Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Heb ik te veel gezegd toen ik in den aanhef hem en zijn «onderbebbenden' hulde bracht voor hun arbeid, in alle bescheiden heid en stilte volbracht? Zij hebben die hulde ten volle verdiend en het was mij een behoefte, even te ver tellen hoe kranig deze veldpost zich heeft gehouden. Alleen de eigenwijsheid der afzenders, die de stukken verkeerd adresseerden, is oor zaak geweest, dat sommigen hebben moeten wachten op hun brieven en couranten doch gisteravond was alles aan den man ge bracht. Frederiks.. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge een schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie dd. 14 Septem ber 1909, no. 4877/3119, 4e aideeling, op 24 Sep tember en zoo noodig ook op 25 September a.s. eene schietoefening zal worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij^ onveilig wordt gemaakt een sector, tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N. zijde door eene lyn vanaf het fort in de ware richting N. N. W. en aan de Zuidzijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting W. Z. W. van het uiteinde daarvan. De Noordelijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Dat op de dagen, waarop gevuurd wordt, van het fort eene roode vlag zal waaien die drie uur vóór het begiu der oefening half stok en éen uur vóór de oefening geheel voor- geheBChen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordt, een waarschuwings bord worden geplaatst op het terrein van den Rijkevischafslag. Amersfoort, 23 September 1909 De Burgemeester voornoemd W UI J TIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de navolgende schietoefeningen zullen plaats hebben a. Op 29 en zoo noodig ook op 30 Septem ber a.s. van hel fort Harssens Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het foit eene roode ylag waaien, die drie uur voor het begin der oelening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware rich tingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal er op den avond vóór en op de dagen, waarop gevuurd wordt, een waar schuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan de buitenhaven, ver meldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedomagazijn en aan den ingang der haven borden zullen ge plaatst worden, waarop is aangegeven de be- teekenis der gekleurde vlaggen als volgtrood witte vlag beteeken t Noord, wit-zwarte vlag N. O., zwarte vlag Oost. b. Op 30 September en zoo noodig ook op 1 October a.s. van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector begrensd door de ware richtingen O.N.O. door Oost tot Z.O.t.Z, (79°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van bet fort een rooda vlag zal waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Amersfoort, 23 September 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter algemeene kennis, dat een door de Firma J. KOOL, ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene koperslagerij met veldsmidse, iü het per ceel alnier gelegen aan de Utrechtschestraat No. 33, bij het Kadaster bekend ouder Sectie E. No. 1834, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag 7 October aanstaande des voormiddags te elf uren, ge legenheid ten Raadhuize wordt gegeven om. ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprich ten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld iu art. 15, le lid der Hinderwet, zjjn volgens de beat lande j urieprudentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig nrtikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of meer zijner leden zijn versobenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 23 September 1909. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROE8E. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door J. E. van NIE ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene rnnd- en varkensslachterij en rookinrichting van vleesch- waren in het perceel alhier gelegen aan de Laugestravt No. 103, bij bet Kadaster bekend on der Sectie D. No, 1930, op de Secretarie der Ge meente ter visie ligt, en dat op Donderdag, den 7 October anustaaude, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid teu Raadhuize wordt gegeveD om, ten overstaan van het Gemeeutobestuur of van oen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zjjti volgens de bestaande jurisprudentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of meer zjjner leden zjjn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 28 September 1U0D. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT maken bekend, dat op Vrijdag 24 September des namiddags van 4 tot 5 uur de waterleiding zal zfjn afgesloten. Amersfoort, 23 September 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. O. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de iugezetenea, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op DINSDAG den 28 September aanstaande,des namiddags tel'/»ure. Amersfoort, 23 September 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De eerste najaarsvergadering der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal gehouden worden in de St. Joriskerk te Amersfoort op Woensdag 29 September. Prof. dr. H. IJ. Groenewegen, uit Leiden, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk, hier. De Eerste Kam ;r heeft gister aangenomen het wetsontwerp, houdend wijziging van het burgerlijk deel der Kinderwetten. De «Nieuwe Crt." weet mee te deelen, dat een wetsontwerp strekkende tot algemeene verhooging van het tarief' van invoerrechten met 30 p'Ct. der thans geheven wordende rechten (m. a. w. dus om de 5 pCt. van ons tarief op 6ty2 te brengen) het Departement fan Financiën heeft verlaten. De Regeering inoet, zegt het H iagsche blad verder, vooiioopig niet voornemens zijn, verder te gaan om een eigenlijke herziening van het tarief van invoerrechten ter bami te nemen. Met de thans ontworpen verhooging wordt eene versterking van de middelen beoogd, welke naar verwachting 3 a dl/.2 millioen zal opbrengen. De waarnemende Commissaris der Konin gin in deze Provincie is Zaterdag a.s. ver hinderd, audiëntie ie verleenen. Op de Staatsbegrooting is gebracht een bedrag van f400, uilgetrokken als eerste termijn van een som van f25000 voor her stelling van den Lieve Vrouwe-toren te Amersfoort. Met zekerheid kunnen we meedeelen, dat zeer binnenkort zal worden ingevoerd nacht dienst voor het plaatselijk telefoon-net, Voorloopig zal 's Zondags dat net, behalve op de nu reeds voor den dienst aangewezen uren, geopend zijn vau 12 tot 4 uur. Zeer vermoedelijk nog deze week wordt de man benoemd, die van 's avonds 9 tot 's ochtends 8 uur de schakelborden zal be dienen. Ook in verband met de tienjaarlyksche volkstelling is hier in den laatsten tijd me nig huisnummer gewijzigd. Men mag daarop wel acht geven by het adresseeren van brieven, enz. Van huizen gesproken ons komt ter oore, dat er om zoo te zeggen woningnood is vooral in huizen van f 250 tot f 450 buur. De agent van politie P. van Gerderen be haalde gister het politie-diploraa met aan- teekening. Ds. A. M. Donner is weder benoemd tot Secretaris vau het curatorium der Theolo gische schooi te Kampen. De wijding van den heer Johannes Ko- walski, een der drie hier vertoevende Marin- wieteD, tot Oud-Katholiek bisschop zal wel dra plaats hebben. Mejuffrouw L. H. Wildt, Van Asch van Wyck-straat 11, is opgetreden als correspon dente ie Amersfoort voor de in den zomer van 1910 te 's-Gravenhage te houden Natio nale tentoonstelling voor huisvlyt, uitgaande van den Volksbond tegen drankmisbruik. De heer G. K. G. van \aken is benoemd tot Directeur der Bussumsche Orkest Ver- eeniging. Mr. P. L. Baudot, wien terecht in het jongste Jaarverslag der Maatschappij to opvoeding in het huisgezin van weezen en andere minderjarigen «Zandbergen" zooveel lof is gebracht voor hetgeen hij als waarne mend Administrateur voor die Maatschappij deed in haar Sturm und Drangperiode ten vorigen jare, heeft ontslag gevraagd als Administrateur, nu een Directeur is be noemd, voor welke functie hij niet in aan merking wenschte te komen. Aan jhr. W. A. Oitt, Directeur van de Maatschappij «Zandbergen", is op zijn ver zoek met ingaug van '1 October eervol ontslag verleend u;t den militairen dienst onder toekenning van pensioen, terwijl hij is benoemd tot reserve-kapitein bij het 4e regiment vesting-artillerie. De heer A. A. Verburg, sedert 3 Mei 1892 onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort en leeraar aan de Volkszangschool van «Toonkunst", is benoemd tot Hoofd der openbare Lagere school t3 Leusbroek Mr. W. K. F. B. graaf Van Bylandt, oud-Kamerlid voor Amersfoort en sedert 1882 Kamerlid voor Apeldoorn, werd gister als eerste gebracht op de nominatie tot Voorzitter van de Tweede Kamer. Luitenant-adjudant P. S. Hartogh Jleys van Zouteveen, van het 5e regiment infanterie overgeplaatst naar het regiment grenadiers en jagers, is bestemd voor de grenadiers en zal in de volgende maand naar 's-Gravenhage vertrekken. Militie-luitenant M. E. M. Wolff is voor den tijd van zes weken bij hel 5e regiment infanterie vóór herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. Er is, zooais steeds na de manoeuvres, weer groote mutatie in het garnizoen. Van het 5e regiment infanterie vertrekken morgen de miliciens der lichtingen 1904 en 190(3 met groot-verlof, terwijl volgende week de viermaanders in het genot van verlof worden gesteld. Omtrent de standaard-uitreiking aan het le regiment huzaren kunnen we het volgende meedeelen De plechtigheid zal aanstaanden Zaterdag ochtend om 10 uur geschieden tusschen het remonte-depot en het herstellingsoord voor militairen bij Milligen. H. M. de Koningin zelve zal den standaard uitreiken; Z. K. H. de Prins der Nederlan den en tie geheele Hofhouding zullen te paard de plechtigheid bijwonen. Namens tl. M. de Koningin zijn daarbij genood de commandant van het veldleger, de commandant der 4e divisie infanterie, de Inspecteur der cavalerie en da laatste afstammelingen van generaal baton Van Sytzama, die2 Januari 18!4op last van Koning Willem I bet le regiment (7.ware dragonders) oprichtte. Behalve bovengerioemden is door H. M. een groot aantal officieren van het regiment uitgenoodigd voor een diner ten Pulelze „Het Loo" op Zaterdag. Maandag wordt hier, in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging", een groot korpsdiner gehouden door de officieren van het le re giment huzaren, waarbij Z. K. H. de Prins zal aanzitten. Voor hen, die van bier de plechtigheid willen bijwonen en niet met eigen vervoer middelen naar de heide bij Milligen gaan, zij meegedeeld, dat om 7.22 een trein ver trekt naar de halte Stroe. Voor militairen is groote tenue verplich tand. Aan ritmeester W. J. Tilanus, van het le regiment huzaren, sedert 30 Februari 1908 op non-activiteit, is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioen. Het Voorbereidend Militair Onderricht zal dezen winter te Amersfoort worden gegeven in de gymnastiekzaal der Infanterie-kazernes, des Woensdags- en des Zaterdagsavonds van half zeven kt negen uur en aanvangen Zaterdag 2 October. De Chr. bond voor ziekenverpleging hield heden zijn jaarvergadering op Birkhoven. De plaatselijke afdeeling van Toonkunst houdt Maandag een huilengewone ledenver gadering o. a. tot wijziging van art. 18 Huis houdelijk reglement in verband met het benoemen van Commissarissen. De luchtballon «Rotterdam", commandant kapitein-ingenieur P. J. P. van der Steur die Dinsdagochtend om half elf uit Utrecht opsteeg, geruimen tyd boven het manocuvre- veld zweefde daar photo's nam, en omstreeks half twaalf over Amersfoort trok, is om half drie bij^Ruinerwold vlot geland. Amper hebben we thans een paar dagen die doen denken aan iets dat op zomer gelijkt, of de spoorweg-maatsch appijen komen door hun nieuwe dienstregelingen herinne ren, dat morgen acht dagen de winterdienst al weer in werking freedt. Aan de Centrale boturmijn werd Dinsdag aangevoerd 2525 Kilo ongezouten en 17U0 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-con trole. De prijs der ongezouten boter was f 1.26a fl.35, die der gezouten f'1.28 a fl.38. Het hotel en café-restaurant «Bellevue", aan het Stationsplein, groot 14 Aren, Dins dagavond ten overstaan van notaris Joh. Knoppers in openbare veiling verkocht, werd voor t 32000 toegewezen aan den heer C. Boendermaker, makelaar te Amsterdam, die het kocht voor de exploitatie-maatschappij «De Trippenhuizen" aldaar. De hoofd-comtnissuris van politie te's Gra- yenhage waarschuwt de uoodige voorzich tigheid in acht te nemen bij het aangaan van onderhandelingen met het advertentie bureau «Cosmopolitas", Steinlaan no. 65 te •s-Gravenhage, vroeger Van der Vennestraat, gehouden door Van Dolder, zich ook noe mende Metz Co. Dit bureau plaats annonces in (le bladen met verlokkende huwelijksaanbiedingen, of biedt zeer voordeelige betrekkingen aaD. Bij de onderhandelingen wordt storting vooraf gevraagd voor borgstelling of onkosten. Verwaandheid is in de meeste gevallen het blanketsel der onbeduidendheid. "CTit den omtrek. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens, Woensdag 29 September a.s. naar «Het Loo" te vertrekken om Hare dochter eenige dagen gezelschap te houden tijdens de af wezigheid van Prins Hendrik. Het 4e regiment infanterie, heden uitjLeiden, Delft en Gouda met extra-treinen naar Utrecht vervoerd, marcheerde van daar naar de legerplaats bij Zeist, waar bet zul kam peeren. in verband met Tourniaire's wankele ge zondheid heeft de Koninklijke vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel" hem op de meest eervolle wijze ontslag verleend, met dankbetuiging voor de bewezen diensten, en hem een mooi pensioen toegekend, levens lang. Moge de heer Tourniaire lang genieten van de zoo welverdiende rust. De vervroegde wiakelsluiting te Enschede, den 24 Augustus jl. met zoo grooten ijver aangevangen, is 21 September al weder opgeheven. Wanneer toch zal deze materie eens bij Rijkswet worden geregeld. Terwijl lord Rosebery te Glasgow zijn opzien barende politieke rede hield, zat te Londen in een redactie-bureau een dozijn stenografen om een lange tafel en teekende zijn woorden op. Dit nieuwste wonder der techniek werd door da „Evening News" geprobeerd. De electrophoon, zooals het toestel heet, is door de invoering vau een nieuwe inrichting zóo volmaakt, dat het de stem van den redenaar met alle intonaties weergeeft. Het toestel is reeds op afstanden van meer dan 501)0 Kilometer geprobeerd en zal by de couranten groote veranderingen kunnen brengen. Wanneer men den hoorn in de redac tiekamer te Londen aan het oor nam, was het, alsof men eensklaps in de groote zaal te Glasgow verplaatst was, men hoorde lord Rosebery nu eens op ironischen, dan weer op ernstigen toon spreken, terwijl het „hoort, hoort" van de aan wezigen en het gelach eveneens door het toestel gehoord werd. Het opnemingstoestel der elec trophoon was op het spreekgestoelte van het Stadhuis te Glasgow opgesteld en in het geheel was 3000 Kilometer draad noodig voor de verbinding met Londen. Twaalf stenografen wisselden elkaar na twee minuten af, werkten de redevoering uit, welke dadelijk met zetma chines gezet werd en de rede was te Londen, kort nadat zij te Glasgow uitgesproken was, kant en klaar gedrukt. Een zevenslaper. Een merkwaardig type is dezer dagen te Londen voor den politie rechter geweest, beschuldigd van verwaarloozing van zijn kinderen. „De grootste luiaurd ter wereld", zoo noemde de aanklager hem. En hij bleek dan ook werkelijk een buitengewone luilak te zijn. Hij lag zoowat den geheelen dag te bed, verklaarde zijn vrouw, en waschte zich nooit. Zij had hem meermalen uil zijn bed gejaagd, maar hij kroop er, zoodra bij de kans schoon rag, telkens weer iD. Eens bleef hy drie maanden liggen. Werk zoeken deed hy niet en als h at hem werd aangeboden, vond by wei een reden om

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2