Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Aan de Gezondheids-commissie voor de Gemeente Amersfoort is door die te Utrecht toegezonden een circulaire waarin wordt ver zocht om, evenals dat in haar gebied ge schiedde, een aantal concrete, goed geconsta teerde gevallen uit haar kring byeen te bren gen en hieruit eventueel te besluiten tot de noodzakelijkheid van een strenge wet tegen de kwakzalverij. Aan bijna 100 geneeskundigen te Utrecht zijD daartoe de volgende vragen gericht: Zijn U in uw praktijk gevallen bekend lo van patiënten, die hulp zochten bij kwakzalvers, of kwakzalversmiddelen gebruik ten 2o van patiënten, wier gezondheid door het sub lo genoemde werd benadeeld of v:ier herstel er door werd vertraagd 'l Van 51 hunner kwamen meer ot minder uitvoerige antwoorden in en men zal nu ook trachten middels de overige 129 Gezond- heids-commissiën in den lande dit onderzoek voort td zetten. We ontvingen hot volgende communiqué: Het sub-comité voor deu historischen optocht, op 31 Augustus hier te houden, vergaderde Woensdagavond in de groote taal der sociëteit „Vereeniging". Behalve de 7 leden van bet comité waren aanwezig een 30-tal heoren, terwijl vele anderen bericht van verhindering hadden ingezondon. Gaf een en ander reeds goede verwachtingen voor het volkomen slagen van den optocht, die werkelijk de clou van het leest belooft te wor den, de groote bereidwilligheid van hen die de hoofdrollen zullen vervullen en de hoogst aan gename toon waarop alle aanwezigen hun krachtige medewerking toezegden, zijn voor het sob-comité een bewijs, dat de optocht zal slagen. Met algemeene stemmen werd besloten, den optocht te doen doorgaan. De hoofdrollen zijn nu bezet en teer goed ook terwijl de vendels ook reeds zijn gefor meerd. Doch waar nu zóo veel medewerking is, sou het sub-comité zoo gaarne zien, dat ook leden van sport-clubs en dergelijke alsnog sich aanmeldden cm deel te nemen aan den optocht, opdat zoo weinig mogelijk (gehuurde) anonymi daaraan deelnemen. Daarom verzocht de Voorzitter, de heer J. Sinnige (Kamperbinnenpoort 8), allen deelnemers in hun kring hun best te doen, nog een dertig tal jongelieden te werveD, opdat de optocht werkelijk schitterend worde. Aanstaanden Woensdag komt het sub-comité weder byeen met de deelnemers. Wie nog wil meedoen, melde zich dus v6or aanstaanden Woensdag aan. Aan het plaatselijk telefoonnet is met no. 222 aangesloten de heer Joh. Vingerhoets, Langestraat 44. Thans blijkt waarom het water in de Sin gelgrachten de laatste dagen zoo hoog was. Door de aanhoudende regens is de tfarne- veldscbebeek Dinsdag buiten haar oevers ge treden en zijn bijna alle aangrenzendeD lan derijen onder water gezet, zeer ten nadeele van den landbouw. Het water is nu vallende. Het zilveren priestersfeest van pastoor J. L. 14. Hoorneman zal worden gevierd op deu dag zeiven, dus op Zondag 15 Au gustus. Aan het Kon. instituut voor de Marine te Willemsoord zijn bevorderd: van de 2e naar de 4e afdeeling de adelborsten L. A. C. M. Doorman, K. W. F. M. Duorman, J. Th. Stroeve en J. P. Abbinga, en van de 3e naar de 2e afdeeling de adelborst J.F. Wesseliog. Tot de Cadettenschool te Alkmaar is toe gelaten voor den dienst hier te lande VV. L. Bischoll'. De beer J. II. Hartog, te Baarn, verwierf aan'sRyks-veeartsenijschool te Utrecht het diploma als veearts. De heer L. S. Gerard van Sijseu is opge treden als Penningmeester van da Maat schappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin „Zandbergen". Prof. F. Kenninck is Onder-voorzitter van bet Bestuur. De firma Gebr. Ncfkens ontving opdracht, bij de manoeuvres der 4e divisie, van 15 tot 22 September, tegenwoor'''® te zyn met twee automobielen. De heer H. Gordeau Jr., ourl-Hoofd der Chr. school te Steendereo, is ingeleid als Directeur der veroeniging ïKiuderzorg" in de Provincie Utrecht. De plechtigheid had plaats in het tehuis sAldegonde'' in tegen woordigheid van het Bestuur, de verplegers en de verpleegden der stxhting. De Voorzitter, dr. Bronsveld, sprak treffende, beteekenis- volle en hartelijke woorden. Des avonds wer den de kinderen ruimschoots onthaald. Men mag goede hoop koesteren, dat de keuze uitstekend is, zegt het «Predikbeur- tenblad". De oudere Amerafoorters, die de Bydende artillerie nog eeDS in actie willeu zien, kun nen Maandag hun hart ophalen te Klspeet waarheen het korps van Arnhem uit mar cheert en waar het zal bivaLkeereo. Dinsdag marcheert het naar Oldebroek voor het houden van schietoefeningen en Woensdag keert het terug naar Arnhem. Generaal-majoor H. C. A. Neeteson, In specteur der infanterie, is tydelyk belast met de functiën van Inspecteur van het militair ouderwijs. Geheel als onder onsje, zonder dat daaraan ruchtbaarheid zou worden gegeven buiteD de vereenigiogeD, heeft het Amersfoortsch Vrij willigers Korps de schietvereenigingen hier ter stede uitgenoodigd tot een ouderlingen schietwedstrijd, morgen te houden. Nu we toch melding van dit voornemen zien gemaakt in de bladen, kunnen we mee- deelen, dat de wedstrijd zal aanvangen mor gen (Zondag) nm negen uur op de Leus- derhoide en zal eindigen om 5 uur. De prijzen bestaan uit medailles, kunstvoorwer pen en contanten. De uitslag van dezen wedstrijd zal eerst Zaterdag 44 dezer worden bekend gemaakt. De Amersfoort3che Muziek-vereeniging, Directeur de heer J. A. Jochems, geelt morgen avond half zeven een concert op «Birkho- ven" en Maandagavond 8 uur weer eeu concert in de tent aan hei. Plantsoen. Zoowel uit Duitschland (Kreuznach) als uit Zwitserland (Züiich) bereiken ous eenige brochures en artikelen over radiogen-prepa raten en emanatoren voor radiogen-therapie, aan te wenden bij rheumatismus, ischias, catarrhale aandoeningen der ademhalings organen, enzoovoort. Hedenavond zal dr. F. L. Koblrausch, door de Duitscbe radiogen-vereeniging naar ons land afgewaardigd, ten huize van den heer Th. C. V. ter Maat, aan den Hof, voor de hier praktiseerende artsen een voordracht houden met verklarende proeven over radi- ogei.-emanatoren. De Knapen-vereeniging, onder-afdeeling van de Chr. jongelings-vereeniging Ps. 449:9, hoopt Maandag een rijtoer te maken naar Rhenen en WageDingen. De „Uir. Crt". bericht, dat de Utrechlsche voetbal vereeniging V. V. V. het komende seizoen niet meer zal deelnemen aan wed strijden. Gebrek aan spelers en aan animo is daar van de oorzaak. Henri Brondgeest, van wiens creatie in »Taptoe" ook hier zóo werd genoten, is in de laatste tijden veel onder dokters handen geweest en het weder optreden als acteur is hum thans voorgoed verboden. Wellicht vestigt hij zich nu in Oost-Indië. Laat ons even dezen datum vastleggen 3 Augustus 1C09 begin van den Zomer Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boeicaboter aan de Centrale botermljn 4025 Kilo ongezouten en 3750 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-controle. Deprijs der raarktboter was f 1.30 a f 1.45 die van de ongezouten fabrieksboter fT. 14 a 14. 20 en die yan de gezouten f 1. 43 a f 4.22. Het aansteken der lantaarns van rijwielen, motorrijwielen en automobielen moet vol gende week geschieden uiterlijk om acht uur die der andere voertuigen moeten uiter lijk te hall negen worden aangestoken. De Commissaris van politie te Utrecht waarschuwt de veehouders in de Provincie zich in acht te nemen bij het afleveren van vee, voor de slachtbank besterad, aan niet als soliede bekend staande kooplieden, daar in den laatsten tijd meermalen na levering het vee tegen contanle betaling en tegen minderen prijs daD de waarde aan derden werd verkocht en de betaling aan den vee houder uitbleef. Het is geraden, omtrent onbekende koop lieden of slagers voorat information in te winnen by de Directie van het abattoir te Utrecht. Overneming in Provinciale bladen in Utrecht en Zuid-Holland is gewenscht. Voor de rechthebbenden zijn aan bet Commissariaat van politie terug te bekomen een koetsierszweep en een beursje met eenig geld. 't Is mot den rnensch als met de magneet, waarvan de draagkracht vermindert als zij geen last heeft te dragen. Uit den omtrek. Sedert de vorige opgave zijn door den A. N. W. B., voor gezamenlijke rekening met de N. A. C., de volgende Waarschuwings borden geplaatst: No. 548. Gemeente Barneveld, aan den weg AmersfoortApeldoorn, bij de halte Terschuur, ten Oosten van K.M.-paal 5.7. No. 549. Gem. Barueveld, aan den weg AmersfoortApeldoorn, by de halte Ter- schuur, bij K.M.-paal 6. No. 582. Gem. Hoevelaken, ten Oosten van Hoevelaken, op den weg tus®chen Hoe velaken en Terschuur, bij K.M. paal 2.9. No. 583. Gem. Hoevelaken, ten Oosten van Hoevelaken, op den weg tusschen Hoe velaken en Terschuur, bij K.M. paal 3.3. No. 584. Gem. Barneveld, tusschen Hoe velaken en Terschuur, bij K.M. paal 3.6. No. 585. Gem. Soest, aan den Rijksweg, ten Zuiden van de Proteslantsche kerk, on geveer bij K.M. paal 40.2. No. 586. Gem. Soest, aan den Ryksweg, ten Noorden ven de Protes'.antsche kerk, ongeveer bij K.M. paal 39.8. Het verluidt, dat H. M. de Koningin deze maand eenige dagen op „Soestdijk" zou gaan logeeren. De electrische tram Zeist-Utrecbt zal ver moedelijk Maandag 16 Mei in gebruik wor den genomen. Buitenlandsehe bladen berieden, dat tij dens het bezoek van den Duitschen Keizer aan Kleef de Keizer blijft daar aanstaan den Maandagochtend slechts enkele uren de „Zeppelin II" een tocht van Keulen uit naar Kleef zal maken. Tengevolge van de steeds grootere vraag naar stuui lieden ter koopvaardij door de groote stoomvaartmaatschappijen wordt de opleiding daarvoor aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam zóo gereorgani seerd, dat in het vervolg het dubbel aantal aspiranten zal kunnen worden aangenomen. Was vroeger de cursus aan de Kweekschool een 3-jarige, thans is deze een 2-jarige ge worden, welke zich aansluit aan do derde klasse der Hoogere Burgerschool. Om die reden hebben Commissarissen der Kweek school besloten, dat jongelieden, die een diploma kunnen overleggen, waaruit blijkt, dat zij de 3e klasse eener openbare Hoogere Burgerschool, of daarmede door Commissa rissen gelijkgestelde inrichtingen voor bij zonder onderwijs, met goed gevolg hebben doorloopen, van het admissie-examen vrij gesteld wordeD. Jongelieden, die zulk een diplo ma niet kunnen overleggen, zullen zich aan eeu ad missie-examen moeten onderwerpen, dat gelijk stiat aan een overgaugs-exameu van de 3e naar de 4e klasse Hoogere Bur gerschool. Ten gevolge van bijzondere om standigheden, aan de reorganisatie verbonden, is dit j tar zulk een admissie-examen niet gehouden en zyn de in de Kweekschool vrijgekomen plaatseD alle ingenomeu door jongelieden, die de 3e klasse eener H. B.S. hadden doorloopen, doch het voornemen bestaat om, te beginnen rael 1910, jaarlyks ongeveer 48 plaatsen aan de Kweekschool open te stellen. Het Jaat zich voorzien, dat hiervan een vry groot deel ingenomen zal kunnen worden door jongelui, die geen diuloma kunnen ver- toonen als boven vermela, en die zich als dan zullen kunnen onderwerpen aan een ad missie-examen, waarvan de eischen gelijk zullen staan rnet die voor de toelating tot de 4e klasse der Hoogere Burgerschool. Te Hees by Nijmegen is opgericht de tuinbouwschool »Linuaeus". Omtrent de motieven, die tot de oprich ting leidden, outleenen we aan het voor woord van den prospectus het volgende: Wel is waar is er te Wagenitigen een Hoo gere landbouwschool, maar deze stelt haar eischen zóo hoog, dat maar weinigen haal lessen kunnen volgen. Te Frederiksoord be staat de G. A. van Swieteuschuol, meer een opleiding voor toekomstige tuin- en bosch bazen. Gemist wordt een flinke opleiding voor toekomstige oecoriomen, bloemisten, landbouwers, fruitteelers, e. a. In dit gemis wil de tuinbouwschool „Linnaeus" voorzien door een driejarigen cursus in hot leven te roepen, waarop de jongelui practisch en theoretisch in bovengenoemde richting ge vormd kunnen worden. Inhoud „Wereldkroniek" 7 Augustus Tsaar NicolaaB II en President Fallières bij de manoeu vres der Fransche onderzeebooten te Cherbourg. Oud-Griekenland in Arnhem. Iets over den Hollandschen herdershond. Draadlooze telefonie, Personalia. Het ond-Gooische marktplein te Laren. De zeilwedstrijden op den Kralingschen plas. Welke schude de regen kan veroorzaken. Spanje in moeilijk heden. Kroniek van de week. Carica turen uit het buitenland. Humor en luim. In 't kamp van Jüterbog zijn door de Duit sche infauterie-schietschool schietproeven geno men op vliegerballons van 12 M. lengte. Er was nogal wind. Met den telemeter was gemeten een afstand van 1150 M. Eerst werden door de kadercompagnie 4800 patronen verschoten in 5 minuten, daarna door de mitrailleur-compagnie 2700 patronen in 2'/» minuut. Dc ballon bleef toen nog steeds omhoog. Toen de ballon einde lijk op den grond kwam, werd ge2«natateerd, dat zich in het omhulsel slechts 76 treffers be vonden, dus ruim 1 pet. Ter bestrijding van een ballon zal wel het kanon alleen in staat blijken te zijn. De Nederlaiid8che bodem is als volgt in cul tuur: weiland 37 pet., tuinbouw 2.3 pet. In 1904— na dien tijd is er geen veetelling gehouden waren er 1 690 000 stuks vee aanwezig, waarvan 973 000 melk- en kalfkoeien. lu 1908 werden in ons land geproduceerd 46 milloon K. G. boter in fabrieken en 18 milloen K. G. in boerderyen. Niets nieuws onder de zon. Van heel wat nuttige uitvindingen uit de vorige eeuw moet gebleken zyn, dat ze eigenlijk geen nieuwe uit vindingen waren, daar da gele langstaarten in Oost-Ana reeds voor vele, vele eeuwen de zelfde vondst hadden gedaan. Dezer dagen was de halve wereld zeer en thusiast over den kranigen vliegtooht over het Kanaal. En daar komt nu de eene of andere nare snuffelaar ons verhalen, dat een Italiaansch kloosterboek melding maakt van een vliegtocht over het Kanaal in den jare 1753. De „Corriere della Sera" verneemt van zijn correspondent uit Bergamo, dat in de stedelijke bibliotheek een brief wordt aangetroffen van 1753, afkom stig uit Engeland. In dien brief wordt melding gemaakt van een eersten vliegtooht over het Kanaal, die volbracht zou zijn met een kleine machine door zekeren Grimuldo, afkomstig uit Civita Vecchia. Dit document bevat bovendien het verhaal van den vliegtocht en technische beschrijving van het apparaat. Het oude bericht moet worden bevestigd door een gesohrift, toe- behoorend aan het Seminarie van Bergamo en waarin dit bericht is overgeschreven. Men wacht algemeen met groote belangstel ling de publicatie van dit document, hoewel degenen die het gezien hebben, liet reeds als apcorief beschouwen. In dagen van vrede. Hirum Maxim, van een reis naar Europa te New-York teruggekeerd, zou hébben medegedeeld, dat hij zijn z.g. geluid loos geweer aangeboden heeft aan Engelaud, Frankrijk en Duitschland. Hij verklaarde dat zijn geweer 650(?)schoten per minuut kan doen, zonder rook en e»iiig geluid te veroorzaken. Volgens Maxim zou de Duisohe Regeering be sloten hebben, alle troepen met dit nieuwe moord tuig te wapenen. De vingerhoed der Koningin vun Siam. Een aantal kostbare sieraden der Koningin van Siam, die in een cassette van Londen naar Bang kok werden verzonden, zijn onderweg spoorloos verdwenen, üe Koningin heeft zich het verlies niet zeer aangetrokken. Dat is wel te begrijpen, wanneer men bedenkt, dat haar Bchatkamer een der rijkste juweelenverzamelingen der wereld bevat. De muren van haar vertrekken zijn let terlijk met edelsteenen bezaaid en in haar slaapkamer staat, aan hot voeteneinde van het bed, op een onderstel van albast en goud, een fraaie kist, die een ontelbaar aantal kettingen, oorhangers, armbanden, broches en sieraden van alle soort bevat, die zich tot een lonkelendon heuvel van diamanten, smaragden en paarlen ophoopen. In du laatste jaren is deze schat nog met vele steenen vermeerderd, waaronder zich de kostbaarste der op de Europeesche markt ko mende stukken bevinden. Maar het kleinood, dat de Koningin het dier baarst is, bestaat in een vingerhoed, die de kleinigheid van iOOOOO gulden gekost heeft. Hij is gemaakt van goud, waarin diamanten en andere kostbare steenen zijn ingelegd, en heeft den vorm van eeu half geopende lotusbloem. Ieder bloemblad toont het uit amothysten, robijnen, smaragden en topazen gevormde mono gram van den Koning en de Koningin en op den stempel staat de datum van den trouwdag van het Koningspaar in diamanten en puarlen. De vingerhoed, die zeker eenig is, was het bruidsgeschenk van Koning Tsohula longkorn voor zijn jonge gemalin. De ex-luitenant Bilse, schrijver van „Uit een kleine garnizoenstad", uie tengevolge van het door zijn boek veroorzaakte Bcbandaal uit het leger werd verwijderd en na dien tijd vruchte loos trachtte door nieuwe romans zich een be slaan als schrijver te verschaffen, is sedert eenige wekeü zoek. Hij woonde te Brunnen, in Zwitzerland, en is plotseling verdwenen. Misschien staat dit hiermee in verband, dathy vervolgd werd wegens het niet-betaleri van eeu som van 3000 mark, die hij in 1900 van een ander officier geleend heeft. Dexin de algebra. Weinigen zullen weten, waarom men in de algebra do onbekende gewoon lijk met het letterteekeu x aanduidt. De reden 'ervoor is, naar de mathemicus Kleber in het „Uiinchener tijdschift voor Natuur en Cultuur" aangeeft, de vólgende. Tot omsteeks 1600, toen men io de algebra nog niet eens een eigen teekan voor het huidige teeken maal (x) had, duidde men de onbekende u's co3a (coBa zaak, hoofd zaak, wortel of onbekend getal eener vergelijking^ aan. Inplaats „cos;" stelde men ook „radix' wortel der vergelijking) en kortte het woord, in plaalB van het in zijn geheel in de vergelij king op te nemen, af tot een krullerige r, die langzamerhand den vorm van een x aannam. De Italiaan Catulili (gestorven 1621) schreef in plaats „cosa" principieel een doorgestreepte 1 onbekende eenheid) wat er eveneens als een X uitzag. Eerst Descartes (1596lG50)zette in zijn beroemde geometrie van 1637, dat baanbrekende werk, dal de mathernatisoh wetenschap na een 30011-jarige periode eeu betoekenisvollon vooruit gang bracht, historisch voor de eerste maal vast, dat voor de onbekende de laatste letters x, ij, z yan het alphabet gebruikt moesten worden. Auto-statistiek. Volgens dc jongste stati stiek waren er op 1 Januari 41 727 automo hielen in Duitschiand, waarvan 2252 voor bet vervoer van vrachtgoed. Er waren maar 96 auto's onder met meer dan 40 paardekrachte». Van 1 October 1907 tot 30 September 1908 zijn er 5069 ongelukken door automobielen voroor zaakt, welke 11 110 gerechtelijke veroordoelin- gen (3659 geldboeten) ten gevolge hadden. In 95 gevallen kon de eigenaar niet opgespoord worden, omdat hij de vlucht had genomen. De meeste ongelukken kwamen te Berlijn ent® Hamburg voor. In genoemden tijd werden20oo mannen en 570 vrouwen gewond en 110 ®*u" nen en 31 vrouwen gedood door auto-ongevallen

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2