Zaterdag 2 October 1909. No. 7721. 59e Jaargang. Stadsnieuws. FI RMA A H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, olïicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephooo 19. KENNISGEVINGEN. Schouw. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 22 van het Reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provin cie Utrecht, d.d. 8 Noverber 1853 (Provinciaal blad no. 102), alsmede art. 1 der Verordening op de wegen en waterleidingen Doen te weten, dat de bij voormeld artikel bedoelde nnjaars-schouw over wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donder dag, den 21 October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van boven gemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, 2 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 8 en zoo noodig ook op 9 October a.s. eene schietoefening zal worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag benoorden en een bezuiden het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van bet fort een roode vlag waaien, welke drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 2 October 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Ruiters op rijwielpaden. Het Dagelijkscli Bestuur van den A. N. W. B. ontving vooral in den laat- sten tijd vele klachten over het vernie len van rijwielpaden door ruiters. Het drukt zjjn groot leedwezen hier over uit in het jongste nummer van „Ue Kampioen" en meent, dat velen onwetend zondigen en niet met opzet de paden bederven. Want schrijft het reeds op grond van den eed, dien de officieren bij hun installatie afleggen en waarin zij, be halve trouw aan de Koningin, eerbied voor de wet en onderwerping aan de krijgstucht zweren, zijn zij o.i. verplicht te eerbiedigen de Motor- en rij wie! wet en ook de militaire eer, die toch ridder lijkheid en hoffelijkheid insluit, zal een ander optreden der militairen op de wegen doen verwachten. In 1 der Inleiding van het Regle ment van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande der Vereenigde Nederlanden lezen wij o. m., dat de krijgstucht bestaat uit de hoogst mogelijke orde. Is het berijden der beschermde fiets paden niet volkomen in strijd met dit begrip 1 In art. 3 der inleiding wordt ter ken nis gebracht, dat rechtvaardig heid (wij spatieeren) het richtsnoer moet zjju van alle daden, en ieder moet met genoegen en zonder morren zijn plicht (wij spatieeren) doen, zich tot eigene en anderens verbeteriug, en tot voorkoming van elkanders misstap pen (wij spatieeren) bevlijtigen; de ongemakken (wjj spatieereu)gedul dig verduren. Weervragen wij: Is het rechtvaardig, eens anders goed te vernielen, of iets aan zijn bestemming te onttrekken! Is het geen plicht, dat de officieren zich bevlijtigen tot een goed voorbeeld „ter voorkoming van anderens misstappen" 1 Is het geen plicht, dat de officieren „de ongemakken geduldig verduren", die een kei- of klinkerweg somwijlen opleveren kan 1 Art. 7 van het reglement (Hoofdstuk I) zegt: „Elk militair, welke zich aan excessen of baldadigheden schuldig maakt waardoor aan vreedzame burgers of in- .gezetenen in hun personen of goederen eenig nadeel is toegebracht, zal, behalve de straf hem deswege op te leggen, ge houden zijn, te vergoeden de schade, door hem veroorzaakt". Tot de overtredingen tegen de krijgs tucht behooren eindelijk nog „en moeten als zoodanig gestraft worden, de over tredingen tegen alle voorschriften en reglementen van politie en inweudigen dienst, bereids gearresteerd of nog te arresteeren Wij zien dus uit het voorgaande, dat, behalve de Motor- en rijwielwet, het Reglement van Krijgstucht duidelijk genoeg aangeeft, dat zij, die te paard de wielerpaden berijden, handelen tegen de letter en ook tegen den geest van wet en reglement. Hopen wij, dat de officieren, voorzoo ver zij zich wel eens aan 't vernielen der fietspaden hebben schuldig gemaakt, er steeds aan denken, dat de fietspaden uitsluiten c ten dienste van de w i el r ij d er s zijn aangelegd. Wanneer zij het recht van den wielrijder eerbie digen, zullen hun minderen en cok de niet- militaire ruiters ougetwijfeldin afzienba- ren tijd hun voorbeeld volgen. Wij hebben het vertrouwen, dat dit beroep op de medewerking der officieren voldoende zal zijn om hen te doen breken met een tot dusver gevolgde gewoonte, welke het wielrijden zoozeer belemmert. Uit don regenmeter hier is in September na 14 regendagen afgetapt 59.4 m.M. neer slag, hei meest den 5den en wel 11.4 m.M. Do langste periode van droogte was vier dagen en wel van 8 tot 11 September. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in September ingelegd bij de Rjjks Postspaar bank f42 916.10 en daaruit teruggevraagd f35280.42. Het laatste door het kantoor uitgpgeven boekje draagt het nummer 14 856. Tot Keurmeester der viseb is met ingang van 1 Januari benoemd de heer G. Dett- meijcr. Ds. G. W. C. Vutuleriuk is beroepen naar de Ned. Hervormde gemeente te Haarlem. Maandag 1 November zal het 25 jaar ge leden Zijn, dat de heer A. Veen, sedert 24 Juni 1903 Hoofd der school aan de Punten burgerlaan, in functie trad als onderwijzer aan de school Koningsstraat. De heer A. van Kalkeo, Irater S. J., ver trok heden als missionaris naar Oost-Indië. De heer W. B. Spijkerboer legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met goed ge volg af het prop. examen theologiede heer F. J. Heyligers slaagde aan de Tech- J. H. W. Aufdem Brinke Langestraat 48. Groote sorteer! ng Engelscho eu Weener CHAPELLERIE. nische hoogeschool te Delft -oor het prop. examen voor werktuigkundig ingenieur. Luitenant G. L. M. H. Higly, van de Rij school hier teruggekeerd naar het 3e regi ment veld-artillerie te Breda, heeft daar Don derdag het leven gered van een 8-jirig knaapje, dat in Je inundatie-sluis was gevallen. Zonder zich te bedenken, sprong luitenant Higly het geheel gekleed na en mocht het genoegen smaken, den kleine nog juist in tijds te grijpen. Aangaande het Retraite-huis, dat weldra bij „Birkhoven" zal verrijzen en waarvan de bouw onder directie van archi eet Herra. Kroes jl. Maandag werd aanbesteed, schrijft „Het Cen trum" onder meer: Het retraitehuis, dat bediend zal worden door paters van de congregatie der Redempto risten te Amsterdam, zal een breedte krijgen van 73 M. Hierbij is begrepen de veranda en het bijgebouw voor de keukens, enz. Het hoofd gebouw zal een breedte beslaan van 60 M. De diepte van het gebouw wordt 32 M., ter wijl, behalve de zolders, éen verdieping zal worden aangebracht. Gelijkvloers komen de kapel, conrersatiezaal, eetzaal, kamers voor de paters, de kamers voor de Zusters, de keuken en de bijkeuken en 22 kamertjes voor retraitanten, waarvan 14 uit zicht geven op de bosscheu van Birkhoven en de uitgestrekte Vlasakkerheide en 8 op den tuin en de kapel van het gesticht. Deze kamer tjes zijn 9 M' groot. Achter de conversatiezaal komt een ruime veranda. De afmeting der ka pel svordt 18 M. bii 9 M. met een hoogte van 14.40 M. In bet minden, tus3chen de kapel en de vestibule, komt de hoofdtrap, die naar de verdieping voert en vervaardigd wordt van Tittiinger graniet, terwijl aan beide vleugels van het gebouw nog een diensttrap wordt aan gebracht van Amerikaansch grenenhout. lu het midden van het gebouw worden een twaalftal closets en urinoirs, spoelkamers en verdere gemakken aangebracht. In de zich daaronder bevindende groote kelderruimte zul len de vuren voor de centrale verwarming aan gelegd en zal tevens een bewaarplaats voor brandstoffen opgeslagen worden. Op de verdieping komen 28 kamertjes, van de zelfde afmeting als die beueden, voor retrai tanten, waarvan 18 aan de voorzijde en 10 aan de achterzijde van het gebouw. In het geheel zal er dus plaats zijn om 50 retraitanten tege lijk te ontvangen, die, gegeven de uitstekende ligging van het gebouw, hier ruimschoots gele genheid zullen vinden, zich alleen met God en hun ziel bezig te houden. Immers, niet alleen de verdeeling van den dag tusschen meditatie, gebed en het aanhooren van Gods woord, zal de retraitanten in zich zelf doen keerenook de omgeving, de onmiddelijke nabijheid van het schoono bosch van Birkhoven, de reusach tige heide, die vooral in den bloeitijd zoo aan grijpend schoon kan zijn, zullen den retraitant zijn eigen kleinheid tegenover God, Wiens won derwerken in de natuur zoo groot zijn, nog meer doen gevoelen. Waarlijk de paters zouden moeilijk een bete re plaats kunnen vinden, zóo schoon en eeuzaam eu toch zoo gemakkelijk uit alle hoeken van het land te bereiken (onmiddellijk nabij het station Amersfoort en de halte Vlasakkers van N. C. S.) dan dit stuk grond in het centrum van het land. Het retraitehuis zal niet tevens zijn klooster voor de paters, m. a. w. de paters, die er de retraite zullen leiden, zullen niet tevens in het retraitehuis gevestigd zijn, doch voor iedere retraite van het Redemptoristenklooster te Am sterdam overkomen. Als huisbewaardsters zullen dan ook optreden de Zusters van de congregatie van St. Jozef, die naast het retraitehuis hun moederhuis en noviciaat zullen bouwen, dat thans te Amers foort in het Liefdegesticht gevestigd is. Dit gebouw zal met de kapel een breedte krijgen van 40 M. tegen eeu diepte van 50 M. Ook dit gebouw zal éen verdieping hebben, ongerekend de zolders. Boven de kapel komt, evenals bo ven de kapel van het retraitehuis een sierlijk torentje van 10 M. Dat het geheel iets schoons en degelijks zal worden, behoeft zeker niet gezegd te word n du ds architectuur daarvan is toevertrouwd aau een beleend bouwmeester, van wien Amersfoort op het gebied van monumentale gebouwen reeds zooveel te zien geeft. Noemen wij slechts zijn drie laatste prachtwerken het St. Elisabeths- ziekenhui9, de St. Henricus kerk en vooral het kolossale St. Pieters- en Bloklandsgasthuis, welk laatste vooral de bewondering trekt van stadge noot en vreemde. Tenslotte nog iets over den bouw der beide werken. Beide gebouwen moeten op 1 Juli 1910 geheel gereed worden afgeleverd, terwijl zoo wel hoofd- als onderaannemers zich verplichten zooveel mogelijk hun arbeidskrachten te nemen uit de inwoners van Amersfoort. Op R. K. en algemeene Christelijke feestdagen mag zonder gebiedende noodzakelijkheid niet gewerkt wor den, terwijl voor die dagen aan de werklieden drie-vierde van hun loon moet worden uitbetaald. Het gebruik of in bezit hebben van sterke drank op het werk, alsmede het vloeken of uitspreken van ,uwe of zedelooze taal is ten strengste verboden en kan verwijdering van het werk ten gevolge hebben. Moge, aldu3 besluit het blad, het werk onder Gods onmisbaren zegen en onder de bekwame leiding van den architect naar wensch worden afgele verd, opdat vele katholieken van het Aartsbis dom Utrecht de heilrijke vruchten kunnen plu a ken van een driedaagsche geestelijke afzon dering in hun eigen retraitehuis. Voor f18000 is «Lusiduna" in eigendom overgegaan aan liet Leger des Heils, dat er een Kinderhuis in zal vestigen. De Donderdagavond onder voorzitting van den heer G. J. Buijs gehouden najaarsvergade ring van de vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" werd doorslechts 18 leden bijgewoond. De Voorzitter deed, na zijn welkomst woord, enkele raededeelingeu omtrent de Be- grootiug voor 1910. Zij heeft weder ter visie gelegen, doch het vertrouwen der leden in het Bestuur was andermaal zóo groot, dat niemand inzage verlangde. De voornaamste posten zijn onveranderd. Eeu toelichting behoefde de post „subsidie van het Departement Amersfoort der Maat schappij tot Nut vau 't Algemeen", welke f 350 kleiner is dan in vorige jaren. Het Departement heeft steeds zeer groote diensten bewezen aan de A.mbaeatsschool, in zeer verschillende vor men. Zoo gaf 't het stamkapitaal voor den bouw der school, een som van f23 000, en maakte het later de vergrooting mogelijk. De Gemeente gaf echter voor de vei bouwing f 11 000 als eerste hvpotheek en hierdoor kwam het Nuts-departe- ment in een zeer onvoordeelige conditie, vooral toen de Gemeente prioriteit bedong voor haar leening en deze het eerst wensebte afgelost te zien. Het door het Departement verstrekte be drag kreeg hierdoor feitelijk het karakter vau een obligatie-leening. Erger nog was, dat het zijn gelden leende tegen 3'/»pCt.een bespotte lijk lage rente althans voor een obligatie-leening. Nu het Departement zelf in moeilijke om standigheden is gekomen door zijn Fröbelschool, heeft het gevraagd om een hoogere rente, doch daarin mocht noch kon het Bestuur der Am bachtsschool treden immers het zou gelijken op een daad van royaliteit, welke, ook met het oog op latere mogelijke verzoeken om verster king vun middelen, niet kon geschieden. Beide partijen worden thans gebaat nu het Departement minder subsidie geeft, een volko men billijke maatregel, die het Bestuur der Ambachtsschool voorstelt te accepteeren en waarbij het verzoekt, daarin geenszins te zien eenig blijk van mindere belangstelling van de zijde van het Nuts-departement in de school. (Applaus.) Het hierdoor minder ontvangene zal wel worden gedekt, o.a. uit de tentoonstelling en verloting. Het totaal der inkomsten ie geraamd op f20890.10. De uitgaven blijven evenzeer vrijwel onver anderd. Slechts is de post „salarissen" iets ge stegen door de nieuwe tractements-regelingdat di-zo post niet hooger is, is een gevolg van het in dienst treden van drie nieuwe onderwijzers, die dus het aanvangs-salaris ontvangen. Om-

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1