Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Laatste Berichten. prysnoteeringen, is deze eerste proefneming mislukt. Zoo werd tenminste door eenige Engelsche bladen gemeld. De „Daily News" echter zegt niets dan goeds van de nieuwe soort voe dingsmiddelen. Zoo schrijft het blad „In 't algemeen mag worden gezegd, dat het var- kensvleesch en het wild de voldoening van 't publiek hebben weggedragen. Het varkens- vloesch werd voor 6 stuiver 't pond verkocht in enkele Londensche vleescbhallen, dat is 2 stuivers goedkooper dan inlandsch vleesch. Een buisvrouw verklaarde er van„De smaak was uitstekend en het voorkomen van 't gekookte vleesch was eveneens goed was het niet eenigszins donkerder gekleurd geweest, dan zou men het nauwelijks van inlandsch vleesch hebben kunnen onder scheiden". Iemand, die een patrijs en een fazant had geproefd, vond ze goed geconserveerd en in uitstekende conditie. Echter hadden ze, door het bevriezingsproces, iets van hun karak teristiek aroma verloren, en moesten daar door onderdoen voor Engelsch wilddoor een bijzondere toebereiding was dit echter zeer goed te verhelpen". Al moge nu misschien deze gunstige uitspraak, die veel op een lofzang gelijkt, door bijzondere belangen geforceerd zijD, een gevaar blijft het niettemin, dat door aanvoer van genoemde Chineesche producten op de Londensche markt de Nederlandsche handel in de toekomst groote schade zal lijden. Want niet of de pogingen der Chinee- zen ook op den duur zullen slagen, is zeer de vraag. Het bekende Engelsche handelsblad ïThe Grocer" spreekt zeer waardeerend over het openen van een Chineesche markt. Vol gens dit blad zyn er dezen eersten keer aangevoerd 21048 kisten eieren, 40 674 kisten wild, 8118 kisten hoenders, 46C8 geslachte varkens 1345 geslachte geiten. De eieren waren gebroken, d. w. z. in vloeibaren toestand, daarna bevroren en in blikken verpakt. Binnen 14 dagen wordt een dergelijke lading verwacht en geregelde aanvoeren zullen daarna waarschijnlijk volgen. De Chineesche uitvoerplaats voor deze artikelen is Hankow, waar vele koellokalen zijn ingericht. Als er geregelde aanvoeren van uit China komen", zegt »The Grocer", „zal de geheele Engelsche handel in eieren, varkensvleescb en gevogelte een groote verandering onder gaan, over zulke onuitputtelijke bronnen beschikt het Hemelsche Rijk. Het bezit meer varkens dan geheel Europa. Er be staat weinig twijfel, of bij een goede orga nisatie en toepassing van moderne methodes zal de handel met China voor grooten bloei vatbaar zyn". Aan den Haagschen Kouter van de „Prov. Gron. Ct." werd verzekerd, dat dr. Kuyper, die nog in Zwitserland vertoeft, door den loop der gebeurtenissen aan het Departement van Koloniën als elk buitenstaander werd verrast. »Hij verheugt zich geeuszins er over, dat op deze wijze het leiderschap van de anti-revolutiona'.re Kamerclub, zonder op offering of achterstelling van den heer De Waal Malefijt, hem weder in den schoot valt. Want de gezondheidstoestand van den eminenten Staatsman moet, onder den in vloed van de jongste „onthullingen", zeer ge leden hebben en een mijner vrienden, die hem iu de vorige week te Interlaken ont moette, herkende den tot voor korten tijd nog zoo stoeren man, thans verouderd en gebogen, bijna niet meer. Daarom hecht ik wel eenige waarde aan een gerucht, dat mij dezer dagen ter oore kwam, volgens hetwelk dr. Kuyper er ernstig aan dacht, het terrein der actieve politiek eerlang te verlaten en iD geen geval het leiderschap der rechter zijde in de Tweede Kamer te aanvaarden, ook wanneer de vereenigde coalitie hem daartoe nogmaals roepen mocht." Door het Bestuur der Zeister Behangers- patroonsvereeniging is de volgende circulaire verspreid „Het Bestuur in 't bijzonder en de leden afzonderlijk van bovengenoemde vereeniging zyn zoo vry het volgende onder uw geëerde aandacht te brengen Het is U waarschijnlijk onbekend boe in den stillen tijd verlangend wordt uitgezien naar eenig werkbet is somtijds zelfs zeer raoailyk om 't personeel aan 't werk te houdeD. Om nu de steeds klimmende werkloosheid zooveel mogelijk te bestrijden, vragen wij uw steun. In den drukken schoonmaaktijd zyn we te overstelpt om ieder naar behooren te bedienenvandaar de menigvuldige onaange naamheden en klachten van niet optyd ge holpen te worden, eoz. Hierin iso. i. verandering maar bovenal ver betering te verkrijgen zoowel in uw als in on» belang. Sta ons toe, de verbetering na der uiteen te zetten. Er kan bijvoorbeeld zeer veel in den stillen tijd gebeuren, hetzij vóór dan wel na de schoonmaak, namelijk het stofieeren der meubelen, beddegoed ver nieuwen, diverse gordijnen maken, nieuwe tapijten nazien, enz. enz. Bij deze regeling zijt U gebaat eu zijn wij geholpener kan meer zorg aan besteed worden zonder prijs- verhooging, men voorkomt hierdoor vele te leurstellingen en spaart veel tijd in de drukte. Gaarne hopen wij, dat U aan ons verzoek wilt voldoen, en ieder zijn behanger zal la ten maken of herstellen wat in 't seizoen te veel tijd in beslag neemt." Dit mag, dunkt ons, ook wel eens buiten Zeist worden gelezen enter harte ge nomen. KENNISGEVING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat op Dins dag 31 Augustus a. s. de Secretarie der Ge meente voor het publiek gesloten zal zijn, terwijl het Bureau van den Burgerlijken Stand dien dag geopend zal zijn van 's middags 12 uur tot 's namiddags 1 uur uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte en overlijden. Amersfoort, 26 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIES. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Blijkens kennisgeving aan het hoofd van dit nummer zal de Raad dezer Gemeente aanstaanden Maandagmiddag om drie uur vergaderen. Het plaatselijk telefoonnet is weer uitge breid met éen aansluiting en wel no. 223 voor den heer J. Hamburger, Schimmelpcn- ninckstraat 11. Gisteravond vergaderden eenige ouders van schoolgaande kinderen in «De vergulde zwaan" met het doel, de mogelijkheid van een progessieve schoolgeldheffing voor de scholen le soort hier te verkrijgen. Uit de vergadering heeft zich een com missie gevormd, die deze zaak verder zal onderzoeken. In zijn dank-predikatie heeft pastoor Hoorneman Zondag meegedeeld, dat voor de R. K. jeugd „eerstdaags belangrijk verbeterd onderwijs kan verwacht wordeD, alsmede een jongenspatronaat. De opening dei- nieuwe gebouwen daarvoor kin nog in dit jaar worden tegemoet gezien". Dr. H. F. Kuyper, inspecteur van den arbeid in de 4e inspectie, is benoemd tot hoofd-inspecteur van den arbeid. A. G. Houtzager, schilder bij de H. IJ. S. M., mocht gister onder groote belangstelling den dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij die Maatschappij in dienst trad. De schilderswinkel by den Utreebtscheweg was smaakvol versierd en het ontbrak den jubilaris niet aan blijken van sympathie. De. heer H. Gordeau Jr., Directeur van de vereeniging »Kinderzorg" in het provinciaal ressort Utrecht der Ned. Hervormde kerk, is in de vacature ds. Adriani gekozen tot lid der commissie van redactie der Nat. Chr. Geheelonthouders Vereeniging, die gister te Utrecht haar 29ste Jaarvergadering hield. De heer W. K. DaameD, thans te Heerde, behaalde de hoofd-aktede heer N. M. Hei- lijgers de Lagere akte Landbouwkunde. De kapiteins P. C. J. P. Kroeze en K. F. Dill, van het 5e regiment infanterie, zullen van 1 tot 27 November bij hel le regiment vesting-artillerie te Utrecht een cursus vol gen voor officieren der infanterie, aangewe zen voor fortcommandant. De heer L. J. Krook sprak Dinsdagavond te Putten met het gevolg, dat ook daar werd opgericht een afdeeling van de Vereeniging tot het verkrijgen van Rijks-pensioen voor en het inmiddels steun verleenen aan wedu wen en weezen van gepensioneerde Europee- sche miltitairen beneden den rang van offi cier. Er traden aanvankelijk 14 leden toe. Thuiskomend, vond hij de aangename me- dedeelicg, dat het H. M. de Koningin-Moe der bad behaagd als blijk van belangstelling in het streven der vereeniging een bedrag van fÖO beschikbaar ie stelleD. Men ia gister begonnen met de buurtver- sieringen, natuurlijk in Groote en Kleine Haag, de Oranjebuurl bij uitnemendheid, het eerst; ook in andore kleine straten zijn »heere" poorten in wording. In de hoofd straten echter bemerkt men nog niet veel van versieringen, een paar groote magazynen die achter doeken geheimzinnig doen daar gelaten. Stellig zullen de andere volgen na den marktdag; want Amersfoort wil immers den eersten jaardag van H. M. de Koningin als moeder met ongewoon grooten luister vieren. De prijzen, door de sub-commissie voor gevel- en winkelversiering uitgeloofd en geëtaleerd in hut magazijn van den heer D. J. Smits, aan de Arnhemschestraat, en de wetenschap, dat heel velen uit de omliggende Gemeenten aanstaanden Dinsdag hier komen, zullen er stellig óok toe meewerken, dat er buitengewoon veel werk wordt gemaakt van de^ctalages. De «Amersfoortsche Muziek-vereeniging", directeur de beer J. A. Jochems, zal Dins dagochtend van half acht tot half negen weer koraalmuziek maken op den St. J.,ris- kerktoren en van drie tot vijf uur een con cert geven in de teut op het Plantsoen bij den Kleine Haag. Van tien tot een uur neemt zij deel aan den optocht der Haag-bewoners. Dat er heel wat vreemdelingen op Konin ginnedag hier zullen komen, in inderdaad te verwachten nu ook „Vreemdelingenverkeer" in de bladen haar „Naar Amersfoortdoet hooreü. Het Nijkerker lanfare-korps geeft 31 Au gustus daar geen concert omdat, zooals de ,,Nijk. Crt." schrijft „hier door de Oranje-commissie op dien dag geen feest, wordt georganiseerd en om dat mei grond kan worden verwacht, dat vele Nijkerkers op den avond van 31 Augus tus in Amersfoort zullen zijn, om daar de leesten bij te wonen". De groote Evangelisatie-tent van de ver eeniging „De lentzinding" zul 3 September worden opgesteld aan de Blankenheymstraat en 6 September, des avonds 8 uur, werden geopend. Bij voldoende belangstelling zal vanwege de plaatselijke afdeeling van het „Utrecbtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde" hier dezen winter weder een landbouwcur- sus worden gehouden, die geheel kosteloos toegankelijk is. De Secretaris, de heer H. Tromp van Holst, Paulus Buys-laan 4, geeft gaarne inlichtingen. Aan de de Centrale botermijn werd Dins dag aangevoerd 1900 Kilo ongezouten en 2350 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-controle. De prijs der ongezouten boter was f 1.24 a f 1.32, die der gezouten fl.22 a f 1.32. Een dichter geelt iu de «Nyk. Crt." de volgende nabetrachting op den »toer door Nederland", den rywielrit van bij de 800 K. M. die Zondag bij Amersfoort eindigde Wat trapten die mannen! Met voeten van Inod 1 De wangen vaalbleek, de oogen bloedrood. Zij waren bek-af. Maar het loon is ook groot Een gouden medaille 1 Een hartkwaal De dood 1 De heer W. A. van den Bovenkamp heeft de welwillendheid gehad, eeuige der ook hier in beslag genomen doosjes snoepgoed aan een chemisch onderzoek te onderwer pen. De doosjes waren geheel nieuw en zelfs een spoor van poets-crème is er niet in ge vonden de groene verf aan den buitenkant bevatte geen schadelijke bestanddeelen liet Mekkers" vier ot vijf hoest-tablettjes was van zeer inferieure kwaliteit, doch even zeer onschadelijk. Uit Rotterdam komt thans bet bericht, dat de vier kindertjes van den bootwerker niet zyn gestorven aau vergiftiging door het ge bruik van deze soort snoeperij, doch aan cholera asiatica, waaraan nog twee kinderen uit het zelfde gezin lyden. Toch is het te loven, dat overal politie en Gezondheidsdienst er zoo heel vlug bij wa ren zoodra het gerucht omtrent de „zuurtjes" werd verspreid. Door de politie is een minderjarige jongen aangehouden, die naar zijn te Apeldoorn ouders is teruggebracht. Op 't oogenblik wordt onze stad weder bezocht door kooplui, die stukken linnen aan den man trachten te brengen. 't Goed is vrijwel waardeloos. Men zij op zyn hoede. Aan het Commissariaat van politie zijn in lichtingen te bekomen omtrent een puck hondje, dat door een der agenten iD een hazestrik verward gevonden werd. Indien ge vroolyk en opgeruimd zjjt als alles naar uw zin gaat verbeeldt ge u alleen, dat gij een goed humeur hebt; be wezen wordt het eerst, als gy de kleine tegenspoeden des levens zonder morren ver draagt. Vit den. omtrek. H. M. de Koningin-Moeder zal van Zater dag tot 2 September op Het Loo vertoeven. De Priusesseii Elisabeth en Victoria van Bentheim keeren morgen van Soestdijk naar Bentheim terug. De groote tuinbouw-tentoonstelling te Zeist is gister geopend en werd hedenmid dag door H. M. de Koningin-Moeder in oogenschouw genomen. De Middenstands-tentoonstelling te Amster dam wordt gesloten Dinsdag 31 Augustus, te middernacht. De taal derzolen. Volgens een FranBch professor kan men iemands karakter eigenschappen afleiden uit diens schoenzolen. De bal van de schoenzool slijt het meest af bij sukkelachtige, doch zeer werkzame menschen. Bezie eens uw schoenzolen, eu ge weet wat ge zijt. Slijt ge van den rechterschoen slechts de rechter zijde af, dan zijt ge iemand, die veel en diep na denkt. Slijten uw schoenpunten duchtig af, uw hakken niet, dan zijt ge vermetel, roekeloos. Slijten uw schoenpunten en hakken tegelijk af, dan zyt ge beslist een optimist. Wie zou ooit hebben gedacht, dat er tusschen de ziel en de zool van den mensch zoo'n nauw verband bestond? Duidelyk bewijs, dat de tybpus in nauw ver band staat met hot drinkwater. In de stad Stralsund kwam steeds een groot aantal typhus lijders voor, ja, het garnizoen dier stad had steeds het grootst aantal vau geheel het Duitsche le ger. Tot aan 1S64 gebruikte de stad Stralsund haar drinkwater uit een beekdeze was reeds inde middeleeuwen aangelegd en lag in de na bijheid der stad. Dit water nu werd door den afval, welke de stadbewoners daarin wierpen, sterk verontreinigd. Iu 1894 werd een nieuwo waterleiding aangelegd volgens hygiënische ei- schendit water werd aangevoerd uit een rivier 8 K.M. van de stad gelegen. Deze maatrege- had volgens officieele mededeelingen een zeer beduidend gevolg. Het aantal typhuslijdcrs bedroeg in de jaren 1891: 257, 1892: 252, 1893:229,1894: 112, 1S95: 83, 1896: 36, 1897: 2, 1898:2. Zoo verminderde in 1894, toen de nieuwe waterleiding in gebruik werd genomen, het aantal typhuslijders met 50 procent; het getol 229 verminderde nl. tot 112. Dit weegt des te zwaarder, daar de nieuwe waterleiding eerst in Mei 1894 in gebruik werd gesteld, al dus haar zegenrijken invloed slechts gedurende 3/4 jaar kon laten gelden. En reeds in 3/4 jaar zulk eeu duidelijk gevolg Echter nog meer. De waterleiding kon niet in eens in vol gebruik worden genomen van Mei tot October kon men voor alles het water van do nieuwe leiding gebruiken. Het gevolg daarvan komt thans geheel tot zijn waarde als men nagaat, dat na het openstellen van de wa terleiding tot aan einde 1895 het aantal typhus lijders met 146 verminderde. Na dien tijd kwamen hoe langer zoo minder gevallen voor en zijn ze thans nagenoeg geheel verdwenen. De overheid zorgde er voor, dat de inwoners der stad geen gebruik kouden maken van regenbakken of andere vergaarplaatsen. Moeilijk zal het wezen, een nóg sprekender bewijs te geven van het nut van goed drink en kookwater. De snelheid van expres-treinen in Europa. De snelste treinen vau de volgende landen leg gen in éen uur tijds de volgende afstanden af: in Frankrijk 93 K.M., in Groot-Brittannië 87.2, in Duitpchland 81.6, in België 78.8, Nederland 74.8, Oostenryk-Ilongarije 72.8, Italië 66.7, Rus land 61.2, Denemarken 51.2, Rumenië 57.7, Zwe den 56.8, Zwitserland 55.3, Servië 51, Spanje 49, Noorwegen 45, Portugal 43.3, Turkije 42, Bulgarye 35 en in Griekenland 33.5 K.M. Konijnenvellen. In Duitschland begint men meer en meer aandacht aan de konijnenfokkerij te schenken. Men houdt haar daar voor een looneud bij bedrijf. Onze lezers, aldus de „V. P. N.", zullen zich herinneren, hoe wij over dat „voordeelige" denken. Als men alles voor de konijnen moet koopen of opzettelijk verbouwen, is het beslist geen loonend by bedrijf; doch voor den kleinen boer en den arbeider, die hun ko nijnen grootendeels kunnen onderhouden met voeder dut niets kost, is hut wat anders. Maar ook bij hen zal, wat voor de konijnen ontvangen wordt, meer een spaarpot dan wel de som van uitgaven en winst zijn. Wordt het gebruik van konijnen vleesch meer algemeen en ontvangen de fokkers voor de vel len van bepaalde rassen of soorten den hooge- ren prijs, dien ze waard zijn, dan zal misschien door meerderen met de konijnenfokkerij eenige winst behaald kunnen worden. Een Duitsch blad zegt: „wij herinneren er aan, dat jaarlijksch honderdduizenden (Marken) naar het buitenland gaan, enkel voor den aan koop van konijnenvellen voor de Doitscho pels werk-industrie". Dit moeten we in ons oor knoopen, want hieruit blijkt, dat konijnenvellen meer gezocht zijn dan men wel zou vermoeden, als men onze voddenkoopers de hun aangeboden konijnenvel len met een minachtend gebaar op hun kar ziet gooien, nadat zij ze met enkele centen per stuk betaald hebben. Is het niet hun eigen schuld, als ook op dit gebied weer een coöperatie zal ontstaan Agenda voor de openbare Raadsvergadering op Maandag 30 Augustus des middagB te d r i e uur. 1. Nader voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening be treflende de straatpolitie. Burgemeester en Wethouders stellen voor, in plaats van lid 1 van het voorgestelde artikel 84ter, te lezen Het is aan bestuurders van motorrytuigen verboden, met motorrytuigen met een grootere snelheid te rjjden dan van

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2