Bft£i 'IS Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Marktprijzen. viool-solo ot in, samenspel van muziek en t Maar 'onS aller irots en glorie was het schoone „Ons Huis-lied", natuurlijk op de wijs van de nooit volprezen „Adèle", na een vroolqke jongeluispartij gedicht door hem, die thans aan het hoofd staat van een bekend effectenkantoor te Amsterdam. Een welwillende »gast", zong met bege leiding van piano het leuke lied, rappe handen deeldeu vlug deu gedrukten tekst uit en daar klonk plots het door allen ingezette, meesleepende refrein t>Komt allen, komt allen, Zeur gezellig hier bij elkaar, Welvceglgk, genoeglijk, Staat ieder steeds voor je klaar 1" Ik mag niet langer herinneringen" op halen het koperen feest op 1 September geeft er onwillekeurig aanleiding toe. Ik kan ze n.' ?t allen gedenken, die vele mannen en vrouwen, die zoo vol liefde en toewijding hun taak in »Ons Huis" vervul den, want dan moest ik over meer ruimte kun nen beschikken dan 'n courant me schenkt. 't Oude gebouw werd te klein er moest uitgezien naar een ruimer, dat na tijd en wijle werd gevonden op de Kortegracht 't was ook weer de heer Gerritsen, die 't mogelijk wist te maken, dat de fiuancieele bezwaren uit den weg werden geruimd. En allengs, in het nieuwe buis, zette »Ons Huis" zich al meer en meer uit, werden de in dit of dat vak »liefhebberende wer kende) leden" vervangen door meer deskun digen Er worden thans in «Ons Huis" cursussen gegeven volgens leergang en methode doch alleen aan mannen, zooals thans slechts mannen de lees- en conversatiezalen bezoe ken. Vader Van Aken weet den goeden toon er in te houden} hij heeft er slag van om het den bezoekers gezellig te maken. Alles is thans op degelijker leest ge schoeid... 't is meer afgebakend dan inde eerste jaren; solieder ja, hoe zal ik't noemen Maar toch, ik weet het zeker, geen onzer, die in den beginne gebabbeld, gecursust, enfin getoynbeed heelt in de Koestraat lokalen, vindt, wat zijn persoonlijke gevoe lens betreft, op de Kortegracht dien gezel- ligen geest terug, welke in de Koestraat zoo'n hechten band legde lusschen bezoe kers en werkende leden. Hootdzaak is ecuter, dat >Ons Huis" beantwoordt aan bet doel, waarvoor bet werd opgericht. En dat doet het Suze Frederiks Van Cleeff. Amersfoort, 28 Augustus 1909. In den bidstond voor den verjaardag van H. M. de Koningin, welke Maandagavond wordt gehouden in de Sint Joris-kerk, hoopt voor te gaan ds. G. W. C. Vunderink. Ter gelegenheid vanden29sten verjaardag van H. M. de Koniugin zal het thans zeer sterke garnizoen Dinsdagmiddag om 12 uur een groote parade houden op de Regentesse- laan. De troepen zullen worden gecommandeerd door luitenaut-kolonel W. H. Piepers, van het le regiment huzaren gedetacheerd bij bet 5e regiment infanterie, en de honneurs bewgzen aan geceraal-majoor J. H. A. Nierstrasz, commandant der 4e divisie van het veldleger. Nog een korte mededeeling van de commissie voor de feesten op 31 Augustus. Zooala in het vorige communiqué werd meege deeld, zal het vuur v.*-k worden gegeven op het terrein bij het s at ka tcsacben de Koninginne- laan en den nieuwen wc,; naar Birkhoven. Daar ie dus op beide wegen u.i op het Stationsplein plaats in overvloed voor wie het vuurwerk willen zienwie echter g. iü wil maken van het gereserveerde terrein, kan /ich bij de boekhan delaren voorzien van een toegangskaart tegen zeer lagen prjjs, vermeld in den feestgids en op de biljetten der verkoopers. Da commissie hoopt, dat ook de burgery door het uitsteken der vlaggen Amersfoort Dinsdag een recht feestelijk aanzien zal geven. Van bevoegde zijde wordt ons verzocht, de volgende rectification van den officieelen Feestgids voor 31 Augustus te willen opne men pag. 31 regel 2 eD pag. 41 (in 't midden) leze men in plaats van SchepenenSche penen en Raden pag. 33 (bovenaan) moeten de Burge- raeesteren van plaats verwisselen, zoodat Wijnand van Ommeren 1ste Burgemeester, en Willem van Hardevelt 2e Burgemeester wordt pag. 43 (in 't midden) moet natuurlijk gelezen wordenZijne Hoogheid, in plaats van Zijne Koninkiijite Hoogheid. Bij abuis zijn bovendien in den stoet op genomen zes Schepeneu in plaats van 3 Schepenen en 3 Radenmaar dit doet tot den luister van den optocht niets af. De sub-commissie voor de versiering en verlichting meent, dat het denkbeeld is ge wekt, dat van harentwege een soort etalage wedstrijd vuor winkeliers zou zijn uitge schreven en door haar ook daarvoor prijzen zouden worden toegekend. Wel is namens de geheele feest-commissie verzocht, dat, óok met het oog op de komst van vreemdelingen, de winkeliers Dinsdag nog grooter zorg zouden besteden aan hun étalages dan gewoonlijkdoch een étalage wedstrijd ligt noch op den weg der sub commissie noch op dien van de geheele commissie. Wel zijn prijzen uitgeloofd vo de gevelversiering en ook voor de gt er- licuting, zooals ook bij advertentie is bekend gemaakt. Vooral met het oog op den avondoptochi, zou bet wel zeer aanbevelenswaardig zijn, te illumineeren en, zoo mogelijk, de winkel lichten aan te laten. Het zeer hooge water op de beken, lang door de Westelijke winden opgehouden, be gon gister af te stroomen. Het zal de moeite loonen, te gelegener tijd, als de verslagen der Waterschappen worden gepubliceerd, eens na te gaan hoe zeer hoog het water stond en hoe ongewoon lang dit duurde. Ter benoeming, in de Raadsvergadering van Maandagmiddag, tot tijdelijk leeraar in in de Hoogduitscbe iaai en letierkuade aan de Hoogere Burgerschool wordt aanbevolen de heer Jac. Hovens Greve, te Oosterbeek. Ds. J. L. F. de Meyere Joh. Cz. zal mor genochtend voorgaan bij godsdienstoefening voor de Lutherschen te Baarn. De cantate #Het oogsten", van Willem Wernicke, tekst van mejuffrouw Gerda van Ede, gescbrevtn voor de groote tuinbouw tentoonstelling te Zeist, zal op het terrein dier tentoonstelling worden uitgevoerd op Zaterdag 4 September. Het Amersloortsch dames- on kinderkoor zal daarbij meewerken, terwijl da stafrauziek van het 5e regiment infanterie den zang zal begeleiden. Op de tuinbouwtentoonstelling te Zeist zyn o.a. bekroond de conservenfabriek „Hol- landia" van de firma Morsink lttmann en de heer A. M. van Bemmel Sr. (Van Per- sijn-straat)eerstgenoemde voor haar vruch tenjams (twee eerste prijzen en een eer volle vermelding), laatstbedoelde voor plan ten (twee eerste prijzen) en voor de schoouste groep ter vessiering van het ter rein (tweede prijs). De beer I. van Spiegel behaalde de La gere akte Hoogduitscbe taal, mejuffrouw A. G. S. Kollewijn en d<- heer R. W. Kuyper de Lagere akte Fransche taal. Tot le luitenant bij liet 5e regiment in fanterie is bevorderd de 2e luitenant A. M. van Loon, van het korps. Bij het 5e regiment infanterie zullen Maan dag voor herlialiugsoefeuingeu outlet de wape nen komen de lichtingen 190i en 1906, samen een 2000 man, die tot 24 September zullen in dienst blijven. Dc Minister van Oorlog heeft bepaald.dat de onderofficieren met reserveplicht gepen- sionueerd en dienstdoende bij de landweer niet meer zullen worden opgeroepen om zich aan het ja'arlijksch onderzoek te onderwerpen. Blijkens advertentie hierneven zal mor- genavonp op »Birkhoven" weer een concert worden gegeven door de «Amersfoortscbe M uztek-vereeniging" Men verzoekt ons, het volgende op te nemen: In de 5e jaariijksche algemeene vergadering van den Nederl. Bond van Dans Onderwijzers, onder voorzitterschap van den heer D. van Bem mel in het gebouw der sociëteit „Momus" te Maastricht gehouden, werden de rekening en verantwoording, sluitende met een batig saldo, goedgekeurd. Uit het Jaarverslag bleek, dat de Bond ook gedurende het afgeloopen jaar voor uitging. Bij da Bestuursverkiezingen werden herkozen de heeren D. van Bemmel te Ulrecht, als Voor zitter, en G. Goo8sens, te 's Gravenhage, als Commissaris. Aangenomen werd een voorstel tot wijziging van het Reglement van den Bond, in dier voe ge, dat in het vervolg alleen als leden zullen worden aangenomen personen, die aan bet door den Bond ingesteld examen kunnen vol doen. De tweede dag was gewijd aan het instudee- ren van verschillende dansen, o. a. van een Noorschen dans, door den heer l'h. van der Meer, te Amsterdam, Danse d'Escarpolette, ran den heer G. Goossens te 's Gravenhuge, La Sorella van den heer K. J. van Leeuwen Jr., te Leiden, en de Juliana-polka van den heer B. Sternfeld, te Gcuda, welke hel aanstaande sei zoen door onzen stadgenoot den heer Th. P. H. Klaassen zullen ook hier worden onderwezeni Daarna hield de heer J. S. H. Chrispijn, uit' Amsterdam, een leziDg over: „Wat moet een dansonderwijzer weten waarop debat volgde. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Nu door de berichten uit Rotterdam als uitgemaakt mag beschouwd worden, dat de zuurtjes, door den heer J. van I.oon, ulhier, in den handel gebracht, geheel ten onrechte zgn verdacht als oorzaak van den dood van vier kinderen aldaar en dat te Utrecht en te Din- teloord, uit welke beide plaatBen óok berichten kwamen, waardoor die zuurtjesin zóo ongunstig licht verschenen, door bcm in het geheel geen zuurtjes zijn geleverd, terwijl daarentegen Van Loon's zuurtjes door duizenden kinderen zonder eenig nadeelig gevolg zijn gebruikt mag toch zeker wel worden verwacht, dat de sehade- hem door menig geruchtmakend bericht berok kend, voorgoed geleden zal zijn en hij volkomen is gerehabiliteerd. Aan de markt werd gister aangevoerd 900 Kilo boerenboter, aan de Centrale botermijn 2125 Kilo ongezouten en 2400 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-controle. De prijs aan de markt was 11. 40 a f 1. 45, aan de myn voor de ongezouten boter fl. 22 a tl.33 en voor de gezouten f 1.21 af 1.31. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om kwart over zevenen, die van andere voertuigen uiterlijk om kwart vóór achten worden aangestoken. Doe, wat waard is beloond te worden maar doe het niet om de belooning. Uit den omtrek. In de Eem, tusschen Kembrug en Baarn- scbedijk, zal morgenochtend een onderlinge zwemwedstrijd worden gehouden van leden der Baarnscho bad- en zwem-ioriebting. De afstand is 'ongeveer 2 Kilometer. Er zijn drie medailles uitgeloofd, waarnaar o'.a. 6 dames meedingen. De beer Pesie maakt school, zouden we zoo zeggen. Het paviljoen aBlaricum", door zijn schoone vergezichten op de Zuiderzee, op Huizen met de haven, op de Meent en op tal van dorpen in het Gooi bij wandelaars en fietsers algemeen bekend, zal worden af gebroken. De tegenwoordige eigenaar laat op den zelfden heuvel een landhuis bouwen. De toegang voor het publiek is voortaan verboden. De synode der Ned. Hervormde kerk heelt Donderdag niet 10 tegen 9 stemmen verworpen het kerkelyk vrouwenkiesrecht en met 11 tegen 8 stemmen een voorstel tot toelating der vrouw tot kerkelijke be dieningen. Op initiatief van de Winkelbedienden- vereeniging te Enschede, gesteund door de Enschedesche Handels-vereeniging, is daar Dinsdagavond de vervroegde winkelsluiting ingevoerd. Bijna alle zaken werden om 9 uur gesloten. Voor eenige winkels, die niet sloteD, verzamelde zich spoedig veel volk, hetgeen tengevolge had, dat enkele daarvan óok tot sluiting overgingen. Inhoud Wereldkroniek" 28 Augustus: Kroonprins Frans Ferdioand van Oostenrijk. De zeil- en motorboot-wedstrijden op het Sneekermeer. Koning Edward te Mariën- bad. De strijd in Marokko. Haven ongelukken te Rotterdam. Beëediging bij het 4e regiment huzaren. De noodlottige brand te Zaandam. Een Zeppelin-lucht schip, Kroniek van de week. Caricatu- ren -..it het buitenland. Humor en luim. Doctor in de vliegkunst. De nieuwste en modernste titel, die van dr. aer. (doctor in de vliegkunst) zal verleent worden door de te Parijs gestichte Ecole supérieure d'aeronauitque. Wij vonden niet gemeld aan welke eischen men moet voldoen om den graad van dr. aer. te verkrijgen. Te Turijn (Italië) heeft een luchtballon oen hoogte van 12 000 Meter weten te bereiken. Zóo hoog is nog nooit een ballon geweest. De twee luchtreizigers bedienden zich van zuurstof maskers anders zouden ze reeds op veel ge ringer hoogte bij gebrek aan lucht zijn gestikt. De directie van het Panopticum te Amsterdam heeft een millioen in baar geld, in 2000 zakken van 500 gulden, in een kluis geborgen en door een schatbewaarder met geladen revolver be waakt, als aantrekkelijkheid tentoongesteld. Met deze voorstelling is bedoeld een denkbeeld te geven van „wat eigenlijk een milioen is" en zij becijfert in een reclamebiljet: Een gulden heeft een doorsnede van 28 mi- limeter met een millioen guldens zou men een weg kunnen beleggen van 28 K.M. lengte, bijv. van Amsterdam naar Zandvoort. Een gulden weegt 1 D. G., éen milioen weegt alzoo 10 000 K. G. Een machine die elke minuut éen gulden neertelt, heeft een jaar en 330 dagen noodig om een milioen uit te tellen. Een gulden is dik 2'/» in. M.een milioen guldens op elkaar gestapeld is 30 maal de hoogte van den Weatertoren. Een man kan een zak van 50 K.G. dragen, du9 om een milioen in zakken van 60 K.G. te dragen, zijn 200 man noodig. Wie zich thuus eens een zichtbare voorstelling wil geven, wat oigcnlgk een millioen is, ver- zuime niet dit te gaan zien en daarbjj in het oog te houden, dat alleen het renteverlies de zer som, berekend tegen 2.61 pOt. (rentevergoeding Rijks Postspaarbank) gelijk aan een inkomen is van ongeveer 550 gulden per week. HULPBANK TE AMER8FOORT. Tot het geveu van gelden ter i.een zal eene commissie uit het Bestuur op MAANDAG den 30 AUG. aanstaande, rs namiddags ten twee uuu, zitting houden ten Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Augustus. Evang. Luthersehe kerk. Voorm. 10 uur, ds. C. Staverman, uit Leiden Remonstrantsche kerk. Voorm. IO72 uur, ds. Hooykaas. Gereformeerde kerk (Laogegracht). Voorm. 10 uur ds. Donner. 's Avonds ü'/a uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur ds. Teerink. 's Avonds 572 uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9l/2 uur, godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur, godsdienstoefening. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 98/4 uur, godsdieustoelening. 's Avonds 5lU uur, godsdienstoefening. Burgorlyke Stand van Amersfoort vau 19 tot 26 Augustus 1909, GEBOREN Catrina Adriana Mat ia, d. van Gerrit Meijer en Adriana Dorresteijn. Cornelis, z, van Cornells Pot en Maria Boerhaven. Cilia Eunetjc, d. van Coruelis Johannes van Ginkel cn Maigaretlia van Buren. Joanna Cornelia, d. van Hermanus Johannes Ger ritsen en Maria Johanna Louisa Beuonville. Gerrit Jan, z. van Pieter Meijer eu Catrina van Eldert. Casper, z. van Pieter Koning en Cornelia Elisabeth Joor. Hendnka, d. van Johannes Hooft en Jo hanna Maria Delforterie. Gysbertba Alijda, d. vau Johan Blackstone eu Oaatje Uding. Een buiten huwelijk geboren kind van bet vrouwelijk geslacht. Cornelis, z. van Cornelis de Gans eu Truitje Hogerhorst. Henrica Antonia Maria, d. van Rijk Riksen en Johanna van Bekhoven. Leo nard, z. van Leonard vau Loon en Marga- retha Johanna Klijn. Johannes Arnoldus Hubertus, z. van Hermanus Gerrit Bovée en Louisa Geertruida Hendrika van Hors- sen. Jobanua Martina, d. van Wouteius Menso Vink en Johanna Martina Schoenma kers. Mai ia Geertruida, d. van Johannes Wilhelmus van Gils cn Alijda Maria van don Bos. Everarda Gerdina, d. van Geurt van Putten en Gerritje van de Bor. Jannetje Wilhelmiua, d. van Cornelis Johan nes vau der Veer en Wilhelmiua van de Veen. Teuntje d. van Lubbertus van de Biezenbos en Catharina de Graaf. Aagje Hendrika Cornelia, d. van Jan Lambrecbts en Bertha Valkenburg. ONDERTROUWD: Gerrit Marius Leignes Bakhoven en An toinette Helena Romijn. Hendrik Nicolaas van dun Hoek en Carolina Christiana Maria Stiiver. Cornelis Tuithof en Geertruida van den Heuvel. Johan Fredrich Broek- huisen en Johanna Geertruida Scheerder. Evert Windhouwer en Gerritje Kekers. GETROUWD: Jan Werner van Dyk en Anna Bos. Antonius Johannes Iiuurdeman en Johanua Hilhotst. Klaas Visser en Maria Vahstal. Albert Hoen eu Dina Kreuzer. Iiymert Marliuus van 't llof en Maria Johanna Jekel. Gerrit Pollemau en Willempje Elbertsen. OVERLEDEN Gerritje Hagebeuk, 6m. Johanna Fran- ciscus vau den Huijsen, 56 j., echtg. van Joannes Mattheus Weeteringen. Wilhel- tnina Mulmer, 82 j., ongeil. Elizabeth Huisman, 4 m. Maria Margaretlia Anna van Valkenhoef, 3 in. Hendrika Margrie- tha Snijders, 60 j., echtg. vau Jan Pieter Wilhelm Schmih. Een als leveuloos aan gegeven kind van het mannelijk geslacht. Amersfoort, Vrijdag 27 Augustus 19(J9. Appelen f3.a f6.—. Peren f4.— f7.Nieuwe aardappelen f0.— a f0.— Zandaarihippelen f 1.96 a 12.20. Hoender eieren f 4.50 a 1 5.per 100 stuks. Bruine eieren 1 5.4 f5.50 GrasUoter f 1.40 a fl.45p.k Kippen f0.80 fl.20. Kuikens fl.— A f 1.30 Piepkuikens fü.30— d 1'0.80 Ganzen f0.— a f 0. Eenden 10.90 a fl.10. Jonge Eenden f 1. f 1.20 Wilde kuuynen f 0.a 1' 0.Tamme konijnen f 0.40 a f 0.70 p. st. Duiven f 0.40 a f0.50 p. p. Magere varkeus fa f Zeugen 140,— a f70.—. B.ggen 17 a f 13. Aangevoerd waren ongeveer30 heet. Appelen, 00 heet. Peren, heet. nieuwo aardappelen, 250 heet. Zandaurdappelen 80 000 st, Hoenderuioren, stuks Eenden eieren. 900 Kilo Grasbotnr. Vette Var kens, Magere varkens Varkens voor exportslageiïjen, 350 Biggen en 30 Zeugen

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2