Stadsnieuws. geleende. Van zijn vroegste jeugd moet bet kind leeren, dat boeken leenen, toeëigenen beteekent van het geestelijk eigendom van anderen. Wij hebben veel kinderlitteratuur, maar weinig kinderboeken. Zij ziju meer berekend op den bijval van hen, die de boekjes koopen dan op dien van hen, voor wie ze bestemd zijn. Stel ten minste aan de prentenboeken den eisch, dat zij duidelijk zijn en zoo mo gelijk gekleurd, en geef acht op uw kind en zijn ontwikkeling. Kies de boeken naar den geest van uw kind, en gij zult zeker niet falen. Wat gij er overigens nog voor bonte zaken bij wilt doen, moei gij zelf weten, bijvoor beeld een gomelastieken bal, een zweep, een tol of dergelijke nuttige dingen. In vertrou wen zul ik u wel zeggen, dat ik in mijn huis alle geluidgevende martelwerktuigen geban nen heb; maar als gij gezonde zenuwen hebt, geef uw kinderen dan ook gerust een trom mel, fluit en trompet. Ds. E. M. ten Cate hoopt aanstaanden Zondagochtend weer voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring, hier. in de Remonstnntsche kerk vangen Zondag wi er aan de godsdienstoefeningen voor jon gelieden van 9 Ut 14 jaar. Deze dienst begint om hall tien, de gewone dienst voor de gemeente om elf uur; in beide zal voorgaan ds. I. Hooykaas. Het eenige punt der agenda van de Raads zitting, jongstleden Dinsdag gehouden, dat aan leiding gaf tot discussie was het laatste punt, een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van een gratificatie aan den on derwijzer E. Lindenhovius. B. eu W. stelden voor, aan den heer Linden hovius, die na het overlijden van den heer liupp optrad als waarnemend Hoofd der Jongensschool, uit te keeren als gratificatie het verschil tusschen het tractement van het Hoofd en zijn salaris, echter met aftrek van de kosten voor net waar nemen der lessen in de Eugelsche taal door mej. Van Leeuwen. In het vorige nummer deelden we reeds mede. dat dit voorstel verviel omdat de Raad aannam een verder strekkend voorstel van den heer Plomp. De heer Plomp zeide: In de laatste jaren is het als een gewoonte geworden, den waarne mer alB gratificatie uit te keeren het verschil tusschen zijn salaris en dat van het Hoofd. B. en W. volgden ook thans den zelfden regel, echter met een beperking. De onderwijzer, die het Hoofd tijdelijk verving, is niet bevoegd tot het geven van onderwijs in de Engelsche taal hierin moest dus voorzien en dit vorderde on geveer f 118, welk bedrag B. en W. nu willen korten op do gratificatie. Hiermee kan ik mij moeiiijk vereeuigen. Het vroeger gevolgde beginsel acht ik een juist be ginsel dich hetgeen B. en \V. thans wenschen, acht ik verkeerd en als wij te werk gingen in de richting, die B. en \V. willen volgen, vrees ik nadeel voor de inrichting, want het zou in de band kunnen werken, dat een tijdelijke be noeming achterwege bleet'. De vervanger kan niet alles doen, èn eigen taak èn die van het Hoold der school. In ieder geval is er dus een verschuiving van werkzaam heden cn daardoor zijn er ook kosten, die m.i. niet mogen verhaald op den vervanger. Een salaris is de vergoeding voor bewezen diensten en vindt zijn grondslag in de verorde ning en in de Verordening, regelende de salaris sen vinden wij een laal-akle berekend tegen f 100 per jaar. Het komt mij voor, dat de tijdelijk benoemde moet beloond naar een salaris van f100 per jaar. De heer Celosse. Wethouder van On der w ij b De vraag waarop het neerkomt, is door den heer Plomp gesteld. Het kwam hei Dagelijksch Bestuur voor, dat het niet goed was, het volle tractement in rekening te brengen omdat de waarnemer niet bezit de akte Engelsch en de Gemeente heeft moeten voorzien in het onderwijs in dit vak. Dit is nimmer het geval bij de scholen 3e soort; doch hier was het een byzonder geval, waarin niet anders kon voorzien. Als men den vervanger het volle tractement zou geven, zou hij te veel ontvangen. Dit heeft de Raad feitelijk óok besloten bij de benoeming van het Hoofd der Jongensschool, die óok op zijn kosten moet voorzien in het taalonderwijs waarvoor hij nog geen akte heeft. De vervanger bad dus geen bevoegdheid en om het onderwijs bieronder niet te doen lijden, moest daarin worden voorzien. De vervanger trof het bovendien zeer geluk kig doordien het juist vacantie was. Wel had hij de voorbereiding van den nieuwen cursus, en besprekingen met ouders van leerlingen, doch veel minder werk dan in vollen schooltijd. Dit zijn de motieven die B. en W. leidden tot hun voorstel. De heer Plomp: Ik meen, dat de Wethou der van Ouderwijs mij niet heeft kunnen over tuigen van ue juistheid der motieven van B. en W. Hij wees op bijzondere omstandighedenmaar als het nu eens niet vacantie ware geweest dan ou de vervanger toch al een zeer kleine grati ficatie hebben gekregen. Dit is al een bewijs, dat de maatstaf van B. en W. nie' deugt. Wat het nieuwe Hoofd der Jongensschool betreft, wil ik opmerkeD, dat we best een Hoofd hadden kunnen krijgen met de nog ontbrekende aktedoch ter wille van dezen ambtenaar, die genoegen nam met de regeling, zijn we daarvan afgeweken. Ik vind niet, dat h6t thans aangaat, den vervanger in rekening te brengen de kosten van het onderwijs in Engelsch. Werd het voor stel van B. en W. consequent doorgevoerd, dan zou het geval zich kunnen voordoen, dat een vervanger, door het uiet-bezitten van eenige akten, in 't geheel geen gratificatie zou ont vangen. Ik wil eenigszins in de lijn blijven en stel voor, de kosten van het onderwijs in de EDgel- sche taal te berekenen naar rato van f 100 per jaar. De heer Gerritsen: Ik meen, dat bij de vorige vacature hel geheele verschil van tracte ment aan den vervanger is toegelegd. Wethouder Celosse: De vorige maal werd aan de Jongensschool geen les gegeven in Engelsch, toen was dus korting niet noodig op aandrang der ouders van de leerlingen in de voortgezette klassen wordt dit onderwijs thans wel gegeven. De toekenning van een gratificatie is minder een gunst dan wel de erkenning van bijzonde re geschiktheid. De heer Veis H e y n Ik ga in principe volkomen mee met den heer Plomp om volgens den maatstaf van f 100 per jaar het onderwijs in het Engelsch te vergoeden. Ik acht die rege ling volkomen billijk omdat de heer Lindenho vius, als altijd, de taak zeer serieus heeft waar genomen. De heer Van Duinen: Nog een enkel dingetje. Mij iB verzekerd, dat de heer Linden hovius er niets van heeft geweten, dat de kosten van het onderwijs in Engelsch als het ware op hem zouden worden verhaald. Ik acht net werkelijk billijk, het voorstel van den heer Plomp aan le nemen. Wethouder Celosse: Daarover is ook niet gesproken; maar B. en W. hebben niet kunnen denken, dat de heer Lindenhovius aanspraak zou laten gelden op een belooning, waar hij geen les gaf in alle vakken. De Voorzitter: Ik breng instemming het voorstel van den heer Plomp, dat het verst strektwordt dit aangenomen aan vervalt het voorstel van B. en W. Het voorstel-Ploinp wordt nu aangenomen met 12 t'.gen 4 stemmen, die van de heeren Ruya en Salomons en de beide Wethouders. Volgde de rondvraag, waarvan reeds mede- deeling in het vorige nummer. De heer M. W. Petri, Penningmeester der Ned. Toonkunstenaars-verseniging, is gekozen tot Bestuurslid van het Kunstenaarsfonds der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst. De heer A. F. van \Vieringen legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg al het tweede Natuurkundig examen. Gister verwierven aan de militaire hoef- simdscbool hier liet diploma als hoefsmid de volgende burger-leerlingenP. G. van der Hoef, uit Wolvegi; J. Reugg, uit Bussura H. van der Mlieen, uit BarneveldC. A. Blok, uit Woudenberg; J. C. van der Hoe ven, uit Bussumen A. van Triest, uit Wageningen. Ook kon het worden toegekend aan de miliciens-hoefsmeden: J. Kuys, van het 10e regiment infanterie, geboortig uit Castricum J. H. Bruning, uit Borger Üosterveen H. Kobes, uit Vnezen"eao, en G. Veldman, uit Grijpskerk (Gron.), allen van het le regi ment infanterie; Th. H. Schaars, uit Dilam, van het 8e regiment infanterie ;en J. Deden, uit Amsterdam, van liet 7e regiment infan terie. Men weet in Den Haag te vertellen, dat generaal-majoor W. A. T. de Meester, com mandant der le divisie en de voorganger van kolonel Van Hoek als commandant vun het 5e regiment infanterie, zal worden be noemd als commandant van het veldleger en dat luitenant-generaal F. H. A. Sabron weder zal optreden als chef van den Gene- ralen staf. Luitenant-kolonel W. H. Piepers, van het le regiment huzaren gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie, en majoor H. J. In- dewcy, van het 5e regiment infanterie gede tacheerd bij het le regiment veld-artillerie, keeren morgen naar hun korpsen terug. Heden is een begin gemaakt met de eiiidwedstrijden, uitgeschreven door den Ned. bond voor lichamelijke opvoeding, welke wor den gehouden op en bij «Zorgvliet" by Den Haag. Zij duren tot 4 October en zjjn over waard, bezocht te worden. Van het 5e regiment infanterie neemt, als gevolg van den voorbereidenden wedstrijd, hier 21 Augustus gehouden, daaraan deel een voetbal-elftal van de le compagnie 4e bataljon, dat moet uitkomen tegen een grenadier-elftal, doch eerst een marsch van 30 K.M. moest maken in veld-tenue, welke gehouden werd hedenochtend van 4 tot 11 uur, en bovendien een vrij ingewikkelde hindernisbaan moet nemen. De deelnemers moeten dus wel bedreven zijn in velerlei. Het le regiment huzaren marcheerde gister via Amsterdam naar Haarlem en heden over Ilillegom en Zoetermeer naar Den Haag, waar het een patrouilledienst moet l ijden en ook deelnemen aan beheudigheids- wedsti ijden te paard. Het detachtemerit keert hier 5 October terug. Het le regiment veld-artillerie marcheeerd gister via De Bilt, Utrecht en Oudewater naar Gouda en heden over Bodegraven en Leiden naar Den Haag, waar het wedstrijden houdt in optuigen, behendigheidsparcours een geweldige puzzle en in exercieren met stukken. Den 7 October zal het de tachement hier terugkomen. Kapitein J. C. Wagner, van het 5e regi ment infanterie, is hoofdvertegenwoordiger van den Bond te Amersfoort. Luitenant R. D. Storm Buysing, van het le regiment veld-artillerie, is overgeplaatst bij het korps lijdende artillerie. De 18 nieuwbenoemde luitenants der infan terie en de 5 pas aangesielde luitenants- kwartiermeester van het Oost-Indisch leger, herkomstig van den Ikofdcursus, worden 9 October bij de Koloniale reserve te Nij megen beëedigd. Nogmaals herinneren we, dat het Voorbe reidend Militair Onderricht te Amersfoort aanstaanden Zaterdagavond aanvangt en in de ~ymnastiek-zaal der infanierie-kazerne wordt gegeven iederen Woensdag- en Zater dagavond van half zeven tot negen uur. Zegt het voort Blijkens de toelichting op het wetsontwerp tot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het Weduwen- en weezenfonds voor mi litairen en gepensioneerde militairen der landmacht voor het jaar 1909 bedraagt het aantal deelgerechtigden in het fonds in de tweede helft van 1909 vermoedelijk 4053 (4600 actief dienende en 53 gepensioneerde militairen). Aangenomen is, dat de actief dienende mi litairen over een gemiddeld standpensioen, respectievelijk maximum pensioen, van f300 de gepensioneerden over een gemiddeld pen sioen van f200 voor weduwen- en weezen- pensioen zullen bijdragen. Het totaal-bedrag aan pensioenbijdragen is alzoo geraamd op f41 559. Het fonds zal over de tweede helft van 1919 aan subsidie uit 's Rijks kas ontvangen f74000. De raming voor het totaal der inkomsten bedraagt derhalve voor het fonds voor de landmacht f116559. Morgen treedt de winterdienst in werking niet alleen bij de opunbare middelen van vervoer, maar óok in de zwemschool, die dan wordt gesloten tot volgend voorjaar. Uit het Jaarverslag van den Secretaris der anti-revolutionnaire propaganda-club «Groen van Prinsterer" blijkt, dat behalve de gewone weikzaamheden, drie openbare vergaderingen zijn gehouden. Het finaacieel verslag geelt aan ontvang sten f219.39 en aan uitgaven f 161.78, zoo dat er een bale is van f 526.1. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren P. H. Dijksterhuis en D. Meester. In de vacature-J. de Valk werd gekozen de heer A. J. M. Goote. Tot afgevaardigde naar de Bondsvergade ring werd benoemd de heer G. Kuyper. Het werkprogram voor den as. winter werd vastgesteld als volgteens in de maand gewone ledenvergadering, een volgende maand cursusvergadering, waarop verschil lende sprekers maatschappelijke en pulitieke onderwerpen zullen behandelen. Men hoopt 3 of 4 deze cursusvergaderingen te kunnen houden. De openbare vergadering door dr. J. Rut gers, uit 's-Gravenhage, Dinsdagavond in »Oiis Huis" gehouden, was zeer druk be zocht. Mie stoelen, zelfs uit de cursus-kamer tjes, moesten aangedragen en nog moesten zeer velen in den voorhof zich tevreden stellen met een staanplaats. Het onderwerp «Waarom gezinsbeperking" leent zich niet tot weergeven in een cou rant, zoodat we ons bepalen tot deze ver melding. In Valkhoff's kunsthandel is geëlalleerd een schilderij van den heer A. van Weezei Errens, bloeiende heide bij Son en Bi eugel. Bij advertentie in dit nummer wordt aangekondigd, dat, onder de auspiciën der plaatselijke afdaeliug van Toonkunst, door mej. Th. J. Werst, uit Utrecht, een leer linge van Eugëne Dalcrose te Genève, ook hier een cursus zal worden gegeven in rhytmische gymnastiek. Uitslag van de publieke veilingen van vaste goederen, Diusdag gehouden, door notaris A. P. Schroder: huis en erf met werkplaats en tuin aan de St. Andriesstraat no. 7, groot 2 Aren. Opgehouden voor f3300. Huis en tuin aan den Zuidsingel no. 55, groot 96 c.A. en huis met erf en plaatsje aam den Zuidsingel no. 56, groot 45 C.A., opgehouden voor f1800 en f1200. door notaris Joh. Knoppers: twee heerenhuizen met schuurtjes en tuinen aan den Utrechtscheweg nos. 109 en 111, opgehouden voor f4950. twee hoerenhuizen aldaar nos. 113 en 115, gekocht door den heer W. Hendriks vonr 12200 en f2160. twee heerenhuizon aldaar nos. 117 en 119, opgehouden voor f4150. een winkelhuis tevens woonhuis niet plaatsje aan de Kroraraestraat no. 39, opge houden voor f2880. een woonhuis aan den Bisschopsweg no. 79, verkocht aan den heer G. Craanen voor f1520. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 2500 Kilo ongezouten en 2650 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks-con- trolo. De prijs der ongezouten boter was fl. 27 a fl. 40, die der gezouten f 1.32 a f 1. 39. De afdeeling «handel" van het Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat een Duitsche «Kunstanstalt", welke door reclame op zeer uitgebreide schaal, o. m. ook in Nederland tracht koopers voor haar artikelenfotografische vergrootingen van portretten, met lysteD, enz. te lokken dit veelal schijnt te doen door bedoelde fotografische vergrootingen kosteloos aan te bieden om zich daarna schadeloos te stellen, ten eerste door het als noodzakelijk voorstellen vau retoucheeren dier vergroeiingen (tegen be taling) en vervolgens door het leveren van lijsten, enz. Omtrent deze onderneming, zoomede no pens haar wijze van werken, zijn bij de af deeling «handel" (Lange Houtstraat te 36 's Gravenbage) nadere bijzonderheden te ver nemen. De hoofdprijs dei' thans trekkende Staats loterij is hier gevallen en het korps politie agenten, dat er een twintigje in speelde, heeft een deel van de ton gouds gekregen. Voor den rechthebbende is aan het Com missariaat van politie terug te bekomen een horloge in celluloiden fast, op den openbaren weg gevonden. De groentenhandelaren mogen er wel om denken, dat het ten allerstrengste verboden is, koolbladen en anderen afval op de trot toirs te werpen zulks om het gevaar voor voetgangers om uit te glijden en zich ern stig te bezeeren. De politie zal streng letten op overtreding van het verbod. In het afgeloopen kwartaal maakte de po litie niet minder dan zes processen-verbaal op wegens overtreding der Arbeidswetvijf maal wegens het doen arbeiden van jongens benaden 12 jaar, eens wegens het doen wer ken na bezetten tijd en het niet iu otde hebben der arbeidslijst. Als menscben uw bedoeling verdacht ma ken, ga dan bij uw geweten in hooger beroep. Uit don omtrek. In de provincie Uirecht wordt de jacht op grof wild, reebokken en reegeiten, ge opend op 1 October. De jacht op hazen en fazanten wordt in de provincie Gelderland geopend op Zater dag 2 October met zonsopgang. Bij »HetLoo" zou een marechausee-kazerne worden gebouwd voor 80 bereden manschap- pen. Ook zou daar worden gevestigd het depot van het wapen eu de opleidingsschool. Aan den Dolderschewug worden gebouwd tien paviljoens voor 450 patiënten, ter ont lasting van het krankzinnigengesticht te Utrecht. Mejuffrouw C. A. Oosterbaan Martinius, te Lichtenvoorde, is benoemd tot onderwij zeres te Hoevelaken. Op den lMei 1910 zullen, overeenkomstig art. 67 der Drankwet, vervallen alle vergun ningen voor verkoop van sterkedrank in de ten dienste van het publiek bestemde loka liteiten van opeubare middelen van vervoer. Van de zijde van vergunninghouders werd reeds bij de Regiering aangedrongen op intrekking of wijziging van art. 67, terwijl ook uit de Kamer met betrekking tol dit punt reeds de vraag werd gedaan. De Mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft hierop geantwoord, niet voornemens te zijn, eeu wetsvoorstel van de hier bedoelde strek king in te dienen, wijl tot reactie tegen de bepaling van art. 67 geen aanleiding bestaat. Men bericht ons, dut het Bestuur van de «Vereeniging tot ondersteuning van Burger lijke ambtenaren en beambten in 's Rijks dienst" dezer dagen van iemand die onbe kend wenschtte blijven, de aanzienlijke gift van flOOU ontving voor het op te richten Herstellingsoord. Moge dit goede voorbeeld velen aansporeD, zich nog als lid van die vereeniging aan te melden bij den Secretaris, den heer P. H. R. Beuming, te Amsterdam (2e Boerhave-straat 58). De zoo geringe contributie van f2 kan bezwaarlijk een beletsel zyn. Iu de eerstvolgende Algemeene vergadering, zullen de ontwerp-statuten voor de op tc richten „Voorschotbank" ter tafel worden gebracht. In een vergadering van »Vergunning" werd onlangs door den afgevaardigde van

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2