Stadsnieuws. woorden gesproken zyn, welke dien oorlog onverroydelyk maakten. Het Marokko-verdrag is een machtig middel om den vrede te handhaven. Sedert hetgeteekend werd, is de Marokko-lcwestie uit de besprekingen der landen verdwenen. Het gevolg daarvan is een moreele ont spanning. Deze doet zich vooral tusschen Frankrijk en Duitschland gevoelen en men begint zich daarover te verheugen. De nieuwe helderheid van den politieken horizon maakt, .dat ook in Duitschland er kend wordt, dat 'de „zwart-kykers" geen ge lijk hebben gekregen. In weerwil van de Ën- felscb-Fransche entente en trots Algeciras eeft Duitschland bij de crisis in het Oosten ztju macht getoond. Het spook der isoleering is verbannende zaak van den vrede is op deze wijze nog ineer verzekerd. Landen met verscheidene verbintenissen vervreemden niet van elkaar door de trouw, die zij tegenover de geallieerden houden zij komen elkaar integendeel dichter bij. De betrekkingen tus schen Frankrijk en Duitschland, Italië en Rusland, Frankrijk en Oostenrijk, ja zelfs tusschen Engeland en Duitschland, zijn beter geworden, Kan en mag men na dat alles een nog Ërootere toenadering tusschen Frankrijk en uitschland wenscben Tardieu laat de hy pothese van een verbond ter zijde die waagt niemand ernstig op den voorgrond te plaat sen. Zij is trouwens gevaarlyker dan men deDkt. Zulk een verbond zou Engeland en Rusland ongerust maken en Frankrijk een vriend geven, die het gemakkelijk de baas zou kunnen worden. Met zulk een bondgenootschap zou Fran krijk weinig winnen, doch veel wagen. Aangezien zulk een verbond niet mogelijk is, is het ook gevaarlijk, door redevoeringen en goed gemeende doch slecht overdachte pogingen tot toenadering de diplomatie en ae volkeren in een engte te drijven, waaruit zij zich wellicht niet kunnen losmaken. Het Marokko-verdrag geeft den duidelijken maatstaf aan voor betgeen de beide volkeren nog verder kunnen doen om hun betrekkin gen te verbeteren. Voor beiden beteekenen Slicht en macht alleen de loyale eensgezind- eid ten opzichte hunner belangen op alle gebied, waar deze belangen elkaar raken, eensgezindheid ten gevolge van vreedzamen, Semeenschappelijken arbeid om de eischen er beschaving met die der gemeenschappe lijke belangen overeen te brengen. Zoo de volkeren door de geschiedenis zijn geschei den, is het des te meer hun plicht, elkaar te leeren kennen. Hoe bescheiden deze gevolgtrekking ook moge zijn, waar is zij. De loyale correctheid der betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland moet steeds onderworpen blijven aan verstandelijke beoordeeling. ZoolaDg het verstand die be trekkingen regelt, zullen zij blijven bestaan. Wie voor de toekomst der beide landen het rijk der droomen wil openeD, sluit voor hen het rijk der werkelijkheid. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 219 der Gemeentewet, Doen te weten, dat de Rekening van ont vangsten en uitgaven der Gemeente over het jaar 190S, door hen aan den Gemeenteraad aan geboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 9 tot 3 uur des namiddags, op de Gemeente secretarie voor eenieder ter lering zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, 22 Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, H. de BEAUFORT, loco-Secr. J. K. H. M. de Koningin-Moeder zal morgenoch tend Amersfoort passeeren bij Haar bezoek aan »Moria" bij Nunspeet, het herstellings oord van de vereeniging «Zusterhulp" te Amsterdam. Aanstaanden Zaterdag gaat H. M. naar «Het Loo", waar Zij tot Dinsdag blijft. In „Staatscourant'' 173 is o.a. opgenomen een Kon. besluit, houdende nadere vaststel ling vbd het Rijkswapen alsmede van dat, te voeren door de leden van het Koninklijk buis. het verslag weder wenschen te ontvangen, zich opnieuw te abonneeren, en dat hel, met bet oog op een geregelde toezending van het begin der zitting af, gewenscht is, dit tijdig te doen. Sedert Vrijdag is het zoogenaamde waer- kastje aan het Postkantoor hier in gebruik. Het trekt verbazend veel aandacht. Eiken ochtend tegen elf uur wordt het bericht voor het eerstvolgende etmaal in het kastje bevestigd. Behalve het wandelkaartje voor „Birkho- ven", waarop we verleden week de aandacht vestigden, heelt architect J. van de Lijke ook een zeer groote plattegrond van de Ge meente Amersfoort geteekend. Als er eens een combinatie kon gevonden om die kaart uit te geven, want er bestaat inderdaad behoefte aan. De joDgste is een goede twiotig jaar oud. Wethouder E. L. Visser heelt gister de ziekenverpleging te Amsterdam verlaten en zijn woning aan de Vondelstraat aldaar be trokken. Het Kort verslag der vergaderingen van de Tweede Kamer der Staten Generaal ver schijnt in den avond van eiken dag, waarop de Kamer vergadert. Alle betalingen van hel Kort verslag ge schieden bij vooruitbetaling; een jaargang kost 11. De aandacht van hen, die reeds voor de zitting 19U8/1909 op het Kort verslag zyn geabonneerd, wordt in <le «Staatscourant" erop gevestigd, dat het noodig is om, wan- Deer zy ook gedurende de nieuwe zitting Gedurende het verlot van den Commissa- saris van politie, van 2 tot 10 Augustus en van 12 tot '26 September, is de heerS. Post- huma, Inspecteur van politie, belast met de waarneming van diens function. Morgenochtend zal in de parochiekerk van den H. Henricus, Soesterwegkwartier, de heer G. Wantenaar, uit Soest, missionafhs van Mill Hill (Londen), zijn eerste mis op dragen. Meju(Trouw A. Kerliug i3 benoemd tot onderwijzeres aan do bijzondere school te Reezerveen (ambt Hardenberg). De heer J. H. Lodder staat op de voor dracht ter benoeming tot onderwijzer te Maarssen. Mejuffrouw M. 1'. (J. ötoetzer behaalde de akte voor piano-onderwijzeres van de Ned. Toonkunstenaars-vereeniging. Luitenant J. J. Verkuyl Quakkelaar, vroe ger hier in garnizoen, is op 40-jurigen leef tijd te 's-Gravenhage overledep. De broDZen medaille voor menschlievend hulpbetoon is toegekend aan huzaar L. A. Brand, ran het eskadron ordonnan sen, nu te 's-GraveDbage, die 27 Januari mot levensgevaar een kind redde uit de diepe gracht bij het Militair hospitaal hier. In het joDgste nummer van het Week blad voor Gymnasiaal en Middelbaar onder wijs" is opgenomen het rapport der commissie van bijstand voor de salarisactie van de Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar onderwijs, bestaande uit de.heeren Herman Snijders, Voorzitter. Jac. Aalbers, J. W. Kuiper, H. Zondervan en dr. A. A. Dalhuisen, Secretares. In een gedeelte der oplaag van bet vori ge nummer konden we nog vermelden, dat bij Kon. besluit, met ingang van 27 Juli, op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen, eervol ontslag is verleend aau luitenant-ge neraal F. H. A. Sabrun, adjudant in buiten gewonen dienst van 11. M. de .Koningin als Minister van Oorlog, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan H. M. de Koningin en aan den lande bewezenen is benoemd tot Minister van Oorlog generaal-majoor W. Cool, Inspec teur van het militair onderwijs. Generaal Cool, van 19U0 tot 1907 Direc teur der Hoogere Krijgsschool, heeft heden in handen van H. M. de Koningin den eed afgelegd en zal hedenavond de portefeuille van Oorlog overnemen. Kolonel L. W. van Hoek, commandant van het 5e regiment infanterie, dineerde gis ter ten Paleize „Soesidijk", Bij het 5e regiment infanterie is ingedeeld als milicien een loteling uit de Gemeente Enschede van de lichting 1901, doch die ver leden week pas zich als deserteur aanmeld de en nu, na ruim acht jaar, werd ingedeeld. Ook van het 5e regiment infanterie wor den uit de daarbij ingedeelde, bij voorkeur niet-voorgeoefende viermaanders, op 3 Au gustus a.s. tien miliciens gedetacheerd by de treinafdeelingen der divisiën, om te wor den opgeleid tot onbereden treinsoldaat. Miliciens, van beroep koetsier of voerman en zij, die met paarden kunnen omgaan, genieten de voorkeur. De aldus geoefende manschappen worden tijdeus de herhalings oefeningen en bij mobilisatie gebezigd als geleiders der treinvoertuigen vau bet leger. Ransel eu tasscben behooren niet meer tot hun uitrusting. Reserve-wachtmeester J. Peelen is bevor derd tot kornet. Bij de schietwedstrijden tot besluit der jaarvergadering van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, Zondag te Haarlem gehouden, behaalde de schietvereeniging «Wilhelmina", van de afdeeling Amersfoort, den tweeden prys korps geweer met 158 punten en den eersten prijs korps buks met 454 punten. Hoogste schutter in iaatst- bedoelden wedstrijd was de heer D. van Buuren met 96 punten. Personeel buks le prijs W. R. Schukkitig, 100 punten; 3e pr. J. A. Uding, 97 p.; 7e pr. R. Meijer, 92 p.9e pr. J. van Oorschot, Personeel geweerle pr. D. van Buuren, 44 punten10e pr. W. R. Schultking, 40 p. Leden boven 60 jaar3e pr. A. Hassing, 25 punten. «Wilhelinina" heeft het goede voornemen, in verbaDd met haar 25-jarig bestaan eeu plaatselijken schietwedstrijd te organiseeren. De afdeeling Amersfoort voor Kinderher- stellings- en vacantie-kolonies is als rechts persoon erkend bij Kon. besluit van 17 Juli 1909, Staatsblad no. 48. We vestigen de aandacht op deedverten- tiën in dit nummer omtrent goedkoope trei nen der H. IJ. S. M. Het Maandelijksch prentenboek, gewijd aan huisinrichting, bouw-en sierkunst „Het huis, oud en nieuw",onder redactie van architect Ed. Cuypers, dat èn om zijn waailjjk artis tieke uitvoering èn om zyn rijken inhoud in zyn nog kort bestaan telkens meer vrien den zich verwerft, heeft een groot gedeelte der Juli-aflevering gewijd aan het Museum der Oudheidkundige vereeniging „Flehite". De oud-overste der cavalerie H. M. Wer ner, te Rhedersteeg, heelt bij een zestal keu rig uitgevoerde en met zorg gekozen pbuto's nietde hem eigen bevattelijkheid en voor het kleine bestek zeldzame volledigheid, hel ont staan en de ontwikkeling van het door de Amersfoorlers zeiven veel te weinig op prijs gestelde Museum beschreven, zonder ook maar de minste pretentie van wetenschappe lijk gedoe. Van het Museum „dat thans na ruim dertig jaren door zijn rijken en belangwekkenden inhoud overwaard is door iederen vreem deling om van stadgenooten niet te spre ken te worden bezocht en in alle bijzon derheden bezichtigd", zijn afgebeeldde voorgevel.de keuken (twee maal), het trap portaal eerste verdieping, de bestuurskamer en de 17e eeuwsche slaapkamer. Het zeer lezenswaardige artikel koml juist in een goeden tijd, omdat het thans logé's en andere gasten naar het Museum zal doen stroomen en wellicht ook stadgenooten er zijn er werkelijk, die nog nooit éen voet er in zetten er mee zal doen kenois ma ken. Bij gunstig weer morgenavond concert op Birkboven. Men zie de advertentie. De heer T. B., een zeer oppassend en ijverig man, die heden voor acht dagen de stad verliet om steetien te koopen voor een door hem uit te voeren bouwwerk, is hedenochtend levenloos gevondeu ouder Jaarsveld. Wel hoogst onaangenaam is het voor de nabestaanden, dat de lieve «men" verband zoekt tusschen dit ongeluk en/le kermis te Utrecht, waar de heer B. absoluut niet is geweest. Een jongen, die rond 12 uur in woeste vaart de Krommestraat in fietste, vloog vlak bij de Langestraat legen een met een paard bespannen groenteukar op, wonder boven wonder bezeerde hij zich in 't geheel niet; het rijwiel werd echter door het paard geheel in elkaar getrapt. Een vechtersbaas, cfie Zondagmiddag dooi den tapper uit diens herberg was verwijderd, omdat hij daar twist zocht, wilde met alle geweld daarin terug. Politie-assistcntie werd ingeroepen en het eind was, dat de woeste ling ten slotte door vijf agenten, die hij by zyn overbrenging beet en sloeg, in arresi werd gesteld. Ook in het arrestanten-lokaal vernielde hij wat onder zyn bereik kwam. Proces-verbaal werd tegen hem opgemaakt ook wegens wederspannigheid en vernieling. De temperatuur vud het water in de zwemschool, welke de heele vorige week zich op 63 graden handhaafde, was vanoch tend gedaald tot Toen gisteravond juist om elf uur de torenwachter kon nog nauw »an allerböch- sten Stelle" gekomen zijn de brandklok begon te kleppen en al heel spoedig werd geroepen „brand bij de Infauterie-kazerne" was 't in een oogenblik zwart van de men- schen, die naar den Leusderweg zich spoed den. De brand, die nog vóór half elf was uil- gebroken in het achterhuis vau het boerde rijtje van Grol, bij het voetbal-terrein, bleek niet te blusschen. Er was geen water en boyendien heeft de brandkraaowagen der politie een andere koppeling dan die van de spuiten. Alles brandde tot den grond af. Van den inboedel, enz. word nog zooveel mogelijk gered. Alles was, hoewel laag, verzekerd. Ryria op het zelfde oogenblik brandde het hevig onder Aschal. De politie, op kondschap uitgezonden, ver nam van eeu automobilist, dat de boerderij geheel zou afbranden. Ook daar geen water, maar ook daar vee en pluimgedierte en meubelen in tijds in veiligheid gebracht. Geen persoonlijke ongelukken. Het leven is een kunst, waarin men te te vaak dilleltaot blijft. Om meester te wor den, moet men zijn hartebloerl vergieten. "CTit don omtrek. Het Oud-Hollandsche marktplein te Baarn wordt Donderdagmiddag om 2 uurgeopeud. De Oud-Gooiscbe markt te Laren werd hedenmiddag geopend. Zaterdagmiddag is te Harderwijk het con tract gepasseerd tusschen hel Kijk en die Gemeente tot vestiging van twee bataljons infanterie aldaar. De Franscbrnan Blériot is Zondagochtend half vijf met zijn vlteg-machioe het Kanaal van Sangatte bij Calais naar Dover overge vlogen en. heeft da 33 Kilometer afgelegd in 23 minuten. Hij is de eerste die den tocht waagde. De hedenmiddag onder voorzitting van d«n Burgemeester, jtir. J. W. A. Bariliman Wuytlers Vaa Vliet, vaa 1.45 tot 3.25 ge houden openbare vergadering vao den (Wad dezer Gemeente werd bijgewoond door 15 leden en den waarnemend Secretaris, rar J. K. 11. de Beaufort. Afwezig met kennisgeving waren de heeren Visser en Tromp van Holst. De notulen der vergadering van 13 Juli werden ais vastgesteld beschouwd. De belangrijkste der Ingekomen stukken waren een adres van de Kamer van Koophandel eu Fabrieken voor de Gemeente Amersfoort ter zake verbetering van het vaarwater vóór den mond van de rivier de Eetn en vi rbete- ring van de vaargeul op die rivier Zelve om prm-advies aan B. en W. de volgende missive van Burgemeester en Wethouders van 23 Juli: Wij hebben de eer U te berichten, dat het Bestuurder Vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" bijschrijven van 17 Juli 1909, ao 23, aan ons collage verzocht dag en uur te bepalen, waarop ons college den Penningmeester en den Secreta ris van het BestHur benevens den Directeur der Ambachtsschool rnet de boeken en be scheiden, benoodigd voor het nazien der rekening der VoreenigiDg, zou kunnen out- vaugen, ten einde tot nazien der rekening over het dienstjaar 1908 te kunnen over gaan. Wij deelden het Bestuur mede, dat wy deze heereu guarne op Donderdag 22 Juli 1909 zouden ontvangen. Op den bepaalden dag vervoegden de Penningmeester en do waarnemende Secretaris van het Bestuur be nevens do Directeur der Ambachtsschool zich met de boeken en bescheiden ten Siadhuize, zoodat tot het nazien der rekening kou over gegaan worden. De rekening werd in orde bevonden en wij besloien die goed te keuren, op een be drag van f 20 259.55 in outvaugsten en uit gaven. Deze mededeeling werd door den Raad begroet mei applaus. het reeds in extenso vermelde adres van den Chrislelijken Bostuurdersbond, waarbij aangedrongen wordt in de besteksvoorwaar- den een zoodanige bepaling op te nemeo, dat aan do patroous verboden woi'di, in het Arbeidscontract eeu regeling op le riemen, waardoor de bepalingen vermeld in art. 1638c en 16:i8d van het Burgerlijk Wetboek buiten werking worden gesteld om pr»- advies aan B. en W. oen adres van 15 ouders van leerlingen der vierde klasse van de H. B. S„ waai bij aangedrongen wordt op splitsing der vierde klasse in 3 afdeelingeu te behandelen bij punt 7. Om 1.50 kwam aan de orde de agenda. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden van den Gemeenteraad. De daarvoor benoemde Commissie, be staande uit de heeren Gerritsen, Kroes en Ruijs concludeert, dat «le brieven in orde zyn en adviseert tot toelating van de beurenS. J. van Duinen, J. W. Jorissen, M. R. N. üi'sterveon, R. G. Rijkens, Tb. Sauders en N. Vela Heyn, die 7 September zitting zullen nemen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing van dc 6e klasso der Jongens- school. Aangenomen z. d. of h. st. '6. Benoeming vun een tijdelijk buitengewoon leeruur in de Geschiedenis aan het Gymnasium voor den cursus 1909/1910 en vaststelling van diens jaurwedde. Herbenoemd do heer A. K. IIovensGreve. 4. Benoeming van een tijdelykbuitengewoon leeraar in de Aardrijkskunde «an het Gymna sium voor den cursus 1909/1910 en vaststelling van diens jaarwedde. Herbenoemd de heer 8. G. de Vries. 5. Benoeming van een lijdelijk buitengewoon leeruar inde Natuurlijke historie aan het Gym nasium voor den cursus 1909/1910. Herbenoemd dr. A. A. Pulle.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2