Advertentiën. Laatste Berichten. Gevestigd J. MUSAPH, HartiDgstraat 16, CELLIST. KOSTHUIS HILVERSUM. flinke dienstbode THEE BRANDEWIJN Slijterij JET KAPELHUIS" HET OOGSTEN, kapitein-luitenant-ter-zee J. Albarda, ritmees ter J. Bentnyo, adjudant van den Inspecteur der cavalerie, en kapitein J. Crena Uiterwijk, commandant der troepen op Suriname tot ridder in de orde van Oranje Nassau de beer O. Beck, boofd-commissaris van politie te Utrecht. De beer B. J. Nactieuius, adjunt-iuspecteur van de II. IJ. S. M., is van hier overgeplaatst naar Alkmaar. Mejuffrou v A. Kok behaalde de Middel bare akte Gymnastiekde heer P. H. Dijlc- sturhuis, onderwijzer aan de Chr. school aan de Blankeheyras iraat, de Middelbare akte Boekhouden. De heer VV. C. Schimmel, leeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, is met ingang van hedeu bi lasi met de tijdelijke waarneming van het directeurschap dier iu- richting nu aan dr. H. W. H. Wirtz, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als Direc teur, Luitenant-kwaniermeester S. P. Visser, van het 5o regiment infanterie, zal 1 Octo ber bij den intendance-cursus te 's-Graven- huge de lessen in comptabiliteit volgen. In militaire kringen verluidt, dat de groote logermanoevres dit jaar naar alle waarschijn lijkheid zullen worden afgelast, in verhand met het voorkomen van cholera te Rotter dam en elders. Besliste zekerheid omtrent dit gerucht kon den wij echter niet verkrijgen. Wel moet de Centrale Gezondheidsraad in dien zin hebben ge .dviseerd. Het merkwaardigste der na de feesten aan het Commissariaat van politie als ge vonden gedeponeerde voorwerpen is wel een goedgevulde portemounaie. Ook zijn er terug te bekomen een cein tuur, eeu infanterie-, abelschede, een mes met schee, een halskettinkje en een wit metalen lepeltje. E.ui werkman uit Utrecht, die herstel lingen had te doen aan de Intauterie-kazeine hier, viel hedenochtend van een ladder en brak daarbij het rechter dijbeen. Op last van dr. Schreuder werd hij, na voorluopig verbonden te zijn, naar het St. Elisibetbs-gasthuis vervoerd en daar opgenomen. Een miuderjarige jongen, die te Rotter dam zwervende was aangetroffen, werd door de politie hier overgenomen en onmiddellijk in do richting Groningen geleid. Dool' de politie werd aangehouden een man, die in het Algemeen politieblad was gesigna leerd en nog een dag hechtenis tegoed had. Hij is naar Utrecht gebracht. De competitie voor hot komende voetbal seizoen voor de Oostelijke tweede klasse C is saamgesteld als volgtDaventria, De venter; Quick, Deventer; Be-Quicb, Zut- phenGo ahead, Deventer; Robur et Velo- citas, ApeldoornQuick, Amersfoort. De Kordnklijke veroenigiDg »Het Neder- landsch Tooneel" zal reeds 18 September .hier het tooneel-seizoen openen. Men zie de advertentie hierneven. Stel tegenover het lot den moed, tegen over de wet de natuur, tegenover de harts tocht het verstand, Reuter seint, dat de Amerikaansche on derzoekingsreiziger dr. Cook '22 April 1908 den Noordpool* heeft bereikt en, thans op den terugweg, gister Lerwick gepasseerd is. Staaltjes vun sterk geheugen. Als een bij- aondorhoid omtrent het enorme geheugen van Hugo de Groot wordt vermeld, dat deze beroem de landgenoot, eens op bevel der Staten van Holland eenige krijgsbenden monsterende, niet alleen bestond daarna al de krijgsknechten, die hij nooit te voren gezien bad, van aanzien kende, maar hen ook zonder haperen allen bij name noemde. Een ander niet minder opmerkelijk staaltje ïs het volgende. Toen De Groot in 1655 op zijn reis uit Frank rijk naar Zweden door Holland te Amsterdam kwam, om zich van daar naar Hamburg te be geven, werd hij op den morgen van zijn ver trek door de Amsterdamsche Burgemeesieren statelijk uitgeleide gedaun, gaande tusschen hen van den Dam te voet langs het Water naar de Nieuwe Slads-herberg aan het IJ. Terwijl zij hier een poos bij hem vertoefden, omdat zijn rijtuig nog niet was aangekomen, merkte Hugo de Groot iets op omtrent het opschrift van een uithangbord, dat hij op het water gezien had en dat bijzonder zijn oplettendheid getrokken had. Een van het achtbaar gezelschap der Vroe de vaderen betuigde hierop zijn verwondering en wel voornamelijk over het feit, dat De Groot, schoon onder de wandeling in aan houdend en ernstig gesprek gewikkeld, toch acht geslagen had op een uithangbord en ont houden, wat daarop te lezen stond. De Groot gaf hierop te kennen, dat er niet éen zulk een bord op den ganschen weg was, dat bij niet had opgemerkt en waarvan hij het opschrift niet gelezen had, ja, dat hij ze zelfs alle achter elkaar zou kunnen opnoemen Dit scheen nauwelijks geloofbaar; men ver zocht hem, daarvan eenig nader bewijs te geven. Hij beschreef ze daarop alle, met bijvoeging van heigeen er op te lezen stond, doch in omgekeer de volgorde, zoodat hij eerst dat opschrift noemde, hetwelk bij het laatst gezien had, enz. opdat het vroede college, langs den zelfden weg terug voerend, zich des te g<makkelijker zou kun overtuigen, dat hij 't niet mis had I En inderdaad bevond men, dat geen vergissing in de opgave van De Groot was ingeslonen. De Franschman, La Motte, schrijver van verschillende tooneelstukken, muntte óok uit door een wonderbaar geheugen. Een jong dichter las hem eens een pas door den jongeling vervaardigde tragedie voor. La Motte hoorde het geheele stuk met een zichtbaar genoegen, verzekerde den auteur, dat het uitmuntend was en hij er voor instond, dat het op de planken zeer zou voldoen „maar" voegde hij erbij, „gij bebt u aan een kleine letterdieverij schuldig gemaakt. Ten bewijze daarvan zal ik het tweede tooneel van het vierde bedrijf van uw treurspel geheel voor u opzeggen". De jeugdige poëet verzekerde den heer La Motte, dat hij het mis had, wijl er geen enkele uit een ander werk ontleende regel in het ge heele treurspel voorkwam. La Motte hervatte „Ik heb niets gezegd dan hetgeen ik kan bewijzen". En hierop herhaalde hij het geheele tooneel met precies de zelfde woorden eu met zooveel vuur sn enthusiasme, alsof hij het zelf gemaakt had. Daar er nog een aantal andere personen bij dit onderhoud tegenwoordig waren, voelde de jonge dichter zich geheel verslagen en verlegen hij wist niet meer hoe hij het had Toen La Motte zich eenigen tijd met de verwondering der gasten vermaakt had, loste bij het raadsel opzich tot den jongeo dichter wendend, zeide hij «Het tooneel, dat ik heb opgezegd, is zoo zeker uw eigen werk als 't overige van het treurspel, maar het kwam mij zóo schoon en treffend voor, dat ik Diet bon nalaten, het onder uw voorlezen van buiten te leeren". Doch voor La Motte deed in geenen deele onder een jong Corsikaan, van wien de schrijver Muretus verhaalt: Deze Corsikaan had op zich genomen eens in tegenwoordigheid van een aantal personen een proeve van zijn tahnt te geven. Toen men op den bepaalden tijd bijeen gekomen was, begon Muretus Griekscbe, La- tijnscbe, vreemde, zelfs van beteeker.is geheel oi.tbloote woorden op te geven en wel in een zoo grooten getale, dat bij zelf moe werd van het spreken en de klerk, die de woorden op ving, insgelijks moe van het schrijven zij, die aanwezig waren, werden rao-< van het hooren. Olschoon de Corsikaan steeds nog meer woor den verlangde, vond men toch ter» laatste goed, het er bij te laten, waarop die wonderman alle woorden van het eerste tot het laatste, toen van het laatste tot het eerste, daarna het eerste, derde, vijfde en zoo vervolgens in éen woord, in welke orde men wilde, tot verbazing van allen, zonder haperen teruggaf. De beroemde Engelsche wiskunstenaar John Wallis had een zoo verbazend sterk geheugen, dat hij, in het donker, uit een getal van 53 cijfers den vierkantswortel kon trekken Stuomv aanher i c h t e n. Opgave agentschap Alex. iMackintosh Co. Soesterweg 14, Amersfoort. Stoomvaartmaatschappij Nederland, s.s. Grotius vertrok 1 Sept. van Port-Said, s.s. Vondel arriveerde 1 September te Genua, s.s. Koning Willem 111 vertrok 30 Augus tus van babang. s.s. Rembrandt arriveerde 28 Augustus te Batavia. Koninklijke Hollandsche Lloyd. s.s. Hollandia arriveerde 30 Augustus te Amsterdam. s.s. Frisia arriveerde29 Aug. te Rio^deJaneiro. s.s. Amstelland arriveerde 30 Augustus te Amsterdam. s.s. Zaanland arriveerde 29 Aug. te Santos, s.s. Rijnland vertrok 25 Augustus van Vigo. s.«. Maasland arriveerde 30 Aug. te Bahia. s.s. Delfland arriveerde 30 Augustus te Buenos-A ires. Agenda voor de opeubare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 7 September 19G9, des namid dags half twee. 1. Installatie van de nieuwe leden. 2. Benoeming van een Wethouder (vac. E. L. Visser). 3. Benoeming van een lid der Commissie voor de Fabricnge (vac. S. J. van Duinen). 4. Benoeming van een lid der Commissie tot bijstand in bet beheer van de Gasfa briek (vac. N. Veis Heyn). 5. Benoeming van twee leden der Com missie inzake reclames tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting (vac. S. J. van Duinen en M. R. N. Oosterveen). 6. Benoeming van een lid der Commissie inzake de rechtstoestand van Gemeente-amb tenaren en werklieden (vac. S. J. van Dui nen). 7. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand[(vac. E. L. Visser), 8. Voorstel tot het geven van vrijstelling van het verrichten der vaccinatie en dood- scbouw aan den Gemeente-geneesheer J. W. Jorissen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verzoek van den onderwijzer S. P. Slagter om verlof. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verzoek van W. van Wijngen lot het verkrijgen van een stuk Gemeentegrond in erfpacht. Men seint ons Bij het regiment grenadiers en jagers is overgeplaats luitenant P. S. Hartogh Heys van Zouteveen, adjudant bij het 4e bataljon 5e regiment infanterie. Tot onze diepe droefheid overleed heden onze geliefde Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, mevrouw GERARDA van ESVELD weduwe vnn den heer G. H. Zwier, in deu ouderdom van 80 jaar. M. S. van NIEL— Zwier. Jac. C. van NIEL en kinderen. W. ZWIER G.Hzn. H. ZWIER-Zwieu en kind. R. ZWIER. GERARnA H. ZWIER. H. W. HARTERINK Reeser. A. M. HARTERINK en kind. Haatlem, 31 Augustus 1909, Ged. Oude Gracht H2rood. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 3 September 1909, ten 12 ure, op de Oude begraafplaats te Amersfoort. Haarlem, Amsterdam, Batavia, Salatiga, Amersfoort, Heden overleed te Haarlem onze geliefde Zuster en Behuwd zuster, mevrouw de weduwe G. H. ZWIER gob. Van Esvold in den ouderdom van 80 jaar. Uit albr naam, H. van ESVELD. Amersfoort, 31 Augustus 1909. Voor de vele bewijzen van deelneming, tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd-en Groot vader den heerPh. E. RINTEL onder vonden, betuigt namens allen harte- lijken dank Wed. Ph. E. RINTEL— Gohen. Amersfoort, 1 September 1909. TANDARTS, SPREEKUUR dagelijks van 1 tot 3. Een hier ter stede bestaand muziek-ensemble zoekt een Brieven onder motto »Cellist" aan het Bureau der (oude) Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Schouwburg AMIC1TIA. ZATERDAG 18 SEPTEMBER a. s. door de Koninklijke Vereeniging HET NEDERLANDSCH TOONEEL. GEVRAAGD voor direct en 15 Sept. flinke Meisjes-alleen en Tweede meisjes m.g.g. Verhuurkantoor Mauritsstraat 4, Hilversum. Üf* GEVRAAGD tegen 1 Oc- tober a.s. een d e g e 1 jj k liefst met vrije zit- en slaapkamer. Brieven, met opgave van prijs, onder letter K aan het bureau der Amers foortsche Courant, Kortegracht 9. Gevraagd tegen 15 September in een klein, deftig gezin eene kunnende koken en werken. Loon f120. Adres Mevr. Van Loon, Hooge Naar- derweg 62a. van M. Ravensiaay Zonen Gorinchem. verkrijgbaar by P nan (IMMFRPN iQli Ulull]Li 11 IjIV Langestraat 18, AMERSFOORT. RE1SBELASTING. Er zijn onder de minvermogenden velen voor wie esn verblijf van eenige weken in de buitenlucht tot herstel van gezondheid eeu onschatbare weldaad zou zjjn. Evenals vorige jaren richt daarom onze Vereeniging van allen, die voor gezondheid of voor ge- aoegen op reis of naar buiten gaan het drin gend verzoek, haar van hun reisgeld éen Gulden of meer te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor hen zoo gewenschte geneesmiddel te kunnen bezorgen. Ten vorigen jara werden op deze wijze 416 personen, waaronder 3 uit Amersfoort, geiiolpen en reed9 hebben den zi h ook dit jaar weer aangemeld, iedere gift, onder motto „Reisbelasting", wordt dankbaar aangenomen en in het Jaarverslag verantwoord. Mej. D. A. S1DDRÊ, Muurhuizen 91. Mevr. GRONEMANDoornbos, Ulrec'itscheweg 10 Mevr. baronesse Van ITTERSUM Stroeve Plantsoen 6. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNS- FELDVan Laoschot Hubrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERSVan Eijbergen, Weverssingel 7. Amersfoort, 1909. voor den INMAAK ingang Lieve Vrouwe-kerkhof. Tuinbouwtentoonstelling te Zeist GROOTE ZANGUITVOERING op OUD-ZEIST op ZATERDAG 4 SEPTEMBER, 's avonds 8 uur. Cantatevoor Gemengd koor, Sopraan- en Tenorsolo met orkest, van WILLEM WERNICKE. Woorden van GERDA van EDE. Orkest-arrangement van G. BIKKERS. Uit te voeren door 260 zangers, met welwillende medewerking van mevrouw M. VIS, sopraan, Utrecht, den heer B. G. KOERTS, tenor, Amsterdam en het voltallige muziekkorps van het 5e Regiment Infanterie. Entréa f 0.50. Late avondtreinezx

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3