Stadsnieuws. Gemengd nieuws. verklaring af, dat we..ena reiskosten „niet moor is in rekening gebracht, dan hetgeen daarvoor door hem ie uitgegeven". Toen het uitkwam, ging men op onderzoek en toon bleek, dat nog andore ambtenaren precies op de zelfde wijze handelen zij hadden een abonnement en brach ten toch geregeld reiskosten in rekening. By dozen kon het kwaad nog worden ondervangen maar van den eersten bleek, dat hij reeds veie aren aldus handelde on zulks met modeweten van een Rijksbouwmeester, dio het zoo org niet vond, omdat de vorhlijfkosten laag waren. De Rekenkamer wilde, dat de bedoelde opzichter al hot te veel genotcne in terraynon zou terug betalen, maar de Minister vond dat te bard. Do man kwam er af mot oen terugbetaling van f200. Deze tien gevallen, die licht zouden kun nen worden aangevuld, bewyzen hoe ver kwistend cu roekeloos soratydo met 's lands golden aan onze Ministeries wordt omge sprongen. Men mag er wel eens aan denkeu, dat, óok in verband met de komende volkstelling, moet worden gelet op «Ie huisnummers. Volgens de verordening van 8 Augustus 1899 moeten die nummers ter grootte van ten minste 0 c.M. op een zichtbare plaats zijn aangebracht. Door overschilderen, als anderszins, zyn er heel wat verdwenen en ze mogen er dus wel weer op gezet. De heer D. Hurting voltooide weer een paar heel mooie etsjes, waarvan de eerste, het molentje van Bavoori, weldra in den hutidel zal zijn. Mr. F. D. graaf Sehiinmelpenninck is be noemd tot lid van liet college van curatoren der Ryks-univesiteit te Utrecht. l)c officier van gezondheid 2c klasse G. H. Nord is gisterochtend door den plaatselijk commandant van Utrecht beëedigd en is vervol gens gedetacheerd by het Militair hospitaal aldaar. De heor W. Wernicke, thans te Zeist, heeft aangenomen de benoeming tot Directeur van Breükeleu's Mannenkojr, doch blyft te Zeist als muziekleeraar gevestigd. De firma Vetter Co., te Zutfen, wier distillaten bier worden verkocht in het Ka pelhuis, aan tiet Li. ;e Vrouwe-kerkhof, heeft op de tentoonstelling te Utrecht een gouden medaille verworven. Luitenant-generaal F. G. A. van Ermel Scherer, inspecteur-generaal der artillerie, is op zyn verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst, onder dankbetuiging en met toekenning van pensioen Men wil weten, dat kolonel P. Kleynhens, commandant van het regiment genie-troepen, in aanmerking komt voor inspecteur van het militair onderwijs. In den vervolge kunnen ingelijfden bij de militie en landweer-plicbtigen, onverschillig oi' zij ai dan niet onder de wapenen zyn,in stede van voor twee jaren, zooals tot nu toe was bepaald, gedurende drie jaren worden gedetacheerd by het leger in Oost-Indië, onder genot van een premie van f 2CÜ. Onder voorzitting van ds. G. W. C. Vun- deriuk is te Utrecht gehouden de 7de jaar vergadering van den Hond van anti-revolu- tiouuire propaganda-clubs in Nederland. De periodiek aftn-dende Bestuursleden, de heeren W. Verschoor en J. de Bruin, werden herkozen. In de plaats van ds. Vunderink en mr. J. J. de Waal Malelyt, die beiden we gens drukke bezigheden bedankten, werden gekozen de boeren ds. Sybelsma, uit Hattem, én Js. Hogerzyl, uit Zutfen. Zondag is bier gesticht een Bond van R. K. bouwvak-arbeiders, aanvankelijk met 25 leden. In het Bestuur werden gekozen de heeren W. O. Klomp, J. Pijpers, Th. G. Schippers en M. de Wilde. De tneeningon zullen wol zeor verdeeld zijn over betgeen door „Het vrije tooneol" gister avond is ten gehoore xebracht in de stamp volle zaal van „Amicitia" en zeker zullen er geweest zijn, die hebben gegnuifd by „Hoe kom ik aan 'n lintje", maar toch zoo als Schmitz' eersteling „Zijn EdelAchtbare", dat hier twee malen kon worden gegeven, is de lintjes-historie niett is echt m .ak-werk met af en toe on mogelijkheden, die er meer dan duimen dik bovenop liegen. Iets anders is het spel van die or in optraden dat was in ieder opzicht af. Nap. de la Mar had zich een iieol mooien kop gemaakt en was cn bleet prachtig in zijn rolde boer Schmitz, de ooliikert uit „Zijn EdelAchtbare", deed het weer nest en ook de dames waren beol goed. De heer Van Noorden, de typische veldwachter uil „Zyn EdelAchtbaie", was een echte barribal nu hy het volk uitbeeldde. De zelfden speelden de clownerie „Snuggere IlnnneB", mot zeer koddige momenten, Nap als Venus en als de redding brengende rijke oom uit Amerika, Schmitz als de echte oom, on mevrouw De la Mar-Kloy als de oude freule Engel, oen mnloot van je wolste. Maar er was toch voel vieux jeu in en er rammelden heel oude Fliegende Blatter-moppeu, die 't maar half deden. Zeer eenstemmig daarentegen was het oordeel over de voordrachten van don heer en mevrouw Speenhoff en den heer De la Mar. Zij werden met een bandje ontvangen en telkens terugge roepen en konden er niet buiten, een toetje te geven. Opmerkelijk óok, dat velen weggingen nadat de heer Speenhof! na de pauze had ge zegd en eor de clownerie werd gespeeld; on dit werkelijk niet zij die buiteu de stad wonen. Vóór de pauze gat de heer Speenhof!„Moe derliefde", het aangrijpende verhaal van bet moedertje die, door haar steeds Biecht oppas- senden jongen van do trap gegooid, naar het gasthuis iB gebracht en kort vóór zo voorgoed de oogen sluit, den dokter bezweert, dat bij nergens schuld aan heeft, doch dat ze zich by het afgaan der trap niet vast hield aan de leuning. Ook zijn „Leve de verlegen vrouw" en „fcloe men Raadslid kan worden" deden het. Een eigenaardig talent heeft toch deze dich- ter-zauger. Een stem, die indruk maakt, heeft hij niet; zyn gebaren zijn hoogst sober; zijn guilnar-begeleiding is dikwijls onbeteekenend en toch weet hij in zijn allereenvoudigste taal tóo te spreken tot de ziel zyner hoorders. En dan mevrouw Speenhoff. Hoogst eenvoudig in kleedij en toch iets hoel aparts, liaar eigen aardige eland midden voor het tafeltje, de handen ter zijde steunend. En zoo heel onge kunsteld maar toch zoo aangrijpend mooi zong ze „Heris.bladen"men zag dat knaapje de afvallende boombladeren weer vastbinden a de boomen om het leven van zijn liet zusje verlengen. Zoo prettig klonk haar „Brief van kleine Piet aan zijn tante", het verhaal van de bioscoop-voorstelling met de leuke „en toen' Zoo p.ikkeud „Marietjes grootmoeder", waaruit zoo duidelijk sprak liet groote leed van de kleine toen ze bemerkte dat grootmocsje, die nu bij onzen Lieven Heer was en haar zóo had beloofd steeds naar haar te zullen kijken of ze altyd wel heel zoet was en moesje nooit verdriet deed, haar bril had vergeten en nu toch niet meer hnar kon zien. En tot slot Jonge liefde", een zeer goede vertaling van een heel mooi fransch cabaret- lied van de be3te soort. Daarna Speenhoff's stoutichheyt over de ont dekking der Noordpool zonder de oude klare; een ze', die nl heel raak was en goed insloeg. En met zyn vrouw „Holland bovenal", dat hun terugroepen bezorgde roepen zelfs, in den meest letterlijken zin des woords, en hun deed geven „Owat is het heerlijk 's zomers buiten", een grappige herinnering aan den zomer van 1909. De heer De la Mar zong „Als de liefde komt" en „Wat wil je nu nog meer" en zeide het tra- ;isch verhaal van den koning, die van zijn po- Ingra alléén kon worden genezen door het hemd te dragen van een gelukkig mensch, ter wijl, toen eindelijk een zich zelf gelukkig prij zend mensch werd gevonden, deze geen hemd bleek te bezitten; een oud thema in nieuwen vorm gegoten, die 't wel deed. Na de pauze gaf Speenhoff nog„Jacoba, iar ben je gebleven", den „Brief van de we duwe aan den Burgemeester" over de Leerplicht wet, „Abraham in nood" en „De jaloersche vrouw". liet is wel zeker, dat de nu al vyf bundels van Speenhoff', die reeds door de boekhande laars waren geëtaleerd, in de eerste dagen weer veel worden verkocht. Het eerste elftal van Quick heeft zyn thuiswedstrijd, Zondag hier gespeeld tegen «Daventm" uit Deventer, gewonnen met 3 1. Toch waagde het zich weer met invallers, terwijl Daventria voltallig uitkwam. Haar tweede elftal, dat met tien man naar Utrecht toog voor den U. P. V. B„ werd daar met O 4 geslagen door het derde elftal van Hercules. De H. V. C. klopte op haar terrein achter «Rustoord'' A. W. uit Bussura met 3 2. Den voorlaatsten Zondag dezer maand zullen hier schermwedstryden worden ge houden op geweer, sabel en floret, uitge schreven door E. M. M. A. en S. S. S., voor militairen uit de garnizoenen Amersfoort, Ede en Utrecht. Inlichtingen geven sergeant Ham, van bet 5e regiment infanterie, of wachtmeester Duizendstra, van het le regiment huzaren. In de Vyverstraat kreeg hedenochtend een nog jonge man het erg te kwaad en sloeg tegen den grond. Een der bewoners hielp den bewustelooze binnendragen eD bracht hem bij. Toen kwam een droef verhaul van groote ontbering en allerlei tegenspoed. Hij wilde zoo gaarne werken, doch kende geen bepaald vak en kon, vreemdeling en bovendien gebrekkig als hij was, maar niet aan 't werk komen. Deo vrceseljjken nacht had hij op straat doorgebracht, voor den geweldigen regen hier en daar schuilend in een portiek. Hem werd warm drinken gegeven en on der- zoowel als bovonkleeren en een stevig maal eten en nog wat reisgeld bovendien en nadat hij Hink op zijn verhaal was ge komen, toog de arme zwerver verder. Niet minder dan zeB personen vroegen en kregen in den afgeluopcu nacht onderdak in het politiebureau. Hoe outzaglyk het heeft geregend, vooral tusschcn elf en twee uur, blijkt wel hieruit, dat hedenochtend uit den regenmeter werd afgetapt 24.2 m.M. neerslag. Aan het Commissariaat van politie zyn voor de rechthebbenden terug te bekomen een armbandje en een broche van zooge naamd Zcouwsohe knoopje*. De politie moest wederom twee personen bekeuren wegens het zonder verlof innemen van een standplaats met een karretje met vruchte.n bij do C.ivaierie-kazerne. Zij nam twee minderjarigen over, door de Apeldoornsche politie hierheen geleid, en transporteerde ze verder uuur huu ouders te Amsterdam. Dikwijls staat ge onmachtig tegenover de omstandigheden, buiten staat om iemands last te verlichtenmaar als ge zijn kracht hebt weten te versterken door uw vertrou wen in hem te toonen, hebt ge hem wellicht de beste hulp gegeven. Uit den omtrek. H. M. do Koningin-Moeder bezocht heden middag de tentoonstelling der Utrechtsche zendings-vereeniging en eenige openbare instellingen te Utrecht. H. M. zal morgen naar «Het Loo" ver trekken en vandaar naar het buitenland gaan, waarheeu ook H. M. de Koningin 16 October afreist. De heer A. J. W. Kardinaal, thans te Raarn, is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Culenborg. De teerdag van het St. Anna-gild te Baarn wordt gehouden op 13 en 14 October. De openbare school aan de Eernnesserweg te Baarn zal weldra Juliana-school hueten. Tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Hoevelaken is beroepen ds. J. M. Pli. Schippers, te Ede. Van gister tot Zaterdag wordt op de Veluwe tusschen Putten en Nunspeet door dirigeeretide officieren van gezondheid een tactische geueeskundiee oefeningsreis gehou den onder leidi ig van luitenant-kolonel P. P. C. Colette, van den Generalen staf. Donderdag j.l. verlieten resp. 34 en 33 kiudenn de koloniehuizen Zonneheuvel en Nunspeet vau liet Cenlraal-geuoo'schap voor Kinder-herstellings en vacantie-kolonies. Evenals in de vier vorige kolonies waren ook nu weder de resultaten verrassendde grootste gewicblstoename bedroeg 5.4 K.G. terwijl do gemiddelde toename voor beide kolonies resp. was 1.95 en 2.97 K.G. Een aantal dames-directrices en geleid sters van de kolouiehuizen van hetCeutraal- genootschap hebben zich vereenigd lot een dames-comité met hel loffelijk doel, de gelden voor een nieuw kolouiehuis te ver zamelen. Het comité stelt zich voor, zich zooveel mogelijk uit te breiden en met spoed den arbeid ter hand te nemen. Zooals bekend is, heeft het Centraal- genootscbup groot gebrek aan plaatsruimte. De betrekkelijk jeugdige vereeniging isdoor hoar verbijsterende!) griei in groote verle genheid gekomen, Vooral in 't seizoen van 1910 zal de nood nijpend zijn, tenzij zeer spoedig de noodige middelen worden gevon den om een meer ruim tehuis te stichten. Presidente van het dame -comité is mej. J. Peek, lo Sectretares mej. B. van Buureu. Het bureau is tot 4 December gevestigd in het koloniebuis te Nunspeet. De vraag of vrouwen benoembaar zijn voor den lndischen dienst, zal vermoedelijk dit jaar in de Kamer ter sprake komen, naar uanleiding van bet feit, dat aan het jongste examen voer candidaat-üost-Indisch amb tenaar werd deelgenomen door twee meisjes, van wie éen aan de gestelde eiscben van be kwaamheid voldeed, doch niet is aangesteld als cmdidaat-ambtenaar. Hierbij moeten voorél gewogen hebben de bezwaren tegen aanwijzing van vrouwe lijke Oost-Indische ambtenaren indien dezen voor den bureaudienst minder geschikt mochten blijken, of die dienst voor baar gezondheid riadeelig mocht zijn voor den dienst bij bet Binnenlandse!) bestuur, spe ciaal op de Buitenbezittingen. Aangezien derhalve vrouwen alleen by den bureaudienst werkzaam zouden kunnen wor den geteld en zij daarbij op den duur wel licht niet zouden kunnen blijven, hetz|j vv.(gens mindere geschiktheid, hetzij wegens gezondheidsredenen, zouden zulke ambte naren slechts als halvo kruchten zyn te be schouwen. Door het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Hoofden van scholen in Nederland is aan de afdeelingen en algemeene leden dier vereeniging het verzoek gericht, vóór 1 Ja nuari 1910 een gemoiiveeid antwoord by dat Bestuur te willen inzenden op de vraag of het wenschelijk is, de Fransche taal als toelatingseisch voor Gymnasia en Hoogere Burgerscholen af te schaffen. Deze vraag is indertijd aan de orde ge steld in een algemeene vergadering van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Het Be stuur van deze corporatie besloot, het oor deel te vragen van vereenigingen van leer aren en onderwijzers. De vraag lijkt aan het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Hoofden van scholen van genoegzaam be lang om haar tot een onderwerp van ge dachten wisseling in die vereeniging te ma ken. Gelijk uien nog voor eenige jaren graaf Zeppelin voor een „Narr auf eigene Faust" heeft uitgemaakt, zoo is te voren reeds met een aantal uitvinders gespot, zonder wier uiivindin- ?jn, het moderne leven ondenkbaar zou zyn. erwijl reeds in Engeland langen tijd de eerste spoorweg gebruikt werd, waren er op bet vaste land nog een aantal mathematici en natuur kundigen, die met alle hulpmiddelen hunner wetenschap meenden te kunnen bewijzen, dat een spoorweg absoluut niet bestaanbaar wn3, daar gladde staalraderen op een gladde staalbaan zich niet konden voortbewegen. Toen Franklin in de Royal Society zijn eerste voordracht over den bliksemafleider hield, be haalde hij een reuzenlachsucces. Aan Leborn, een Franschraan, aan wien men grooteDdeels de invoering van de gasverlichting te danken heeft, werd na zijn eerste voorstellen, namens de Parijsche geleerden medegedeeld, dat een lauip zonder pit niet branden en daarom het gaslicht als verlichtingsmiddel niet gebruikt worden kon. Intusschen werd te Birmingham het gas reeds gebruikt. Merkwaardig is ook de ontvangst, die de Edison-phonograaf, genoot. Den Hen Maart 1878 vertoonde dr. De Mouzel, in de Academie van wetenschappen te Parijs voor het eerst deze uitvinding van Edison, en het gevolg was, dat de bekende humorist Bouilland woedend op dr. De Mouzel aanvloog en hem toebrulde, dat bij niet door een buikspreker voor den gek wenschte gehouden te worden. Vorst Bismarck had een grooten afkeer voor het getal dertien, maar vereering voor het getal drie. Zijn redenen voor dezen voorkeur waren, dat hij drie meesters diende; hij was verant woordelijk voor en vocht in drie groote oorlo gen hij onderteekende drie vredesverdragen hij arrangeerdejde ontmoeting van drie Keizers hy bevestigde den Driebond in den Fransch- Duitschen oorlog werden drie paarden onder hem gedood; hij had drie namen (Bismarck, Schönhausen en Lauenburg); hij verwierf drie titels (graaf, prins, vorst): het familiewapen bestaat uit een klaverblad en drie eiken blaren. Zóo sterk was zijn voorliefde voor het nummer drie, dat hij in de caricatuur altijd werd afge beeld met drie haren op zijn hoofd. Hij had drie kinderen. Het is ondoenlijk, iederen keer melding te maken van een ongeval in de bergen. Een slotcijfer van het aantal levens, dat de Alpen dit jaar weder gevraagd hebben, is echter sprekender dan zulke op zich zelf staande ge vallen. Uit de statistieken in de Geneefacho bladen volgt, dat het afgeloopen seizoen aan honderdvijftig toeristen het leven heeft gekost. Volgens medische berekening verorbert een mensch gemiddeld gedurende zijn leven het 1'280-voud van zijn gewicht aan vast voedsel, hetwelk overeenkomt met een gewicht van circa 45 0"t) K.G. Naast dezo 45 duizend Kilo vast voedsel gebruikt hij 50 000 Liter vloeistof. LUST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkan toor te Ameisfoort gedurende do2e helft der maand September 1909. Brieven (Binnenland). G. J. de Boer 's Gravenhage. mej. J. de Vries Noordwolde Fr. R. Zeiting Kamp bij Zeist. B. v. d. Molen id. Briefkaarten (Binnenland). E. Stoffels Amsterdam. R. Coester id. E. Stoffels id. J. Scharzemeijer id. A. v. Kalveen Bussem. C. v. Zwieten Rotterdam. I. Schotman id. W. FoDtyn Rijswijk. M. de Vries Sclioveniogen. Mej. Woudenberg Zuilen. Brielkaarteu (Buitenland). L. Poelman Borken. C. Almerood Medan. Herinnerd wordt aan het verzoek, dat de afzender zijn naam op de achterzijde der poststukken vermeldt, opdat zij, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. De Directeur der Rijks Postspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaar- bai kboekjes, uitgegeven in de maand Octo ber en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoe dig mogelyk ter verificatie en rentebijschrij ving bij hem wordeu ingewach!. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Poste rijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2