Stadsnieuws. Gemengd nieuws. kelgkhoid, waarmede door do meest leve ranciers zonder eenig nader onderzoek, nog maar steeds crediet wordt verleend, zou dan heel wat minder slachtoffers kunnen maken Eén zaak is er echter, waarop o.i. niet genoegzaam kun worden gewezen, en waarop toch in de pruetijk, zoover ons bekend, bijna nooit de nadruk gelegd wordtn.l. de »betrekkel(jke" waarde, die elke derge lijke informatie heeft, omdat ze gegeven wordt aan ieder die omtrent een persoon of firma inlichtingen vraagt. Zoo is ons bijv. het volgende geval be kend In een onzer grooto steden vestigt zich een firma, die wij gemakshalve A zullen noemen. Reeds spoedig loopt in do buurt, waar zij zich gevestigd heeft, het gerucht, dat ze niet erg solvabel is; verschillende dagt'lyksche leveranciers, als melkboer,slager enz. hebben lust, hun geld geregeld betaald te krijgen. Ondanks dat echter doet de firma links en rechts bestellingen van meubelen, kan toorartikelen, goederen, enz, Om zich een schijn van credietwaardighoid te geven, heeft z\j by eene kassiersfirma (B) een bedrag van t'25Ü.— gestort en verwijst zij nu all en, bij wie zij bestellingen doet, naar die firma. Een aantal leveranciers, aan wie door A artikelen zijn besteld, voor bedragen, varieerende tusschen 100 en 200 gulden, zijn door de geruchten, die in de buurt loopen, voorzichtig geworden en vragen, ieder op eigen gelegenheid en zonder dat ze het zells van elkander «eten, een Informatie bij Informatie-bureau C, dat algemeen als zeer soliede bekeud staat eu dan ook het ver trouwen, dat het geniet, ten volle verdient (want dat ook op dit gebied het kat' van net koren onderscheiden dient te worden, spreekt wel van zelf). Het Bureau C gaat op onderzoek uit, hoort van het depot bij den kassier B en meldt daarom aan zijn aanvragers, dat weliswaar voorzichtigheid is aan te bevelen, doch dat in een relatie tot een maximum-bedrag van zegge f200.— (want hot Bureau is voor zichtig, eu noemt niet eens hei geheele, door A gestorte bedragvoorloopig geen gevaar wordt gezien. M. a. w.aan iederen «aanvrager" wordt geantwoord«ge kunt tot een bedrag van 299 gulden voorlopig veilig leveren". Waar nu de bewuste informatie door 5 firma's was gevraagd, krijgt A inderdaad een crediet van 5 maal 12ÜJ dus van f IU00 en voor dat bedrag zou ze door het betrokken informatiebureau zeer zeker niet credietwaardig zyn verklaard. Aanbeveling zoude het daarom verdienen, dat ieder Informatie-bureau steeds, op de zelfde wijze als het thans reeds bij zyn inlichtingen vermeldt, dat deze slechts ge geven worden voor den aanvrager persoon lek en geschieden buiten verantwoordelijk beid van het bureau, bij zijn informatie uitdrukkelijk mededeelde«Deze zelfde informatie wordt verstrekt aan ieder, die ons omtrent de hier genoemde firma om inlichtingen vraagt. Men bedenke dat dus wel, alvorens het bedrag, waarvoor de firma o.i. credietwaardig mag worden geacht, in zyn geheel te verleenen". Op deze wijze zou allicht heel wat teleur stelling kunnen worden voorkomen, en wy wenschen het opnemen van oen dergelijke formule dan ook gaarne aan de door onze MiddenatandsvePeenigingen iu het leven geroepen of uog te stichten «Informatie- bureaux" ia ernstige overweging te geven. Aldus het hoofd-artikel van het jongste orgaan van den Middenstandsbond. Middenstanders mogen het ter harte nemen. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens mededeeling van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de na volgende schietoefeningen zullen worden gehou den .- a. Op 12 cn zoo noodig ook op 13 October 1900 van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen N. \V. door Noord tot Z. O. t. Z. (191°; tot op 4500 M. van het fort; op '21 en zoo noodig op 22 October a.s. zal ccne gelijksoortige oefening worden gehouden, waarbij de onveilige sector wordt begrensd door de ware richtingen Oost tot Z. O. t. Z (56°) tbt op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een rood.) vlag waaien, welke drie uur v6or het begin der oefening halfstok cn 6eu uur vóór de oefening geheel voorgeho- echen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze mode vbnfg*n waaien van de bntteryon Dii-merduni en burgerdam, de We-Ubatiery nabij Muiden en den ke kturen te Muider berg. Amersfoort, 12 October 1999. De Burgemeester voornoemd, WUIJTLERS. De RURGEMEKSTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat door don Raad dier Ge meente in zijn vergadering van den 28Septem ber 1909 is vastgesteld de volgende verorde- n'nB Verordening tot wijziging der Bouwverordening, vastgesteld op 2S Augustus 1906. Eenig artikel. In art. 2 der Bouwverordening, vastgesteld op 28 Augustus 1906, vervallen de woorden„ge metselde muren ter hoogte van twee Meters uit do straat of den weg en ter dikte van minstens Óen ijaselsteeu, of door" en wordt in plaats van „ter zelfder hoogte" gelezen„tor noogte van twee Meters uit de straat of den weg". Tusschen het le en het 2e lid wordt een nieuw lid ingevoegd, luidende De voet mag niet meer bedragen dan de helft van de hoogte van de afscheiding. In lid 8 wordt, in plaats van „bepaling" ge lezen „bepalingen". Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht volgens hun bericht vnn den 5 October 1909, 3e afdeeling, no. 3572/2377, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort den 12 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJ TIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De heer A. W. F. Ideuburg, nieuwbenoemd Gouverneur-generaal van Nederlandsch Oost- Indië, passeerde heden Amersfoort op zijn reis naar Het Loo, waar hij in handen van H. M. de Koningin de gevorderde eeden aflegde. Mevrouw Steinbuch-llekmeyer behaalde een diploma met kunstvoorwerp voor een gebattikt canapé-kussen, door haar ingezon den voor de tentoonstelling, welke in de Gothische zaal te 's-Gravenhage wordt ge houden ten bate van de afdeeling 's-Graveu- hage en omstreken der Vereeniging tot opvoeding in het huisgezin van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen. By Kon. besluit is een Rijks-pensioen toe- ikend aan mevrouw A. Sluis, weduwe van en heer J. C. C. Rupp in leven Hoofd der Jongensschool hier. Adelborst le klasse J. D. Wolterbeek is met ingang van 1 November geplaatst aar. boord vat\ H. M. pantserschip «Hertog Hen drik". Mevrouw H. S. E. van RoodBurger heeft aan de Ryks-universiteit te Leiden metgun- itig gevolg afgelegd het theoretisch genees kundig examen. De heer P. van der Sluys heeft, op aan dringen van hel Bestuur en de leden van het Utrechtse!) Vrijwilligerskorps, zijn ont slag-aanvraag als kapitein-commandant van genoemd korps ingetrokken en zal het commando alsmede het Voorzitterschap blij ven waarnemen. By Kon. besluit is, op zijn verzoek, met ingang van 1 November op non-activiteit gesteld de luitenant-generaal by den Gene nden staf F. H. A. Subron, adjudant in buitengewonen dienst van 11. M. de Koningin. Ter vervanging van kapitein jhr. J. A. A. von Schmidt, die op zyn verzoek Zaterdag werd terug geplaatst by het 7e regiment infanterie te Amsterdam, wordt overge plaatst bij het 5e regiment infanterie kapi tein Moll, van bet le regiment te Assen. Luitenant-kwartiermeester G. Berghuis wordt 4 November overgeplaatst van het le regiment veld-artillerie naar het 5e regiment infanterie. Tot dusver kwamen by bet 5e regiment infanten? alle officieren, die in de Overzee- sche bezittingeu waren gedetacheerd en re patrieerden. Voortaan zullen zij, in afwach- tiug van hun nieuwe bestemming, la suite worden gevoerd van de Kolouiale reserve. By uitzondering zullen vooitaan daarbij officieren van hei leger hier te lande kun nen wordeu ingedeeld. Het Bestuur der plaatselijke Vereeniging tot oestryding der tuberculose verzoekt ons m* G to doelen, dat morgen, Woensdag 13 October, des namiddugs 4 uur, het consul tatie-bureau zal worden heropend in bet St. Elizabetbs-gisthuis. Ieder, die lijdende is aan tuberculose of vermoedt er door te zyn aangetast, kan zich door het Bureau laten onderzoeken. Dit onder zoek geschiedt geheel kosteloos, terwijl voor minvermogende patiënten de hulp der vereeniging kan worden ingeroepen, na het advies der onderzoekende medici. De enquulrice, die de zittingen van het bureau bijwoont, bezoekt daarna de patiën ten, voor wie hulp gevraagd wordt en tracht met raad en (laad hun lijden te verzachten of hun genezing te bespoedigen, terwijl zoo veel mogelyk alles zal worden gedaan om voor de omgeving der lijders de infectie te voorkomen. Het bureau houdt voortaan zitting den 2den en 4den Woensdag van iedere maand. Morgen wordt hier de Jaarvergadering gehouden van de Chr. onderwijzers en school besturen in hot 6e district. Op de agenda komen de volgende punten voor: 1. Referaat van ds. G. W. C. Vunde- rink, te Amersfoort, over: »De eenheid van het kind", 2. Referaat van den heer O. F. W. Rietveld, Hoofd eener Chr. school te Amersfoort, over: »De opleiding onzer Chr. ouderwijzers en onderwijzeressen". Zondag 28 November zal in de zaal van de St. Josephs-vereeniging te Amersfoort de vergadering van den Hoofdraad van het Kruisverbond in het Aartbisdom Utrecht worden gehouden. Quick is Zondag niet gelukkig geweest. Haar eerste elftal werd te Deventer gesla gen door Go Ahead met 4-0haar tweede hier door de B. V. C. met 2-1. Het vierde van Kampong sloeg het tweede der H. V. C. met 3-1. Zeer veel aandacht trekt de veiligheidslad der van den heer P. van Veen Jr. met be hulp waarvan thans de pui van een der hoogste huizen aan de Langestraat wordt geschilderd. Do werkman is tot halfweg den rug aan alle kanten beschermd. Heel wat eenvoudiger en oneindig minder gevaarlijk dan het getob met lange aaneen gebonden ladders. By do gister ten overstaan van architect M. Klynstra gehouden aanbestedingen voor het wijklokaal met kosterswoning aan de Puntenburgeilaan waren voor den bouw 9 gegadigden, van wie de hoogste besomde f' 7977 en de laagste in schrijvers waren Lookhorst Van der Vel den met f6790; voor het verlwerk waren 14 biljetten. Het hoogste besomde f427; laagste inschrijver was de heer F. van Slooten, met f347. Het wbik is den laagsten inschrijvers op gedragen. Een waarschuwend woord mag wel eens gesproken nu de tijd der dolle kastanjes weer daar is. Bij wijze van aardigheid werpt men elkaar er meedoch dat dit zoogenaamd vermaak verre van onschuldig is, heeft een scholier ervaren, wiens oog daarbij ernstig is gekwetst. De schildersleerling, die Zondag vóór acht dagen na een twist in de Stoovestraat met een mes werd gewond, zal deze week het St. Elisabeths-gasihuis hersteld kunnen ver laten. Hij heeft den ernstig gewonden linkerarm behouden, doch zal zeer vermoedelyk bet gebruik van twee vingers missen. Een jongen, die op den Leusderweg een losse patroon vond, had gistermiddag de onvoorzichtigheid, die tot ontsteking te brengen. Hij brandde zich daarbij zóo deerlyk, dat arts Kamerling er aan te pas moest komen. Let toch op de reclame-biljetjes van »De Tijdgeest", die op 't eerste gezicht zooveel gelijken op bankbiljetten van tien gulden. Van verschillende plaatsen wordt gemeld, dat zij weer worden uitgegeven als tientjes en een kaniers-firma te Groningen had reeds het voorrecht, er een te ontvangen in een pak bankbiljetten van f 10. Uitkyken dus. Een minderjarig meisje uit Sneek, dat te Amsterdam zwervende werd aangetroffen en door de politie naar hier werd geleid, is door baar overgenomen en in de richting Zwolle getransporteerd. Er zyn fresco's, die door ouderdom schoo ner wordeu, wijl de vermeerdering der jaren de kleuren meer doet ineensmelten. Zoo gaat het ook mot menige herinnering, die er door wint, wanneer de tijd de scherpte der lijnen heeft doen vervangen. Uit den omtrek. Rij den landbouwer R. Bakker, wonende op »De Barn" onder Barneveld, is do vorige week op 58-jarigen leeftyd overleden zekere Lammert Gelderman. Na zyn dood vond de kantonrechter te Amersfoort, die aanstonds gewaarschuwd werd, in zijn koffer, die bij Bakker stond, by wien Gelderman inwoonde, een spaar bankboekje, waarop bij de spaarbank te Bar neveld te zijnen name f5090 was ingeschre ven, terwyl hy heeft medegedeeld, dat hij vun de stadsbank te Düsseldorf nog f4000 te vorderen had. Hoewel door den Burgemeester van Bar neveld reeds alle pogingen zijn aangewend om familieleden vau den overledene op te sporen, is hij hierin nog niet geslaagd. De heer S. Coldeweij, inspecteur van p> litie, vroeger te Zeist, thans te Zaandam heeft tegen 1 November als zoodanig ontslag gevraagd. Het verluidt, dat de nieuwe personen-ta rieven op de spoorwegen met den aanstaan den zomerdienst worden ingevoerd. De Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft in een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken het verkeerde betoogd van het aanvangen met bet eigenlijk Lager ouderwijs beneden den zesjarigen leeftijd Volgens den Bond moet niet het onderwijs niet eer worden aangevangen dan nadat de de kinderen in een goede inrichting van voorbereide! d onderwijs lichamelijk en gees telijk genoeg ontwikkeld zijn orn geregeld en stelselmatig de leerstof der Lagere school te kunnen opnemen en verwerken. Daarom verzoekt de Bond aan den Minis ter dringend, wetswijzigingen to willen voor stellen, waarbij bepaald wordt lo. dat de cchooljaren vóór het voleindigde zesde levensjaar niet in aanmerking komen voor de vervolging van het aantal leerjaren, door de leerplichtwet geëischt. 2o. dat Gedeputeerde Staten de bepalin gen door Gemeentebesturen te maken om trent leeftijd van toelating op de openbare, zoowel als die welke zullen gelden voor de bijzondere Lagere scholen met hun goedkeu ring zullen moeten bekrachtigen, met de aanwijzing, dat die leeftijd in de zelfde Ge meente voor alle scholen gelijkgesteld wordt. Een nieuw geweer. De ingenieur Issel, te Dortmund, heefteen geweer uitgevonden, waar mee men in de duisternis kan mikken, doordat een Osram-lampje, ter grootte van een duim, vóór aan den loop bevestigd is. Het toestel, dat de lamp doet ontbranden, is in den kolf geborgen. Het geweer is reedB bij nacht met goed resultaat o. a. bij een wilde-zwijnenjacht gebruikt. Hof-etiquette. Aan het Engelsche Hof wor den de jonge Prinsen streng opgevoed en zij mogen in gezelschap van anderen slechts spre ken, wanneer men hen iets vraagt. Onlangs, zoo vertelt het tijdschrift „NosLoi- sirB", zat Kon'ng Edward met zijn kleinkinde ren aan het ontbijt in Buckingham Pulace. Mid den ouder den maaltijd riep eensklaps een klein zoon van den Prins van Wales: „o, opa".Maar hij kou zijn uitroep niet voleindigen, want oogen- blikkelijk hield het gesprek op en de Koning wees op strengen toon zijn kleinzoon terecht: „Kleine knapen moeten zwijgen en luisteren". Een koelheid was daardoor over bet gezelschap gekomenhet gesprek wilde niet recht meer vlotten. De Koning, die een liefhebbend groot vader is, had spijt over zijn barschueid en vroeg niet lang daarna vriendelijk aan den overtreder: „Nu mag je mij zeggen wat je eigenlijk wilde". Verlegen antwoordde de kleine Prins: „Nu is het te laat, grootpa". „Te laat Hoe dan Toen nokte de knaap onder verstikte tranen „Maar in uw salade lag toch een rups, grootpa eu nu is die er niet meer". Te Parijs vergadert sedert eenige dagen aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken een internationale conferentie voor de rege ling van bet automobielverkeer waaraan deelnemen Frankrijk, Duitschland, Engeland, Oostenrijk-Hongarije, Italië, .Spanje, Neder land, België, Luxemburg, Zweden, Rus land, Zwitserland, Roemenië, Servië, Monaco, Montenegro en Griekenland. Het programma der conferentie, die beoogt het automobiel-verkeer te vergemak kelijken, door een regeling hiervan te ver krijgen welke in alle Staten van Europa aangenomen wordt, kan als volgt samengevat worden Vooreerst zal men de voorwaarden onder zoeken waaraan de automobielen zulleD moeten voldoen om vrij op de openbare wegen te mogen circuleeren. Dit onderzoek zal de volgende punten betreffenopheffing van brandgevaar, lawaai, rook en stank. Soliditeit van het stuur, twee onafhankele remmen, beletsel van achteruit loopen op hellingen. Practische plaatsing van alle stuurdeelen. Verschillende herkennings- teekenen, nummers enz. (plaques indioatrices). Eenheid in de formule, die zal veroorloven in de aangesloten landen te rijden eu die een soort paspoort zal zijn voor alle douane formaliteiten. Verder zal men zien eenheid van regeling te krijgen voor de afgiite van een machtiging tot het besturen van een automobiel, voor de wijze van waarschuwen en van verlichten. Ten slotte het aangeven op de wegen van gevaarlijke punten. De Nederlandsche gedelegeerden zijn mr.

Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2