Gemengd nieuws. Stadsnieuws. veld-artillerie kwam hier gisterochtend om streeks half twaalf door op haar marsch van Utrecht naar de legerplaats by Oldenbroek. Zy hield hedennacht kwartier te Nijkerk. By het Militaire hospitaal defileerde de afdeeling voor don goneraal-majoor comman dant der 4e divisie, die met vele hoofdoffi cieren uit dit garnizoen de afdeeling bij „Rustoord" bad opgewacht en inet de stat- muziek van het 5e regiment voorop den tocht door de stad meemaakte. Hedenochtend om 6 uur marcheerde de 2e afdeeling van bier naar Oldebroek, waar het regiment onder bevel van kolonel jbr. E. C. Boogaert schietoefeningen zal houden. Het is nu zeker, dat Tilburg een cavale- rie-garnizoen krygt. Luitenant-ingenieur J. J. 6. E. Riiokert thans te Naarden, wordt 1 Juli gedetacheerd te 's-Hertogenbosch en vervolgens overge plaatst naar Tilburg voor den bouw der ca- valerie-kazerne aldaar. Bij advertentie in dit nummer wordt aan gekondigd een openbare vergadering, te hou den aanstaanden Vrijdagavond in de groote zaal der isociet.-it sVereeniging". De heer N. van llinte, Algemeen Secre taris van den Bond van Ned. Gemeente werklieden, uit Rotterdam, zal dan inleiden Raadsverkiezing en strijdprognm. Van het Nationaal comité voor vervroegde winkelsluiting ontvangen we een uitgebreide circulaire over die voor winkelhouders en hun bedienden zoo belangryke zaak. We komen hierop terug. De heer L. Pefie, die Zondag te Parys debuteerde by den internationalen zwemwed strijd voor professionals door de Seine-slad, over een afstand byna 12 K. M., kwam ze vende aan. Eerst aaukomende was wederom de En- gelschman David Billington, de sonover- winnelyke", in 2 uur 36 minuten 45 secon den. l)e Amersfoort8cbe Tennis Club „S. M. A. S. H." organiseert weder serie-wedstrijden, te houden van 1 tot 12 Juli. De temperatuur van het water in de zwem school was ook gisterochtend 00 en heden ochtend 01 graden Fahrenheit. Een jongentje van anderhalf jaar, dat onder toezicht van een zusje van nog geen zes aan 'l wandelen was, geraakte gistermiddag by 't Stadhuis in de singelgracht. De jonge Verboef sproog het ua en bracht het naar huis, waar de ouders hem harte lijk danKten. Minder goed kwam een tienjarige knaap er af, die, toen Zaterdagavi nd een makkertje bij bet viscbjesvangen in de kolk Achter Luiaard raakte, er pardoes bijsprong en zijn kameraadje redde. De kleine menschenredder, die natuurlijk doornat thuis kwam en pas in een schoon pak was gestoken, moestvoor straf Daar bed. Maar Zondag heeft moeder, die inmiddels het fijne van do zaak had gehoord, haar Huiken jongen toch eens extra gepakt. Bij de Bloemendalsche huitenpoort viel Zaterdagavond eeu vrouw, die bezig was de straat voor haar woninkje te doen, plotseling neer. Een hartverlamming had een eind aan haar leven gemaakt. Het jongste der vier kinderen is nog slechts vijf weken. doorleefd, als aan de smart die u beeft neer gedrukt; zie niet altyd naar de schaduw, maar ook niet ah yd naar het licht. Uit den. omtrek. Vermoedelijk 15 Juli zal een tuinfeost worden gegeven op Soestdyk. Bij Austerlitz zal vanwege de Ned. Her vormde kerk een opvoedingsgesticht worden gebouwd. Behalve de f 100 000 (annuïteit) van de Regeering, is door een Doopsgezinde ver- eeniging f50000 geleend tegen een laag percentage. Men is overtuigd, dat derestee- rende 1150000 spoedig zal iukomen. Met ingang van 1 Juli wordt door de Ne- derlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij voor het reizigersverkeer opengesteld de stopplaats „Nieuw Groeneveld Alle buuritreinen zullen op tijdig verzoek daar stoppen, zoowel voor het opnemen als bet uitlaten van reizigers. De stopplaats ligt tusschen de stations Hulshorst eu Nunspeel. In de omstreken is men begonnen met de aflevering der eikenschors, welke prachtig gewonnen en van uitstekende hoedanigheid is. De prijzen zyo f2 f3 booger dcu ver leden jaar. Men besteedt thans f34 a f36 per voer, of 810 K.G. In het eikenbosjeshout is weinig handel. De prijs is de zelfde als verleden jaar en wisselt vanfO tot f9 de vim, of 104 bos. Voor den bouw voor het herstellingsoord der vereeni-jing „Trein 8.28 H. IJ. 8. M." is reeds f15 000 by een, inbegrepen hit bedrag, dat voor den grond onder de Gemeente Soest werd betaald. Het Bestuur hoopt spoedig den bouw aan te besteden. In de Legerplaats bij Zeist komen 1 Juli 18 cadetten van het wapen der genie orn tot 31 Augustus de oefeningen van het re giment genie-troepen daar en te Utrcbt bij te wonen. De vliegproef te Leur is Zondag ondanks het slechte weer goed gelukt en werd heden middag herhaald. Naar aanleiding van de afwijzende beschik king op het verzoek van den zoon van wijlen dr. Mezger, die in 't bezit is van een Fransen arts-diploma, tot uitoetening van de geneeskun dige praktijk te Domburgeen onvermijdelijke weigering trouwens krachtens de bepalingen der Nedsrlandsche wet maakt de Amster- damsohe correspondent van de „Prov. Gron, Ct." de volgende zeer juiste opmerkingen: „Maar hoe zit het er dan mede, dat een hoog leeraar aan do Hoogeschool alhier zich mag verheugen in een drukke geneeskundige praktijk, terwijl hij mist elk diploma of certificcaat van Nederlandsche herkomst, dat hem dit toestaat „In Duitschland gepromoveerd ik heb hier het oog op prof. Lanz is hij als hoogleeraar herwaarts beroepen, heeft zich hier ter stede hier te lande mag ik wel zeggen een grooten naam verworven als knap operateur, verdient daarmede vermoedelijk heel wat meer dan zijn professorsinkomen bedraagt, en ontbeert niette min het Nederland8ch arts-radicaal. Ik heb, toen ik dit ervoer, getracht mijn licht op te steken bij enkele geneesbeeren, doch het eenige ant woord dat ik kreeg, was, dat prof. Lanz zoo'n knappe man is. Nu, dat wil ik niet graag te genspreken, doch nu aan dr. Mezgor iets gewei gerd is, wit, naar het schijnt, prof. Lanz zich ongevraagd heeft toegekend, vind ik het wel wenechelijk, even de zaak aan te roeren." wordt geprezen, meen ik erop attent te moe ten maken, dat prof. Bier (Berlyn) uit zyn kliniek eenige maanden geleden een waar schuwende stem beeft laten hooren tegen die methode op grond van eigen ervaring. Een referaat in »Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde" schryft»de verwachtingen, door de lulguratie-behandeling gewekt, scby- uen zich niet te verwezenlijken. Zelfs, waar het chirurgische mes het mogelyke heelt gedaan en de fulgurator bovendien werd ge bruikt, bleek de genezende werking niet diep genoeg door te dringen". Een nóg nieuwere methode roet de elec- triscbe naald van Forest, welke naald niet behulp van eeu lichtboog van groote ópper- vlakt» en kleine lengte iu staat is, stroom te leveren van zeer booge frequentie, hooge intensiteit eu geringe spanning, zou electief op kankerweefsel werken, doch de bewijzen moeten nog geleverd worden, in. a. w. men is uog zoekende, en van afdoende kankerbe strijding is nog geen sprake. Juist om het groute gevaar, dat dergeiyke beschrijvingen onder de vlag van wetenschap op het lee- keupubliek hebben, rnoe.ide ik vrijheid te hebben, u dit te laten welen. De Redactie teekent daarujj aan Wij maken den geachten inzender er op merkzaam op, cat de methode-De Keatii g Hart niet door ons is geprezen, dat wy Hechts mededeelden wat daarover op een internatiouaal congres voor electrologie en radiologie door dr. De Keating Hart zelf is gezegd, waarop wij lieten volgen een pas sage van een ingezonden stuk van dr. Hoe- lofs in de «Geneeskundige Courant". Wy, als leekeu. matigen ons geen oordeel aan. K ENNI8GEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT vestigen de aandacht van belanghebbenden op de vervanging van het goedkeuriogsnierk voor den IJk der maten en gewichten q door het goedkvuringsmerk r. Tevens herinneren zy belangheb benden eraan, dat na 1 September 1909 hel goedkeuringamerk merk qniet meer geldig ia. De maten en gewichten, die nog niet van ha goedkeurii.gsmerk r voorzien zijn, moeten derhalve vóór dien datum ten heryk worden aangeboden, waartoe aan alle IJkkantoren in de maand Augustus gelegenheid bestaat op alle kantoordagen van des morgens 'J uur tot des middags 12 uur en van des namiddags 1 uur tot des -namiddags 3 uur. Te Utrecht wordt aan het IJ kkantoor, kantoor gehouden op eiken Vrijdag en Zaterdag in de maand Augustus. Amersfoort. 2» Juni 1901'. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, wriJTlF.RS. De Secretari», J. G. STESFEBT KKOESE. Dr. H. VV. Scbreuder en mr. A. vau Traa zijn door deo Commissaris der Koningin in deze Provincie met iDgang van 1 Juli her benoemd tot lid der Gezondheids-commissie voor de Gemeente Amersfoort. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heelt wel een heelen muoien dag gekozen voor baar iuspeclu tocht op de Eem. Heden gingen de leden en de Secretaris met den Kameraar vau het Eem-college aan boord van de stoomboot des beeren Hout zager zich eens persoonlijk overtuigen van de juistheid der vele klachten, door ullerlei belanghebbenden ui allerlei vorm geuit over het vaarwater. De heer A. Herschel Bzn. is niet herbe noemd tot lid vun bet college vaD zetters voor de Rijks-oelastiogeD, geljjk men ons iu bet vorige nummer deed schrijven, doch zul met ingang van 1 Augustus den heer E. L. Visser in dat college vervangen. Wie nog iets van de Gemeente mocht te vorderen hebben wegens leveranties in 1908 gedaan, mag zich nu toch werkelijk wel haasten met het indienen ter Gemeente secretarie van zyn declaratie. Wie dit niet vóór 1 Juli doet, zal hooren dat zyn vordering onheiroepelyk is verjaaid. De aangifte van nieuwe leerlingen voor de Jongensschool, wier cursus 24 Augustus wordt hervat, moet plaats hebben op 12 of 13 Juli bij het waarnemend Hoofd dier school. Mejuffrouw Ellv C. Steiobucb legde aan do rtyks-uiiiversitêit te Utrecht met gunstig gevolg af het examen voor cacdidaat-arts. I)r. i. de Haas beeft zich als arts geves tigd te Zutfen. De dirigeerend officier van gezondheid 3e klasse Nord, thans te AsseD, heeft uit gedacht een zeer eenvoudige koppeling waardoor twee ry wielen kuunen worden verauderd in een vierwiellig voertuig tot transport van zieken en gewonden. Mr. H. Th. s'Jacob, nieuwbenoemd Bur gemeester vau Hu98um, zal 5 Juli wordeu geïnstalleerd en feestelijk worden ingehaald. Een oud-letterzetfer van hier, sedert eeni- geu tijd landbouwer te Parana, in Brazilië, schreef aanstonds by zijn aankomst te Rio de Janeiro aan Mackintosh'passage-bureau, dat hem heelt voorgelicht voor zyn over tocht. Hij vertrok 12 Mei per s.s. „Zaanland", van de Kon. Hollandsche Lloyd, naar Bra zilië eu schreef 4 Juni Wilt u zoo goed zyn dit schrijven Ie publiceeren. De bedoeling is, hen die met angst en schrik gesla gen werden een reis per SS. Z-aulaml te maken, tot andere gedachten te brengen en tevens moet ik er bijvoegen dat heigeen ik schrijf de zuivere waar heid is, want ik heb er geen cent voor- en ook geen nadeel ««ij. Ik wil dan even de koet aan boord van de Zaan land mededeelen. «Morgens om zeven uur: koffie boter, sjem of kaas of haring (zuur) lekker hé; om elf uur: wyn, g en glaasje, neen, «en bus vol; ora half twaalf middageten, aardappelen met boonen, soep en vleesch, en ook geen klein stukje, neen ik zeg je, met min gezin eet ik meer dau een pond per dag op. De andere dag heeft men weer wat anders, t zy boonen of erwtensoep met aardappelen of men krygt snij boonen of zuurkool; ua gelang de kost is krygt men vleesch of spek maar toch niet minder dan een pond per dag, ongelooflijk bé. Om drie uur koffie of thee met brood of zeebeaohuit, hazelnoten of groote noten, om half vijf weer »jjn (bus vol) om vjjf uur soep of aardappelen met pruimen en weer vleescb, Nu moet men in Holland dit ook hebben als men werken moet, want dan kon je werken; nu ziei men eerst wat de werkman te kort komt. Maar Iaat ik nog even meiding maken, dat men op de Ztauland erg vry ie; men kan gaau en staan waar men wil, er is niemand die eenige pressie op ons uitoefent of men moet bet al te boot maken. Dat men zich een tfeinig moet behelpen m t zoo'n reis. weet een ieder, maar heeft men te lang beneden gezeten dan gant men naar boven eu men heeft muziek, men kan dansen, springen en zingen of men beeft voordrachten. Ik wil dan ook myu dank uit spreken voor de vrijheid eu goede behandeling die wy mochten genieten van de beeren gezagvoerders en vooral aan de kapitein onder wiens leiding alles in de vriendecbappeïijkste omgang is geregeld. Ook myu dank voor de feesten die wy eu onze kinde ren meegemaakt hebben met bet passeereD der linie; bierbi) werden de kinderen onthaald op chocolade sinaasappelen, limonade, enz., de grooten op sigaren, bier enz. Een woord van lof komt toe aan den heer Wolf, secretaris, eu andere beeren die tjjd nog moeite gespaard hebben dit feest zoo goed te doen s «gun. Ik zal bierby eiDdigen, waut bet is wel mogeljjk dat iiiyu verdere reis Diet zoo goed is, eu dat wy dan ook Dog wel eens aan de „Zaanland" zullen denken. Maar dit moet ik nog ze<gen wanueer ik weer schrijf, zal ik bet weer doen zooals wy het met maken goed of slecht. De Eerste Kamer heeft gister goedgekeurd de 12 wetsontwerpen, houdende bepalingen omtrent de toekenning van pensioen aan de weduwen.en weezen van militairen en gepensiouneerde militairen van land- en zeemacht beneden den rang van ofticier. De Minister van Oorlog heelt aan de Com missarissen der Koningin medegedeeld, dat de miliciens-verlofgangers, aan wie vanwege don Minister toestemming is verleend tol 1 verblijf buiten Europa, met vrijstelling voor opkomst onder de wapenen voor herhalings oefeningen, aan die oefeningen niettemin zullen hebben te voldoen, indien zij van de hun vei leende toestemming tot verblijf bui tenslands geen gebruik maken, dan wel reeds vóór het verstrijken van den duur der toe- I stemming hier te lande zijn teruggekeerd. De Minister heeft daarom verzocht, de Burgemeesters uit te noodigen, ook de ver lofgangers in het bezit van bedoelde toestem ming steeds een oproepingsbrief voor herha lingsoefeningen te zenden, doch daarop aan te teekenen. dat de verlofganger aan de op roeping geen gevolg behoeft te geven, indien hij zich op hei voor de opkomst bepaalde tydslip werkelijk buiten Europa ophoudt. Oelyk we reeds meedeelden, zal het eska dron ordonnansen, als zelfstandig korps 1 April 1881 opgericht, aanvankelijk te Haar lem en sedert Mei 1883 te Amersfoort in garnizoen, morgen worden ontbonden. Een gedeelte gaat naar Den Haag, het andere naar Venloo, het derde naar Deventer. Zaterdag vierde bet eskadron feest. By de gbymkana-races, op de Vlasakkers gehouden en door vjle officieren met hun dames uit dit garnizoen bijgewoond, gaven zy wederom blyk van groote geoefendheid en ile medailles, door de officieren beschik baar gesteld en door den commandant jbr. W. H. J. van de Poll op de hem eigen har telijke wijze uitgereikt, waren alle met uiter ste inspannmg verdiend. De onderollicieren zaten aan een feestmaal tijd aan in het mooie zaalije van „Het Boom pje" de minderen hadden óok een feest- roailtyd, terwyl een feestavond in „De Keizerskroon" het afscheidsfeest op waardi ge wijze besloot. De heer Serré vervaardigde een reeks fraaie photo's als blyvende herinnering aan bet korps, dat men noode van bier ziel gaan. De stafmuziek van het 5e regiment zal het morgenochtend uitgeleide doen. De le afdeeling van het le regiment De politie, door de buren gewaarschuwd, deed Zondagmiddag een bewoner van een zy straat der Hellingsiraat, die geheel alleen woont en ziek thuis was, per brancard naar het St. Elisabeths gasthuis brengen. Ondanks de vele waarschuwingen zag de politie zich genoodzaakt tegen vyf personen proces-verbaal op te maken wegens het rij den zonder licht. Ook maakte zij proces-ver baal op tegen jongens, die niet alleen bloemen stalen uit voortuintjes, maar ook de planten daarbij ernstig beschadigden. De schuldigen, die reeds zoo dikwijls werden gewezen op bet geen zij eerst zonder nadenken deden, zullen nu wel flink worden gestraftmaat zij die iiun rozelaars met zooveel liefde verzorgden, zien door baldadigheid al bun goede zorgen te niet gedaan. Drie opgeschoten jongens werden gister door de politie hier aangehouden, verdacht van diefstal te Hilversum. De Rijks-veldwacbt arresteerde hier gis ter twee personen, verdacht van diefstal van schapevachteD, onder Terscbuur ge pleegd. De derde verdachte werd gisteravond door de politie bier aangehouden eD evenals de beide anderen hedenochtend naar Nykerk geleid. Denk zoowel aan de vreugde die gy hebt Een huwelijksreis per luchtballon. Natuur lijk komt een dergelijk bericht uit Amerika. De heer en mevrouw Roger, uit Burnbam, onder namen te Pittslïeid 's nachts om twaalf uur hun huwelijksreis per ballon en landden bij Boston. De man is beeldhouwer, zijn jonge vrouw een schrijfster, die de indrukken van haar reis zal beschrijven. Duizenden waren bij de opstijging tegenwoordig. Een ervaren luchtschipper verge zelde het jonge paar naar hooger sferen. Karnemelk. Waar veH boter wordt bereid, verkrijgt men van zelf veel karnemelk. In den tijd, toen overal nog uit volle melk werd ge karnd, was de hoeveelheid, welke men bij elk kameel verkreeg zeer aanzienlijk. Tegenwoordig, nu haast allerwege wordt gecentrifugeerd en alleeo de room wordt gekarnd, vermindert wel de massa, maar de hoedanigheid der karne melk gaat er volstrekt niet op achteruit. Toen men die groote plassen karnemelk verkreeg en er moeilijk kon afkomen, gebruikte men dit afvalproduct der zuivelbereiding eenvoudig als veevoeder en de dieren voeren er niet kwaad bij. En geen wonder. Karnemelk toch bevat ge middeld niet minder dan 3.15 pCt. eiwit, 0.3 pCt. vet, 4 pCt. suiker en 0.75 pCt. asch. En als we eens vergelijkende berekeningen maken, dan vinden we, dat 5 K.G. karnemelk bijna evenveel werkelijk voedsel bevatten als 1 K.G. mager vleesch en 1 K.G. kippeneieren. De boer is daarom nog zoo dom niet wanneer hij die karnemelk ook zelf gebruikt; daarmede toch voedt hij zich goedkoop en krachtig. En dit voedingsartikel is op den koop toe nog zeer licht verteerbaar. De eiwitachtige stoffen der melk hebben bij het zuren een veiandoring

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2