Zaterdag 25 September 1909. BLOCKER'S No. 7718. 58e Jaargang. DAALDERS CACAO. UITGAVE FIRMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosleloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentien oer regel 15 cent. Reclames 1-5 regels ƒ1.25 elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACIIT 9 Postbus 9. Telephoon 19. Wie zich niet 1 October Joct inschrijven als abonné op de Amers- foortsche Courant ont vangt tot dien datum verschijnende nummers KOSTELOOS. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezeteDe-i, dat de Riad dezer Gemeeute zal vergaderen op DIN8DAG den 28 September aanstaande, dei namiddags tel'/, ure. Amersfoort, 2d September 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. ARBEIDSWET. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat bij Koninklijk besluit van 12 Juli 1909 (Staatsblad no. 266), onder intrekking van dat van 9 Docember 1889 (Staatsblad no, 176), een nieuwe Algemeene maatregel van bestuur als bedoeld bij de artikelen 5 en 11 der Arbeidswet is vastgesteld. Door de nieuwe voorschriften zijn vervallen de vroegere bepalingen omtrent den arbeid le. jongens beneden de 16 jaren in brood-, beschuit- en koakbakkerijen, aanvangende des nachts te 2 ure; 2. jongens beneden de 16 jaren in courant drukkerijen tot 10 uur 's avonds 3. beschermde personen in fabrieken van gecondenseerde melk 4. jongens tusschen 14 en 16 jaren in giat- pakkerijen 5. vrouwelijke personen boven de 14 jaren in het bedrijt, uitgeoefend in nettenboeterijen 6. Vrouwen boven de 16 jaren in wasch- en bleel.inrichtingen (strijkerijen) met minder dan 5 personen en zonder krachtwerktuig werkende, tot 's avonds 8 uur resp. 9 ure. Daarbij zijn gewijzigd de vroegere bepalingen omtrent den arbeid a. van beschermde personen in glasblazerijen, waaromtrent de bepaling nu luidt als volgt: „Het is vergund, gedurende éen jaar na de af kondiging van dit besluit den arbeid bij smelt- of koelovens van een mannelijk persoon van 14-jarigen leeftijd en gedurende twee jaren na de afkondiging van dit besluit den vermelden arbeid van een mannelijk persoon van 15-jari- gen leeftijd op zoodanige uren te doen aanvan gen en te doen eindigen als het bedrijf eischt onder voorwaarde, indien die uren andere zijn dan de in art. 5, le lid der wet genoemde, dat na een werktijd van ten hoogste vijf uren hem ten minste een half uur rust worde gegeven en dat, waar met afwisselende dag- en nachtploeg wordt gewerkt, de zelfde personen slechts om de andere week in de nachtploeg arbeid ver richten. „Wordt vrijstelling verleend van de verplich ting om de werkuren te vermelden op de in art. 11 der wet bedoelde lijst, voor die glasbla zerijen, waar m6t éen ploeg wordt gewerkt". b. voorkomende in werkplaatsen van naai sters, breisters, borduursters, passementwerk- sters, modemaaksters of vervaardigsters van vrouwelijke handwerken, waarvoor de bepaling nu luidt als volgt „Het is vergund, den arbeid van een vrouwe lijke persoon boven de zestien jaren te doen eindigen te 8 uren des namiddags, onder de volgende voorwaarden a. dat haar arbeid niet vroeger aan vange dan te 8 uren des voormiddags b. „dat haar, behalve den rusttijd, omschre ven in art. 6 der Arbeidswet, tusschen 1 uur en 6'/i uur des namiddags, een rusttijd van ten minste anderhalf uur worde toegestaan, waarin zij de werkplaats mag verlaten. „Gedurende den tijd van twee weken vóór en acht weken na den eersten Paaschdag en van 1 November tot 7 December geldt de sub b gestelde voorwaarde niet." c. van beschermde personen in steenbakkerijen, waaromtrent de bepaling nu luidt als volgt „Wordt vrijstelling verleend voor het tijdvak van 1 April tot 1 November van de verplioh- ting om de werkuren te vermelden op de in art. 11 der wet bedoelde lijst voorzoo veel betreft die personen beneden zestien jaren en vrouwen, wier arbeid bestaat in het op den kant zetten en het van de steenplaatsen naar de stapel* brengen van de ongebakken steenen, en achter wier namen op die lijst is vermeld, dat zij dien arbeid verrichten". d. van een mannelijken persoon tusschen 14 en 16 jaren en van een vrouwelijk persoon boven de 14 jaren in bedrjjven, uitgeoefend in fabrieken van verduurzaamde levensmiddelen of van vruchtensappen, waarvoor de bepaling nu luidt als volgt: le. „Het is vergund, in het tijdvak van 1 Mei tot 1 November den arbeid van eene vrou welijke persoon boven zestien jaren te doen eindigen te 9 uren des namiddags, onder voor waarde, dat haar arbeid niet vroeger aanvangt dan te 7 uren des voormiddaga en dat na een werktijd van ten hoogste vijf uren haar ten minste een half uur rust worde gegeven. 2e. „Wordt vrijstelling verleend voor het tijdvak van 1 Mei tot 1 November van de ver plichting om de werkuren te vermelden op de ia art. 11 der wet bedoelde lijst, onder voor waarde, dat op die lijst vermeld worden de tijden gedurende welke in gewone omstandig heden rust wordt gegeven". De bepalingen omtrent den arbeid van be schermde personen in het botvisscberabedrijf en in richtingen, uitsluitend gedreven, door wind of waterkracht blijven gehandhaafd. Amersfoort, 23 September 1909. De Burgemeester voornoemd WUIJTIERS. De plechtige standaard-uitreiking aan het le Regiment Huzaren. Van ochtend was 't weer heel vroeg dag in de kazerne voor bereden wapens. Reeds om kwart voor vieren blies do trompette! der wacht van het Ie regiment huzaren re veille. Het gold thans niet, als in het begin der week, diel te nemen aan een manoeu vre, doch aan een voor het korps hoogst be langrijke plechtigheid. In gruote tenue gekleed, alles met bijzondere zorg nog eens extra opgepoetst en op de grootst mogelijke sterkte marcheerden de drie eska drons klokke zes uur naar de heide bij Mil- ligende beide andere, uit Ede, voegden zich hier bij het thans voltallige regiment, dat heden eigealijk compleet werd, nu het uit handen van H. M. de Koningin ook een standaard ontving, het zinnebeeld van een heid en trouw waarom het thans zich scha ren kan. Aangaande de geschiedenis van het regi ment kunnen we slechts het volgende mee- deelen. Feitelijk werd het opgericht op last van den Souvereinen Vorst, na 16 Maart 1815 Koning Willem -I, door Johannes Galenus baron Van Sytzama, luitenant-kolonel en commandant der cavalerie. Den 2 Januari 1814 werd hem daartoe de opdracht verstrekt en den 14 Januari daaraanvolgende richtte hij uil zijp standplaats Leeuwarden den volgenden oproep tot zyo provincie-genooten By de zoo gelukkige als onverw achte oi me keer van zaken en de bevryding van het juk der fransche slaverny, waaronder wy nu ruim negentien Jaren gebukt moesten gaanby het gelukkig wederkeren van onzen geliefden Vorst op Vaderlandschen Bodem, ja by de gedacüte, dat verscheiden onzer Nederlandse!" e Vestingen nog als roofnesten der fransche benden aange merkt en van het juk der barbaren verlost moe ten worden, waaronder onze waardige mede Ne derlanders maar al te zwaar moeten zuchten, zal het gemoed van elk Nederlander voorzeker ontvlammen, om op het voetspoor onzer Vaderen, dit weleer gelukkig Land, geheel en al van drik te beviyden, ja vry te vechten. Gylieden derhalven, waardige Landgenooten brave Vriezen! Gy edele jongelingen I wien Nederlandscb bloed door de aderen stroomt, wordt bij deze opgeroepen, om als ruiters voor Zyne Koningklyke Hoogheid voor Vaderland en Oranje te stryden. Welaan, laat U dus geenszins terughouden, maar stelt er U eene eer in, om hiertoe kracht- CEEN CACAO SMAAKT Z00 KRACHTIG ALS J. H. W. Auf dem Brinke Langestraat 48 Amersfoort OTERO-HOED de nieuwste mode. dadigmedete werken, en ook dan, wanneer het zijn moet, door den krachtigen arm der Bond genoten ondersteund, den algemeenen Vyand tot over onze grenzen te vervolgen. Immers, ik zelf, welke voorheen onder de Vanen van Orange dien zelfden Vyand meer dan eens het hoofd mogt bieden, maar gedurende al den tyd onzer verdrukkiug stil heb moeten zitten, zal U, wakkere Vriezen! au een geboren Vries, daartoe door Zyne Koningklyke Hoogheid geroepeD, ik zelf zal U aanvoeren tegen den vyand des Vaderlands. Gylieden derhalven, die altijd getoond hebt een hart voor Orange in uwe borst te dragen, en op den naam van Vriezen trotsch moogt zyn, toont dan ook nu, dat gy niet zorgeloos te huis wilt blyven, maar ondersteunt my om alhier zoodra mogelyk een Corps Cavalerie compleei te maken, by hetwelk onze Doorluchtige Sou- verein my als Commandant in deze Provincie benopmd heeft. Meldt Ulieden dus aan met dien ijver, welke ulieden altoos eigen was; meldt Ulieden aan met die zelfde geestdrift, welke my bezielt, en gylieden zult met dankbaar genoegen ontvangen worden. Zóo ontstond het korps, waarvan 3 van de 4 eskadrons waaruit het huidige le regiment huzaren bestaat, in rechte lijn afstammen. Bij Kon. besluit van 15 November 1815 toch ontving dit korps den naam van „Af- deeling karabiniers no. 3", welke afdeeling ingevolge Kon. besluit van 18 Juli 1815, no. 61, later werd geuoemd „Afdeeling kuras siers no. 3". Vervolgens werd, bij Kon. be sluit van 10 Maart 1841, no. 92, deze naam veranderd in „le Regiment zware dragon ders", terwijl bij Kon. besluit van 15 Octo ber 1843, no. 5, deze benaming werd gewy- zigd in „le Regiment dragonders". De sterkte vau het regiment werd by Kon. be sluit van 10 September 1849, no. 10, van vijf op vier eskadrons gebracht. Bij Kon. besluit van 8 Mei 1867, no. 65, ontving het den naam van „le Regiment hussaren", waarna het, bij Kon. besluit van 14 Februari 1884, no. 8, werd opgeheven, tengevolge waarvan het le, 2e en 3e es kadron overgingen als 5e eskadron respectie velijk bij het 3e, 2e en le(het vroegere 4e) regiment huzaren, terwijl het 4e eskadron werd bestemd ala eskadron ordonnansen. Deze drie 5e eskadrons zijn ingevolge Kon. besluit van 17 Augustus 1905, no. 70, ten slotte overgegaan als le, 2e en 3e eskadron bij het weder geformeerde le regiment Lu- zareD, wa irby het 4e eskadron nieuw werd opgericht. Uit de nog aanwezige bescheiden blijkt, dat het stam-korps, het Regiment karabiniers no. 3, (1st behoorde tot dp brigade zware cavalerie, zich op 18 Juni 1815 in den slag bij Waterloo bijzonder heeft onderscheiden. Het rapport van den Prins van Oranje aan den Koning, van 22 Juni 1815, vermeldt hieromtrent«bij de charge van de kaval- lerie heelt zich bijzonder de brigade ka rabiniers gedislingueerd, terwijl de comman dant, luitenant-colouel (Lechleiiner, zich bjii- tengewoon heeft onderscHëidei?Tr~~'~ Als bewijs hoe dapper bet korps in de wandeling »de dragonders van Sytzama" genoemd zich in dien slag heeft geweerd, kan wel dienen, dat de commandant en 7 officieren, 5 onderofficieren, 3 korporaals, 3 kadets en 3 karabiniers na dien slag werden begiftigd met de Militaire Willemsorde. In 1831, tijdens den Tiendaagschen veld tocht, is de afdeeling kurassiers no. 3 eigen lijk alleen bij Leuven in het vuur geweest. Het korps leed in die campagne in het geheel geen verliezen en nam aan geen enkele handeling tegen den vijand deel. Tijdens de onversvachite kanonnade van de wallen van Leuven terwyl er reeds wa penstilstand was heeft de commandant der afdeeling, luitenant-kolonel Bouwens, om haar in orde te houden, eenige bewegingen uit de exercitie-reglementen doen uitvoe ren en daaraan is het le danken, dat zij zich niet heeft laten meesleepen door in verwar ring teruggaande troepen een daad van wijs beleid, die wel dien commai dant tot groote eer strekt, doch tot geen bijzondere onder scheiding der aideeling aanleiding kon geyen Feitelijk werd de formatie van het regi ment pas voltooid op 1 Juli dezes jaars, toen kolonel J. Th. H. Miugels het bevel over het korps overnam uit handen van overste W. H. Piepers, wien kortelings de hooge onderscheiding te beurt viel, benoemd te worden tot officier in de orde van Oranje- Nassau uit hooide van de uitnemende wijze wuarop hij tijdelijk het bevel over het korps heeft gevoerd. En heden werd die voltooiing bezegeld door het uitreiken van den standaard. Een ontzaglijke menschenmassa had zich hedenochtend begeven naar de heide bij de Legerplaats Nieuw Willigenniet alleen uit de Provincie Gelderland eet gister was er al geen rijtuig meer te krijgen te Apeldoorn, Zutfen of Deveuter maar ook van elders waren zij toegestroomd, velen per auto of rijwiel, maar zeer velen ook hadden zich in het vroege ochtenduur de lange wandeling getroost over de heide van de halte Stroe naar het gedeelte der heide by den Amers- foortschen straatweg tusschen Kilometerpa- len 23 en 24. Precies om 10 uur kwam H. M. de Konin gin op het terrein, gezeten in een a la daumont bespannen rijtuig, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden en de geheele Holhouding te paard, een schitte rende stoet, evenals alle militairen in groote tenue. Juist op dit oogenblik brak de zon door. Behalve de Hofhouding waren in H. M. gevolg generaal-majoor W. Cool, Mioister van Oorlog luitenant-generaal A. Koel, com mandant van het veldlegergeneraal-majoor J. H. A. Nierstrasz, commandant der 4e divisie; generaal-majoor H. F. D. Braams, inspecteur van het wapen der cavalerie; benevens de laatste afstammelingen van ge neraal baron Van Sytzama, den stichter van het regiment. Nadat H. M. ter inspectie langs het front had gereden, begaf Zy zich tot vlak voor bij het terrein, voor de toeschouwers gereser veerd. Middel «ijl formeerde het regiment een carré waarvan éen zijde, naar het Oos ten gekeerd, open bleefde regiments-com mandant steeg af en plaatste zich tegenover het rijtuig van H. M. de KoningiD, terwijl de standaarddrager, adjudant II. H. J. van der Vlugt, met de standaard wacht op eeni- gen afstand zich opstelde.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1