Donderdag 23 September igog. No. 7717. 58e Jaargang. FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /"1. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 rege's 60 cent; elke regel meer 10 cent. Rij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, otticieële- en onteigenings- advertentiën Der regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19 |ic zich met 1 October doet inschrijven als abonne' op de Amers- foortsche Courant ont vangt tot dien datum verschijnende nummers KOSTELOOS. :nnisgeyingen. De COMMISSARIS I)ER KONINGIN in de provincie UTRECHT maakt bekend, dat de Moffenbrug, in den Rijksstraatweg tusschen Amersfoort en Wouden berg, op de grens tusschen de Gemeenten Leusden en Woudenberg, van middernacht 26/27 Septem ber 1909 tot middernacht 10/11 October a. a. v. gesloten zal zijn voor het verkeer met rij- en voertuigen. Voor voetgangers en wielrijders zal gelegen heid bestaan om te worden overgezet. Utrecht, 21 September 1909. De Commissaris der Koningin voornoemd, by afwezen, Het Lid van Gedeputeerde Staten, HUYDECOPER. oproeping. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van EVERT van der pol en DIRK van der VENNEN, milicien-verlofgangers, respectievelijk der lich ting van 1903 en 1909, behoorende tot het le Regiment Huzaren, dat het hen verleend verlof wordt ingetrokken, met last om, voorzien van hunnen verlofpas en al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun ver trek met groot-verlof medegenomen, rechtstreeks naar hun korps, in garnizoen te Ede, zich te begeven en aldaar op Vrijdag, 1 October aan staande aan te komen met het van hier eerst vertrekkende openbaar middel van versneld vervoer. Amersfoort, 20 September 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. inkwartiering. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT maakt bekend, dat de gelden voor het ver- leeuen van huisvesting en voeding aan mili tairen kunnen worden afgehaald ter Secretarie (kamer no. 5) op Vrijdag 24 September, Woens dag 29 September en Donderdag 30 September a.s., telkens des namiddags - tusschen 2 en 4 uur. Amersfoort, 22 September 1909. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht d. d. 20 September 1909, 4e afdeeling, No. 5055/3424, ter kenniB van belanghebbenden, dat in de Gemeente Vleuten een geval van VLEKZIEKTE by varkens is voorgekomen. Amersfoort, 22 September 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De veldpost. Vorige week zag ik hier het harde werken van de veldpost en besloot ik te trachten, daarvan iets meer te weten te komen en over dit door alle deelnemers aan de ma noeuvres zoo zeer gewaardeerd onderdeel iets te schrjjven opdat zyn arbeid ook naar buiten wat meer bekend en ook door de afzenders gewaardeerd mocht worden. Het blad waarvoor ik het verslag maakte, kon het door gebrek aan ruimte slechts ge deeltelik opnemen. Ik ben echter zóo getroffen door den sta len vlyt en de geweldige energie van hen, die aan het veldpostkantoor hier waren ver bonden, dat ik besloten heb, mijn aanteeke- ningen, in het veld en in de auto gemaakt, nog eens uit te werken en mijn lezers eens te vertellen boe alles in zijn werk ging. De troep heeft soms zeer vermoeiende dagen gehad, al is zy, óok met het oog op hier en daar in den lande kort vóór de manoeu vres voorkomende gevallen van cholera, ook zooveel raogeljjk gespaard en al werkto hut weder ook zooveel mogelyk mede, ten min ste als de gedekte lucht zich niet ontlastte in regenbuien. De lezer kan zich dan ook best voorstellen hoe hoogst welkom een prentkaart, brief kaart, brief liefst met een couponnetje er in een courant desnoods, was en hoe in kantonnemeut, bivak of kamp een hoe raatje opging als de militaire facteur kwam met welke verbazende blijdschap zoo'n poststuk werd in ontvangst genomen, welk een teleurstelling het was als de facteur op het byna stereotype «hebt u iets voor mij 7" moest antwoorden »volgende post misschien". Doch eer deze distributie kun aanvangen, was er een massa arbeid verricht en juist daarop wil ik thans wyzen. Allereerst breng ik hulde aan deze stille werkers, die onder niet al te beste omstan digheden arbeidden, doch met te grooter ijver omdat het hun een eer was, ook niet éen poststuk als «onbestelbaar" te doen teruggaan als dit niet hoog noodig was. In de toch al niet le groote kamer vcor den pakkettendienst van het Postkantoor Amersfoort was gevestigd het veldpostkan toor, waarvan «commandant" was de heer A. H. M. de Bruijn, hoofd-comniies der pos teryen uir Breda. Hij stond onder de onmiddellijke bevelen van den generaal-ma- joor commandant der 4e divisie, terwyl on der hem werkzaam waren drie post-assisten- ten, door hem uitgezocht uit het personeel van het kantoor Breda. Een groot voordeel was, dat dezen zelf in militairen dienst zyn geweest en dus wisten hoezeer op manoeu vre wordt verlangd naar eenig Ievenstceken van huis. Alle voor de 4e divisie bestemde poststuk ken, door de posttreinen aangevoerd, wer den ontvangen in het postkantoor Amers foort en de veldpost zocht daar op een reusachtige tafel den berg stukken uit en sloot die, volgens de adiessen, in de ver schillende linnen poslzakjes voor elk der onderdeelen en wapensoi rten. Al deze zakjes werden in éen groote post zak gedaan en onder geleide van den com mandant der veldpost soms dwars door de strijdende partijen per auto gebracht hetzij tiaar de kantunnementon, hetzij naar een door hem te voren aangegeven plaats, waar de facteurs bun zakje in ontvangst namen. Dat ziet er nu zoo gemoedelijk uitde facteurs ontvangen de zakjes voor hun al- deeling en deeleu de brieven uit. Maarjuist bij die uitdeeling kwam het heel moeilijke bf de adressen waren foutief, of de geadres seerden waren inmiddels by een ander onderdeel, naar een hospitaal, althans niet meer in het kantonnement of kamp waartoe de facteur behoorde. Dan moesten al die onbestelbare stukken het waren er dikwyls heel vele mee terug genomen voor de volgende distributie, die op een te voren door den heer De Bruijn aangegeven plaats geschiedde, zoo mogelyk in het centrum van de manoeuvreerende troepen. Maandagochtend was als plaats van sa menkomst voor zoo'n nadere distributie aangewezen de heide by het station Soes- terberg van de N. C. S. Juist om half tien vertrok de 25 P. K. «Fiat" van het veld postkantoor te Amers foort en klokke tien was zy bij Soesterberg, waar de hoofdfacteur en du 20 facteurs, van alle wapens en troependeelen, reeds in een grooten kring op de heide zaten. «Zijn er veel onbestelbare stukken? Laten we daarmee dan maar weer beginnen" zeide de heer De B(u\jn, die ia 't midden van den kring plaats nam. Al aanstonds bleek hoe heel goed de keuze van de Administratie der Posterijen is geweest, den heer De Bruyn aan le wyzen voor dezen dienst in zoo geheel ongewone omstandigheden. Gemoedelyk Brabander uls hy is, wist hy alle bezwaren in een omme zien te overwinnen, alle moeilijkheden, die dc militaire facteurs opperden, tot de kleinst mogelijke afmetingen terug te brengen. De noofdfacteur, een opperwachtmeester, nam van de verschillende facteurs ser geanten, wachtmeesters en korporaals de zoogenaamde «rebuten" (onbestelbaro stuk ken) in ontvangst, stapelde ze op een grooten hoop en las de adressen op en in een goed half uur waren, op slechts een dozyn cou ranten en prentkaarten na, alle poststukken nu in handen van den facteur by wiens on derdeel de geadresseerde sedert de vorige bestelling waa overgeplaatst, 't Loonde waar lijk de moeite om te zien hoe vlot alles in zyn werk ging en om te hooren hoe de heer Do Bruyn, die sudert het begin der manoeu vres tweemaal daags zorgde voor do uitgllte der rebuten, met een kwinkslag de facteurs wist aan te sporen. Als er al eens een mop perde, dat hy «zoo'n onnoozele prentkaart afzeudster Marie wie weet of de geadres seerde nog wel weet wio die Marie is" uu alweer moest trachten aan den man te bren gen, dan deed des hoeren De Bruyn's «pro beert 't nog maar eens u zult zien, dat het dun best uitkomt" wonderen. Nog eens werd het ten slotte overblijvende pakje nagegaan waarvan niemand de ge adresseerden wist thuia te brengen een paar hadden als adres alleen «milicien (naam) 4e divisie by Amersfoort", zonder onderdeel of zelfs wapensoort, andere waren voor cadetten, die 15 September reeds met verlui gingen en toen do heer De Bruiyn wist, dat hy bet uitsterste had geduan om de stukken bezorgd te krijgen, gal hy ze den hem vergczelenden assistent met oeusterug aan den afzender". Daarna stelden de facteurs aan den brieven besteller, die was meegekomen van liet kantoor Amersfoort, hun post ter hand. De reusachtige zak was spoedig boordevol vooral prentkaarten bleken up den rustdag met massa's geschreven een zeer groot deel was reeds ter post bezorgd aan de bussen en kantoren in de sleden en dorpen, waar de soldaatjes waren ingelegerd, maar een geweldige hoop was toch van de voor posten en de bivaxk3it meegegeveu aan de facteurs, die de stukken nu afgaven aan den besteller die ze zou meenemen naar Amersfoort' waar zy door de gewone amb- teuareu en beambten van het Postkantoor werden uitgezociit en verzouden naar alle windstreken des lands. Vervolgens werden de postpakketton en tot slot de postwissels .behandeld en belast en beladen keerden de facteurs, te paard of te rijwiel, naar hun atdeelingen terug en ging de post-auto weer naar Amersfoort om de nieuwe post te verwerken. Om 4 uur reed de auto weer uit, weer met een groote post ook de familieleden der rnanoeuvreerenden schenen don Zoudag tehebben gebruikt voor correspoo dentie en deed nu de kantonnementen aan, het kamp van Zeist, Soesterberg, het postkantoor te Soest, het kamp „Nieuwerhoek", dat by den Naald tegenover «Soestdyk", de postkantoren te Baarn en te Eemnes, en alle tusschenlig- gende posten, overal waar een grooter of kleiner troepental lag met gejuich begroet en met een kloppend hart ontvangen, overal een grooter of kleiner zakje afgeveud, welks inhoud door de facteurs ten spoedigste werd uitgedeeld. 't Was vooral 's ochtends zoo best gegaan en de heer De Bruyn was dan ook heel te vreden over zyn dag den zevenden reeds toeu hem aan het Postkuutoor te Baarn een gansch onverwachte verrassing te beurt viel, in den vorm van een reusachtig pak onbestelbaro poststukken. Hoewel horhaaMelyk zoowol in de «Staatscourant" als in de bluden was ver zocht, de poststukken te adressoeren zon der plaatsnaam doch met aanduiding van rang en onderdeel en wapen waartoe de geadresseerde behoorde, was een vracht poststukken geadrosscord naar Baarn. Nie mand had dit kunnen vermoeden, noch zij die nu vruchteloos wachtten op eenig post stuk, noch de heer De Bruyn ofzijn fuctours. Wel lag Maandag nog een bataljon vun het 9e regiment te en by Baarn, doch du rest van het regiment lag reeds een paar dagen in de Legerpluats by Zeist. Dat was een geweldige tegenvaller, doch de heer Do Bruyn wist spoedig raad. «Durf je nog even naar het kamp bi) de Eult, chauffeur vroeg hjj den bestuur der van het vehikel, dun jeugdigen B. van Markesteyn, uit Zeist, die al hall Europa hooft doorgetufl en een kranig chauffeur bleek, die zyn kar door en door konne en wist wat er uit te halen was. Merkwuardig zeker stuurde hy haar ia onvorsueldo vaart dwars door do hei, vlak langs oen afdeeling veld-artillerie die in een smullen weg stond to wachten op nadere bevelen, midden door oen bataljon infanterie, dat zich gereed muukte voor don aanval. Aardig was het, to zien met hoeveel onderscheiding de auto met baar rood-wit-blauwo vlagjes en haar reusachtig plakaat «Post" steeds werd bejegend en hoe gaarne men ruim baan voor haar maakte. Ons chauffeurtje keek oven op van zyn oliepomp, alsof hy zeggen wilde «heelemaal naar den Eult 7 Wel do moeite waard" en daar ging het al weer kampwanrts. Dat do by politie-verordening mng-dyk voorgeschre ven snelheid nu geheel juist word toehouden op dit uitstapje zou ik met durven verzeke ren. In zeer korten tjjd was de auto ierug met den facteur van liet 9eer werd krygs- raud gehouden en de hoer De Bruyn had al spoedig weer het juiste middel uugedacht om de stukken nu uun hun adres bezorgd te krygen. Vroolijk, byna zegevierend klonk Dinsdagochtend zfln«We zjji de heelesla- pel kwjjt in het kamp van Zeist't zou toch jammer zijn geweest, nu alles zóo goed is gegaun, dat we nu al deze stukken naar de garnizoenen hadden moeten doorzenden wie weet hoe sterk de jongens er naar verlangden". Up den terugrit overlegde hy al weer met den hoofd-facteur hoe men 't zou aanleggen Woensdagochtend, wanneer de troepen al weer naar hun gunizoouen zouden zyn te ruggekeerd. En zoo was hy gestaag bezig, alsot 't pas den eersten dag was, nimmer zyn goed humeur verliezend en steeds weer bezorgd voor de komonde zending. Urn een klein bewys te geven van hetgeen door do veldpost is verwerkt, diene, dut tot Maandagmiddag vier uur zijn uitgegeven ongeveer 8000 brieven en briefkaarten, 5000 drukwerken, ruim 300 postwissels en 125 pak ketten. De door do geheele divisie over do veldpost verzonden stukken zyn nog vuel talrijker, doch hadden uit den aard der zaak een lang niet zóo zorgvuldige schifting noo dig. Inderdaad het was een lust den heer De Bruyn en do zijnen te zion werken, vlug en vlot en met het vaste voornemen „ieder het zyoe". «Zoodra de manoeuvres zyn afgeloopen, kun nen wo oven uitrusten, maar nu moeten wo onze alleruiterste best doen", antwoordde de beer De Bruyn op m\jn vraag of by na zoo'n 'cmgen dug van 's ochtends vóór zeve- ven tot 'a avonds over negenen niet erg moe was. En allen deden hun best, met de meest denkbare toewijding. Daarbij te weten, dat de heer De Bruyn slechts veertien dagen vóór de manoeuvres werd aangewezen voor den zwaren en zeer moeilijken dienst en hy dezen toch zóo heeft weten te organiseoren, dut ulles klopte als oen bus.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1