September 1909. BLOOKERS No. 7715. 58e Jaargang. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.45. Advertentüën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, olTicieëie- en onteigenings- advertentien oer regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19. overal maatregelen tegen de cholera geno men wordenoveral wordt gesproken over het in- of oprichten van barakken voor het isoleeren van lijders en verdachte gevallen, en bier en daar wordt reeds een geneesheer aangewezen cm zoo noodig in die barakken, dienst te doen. Maar nergens boorden wij er van, hoe men dien di *nst wilde combioeeren met de gewone praktijk van den aangewe zene nergens zagen wij een regeling getrof fen, voor het geval, dat die aangewezen ge neesheer zelf ziek zou worden, en wij vreezen, dal nergens den cholera-geneesheer garantie gegeven is, dat voor zijn nabestaanden ge zorgd zal worden, indien hij als slachtoffer van zijn dienst zou komen te vallen. Het kan, dunkt ons, geen kwaad om zulke punten te overwegen vóórdat ze in werke lijkheid tot moeilijkheden uf onaangenaam heden aanleiding geven. Aldus de «Vox medicorum". Wie zich met 1 October doet inschrijven als abonné op de Amers- foortsche Courant ont vangt tot dien datum verschijnende nummers KOSTELOOS. KENNISGEVING. BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 203 der Wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85), Doen te welen, dat de BEGROOTING der plaatselijke inkomsten en uitgaven der Gemeente voor het jaar 1910, door hen aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor een ieder ter lezing zul liggen, en dat men van voormelde Begrooting afschrift kan bekomen, tegen betaling dei- kosten. Amersfoort, 16 September 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De middenstands-enquête. Ondanks de glasheldere uiteenzetting van het doel dezer enquête door den Voorzitter van de 2e afdeeling der Staats-commissie voor de middenstands enquête; iu weerwil van de herhaalde aansporingen door den Voorzitter der plaatselijke midüenstands-vereeuiging trots de zeer belangrijke plaats, welke voor het onderzoek aan de Gemeente Amersfoort is toegekend, een plaats waarmee het onderzoek in geheel het land kan staan ot vallen, hebben nog slechts een goede vijftig handelaren en nijveren hier ter stede de algemeene en de voor hun branche bijzondere vragen lijst beantwoord. Slechts een goede vijftig van de ruim vijfhonderd verzouden vragenlijsten waarbij nog wel werd gevoegd een at druk van het verslag der vergadering op 27 Juli hier gehouden en waaruit de belanghebbenden alles konden lezen zijn terug gezonden aan den leider der enquête hier ter stede, den heer P. baron Lewe van Middelstum. Is het nóg noodig, te herinneren aan de zoo heel juiste woorden van den Voor zitter „Houdt dit toch vooral goed vast, dat de beschrijving (het beantwoorden der vragenlijsten) is de grondslag van het rapport aan de Regeering. Deugt dus die beschrijving niet (door het onvoldoend inkomen der antwoorden) dan k a n de Regeering ook niets doen voor den mid denstand". „De Regeering wil U thans helpen U krachtiger te maken; daarom: tast toe. „Als gij zegt, dat gij met die vragen niets te maken hebt, moet gij het niet kwalijk nemen als de Regeering later tot U zegt: ik heb niets met uliedeu te maken". „Een onverschillige houding moet gjj ter zijde leggen; want met onverschillig heid zjjt ge niet onaangenaam aan de Regeering, of aan den heer Lewe, of aan de Commissie, doch aan u zeiven. „De Regeering vraagt thanswat hebt ge voor grieven, welke zyn uw klach ten 1 Zwijgt de middenstand op die vraag, dan zal er niets gebeuren". „Mislukt door uw onverschilligheid deze enquête dan is voor tientallen jaren de kans op verbetering verkeken. Dan zult gij blijven klagen doch niemand zal dan nog medelijden met U hebben, want gij hebt het gunstige oogeublik moedwillig laten voorbijgaan". Baron Lewe van Middelstum is nage noeg gereed met het historisch overzicht het eerste deel van zijn rapporthij moet thaus beginnen aan het tweede gedeelte, de samenvoeging der gegevens, te zijner kennis gekomen uit de beant woording der vragenlijsten. Hoe zal hij een juist beeld kunnen geven van den huidigen toestand als hij over niet meer dan even een tiende van het benoodigde materieel kan beschik ken Van uitstel komt zoo licht afstel. De vragenlijsten werden reeds einde Juli verzouden en zoo menigeen zal, toen hij ze ontving, hebben gedacht: „Zoodra ik eens een vrij oogenblik heb, zal ik ze beantwoorden". Ed, zooala dit gewoonlijk gaat, de en veloppe met de vragenlijsten is hier of daar onder geraakt, uit het oog gedwaald en dus vergeten. Laat men haar thans eens opzoeken, de vragen beantwoorden de antwoor den blijven absoluut geheim, behoeven zelfs niet eens onderteekend te worden en deze antwoorden in zenden aan het adres van den leider van het plaatselijk onderzoek, Viandenstraat 4. Werkelijk, er staan bij deze enquête zeer hooge belangen op het spel. Besmettelijke ziekte en geneeshceren. Gelukkig gebeurt het maar heel zelden, dat ons land door de eene of andere besmet telijke ziekte in rep en roer wordt gebracht vandaar, dat, wanneer zoo iets gebeurt, bij na iedereen voor kwesties komt te staan, waaraan men in gewone tijden niet denkt. Vooral geldt dit voor ons, geneesheeren, en nu de cholera-berichten in alle kringen van onze bevolking min of meer ongerust heid veroorzakerdringen zich enkele vragen aan ods op, die eeuige overweging ver dienen. lo. Moet de geneesheer, die een cholera- patiënt behandelt, niet deze geïsoleerd wor den Waar men maatregelen beraamt om bij eveniueelegevallen alle personen, die zells met verdachte patiënten in aanraking zijn geweest, in een opservatie-baral: op te sluiten, zal de geneesheer toch zeker wel inde eerste plaats besmet verklaard moeten worden. De betrekking, waarin hij tot andere zieken staat, dringt loch óok wel eenigszins op zijn onschadelijkmaking aan, zoodat men tegenover hem allicht niet zachter mag op treden dan tegenover andereu. Op zijn desinfectie zal men natuurlijk ook niet mo gen vertrouwen, wanneer meu aanneemt, dat meu ook de familieleden niet voldoende MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN DAALDERS CACAO; CE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. J. H. W. AUF DEI BR1NKE, 48 LANGESTRAAT. Beste inrichting voor vbrwnnen en vermaken van DAMESHOEDEN. ontsmetten kau. Of mag men aannemer), dat geneesheeren van nature immuun zijn ec zelf niet als bacillendragers kunnen fun- geeren, of dat de smetstoffen hun roode-kruis- neutraliteit eerbiedigen Inderdaad, wanneer de ufweer-maatrege- len consequent doorgevoerd zullen worden, zal men overal de isoleeriog moeten toepas sen np iederen geneesheer, die een choie- ra-lijder heelt behandeld. Bij een eenigszins uitgebreide epidemie wordt dit lastig! Heeft men eenmaal een patiënt in een barak opgesloten, dan zal het wenschelijk zijn om diens geneesheer iu de zelfde barak te interneerenwant bij een plaatsing in de barak voor observatie zou hij daar telkens, als hij den lijder bezocht had, uoodeloos het gevaar vermeerderen, tenzij de behandeling in die barak reeds aan een bepaalden ge neesheer is opgedragen, zoodat zyn verdere hulp voor den patiënt niet meer noodig is. De collega's, die verdere gevallen consti- teereD, kunnen in ieder geval in het obser vatie-kwartier blijven, daar zij hun lijders aan de behandeling van No. 1 kunnen over laten. Maar nu komt de vraag: 2o. Heelt de overheid het recht, een persoon, die rnet een besmettelijken patiënt in aanraking is geweest, doch zelf niet ziek is, hetzij geneesheer of leek, met zulk een patiënt iD een barak op te sluiteu? 3o. Heeft de overheid het recht, een ge neesheer met den dienst in zulke barakken te belasten? In verschillende Gemeenten is het ge makkelijk, deze laatste vraag met ja te be antwoorden, maar niet overal vindt men in do instructie voor den Gemeente-geneesheer duidelijke bepalingen ia dien geest. Waar zij wel gevonden worden, moet degene, dien het treft, er zich natuurlijk aan onderwer pen maar duar ligt toch een tamelijke onbillijkheid in, want nu komen wij tct een nieuwe vraag: 4o. Moet degene, die door den dienst in barakken voor besmettelijke ziekten aan bij zondere gevaren wordt bloot gesteld, daar voor niet zoodanig worden gehonoreerd, dat hij tenminste schadeloos wordt gesteld voor de schade, die hij daarvan ondervindt? Al deze vragen zjjn, voorioopig ten minste nog, slechts van theoretisch belang en wij Lopen, dat de praktijk hun gewicht niet aan het licht zal brengen. Maar wij zien nu, dat Militaire tandartsen. Zeer belangrijk waren op het vijfde Inter nationaal tandheelkundig congres, te Berlyn gehouden, de besprekingen over het vraag punt der militaire tamlaitsen, waarmede zich een Deensch, een Franseh actief dienend officier van gezondheid en de vertegenwoordi ger der geneeskundige afdeeling van het Duitsche Ministerie van Oorlog bezig hielden. De medcdeeling van dezen laatste, dat ne vens le bestaande 12 at'deeliugen van tand* artsen in Duitscbe garnizoeristiospitalen, nog drie in Pruisen zullen worden opgericht, vond levendigen bijval. De sectie nam het volgende besluit aan «Het vijfde. Internationaal tandheelkundig congres verklaart de tandheelkundige zorg voor leger en marine noodzakelijk, tot be houd en verster king der strijdkracht voor elk werk en houdt het voor bevorderlijk, dat die voorzorg worde uitgeoefend door geëxa mineerde militaire tandartsen". Woest op uw hoede De pseudo-»dokter" en zijn beide assis tenten, tegen wie bij vorige lulingeu voor de militie reeds nadrukkelijk werd gewaar schuwd, is weer begonnen met zijn „prak tijk". Hij reist weer de Provincie af tot het bezoeken van de ouders der loielu-gen, die een laag nummer hebben getrokken, om hun voor geld de verzekering te geven, dat de lotelmg in kwestie zal worden afgekeurd. De man is geen dokter en heeft absoluut Dials met de loting uitstaande en doet, wat ieder ander zou kunnen doenbij onder zoekt d.I., als gij u door nem wilt laten beetnemen, den loteling in kwestie en zoekt bij hem naar lichaamsgebreken. Vindt bij die, dan weet de leeperd natuur lijk, dat de lotding zal worden afgekeurd en hy geeft de verzekering, dat de loteling vrjj is, mits gij hem slechts zooveel betaalt. Hoe meer kans op afkeuren hij ontdekt, des te grooter bedrag vraagt hij. Ook al vindt hij geen enkel gebrek, vraagt hij zeker bedrag, dat ge slechts hebt te betalen, als go werkelijk wordt afgekeurd door den mi- litairen dokter. Waarom ook niet? Als deze dokter een gebrek vind dat de «pseudo- dokter" niet kan zien, dan heeft hij het geld immers binnen. Weest dus op uw hoede Verschenen is de Gemeente-begrooting voor 1910 met Memorie van toelichting, ontwor pen op f 685 308.07 in ontvangst en uitgaaf. Iu een Nola van 26 Augustus voegden B. en W. daaraan tc 3 «Uit de verschillende artikelen der begroo- ting blijkt duidelijk, dat bij het voorsteilen a een groote mate van voorzichtigheid moes^^p worden bette ebt, indien een verhooging da^^

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1