Dinsdag 17 Augustus 1909. No. 7701. 58e Jaargang. OP REIS. AMERSFOOSTSCEE COURANT. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, officieële- en onteigcnings- advertentiën per regel 15 cent. Beclames 1—5 regels 1.25 elke regel meer f 0.25. Groofe letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en koster evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 stbus 9. Telephoon 19 Aan onze abonné's die tijdelijk elders binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage en met duidely te opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsehe Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. HONDENBELASTING, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT herinneren belanghebbenden aan de navol gende bepalingen van de Verordening op de invordering dor belaMing op de honden Zij, die eerst na het verstrijken der maand Januari een belastbaren hond aanschaffen of het getal hunner belastbare honden vermeer deren, doen daarvan dadelijk aangifte ten kan tore van den Gemeente-ontvanger, door invul ling en onderteekening van een gedrukt beschrij vingsbiljet, dut aldaar kosteloos wordt ver strekt. Tot gelyko aangifte zijn ook verplicht zij. die na het voormeld tijdstip zich in de Gemeente komen vestigen, en wel binnen vier weken na die vestiging. Ontduiking of overtreding dezer bepalingen zal worden gestraft volgens de bepalingen der Gemeentewet. Amersfoort, 11 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het le aanvullingsko hier der inkomstenbelasting, over het dienstjaar 1909, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift ge durende vijf maanden op de Secretarie der Ge meente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 16 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving den Commissaris der Koningin in de provincie Utieciit d. d. 10 Augustus 1909, 4e afdeeling, No. 4053/2754, ter kennis ven beUnghebbenden, dat in de G«mrente Breukelen-Njjenrode een geval ran MILTVUUR is voorgekomen. Amersfoort, 16 Augustus 1909. De Burgemeerter voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van hei publiek, dat een door de lirma H. W. VERLOOP Co., te Utrecht, ingediend verzoek, met bylagen, om vergunning tot het uitbreiden van de stoomolieslsgerij door ver grooting van de macbinekumers en door plaatsing van eene stoomperspomp met eene capaciteit vin 300 atmosferen, ter vervanging van de bestaande perspompen, in bet perceol alhier gelegen aan den Kleinon Koppel No. 13, bjj bet Kadaster bekend onder Sectie D. No. 883, op de Secret irie der Ge meente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 30 Augustus aanstsai.de, des voorruiüdaga te balf elf uren, geleg. nbeid ion Riiadlnme wordt gegeven om, ten overstaan van bet Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwareu tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 16, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig aitikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of 6tn of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunno bezwaren mondeling toe te lichteD. Amersfoort, 16 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De 8pcrptari8, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door W. van WIJNGEN, alhier, ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene drukkerij met een gasmotor van 3 E.P.K., in het perceel alhier gelegen aan de Muurhuizen No. 17, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 1874, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 30 Augustus aanstaande, deB voormiddags te elf uren, gelegenheid ten Ruadhuize wordt ge geven om. ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot tiet beroep, bedoe.d iu ait. 15, le ÜU der Hinderwet, zijn volgens de besUamlejurisprudentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig ..rtikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of meer zijner ledeo zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeliug toe te lichten. Amersfoort, 16 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. 't Hoofd omhoog! Iu „Het Haantje vau den toren" spreekt De Gene9tet van een wreede kwaal, waarvoor nergens op aarde een kruid wast. Met die kwaal bedoelde hij de ziekte, die iu Jen volksmond nog altijd „tering" heet, doch in onze dagen niet meer tot de ongeestelijke kwalen gerekend wordt. Het tegenwoordige geslacht spreekt thans met vrij wat minder angst over die ziekte omdat het weet, dat zij te genezen is. Het vreest echter te meer de nervositeit, wier beteekenis op het gebied van het huiselijk en het maat schappelijk leven ganschelijk niet te onderschatten is. In onze huidige wereld treedt op zeer onrustbarende wijze meer en meer de nervositeit naar voren en doet zich ken nen als een gevaarlijke, zeer besmette lijke ziektemeer te vreezen dan 's men- schen geweldigste vynnd. Zenuwachtige menschen zijn er vroe ger óok geweest. De nervositeit is maar niet zoo in eenen uit de lucht komen vallen, maar zij is in onze dagen mode ziekte geworden en er zijn er maar weinigen, die aan wat mode is, zich te onttrekken. Er zyn menschen, die van huis uit niet nerveus zijn, maar zich de eene of andere kwaal inbeelden, dewijl zij nu eenmaal moderne menschen zijn en dus toch óok iets mankeeren moeten. Ande ren zijn werkelijk nerveus geworden, omdat zy geloofden, dat men het zonder dit „interessaute" evenmin stellen kan als zonder zijden japoa of Panama-hoed. Tusschen deze beide categorieën instaat het groote leger van werkelijke zenuw lijders. Dezen zijn niet alleen in de ste den te vinden, waar de „struggle for life" de menschen alle rust en levens blijheid ontneemt en voortjaagt om maar steeds meer bijeen te verzamelen ge ontmoet ze ook op het platteland, iu de wat wij, voorheen, Lustige dorpen noem den. Het kultuurleven stelt ontzettend hooge eischen aan de kracht en het uit houdingsvermogen der enkelen en waar deze beide hoofdsteunselen van ons be staan niet tot volle ontwikkeling kunnen komen, worden de zenuwen ons de baas en zijn er niet gemakkelijk toe te bren gen, ons los te laten. Uit alle oorden der wereld komen dag aan dag de berichten tot ons van onge vallen, die allen op rekening der nervo siteit gesteld kunnen wordeu. Hier is het een jonggetrouwd -paar, dat samen in den dood gaat, uit vrees voor het verdriet, dat het leven zou kunnen brengen daar brengt een zenuw patiënt zijn vrouw en kinderen om het leven, zonder dat hij wist, wat hem tot die daad dreef. En zoo zijn er duizenden gevallen te noenv.n, van menschen, die ongeluk brengen over zichzelven en an deren, enkel uit nervositeit. Maar dergelijke uitersten nog eens .laargelaten wie oogen heeft om te zien, kan dag aan dag waarnemen hoe vol onrust en kwelling vele menschen van onzen dag zijn. Hier een huisvrouw, die zich over iedere kleinigheid opwindtde dienst boden, de kinderen, het eten en honderd andere dingen geven haar elk uur van den dag aanleiding om zich zenuwachtig te maken en dat heeft tengevolge, dat zij steeds lamenteert en weent, tot zij eindelijk een ernstige patiënte wordt, die het leven verwenscht en steeds anderen benijdt, die zooveel gelukkiger zijn dan zij. Daar een man, die zich altijd gepas seerd gevoelt. Wangunst, onbevredigde eerzucht, eeu ziekelijk egoïsme hebben ten slotte iemand van hem gemaakt die leeft in bestendige ergernis over al bet geen hij om zich heen waarneemt en wiens slechte stemming oorzaak is, dat hij geen recht van onrecht kan ónder scheiden, alle dingen op hun kop zet en tegenover alles en iedereen hoogst on billijk is. Wie kent ze niet, die beklagenswaar- digen, die de minste kleinigheid aangrij pen om hun onbezwaard gemoed lucht te geven en die nergens rust vinden, omdat hun blik verduisterd is De menschen van onzen dag hebben rust noodig. „Dat kan je gemakkelijk iemand voor houden'', hoor ik zeggen „maar ook in deze is de practyk zeer moeilijk." Met uw verlofwaar een wil is, vindt men ook een weg. Daar zyn beroepen, die heel wat van de zenuwkracht der menschen vorderen en waarbij een vacantietyd een dringende noodzakelijkheid ismaar de arbeid zelf heeft nog nooit iemand zenuwziek gemaakt. De oorzaak daarvan moet men bij zichzelf zoeken. Wie overwinnen wil, moet met taaie volharding strijden te gen eigen zwakheden. Strijd er voor om een rustigen kijk op de diugen te krijgen, om de zaken noch door een vergroot-, noch door een verkleinglas te bekijken, maar kalm ze aan te zien, juist zooals ze zijn. 't Kan wezen, dat de nervositeit zich reeds by kinderen openbaartdan na tuurlijk hebben ouders en opvoeders een zware taak te vervullen en moeten zij dit doen met de grootste omzichtigheid. De nervositeit is niet alleen besmette lijk 't is ook een erflyke kwaal. Wat uit een volk wordt, dat van ge slacht tot geslacht zijn zenuwkracht, zijn meest kostbaar goed ziet afnemen en zichzelf weerstandsloozer ziet worden, leert ons de kuituurgeschiedenis van gedegenereerde naties in rijke mate. Het is niet alleen het heil der enke len, dat in onze nerveuze tijden op het spel staat, maar dat van de gansche gemeenschap. Daarom vooral moet het kwaad be streden worden, en is het ieders plicht, bij zich zei ven aan te vangen. De tal- looze kleine speldeprikken, die het leven ons toedeelt, zijn niet te verhinderen, maar wij moeten er ons ongevoelig voor maken, er ons overheen weten te zetten. En dit geschiedt, als wij ons een levens wijze aanwennen, die ons tegen alle wederwaardigheden bestand maakt, ons leert ons te schikken in het ouvermy- delyke. Dan worden wij krachtig gepantserd tegen alle dingen, die nu ons leven treurig maken. Dan straalt het blij vertrouwen ons uit de oogen en klinkt een lied des levens ons van de lippen. Dan is er hoop in 't hart, die ons, instede van ons 't hoofd te doen verlie zen, het doet opheffen. Dan gaan wij moedig voorwaarts, ook in dagen, waar het donker is om ons heen. J. A. C. N. Staatscommissie Werkloosheid. De sStaatscourant" no 190, voor Zondag, bevat een Kon. besluit van 30 Juli (Stbl. No. 42) waarby, uit overweging, dat het wen- schelijk is maatregelen te treffen ter voor koming en bestrijding van werkloosheid, als mede tot leniging harer gevolgen, wordt ingesteld een Staatscommissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken a. in boe verre de Regeering over de raid- delen beschikt om snel en voldoende inge licht te worden over den stand van de biD- nenlandsche arbeidsgelegenheid en den om vang en den aard van werkloosheid in de verschillende vakken, en weike aanvullling deze middelen behoeven; b. wat de Regeering kan doen, hetzij door steun van personen of corporaties, hetzij zelfstandig, zoewel tot voorkoming of bestrij ding van werkloosheid als tot lenigiDg van de gevolgen daarvan met bepaling, dat door deze Staatscom missie aan H. M. de Koningin verslag zal worden uitgebracht aangaande de uitkom sten van het door haar gehouden onderzoek, welk verslag de voorstellen zal bevatten, waartoe dit onderzoek haar eventueel aan leiding mocht geven, zullende elk lid der Commissie de bevoegdheid hebben, van zijn zienswijze, voorzooveel die van de meerder heid der Commissie alwijkt, in een afzonder lijke aan het verslag toe te voegen nota te doen blijken. Tot lid, tevens Voorzitter, is benoemd mr. M. W. F. Treuh lid van de Tweede Kamer, te 's-Gravenhage. Tot leden zijn benoemdmr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer, te Lei den W. F. Dekkers, Voorzitter van het Hoofdbestuur van deu Alg. Ned. Metaalbe- werkersbond, te Amsterdam J. Douwes Jr. oud-bestuurder van de Chr. Ver. van Dia mantbewerkers, lid van den Gemeenteraad, te Amsterdam; W. A. Enge'brecht, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdamdr. F. van Gheel Gildemeester, predikant by de Ned. Hervormde Gemeente, Voorzitter van het Hoofdbestuur van den Chr. Volksbond, te 's-GravenbageB. J. H. Haitink, Directeur van de Kon. Ned. tirof- smedeiij te Leiden; J. B. van Heek, lid der

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1