanpakken en door zetten; vooral eenige vrouwen met toewij ding eu een bart voor kinderen. Dan belangstellende medewerking van medische zijde, die gelukkig nergens ont breekt. Vervolgens bereidvaardigheid tot geldelijke hulp, die óok niet zal worden gemist, zoo min als de zorg van het genoemd Centraal genootschap, dat in zijn jonge jareu niets liever doet dan groeien. Toen schrijver dezes den vorigen zomer een der kolontebuizen bezocht, beeft hij den eenvoud, de zindelijkheid en de doelmatig heid bewonderd. Mon ga zich overtuigen met eigen oogen. Natuurlijk zijn er ook plaatselijke vereeni gingen met eigen kolonies. Van deze geldt het zelfde. Men wedijvert hier niet dan iu 't pogen otn zooveel mogelijk voor anderen te doen. Meer niet. ludien gij kinderen hebt bron van zorg èu van zegen, bron van vrees èn van vreugd en gij kunt veel voor die kmdereu doen,denk dan eens aau ouders, die't o zoo graag zouden willen, maar uiet kunnen. En indien gij voor deze zorg eu vrees gespaard bleefi, den zegen eu de vreugd kunt gij grijpen door u te wijden aan dit goede werk, of door het te steuoen. De kanker en zijn bestrijding. Een afdoende bestrijding van de kanker. Een der vele idealen, die onze moderne geneeskunst Dastreeft, een .ideaal, dat voor kort nog onbereikbaar scheen, doch naar welks verwezenlijking het menschelijk ver nuft in <jen laatster) tijd een groote schrede voorwaarts heeft gedaan. De wijze van bestrijding van den kanker, zooals de geneosheeren van onzen tijd die kennen, ofschoon in vele gevallen verlichting, in enkele volkomen genezing brengende, is toch verte van afdoend. Op het interna tionale congres voor electïuW'e is dit door dr. M. de Keating Hait, uit Marseille,thans te Parys, iu eeu voordracht uiteengezet. DAALDERS kost slechts de helft van andere goede cacao. De prijs van een bus van I Kilo (twee pond) bedraagt f 1.50 (een daalder). Kleinere bussen naar verhouding. Nooit los verkrijgbaar. Een der bekende geneeswijzen, de electro- therapbie (haute fréquence) levert onzekere, wisselvallige resultaten, vooral bij dieplig gende tumoren en slijm-huid-karcinomeu. Meermalen zelfs heeft de prikkeling eerder verergering dan verbetering der kwaal ten gevolge. De radio-therapie, een tweede geneeswijze ofschoon soms tecidive voorkomend is eveneens onzeker, behalve in enkele be paalde gevalleD. De combinatie van chirur gische behandeling met Röntgenbestraling beteekent in de therapie Van den kanker een wezenlijken vooruitgang, doch ook zij moet inoperabele gevallen aan hun lot over laten. Het was dr. Rivié, te Parys, die het eerst stroomen van hooge frequentie ge bruikte bij de genezing van cancröiden, doch deze behandeling is zeer pijnlyk en heeft alleen effect bij oppervlakkige nieuwvormin gen. De weinig afdoende resultaten met de bovengenoemde methoden bereikt, brachten dr. De Keating Hart er toe, te zoeken naar een methode, die betere resultaten kan op leveren en na langdurige proefnemingen achtte hij he. oogenblik gekomen, het con gres in kennis te stellen met zijn methode en de resultaten, door hem bereikt. Die metLode is, zooals gezegd, nieuw doch de hulpmiddelen er bij gebruikt zijn dat niet. Ook De Keating Hart werkt met stroomen van hooge frequentie, met dien verstande, dat het instrumentarium zooda nig is veranderd, dat er groote vonkontla- dingen plaats hebben. Hij laat de electri- sche vonk beter is het, te spreken van een miniatuur-bliksemstraal gedurende zekeren tijd op de operatiewonde inwerken. Deze toepassing roept te voorschyn oen meer of minder sterke reactie van hot weef sel, waardoor delinilieve genezing tot stand komt. Gezwellen, die vóór de operatie bevoDkt worden, ziet men inkrimpen en verweeken, wat indeidaad een verrassend verschijnsel is. Gezwellen, hard, dik, massief, samenge groeid met het weefsel, worden zacht en operabel. Ontwaakt de patiënt uit de ver- dooving, dan is de pijn garing en bij onder vindt geen nadeelige gevolgen. Ook het bloedverlies is gering, daar de bloedvaten zich door de bel andeling samentrekken. Dr. De Keating Hart voegde aan boven staande mededeeling nog de volgende stati stiek toevan 23 ernstige kankerpatiënten, die met Röntgenstralen behandeld werden, stierven er 19; van 16 patiënten, volgens de nieuwe methode behandeld, stierven er maar 2. In 't algemeen, aldus verklaarde dr. De Keating Hart, kan gezegd worden, dat de nieuwe behandeling, de zoogenaamde fulguratie, zekerder werkt dan radium en x-stralen, dat bij oppervlakkige kankers mooie resultaten worden bereikt, bij zware veel verbetering valt waar te nemen. De methode van De Keating Hart werd zioals dit inet alle nieuwe methoden op, geneeskundig gebied bet geval is, aanvan kelijk met wantrouwen ontvangen, doch be zit op bet oogenblik reeds vele verdedigers van naam. We noemen byv. Geheimnit Czerny, die haar in no. 6 der „Münchener Medezin. Wochenschrift" prystook Ab-;l, Leopold Rozenkranz, e.a. noemen haar gotd. Ook met deze nieuwe methode blyi't bet echter gewenscht, zoo vroeg mogelyk te opereeren. In ons land is deze methode uog weinig doorgedrougen en zeer zeker nog weinig 0$ particuliere geneesheeren. Wij achtten liet daarom interressaut, over deze nieuwe ge neeswijze het een en ander mede ie dee en omdat het te Arnhem dr. R. J. Roelofs is, die haar ten zeerste verdedigt en haar in de praktijk toepast. Waar dr. Roelofs vel licht de pionier van onze Nederland»:he doktoren op dit gebied is, komt bera daar voor zeker een woord van hulde toe. Het, toestel door dr. Roelofs bij zijn cpe- raties gebruikt, is uiterlijk al zeer eeuvouug een zuil rau ongeveer 1.80 M. hoog, waar van de bovenste helft wat smaller is dan de onderste eu die bestaat uiteen witgelakte, goed isoleerende stof, daaraan verbonden een slang, eindigend in een buis met bnnd- var, die wij, nu ons geen teekening ten dienste staat, het best kunnen vergeleken bij een straalpijp van een brandspuit In zekeren ziu is die buis ook een straalpyp, doch er komt geen water uit, maar een bliksemstraal van 12 tot 15 c.M. lengte, die in het donker met prachtig blauwen {;lans schittert. De samenstelling en de werking van het toestel is in 't kort als volgtAau de>olen van een hoogspanningsformator wordt aan gesloten een condensator in den vorix van de bekende Leidsche flesschen. Van dit „reservoir" gaat de stroom van hooge spanning verder., doch wordt omgezet in een wisselstroom van verbazeud hcogpr spanning. Het wegstroomen der electrtïiteit is n. 1. een soort schommelende bewe.ging, met ongeveer 1 millioen schommelingen per seconde. Met dit weinige volstaan wij, daar dt ge- heele werking van het toestel zonder teeke ning toch niet duidelijk te makeu is. Alleen willen wij nog melding maken van een Ingezonden stuk van dr. Roelofs it. no. 25 van de «Geneeskundige Courant", waarin bij, Da mededeeling van zijn jongste betook aau Parys met het doel om de fulguratie van dr. De Keating Hart van naby te bestu- deeren, o. m. zegt «De voornaamste eisch is en blijft dus. zoo vroeg mogelyk opereeren. De recidteflians nadert dan tot nul. De fulguratie verruimt dus in booge mate ods kunnen, maar een panacee is de fulguratie niet. Fulgaratia is geheel iets anders dan behandeling mei ht.ute fréquence-stroommen zou de lulguratie een electro-cbiruigiscbe operatie kumen noemen. «Of de fulguratie een nuttig effect heeft? Zeker, ik ben daar zóo zeker van overti.igd als dat ik weet, dat we allen eens dood gian. Gisterenmiddag zat ik by dr. De Keating Hart in zijn studeerkamer en wy bladen len samen eenige van zijn groote albums dior. Hierin waren de pbotographieën van pati fu ten vóór en na de operatie, en huu ziekte geschiedenissen. Ik heb genezingen gqs.en van beslist inoperabele gevallen, die nu al 2 a 3 jaar recidiefvrij waren, en van 'via men vóór de operatie met zekerheid Ion voorspellen, dat zij, op de onda wyzo ge opereerd, binnen enkele maanden gestort en zouden zyn. Ik kwam zoodanig onder den in druk vau het mooie, bet prachtige van de fulguratie, dat ik opeens iu het Hollandtch aan royo verwondering en bewonderiug lu< ht gaf. De Keating Hart begreep mij, hoeve! by geen woord Hollandsch verstaat." Arnh. Crt Aanstonds schreef »Een medicus" het vol gende Waar by wijze van causerie de fulgurati 5- methode bij de kaukerbestiyding sou hoog

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1