Stadsnieuws. Gemengd nieuws. om mee te komen. Zou dut nu werkelijk zoo wezen, zouden dan alle moderne verbeteringen totaal niet van invloed zijn op den levensduur? Natuurlijk moeten we nu niet het oog Leb ben op een enkel voorkomend iemand, die nu eens honderd en zooveel jaar is geworden dat blij It een uitzondering, welke evenzeer tot de abnormaliteiten behoort als een raen- schenkiud van meer dan 2 Meter, of ruim 100 Kilo, of andere uitersten. De groote natuuronderzoekers hebben bevonden, dat over bel geheel de levens duur der schepselen langer is naarmate ze meer tijd noodig hebben om volwassen te worden en volgens deze verhouding moet den mensch dus een lang leven gegund zijn. Volgens die zelfde geleerden zou ieder mensch dan ook, buiteugewoue omstandig heden daargelaten, een leeftijd van 100 jaren moeten bereiken maar deze absolute leveushoogte schijnt echter toch slechts weg gelegd voor 1 op de 10000, Stellen wij nu de vraag, hoe oud de mensch dau gewoonlijk wordt en gaan we dan eens na onder onze bekenden en vrienden, dan komen we tot de conclusie, dat 80 jaar wel het maximum is, dat de mensch in den regel bereikt, en om nu tot onze allereerste vraag terug te komen, moeten wij nog onderzoeken of de mensch in het algemeen dien leeftijd tegenwoordig meer nabijkomt, dan wel er juist verder van al blij tt dan in den »gocden ouden tijd". Voor de laatste tijden waarborgen ons de statistieken van levensverzekeringen de beste gegeven*. Alles bij elkaar genomen, is ge bleken, dat een eeuw geleden 6 van de 100 menschen ouder werden dan 70 jaar, en thans 9 vaD de 100. Van alle Romeinscbe en Duitsche keizers, sinds Christus geboorte, zijn er maar vier tachtig jaar geworden. Keizer Wilhelm I heeft zyn 92ste levensjaar bereikt; en van de300 Pausen maar drie; Paul III, Paul IV, Grego- rius XVI, terwijl Leo XIII negentig jaar oud werd. Een eenvoudig, geregeld en arbeidzaam leven geeft het meeste uitzicht op hoogen leeftijd eu bet soort van werk schijnt er dan niet op aan te komende boer, die in het zweet zijns aauschijnt zijn iaud beploegt, staat daarin vrijwel gelijk met den stil-pein- zenden kamergeleerde. Eu wat het overige betreft, ziju er baast geen algemeen geldende regelen aan te geven ieder kent zijn eigen gestel 't best en wat deu een veel goed doet, zal schadelijk werken voor den ander; vooral op hoogen leeftijd is het weerstandsver mogen natuurlijk geriüg en dan dus oppas sen de boodscnap. In ieder geval zijn we tot het resultaat gekomen, dat ons leven iuet alleen is gewor den meer bewogen en rijker van inhoud vergeleken bij vroeger, maar ook langer V3n duur. Oorzaak daarvan zijn zeker de veel betere hygiënische maatregelen. Denkt maar eens hoeveel offers weleer pest, cholera, pok ken, typhus en wat niet al meer voor besmet telijke ziekten eisebten, die nu door quaran taine, het waken voor zuiver drinkwater, koepokinenting, enz. als het ware in de kiem verstikt worden en zoo zijn dus hoeveel er ook geëischt mag worden van het zenuw gestel onze levensomstandigheden steeds gezonder geworden. Vergelijken wij nu de rassen der blanke beschaafde volken met de op nog lagen trap staande natuurvolken, dan blijkt ook, dat die gauwer volwassen, maar ook gauwer dood zijn. Nu blijft het bij die volken een moeilijk iets, den leeftijd precies vast te stel len, omdat kerkregister of burgerlijke stand natuurlijk te eenen male ontbreken, maar toch kan als zeker aangenomen worden.dat hun levenseind vroeger intreedt dan bij ons en ook, dat bij een voortgaande omwikke ling van het menschelijk geslacht de levens duur steeds verlengd zal worden. Het kan ook niet anders, want de ervaring leert steeds meer alle schadelijke invloeden tegengaan en zoo zal eindelijk de absolute leeftijd van 1(JU jaren wel bereikt worden. Nu zijn er reeds enkelen, die bettotzoo'n hoogen ouderdom brengen en die moeten dan maar als voorposten beschouwd worden van de steeds verdere on wikkeling van het menschelijk geslacht in verband met den levensduur. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Bri-ngi ter kennis van de ingezetenen dezer Ge mucnU', dat de door den Direeieur van 's Rijks- diiccie i.<;lu.«tingon, enz. te Utrecht ezecutoor ver klaarde kohieren Noa. 12 en 13 vau de Personeele belasting over het dienstjaar 190» aan den Ontvanger van 'a Rijks directe belastingen alhier zijn ler ha' dgesield auu wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den hg de wel bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 7 October 1909. Dc Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kenniB van belanghebbenden, dat ngevolge een schrijven van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de na volgende schietoefeningen zullen plaats hebben a. Op 15 en zoo noodig ook op 16 October a.s. van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt' een sector, tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de Noordzijde door eene lijn vanaf het fort in de ware richting N. N. W. en aan de Zuidzijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting W. Z. W. van het uiteinde daarvan. De Noordelijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Dat op de dagen, waarop gevuurd wordt, van het fort eene roode vlag zal wa 1 die drie uur vóór het begin der oefening half stok en éen uur vóór de oefening geheel voor- geheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordt een waarschuwings bord worden geplaatst op liet terrein van den Rijksvischafslag. b. Op 12 en zoo noodig ook op 13 October a.s. van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector begrensd door de ware richtingen O.N.O. door Oost tot Z.O.t.Z. (79°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagjn waarop gevuurd wordt, zal vau het fort een roode vlag waaien, welke drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Amersfoort, 7 October 1909. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De heer B. Leusen, tijdelijk leeraar aan de Hoogi're Burgerschool hier, is benoemd tot tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal en letteiKunde aan hei Gymnasium te 's-Her togenbosch om voorloopig 6 uien per week onderwys te geven. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Puntenburger laan is ter vervanging van den heer S. P. S. Slagter benoemd de heer J. Douma, alhier. Aan de Kon. Militaire Academie te Breda zijn alsnogbevorderd tot het 2e studiejaar de cadet der artillerie h, t. 1. J. L. Raub, en tot bet hoogste studiejaar de cadet der infanterie h. t. 1. J. C. Bouscholte, der ca- valorie O. 1. leger C. F. A. de Bruyn, en der artillerie h. t. 1. W. H. Doorman. De beer H. S. J. van der Flier, candidaat tot den 11. dienst, thans te Nijkerk, heeft bedankt voor het beroep (toez.) te Schoon oord (Drente). Volgens de «Nieuwe Courant" heeft luite nant C. Gordijn, thans van het 7e regiment infanterie, een vlieg-machine uitgevonden, waarbij de toepassing der vleugelbeweging op hoogst eenvoudige wijze is gevonden. »YVy zijo overtuigd, zegt het blad, dat deze machine de bewondering der wereld zal afdwingen en zouden het jammer vinden indien de Regeering geen maatregelen neemt om deze uitvinding geldelijk te steunen". De heer W. G. H. Boshart is met ingang van 1 November benoemd tot pachter van de schouwburgzaal »Odeon" te Zwolle. In zijn plaats zal optreden als kastelein van de sociëteit «Vereeniging" de heer H. Schierbeek, thans te Duin-en-Daal. Met ingang van 1 November zal kolonel L. W. van Hoek, sedert 1 Mei 1906 comman dant van het 5e regiment infanterie, den dienst met pensioen verlaten. Luitenant J. G. Sinia, sedert 26 November 1904 gedetacheerd bij bet O. I. leger en thans te Soerabaya, repatrieert deze maand met een der boot3n van de Maatschappij «Nederland". Bij den aanvang van den winterdienst is het conducteurspersoneel der Staatsspoor er op gewezen, dat het zorg heeft te dragen, dat de reizigers zooveel mogelijk worden ge plaatst in de rijtuigen, waarmede zij hun bestemming langs den weg op huD plaats bewijs aangegeven, zonder overstappen kun nen bereiken. De bioscoop-voorstelling van het Leger des Heils, welke hedenavond in «Aroicitia" zou worden gegeven, kan door onvoorziene omstandigheden geen voortgang hebben. De plaatselyko afdeeling van Toonkunst telt thans 160 leden. De maandvergadering van „Plandel en Nijverheid" wordt aanstaanden Dinsdagavond gehouden. Denkt men er wel aan, dat morgen acht (lagen het eerste abonnements-coucert in sAmicitia" wordt gegeven. Aan de Centrale botermyn!"werd Dinsdag aangevoerd 1950 Kilo ongezouten ^en 1375 Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks controle. De prijs der ongezouten boter was f1.36 a f 1.46, die der gezouten f 1.37 a f 1.46. De bouw van het retraite-huis der paters Redemptoristen en van het klooster der Zusters van de congregatie van St. Joseph, welke zullen verrijzen bij Birkhoven, is toegewezen aan den heer Th. Janssen, te Zwolle, die met f139 450 minste inschrijver was. y.'lftf.inn fry Bij de heden ten Raadbuize gehouden aanbesteding voor het vernieuwen van een vak werfmuur aan den Zuidsingel tussehen de Hterenstraat en deSt.-Andriesstraat werd ingeschreven als volgtJ. van Harpen f2285, Th. W. Bonte f2260, J. Wildeman f2185, W. van Gendereri f2150, J. H. Lensing Van de Vijzel f2133, T. van Daal f2120, J. van Keulen f1945, C. Ruitenberg f1887, G. C. Blanke 1 1825 ea G. Wassink f 1817 allen hier. Aan het Commissariaat van politie zijn te rug te bekomen twee zilveren lepeltjes door de Gemeente-reiniging in het huisvuil en een centuur en een daines-parapluie op den open baren weg gevonden. AI weder is proces-verbaal opgemaakt te gen een bakkers-patroon, die in verboden tijd een knaapje van even elf jaar brood deed rondbrengen. Nogmaals zij herinnerd, dat kinderen be neden 14 jaar geenerlei arbeid mogen ver richten tussehen 9 uur 's avonds en 7 uur 'sochtends; óok geen huisgenootjes. Een als heer gekleed persoon trachtte hier gisteravond valsche rijksdaalders uit te geven. Geconstateerd is, dat hij bij zes winke liers is geweest, van welke er éen invloog voor 1'2.38 en do 12 cent aan koopwaar. De overigen vonden bet zoogenaamde geld stuk verdaebt en sinjeur betaalde toen gauw met gepast geld, vooral wanneer hij in de nabijheid een telefoon boorde rinkelen. De politie kreeg opeens zóo veel aanwij zingen van de plaats waar de kwant zich zou ophouden, dat zij hem niet kon achter halen. Ware de nachtdienst op de telefoon reeds ingevoerd geweest dau had zij den man aan de halte-Koppel kunnen aanhouden nu kwam zij daar even nadat hij met den trein was vertrokken. De zoogenaamde Rijksdaalder heeft wel het randschrift, doch is erg grof afgegoten, veel te dik en van een zeer in 't oig loo- peude kleur en klank. De mannen der theorie lydon doorgaans aan verziendheidaan bijziendheid, die der practijk. Uit den omtrek. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor éen lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Breukelen werden uitgebracht 6675 geldige stemmen. HiervaD verkreeg mr. F. H. de Mouté verLoreu, de antir. candidaat, 3514 stemmende Katholieke candidaat, baron De Wijkerslooth de Weer- destein, verkreeg 3161 stemmen. Gekozen sdusmr.F. H. ileMonte verLoreu. Bij de eerste stemming werden uitgebracht 6420 geldige stemmen. Hiervan verkregen nir. L. J. Doude van Troostwijk (C.-H.) 953, mr. F. H. de Monté verLoreu (A.-R.) 1772, mr. F. L. S. F. baron Van Tuyll van Seroor-kerken van Zuylen (lib.) 1070 en mr. J. B. L. C. C. baron De Wijkersloot de Weerdestein (R.-K.) 2725 stemmen. Met ingang van 1 November 1909 komen de bestaande vrachtprijzen voor het vervoer van reizigers met den paardetram Soest Baarn te vervallen en worden zij vervan gen door een algeraeenen vrachtprijs van fO.10, onverschillig den afstand. De plaatsbewijzen uit de tienrittenboekjes blijven geldig tot en met 30 November 1909 en kunnen ua dien datum worden inge wisseld ten kantore van den tramdienst te Soest, tegen een bedrag van f0.076 per kaartje. Voor het gouden feest der Utrechtsche Zendings-vereeniging is door het dames-comi té Baarn Soest een bedrag ingezameld van f910. Het stal-departmnent keert 20 October van «Soestdijk" naar Den Haag terug. Een detachement van 30 onderofficieren en minderen van het 2e bataljon 8e regi ment infanterie is Dinsdag uit Geertruiden- berg te Harderwijk aangekomen om hetku- zernement in orde te maken voor het batal jon, dat 1 November daar voorgoed in gar nizoen komt. In den laatsten tijd kwamen in Hongarije talrijke vergifiingmi door alcohol voor. Het chemische ceötraal-instituut te Boedapest heeft thans vastgesteld, dat mehy-alkoholhou- dende brandewijn 71 sterfgr /allen en 59 ernstige ziekte-gevallen veroorzaakt heeft. Deze brandewijn werd op de markt gebracht door de Atalanta-maatschappij, welker direc teur gevlucht is. Hij zal vervolgd worden wegens het veroorzaken van den dood door met nalatigheid. En hier te lande gaat tnen nog maar door het drinken van brand-spiritus. Dat het toch een ernstige waarschuwing Heden 7 October vertrokken de laatste kinderen uit de zee-koloniehuizen van het Centraal-genootschap voor Kinder- herstel- li-igs- en vacaniie-kolonies. De verpleging over 1909 geeft reden tot groote tevreden heid. De bereikte resultaten waren uitste kend. Honderden kinderen hebben een heer lijken tijd doorgebracht aan zer. en in de bosschen. Zij hebben veel geleerd en gezien, maar bovenal hebben zij een voorraad kracht en weerstandsvermogen mee naar huis ge nomen, die van onbei ekenbaren invloed kan zijn op hun verder leven. In tie 4 zee-tehuizen werden totaal 969 kiuderen opgenomen, in de beide bosch- tehuizen 282; totaal 1251 kinderen. De ra ming werd weer ver overschreden. Het is opmerkelijk, hoe spoedig vaak in de kleinste plaatsen de verpleegkosten bijeen komen, wanneer een kind werkelijk naar zee of bosch moet voor herstel van gezond heid. Door 81 afdedingen en door 9 afdeelingen in voorbereiding werden kinderen uitge zonden, terwijl 15 nieuw opgerichte afdee lingen nog niet voldoende georganiseord waren oia reeds dezen zomer te doen verplegen. Wegens plaatsgebrek werden afgewezen 40 kinderen. Nagenoeg alle dames hebben zich op voorbeeldige wyze van haar taak gekweten. Slechts enkelen bleken minder geschikt voor kinderverzorging. De zee-tehuizen werden o.m. bezocht door Deensche en Zweedsche afvaardigden. Jn tegenstelling met de gunstige en hoop volle berichten over. de verpleegden geven de tehuizen reden tot groote zorg. Het Centraal-genootschap wordt bedreigd met een ernstige crisis en zal tot algebeeten stilstand gedoemd worden, juist op 't oogen- blik, dat de gezondbeidskolonies in ons land beginnen in te burgeren. Een ruim als herstellingsoord ingericht tehuis is een drin gende noodzakelijkheid en wie medehelpt om dat te verkrijgen, doet een dubbel goed werk, n.l. een nuttige vereeniging voor stil stand en dus achteruitgang bewaren en tevens tal van zwakke kinderen gelegenheid tot herstel geven. Algemeen Penningmeester is de heer Th. M. Ketelaar, arr. schoolopziener, Ceintuurbaan 268 te Amsterdam. Wanneer het verbruik van petroleum in de zelfde verhouding blijft stijgen uls in de laatste jaren, zullen de bekende, olie-houdende bodems in de Vereenigde Staten tegen het jaar 1935 uitgeput zijn, zoo luidt een bericht in de „Uni te States geological survey"de voorraad zou nog 90 jaar kunnen strekken, wanneer het ver bruik op het tegenwoordige standpunt blijft. In de laatste jaren is de waarde der petro leum als brandstof steeds meer gewaardeerd, tengevolge waarvan men zich ijverig niet het opsporen vai. nieuwe bronnt i en het exploi- teeren daarvan heeft bezig gehouden. In vredestijd is het zeer eenvoudig, aan de vraag tegen de billijkete markt te voldoen; er rnoet echter niet uit het oog verloren worden, dat de petroleum bijv. door den oorlog tussehen Rusland en Japan belangrijk in prijs is gestegen. Zeer veel Britsch kapitaal is in petroieum- ondernemingen in vreemde landen vastgezet, hetgeen echter geen waarborg geeft voor den toevoer uit vreemde landen in tijden van oor log. De eenige manier om in geval van nood over voldoende kwantums petroleum voor brandstof te kunnen beschikken, is te zorgen, dat de voor raad belangrijk vermeerderd wordt. Voor zoodanigen nationalen voorraad van olie is zeker een groot kapitaal noodig; doek is het daarvoor gebruikte geld niet slecht b* legd? Gelukkig vermindert petroleuro bij opslag en liggen niet in waarde, zooalB helaas met kolen wel het geval is, en daarom zou een volk zijn kolenvoorraad maar ter plaatse moe ten laten, door de natuur aangewezen, en zoo veel mogelijk zijn olievooraad moeten uitbrei den en in tanks bewaren. Men denke ook aan het gebruik van petro leum als brandstof voor locomotieven en sche pen en voor het drijven van turbines, doch aocli make zich geen verkeerde voorstellingen omtrent den omvang in hoeverre petroleum, kolen vervangen kan. Een vergelijking der productie van kolen en petroleum toont direct aan, dat, zelfs waneer do gezamenlijke thans gewonnen petroleum als brandstof verbruikt werd, zij toch nog maar voor een gering per centage de kolen zou kunnen vervangen. De totaal-productie van kolen over de gansche wereld bedroeg verleden jaar 1018 millioen tonnen, terwijl de opbrengst van petroleum m het zelfde jaar slechts 35 millioen tonnon was. Wat is een yen? Wel, een Japanseho munt ter waarde van f 2-40 Nederlandsche munt; zggen we oen rijksdaalder. Doch het Departement van Buitenlaudsche Za ken denkt daarover anders.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2