Zaterdag 14 Augustus 1909. No. ?700. 58e Jaargang, AMERSFOOHTSGQE COURAIT. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi.— franco per post f 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 stbus 9. Telephoon 19. OP REIS. Aan onze abonné's die tijdelijk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage en met opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Araersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat bij hun jesluit van heden, ingevolge art. 8 der Hin derwet, aan de firma HAMERS Van BEEK en hare rechtverkrijgenden, wonende alhier, vergunning is verleend tot het plaatsen van eenen stoomketel met een verwarmend opper vlak van 7 M* in het perceel gelegen aan de Koningsstraai wijk D., No. 76—78, kadas'.raal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. No. 4532, onder voorwaardedat daar, waar den ketel staat, de houten scheidingeviand tusschen de ververij en het garen magazijn tot een hoogte van minstens een Meter en tot een breedte ter weerszijden a. minstens 0.75 M. buiten de dia meter vac den ketel reikende, met stevig plaat ijzer wordt bekleedb. dat de schoorsteen boven den ketel wordt opgetrokken tot een hoogte van minstens 8 Meter boven den beganen grond. Amersfoort, 10 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUMTIERS. De Secretaris, J. K. H. db BEAUFORT, loco-Secr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT. brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hin- hinder, aan het Bestuur van de Nederland- sche cacao, chocolade en suikerbewerkersgroep, te Wormerveer, en zijne rechtverkrijgenden, ver gunning is verleend tot het plaatsen van eenen benzinemotor van 6 P.K. voor het in beweging brengen van eene mengmachine, twee molens, twee roffeltafels, twee klop machines en een snij machine, zoomede tot het maken van een droog- kast, een dubbel kookfornuis eD een benzine-be- waarplaats voor eene hoeveelheid van hoogstens 200 Liter, in het perceel gelegen aan den Arn- hemachen weg wijk I. No. 104'5, kadastraal be kend Gemeente Amersfoort, Sectie D. No. 2732, onder voorwaarde: dat het dubbelkookfornuis wordt ondervangen door eene voldoend sterko brandvrije constructie, welke onmiddellijk op de muren rust en in geenerlei verband staat met de houten balklaag dat de benzine, welke eene hoeveelheid vau 200 Liter nimmer te boven mag gaan, wordt béwaard in een of meer onontplot- bare ijzeren bussen of vaten, geconstrueerd ten genoegen van Burgemeester en Wethouders dat de bergplaats voor de benzine geheel in plaatijzer wordt geconstrueerd, aan drie zijden geheel is gesloten, van boven eveneens afgedekt met plaatijzer en aan de voorzijde voorzien van rasterwerk, waarin een draaibaar gedeelte, dat, behalve bij gebruik van de bergplaats, steeds gesloten is met een goed slotdat de bergplaats voor de benziue en het motorlokaal nimmer met vuur, licht of een brandend voorwerp, hoe of wat dit ook zij, mag worden betreden dat de fundamenten van den motor en verdere machi nes worden uitgevoerd in metselwerk of beton, en geheel vrij van de opgaande muren opgetrok ken dat het lokaal waarin de motor wordt geplaatst van éen of meer met Davys-gaas be- kleede luchtroosters wordt voorzien ter geza menlijke oppervlakte van minstens 6 M1 en onmiddellijk aan den vloer in de buitenmuren aan te brengen; dat de afvoerbuis voor de ver- brandingaproducten ia van voldoende wijdte, zonder korte bochten, wordt geleid tot een hoogte van minstens 1.50 boven het dak dor inrichting en wordt voorzien van een knal- pot van voldoende afmetingen, zoodat de afvoer der gassen zonder hinderlyk geraas plaats heeft. Amersfoort, 10 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, J. K. H. de BEAUFORT, loco-Secr. HONDENBELASTING, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT herinneren belanghebbenden aan de navol gende bepalingen vaD de Verordening op de invordering der belasting op de honden Zij, die eerst na het verstrijken der maand Januari eën belastbaren hond aanschaffen of het getal hunner belastbare honden vermeer deren, doen daarvan dadelijk aangifte ten kan tore van den Gemeente-ontvanger, door invul ling en onderteekening van een gedrukt beschry- vingsbiljet, dat aldaar kosteloos wordt ver strekt. Tot gelijke aangifte zyn ook verplicht zij. die ua het voormeld tijdstip zich iu de Gemeente komen vestigen, en wel binnen vier weken na die vestiging. Ontduiking of overtreding dezer bepalingen zal worden gestraft volgens de bepalingen der Gemeentewet. Amersfoort, 11 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Iets over familie-wapens. (INGEZONDEN.) Nadat ik reeds meermalen blijken van uw welwillendheid mocht ontvaDgen, door iets van mijn hand, handelende over Heral diek te plaatsen, geeft mij dit vrijmoedigheid, mij nogmaals tot U te wenden, met het vriendelijk verzoek een plaatsje te mogen erlangen voor het volgende, waarvoor ik U bij voorbaat dank aaubied. Naar aanleiding van bet feit, dat onlangs verschillende bladen mededeelden, dat een nieuw Kon. besluit was verschenen regelende «Koninklijke wapens", werd mij de vraag gedaan of het wapen van H. M. de Koningin of dat v.an het Rijk weer veranderingen hadden ondergaan, 't Is mogelijk, dat een zelfde gedachte bij anderen is opgekomen en daarom geef ik graag een antwoord in 't publiek. En dit luidtneen noch het wa pen der Koningin, noch dat van het Rijk is bel rokken in de jongste regeling. Deze zijn gebleven zooals zij zijn vastgesteld bij Kon. besluit van 10 Juli 1907 (Staatsblad no 181). Het betreffende Kou. besluit van 13 Juli j.l. regelt feitelijk de wapens van perso nen, die er nog niet zijn. In dit Kon. besluit wordt oepaald »Ooze mannelijke opvolgers, Koningen der Nederlanden, de Prins van Oranje en diens oudste zoon zullen in plaats van met de Koninklijke kroon hun wapenschild mogeD dekken met een helm", enz. Dan volgt dn beschrijving van bet helmteeken van den Uttoniscben stam van het geslacht Nassau, echter met afwijking vau de historische lijn voor de kleur der lindebladeren. Deze afwijking wordt niet alleen aangegeven ia het jongste betrekke lijke Kon. besluit, maar in alle desbetreffende der laatste jiren, wyl daarin steeds gespro ken wordt van den gewelfden schuiubaik, beladeu mei drie lindebladeren van s i n o- p e I (groen), waar vrocgor de lindebladeren werden gevoerd van goud. 't Is-mij bekend, dat Jan ter Gouw in zijn Studiën over wapen- en zegelkunde, (1865) de lindebladeren een groene kleur geeft, maar dit is strijdig met verschillende opgaven, als I. de teekening in Grünenberg's Wap- penbucb (1483) zes g o u d e n lindebladeren II. de nieuwe uitgave, door O. T. von Heffner, van J. Siebmacher «Grosses und allgemeines Wappenbuch" (1855), waar wordt opgegeven drie of meer gouden linde bladeren III. J. B. Rietstap, Armorial général (1887) drie gouden lindebladeren IV. de Münchener Kalender, jaargang 1896, teekeDingen van Otto Hüpp, die het helmteeken geeft van den ültonischen stam naar den codex Scheible, met tekst van Gus- tav A. Seiler, Kgl. .Kanzleiratb in Berlin. Het aantal wordt niet opgegeven, maar de Meur is ook daar goud; en vooral V. het standaardwerk van jhr. H. von Goeckingk «Geschichte des Nassauischen Wappens" (1880) waar we op pag. 3 lezen »So ist seitdem (Ü96 en 1505) der Helmscbmuck ïm ganzen Starame geführt worden und zwar der Flug schwarz, der Balken oder Reif weiss, die Blatter gelb." Hieruit blijkt, dat het aantal verschilt, maar dat de kleur steeds go ud is. Men voere mij hier niet tegen, dat de kleur er weinig toe doet. In de Wapenkunde is de aanduiding der kleur even kenmerkend als die van de wapenfiguur. Ja, nog ster ker Er zijn wapens zonder figuur, waarin alleen de kleur het wapen aangeeft, bijvoor beeld de stad Utrecht, geschuind van zilver en rood. Uit alle Europeesche landen zijn voorbeel den aan te halen, waar het wapen uit niets anders bestaat dan een elfen rood, blauw enfin, een gekleurd schild. En ook verdeelingen van enkel kleur. Het geslacht Hohenzollern, gekwartilleerd van zil ver en zwart; de Gemeente De Lier (Z. H.) gedeeld van rood en zilver; de Gemeenteu Hemelumer üldephaert en Noordwolde door sneden in drieën van groen, blauw en zwart (zoowel naam als wapen zijn curiosa), enz. Amersfoort voert in zilver een rood kruis; Zwolle in blauw een zilver waar is tusschen die twee verschil zonder kleuren? Een sterk bewijs, dat verwisseling van kleur als 't ware een ander wapen geeft, is het wapen van.Heusden: in een rood veld een gouden wagenrsd, bij heraldici bekend als't wiel van Heusden. Verschillende fami lies en Gemeenten voeren dit wapen doch telkens met verwisseling van kleur,1) nl.de fa milies Buseriog goud in groen, Heesbeen goud in iood,Spieriok goud in zwart, Ro- sendael zwart id zilver, Craaiestein zilver in zwart. Sluyse zilver in rood, terwijl de Gemeenten Urongelen en Hedickhuizen óok het wiel voeren, resp. zilver in blauw en goud in blauw en de heerlijkheid Elshout de zelfde wapenfiguur zwart iu goud voert. De genoemde wapens zijn alle eenvoudig, doch over bet algemeen zijn oude vrapeos eenvoudig. Een mooi voorbeeld hiervan is het wapen der familie Benlinck, dezer dagen door het Keizerlijk bezoek zoo ruimschoots in woord en beeld herdacht. Deze familie voert een zil veren ankerkruis op een blauw veld. Sinds eeuwen zijn het kruis en het anker symbo len van gelool en hoop. In deze wapenfiguur zijn die beide vereenigd. En in het helmtee ken huwt zich zelfbewuste kracht aan beval lige teerheid: twee geharnaste armen, hou dende iu elke met ijzer gehandschoende hand een zilveren struisveer De Korte doch krachtige wapenspreuk scraignez honte" doet de gehesle voorstelling de grens der htral- diekc volmaaktheid naderen. Inderdaad een wapen vol zin en bij plas tische uitvoering behaaglijk, zoowel door vorm als kleur. Als wij hiermede vergelijken de prentjes, Hier zij in herinnering gebracht, dat de gezonde heraldiek slechts vier kleuren be zigt en twee metalen: rood, blauw, zwart, groen; goud en zilver. 5) Rietstap's Handboek geeft aan t twee rood- bekleede, goud gehandschoende armen, elke hand houdende eeu naar buiten gebogen zilveren BtruiBveder. zonder eenige symboliek, waaruit de wapens der Amerikaansche Staten bestaan, voort brengselen van den nieuwen tijd en gespro ten uit het brein van personen, totaal on kundig met het wezen der Heraldiek, dan is bet voor een oningewijde zelfs merkbaar, dat de symboliek der Wapenkunde iets an ders is, dan wal de uitbeelding der laatste eeuwen ons heeft gebracht, 't Is tegenwoor dig vrijwel een algemeene gedachte, dat een wapenfiguur moet zijn ontleend aan den naam, of de naam aan het wapen, ten minste aan iets, daartoe behoorende. Maar deze gedachte is er een van de laatste eeuwen en heeft geen grond. Verbeeld u den sehranderen bol graaf Voa Zeppelin vereenzelvigd met zijn wapenin blauw een zilveren ezelskop Hier zou beter zijn «les extiémes se touchent". ZekerEr zijn sprekende wapens, d. w. z, wapeDS, waarvan eenig onderdeel een over eenkomst vertoont met den naam. Zoo voert bijv. de familie De Beaufort een burcht (kasteel) waaruit een jonkvrouw oprijst, houdende in haar hand een spiegel, met de wapenspreuk «la vertu est un beau fort". Of bijv. do familie Elout, hebbende in haar wapen een palmboom edelhout (eêlhout). Of ie Provincie Overijsel, waarin de oude grafelijke leeuw van Holland (rood in goud) over een blauwen golvenden dwars balk. Deze laatste is de voorstelling van den IJselenz. De sprekende wapens zijn echter gering in aantal ia verhouding tot de overige. Maar ik zal het uitgangspunt van mijn betoog weer aankauopen, nt het Kon. besluit vau 13 Juli jl. Ik zeide reeds, dat de bepalingen, daaria opgenomen, gemr.aktzjjn voor de toekomst. Daarin wordt nl. bepaald, dat leden van het Koninklijke Huis, gesproten uit het tegenwoordig huwelijk, uitgezonderd de Ko ning, de Kroooprins en diens oudste zoon, het wapea zullen voerengekwartilleerd 1 en 4 Nederland, 2 en 3 OranjeMecklen burg tot bartschild. Van deze nakomelingen zullen de man nelijke leden hun wapenschild mogen dek ken, in plaats van met de Koninklijke kroon, met drie helmen1 met het helmteeken van Mecklenburg, 2 met dat van Nassau, als bovengenoemd, en 3 met dat van Oranje. Mogelijk is iemaDd 't niet met myn be schouwing eens, dat het genoemde in het Kon. besluit alleen van mogelijke toepassing in de toekomst zoude zijn, en zou aan voeren, dat hel wapen van Prinses Juliana de zoo juist opgegeven blazoeneering moet vol gen. 't ls mogelijk daidelyk is 't my ech ter niet, wijl ik van deze redeneering uitga het wapen van den aangewezen opvolger der Kroon de Kroonprins is vastge steld bij Kon. besluit van 10 Juli 1907 (Stbl. No. 181). Aangezien by onstentenis van een manne- lijken opvolger, eene vrouwelijke in zijn rechten treedt, vermeen ik, dat ook.zoolaog er geen Prins geboren is, Prinses Juliana is: Prinses van Oranje (Prins van Oranje is de titel van den Kroonprins, bij de Grondwet bepaald), en dat zij bij gevolg voert bet wapen van den Kroonprins. Maar, na do geboorte van Prinses Juliana hebben beschouwingeu en bestrijdingen over het al dan niet gerechtigd zijn van het voe- reD van den titel Priuses van OraDje gestaan in verschillende bladen, en dikmaals zóo in gewikkeld, dat ik er lieuscb geen touw aan kan vastknoopen. Vraagt men mij duswelk is het wapen van H. K. H. Prinses Juliana, dan moet ik daar op het antwoord schuldig blyven. Weet iemand 't mij te geven? Dan zal die tevens velen met mij verplichten. S. J. van DUINEN. Amersfoort, Augustus 4909.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1