ADLER. UTRECHTSCHE Laatste Berichten. Advertentiën. AFGESLOTEN HAMERS fi Co, to Amersfoort. MAGGIs-k S*? Bouillon-Blokjes «w* Rund- en Varkensslagerij van J. F. GRAU, DE HUISHOUDGIDS Bern BROM, Amersfoort, het te weigeren. Dan was het te regenachtig, een andermaal moest eerst zijn haar geknipt worden. Niets hielp. Toen hij eens door zijn vrouw met sterke argumenten, zelfs een pook, de deur was uitgejaagd, kwam hij door het venster weer binnen, en zocht hij zijn bed weerop. L)e rechter zal nu overwegen wat hjj met dit individu moet deen. Rookvrij stoken. In het proefstation te Pittsburg is volgens het „Journal of the Ame rican medical association" het vraagstuk der rookvertering geheel opgelost door volledige verbranding der steenkolen in den vuurhaard, waarna de gasvormige verbrandingsproducten ter verhitting van den ketel dienen. Reeds twee honderd fabrieken in den omtrek maken van het stelsel gebruik, en wel met groot geldelijk voordeel. De schutspatroon der chaffeurs. Tot schuts patroon de automobielen is door de Franschen de Heilige Christophorus gekozen. Gelijk de schoenmakers tot Crispijn, zoo knielen de Fran- sche chauffeurs, wanneer hun een band springt, of de moior onklaar geraakt, voor den Heiligen Christophorus, Om dezen cultus, welke tot dusverre slechts in het verborgen werd uitgevoerd, een stemmi- gen vorm te geven heelt men metalen plaatjes geslagen met het beeld van den Heiligen Chris tophorus, met het randschrift: „Heilige Chris- ophorus, behoed ons voor tegenslag" en deze kleine heiligenbeeldjes worden uit aluminium, messing of zelfs uit zilver vervaardigd, met schroeven aan den wagen bevestigd. De winkels, die deze beeldjes verkoopen, hebben groote bor den uitgehangen met hetopschrift„Geen automo biel mag zonder een beeld van den Heiligen Christophorus uitrijden". De hoogste telefoon ter wereld is thans ge- paatst op den Cifetti-top van den Mont Rosa, op een hoogte van '1560 Meter. H6t toestel staat in verbinding met andere in de Capanna Cifetti (3650 Meter) en in het wetenschappelijk insti- stuut Mosso op den Col d'Olen (2950 Meter) en dient voor wetenschappelijke doeleinden. De Zwitsersche uurwerkny verheid verkeert in een ernstige crisis. De jongste Britsche patent wetten, het nieuwe Amerikaansche tarief, het openen van fabrieken in andere landen en krap heid van geld onder de welgestelde klassen wor den als de voornaamste oorzaken daarvan be schouwd. Te Chaux de Fonds, waar meer horloges en horlogedeelen worden uitgevoerd dan in eenige andere stad van Zwitserland, zijn 955 arbeiders in dat vak voor het meerendeel bekwame werklieden al verscheidene maanden zonder werk. Tot dusverre is hun f43000 uitbetaald door hun vakrereeniging, maar het ziet er lee- lijk uit voor de toekomst. Tusschen 4000 en 6000 arbeiders zullen in de naaste toekomBt rechtstreeks of indirect te lijden hebben door den treurigen staat van zaken. Adeline Patti zal binnenkort haar 50-jarig kun stenaarsjubileum vieren. Den 24sten November 1859 debuteerde zij, nauwelijks 17-jarig meisje toen, te New-York als Lucie in Donizetti's ope ra. In den zelfden schouwburg vierde zij in 1884 als Martha haar 25-jarig jubilé. In 1868 trouwde zij den markies De Caux, van wien zij scheidde. Haar tweede man, de tenor Nicolini, met wien zij in 1886 in het huwelijk trad, stierf. Tien jaar geleden ongeveer trouwde Patti voor de derde maal met den Zweedschen baron Cedorström. In Engeland worden groote toebereidselen ge maakt om het aanstaand feest der beroemde diva luisterrijk te vieren. Een zoutwaterbron. Bij America, in Lim burg, is volgens den „L. K" op een diepte van ruim 600 M. een heete zoutwaterbron aange boord. Deze bron levert naar schatting per minuut ruim 600 Liter zeer warm en zeer helder zout water. Niemand kan twee heeren dienen, zegt het spreekwoord; maar nu is er toch een uitzonde ring, die den regel bevestigt. Die uitzondering is een eerzaam burger van Nancy, die nu al jaren lang soldaat is in twee legers, en afwis selend met den helm en met de kepi te velde moet trekkeD. De man heet Maus en werd in 1881 te Parijs geboren uit Duitsche ouders. Hij werd in Duitschland onder de wapenen geroe pen en diende zijn tijd bij het 7e regiment infanterie te Saarbrücken. Na het eindigen van zijn diensttijd, keerde hij terug naar Frankrijk hij woont te Nancy en werd daar onder de wapenen geroepen, en ingelijfd bij het 69e regiment infanterie, te Tdul. Het jaar, nadat hij weder zijn burgerjas had aangetrokken, werd hij in Duitschland opgeroe pen voor herhalingsoefeningen. En dit jaar moest hij in Duitschland zijn tweede herhalings oefening verrichten om onmiddellijk daarna weer bij het 69e regiment infanterie te Toul 28 dagen te exerceeren. Het is zeker een zeldzaam voorkomend geval, dat een dienstplichtige, in beide landen met het zelfde geduld en met de zelfde volharding zijn diensttijd vervult. Maar het is zonderling, dat deze dubbele eigenschap in geen der beide landen aanleiding gegeven heeft tot opmer kin gen. En de vraag is gewettigd in welk der beide legerB de man onder de wapenen moet komen, wanneer er eens een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland zou uitbreken. 391ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Eerste week Trekking van 22 September '1909. (700 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. LEINWËBÉR te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen. Prijzen van f70: 7761 8013 46413 en 16533. Te zamen 4 prijzen, Zonder prijs zijn uitgetrokken 4579, 7785, 9287, 9299 en 9387. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 23 September 1909, des middags half twee. 1. Voorloopige vaststelling van de Gemeen terekening over 1908. 2. Vaststelling der rekening van het straten- fonds over 1908. 3. Vaststelling der rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1908. 4. Vaststelling der rekening van het Burger weeshuis over 1908. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot afwijking van de „Verordening, regelende de voorwaarden waarop in de Gemeente Amersfoort gas uit de Gemeente-gasfabriek wordt verstrekt", ten aanzien van de verlichting van het terrein behoorende bij het Rijks opvoedingsgesticht, 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Bouwverordening, vastge steld door den Raad op 28 Augustig 1906. 7. Voorstel van Burgemeester tot het ont trekken aan den openbaren dienst van een strook grond en tot het aangaan eener ruiling van eenige strooken grond met den notaris J. Bolk. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van het Be stuur der Industrie- en Huishoudschool tot het sluiten van een crediethypotheek. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van het Bestuur der afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde 10. Voorstel van Burgemeester en Wetboudei a tot het geven van machtiging tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. 11. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling der jaarwedde van den tijdelijken leeraar J. Hovens Greve. 13. Benoeming van een Hoofd der School aan de Koningsstraat. De voordracht bestaat uit de heeren C. J. F. Prins, onderwijzer aan de school 2e soort Hel lingstraat, te AmersfoortP. Keete, Hoofd der schou ie Leusden en E. H. Buijtenhuis, on derwijzer aan de school 3e soort Koningsstraat te Amersfoort. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eene gratificatie aan den onderwijzer E. Lindenhovius. Burgemeester en Wethouders Btellen den Raad voor, goed te keuren, dat door de Industrie-en Huishoudschool de eigendommen der vereeni- ging bezwaard worden met een crediet-hypotheek van ten hoogste f4000, welke hypotheek moet strekken ter zekerheid van de genoemde schul den, een en ander onder bepaling, dat de voor waarden, waaronder de leening en de crediet hypotheek gesloten worden, aan de goedkeuring van hun college onderworpen zijn. Zij stellen den Iliad voor, aan de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde gedurende de winter halfjaren 1909/1910 en 1910/1911 gratis het ge bruik te geven van een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen lokaal van de voor malige school aan de Koestraat tot 'het geven van een landbouwcursus, onder voorwaarde, dat de afdeeling vergoedt de kosten van verlichting, verwarming en schoonhouden en zij eventueele beschadigingen vergeldt. Om het trottoir aan de Westzijde der Van Persijn-straat minder onregelmatig te maken, is notaris Bolk bereid, een ruiling van grond aan te gaan. Bij die ruiling zal de Gemeente afstaan 2.63 M\ en ontvangen 6.69 M*. en daarvoor slechts betalen de kosten, welke op de overeenkomst van ruiling vallen. Het trottoir, dat nu van 1.75 tot 2.80 M. breed is, zal dan gemiddeld 2.30 M. breed worden. Heden overleed, lot ODze diepe droefheid, Da een langdurig en smartelijk, doch geduldig lijden onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw KLASINA EVERARDS in den ouderdom van ruim 57 jaren. F. SCHMIDT. C. D. STROINK- schmidt. J. Th. STROINK. Herwen SCHMIDT. Fokko STROINK. Herbert STROINK. Nunspeet „Hotel" 22 Sept. 1909. Begrafenis Zaterdag i uur. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Beleefde mededeeling aan de abonne's, dat de water leiding VRIJDAGMIDDAG 24 September tusschen viel en vijf uur zal zijn De vertegenwoordiger te Amersfoort, J. N. tan HOOGEYEST, Kamperbinnenpuort 5. Amersforlia. FABRIEKEN van MELKPRODUCTEN Amersfoort—Harderwijk Controle den heer W. A. van den Bovenkamp Uitsluitend prima Melkproducten. Ziektekiemvrije Melk uitsluitend in flesschen Koffie en Slagroom. Karnemelk. Boter onder Rijks-controle fl.50. WESTLANDSCHE HYPOTHEEKBANK te '8-eiUVESIIAeK. De Bank geeft 4 pCt. Pandbrieven uit tot den koers van 100%, verkrijg baar ten kantore der Bank en bij' de heeren De Directie, J. HOOFT GRAAFLAND. J. A. van ERPERS KOIJAARDS. De bekende distillaten, wijnen en likeuren, van de firma VETTER Co., distill. Ie klasse, zijn alhier ver krijgbaar in de oude Slijterij op het Lieve Vrouwe-plein, naast het Kapelhuis, Tele foon 131. geven oogenblikkelijk, slechts door overgieten met kokend water, een kop voortreffelijken bouillon voor den prijs van slechts 21/2 cent. Ook bij enkele blokjes verkrijgbaar bij H. G. Bergstraat, Amersfoort. GEOPEND LANGESTRAAT 103 voorheen UTRECHTSCHEVVEG 51l. Ondergeteekenden hebben de eer hun geachte clientèle te berichten, dat hunne salons vanaf 26 SEPT. a.s. des ZONDAGS GESLOTEN zullen zijn. R. J. van EIMÉREN. L. ML IJS. J. ZIJLSTRA. Gouden Medaille, Gent 1908. Onder redactie van mejuffrouw N. CARIOT, Leerares in Koken en Voedingsleer, te ZWOLLE. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummers gratis en franco verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar en aan het Bureau van de »DE HUISHOUDGIDS": Burgstraat 65, UTRECHT Gemakkelijk voor uw gaslicht. Voordeolig voor uw beurs. Goed voor uw gezondheid. Verstikking door gasuitstrooraing in de slaapkamers onmoge lijk gemaakt. Geen lucifers meer. Geen onnoodig gasverbruik meer. Groot voordeel voor elk huishouden. Dit alles bereikt men door bet gebruik van den zelfaansteker Deze werkt niet met een aluminium draadje, maar met een geprepareerd meerschuimen balletje, dat minstens TZSXT jaar goed functioneert. Groot model 1 0.90. Klein model f 0.55 Alleen verkrijgbaar bij LANGESTRAAT 27.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3