Gemengd nieuws. treilt hen kan het Bestuur tot zyn groot ge noegen meedeelen, dut zij uitmuntend voldoen, zoodat de school door het vertrek hunner voor gangers niet heeft geleden. Ook de post „materialen" zal wat hooger zijn, door het oploopen der prijzen. De nieuw ingestelde pensioenkas, uitgetrokken op f492, is tevens een prikkel voor het onder wijzend personeel om toezicht te houden op de deugdelijke exploitatie der school en een ge paste zuinigheid bij het gebruik der materialen. .Immers de school past slechts bij, indien de kas dit toelaat. Hierna werden de notulen van S Februari gelezen en ongewijzigd gearresteerd, met dank aan den Secretaris, den heer J. W. C. Bloem. Naar aanleiding hiervan zeide de Voorzit ter, dat het Bestuur pogingen heeft aangewend bij de Regeering om te Amersfoort gevestigd te krijgen een Middelbare technische school, ter opleiding van werkbazen en opzichters en zoo mogelij s ook vun onderwijzers aan Am bachtsscholen. Op de Stnatsbegrooting voor 1910 is echter geen post voor zulk een school uitgetrokken. De rekening over 190S is door Burgemeer en Wethouders ten Stad huize nagezien en goedge keurd. Aan de orde was de benoeming der commissie tot nazien van de Rekening en verantwoording over 1910. Herbenoemd werden prof. F. Kenninck en de heer P. J. Frederiks. In plaats van den heer J. D. Reiman Jr., die niet voor herbenoeming iu aanmerking wenschte te komen, werd be noemd het plaatsvervangend lid de heer II. W. van Esveld en tot plaatsvervangend lid mr. dr. j. G. Stenfert Kroese. Aan de orde was de voorziening inBestuurs- vacatures. De Voorzitter herinnerde het overlijden van den heer G. Blok, een gebeurtenis die al zijn mede-bestuursleden heeft getroöer. Het Bestuur was dan ook met den Directeur der school ter begraafplaats en hechtte, als blijk van waardeering, een krans op «le baar. De heeren Arnold en Hoekstra zijn vertrok ken, Beiden waren ingenieur bij de H. IJ. S. M. en beiden zeer verdienstelijke Bestuursleden, die, 6ok door hun verband tot de spoorweg maatschappij, zeer veel deden voor de school. De heer Ed. van Vollenhoven is tot grooten apijt van het Bestuur verplicht, zijn Penning meesterschap neer te leggen. Dit is een zeer groot verlies voor de school, doch het Bestuur heeft niet het recht, nog meer diensten van den heer Van Vollenhoven te vorderen en moet dus zijn besluit eerbiedigen. Hij is zoo wel willend, tot Januari in functie te blijven. In het huidig Bestuur is niemand bereid, het Penningmeesterschap op zich te nemen. Intus- Bchen heeft mr. Van der Bergh zich bereid ver klaard om, al9 bij tot Bestuurslid wordt geko zen, als Penningmeester op te treden. Ook zou het zeer gewenscht zijn, dezen jurist in het Bestuur te brengen, In de vacaturen wegens overlijden en vertrek worden nu gekozen als Bestuurslid de heeren mr. H. J. M. van den BerghW. Hupkes, ad junct-ingenieur bij de H. IJ. S. M. en J. M. Sporry oud-officier machinist bij de Kon. Nederlaudscbe marine. In de vacaturen, ontstaan door periodiek af treden, worden herkozen de heeren Wolterbeek, Kam, Van Vollenheven en Van den Donker, terwijl gekozen worden de heeren R. Zijlstra, A. E. Blok en P. van Veen Jr. Aan de orde is de rondvraag. De heer Klom p wil als Voorzitter van den U. K. Volksbond vragen of de vakvereenigingen zich weer moeten spannen voor den teekeucur- sus voor volwassenen. De Voorzitter antwoordt, dat deze cur sus zooveel mogelijk wordt bevorderd van de zijde der school. De Gemeente heeft nu een subsidie van f 350 toegestaan onder beding dat hel Rijk r 'jO(J zou gevendoch blijkens de Staalsbegro-ting zal het Rijk den cursus subsidieeren met slechts föOO. Hierdoor is het Raadsbesluit niet meer Bindend en zul dus de Raad andermaal een be schikking moeten nemen. De heer Klomp: Indien de Gemeente thans onverhoopt mocht terugtrekken, moeten dan de vakvereenigingen trachten het tekort aan te zui veren De Voorzitter: Het Rijk keert zijn sub sidie pas uit in Januari, terwijl de cursus zal beginnen in October. Er is dus al dadelijk een tekort en het Bestuur der Ambachtsschool, dat, volgens de nieuwe voorwaarden, door den Raad gesteld, het beheer en toezicht heeft op den cursus, heef' dan ook reeds gedacht of er geen wegen en middelen te vinden zijn otn particu lieren en vakvereenigingen nog een maal te doen bijspijkeren. Op den duur echter kan dit niet zoo gaan.j'De Rijks-begrooting is echter nog niet definitief vasgesteld; het kan dus nog gebeuren, dal het Rijk de volle f600 geeft. In ieder geval zal de cursus zoo spoedig mogelijk worden her vat cd in tyds zal bericht worden gezonden aan de vakvereenigingen. Hierna werd de vergadering gesloten. Men verzoekt ons mee te deelen, dat door den Minister van Biunenlandsche Zaken aan da Arrondisseinents-schoobpzieners is toe gezonden het examenwerk van hen, die dit jaar deel namen aan de examens Lager on derwijs voor de vakken 1, m en n. Dit werk ligt bij genoemde schoolopzieners op de gewone spreekuren ter inzage tot uilimo December a.f. Het spreekt wel vanzelf, dat de uitreiking van den standaard aan liet 1e regiment huzaren ook de aandacht heelt gehad van de geïllustreerde bladen. De «Wereldkroniek" heeft elf afbeeldin gen, evenals „De Week", alle naar photo's van den heer Tb. F. van der Pulde «Pi ins" heeft er vier. Luitenant N. J. Schallenberg heeft luite nant P. S. Haitogh Heys van Zouteveen, die is overgeplaatst naar het regiment gre nadiers en jagers, vervangen als adjudant van het 4e bataljon 5i< regiment infanterie. Het Hoofdbestuur der Vereeniging van beneden den rang van officier gepensionneer- de Europeesche millitairen van leger, marine en koloniëutot het verkrijgen van Rijkspe - sioen voor en tot ondersteuning van hun weduwen en weezen vergaderde in Den Haag, teneinde uitvoering te geven aan art. 15 en 10 barer Statuten en art. 11, 12 en 13 van het Huishoudelijk reglement. Van de eere-commissie waren aanwezig: baron A. van Dedem van don Diesberg, gene raal Eland, admiraal Ellis en kapitein Ouy- maer va-i Twistde heeren P. Lyclama a Nyebult, kolonel jhr. P. J. Bogaerl en gene raal baron Van Voorst tot Voorst waren verhinderd. Generaal Eland werd tot Voorzitter be noemd en heeft die benoeming aanvaard. Behoudens eeuige door de commissie noo- dig gevonden uitbreiding werd de adminisira- tieve regeling, zooals die voorloopig door het Hoofdbestuur is ingevoerd, goedgekeurd en tot heden in orde bevonden. Hoewel thans in het eerste jaar van haar bestaan de Vereeniging een netto bedrag van f2785 in kas heeft, mooten toch pogingen worden aangewend om door subsidiën en donatiëa dit bedrag te verhoogen opdat aan de weduwen en weezen reeds dit jaar eeD redelijk bedrag kan worden omgekeerd. Waarlijk, de heer L. J. Krook heeft succes op zijn werk. De schietvereenigi g Wilhelmina", der plaatselijke af'ieeling vun den Kon. Ncder- landschen hond van oud-onderofficieren,zal ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan vol gende maand een wedstrijd houden voor buks en cylinder-geweer en, na afloop der wmter-oefeniugen, half Mii een concours ge weer uitschrijven. Naar aanleiding van haar 50-jarig bestaan houdt de Utrechtscbe zendings-veiveoigii g vun 5 tot 8 October in »Tivoli" te Utrecht een tentoonstelling. De iu verband daarmee uitgegeven Ten- toonstellings-courant bevat allerlei ovtr de expositie zoowel als over het werk der ver eeniging. Uit Amersfoort kon door de goede zorgen van het plaatselijk comité een feestgave wor den gezonden van f259. Morgen de eerste voetbalwedstrijd hier tusschen Quick en Daventria, uit Deveuter. Het eerste elftal der H. V. C. speelt op zijn terrein achter «Rustoord" tegen Allen Weerbaar, uit Bussum. Op bet terrein aan de Oldenbarneveldt- laan wordt eon k Tfbalwedslrijd gehouden tusseh n de eerste twaalftallen van A. V. G. O. en O. N. I., beide van hier. Het jongste nummer van sL)e Midden standsbond" bevat de volgende mededeeling Naur aanleiding van tie van verschillende zijden tot ons gerichte verzoeken hebben wij besloten, een geregelde rubriek te openen onder den titel: «Vervroegde winkelsluiting, pro en contra", watrin wij zouw.-l aau voor- als aan tegenstaudeis gelijkelijk ge legenheid zullen geven, hun meeningen en argumenten over dit ouderwerp te berde te brengen, mits daarbij alle politieke en reli- gieuse beschouwingen achterwege gelalen worden, aangezien wij ernstig besloten zijn, deze elementen, evenals tot nu toe steeds het geval is geweest, uit de debatten, enz. in ons orgaan verwijderd te holden. Ook van den voortgang van bet vraagstuk, zoowel pro als contra, hier te lande en elders, zullen wij, door beknopte mededeelingcn, onze lezers op de hoogte trachten te hou den. Aangenaam zal het ns daarom zijn, van hetgeen op dit gebied voorvalt, zoo spoedig en zoo getrouw mogelijk in kannis te wor den gesteld. Den middenstanders ter lezing en over weging aanbevolen Dy de door den intendant der 4e divisie gehouden aanbesteding voor de levering van aardappelen ten behoeve van de soldaten- menages te Amersfoort gedurende het tijd vak van 1 November 1909 tot en met 31 Mei 1910 werd ingeschreveu als volgtfirma G. Bos Co., te Amsterdam, f2.48; H. J. Diekerhof te Deventer, f2.10; firma A. Wa genaar, te Amersfoort, f1.98; Andries Wa genaar, te Amersfoort, fl.92 alles per Hectoliter. Bij de aanbesteding van het schilderwerk voor de Directeurswoning van »Kinderzorg" waren 10 gedadigden. De hoogste besomde f315; de beide laagste inschrijvers, de heeren F. van Slooten en P. van 't Hof, ieder f234. Het werk werd by loting gegund aan den heer Van 't Hof. gezouten fabrieksboter onder Rijks-controle. De prijs aan de markt was 1'1.40 afl.55, aan de mijn fl.33 a f 1.41 voor de ongezou ten en f4.30 a f 1.43 voor de gezouten boter. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om zes uur, die van de overige voertuigen uiterlijk om half zeven worden aangestoken. Door het vlamvatten van eon petroleum stel ontstond hedennacht een zware binnen brand in een bovenhuis aan de Kortegracht, toen men water aan de kook wilde maken voor het zieke kindje. Nadat de bewoner vrouw en kind in veiligheid had gebracht, kon hy, door dekens en kussens op de vlammen te werpen, den brand nog beperken tot de slaapkamer, die echter geheel uitbrandde. Aan het Commissariaat van politie is terug te bekomen een sabel-bajonet van een karabijn, bij bet kamp van Zeist gevonden. Een man, die wegens dronkenschap gister avond in arrest moest worden gesteld, bleek hedenochtend nog een dag gevangenisstraf tegoed te hebben. Hij is meteen maar gehouden en naar Utrecht geleid. Een minderjarig meisje, uit Amsterdam Hierheen geleid, is door de politie overge nomen en verder getransporteerd naar haar ouders te Kampen. Tegen 11. S. is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van gonje-zakken. De zakken zyn in beslag gpnoinen en de dader, die volledig bekende, voorloopig op vrije voeten gesteld. Op het tooneel des levens valt het scherm vaak midden iii het stuk. Uit den omtrek. Aan de markt werd gister aangevoerd 9U0 Kilo boerenboter, aan de Centrale bo- termyn 2200 Kilo ongezouteu en 4575 Kilo De consul te Rhenen van den A. N. W. B. deelt aan di Wegencommissie mede, dat sinds eenige weken de keibestrating door Rhenen, de van oudsher beruchte kinder hoofdjes, vervangen is door een mooie klin- kei'bestraiing, iets, wat voor het drukke verkeer over dezen hoofdweg 'llrecht Grebbe Arnhem van grooi belang is. Van Rijkswege is men óok bezig, de slechte gedeelten van den straatweg Rhenen Eist te vernieuwen. Inhoud „Wereldkroniek" 2 Octobermr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt, de nieuwe Voorzitter der Tweede Katner. Een ritje naar de fidei- oommissaire landen Tjampea.De Noordpool. Het ongeluk met de „République".De stand aard uitreiking aan het le regiment huzaren. Tentoonstelling „De elf Provinciën" te Utrecht. Fersonalia. Kroniek van de week. Cari- caturen uit het buitenland. Humor en luim. Het karaat, de gewichtseenheid waarmee in den diaraa Hhandel, wordt gerekend, heeft geen erkend en geen vast gewicht. Reeds geruimen tijd werd dan ook in den diamanthandel de wenschelijkheid gevoeld van het brengen van eenheid iu dit gewicht en te Amsterdam werden de eerste pogingen daartoe in het werk gesteld door de A. J. V., die in 1905 een gewicht vaststelde van 205 milligram als karaat. De doorvoering hiervan faalde, omdat de buitenlandsche koopers niet geneigd bleken, het te bezigen, maar voorkeur toonden voor het in het buitenland gebruikelijke zwaardere karaat. De zaak moest dus internationaal worden geregeld. Het Internationaal bureu van maten en gewichten te Parijs heeft daarop de zaak ter hand genomen en liad de voldoening, dat bijna zonder uitzondering de Regeeringen der verschillende landen instemming betuigden met het pogen ter verkrijging van eenheid. Frankrijk nam een wet aan, wuarbij een metrisch karaat van 200 milligram wordt inge steld en andere gewichten dan die van 200 milligram als karaat worden verbodenBelgië is reeds met een wet van den zelfden inhoud gevolgd, en ook bij onze Regeering bestaat geneigdheid lot invoering vau het metrisch ka- raai. Zyn wij wel ingelicht, dan ligt het in de bedoeling van Minister Talraa, weldra een ont werp overeenkomstig het Fransche wetje aan hangig te maken, zegt het „Hbld". Het karaat is in ons land tot nu toe een niet erkend, eigenlijk een verboden gewichts,heiwelk* dan ook voor ijking nimmer in aanmerking kwam. Door de wet zal dit gewicht nu ook voor ijking vatbaar worden. Prof. Macmillan, die den pooltocht van Peary medemaakte, heeft in de koudo zone groote hoeveelheden tropische plauten en fossielen aangetroflen, die alleen kunnen gegroeid zijn in een klimaat, waar het nog warmer was dan thans aan den evenaar. Iu een kolossale door de vorst gesprongen rots kon men den duide- lyken afdruk waarnemen van een groote tropi sche varenplant; men ontmoette verder do overblijfselen van een boomstomp van 18 duim doorsnede en de resten van getieole wouden. Ook steenkoolvelden werden ontdekt. Bij de Zwarte-Kanp, op oen breedte van 81 graden 25 minuten, vond men de fossiele overblijfselen van tropische dieren. Volgens Spencer, een felle tegestander, is do ceremonie van het afnemen van den hoed op éen lijn te stellen met het ceremonieel ontbiooten van eenig lioh'aamsdeel, als bijvoorbeeld voeten, schouders of van het heele lichaam. In wilde oertijden van het menschengeslacht, ja nog bij de A88yriers, werd onderworpenen alles afgenomen, óok de kleeding. Wie een gevecht vermijden wilde, ontblootte zich derhalve van alles en gaf zijn bezit af, om miacliien daarmee zyn leven le redden. De ontblooting, met haar oorspronkelijk zoo practiscb doel, werd later een „bloote" ceremonie. Wij vinden haar in de verscbillendste vormen bij alle mogelijk volken. De Mohammedanen, Birraanen en lagere Japanner? ontbiooten do voeten, de inboorlingen van de Goudkust de voeten en de schouders, de Abessyniers en Poly nesiërs het bovenlichaam, de Europeanen het hoofd, de inboorlingen van Dahomey hoofd en schouders, enz. Tot zoover Spencer. Bij deze historische analyse, welke voor het hoeden-afnemend menschdom niet direct vleiend mag heeten, kan iemand de vraag bestormen, of 't niet raadzaam zou zijn, dit aan de slavernij heri Tend gebruik, all hans in den winter af te 8' ufien. De Administrateur der „New-York Herald" betaalde Donderdag aan dr. Cook voor diens verhaal vim zijn tocht naar de Noordpool, in dut dagblad gepubliceerd, de som nit van 25 000 dollar. Voor verschillende telegrammen, aan het zelfde blad verzonden, ontving dr. Cook 5000 dollar. Samen 30 000 dollar, of welgeteld 75 000 gul den. Volgens een telegram uit Boston zou prof. Lowell in de atmosfeer van Mars zuurstof heb ben ontdekt. Dit in verband met de juist dezer dagen meegedeelde ontdekking van waterdamp op de planeet, geeft nieuw voedsel aan het ver moeden, dat organisch leven, zooals op ons Aarde, op Mars mogelijk is. Harnld von Lagerström heeft zicli de vraag voorgelegd, wat een journalist is. Hij antwoordt o.a. De electricien die de heele wereld in spanning houdt. De gewetensworm der koningin en de meest gehate vriend van allen, die den toon aangeven in gezelschap en maatschappij. De eenige, die een courant slechts tusschen de rogels lee9t. De wisselwachter voor den trein van den tijd. De taktmeter, met wien de Triolen (men her innert zich het geval-Schack) moeilijk werk heb ben. De wijze, die altijd minder geeft dan hij heeft. In Amerika eencommandeerend generaal zonder degen, .n Frankrijk een minister zonder porte feuille, in Duitschland een millionnair zonder por- temonnaie. De chirurg, die zichzelf als pluksel op de open wonden van den tijd legt. De Franschen hebben iets nieuws op rijwiel gebied gevonden. Zo maken namelijk fietsen zonder vork. Doel van de nieuwigheid is, dat men makkelijk, wanneer op een langen tocht een band springt, het wiel kan afnemen en repareeren. Voor- en achterwiel zitten dus met éen stang aan het frame vastgemaakt en wel zóo, dat het voorwiel links, het achterwiel rechts aan den stang ia bevestigd. Op het eerste gezicht heeft de fiets iets onsolieds, doch het moet slechts schijn zijn. Dat het stellen en repareeren van de wielen op de nieuwe manier voor leeken een massa eenvoudiger wordt, ligt voor de hand. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 October Evang. Luthersche kerk. Voorin. 10 uur, <1s. Du Meijere. Remonstranlsche kerk. Voorm. 91/2 uur, kinderkerk, ds. Ilooykaas. Voorm. 11 uur, gewone dienst, ds. Hooykaas. Doopsgezinden kring. Voorm. 10'/2 uur, ds. Ton Cate. Gereformeerde kerk (Langegracht). Vnorm. 10 uur ds. Donner. 's Avonds 5V2 uurr ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsiugel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 51/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 91/2 uur, de heer C. W. M. Eigernan, uit Achterberg, 's Avonds 5 uur, de heer Eigeman. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm. 93/4 uur, godsdienstoelening s Avonds 5l/4 uur, godsdienstoefening. Burgorlyko Stand van Amersfoort van 24 tot 30 September 1909. GEBOREN Ryk, z. van Rijk Marcus en Hendrikje Wulfsen. Johannes, z. vau Jan Tommei en Alijda van der Velden. Francine, d. van Willem Hupkos en Catharina Antoinetta Francine de Haai.. Johannes Cornelis, z. van Jacob Labrie en Johanna van Mourik. Hermina Hendrika, d. vun Gosewinus Ger- hardus Veenendaal en Grietje van den Burg. Kasperdina, d. van Kasper Burgy eu Petronella van der Kamp. Philippina Hubertha, d. van Philippus Hubertus van Noord en Francisca Conradina Endlich. Neeltje Hendrika, d. van Hendrik Jacob van Gelder en Mijntje P.oersen. Hendrika Egberiba, d. van Hendrikus van der Snee en Berendina Loenp. Anna Albortha, d. van Arnoldus Schimmel en Barthn van Beek. Louiso Maria Leonie, d. van Dirk Hen drik Goossen en Maria Johanna Josephina

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2