Dinsdag 7 September 1909. No. 7710. 58e Jaargang. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en outeigenings- adverteatiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 stbus 9. Telephoon 19 Wie ziek met 1 October doet inschrijven als abonné op de Amers- foortsche Courant ont vangt tot dien datum verschijnende nummers KOSTELOOS. KENNISGEVINGEN. C II O L I It A. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSIÏ 0RT raden, wegens het heerschen van cho lera in eenige Gemeenten, den ingezete nen aan, overeenkomstig onderstaande regelen te handelen Gebruikt GEKOOKT WATER, of water uit de waterleiding of uit een nortouwel, óok voor het wasschen van kleeren en groenten, het reinigen van vaatwerk en het bereiden van spijzen. KOOKT UW MELK! Gebruikt geen rauwe groenten, onrijpe of ougeschilde vruchten. Eischt van uw groentenhandelaar uit sluitend ongewasschen groenten. Wascht uw handen vóór eiken maal tijd. Betracht in alles reinheid en matigheid. Amersfoort, 2 September 1909. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie dd. 1 September 1909, ie afdeeling no. 4622/3119, op 7 en 8 Sep tember a.s. tusschen 7 uur n.m. en zonsop komst bij de Z.W. en Z. kust van het eiland Voorne oefeningen zullen worden gehouden met gekleurde seinlichten, electrische zoeklichtenen vuurpijlen. Amersfoort, 6 September 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge een schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie dd. 31 Augus tus 1909, no. 4592/3107, 4e aldeeling, op 7 Sep tember en zoo noodig ook op 8 September a.s. eene schietoefening zal worden gehouden van het fort Pampus Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware rich tingen Oost en Z. O. t. Z. (56°), tot op 4500 M. van het fort. Op 9 en zoo noodig ook op 10 September a.s. zullen gelijksoortige oefeningen wordeu ge houden, waarbij onveilig wordt gemaakt een Bector begrensd door de ware richtingen N. W. door Noord tot Z.O.t.Z. (191°) tot op 4500 M van het fort. Dat op de dagen, waarop gevuurd wordt, van het fort Pampus eene roode vlag zal waaien f die drie uur vóór het begin der oefening half stok en éen uur vóór de oefening geheel voor- geheschen wordt; Bovendien zullen tegelijkertijd en op de zelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Amersfoort, 4 September 1909. De Burgemeester voornoemd WUIJTIERS. SCHOUW. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT b.engt ter kennis van belanghebbenden, dat op Woensdag, Donderdag en Zaterdag 22, 23 en 25 September 1909 door Watergraaf en Heemraden van het Heemraadschap „de Eem" een schouw der beken en waterleidingen zal gehouden worden. Schouwplichtigen worden uitdrukkelijk aan gemaand er voor te zorgen, dat zij alsdan vol daan hebben aan hunne verplichtingen, in de desbetreffende verordening gesteld. Amersfoort, 4 September 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Arbeidswet. Met ingang van 1 September is in werking getreden een Algemeens maat regel van bestuur iu zake de Arbeidswet, waarbij verschillende uitzonderingen op die wet zijn opgehevenuitzonderingen, die niet alleen bekend dienen te zijn bij hen die de wet moeten helpen handha ven, doch ook bij hen die middellijk dan wel onmiddellijk met de Arbeidswet in aanraking komen. Eeu zeer juist en hoogst bevattelijk overzicht van de nieuwe bepalingeu is opgenomen in het jongste nummer van „De Politiegids". Wij doen ze hier volgen, opdat ieder belanghebbende er kenuis van kunne nemen. Art. 5 der Arbeidswet verbiedt den arbeid van een persoon beneden 16 jaar of van een vrouw in fabrieken of werk plaatsen vroeger te doen aanvangen dan des voormiddags te 5 uur en later te doen eindigen dan des namiddags te 7 uur. Maar er is nog een tweede lid in dat artikel, en volgens dat tweede lid kan bij Algemeenen maatregel van bestuur voor bepaalde bedrijven worden vergund, dien arbeid op andere uren te doen aanvangen en te doen eindigen, met dien verstande, dat het aantal ureu, gedurende welke die arbeid wordt ver richt, niet meer dan elf per etmaal be drage. Die Algemeene maatregel was uitge vaardigd in 18S9toen werden voor een aantal bedrijven uitzonderingen toegestaan. Nu, 20 jaar later, is die Algemeene maatregel vervangen door een nieuw Kon. besluie van 12 Juli (Stbl. no. 266) waarbij verschillende wijzigingen in de tot nu toe geldende vrijstellingen en uitzonderingen gebracht zijn- Vergelijkt men het nieuwe besluit met het oude, dan blijken voor verschillende bedrijven, voor welke de overgangstoe stand, gedurende welken zij zich aan de bepalingen der Arbeidswet hadden aan te passen, thans lang genoeg geacht werd, de uitzonderingsbepalingen te zijn vervallen. Het nieuwe besluit is een flinke stap naar grootere beperking van den kinder- en den vrouwenarbeid. Allereerst zij opgemerkt, dat, waar het oude besluit voor enkele bedrijven nog Zondagsarbeid voor kinderen en vrouwen toeliet, ofschoon slechts tot 6 uur des voormiddags, deze uitzonderingen op het algemeen verbod van Zondags- arbeid voor die personen, thans alle verdwenen zijn. Wanneer we thans de wjjzigingen nagaan, dan zullen we eerst bet oog vestigen op de bedrijven, van welke de uitzonderingen thans geheel vervallen zjjn. Brood-, beschuit- en koekbakkergen. In deze mocht men tot dusverre den arbeid van eeu jongen tusschen 14 en 16 jaar doen aanvangen op zijn vroegst te 2 uur des morgens. Deze bepaling is vervallen. Jongens beneden 16 jaren mogen dus voortaan niet vóór 5 uur des voormiddags beginnen. Courantdrukkerijen. De vergunningen om jongens beneden 16 jaren, die helpen bij het drukken of vouwen van een dag- of weekblad, daarbij te doen doorwerken tot 10 uur namiddags, en op Zondag tot 6 uur des voormiddags, zijn vervallen. De arbeid van jongens beneden 16 jaren moet dus voortaan des avonds om 7 uur eindigen. Melkfabrieken. Hier is vervallen de vergunning om jongens van 14 tot 16 jaar om 4 uur voormiddags te doen eindigen en hen, evenals de vrouwen, tot acht uur des avonds te doen doorwerken. Gistpakkerijen. Vervallen zijn de vergunningen om jongens van 14 tot 16 jaar te doen aan vangen des morgens te 4 uur en ben in den nacht van Zaterdag op Zondag te doen doorwerken tot 6 uur des morgens. Werkplaatsen van breisters. Vervallen is de vergunning om meisjes boven 14 jaren te doen doorwerken tot des avonds acht uur. Alle meisjes en vrouwen moeten dus om 7 uur eindigen. N ettenboeterijen. De vergunuing om vrouwen boven 14 jaren te doen doorwerken tot 10 uur des avonds, is vervallen. Steenbakkerijen, pan- en tegelfabrieken. Vervallen zijn alle vergunningen om jongens en vrouwen vroeger te doen aanvangen dan des morgens te vijf uur eu later te doen eindigen dan des avonds te zeven uur. Steendrukkerijen. De vergunniugen om in den winter jongens beneden 16 jaren, die hulp ver- leeuec bij bet kleurendrukken, te doen doorwerken, tot des avonds 8 uur, is vervallen. De jongens moeten om 7 uur uiterlijk eindigen. Wasch-, bleek- en strijkinriebtingen. In deze was bet tot dusverre geoor loofd indien zij zonder krachtwerktuig werkten en er hoogstens vijf kinderen of vrouwen arbeid verrichtten, vrouwen boven 16 jaren te doen doorwerken in bet tijdvak van 15 September tot 15 Maart tot 8 uur des avonds, en in het overige deel van bet jaar tot 9 uur des avonds. Deze vergunning is vervallen. Ook in de kleinere wasscberijen en strjj- kerijen, zoo goed als in de grootere, mogen dus personen beneden 16 jaren en vrouwen voortaan tot hoogstens 7 uur de3 namiddags arbeid verrichten. In de volgende bedrijven zijn nog uitzonderingen toegestaan Botvisscherij. Hier is gehandhaafd de bepaling, dat men in het tijdvak van 1 Juli tot 1 December den arbeid voor personen beneden 16 jaren en van vrouwen mag doen voorduveud tot 10 uur des avonds, voorzoover die arbeid bestaat iu het schoonmaken, spleeteu of azen vau hoek want. Glasblazergen. Gedurende éen jaar na afkondiging van het besluit voor jongens van 14 jaren en gedurende twee jaar daarna voor die van 15 jaar, mag men voor die jongens den arbeid bij smelt- of koelovens nog doen aanvangen vroeger dan te 5 uur des voormiddags en doen eindigen later dan te 7 uur des namiddags. Over twee jaren is die vergunning vervallen, en dus de nachtarbeid in glasblazerijen voor jongens beneden 16 jaren afgeschaft. Werkplaatsen van naaisters, bor diAursters, passementswerksters, mo demaaksters of vervaardigsters van vrouwelijke Landwerken. Tot nog toe mocht men den arbeid van vrouwen bovenl4 jaren doen eindigen te acht uur des avonds, als zij des morgens niet vóór acht uur begonnen. Voortaan zal dat alleen gelden voor vrouwen boven 16 jaren. Ook meisjes van 14 en 15 jaren zullen dus altijd om 7 uur moeten ein digen. Als vrouwen boven 16 jaren tot 8 uur werken, zullen zij echter, behalve den verplichten rusttijd des middags, van minsteus éen uur, nog moeten genieten een rusttijd van minstens anderhalfuur tusschen 4 uur eu half 7 des avonds, gedurende welken rusttgd zij de werk plaats mogen verlaten. Deze rusttijd behoeft echter niet te worden gegeven in den seizoentijd, n.l. gedurende den tjjd van twee weken vóór en acht weken na den eersten Paaschdag eu van 1 November tot 7 December. Inrichtingen tot eerste bewerking van verscbe visch, viscbrookergen, drogerijen en zouterijen. Het zal vergund zijn, den arbeid van personen beueden 16 jaren en vrouwen, voorzoover die bestaan in werkzaamheden om het bederven vau viscb te voorkomen, te doen eindigen te 10 uur des avonds. Fabrieken vau verduurzaamde levens middelen of van vruchtensappen. Van 1 Mei tot 1 November zullen vrouwen boven 16 jaren mogen door werken tot des avonds 9 uur, mits zij niet vóór 7 uur des morgens beginnen (dus niet meer, zooals vroeger tot 10 uur) terwijl personen beneden 16 jaren allen om 7 uur moeten eindigen. Inrichtingen, uitsluitend gedreven door wind- of waterkracht. Het blijft verguud, personen benedeu 16 jaren en vrouwen te doen arbeiden tot 10 uur des namiddags, als zij door gemis aan voldoende wind- of waterkracht in bet te 7 uur geëindigde etmaal niet gedurende 11 ureu hebben kunnen ar beiden. Voorts zal het vergund zijn, voor elk bedrijf, waarin het r e i u i g e n van werktuigen, toestellen of gereedschappen of van werklokalen en toebehooren be zwaarlijk gedurende de gewone bedrijfs- werkzaamheden kan geschieden, de rei niging te doen geschieden door een vrouw, die haar 25ste jaar voleind heeft, des avonds tusschen 7 en 10 uur als die vrouw althans geen andere werkzaam heden in of voor de ouderneming ver richt. Bestrijding van woeker. Het is zeker voor eeu voornaam deel te danken aan de wakkere actie der Ned. Ver- eemging tot bestrijding van den woeker dat de Regeering wil gaan beproeven aan de misstanden op het gebied der particu liere Banken van leening een einde te makeD. Dit zal dan de vierde poging in een halve eeuw tijds zijn, daar eveneens regelingen hij de Staten-Generaal zijn aanhangig gemaakt in de zittingen van 185550, 18671968 en 1869—1870. Dat Banken van leening in de practijlc zeer moeieiijk kunnen worden gemist, staat vrijwel vost, zoolang er geen andere vorm

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1