Laatste Berichten. Marktprijzen. Advertentiën. „HERStf Oi Bouj Da SINI SI asten voorkomenzou worden. Het is zelfs bij deze behoedzaamheid in het voorstellen van nieuwe uitgaven niet mogelijk geweest, de begrooting sluitende te maken zonderde bijdrage van de gasfabriek f9000 booger te ramen dan voor 1909. De vermeerdering van het belastbaar inkomen in dit jaar door vestiging, tegenover de vermindering door.vertrek en overlijden, is bovendien van dien aard, dat de opbrengst van de Inkom stenbelasting met niet meer dan f2000 hooger dan de opbrengst over 1908 ge raamd kou worden. Wij mccnen daarom deze nota niet te mogen eindigen zonder do opmerking, dat ten aanzien van het toe staan van nieuwe uitgaven een groote mate van behoedzaamheid in acht genomen zal moeten worden". Het laat zich dus aanzien, dat de Inkom stenbelasting kan behouden blijven op3pCt. De inkomsten uit de gasfabriek worden begroot op f229000, tegen f225740.45 ont vangen over 1908, terwijl de uitgaven daar voor worden geraamd op f 153277.85, tegen f 1-46 619.26 volgens de rekening in 1908. Voorgesteld wordt, het l uis naast het Raad huis, thans bewoond door den heer Zoetmul der, in te richten voor Openbare werken en bouw- en woningtoezicht. Ook stellen B. en W. voor, den Hof te doen bestraten met klinkers, hetgeen een uit gaaf zou vorderen van f 10 200. Door het bedanken door dr. J. Lamraerts van Bueren, te Amsterdam, staat ds. G. W. C. Vunderink thans primus op het drietal voor de vacature-ds. Swaan bij de Ned. Her vormde gemeente te Haarlem. Kapelaan F. J. M. Pruijs, van de St. Hen- ricus-kerk, is benoemd tot adviseur van de R. K. vereeniging van spoor- en tramweg personeel „St. Rataël", te Amersfoort. De bewaking van de Eem met het oog op cholera-besmetling is heden opgeheven en de vaste politiepost daar ingetrokken. De schepen kunuen dus voorloopig weer zoDder voorafgaand medisch onderzoek naar Amersfoort opvaren. Sedert eenige dagen vertoeven hier in het Semi narie der Oud-Bisschoppelijke Klerezie, aan de Huurhuizen drie Poolsche geestelijken, waarvan een door den Oud-Katholieken aartsbisschop tot bisschop zal worden gewijd. De ..Oud Katholiek" vermeldt omtrent hen Op het achtste Internationale Oud-Katholie- ken-cougres, te Weenen gehouden op 7, 8 en 9 Septviubor, zijn verschenen drie priesters der ..Mariawieten", waarvan éen episcopus electus, welke door een vertrouwd vriend der Oud- Katholieken, generaal Hire-ed". zijn aanbevolen. Men was verwonderd in hen beschaafde, zeer intelligente, vrome mannen te zien. Zij zijn van de Franciscaner orde, waarvan ze ook de kleeding dragen, maar wonen niet in een klooster. Zij bestaan al 16 jaren, hebben 32 priesters en 67 gemeenten, mèerendeels met eigen kerken, waaronder groote en fraaie, ook scholen, enz. Het is hun gegaan als eertijds de Oud-Katho lieke kern van Holland, Duitschland en Zwit serland. De Russische regeering hield hen eerst voor een revoiudonnaire secte, maar heeft hen, na onderzoek, als een afzonderlijk godsdienstig genootschap erkend en is bun gunstig gezind. In de aanstaande Doutna zullen zij zich ook presentecrcn. Dit alles werd door generaal Hiréetl' bevestigd, die zich voor hen in alles aansprakelijk stelde, er bijvoegende, dat hij volkomen gevoelt, dat hij daarbij aan God en aan zijn geweten verantwoordelijk is. Zoolang zij geen bisschop hebben, wordt de gemeenschap bestuurd naar de regelen van den H. Franciscus; hun organisatie is voorbeeldig; ook houden zij synoden en het volk leeft naar een zuivere opvatting van het Christelijke Ka tholicisme. Ze hadden, onder andere geschriften, een fraai gedrukt exemplaar bij zich van een Poolsch missaal, een overzetting van het Latijn- sche. Natuurlijk zullen ze eerst een kerk vor men, wanneer ze een bisschop hebben. Deze ia reeds gekozen c'oor hun priesters en gedele geerden uit de gemeenten. Een officieeie acte daarvan hebben ze overgelegd en ook de „Ver klaring der Utrechtsche kerk" onderteekend. Met Hodur, den bisschop der Oud-Katholieke I'olcn in Amerika, staan ze in verbinding. Het volk hangt hen aan met het volste vertrouwen. Hun aantal is reeds meer dan 200000 en na een bisschopswijding zullen er zich nog veel meer bij hun aansluiten. De nieuwbenoemde officier van gezondheid George H. Nurd wordt, na btëedigd te zijn, geplaatst bij het Militairhospitaal te Utrecht. De i\pereo G. C. van der Horst en A. II. VVefers Beltink, cundidaten tut den heiligen dienst, zijn door het Provinciaal kerkbestuur toegelaten tot de Evangelie-bediening in de Ned. Hervormde kerk. Kapitein J. H. Crena Uiterwijk, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de land macht in West lndië, is gerepatrieerd. „Onze West" schrijft over hem l'cr Prins Willem 11 vertrekt naar Nederland dc heer J. H. Crena Uiterwijk, een persoonlijk heid, die men noode mist in de kolonie. De heer Crena heeft in de verschillende functiën, welke hij hier bekiceddc. zich steeds doen kennen als iemand die strikt de rechtvaardigheid wonschte m betrachten, daarbij humaan was en een on verflauwden yver nan den dag legde in de behartiging van 'elands belangen. Toen hij tydelijk werd belust met de funoliè'n van chef van het Bouwdepartcmont hebben wij het afge keurd, dat aan iomand dio reeds de betrekking van kapitein commandant der troepen ver vulde en daarbij weinig locale ervaring had, de leiding van een zóo gewichtig Departement werd toevertrouwd. In beginsel blijven wij natuurlijk de meening handhaven, dat een dergelijke betrekking niet als bijbaantje mag worden vervuld. Wij voegen er thans echter gaarne aan toe, dut de keuze der persoonlijkheid een zeer gelukkige gebleken is. Zeker zal ook hij wel eens hebben misgetast, doch even zeker is het, dat hij veel en nuttig werk heeft ver richt aan het Departement. Wat o.i. ook bijzondere waardeering verdient in den heer Crena, is, dat hij steed3 in den goeden zin des woords personen van zaken wist te scheiden en een meening, hoezeer ook afwij kende van de zijne, niet euvel duidde. Vooral in een land waar verschil van meening nog te vaak als iets vijandigs wordt opgevat, moet men dit waardeeren. En daar wij meermalen, tot ons leedwezen, van inzichten verschilden ïuet den lieere Crena (o.a. in zake de wensche- lijkheid van opheffing der troepenmacht in Suriname) is het ons een behoefte, bij zijn ver trek dit waardeerend getuigenis van zijn persoon af te leggen. De drie groote gebeurtenissen van de manoeuvres, Donderdag en gister gehouden, is het werken der mitrailleur-sectiën, het slaan van een brug door de genie over de Praamgracht bij Staalwijk, welke door 15 man in juist drie uur tijds was voltooid, en het maken der pontonbrug over de Eera ten Zuiden van den kalkoven, waar de rivier een goede 40 M. breed is. Er was vooral veel belangstelling voor het kalme en zekere werken der ponton niers en voor de verbazende handigheid waarmee het personeel der mitrailleurs deze bediende. Omstreeks 2 uur gister werd de manoeu vre geëindigd beschouwd, doch eerst goed half vyf kwam een deel der troepen door de stad, het ie regiment infanterie met heel goede marschmuziek en in flinken pas door de Langestraat, het 4e bataljon van het 9e regiment met eigen bataljonsmuziek over den Soesterweg. Van goeder hand vernemen we, dat de manoeuvre den 22sten niet wordt beëiudigd door een generale revue. Yan dit voor de toeschouwers immer zoo aantrekkelijke, doch voor de troepen zoo vermoeiende schouw spel zullen we dus ditmaal verstoken blijven. De veerman van de pout aan den Molen weg geraakte gister bij het overzetten van paarden in de E-rai doordien een der paar den uit de pont sprong. Luitenant G. J. Pitlo, van de artillerie O. I. leger gedetacheerd bij de Rijschool, sprong, zonder zich te bodenken, geheel gekleed den veerman na en had het geluk, hem intijds te grijpen en weer op dea vas ten wal te brengen. H. M. de Koningin-Moeder en de Minister van Oorlog woonden heden een deel der manoeuvre hij. De troepen waren reeds om twee uur te Amersfoort terug. De Inspecteur der cavalerie zal Maandag de manoeuvres bijwonen. Zij, die hier ingekwartierd zijn, klagen er over, dat het »zoo'n dooie boei'' is, gewend als zij zijn, dat door hel muziekkorps op de eene of andere marktplaats eiken avond gedurende de manoeuvres wat muziek wordt gemaakt. De Amersfoortsche Muziek-vereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, zal hun ter wille zijn eu Maandagavond 8 uur een concert geven in de tent op het Plantsoen. Bij gunslig weer is er mvgenmiddag concert op Birkhoven door de stafmuziek van het 5de regiment. Op den dag waarop de verslaggever van het bHandelsblad" klaagt, dat geeu luchtschip nDe elf provinciën" deelneemt aan de ma noeuvres, kornt de .lieer J. A. J. Lohman ons meedeelen, dat hij in zijn welvoorz.en magazijn heeft ontvangen «enige vliegma chines, bekroond in den wedstrijd voor luchtscheepvaart der »Aero-club de France", te Parij3. Volgens de advertentie bierneven is hij gaarne bereid, alle gewensebte inlichtingen te geven. Donderdagavond was de laatste maal, dat hier een samenkomst werd gehouden in de tent der Teutzending. Het bezoek is steeds drukker geworden en den laatster s-and waren er zeker wel 2000 menschen. De heer K. Teeling opende de bijeenkomst met het lezen van Lucas 13: 22 30 en met gebed ds. A. B. Couvee, emirilus uit Utrecht, sprak naar aanleiding van H Corinthe 61 en ds. G. W. O. Vunderink sprak een zeer pakkend slotwoord naar aanleiding van Ne- heraia 9:1, waarna de heer L. J. H. Meij- burg, Secretaris van het H"ofdbestuur, het dankgebed znide. Hoezeer ook het aanbod van een vroeger stadgenoot op prijs werd gesteld, die opzijn kosten de tuit hier wilde doen overwinteren, kon daarvan geen gebruik gemaakt. De teut is nu terug gezondeu nunr Apeldoorn, waar zy lot het voorjaar bewaard Ulytt. De kogelclub „U. D. 1.", van de sociëteit „Vereeniging", staat thans aan den 2Gsten prijs in den korpswedstrijd van den Amster- damschen kegelbond. Zij wierp 230 houten. Aan den lsten prijs staat „Phoenix" uit Haarlem, met 280 houten. Een aardig geval deed zich hedenochtend, niet zoo heel vroeg meer, voor bij een der hotels. Een ordonnans had al geruimen tyd ge wacht en gestapt on gedraaid met een officierspaar t en al verzekerd »we zullen to laat komou". Eindelijk verscheen hij voor wien het handpaard bestemd was. Even op zijn horloge gekeken, ,,'t ls meer dan tijd" meende hij. Vlug den voet in den stijgbeugel, zich op gegeven en daar zit by achterste voren in het zadel. Tot groot vermaak van een oud-rijdend artillerist, die 't geval had zien aankomen. De berijder trok een zuurzoet gezicht, steeg beter op en gaf zijn rossinant do sporen. Wat een beetje lang slapen en daarna zich te veel haasten al kan uitwerken. Een troepenpaard, dat zijn berijder afge worpen had, kwam tegen half twee den Ut- rechtscheweg afgehold, juist toen de treil uit Kesteren zou passeeren en de boomen reeds waren neergelaten. Door het geweld, dat de naderende trein maakte, bleef het een oogenblik staan, doch schoof, zoodra ie trein voorbij was, onder den boom door en draafde den spoorweg op, waar het bij den Leusderweg werd gegrepen. Geen persoonlijke ongelukken; wel zijn boom en afsluithek daaronder erg verzet. Aan de markt werd gister aangevoerd 800 Kilo boereuboter, aan de Centrale boter- mijn 2700 Kilo ongezouten en 2375 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-controle. De prijs am de markt was f 1.35 a I' I .DO, die aan de mijn f 1.27 a f 1.38 voor de on gezouten en fl.29 a f 1.38 voor de gezouten boter. Meu seint ons: Bij het le regiment huzaren zijn beuoemd tot kornet de reserve-wacbtmee3ters Tn. Egidius en jhr. A. Huydecoper, van het korps. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 September. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. IO'/jj uur, ds. J. W. C. Ortt, uit Spankeren. Doopsgezinde kring. Voorm. 10uur, ds. S. Lulofs, uit 's-G raven hage. GereformecrJo kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur ds. Dunner. 's Avonds 51,., uur, ds. Douner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur ds. Teerink. s Avon ds ö'/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. uur, godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur, godsdienstoefening. Chr, Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/., uur, godsdienstoefening 's Avonds 5'/.| uur, godsdienstoefening. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om half zeven, die van andere voeriuigen uiterlijk om zeven uur worden aangestoken. A. den E. meende gister zijn slag te sLan door zes zakken aardappelen, die onbehemd op de markt stonden, een voor een weg ie nemen en ze aan verschillen ien te verk opeo. Toen echter de markt zou beginnen en de eigenaar zijn aardappeleu miste, deed deze zijn beklag bij de politie, die al tie. I gauw én', de aardappelen uitvond èn den dief tot bekentenis wist te brengen. Hij is voorloopig op vrije voeten gelaten, doch zal naderhand de rekening wel thuis krijgen. Een ander, die gister in gesloten jacht tijd, voor deze Provincie ten minste met een haas ter markt kwam, bood deze te koop aan een jachtopziener. Proces-verbaal met verbeurd verklaring was het gevolg. De gevaarlijkste val is die van den top der verbeelding. Uit don omtrok. Het is ons aangenaam, te kunnen mee deelen, aldus schrijft het Bestuur van den A. N. W. B., dat de weg langs het kasteel „Stoutenburg", bij Amersfoort, op verzoek van ons Bestuur voor rijwielen (niet voor motorrijwielen of automobielen) is opange- steld. Men kan dus van Amersfoort over het fraaie landgoed »Stoutenburg" naar Hoevelaken rijden en behoeft zich niet te laten weerhouden door de bordjes met het opschrift »verboden toegang". Deze bordjes zijn vóór eetiigeu tijd aange bracht, omdat sommigeu zich er niet toe bepaalden, den straatweg te volgen, doch afstegen en buitenparlijijes in bet park organiseerden. Dit blijft verboden, doch den straatweg mag men thans weder beryden. Burgerlijke Stand van Amersfoort van U tot 10 September 1909. GEBOREN: Willempje, d. van Cornelis van Boeyen en Willempje van Beek. Antonia, d. van Ja cob Nicolaas Vermeij en Catrina van de Wetering. Wijnand Maria, z. van Mijn- dort Pon en Anlje van Doesburg. Esther, d. van Samuel Hamme en Rozelte do Vries. Wilhelmioa Marin, d. van Wou tor ter Maten eu Maria Pouv\ Grietje, d. van Lambertus Johannes Vonk en Evertje Schut. Gerard Antonius, z. van Bernardus van Noordenburg en Hendrika van Dijk. Geer tje, d. van Dirk van Loene en Mictjo Biu- nekamp. Helena Paulina, d. van Jacob Hendrik de Vries en Catrina Scheerder. Josephina Hendrika Antonia, d. van Josephus Wilhelmus Meijerink en Hendrika Lensing. Adrianaj d. van Willem Anne Marianus Volkers en Anna Petronella Mastwijk. Antonia Johanna, d. van Cornelis Gcrardus de Vries en JohaDna van Laar. Jacobus Johannes, z. van Arie Agenant en Geertruida Gijsberta Kuijzen. Caraille Aimé, z. van Camille Aimé Beckers en Johanna Jacoba Vermeulen. Hendrik Lucas Jan, z. van Lucas Pesie en Elisabeth Jansen. Marga- retha Christina Maria Cornelia, d. van Johan Willem Barneveld en Johanna Clara Maria Hartmann. Gerrit Willem, z. van Willem de Kruiff en Elisabeth de Valk. Eibert Johannes, z. van Gerardus Pullen en Ger- ritjo Veldhoen. Joachine Ferdinand, z. van Jan Karei Hendrik de Beaufort en Louise Ernestine de Beaufort. Een buiten huwe lijk geboren kind van het vrouwelijk geslacht. ONDERTROUWD: Wouter Vos en Aagje van der Wiel. GETROUWD: Geen. OVERLEDEN Johan Gerardus Gijben, 5 m. Adriana Christina Nieuwenhuizen, 7 m. Barend Johiu Hendrik van Eikelenburg, 3 j. Anna Brandsen, H ra. Amersfoort, Vrijdag 17 September 1909. Appelen f3.a f6.Peren f 4.a f7.Nieuwe aardappelen f 0.— a fü. Zandaardappclen l 1.80 a f2.20. Hoender- eiereu f 5.40 a 15.70per ICO stuks. Eenden eieren 15.60if G.Grasbotei' f 1.35af l.SOp.k Kippen f0.70 A f 1.10—Kuikens f 1.— a f 4.40 Piepkuikens f 0.30a I' 0.60 Ganzen 10.a f0 Eenden 10. 0 a f 1.10—. Jorige Eenden f I f 1.75 Wilde konijnen f 0. a f 0 Tamme konijnen f0.40 af'1.p. st. Duiven f 0.40 k f0.50— p. p. Magere varkens 1' 15 a f 20 Zeugen f40.— a f00.-. Biggen f7 a f 12. Aangevoerd waren ongeveer: 120 heet. Appelen, S0 heef. Peren, heet. nieuwe aardappelen, 250 heet. Zundaarduppelen SDOOOst. Hoendereieren, stuks Eenden eieren. 800 Kilo Grasboter. Vette Var kens, 20 Magere varkens Varkens voor expoi tslagerijen, 350 Biggeo en 30 ZeugeB. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e- parteme n ts hoofden, Wijkbezoe- k e r s en Belangstellenden zal het Contraal-Buroau a. s. DINSDAG 7 SEPT. des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoediiischcnde zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. van dëSTADT Zuidsingel 12. De heer en Mevrouw De JONG Gëerligs geven kennis van de geboorte van hun ZOON JAN. Amersfoort, 16 September 1909. Heden overleed otize lieve Moeder Mevr. de Wed. J. A. COBVER- B00NE. in den ouderdom van 73 jaar. Pocrbollnggo. J. A. Corver. Amersfoort. 11. Corver. Amersfoort, 16 September 1909. Bezoeken worden niet afgewacht. Bij acte H gj Bolk te Amersdf heeren Abraham] koopman te a mei Gerardus Klebcrb een Vennootschap'! gevestigd te AnJ zaak vóór heden voor eigen rel» hebbende: hot k( delen van in|8[ tabak. Ze is aangega maand, anngcvani en eindigende 3 zwijgende voortzn niet vóór 1 Oei jaar opzegging binding verleden Voor zoover dg wordt door cenni de „Nederlandse!) der te Amnrsfo weekbladen boke of ontbinding dm lijden van een tlf van bijkomendei king tot personei betreffende. Elk der venm Vennootschap te en derden aan I de Vennootscha voor het aanga tocht of zekerfie het anders dun 1 beti effende teek» aval, voorts liet hi of koopen van hypothekeeren, niet lasten bezw ren, het vorpa» van zaken der V of beëindigen v gaan van dadinj overeenkomstenl het beloop of f boven gaat \L opdracht eu on! nooten. in 't bijzonder schen te bek»| examen van de» der Bouwkunst,! AdresSltl 26 SEPT.! Zit| lessen tot 5 1 hangbord ij Naaiml vci'l! Am

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2