Nieuw Parijs E.Brqndsmq ZEIST Thee WERKGEVERS Nieuwe Aalbessen Gemengd nieuws. Advertentiën. Hangmatten Badzeep Eeau de Cologne. FLEHITE EAU DE COLOGNE ij JET KAPELHUIS" KIPPEN TE ooei LEGGEN SINGER naaimachines Weeveriogh en fie heeren Tb. Lancee en H. J. Bod, werd een vragenlyst aan de afdeelfngen gezonden. Door 132 afdeelingen werden antwoorden ingezonden. Naar aanleiding dezer antwoorden komt de commissie tot de Tuigende conclusiën 1. Het N. O. G. meent, dat het in het algemeen wenschelijk is, dat de onderwijzeres in geval van huwelijk ontslag neemt, dat zij dit in de meeste gevallen ook doen zal, in dien het salaris vaD haar echtgenoot vol doende is om te voorzien in de behoefte, waaraan zij gewend zijndat er echter omstandigheden kunnen zijn, die het wensche lijk, ja, noodig makeD, dat de onderwijzeres ook na haar huwelijk iü de school werkzaam blijft of opuieuw werkzaam wordt, in welk geval zij echtt-r gehouden is te zorgen, dat de school door haar huwelijk geen schade lijdt; dat er onderwijzeressen zijn, die uit roeping by haar zelf gekozen vak willen blijven, ook waar de financieele toestand van het gezin het niet eiscbt, in welk geval het zeker in het belang der school is, de onder wijzeres te behouden dat bet om deze re denen niet wenschelyk is, aan de gehuwde onderwijzeres de school absoluut te ontzeggen. 2. Wanneer cr dienaangaande bepalingen in de wet worden opgeuomen, moeten daarbij geregeld worden a. de mogelijkheid van non-activiteit voor een zeker aantal jaren b. de regeling van het pensioen der on derwijzeres, die ontslag genomen heeft of uon-aciiviuit heeft aangevraagd; o. de regeling van veilofiyden by zwan gerschap en salaris gedurende dien lyd. 3. Hoe milder de bepalingen voor de onderwijzeressen zijn, hoe beter voor het onderwys. Het Bestuur van het Nederlandsch verbond van vukvereenigingen beeft aan de Ministers, de elf Provinciale btaten en de Directies van alle spoor- eu tramwegmaatschappijen een adres verzonden, waarin wordt verzocht a. In de bestekken van werken, welke voor rekening vau een der boveuuarigeduide lichamen worden uitgevoerd, te doen opnemen zoodanige bepalingen, dat den arbeiders die ter uitvoering van deze werken worden gebe zigd als minimum de ter plaatse gebruikelij ke arbeidsvoorwaarden, voornamelijk wat betrefr, loon en arbeidsduur, worden gewaar borgd b. in bedoelde bestekken te doen opnemen bepalingen, waardoor voorkomen wordt, dat bij schriftelijk aangegane overeenkomst of bij reglement ten nadeele van de arbeiders, die ter uitvoering van deze werken worden ge bezigd, wordt afgeweken van het in de ar- tikeleu 1638 c en d van het Burgerlyk Wet boek bepaalde c. dat nader worde omgeschreven, welke rechten de arbeiders aan bedoelde artikelen kunnen ontleenen, opdat in het bijzonder omtrent de draagwijdte van de uitdrukking „betrekkelijk korte tijd", in deze artikelen voorkomeude, meningsverschil bij de toepas sing uitgesloten zij. De reden, waarom dit adres wordt verzon den, is, dat naar het oordeel van het Be stuur van het N. V. V., is gebleken, dat, door het Diet doen opnemen van bepalingen of door het doen opnemen van onvoldoende be palingen betreffende arbeidsvoorwaarden in de bestekken voor uit te voeren werken, niet voldoende rekening wordt gehouden met de belangen der arbeiders bij de uitvoering van deze werken gebezigd. Het adres is vergezeld van etn uitvoerige memorie van toelichting. Hoe moet een gasgloeilicht-brander behandeld worden Wij nemen hierbij aan aldus zegt „de Gas- en Waterfitter" dat de keuze van den brander en van de kous reeds geschied is. Voor de bevestiging van den brander lale men liefst den gasfitter of een beambte van de gasfabriek komen. Het opzetten van de gloei kous is echter zoo eenvoudig, dat de huisvrouw dit best zelve kan doen. Neem bij een opstaanden brander de gloeikous met een haakje van ijzerdraad (.sn haarspeld doet het 6ok) uit het doosje en hang ze op het staafje. Steek het kousje dan aan de Bpits aan, tenoinde de hardiDgsoplossing af te bran den. Is dit gedaaD, dan draait men de gaskraan open en steekt bet gas aan. Neem het boven genoemde haakje, hef daarmee de gloeikous voorzichtig een eindje op en zwaai ze behoed zaam in de vlam been en weer. Door deze behandeling wordt het ondereind der kous gehard en zal deze niet zoo spoedig rond den brander afbrokkelen. Laat nu de gloeikous weer langzaam op het staafje zakkeD, draai het gas uit en zet er een schoongemaakt glas op. Houd een lucifer aan den rand boven het las en draai de kraan geleidelijk open, tot een maximum-lichtsterkte verkregen is. Komt de vlam boven het kousje uit dan is dit een bewys, dat de gastoevoer te groot is en dus de kraan een eindje dicht gedraaid moet worden. Het is wenschelijk den brander geregeld te reinigen. Daartoe wordt het lampengias verwij derd en het kousje door middel van een breipen voorzichtig nfg<nomen en tijdelijk in ten melk kan gehangeD. Dit is een zeer practiache en veilige wijze van bewaren. Neem daarna het bovengedeelte van den brander af, zoodat alleen de buis overblijft. Het ijzergaas van den bran der wordt doorgeprikt of doorgeblazen en ook de luchtgaten worden met een gomelastieke spuit of met een geïmproviseerde papieren blaaspijp doorgeblazen. De bests gloeikous zal op den duur het goed koopste blijken, daar zy beter licht geeft en duurzamer is, dan de inferieure soorten. Een belangrijk punt; waarop men vooral dieut te letten, is, dat de kous precies op den brander moet passen, nadat de hardingsstof is afgebrand. De meening, dat de grootste kous ook het meeste licht moet geven, berust op een dwa ling. Bovendien zal de kous, die te wijd is, trillen en dus aan den onderkant stukgaan. Hier oor wordt haar levensduur verkort. Volgt men deze kleine wenken op wat bij eenige oefening heel gemakkelijk gaat dan zal men een prachtig licht verkrijgen en het leven van de gloeikous aanmerkelijk verlengen. Met een behoorlijke verzorging moet een goed kousje minstens zes tot acht maanden duren. Wij zeggen „minstens" want ons zijn vele ge vallen bekend van kousjes, die 12 en zelfs 18 maanden gebruikt werden, zonder dat hun lichtgevend vermogen merkbaar verminderde. Het bovenstaande toont genoegzaam aan, dat de gloeikous, die by eerste aanschaffing reeds zooveel billijker is dan de electrische gloeilamp, ook haar lichtgevend vermorgen veel langer behoudt dan de laatste. Boerhave en de Haarlemscbe weesmeisjes. Het is misschien bij slecbts weinigen bekend, dat de groote geneesheer Boerhave verbonden is geweest aan het Gereformeerde weeshuis te Haarlem, en allerminst, dat toen met de meisjes het volgende voorval heeft plaats gehad. Toen een der meisjes eens een zenuwtoeval kreeg, brak plotseling dat zelfde ziekteverschijnsel bij tal van andere meisjes uit. Dit herhaalde zich dagen achtereen en het verschijnsel kon eerst bedwongen worden toen Boerhave, ten einde raad, een ijzeren pot met gloeiende kolen in het ver trek liet plaatsen, daar poken, haken en derge lijk gerei op deed verhitten, en aankondigde dat de eerste die weer een toeval kreeg, daarmede een brandmerk op den arm zou bekomen. Dit afschrikkend middel hielp uitstekend; de toevallen herhaalden zich niet meer. Gebruik van oude kranten. Behalve vele nieuwe en goede dingen, die de kranten one dagelijkB brengen, kunnen zij, Dadat zij uitge lezen zijn, ons nog verschillende diensten be wijzen. Algemeen bekend zal het wel zijn, hoe practisch het gebruik is van couranten om er winterkleeren in weg te bergen omdat motten een bepaalden afkeer hebben van bedrukt papier. Ook zijn zij uitstekend onder tapijten of matten, maar do beste eigenschap van krantenpapier is de lucht te kunnen afsluiten. IJs, bedekt met couranten, zoodot er geen lucht in kan dringen, zal langer bewaard blijven dan op elke andere manier. Een karaf met ijswater in couranten gewik keld, zoodat alle lucht buitengesloten is, houdt 2ich den geheelen nacht goed in een warme kamer. Een ander gebruik, dat men van oude kranten kan maken, is daarmede retea of spleten in hout werk, vooral vloeren, te vullen. Hiertoe snijdt men het papier in smalle repen en laat het can in kokend water weeken. waarbij men stukken aluin (geen poeder) voegtalles wordt gekookt tot een zachte massa en dtn met meel aange lengd, zoodat het de dikte van Btijfsel verkrijgt. Men drukt het mengsel dan in de spleten door middel van een mes eu wrijft het glad. Als het mengsel geheel gedroogd ia, kan men het af wrijven en 't is zoo efien, dat men het evengoed beschilderen kan alsof het hout ware. De uitvinder van de „sandwichs". Dezer dagen is te Londen op 71-jarigen leeftijd het hoofd der familie Sandwich overleden. Deze op zichzelf absoluut niet wereldschokkende ge beurtedia vermelden wij dan ook alleen, omdat zij een Eugelsch blad den oorsprong in herin nering doet brengen van de „sandwich" de twee kleine, dunne sneedjes brood, waariusschen een hapje ham of ander vleesch die zijn naam, thans over de geheele wereld bekend, aan deze familie ontleent. Charles Sandwich, een der voorvaderen van het thans gestorven familiehoofd en lord der Admiraliteit, was een geweldig kaartspeler en elke onderbreking van deze gelietde bezigheid was hem een gruwel; zelfs die door het overi gens door velen op een soirée hooggeschat en gewaardeerd momentde aankondiging van het souper. Lang zon hij op een middel om dit noodzakelijk kwaad tot minimale proporties terug te brengen en eindelijk kwam hij op het lumineuse idee om van te voren zoo klein mo gelijke sneedjes brood met ham belegd klaar te laten maken en die onder de spelers te laten ronddienen, zcodat dezen hun honger konden stillen zonder het spel te onderbreken. De „sandwich" was uitgevonden. De spoorwegen der aarde. Een statistiek over de spoorwegen geeft aan, dat einde 1906 alle spoorwegen der aarde, voor zoover ze in bedrijf waren, doch zonder trambedrijven, een lengte hadden van 933 850 K.M., tegen 905 886 K.M. in 1905. De totale lengte bedraagt aldus 20 maal de omtrek van de aarde en maakt 166 pet. meer uit dau de gemiddelde afstand van de maan tot de aarde. Meer dan 60 pet. van alle spoorwegen liggen in Amerika. De Vereenigde Stalen alleen hebben 361 579 K.M.Duitschland 57 376 K.M., Euro- peesch Rusland 56 670 K.M., Frankrijk 47 512 K.M., enz. De kosten van het geheele spoorwegnet der aarde worden op 115279 millioen gulden be rekend. 391ste Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 9 Augustus 1909. (500 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen. Prijzen van f 30 7772 8008 9276 9281 105401651416751 en 16760. Te zamen 8 prijzen. Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over April 1909. (Excl. traradiensten.) Reizigers f 100 550.33y2 Bagage en Londen 2 408.77 Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. 96 323.851/a Buitengewone ontvangsten en telegraaf 3 543.47 Totaal ƒ202826.43 1909 1908 Totale Ontvangsten over April f20.'826.43 f188 783.33 Ontv. over Jan f 720 548 ö6»/2 I 714413.01»/., Gemiddeld aantal Kilom. expl. vanaf 1 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometer f 10.58 39.90 die BETROUWBARE werkkrachten behoeven, worden beleefd verzocht zich te wenden tot den Secretaris der atdee ling Amersfoort en omstreken van de NATIONALE VEREENIGING TOT STEUN VAN MILICIENS, gchimmelpenninckstraat 41. LANGESTRAAT 37. Voor de warme dagen EN Voorhanden zoowel in goedkoopere als in prima qualiteit. Oudheidkundig Museum Is dagelijks ie bezichtigen «oor iilef-Seden a lO cent. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot 2 ea van l»/2 tot 3 uur. „THE CHARTER of COLOGNE'* Anno 1535 overtreft alle Keulsche producten. Te Amersfoort bii de heeren R. J. van EIMEREN, Coiffeur, en P. tk ZWART, Drogist. van »«HE t«|( Inlichtingen omtrent den verkoop worden verstrekt door den heer H. BOERWINKEL Utrecbtschestraat, Agent voor Amersfoort. Amersforlia FABRIEKEN van MELKPRODUCTEN, AmersfoortHarderwijk Controle den heer W. A. van den Boveukamp Uitsluitend prima Melkproducten. Ziektekiemvrije Melk uitsluitend in flesschen. Koffie en Slagroom. Karnemelk. Boter onder Rijks-controle f 1.40. ingang Lieve Vrouwe-kerkhof. uit de distilleerderij van de firma VETTER Co., Zutphen. CBEDIETVERECNIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BEBGH, WILHE' Ml KASTraat 5. Zij stelt zich ten doel: het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incassoeren van handelspapier; het ontvangen van gelden a déposito en rekening-courant. S.BOO EIEREN per jaar voor 10 kippen BESCHRIJVING Scbr aan p.-j. van aken 1, Korte Noordetreet te ANTWERPEN (België SPECIALE TENTOONSTELLINGEN Kasplanten: 25 28 Augustus; AlgesDeden rozen: 1 3 September; Bloemwerken: 79 September; Snijbloemen 1011 September Groenten en Ooft 14—16 September. Groote tuinbouwtentoonstelling 25 Aug. 16 Sept 1909 Geopend op werkdageD BC Aheeu de winkel met de uithangbord »ijn de 8ItfGER naaimachines verkrijgbaar. voor eiken tak van Bijverheid, als ook voor alle hnishondeijk naaiwerk. Onderricht gratis ook in het moderne borduren en stoppen. UNF" Wie eeue Singer Naaimachine wenscht tekoopen- koope uitsluitend in een winkel van de S1NGER-MAAT. SCHAPPIJ want er worden vaak ook namaaksels van weinig waarde onder misbruik van den naam „81NGER" aangeboden Te AMERSFOORT heeft de S1KGER-MAATSCHAPPIJ slechts éen winkel, en wel WESTSINGEL 49, hoek Varkenmarkt.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3