NIEUW. FEESTVIERING ie BERG-HOTEL op 31AOGÜSTUS a.s. ILI Laatste Berichten. Advertentiën. Direct gevraagd Zit- en Slaapkamer Zit- en Slaapkamer EAU DE COLOGNE gewenscht, de lijsten .spoedig terug le zenden. Er is gesteld een termijn van acht dagen, maar toch heb ik nog slechts 30 van de 580 lijsten terug ontvangen. Ik hoop en vertrouw, dat zij thans sneller zullen terugvloeien. Uw Voorzitter heeft gezegd, zoo aangenaam getroffen te zijn, dat niet-middenstanders zich interesseeren voor den middenstand. Ik stel prijs op die verklaring. Ik interesseer me zeer voor Staathuishoudkundige vraagpunten en greep dan ook met beide handen deze gelegen heid aan en zal uw medewerking ten zeerste apprecieeren (applaus). De beer Van der Wal: Ik meen, dat Amersfoort zich geluk mag wenschen, dat een man als de heer Van Middelstum zich bereid verklaarde, de enquête te leiden. Het is een ernstig en moeilijk, maar ook een dankbaar werkdoch ontzaglijk is de arbeid om het eindrapport op te stellen en H. N. kan niet beter zijn dank betuigen aan den leider dan door te zorgen dat de antwoorden zoo goed en zoo spoedig mogelijk inkomen (applaus). De heer E g g i n k De Voorzitter sprak over handelsscholen, edoch niet over handelspractijk. Ik respecteer het, dat de Regeering nu eindelijk ook don middenstand wil steunen, doch ik hoop dat dit algemeen zal worden behartigd. De heer D o u m aIk heb gehoord, dat velen bang zijn, de vragen te beantwoorden en dit is het struikelblok, waardoor de antwoor den zoo traag inkomen. De Voorzitter: Ieder is vrij om de vragen niet te beantwoorden doch bedenke tevens, dat, als de Regeering dan ook later niets doet, dit de schuld is van de middenstanders zeiven. Laat ieder toch gerust antwoordenniemand wordt iets gewaar van die antwoorden, dienist eens onderteekend behoeven te worden. Ik meen, dat ieder verplicht is, mee te werken tot het slagen der enquête. Om 9.50 komt aan de orde de ballotage van éen adspirant lid, dat niet wordt aangenomen (5 stemmen vóór, 28 tegen). Aan de orde zijn in de Ingekomen stukken: een Bchrijven van het Algemeen Nederlandsch plaatsingsbureel voor kennisgeving; verschillende stokken van den Bond van han- delsvereenigingen, die 18 Augustus te 's-Gra- venhage weder zijn Jaarvergadering houdt, welke voor H. N. weer wordt bijgewoond door den heer G. Berns. Zij betreffen een code voor het verstrekken van telegrafische handels* informatiën, het invoeren van legitimatie-kaar ten waarmee de leden der aangesloten vereeni" gingen informatiën kunnen krijgen, een voorstel tot wijziging der contributie-heffing, en een paar juridische vraagpunten, door Gouda inge diend de afgevaardigde zal te zijner tijd omtrent een en ander rapporteeren nog wil de Bond aan haar bekende Zwarte lijst toevoegen een rubriek van personen, die vertrokken zonder hun adres achter te laten. Aaa de orde zijn de Mededeelingen op de eerste plaats het heuglijk bericht, dat een der leden, de heer W. L. Morsink, voor zijn nog zoo jeugdige zaak op de Middenstands- tentoonstelling te Amsterdam een gonden me daille behaalde (applaus); verder is de verguld zilveren medaille, door H. N. voor die tentoonstelling geschonken, ten deel gevallen aan de firma Versluys Scherjon de heer G. Berns, die verzocht af te treden als Penningmeester, heeft zijn kas afgedragen aan den waarnemend-Penningmeester, den heer Van der Wal. De heer Berns blijft zijn uitnemende zorgen wijden aan het informatie-en in-casso- wezen (applaus); ten slotte is een oproep gekomen om tijdens het congres te Bussum te vergaderen voor het oprichten van een gewestelijke vereeniging van alle middenstands-vereenigingen in Gooi- en Eemland. Die vergadering was echter zóo onvoltalig, dat geen besluit kon worden geno men. Laier zullen hierover nadere mededeelingen worden gedaan. Aan de orde is de rondvraag. De heer E g g i n k De tijd is voor heden ver streken, anders had ik nog even willen spreken over het poststelael en het stationewezen, even als over Amersfoort vooruit. Ik zal dit nu uit stellen tot de volgende vergadering. De heer De Voogd: Het is zoowat tijd voor een nieuw Adresboek. Ik zou willen verzoeken, dat vakgenooten daarin rubrieksgewijze werden opgenomendit iB zoo'n groot gemak voor rei zigers. De heer Berns: Ik meen, dat dit zal ge beuren. De Voorzitter: ik stel voor, dat het Bestuur dit schriftelijk verzoeke aan den uit gever (applaus). De heer Fontein: Heeft H. N. een eigen rechtskundig adviseur? AI ware het slechts voor de in-casso's. De Voorzitter: Zoo ver hebben wij het nog niet kunnen brengenwij zijn niet talrijk genoeg, slechts 205 leden. Hel zou zeer wensche- lijk zijn, doch is niet uilvoerbaar. De heer Eggink: Ik herinner even, dat ik het zelfde reeds vier jaar geleden vroeg. Ik acht het een verzuim, dat dit nog niet is ge beurd. De Voorzitter: Er is maar éen methode en wel dat de contributie wordt verdubbeld. Ik wil er intusschen nog wel een6 over spre ken in de eerstvolgende Bestuursvergadering. De heer Morsink: Ware het niet wensche- lijk, aan de medailles, welke H. N. beschik baar stelt voor tentoonstellingen, de bepaling te verbinden, dat deze moeten worden toegekend aan een exposant uit Amersfoortóok al verwerft deze een hojgor aantal punten dus een medaille van geldelijk hoogere waarde Dit zou m. i. het exposeeren door st.idgenooten bevorderen. De Voorzitter: Ik vrees, dat we dan het terrein der jury zouden betreden. De mid denstands-tentoonstelling is een nationale liet gaat moeilijk, daarbij Btadgenooten te bevoor- deelen. De heer Van der Wal: Dit is inderdaad een groote moeilijkheid, dooh ik meen, dat er een middelweg is en wei door te bepalen, dat, als een Ainersfoorter voor gelijke of hoogere bekroning in aanmerking komt, aan dezen stadgenoot de medaille vaa H. N. bet eerst wordt toegewezen. De heer Eggink: Ik heb ook verschillende prijzen behaald en ben het eens met den heer Morsink, dat exposeeren moet worden aange moedigd. Hierna werd de vergadering gesloten. Pastoor J. L. M. Houruemun mocht Zou- dag deu dag berdenken waarop hij 25 jaar geleden tot priester werd gewijd. De kerk der parochie van deD H. Fran- ciscus Xaveiius, aan het het Zand, was keurig versierd naar een ontwerp van J architect H. Kroes en in den ochtenddienst i van hall' elf tot de uiterst hoeken gevuld. I Pastoor W. Hoorneman, uit Ulft, broeder van den jubilaris, hield de feestrede en de parochianen zongen hun herder een lied toe, waarvan de heer J. van Dijk, lid van de ieest-commisse, den tekst schreef. 's Middags half een werd, nadat het ker kelijk zangkoor een deel der priester-cantate van Jos. Vrauken had ten gehuore gebracht, in de kleine zaal der parochie, bij monde van den heer J. Sinnige, Voorzitter der feest commissie den jubilaris een kostbaar eiken houten salon-ameublement aangeboden, het welk pastoor Hoorneman, dankbaar verrast, weder afstond aan de pastorie. De daarbij gevoegde oorkonde wilde hij gaarne bewaren. Luitenant H. C. J. M. Berkeljon sprak na mens de R. K. militairen-vereeniging, van welke de jubilaris Directeur is. Van de bierna volgende receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt, terwijl zeer ve len op andere wyze van hun belangstelling in dit feest deden blijken. De heer A. Ritsrna behaalde de hoofdakte de jongedames G. B. Kraanen en F.. A. Maassen, de Lagere akte Fransche taal. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat het aantal adspiranten-militie-ofiicter bij de infanterie, hetwelk jaarlijks tot den officiers rang kan worden opgeleid, hoogstens zestien per regiment bedraagt. Zij komen voorlaan den eersten werkdag in October onder de wapens en blijven twaalf achtereenvolgende maanden in werkelijkeu dienst. en gebruikte, na bezichtiging van de vele bezienswaardigheden der stad, het middag maal in Hotel Place royale", van mevrouw de wed. Smolders van Osch. Aanstaanden Zondagmiddag groot water feest in de Zwemschool met onder liugen zwemwedstrijd om medailles en kunstvoor werpen en vele andere verrassingen. lu Hotel-Reichmaon is gister aangevlogen een postduif, aan de rechterpoot gemerkt met 50/60 P 1838 en aan den linker met F 956. De detacheering van de cadetten der Kon. Militaire Academie bij de korpsen van het leger zal dit jaar eindigen op 15 September. Bij Kon. besluit is bepaald, dat met ingang vanl October te Amersfoort eenmilitie-school- compagnie zul worden opgericht, o.a. bestemd tot opleiding van adspiranten-rnilitie-oflicier en tot vaandrig. Het personeel dezer compagnie, met uit zondering van de leerlingen, wordt reeds op 27 September te Amersfoort vereenigd en zal, voorzoover liet door den Minister van Oorlog moet worden vastgesteld, bestaan uit twee luitenants en vier sergeanten der infanterie, zoomede uit twee burger-corveeërs. Zaterdagavond had in „De Arend" plaats de uitdeeling der prijzen, behaald in den plaatselyken schietwedstrijd den 8 Augustus op de Leusderheide gehouden. Een woord van har telken dank werd ge bracht aan den heer J. C. Eek, luitenant commandant van het Araersfoortsch Vrijwil ligers Korps, die den wedstrijd inrichtte en zich zeer veel moeite gaf om dien zoo uit stekend te doen slagen. De stafmuziek van het 5e regiment infan terie, directeur de heer G. Bikkers, zal he denavond een concert geven op het terras van „Amicitia" en daarbij het volgende pro gramma ten gehoore brengen: 1. Feestmnrach Van Aaken. 2. Ouverture „Nabucodonosar" Verdi. 8. My Lady Love, waits Roaey. 4. Fantaisie aus der Oper „Tann* h&uier". Wagner. 5. Ouverture „Halka" Monuiasko, 6. Ein Aboud in Toledo Scbmeling. a. Serenade, b. Tanx. 7. Bénédiction des poiguards, de l'opéra „Les Huguenots" Merjerbeer. 8. Groez-s Potpourri aus der Ope rette „Die lustige Wittwe" Léhar. Wie in ile treurige noodzakelijkheid is geweest, plotseling een ziekenverpleegster dan wel een verpleger noodig te hebben, weet hoe hoogst moeilijk het dikwijls was, dergelijke hulp vlug te krijgen. We achten het dan ook een zeer verblij dend bericht voor onze goede stad. dat dokter M. Kamerling (lelefooo 142) is op getreden als correspondent van de Ned. ver eeniging voor ziekenverpleging. Heeft men bulp noodig, dan zal bij die voortaan vlug en natuurlijk zeer betrouw baar verschaffen. Omtrent onze stadgenooten die deelnamen aan den vierdaagsohen afstandsrit per rij wiel, uitgeschreven door den Bond voor lichamelijke oefening, lezeo we, dat deheer H. van Rijn den tocht goed volbracht,doch dat de heer J. Gorier op dan terugweg van Arnhem naar Haa'lem het opgaf. Een 25-tal leden van don Wereldbond .Kosmos" vertoefde Zondag hier ter stede Een pas in de uniform gestoken koloniaal heeft bier Zaterdag en een gedeelte van den Zondag zóo druk gepassagierd, dat hij ten slotte met een geweldig gat in 'i hoofd eeu poosje ter ontnuchtering werd opgeborgen en vervolgens naar het station werd ge bracht, en in den trein naar Nijmegen gezet Voor do rechthebbenden zijn aan het Com missariaat van politie terug te bekomen een wit metalen lepeltje, in het huisvuil gevon den, en een broche. Een rijwiel, dat door een Culemborger te Amsterdam ontvreemd was, werd hier ver kocht en bijna dadelijk weer van de hand gedaan aan een bewoner van Baarn. Nauw was deza met zijn koopje weggere den of de Culemborgscbe politie kwam hier, le Amersfoort, het karretje opeischeri en zette den kooper achterna, die het moest afslaan. De dader is inmiddels naar Tiel overge bracht en daar ingesloten; het i ij wiel is in beslag g». nomen. Den gewillige leidt het lot; den onwillige sleept het mede. Uit den omtrek. Tot besluit der 36e Algemeeoe vergadering m den Volksbond, tegen drankmisbruik, die 2 September te Utrecht zal plaats hebben, wordt een gemeenschappelijke maaltijd ge houden in liet Bad-hotel te Baarn. Hierna biedt de afdeeling Baarn van den Volksbond en de Vereeniging voor vreem delingenverkeer in het Bad-hotel een con cert door een dames-kapel aaD. De school der Ned. Hervormde gemeente te Baarn zal worden gevestigd aan de Spoor straat aldaar, in het huis van den heer Wesselius. Zondag werd in de Lieve Vrouwe-kerk te Hilversum een vaandel ontplooid, dat bestemd is voor versierinj dier kerk bij plechtige feesten, maar hoofdzakelijk voor dejaarlijk- sche Gooische brocesiie naar Kevelaar, die thans van de O. L. Vr. parochie uitgaat, in tegenstelling van vroeger, toen de pelgrims uit Gooiland bij de Broederschap der Amers- foortsche processie waren aangesloten en raeerendeels aan die processie deelnamen. Tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Hoevelaken is beroepen ds. J. P. Paauwe, te Bennekom. AMERSFOORT Verschenen is een bundel pras-adviezen van de vereeniging voor de Staathuishoud kunde en de Statistiek, over de vragen Welke maatregelen zjjn er, op de bestaande maatschappelijke grondslagen, te nemen ter beteugeling der werkloosheid en tot afwering harer gevolgen? Wat valt hierbij voor de overheid tc doen Zy zijn van de heeren mr. J. A. Levy mr. J. W. Albarda en rar. J. Wolterbeek Muller. Het Duitsche Vorstendom Lichtenstein, beroemd omdat het geen schulden en ook geen riddeiorden bezat, zal deze laatste merkwaardigheid verliezen. Vorst Johann heeft ter eere van zijn regeerings-jubileum daar ook een »orde van verdienste" inge steld. Te Lucca is onthuld een. gedenkteeken voor Ouida, Louise de la Ramee. Bij beschikking van den EdelAchtbaren heer Rechter-commissaris in het faillis sement van L. J. HONTELE, bouwon dernemer, wonende te Amersfoort, is bepa.ald, dat le. de termijn, vóór welks afloop de schuldvorderingen bij den Curator moeten worden ingediend, den 2 Isten September a. s. eindigt 2e. dat de verificatievergadering zal plaats hebben op Dinsdag, den 12den October a. s., des voormiddags ten tien uur, in het Paleis van Justitie te Utrecht, aan de Hamburgerstraat. De Curator, H. J. M. van dbn BERGH. Amersfoort, Wilhelminastraat 5. Men seint ons: De le luitenant G. Dames, sedert 17 Sep tember 1906 gedetacheerd te Surinam wordt bij terugkomst in Nederland ingedeeld bij het 5e regiment infanterie. Het tweede Toelatings-exameu is vastge steld op Maandag en Dinsdag 6 en 7 Sep tember. Kandidaten gelieven zich aan te melden vóór 25 Augustus by «Jen Rector J. H. Moll. Groote Koppel 2. GEMEUBILEERDE met of zonder PENSION. Brieven letter P. aan het Bureau der (oude) Amersfoortsche Courant, Korte- gracht 9. Onderwijzer vraagt tegen 1 OCTOBER a. s. met volledig PENSION. Brieveo met prijsopgaaf onder letter T. aan liet Bureau der (oude) Amersfoortsehe Courant, Kortegracht 9. te verkrijgen AMERSFOORT. Het Sub-comité voor gevel versiering en gevelverlich ting noodigt alle inwoners van Amersfoort uit tot mede werking aan «lit nummer van het Feestprogramma. Zoowel voor de gevelver siering als voor de gevelver lichting znllen fraaie prijzen (kunstvoorwerpen) beschik baar worden gesteld. De prijzen zullen geëxpo seerd worden in het magazijn van den heer D. J. SMITS, Arnhemschestraat 20. Namens het Sub-comité, D. van SCHOONEVELD, Secretaris, „THE CHARTER of COLOGNE" Anno 1535 overtreft alle Keulsche producten. Te Amersfoort bij de h( eren R. J- van EIMEREN, Coiffeur, en P. du ZWART, Drogist.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3